Üe keizer Keeft een edicl uitgegeven, ■waarin hij kennis geeft van zijn troons afstand. De republikeinen hebben de strategische puten bij de buitenwijken der stad bezet. Een minnelijke schik king is waarschijnlijk. BINNENLAND. Het oudste lid der Tweede Kamerde lieer F. Lieftinckis te Haarlem over leden. De kosten der Distributieivct zullen in het eerste hal Haar van 1917 het bedrag van 42 millioen gulden niet overschrij den. Nederland en de Oorlog. De aardappelprijzen. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft met ingang van 10 Juli 1917 ingevolge art. 8 der Distri- butiewet 1916 vastgesteld den volgen den maximum-kleinhandelsprijs: voor vroege aardappelen, groote, 10 cent per K.G.; voor idem, poters, of drielingen, 7 cent per K.G. Deze prijzen gelden niet voor de z.g. fijne zandaardappelen. De prijs der vroege aardappelen voor export is voor de eerste helft dezer week bepaald op f 0.16 per K.G. voor overland, f 0.15 per K.G. voor overzee. De vroege aardappelen. De Groenten Centrale deelt mede, dat 'de regeling van den inkoop van vroege aardappelen voor het binnenland op de veilingen, welke lot heden door daartoe aangestelde leiders geschiedde, met in gang van Maandag 9 Juli 1917 is opge heven, zoodat ieder grossier, of winke lier weder via zijn gewonen leverancier rechtstreeks van de veilingen de aard appelen kan betrekken; alsmede dat van dienzelfden datum af de maximum prijs op de veilingen voor het binnen land komt te vervallen. De aardappel-crisis. In de „Voss. Ztg." had men kunnen lezen, dat de Amsterdamschc ongere geldheden het werk waren van Engel- sche agenten, de „Times" zegt. blijkens een telegram van het. „Holl Nb.", dat het een anti-Engelsche beweging is, die dus door Duitschland in de hand wordt ge werkt. Het blad komt in dit verband weer aandragen met de bewering, die „Reu ter" ons zond. maar" ook de „Times" vergeet, dat als Groot-Britan- nië ons kolen leverde, wij geen aardap pelen naar Duitschland behoefden uit ie voeren om kolen te krijgen. Uitvoer van groenten. Van roode kool mag 75 pet., van sa- voye kool 90 pet., van witte kool 90 pet. .voor export worden geveild. Van bospeen en bloemkool moet 35 pCt. voor binnenland worden geveild. Kosten Distribütiewet. Het Kamerlid de heer Patijn heeft schriftelijk aan den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gevraagd: Is de minister van Landbouw, Nijver heid en Handel in staat en bereid mede te deelen hoeveel de kosten der Distri bütiewet 1916 over het eerste halfjaar 1917 hebben bedragen? De minister antwoordde hierop: Uit den aard der zaak is een nauw keurig antwoord op de gestelde vraag op dit oogenblik nog niet te geven. Intusschen meent de ondergeteeken- de te mogen verzekeren, dat de ge vraagde uitgaven zullen blijken het be drag van 42 millioen gulden niet te hebben overschreden. Benzine. De Toewijzingscommissie voor ben zine maakt bekend, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, vooral nu weder minder zekerheid dan vroe ger bestaat, dat onderweg zijnde nieu we aanvoeren ons land zullen bereiken, legen het einde van deze maand aan particulieren een kleine hoeveelheid benzine zal worden verstrekt voor ver- keersdoeleinden, hetgeen zooals reeds is gemeld, voornamelijk zal geschieden om werkloosheid in tal van beroepen en bedrijven, zooals die welke nauw bij het aulomibilisme betrokken zijn, te voorkomen. Zij heeft gemeend niet op den te ver wachten aanvoer, die zulks mogelijk zal maken, te moeten wachten, maar om tijdig gereed te kunnen zijn, reeds thans de noodige maatregelen te moeten ne men, teneinde tot een zoo juist moge lijke distributie te geraken en zich daarbij de medewerking verzekerd van de Kon. Neder]. Automobielclub, Lange Voorhout 10. Den Haag; de Kon. Ned. Motorwielrijdersvereeniging, Konings plein 12—14 Amsterdam, de Kon. Ned. Motorbootclub, Barenlzstraat la. Den Haag, en den Alg. Ned. Wielrijdersbond, Parkstraat 18, Den Haag, aan welke adressen aanvraagformulieren voor resp. auto's, motorrijwielen en motor- booten verkrijgbaar zullen zijn. De aandacht" van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het gewenscht is, zoo spoedig mogelijk aan een der ge noemde adressen een formulier aan ie vragen, daar de ingevulde formulieren uiterlijk 16 Juli a.s. moeten zijn inge zonden aan de Vereeniging, die het for mulier heeft uitgereikt. De Toewijzingscommissie voor ben zine, brengt ter kennis van belangheb benden, dat de verkoopprijs van kleine hoeveelheden benzine, afgeleverd op bons door drogisten, hiervoor door de Toewijzingscommissie aangewezen, in afwijking van het vroeger bepaalde, mag bedragen: voor benzine f0.60 per liter, voor terpentine f0.65 per liter. üevenlerkoek". De N. V. Deventer Koek- en Suiker- werkfabriek voorheen J. P. Coelingh en Zonen, heeft wegens gebrek aan grond stoffen haar koekfabriek moeten stop zetten. Extra-broodkaarten. In verband met het gebrek aan aard appelen en de kleine rantsoenen van andere levensmiddelen, hebben vele ge zinnen te Arnhem reeds thans hun tot Dinsdag geldende broodkaarten ver bruikt. Door de distributiecommissie uit de arbeidersverenigingen en coöpe raties is de aandacht van het levensmid- delenbedrijf op deze omstandigheid ge vestigd. Vrijdagmiddag werden aan de ver schillende bureaux van het levensmid- delenbedrijf extra broodkaarten uitge reikt aan hen, die daarvoor in te termen vallen. V a r k e n s v 1 e e s c li. Het „Nederlandsch Landbouw-Week blad melding makende nog eens van de mededeeling van den minister van Ladbouw, dat het, ten einde te kunnen voorzien in de binnenlandsche behoefte aan varkensvleesch, noodzakelijk is, dat in de maand Juli 1917 alle varkens met een slachtgewicht van 100 K.G. of meer, met uitzondering van de fokdieren, ter markt worden gebracht, en dat door houders van varkens zoo spoedig moge lijk aan de Vleeschvereeniging te s-Gra- venhage in elk geval voor 1 Juli opgave diende te worden gedaan van het aan tal hunner varkens met genoemd slacht gewicht, deelt daarbij mede, dat in de samenkomst van het bestuur van het Ne derlandsch Landbouw-comité met de voorzitters der landbouw-organisaties in Nederland, gehouden op 4 Juli j.l., van verschillende zijden de opmerking werd gemaakt, dat de ministerieele mededee ling veel te laat ter kennis van de var kenshouders is gebracht, zoodat een groot gedeelte van hen door onwetend heid niet in staat was de opgaaf vóór 1 Juli te doen. Ook was men zoo wordt verder medegedeeld algemeen van oordeel, dat de bepaling betreffende de uilslui ting van verdere verstrekking van vee voeder van hen, die nalaten opgave te doen of weigerachtig zijn de varkens ten verkoop aan te bieden, welke bepa ling genomen is zonder dat de landbouw daarover is gehoord, de varkensfokkerij nog meer zal doen inkrimpen. Men be treurde het zeer, dat de maatregelen ten aanzien van de varkenshouders geno men, er noodwendig toe moeten leiden, dat de varkensfokkerij geheel zal wor den stopgezet. Algemeen was men overtuigd, dat door de varkenshouders geen regee- ringsvarkens waren vastgehouden. De stand der arbeids markt. Blijkens het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is in Mei, hoewel schaarschte en duurte van materialen den toestand min of meer bleven drukken, onder de bouwvak arbeiders over het geheel weinig werkloosheid voorgekomen. Voor een deel was dit het gevolg van onderhouds werken (ook door schoonmaak en ver huizingen). In Mei werden werken aan besteed voor een totaal bedrag van f 7,490,125 (hiervan f 1,448,602 voor re kening van particulieren). De overeen komstige cijfers voor Mei 1916 en 1915 waren resp. f 9.186.330 (f 2,334,550) en f 4,159,310 (f 929,916). Dank zij den gunstigen invloed van het voorjaarsseizoen en ook door het militaire werk, is onder de arbeiders der kleedingindustrie over het ge heel evenmin werkloosheid van betee- kenis voorgekomen. In sommige versla gen werd echter de klacht geuit, dat de toestand bij normale jaren ten achter bleef. In zoo goed als alle wasch- en str ij kinrichtingen, waarover berichten inkwamen, heerschte grootere of geringere seizoendrukte. Volgens een deel der verslagen was er niet genoeg aanbod van personeel. Het aantal arbeiders in alle steen kolenmijnen tezamen bedroeg op 1 Juni 14,670 legen 14,463 op 1 Mei j.l., 12,656 op 1 Juni 1916 en 10,087 op 1 Juni 1915. De totale productie der mijnen be droeg in Mei 244,640!£ ton, tegen 233,037 ton in April. In Mei van het vorige jaar werd geproduceerd 226,041 ton, d. i. 18,599V6 ton minder dan in Mei 1917. Met betrekking tot het havenbe- d r ij f wordt medegedeeld, dat door de stagnatie in het scheepvaartverkeer, de toestand zeer ongunstig was en ver be neden dien in het vorige jaar. Uit een overzicht van den toestand der baksteenindustrie geduren de de winterperiode 1916/17 blijkt o.a., dat verschillende factoren nadeelig ge werkt hebben op de win terwerkzaam heden, n.l. schaarschte van werkkrach ten (vooral in het Oostelijk deel des lands), moeilijkheden om aan voor het bedrijf geschikte brandstoffen tc kernen, langdurige, strenge vorst (daarvóór in een aantal fabrieken reeds tegenslag door hoogen waterstand). In verband met een en ander is men over het alge meen later (op enkele uitzonderingen na niet vóór Mei) met steenmaken begon nen dan gewoonlijk. F. Lieftinck. De nestor der Tweede Kamer, die eedert eenigen tijd ongesteld was, is te Haarlem, waar hij woonde, Zaterdag overleden. Geboren tm 1835, heeft Lieftinck aan dc universiteit te Groningen in die theologie gestudeerd en is in Boy! en Kimswcd (bij F ran eiker) dienstdoend predikant ge weest. In de Kamer vertegenwoordigöla hij F ran ek er to'ti de verkiezing van 1903, toen P. L. Tak hem opvolgde. Mr. Goeman Bongesius was dat jaar in Zutphen en Enkhuizen gekozen en opteerde voor het laatste district. Zutphen vaardigde daarop den heer Lieftinck af en sedert dien had haj zitting voor dit district. Als nestor der Kamer presideerde hij herhaaldelijk de heer De Savorniin Lohman, hem op 28 Juni 1.1. vervangende, herinnerde er nog aan de eerste bij eenkomst der Kamer in een nieuw zittings jaar. Met den dood van dieai (heer Lieftinck verdwijnt het eemijge lid" der Tweede Ka mer, dat zich openlijk en onbedekt heeft verklaard tegen de wijztiging djer Grond wet, die bedoelt rechtsgelijkheid te bren gen op onderwijsgebied. Onze Kamerleden. De briefschrijver van de ,,N. Haari. Ct." vertelt van de opening!der Staten-Generaal en besluit: „Vernieuwing, is er in hun rijen niet veel gekomen. De politieke Foiituna is hun aMe gunstig geweest. Tiet rad van fortuin 'liep hen mede. De eenóge nieuwe is neg... Oud. Het is een jong kereltje, die nieuwe afgevaardigde va,n Den Helder. Hij ziet er nog jonger uit dian Mr. Bo mans, en diens schrander, .fraai gevormd, blozend gezicht stalk toch all zoo frisch af bij die vele verdorde en vergrijsde tronies. Is er sindls de sluiting weinig verandering ge komen in die samenstelling, dk reken spoe dig op enkele vacatures. Het. eerste op die van generaal Van Vlij men. Deze katholieke veteraan as er naar aan toe. Hij is geesteüijk en lichamelijk totaal op en als straks het pensioen voor Kamerleden definitief is vastgesteld, eal hij, dunkt mij, de eerste zijn, die er van profile eren z/al. De kiezers in Veohel zuilen echter wel naet veel invloed meer uitoefe nen op de vernieuwing van hun zetel, want middelerwijl zal de Evenredige Vertegen woordiging met hare geheel veranderde kies wijze wel in werking zijn getreden. Voor den heer Spiekman zal de S. D. A. P. denkelijk ook spoedig een opvolger moeiten zoeken. Het was tragisch om te zien Toe •diens eertijds zoo stoere figuur in enkele maanden gesloopt is. De heer Spiekman is totaal verlamd en moest, door de boden ondersteund, naar Zijn plaats gedragen worden. Ruggem ergste ring, hoorde ik zijn kwaal bestempelen. Daar is geen kruid voor ge wassen. In zuïke gevallen is die dood meestal een verlossing. Wel treunig voor den forschen strijder, wien de S. D. A. P., vooral in Rotterdam, ongelooflijk veel te danken heeft. Dat zullen er dus twee zijn, op wie de nieuwe Kamer denkelijk niet meer rekenen kan. Tal van anderen zullen, dunkt mij, volgen." Het conflict aan c'e Hembrug. Het comité van actie uit de Rijkswerk- liedenbonden, met uitzondering van den Bond van losse werklieden, die de samen werking verbroken heeft/had Zaterdag een onderhoud met den minister van Oor log, dat tot 9 uur duurde. Uit dat ondex-- houd bleek, dat de minister in de vaste overtuiging verkeerd had, dat de verte genwoordiger der losse arbeiders namens het geheele comité had gesproken, van daal- het gemelde misverstand, dat tot weigering der deputatie had geleid. De minister deelde o.a. mede., dat in overleg met de directie besloten was de artillerie inrichtingen tot Maandag a.s. te sluiten, maar dat geen rancune-maatregelen geno men zullen worden, behoudens ten opzichte van de militairen, die zich niet hij de werkliedencompagnie hadden aangemeld, en die volgens de militaire wetten hun straf zullen moeten afwachten. Het comité bracht verder het loonrap- port en de kwestie van het scheidsgerecht ter sprake. Uit het door den minister ge sprokene meende men te kunnen opma ken, dat het loonrapport voor de werklie den in gunstigen zin zal uitvallen.. Aan gedrongen werd op spoed, daar de arbei ders zeer gepiïkkeld. zijn en de deputatie gaf den minister te kennen, dat het moei lijk zou zijn, de arbeiders anders nog lan ger rustig te houden. De minister zeide toe, zoove l mogelijk spoed te zullen be trachten en nam van alles nota. Het co mité heeft er verder nog op gewezen, dat, waar de losse werkliedenbond de samen werking heeft verbroken, het comité ver der alleen geacht kan worden de arbeider® te vertegenwoordigen. In „Handwerkers-Vriendenkring" te Amsterdam had gisteren een vergadering plaats van den Alg. Ned. Rijkswerklieden- bond. Een verslag werd uitgebracht over dia audiëntie bij den minister van Oorlog en er werd medegedeeld, dat uit het on derhoud was gebleken, dat de regeering bereid is den toesitand aan de Hembrug grondig onder de oogen te zien. Gemengde Berichten. De relletjes te Amsterdam. De rust weergekeerd'. 't Was ook Zaterdag weder rustig. Hier en daar stonden nog wat- extra-po1,!tie- poslen, maai- militairen zag men zeer weinig'. De politie heeft haai- huiszoekin gen voortgezet en weder een drietail per sonen aangehouden, verdacht zich aan de plunderingen ie heliben schuldig gemaakt. De toestand van de gewonden, die in het Binnengasthuis verpleegd worden, is voor uitgaande. Zaterdag had een deputatie uit het Rev. Socialistisch Agitatie-Comité een onderhoud met den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel in het kabinet' van d.en Minister. Aan de conferentie na men ook deel de he eren Schim van der Loeff en Króller, leden van de Commissie van Bijstand in zake dc uitvoering van de Disti-ibutdewet 1916. Door de deputatie werd o.a. ter sprake gebracht het machts vertoon door dc autoi-iteiten naar aanlei ding van de ongeregeldheden te Amster dam. Aangedrongen werd o, m. op pro ductieve werkverschaffing, uitkeering van het volle loon aan werkloozcn en een betere levensmiddelenvobxziening in den meest uitgebreiden zin. De conferentie duurde ruim een uur. Omtrent he»t resul taat zal in een te Amstei-diam te hooiden vergadering door de deputatie mededee ling worden gedaan. Revolverfrsid. Gisteravond omsti-eeks 9 uur ontstond in de Waxmoesstraat te Amsterdam twist tusschen zekeren H. en een dame van vrije zeden. Toen H. tot handtastelijkheden overging, achtte een voorbijganger zich verplicht het meisje in bescherming te nemen, hetgeen niet in den smaak viel van den aanrander. Deze trok een revolver en loste een schot op den on- genooden arbiter. De kogel tx*of gelukkig niemand, maar drong door de deui-ruit van de slagerij Fr. A. Pennekamp, War moesstraat 93, waar alleen materieele schade werd aangericht. Een toegescho ten agent werd eveneens door onzen re volverheid bedreigd, die daarop spoedig .werd overmeesterd en naar het politie bureau in de Warmoesstraat werd geleid, waar hij in verzekerde bewaring over «zijn onbezonnenheid kan nadenken. Vechtpartij te Rotterdam. In de huurt van den Schiedamschen dijk te Rotterdam hebben gisternacht groote vechtpartijen plaatsgehad. Omstreeks kwart over twaalf wilde een viertal agenten een einde maken aan een vechtpartij tusschen een vijftigtal personen, nabij de Bleekersteeg. De vech tenden keerden zich toen tegen de politie, die daarop de menigte met de sabel uit een joeg. In verschillende nachtkroegen in de Zevenhuissteeg en de Bleekersteeg ver zamelden zich echter de vechtlustigen we der. Inmiddels had de politie versterking gekregen. Inspecteur B. G. Meyer met een 10-tal agenten deed de verschillende café's ontruimen. Herhaaldelijk heeft men daax*- na van sabel en gummistok gebruik moe ten maken. De menigte groeide steeds aan. Nadat de politie eenige schoten in de lucht gelost had, werden de gemoederen wat kalmer. Bij verschillende charges hadden pei'sonen min of meer ex-nstige verwondin gen opgeloopen. In een politiekost werdi iemand verhonden, die een sabelhouw over d'e linkerhand had gehad. In het zieken huis aan den Coolsingel een ander, die een hoofdwond had opgeloopen. Eerst om kwart over twee was de rust hersteld. Nachtvorst. Vrijdagnacht heeft het in Friesland 'gevroren De inbraak te Middelburg. Uit de •gracht te Middelburg as opgehaald een ij-aeren geldkistje, dat gebleken is afkom stig te zijn van de inbraak, welke aldaar in den nacht van 27 op 28 April in het 'kantoor der Zeexrwsche Ko-lenmaatedhappij piaats gehad heeft. In het kistje bevonden zich enkele gereedschappen, die zeer zeker bij de inbraak goede diensten bewezen. In verbond met doze inbraak bevinden zich de kuipersknedht TI. M. en drie zijner zoons nog steeds in voorarrest. Mooie gift. Door de firma L. Hoyack Co. te Amsterdam is aan het gemeentes bestuur aldaar een gift van f 10.000 tea- hand gesteld, tien behoeve van de gernee.uie- 'ilnisitelYnigen van weldadigheid', naar aan leiding van het feit, dat de firma, op 1 Juli j.l. den dag herdacht, waarop zij honderd jaren geleden werd opgericht. De moord op schipper Vos. De 15- jarige Amsterdamsche echippersknecht P. V. heeft bij een verhoor, ftiemx afgenomen aan boox*d van het ledig in de Wolwevers- haven te Dordrecht teruggekeerde tjalk schip „Twee Gebroeders" bekend, den mcord o,p schipper G. Vos gepleegd te rebbejx. De misdaad is door hem geheel alleen begaan uit zucht tot diefstal Een te Rotterdam alls verdacht van medeplichtig heid aangehouden pei^soon is na die beken tenis in vrijheid gesteld. Henri ter Hall gemeenteraadslid. Henri ter Hall is bij eerste stemming ge kozen tot lid van den gemeenteraad van Rijswijk. Een tooneelspeler dn de vroed schap Nu wordtin de gemeenteraden dooi*- gaans nog ial co medic gespeeld exi ter Hall Etelrl'3 op het werkelijke tooneel menig maal raadsleden voor zoo dat het „bien C/ton,nés die se trouver ensemble" dus niet van toepassing zal zijn, maar dat neemt niet weg, dat er in den aanvang wellicht in het college eenige ongewoonheid zal zijn, immers dc liefhebbers komen onder vakkundige cr.itiek, de vakman moet zijn beroep loslaten. Maar... ,,'t Zal wel wen nen" geen gevaar voor debatten van „Sóh'ots en Scheef', waarbij oe logica „In 't Gedrang,'' komt, zoodait de voox-zitter moet „.Afkloppen". Vi'oeger op het tooneel „Was 'tmaar fantasie", „Daar moet je een deksel op doen" ter Hall „Past er op", anders wordt het heel gauw „Zie je ze vliegen" en roe pen tegen den tijd van herkiezing de in gezetenen niet „Kijk je nog er es om". Maar „Heb je niets vergeten" van de plichten als vroede vader, dan zal onge twijfeld een „Halt, rier blijven" klinken. „Vad." De honderdduizendste Zondag. Vol gens een rékehliefhebber in de „Figaro" was het gasteren, 8 Juli 1917, de honderd duizendste Zondag, sinds den aanvang der Christelijke jaartelling. Wij zullen ons niet verdiepen in de vraag, of zijn rekensom klopt en ons onthouden van het moeilijk probleem, da schrikkeljaren aan weers zijden van het jaar 0 betreffend. Laat deze rekenmeester gelijk hebben! Hoe een echte journalist sterft. In Parijs leefde de vorige eeuw een zekere Douze'iot, die in zijn soox-t een -uitmuntend reporter was. Hij is op dc volgende wijze als offer gevallen van zijn beroep. Op zekeren dag brag te Parijs een op- roer uit en Douzeilot koos zich op het Pan theonplein een plaatsje uit om het verloop van liet oproer te kunnen beschrijven. Een vriend riep hem toe: „Wat doe jij daar? Ga weg en red je!" Douzelot keek even op z'n horloge en zei-de laconiek: „Och, beste heer, breng jij deze copie even naar ons bureau en zeg daar, dat ik hier blijf en straks het ve?y volg zal et uren1'. Een uur later werd iDouzelot door eert kogel getroffen, maar hij schreef rustig door. Toen zijn hand begon te verstijven,, vroeg hij aan een toegesneld en arts, dtej hem een verband! wilde aanleggen: „Och, beste heer, wil u even verder voofl mij opschrijven... drie uur twintig, ten gevolge van eetn nieuw salvo telt mei> thans drie gewonden en één doode." De arts wilde reetificeoren: „Er zijn we| verwonden, maar dooden nog niet," „De doode ben ik", zeide Douzelot kalm en hij stierf -op hetzelfde moment. VEBK0QP1NGEN. Gehouden verkoopingeu in het Notaris huis aan den Burcht te Leiden, op Zatex- dag 7 Juli 1917, ten overstaan van notari? A. D. Vijgh te Leiden. Het heex*enhuis met tuin te Leiden, aart het Plantpoen no. 99. In hod f 80U0. Kooper de lieer Ph. J. van dei* Linden; en twee huizen met tuingrond te Leiden, aan do Bouwelouwesteeg nos. 7 en 9, In bod! f 750. Koopers de heereit J. II. C. Zand' voort e. a. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. (Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Donder dag 12 Juli 1917, des namiddags te 2 uur* Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een opzichter van Gemeentewerken. 2o. Benoeming van een loeraar in de Fransche taal aan de afdeelingen A en B der Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. 3o. Benoeming van eene onderwijzeres» in de handwerken aan de school der 3q klasse No. 7. 4o. V ex-zoek van J. Baak Jzn, om eervol ontslag aMioofd der school 3e klasse No. 2.- 5o. Verzoek van Mei. J. II. Hoekstra om eervol ontslag als ileeraues aan de Hoogster Burgerschool voor Meisjes. 6o. Rekening1, dienst 1916, van den Ar menraad. 7o. Rekendag, dienst 1916, van de Ge meentelijke Bank van Leening. Sc. Voorstel ter wijzigink van vers-hil- lende posten der begrooting., dienst 1917., 9o. Voorstel': a. om goed! te keuren dat over het jaar1 1916 voor-normale uitbreidingen der gas fabriek f 61.500 en der electriciteits.fabriek f 31.300 is besteed; b. tot aanvuiilinig van het kapitaal der gasfabriek met f 55.000 en dat der electri- citeitsfabi'iek met f 50.000; c. tot vaststelling wan den desbetreffen den suppletoiren begroot i ngssta ai lOo. Verzoeken van het Comité van eart 11-tal v er e en iigin gen van ambtenaren en werklieden in dienst der gemocrrticr faeiUön en van eenige andere vereenigingen, onx dien 'bestaanden duurtetoeisteig te vervan gen door een tijdeliijke ioonsveibooging. Opzichter Gemeentewerken. B. en W. bevelen aan voor opzichter van gemeentewerken, hoofdzakelijk voor de bruggen, waterverkeer en wegen, den heer J. Neuteboom, opzichter bij de gemeente-reiniging, en als no. 2 den heer M. Splinter, opzichter bij de ge meentewerken, beiden alhier. Onderwijzers. Voor de vacature, ontstaan door liet eervol ontslag aan den heer P. Werk man, leeraar in de Fransche taal aan Afd. A en B der Kweekschool, dragen B. en W. ter benoeming voor den heer W. Prins, onderwijzer aan de Fransche klas van de openbare jongens- en de openbare meisjesschool alhier. De heer Prins was de eenige sollicitant, die zien voor deze betrekking had aangemeld. Voor een onderwijzeres in de hanci- werken aan dè openbare lagere school der 3e klasse no. 7, vacature mej. W. 11. Valk, hebben B. en W. de volgende voordracht ingediend: lo. Mej. G. N. Klinkenberg, tijd. onder wijzeres in de handwerken aan de O. b. School der 3e klasse no. 1 te Leiden; 2o Mej. M. A. W. Snijers, werkzaam aan de O. L. School 3e klasse no. 2 te Leiden; 3o Mej. A. Henveijer, werkzaam aan de O L. School 3e klasse no. 4 te Leiden. Aan mej. J. H. Hoekstra stellen B. en W. voor op haar verzoek eervol nnlslog te verleenen met ingang van 1 Oct. 1917, als leerares in de wiskunde, geschiede nis aardrijkskunde en het schoonschrij ven aan de H. B. S. voor meisjes, onder dankbetuiging voor de goede diensten door haar aar. het onderwijs bewezen. Duurtetoeslag. De besturen van een il-tal vereenigin gen hier ter stede hebben een verzoek aan den Raad gericht, ter vervanging van den bestaanden duurte-toeslag een tijdelijke loonsverhooging toe te staan. In hun toelichting wijzen B. en W. er op dat de Raad 21 December 1916 be sloten heelt de regelingen betreffende de uitkeering van een toeslag aan amb tenaren, beambten en werklieden der ge- meenle Leiden, vastgesteld bij raadsbfr sluiten van 18 Mei 1916 en 27 Juli 1916 voor het jaar 1917 tot wederopzeggens te bestendigen. Hel komt hun voor, dat er ihans geen voldoende aanleiding bestaat, om tot toekenning van een dergelijke loonsver hooging over te gaan, daar de raadscom missie ad hoe tot onderzoek der salaris sen hoopt, binnenkort haar voorstelle» bij den Raad in te dienen. B. en W, hebben het vaste voornemen, indien de Raad zulks wenscht, de nieuwe salaris- regeling reeds met ingang van 1 October in werking te doen treden. B. en W. act- viseeren daarom op hel verzoek van adressanten afwijzend ie beschikken.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2