9 De Oorlog. No. 235£ BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN Te ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week I 1.45 per kwartaal bjj onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaal. Franco per post f 1.80 per kwartaal. Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent FMANDAG JULI 1917. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededeelingen van i-5 regels 11.50, elke regel meer 30 cent, met gralis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTEWTIËN, v/aarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koup en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. Aan H.H. Aandeelhouders. Ingevolge liet besluit der Algemeene (Vergadering van Aandeelhouders' zal 'dividendbewijs no. 1 (alleen op nieuwe .aandeelen) betaalbaar zijn bij de firma Leo Sluijgs'ok, Breestraal 150, le Leiden, met 2 pet. DE DIRECTIE. V Nieuwe tijden. t Is niet onmogelijk, zelfs zeer waar schijnlijk, dat we nu de laatste verkie zingen hebben meegemaakt onder liet oude systeem. Daar breken nu nieuwe lijden aan yoor het politieke leven. liet propagandistisch werk zal, wil liet vruchtdragend zijn, veel zwaarder moeten worden, veel dieper in kracht, veel intenser in strekking. De kiezers zullen niet meer bewogen moe ten worden naar.de stembus te gaan er zal stemplicht wezen. In liet vooruitzicht, te moeten gaan stem men, zullen de kiezers althans ge- wo o n 1 ij k liun houding reeds te vo ren bepalen en niet laten afhangen van een overreding op het laatste oogenblik, op den laatsten dag. liet propagandis tisch werk zal voornamelijk, en zelfs bijna uitsluitend hierin bestaan, dat de kiezers worden voorgelicht, voortdurend, dag-in dag-uit. Onder leiding der kiesvereenigingen mogen de wakkere propagandaclubs in clen lande deze allerbelangrijkste taak tot versterking en verdieping der Ka tholieke beginsel-vastheid en der Ka tholieke organisatie-eenheid met hun beproefde toewijding vervullen! Wij spreken hier van de Katholieke organisatie-eenheid.... In het vooruit zicht van-de Evenredige Yerle-genwoom tU'ging kunnen'wij niet tè krachtig aan dringen op de noodzakelijkheid van po litieke eenheid onder de Katholieken, opdat de ééne en onverdeelde Katholieke partij zooveel mogelijk ver tegenwoordigers kunne afvaardigen naar Kamer, Stalen en Gemeenteraden. Geen Katholieke candidalen voor de 'genoemde bestuurslichamen, tenzij ge steld door de Katholieke Kiesvereenigin- gen hierop komt practise li neer de eiscli Van politieke eenheid. Iedere Katholiek, die den toestand wat breeder overziet en die bet.goed meent met de belangen der Katholieke zaak, zal daarom als vanzelf streven naar de bereiking van dit ideaal: Alle Katholieken aange sloten in de K a t h o li e k e Kiesvereenigingen! 't Is teekenend en men lette hier wel op dat in het blad, hetwelk de Katholieken het felst bestrijdt, de „N. Rolt. Crt.", herhaaldelijk van zooge naamde Katholieke zijde de bewering wordt geuit, dat 't nooit zoover zal ko men, dat de politieke actie onder de Katholieken alléén in en door de Katho lieke Kiesvereenigingen zal geschieden neen, zegt men, óók buiten de Ka tholieke Kiesvereeniging zullen de vele- Katholieken, ni'el-leden dier kiesvereeni gingen, hun vrijheid handhaven om Candida ten voor de vertegenwoordigen de bestuurslichamen te stellen! De wensch is hier klaarblijkelijk de vader-' der gedachte!! Moge al wie daartoe over eenigen in vloed beschikt liet als zijn plicht re kenen hoog te houden en te bevorderen de Katholieke eenheid in de politiek! BUITENLAND. De strijd in Champagne. Troonsafstand van den Keizer van China. Socialistische eischen in Duitschland. -- Luchtaanval op Krupp's fabrieken. Overzicht. Kan men de Duitsche en Fransche oorlogsberichten vertrouwen, wordt aan de Aisne, in Champagneen aan de Klaas verwoed gestreden. De Franschen hebben vorderingen gemaakt bij Cerny en op den Imker-Maasoever, terwijl de Duitschers een geslaagden aanval bij den Ghemin des Dames melden, waarbij zij 700 gevangenen maakten. Aan het front der Engelschen artillerie-actie en kleine gevechten. Na eenige dagen van betrekkelijke stilte is liet Russische offensief in Gali- cië wederom losgebroken. Uit Petrograd is hieromtrent nog weinig gemeld. De telegrammen van Russische zijde komen met veel vertraging aan, wat vooral, nu het oostelijk front weder in het teeken der algemeene belangstelling verkeert, onaangenaam is. Alleen wordt medege deeld, dat de R.ussen bij Slanislau lnin verwoede aanvallen hebben voortgezet en zooals het Duitsche stafbericht meldt, terrain wiaaocai* nacfat- buime^aanvallêll aanvankelijk waren afgeslagen. De Rus sen maken slechts melding van misluk te tegenaanvallen der Duitschers bij Ko- 'isechy. De keizer van China heeft clan toch' nog afstand gedaan van clen troon. Deze voldoening mag hij smaken, dat hij toch enkele dagen heeft kunnen „profitee- ren als landsbestuurder van het land der opgaande zon. De li-jarige keizer draagt twee na men, Ilsuan Tung en Pou Y. Het is thans ook de tweede keer, dat hij af stand van clen troon doet, want op 12 Februari 1912, dus toen hij 6 jaar oud was, heeft hij daartoe ook als eens „be sloten'Hij is de achterneef van de ge wezen keizerin, die op 27 Nov. 1911, toen China tot een republiek werd verklaard, ten val wercl gebracht. In de hoofdcommissie van den Rijks dag heeft de Rijkskanselier inlichtingen over den oorlogstoestand gegeven "die geheel vertrouwelijk zijn. Er schijnen ernstige gebeurtenissen te Berlijn aan staande; ook Hindenburg is bij den Keizer in gehoor ontvangen. Een afvaardiging der sociaal-demo cratische partij heeft zich lot den Rijks kanselier gewend met de vraag of hij nog steeds bereid is ten allen tijde vre desonderhandelingen aan le gaan met de handhaving der 'status qiio naar alle zij den en zij eischte de invoering van een parlementair régime. 4 Volgens berichten uit Konstantinopel beschouwt Turkije zicly evenals Bulga rije, in oorlog met. Griekenland. Een an dere houding konden de landen moeilijk aannemen, daar hun troepen op het Ma cedonische front tegen de volgelingen van Venizelos hebben gestreden. "sVat er nu van een Grieksche mobilisatie terecht moet komen» zal.de tijd moeten leeren. De terroristische maatregelen door Venizelos toegepast en het feit, dat hij een deel van den Thcssalisclien oogst aan het leger van Sar-rail"schenkt, zullen hem niet beminder maken bij het Griek sche volk, dat voor een groot deel boven al vrede wil.... en eten. In de Lucht. Groote vüegersbedrijvigheid. Aan het Westelijk front hebben de Duitsche vliegers groote bedrijvigheid aan den dag. gelegd. Een groote hoeveel heid bommen w:erd op verschillende punten geworpen. De Engelschen deden .weder een luchtaanval op het vliegerter rein van G his tel. Duitschiand. Luchtaanval dp Krupp's fabrieken. Zaterdagnacht zijn vliegers der geal lieerden boven Essen geweest; zij heb ben bommen op Krupp's fabrieken ge worpen. De cischen van de soc.-dem. partij. De „Berl. Z. a. M." meldt cl.d. 7 Juli: „De gisteren bij den Rijkskanselier ver schenen delegatie van de soc.-democra- tiselie partij eischte van hem de strikte ver-klaring,-dat de regeétlïig siaaUüp hel standpunt van 4 Augustus 1914 en steeds tot vredesonderhandelingen op den grondslag van den status quo in alle richtingen bereid is. Bovendien werd de invoering verlangd van het parlementaire stelsel en van de onmiddellijke instelling van het-Rijks- dagkiesrecht in Pruissen. De afgevaardigde v. Payer droeg giste ren den kanselier de wenschen voor van de vooruitstrevende volkspartij. Ook vertegenwoordigers van de nationaal-li- berale partij confereerden met den rijks kanselier." Het Wolff-bureau meldt d.d. 7 Juli: In de pers is het bericht verspreid, dat de soc.-dcm. partijleiders den rijkskanselier gisteren' een politiek ultimatum zouden hebben gesteld. Deze voorstelling is onjuist. De soc.- democraten hebben evenals de andere partijen met den kanselier van gedach ten gewisseld over den algemeenen toe stand en uitten daarbij vooral hun wen- schen over de vredesquaestie, het Prui sische kiesrecht. Andere bijzondere aan gelegenheden werden niet behandeld. Van een ultimatum is geen sprake. Oostenrijk-Hongarije. Keizerin Zita en de vluchtelingen. Keizerin Zita ontving den comman dant van Görz in bijzondere audiëntie. De commandant verstrekte de keizerin uitvoerige gegevens over den toestand der vluchtelingen uit het zuiden en maakte tevens hunne wenschen en ver langens kenbaar. De keizerin verzekerde den comman dant, dat zij evenals tot dusver ook in de toekomst alles zal doen wat in hare macht staat, om het lot der vluch telingen te verzachten. Een afde&ïitig werklieden levend verbrand. In Jawniuny (Litauen), tusschen Mei- sagola en Syrvinta, was een equipement werklieden voor den nacht in eens af- deeling van de boerderij gehuisvest, om ringd met prikkeldraad en van buiten afgesloten.' Op 25 Juni brak een brand uit en daar men de deuren niet bijtijds geopend had, kwamen vele dezer ongelukkigen in de vlammen om. Een Staatsraad. In Oostenrijk overweegt men de in stelling van een staatsraad, gevormd door vijf-en-twintig parlementsleden, geleerden, industrieeleii en beambten, ten einde tijdens de onderbreking van de parlementszitting over de grondwets herziening te beraadslagen. Frankrijk. Motie van vertrouwen aangenomen. De geheime zitling van de Fransche Kamer, waarin de debatten gevoerd wer den over het verloop der militaire ope raties, zijn geëindigd. In de openbare zitting werd de motie van vertrouwen in de regeering met 375 tegen 23 stemmen aangenomen. Geestdrift in het Parlement, In de Fransche Kamer heeft minister Painlevé een geestdriftige rede gehou den,-waarin hij wees op de prestaties van liet Fransche leger en. de boor do leiders" begane fouten niet verzweeg. Verder kondigde hij economische maat regelen aan en gaf als zijn stellige over tuiging le kennen,dat Frankrijk eensge zind den strijd tegen het pan-Germanis- me en mililairisme moest volhouden, waarbij hij zich volkomen aansloot bij Wilsons stelregel in den wereldoorlog overwinnen of zich aan de slavernij on derwerpen. Engeland. Oogstvooruitzichten. De landbouwkundige medewerker van de „Times" zegt, dat de vooruitzich ten van den tarwe-, gerst- en rbgge-oogst niet bijzonder gunstig zijn, doch in ieder geval gunstiger dan de boeren in den zeer slechten zaaitijd verwachtten. De droogte in Juni heeft het gewas in het algemeen veel geschaad. De aardappelen, kool, rapen en knol len een zeer goede opbrengst. De eerste hooioogst is zeer tegengeval len. In het algemeen slaat het gewas thans goed, zoodat het vee overvloedig voedsel vindt en er nog een goede twee de oogst zal overblijven. Geen waarschuwingen bij luchtaanvallen. De minister van binnenlandsche za ken heeft den Lord Mayor van Londen in antwoord op diens vraag medege deeld, dat de regeering het niet in het belang der bevolking acht om waar schuwingssignalen tc geven bij lucht aanvallen. Griekenland. Samenvoeging der beide legers. De samenvoeging der beide legers scheen met groote moeilijkheden ge paard te zullen gaan, doch heeft zich op onverwacht gunstige wijze voltrokken. De verzoening tusschen de officieren wordt vergemakkelijkt door den geest der bevolking, die overal het liberale be stuur erkent, en zich tégenover de ver tegenwoordigers der beschermende mo gendheden zeer erkentelijk betoont. Spanje. Een eigen Parlement in Barcelona. De „Matin" zegt in een bespreking der Spaansche crisis dat men spreekt over een eigen Parlement in Barcelona.- Volgens de „Imperial" zou de Kamer Madrid verlaten hebben en haar zetel naar de hoofdstad van Calalonië verlegd hebben. Nadere berichten ontbrekon. Zwitserland. Do mofoilisatie-leenlhg. De zevende Bondsmobilisatieleening van 100 millioen beeft een schitterend resultaat gehad. Er werd door 23,861 personen ingeschreven voor 150,423,400 francs. Het succes der leening beteckent een schitterend votum van vertrouwen van het Zwitsersche volk in de vastbesloten neutraliteitspolitiek van den Bondsraad.- Versenigde Staten. Duitschers gearresteerd. Er zijn twee Duitschers te New-York' gearresteerd, van. wie een -verdacht wordt van de organisatie der Duitsche spionnage in de Vereenigde Staten, en de andere helper was van Von Papen, de gewezen Duitsche militaire attaché. Nieuw voorschot aan Frankrijk. Aan Frankrijk werd opnieuw 100 mil lioen dollar geleend, waardoor het totaal der leening op 3i0 millioen dollars is gebracht. In het geheel is nu aan de geallieerden geleend 1303 millioen. China. Troonsafstand van den keizer. Keizer Ilsuan Tung heeft afstand van 'den troon gedaan. De ex-premier Tuan Sji-Jui deelt mede, dat hij de monarchisten Vrij dag aanviel en uiteendreef bij Langfang. De republikeinen zijn genaderd tot op 10 mijlen van Peking, den vijand voort durend vervolgend. Lia Jüan Ilung, de ex-president, heeft Tuan Sjiui benoemd lot premier en gaf hem het presidentszegel ter overbren ging aan Teng Kuo Sjang, die zich be reid heeft verklaard, op te treden als president van de voorloopige regeering te Nanking. Zaterdagmorgen wierp een vliegtuig bommen op bet paleis van Sjang-Tsen, die later den keizer zijn ontslag aan bood. FEUILLETON. Ghristen-Sietden in Japan. NEGENDE HOOFDSTUK; liet huwelijk. Den groot-admiraal was het zeer aan genaam, dat de vorst van Arirna voor stelde het huwelijk te doen plaats heb ben op een der eerstvolgende dagen. „Uitstekend!" zeide hij. „Ik zelf had reeds aanstonds hetzelfde voorstel wil len doen. Gij weet welke tijding wij overmorgenavond van den kleinzoon van Noboenaga. verwachten. Wij moe ten die aan de bevriende christen Vor- I sten mededeelen op het juiste oogen blik; anders komen zij ten gevolge van eindeloos beraadslagen niet tot hande- I Jen. Laten we hen dus voor morgen ter bruiloft noodigen, en zoodra we hen in de goede, opgewekte stemming zien, drukken wij hun het zwaard in de vuist. Morgen is het dus bruiloft!" Alles werd met spoed gereed ge maakt, en den volgenden dag versche nen de genoodigden voltallig bij de hu welijksmis. Welk een geruisch van kost bare zijden kleederen, welk een gefon- kel van goud en edelsleenen en wapen rustingen! Tusschen het in dubbele r'jcn opgestelde dienstpersoneel trok ken de Vorsten met hun gasten naar de niet bloemen versierde kapel. Fier stap je de prins van Arima voort naast zijn bruid, die in haar pronkgewaad met aanminnige schroomvalligheid het hoofdje een weinig voorover gebogen hield. Allen staarden de Vorstendochter vol bewondering aan, maar Mede, de oude voedster, het meest: „Zie toch eens, dat prachtige witzijden kleed!" zeide zij tot de vrouwelijke dienstboden. „Nooit heeft zelfs de vrouw van een Mikado een kost baarder gewaad gedragen! En dan die met goud en edelsteenen versierde gor del! En ziet eens dien strik hoe ik hem geknoopt heb; ziet eens hoe prach tig hij op den rug valt. Zóó kan niemand van u allen een strik knoopen. Ach, ach, dat de moeder van het goede kind dezen dag nog.had mogen beleven! En het kapsel van mijn chrysantje moet gij la ter eens op uw gemak bekijken. liet is nu niet zichtbaar door dat dunne weef sel, dat de christen vrouwen op bevel van deze vreemde priesters in hun tempels over het hoofd moeten dragen. Wij, Japanschen, hebben zoo'n ding nooit gekend, en behoeven ons niet te schamen om ons gezicht aan de goden te laten zien..Ik vermoed, dat de vreem de vrouwen daarginds over de zee, die deze mode hebben uitgevonden, lieel leelijk moeten zijn; ofschoon ik van den anderen kant weer moet erkennen, dat zulk een sluier mijn kindje niet slecht, staat, wanneer hij maar zoo goed ge knoopt wordt als ik het gedaan heb. Wat denkt gij, Hana?" Hana, de meesteres "der garderobe, was juist dezelfde meening toegedaan als Bede, dat n.l. zoo lang Japan bestaat, men geen lieflijker'bruid gezien had in zulk een prachtige en smaakvolle klee ding. „Ilaar manieren zijn echter te schroomvallig. Zij moest wat meer vor stelijks hebben in haar houding, onder dit opzicht meer gelijken op haar brui degom; die stapt, alsof hij de Kubo- Sama zelf ware." Ilede was het daarmee eens. „Dat is, helaas, het gevolg van dezen vreemden godsdienst", zuchtte zij. „Hoe heb ik het liaar dezer dagen niet ingeprent, dat zij een rijke Vorsten dochter, en haar mooi hoofdje geheel anders moest houden. En van morgen bij het toilet was het een ellende! Zij liet nauwelijks toe, dat ik het haar een weinigje zorgvuldiger op maakte dan gewoonlijk; van rijstpoeder, verf onder de oogen, en op haar lippen, geen spoor! Niet eens versche henna op de nagels der vingers! Maar in plaats daarvan bidden zonder eind, zoodat ik alle moeite had, om haar naar behooren te kleeden en te tooien. Nu, beste Hana, laten we nu samen even eens een kijkje nemen in het huis van den vreemden God. Ik wil met hem wel niets te maken hebben, maar ik zou toch graag zien, wat die priesters met mijn kindje en haar bruidegom doen. Kom, ik weet een plaatsje, waar men alles zien kan," De beide vrouwen bevredigden hare nieuwsgierigheid ten volle. Zij zagen het bruidspaar op kussens knielen voor het altaar, waar drie priesters in zonder linge gewaden nu eens gebeden verricht ten, dan weer vreemde melodieën zon digen. Zij hoorden een klokje klingelen, en zagen allen in de kerk het hoofd diep ter aarde buigen. Spoedig daarop traden bruid en bruidegom voor het altaar, reikten elkander de hand, en de grijze priester maakte over hen het aan Ilede niet onbekende lecken van den christen zegen. Daarna gaf hij hun en ook den Vor sten op een gouden schoteltje iets wits te nuttigen, en het bruidspaar keerde naar zijn plaats terug. „Het schijnt dat dit alles is", fluister de Hede ietwat teleurgesteld haar gezel lin toe. „Dan zijn onze Japansche trouw plechtigheden toch veel vroolijker. Een geluk, dat de Vorst heeft toegestaan, dat zij plaats kan hebben! Hij heeft welis waar streng verboden daarbij een beeld van onze goede goden te gebruiken, doch ik weet, wat wij doen! Het is nog tijd genoeg. Kom niee, Hana, en help mij!" Beiden spoedden zich' naar "de groote zaal, waar alles voor het feest gereed stond. Op verlakte tafeltjes met sierlijk snijwerk prijkten in kostbare vazen van Ghineesch en Japansch porselein van de meest grillige vormen en met de heerlijkste kleuren de schoonste en zeld zaamste bloemen, niet bij elkaar geslo ken tot plompe ruikers, maar elke bloem in een bijzondere vaas, zoodat zij zich in geheel haar natuurlijke pracht haar bladerentooi kon ontvouwen, en daaren boven kleur en vorm der vaas 'met het karakter der bloem overeenstemden. Daar prijkten de heerlijkste irissen en azalia's, lelies en anemonen, pioenen en camelia's en vooral een geheele flora al lerprachtigste chrysathemums in de teederste kleuren. Den grootsten triomf van den tuinier vormde echter volgens Japansche opvatting een kristallen vaas, waarin een allerliefst pruimenboompje van slechts een meter hoogte in vollen bloei stónd. Met groote voldoening bekeek Ilede dit prachtstuk van Japansche hoveniera- kunst, en plaatste het in liet midden van het bloemenarrangement, dat een soort huisaltaar vormde. Eigenlijk had volgens heidensch gebruik de wand daarachter versierd moeten zijn geweest met de beeltenissen der zeven geluks- goden. In de plaats daarvan vormde thans een van die zijden wandschermen met heerlijk borduurwerk en op wel ker bezit elk Japansch huishouden trotsch is den achtergrond. Op den donkeren tak eener Ninoki-den wiegde zich een prachtige fazant de vleugels half uitgeslagen, en met de oogen van edelsteen starend in het zonlicht, dat opging boven den zilveren top van den Foesi-No-Yama, terwijl zijn vrouw tje met haar jongen op den bodem door. gras en riet heensloop. „Gauw, Hana, achter dit scherm zetten' we onze goede geluksgoden! Mijn kindj'e behoeft er niets van te weten. Zij bren gen toch geluk, hoe leelijk zij er ook' uitzien. Gij zijt slanker dan ik Ilanna;1 ga achter het scherm staan; ik zal ze u op de rij af aanreiken. Hier is Yebizoe met de roode zeebrasem en den hengel; hier Daikok met de bliksemflitsen en zijn rijstzak; deze twee verleenen be scherming en rijkdom te water en te land. De derde is Hotei, een leelijkc oude met groote ooren en dikken buik; maar hij geeft blijmoedigheid, huiselijk geluk en kinderzegen. De vierde is Jorizin. Waarom men dezen glimlachenden grijsaard met zulk een bespottelijk groo- ten, kalen knikker afbeeldt? Hij zit op een schildpad en schenkt gezondheid en een lang leven, (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1