odzo k-thib Gebr. Gerzon's IS OEOPgim Uit de Omgeving pretenties; altijd een voudig, altijd de minste; altijd blij; 4e. hij was een man van grenzenlooze 'toewijding. Spreker illustreert deze punten met voorbeelden uit het leven van Fran- ciscus. Na deze rede dringt de 'Weleerw. lieer v. d. Meer aan op aansluiting der Derde Orde in de groote plaatsen in een Cen trale Federatie. Pater Reijnenberg hoopt, dat de Der de Orde in de groote steden er in moge slagen zulk een Federatie tot stand te brengen De eerste vergadering werd hierna 'door Pater Nielen, met een woord van dank aan de sprekers, gesloten. Nadat onder liet zingen van het _Ecce sacerdos magnus" Z. D. H. Mgr. J. Callïer, Bisschop van Haarlem, ze genend door de kerk was geschreden, opende de Zeereerw. Pater Petrus Nie len om kwart over drie de tweede ver gadering. Hartelijk en met diepen eerbied aldus de redenaar heetten wij U. D. II. welkom in deze vergadering. Het initiatief tot het houden van een Ter- tiarissencongres is genomen door Uwe Doorl. Hoogw. (applaus).. De bloei der Derde Orde is aan U le danken (applaus). De Hoogeerw. Pater Provinciaal Pau- lus Slein nam daarop het woord tot het uitspreken van huldebetoon aan Z. II. den Paus. Daarna werd het „Tu es Petrus" van Michael Haller gezongen. Daarna was het woord aan den Wel edel Hooggeleerden heer prof. mr. P. J. M. Aalberse, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, Spr. ontwikkelde de volgende ge- 'daehlen. Wij leven in een tijd van hoogmoed; 'de Derde Orde stelt daartegenover een geest van ootmoed en nederigheid. Wij leven in een tijd van weelde en zinge not; de Derde Orde stelt daartegenover een geest van versterving en boetvaar digheid. Wij leven in een tijd van zede lijke ontaarding en verwildering; de Derde Orde stelt daartegenover een geest van ingetogenheid en kuischheid. ;Wij leven in een tijd van twist en twee dracht, van afgunst en nijd; de Derde Orde stelt daartegenover een geest van liefde en echten menschenzin. De rede van professor Aalberse werd herhaaldelijk door applaus onderbroken en aan het slot daverend toegejuicht. De Zeereerw. Pater Nielen, den rede naar dankend, wees erop, dat professor Aalberse niet alleen een groot katholiek, doch ook een groot tertiaris is (Donde rend applaus). Het zangkoor, samengesteld uit 70 zangers der verschillende kerkkoren van Amsterdam onder leiding van den heer Jos. Hoes, bracht vervolgens den „Lofzang naar Psalm 148" van Ph. Loots ten gehoore. Daarna was het woord aan den Wel eerw. Heer F. R. J. M. Filbry, kapelaan en directeur der Derde Orde van de St. Agnesparochie, Den Haag. In een enthousiaste, daverend .toege juichte rede, toonde deze spreker aan, hoe de geest der Derde Orde zijn wer king uitoefent in het gezinnen in het openbaar leven van Kerk en maat schappij. Na een dankwoord van den voorzitter pater Nielen, sprak Z. D. H. MgT. A. J. Gallier, bisschop van Haarlem, en beschermheer van het congres, de aan wezigen toe. Met daverend applaus en gejuich' werd de beminde bisschop begroet. Monseigneur sprak ongeveer als volgt: Het was mij een ware vreugde toen het plan werd opgezet dit congres in mijn diocees te houden; nog grooter is mijn vreugde nu ik zie hoe heerlijk dit congres is geslaagd en hoevele broeders en zusters hier vergaderd zijn om zich aan de welsprekende woorden der re denaars te stichten en heilige voorne mens te maken. Dezen morgen lieb' ik innig Gods ze- 'gen afgeroepen over dit congres; dit ge bed is verhoord (applaus). Waarom ik met zulke groote vreugde 'dit congres tegemoet zag? Allereerst, omdat ik wist en die wetenschap van daag door de ondervinding bevestigd zie, dat hier woorden zouden worden gesproken geheel naar mijn hart en dat aan een uitgelezen schare zou -worden voorgehouden wat wij moeien doen om als ware kinderen van den Vader in den hemel eenmaal in het vaderhuis te ko men. Omdat ik wist, dat hier woorden zouden worden gesproken geheel in mijn geest zooals ook ik ze dikwijls ge sproken heb, zoodat het slotwoord niets anders zijn kan dan het hechten van het bisschoppelijk zegel onder wat hier ver handeld is. Ik heb de grootste verwachtingen, dat 'degenen, die hier zoo vrijwillig opkwa men, naar de gesproken woorden zullen handelen tot groot voordeel van het ka tholieke geloofsleven in mijn bisdom. Ieder jaar lezen wij in het office van een onzer kerkvaders, dat hij op zijn sterfbed tot zijne omgeving zeide: Hoe veel heidenen zijn er nog in mijn bis dom? Toen hem een zeer klein getal ge noemd werd, zeide hij: „God zij dank. Zooveel christenen waren er in mijn bisdom toen mijn episcopaat begon." Wanneer ik dat lees, word ik ja- loersch. Ach mocht ook ik op mijn sterf bed slechts als onkalholieken het klein, het betrekkelijk klein getal overlaten van de katholieken in mijn diocees toen mijn episcopaat begon. lederen dag bid ik voor de bekeering der onkatholieken van Nederland, waar ik kan beveel ik dit gebed aan en honderden en duizen den bidden ;t iederen dag. Ik mag niet ondankbaar zijn al ben ik niet voldaan; honderden komen ieder jaar tot de Kerk, maar duizenden vallen uf. Door de kwalen van onzen tijd gaan duizenden verloren: zoo velen die uitver koren waren lol sïeenen 'der Kerk lig gen thans uit de voegen en nog zoovele anderen toonen niet de minste zorg om hun H. geloof te bewaren en brengen 't telkens in gevaar door hun leven. Ge zijt er aan herinnerd hoe de Paus eenmaal in een visioen den armen Fran- ciscus aanschouwde met zijne schou ders de wankelende muren der kerk steunende; ik roep u op om zooveel wankele muurtjes te steunen; ik roep u op om door een heilig geloofsleven hen te steunen die kracht noodig hebben om ware katholieken te blijven; ik roep u op tot uitbreiding, vooral tot verster king van het katholiek geloof. 't Zou weinig haten, als wij den naam van katholiek droegen en eenmaal door onzen goddelijken Rechter zouden wor den verworpen. Laten wij ons allen doordringen van en anderen aansporen tot dat heilig geloofsleven, waardoor al leen het H. geloof onder ons zal worden uitgebreid. (Donderend applaus). Pater Nielen dankte daarna allen, die tot het welslagen van het congres had den medegewerkt en, in de onmogelijk heid zijnde om ieder persoonlijk te hul digen, vatte hij dien dank samen in een woord van erkentelijkheid jegens den doorluchligen bisschop. Met het zingen van het vaandellied werd het uitmuntend geslaagde congres gesloten. Korte Kroniek. Bij -ie Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van, Dr. Beumer, houdende mededeeling, dat hij de benoeming tot leoraar oan de Rijks Hoogere Burger school te Amersfoort heeft aangenomen. De he9r Beumer moet dus zijn ontslag als Kamerlid nemen, doch is dadelijk her kiesbaar. Bij de raadsverkiezing te Haarlem is gisteren wethouder Loosje9 (U.-L.) uit gevallen. Herkozen werden de heeren van dien Berg (R.-K.) em Wolzak (A.-R.). De andere 8 aftredenden komen in herstem ming met 4 recMsohen, 2 neutralen en 4 soodeimocraten voor 9 zetels. Gemengde Berichten. De relletjes te Amsterdam. Stakingen. Aan de opwekking tot de 24-urige „al- gemeene" werkstaking heeft een aantal arbeiders uit verschillende bedrijven ge hoor gegeven. Geheel of gedeeltelijk staakten gisterenmorgen de arbeiders van de Marinewerf, van de Nederland- sche Fabriek, van de Scheepsbouwmaat schappij, van de fabriek Spijker, van de fabriek Minerva aan den overkant van het IJ, van Ducroo en Brauns, de Haven arbeiders, arbeiders van de Corsetten- fabriek aan den Amsteldijk, de Zwavel- zuurfabriek Ketjen, de Chemische Fa briek aan den Badhuisweg, voorts bijna algemeen de onderhouw-arbeiders in het bouwbedrijf, en voor het grootste deel de bovenbouwarbeiders. Ook de staking aan de Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel, de grootste fabriek in onze stad, is alge meen. Toen de fabriek gisterenmorgen zou beginnen, is het tot hevige hotsin gen gekomen lusschen „vrijenen „mo dernen". De laats ten, leden van den Ned. Metaalbewerkersbond, hadden in een spoedeischende ledenvergadering beslo ten, als gewoon aan den arbeid te gaan. Maar den „vrijen" was dit niet naar den zin. Zij vormden een cordon voor de fa- briekspoort. Alras kwam het nu lot vechtpartijen. De politie te voet en te paard maakte daaraan een einde door verschillende charges en het afschieten van haar revolvers in de lucht. Toen was er geen sprake meer van, dat nog iemand de fabriekspoort kon doorgaan. Ook aan de Ilembrug tracht men de arbeiders tot staking over te halen. Van de zijde van het Plaatselijk Ar- beids Secretariaat wordt medegedeeld, dat gistermorgen minstens 10,000 arbei ders het werk hebben neergelegd. Ook hebben gistermiddag een groot aantal gemeentewerklieden van ver schillende bedrijven zich bij de protest- slaking van 24 uur aangesloten. Een onschuldig slachtoffer. Ter waarschuwing voor nieuwsgieri gen, „die ook eens een kijkje willen ne men", diene de mededeeling dat de man, die eergisteravond door een schot doo- delijk getroffen werd, een eerzaam 40- jarig groentenventer was, M. van der Glas, woonachtig op de Laagte Kadijk. Hij hoorde schoten vallen op Kattenburg en zei tot zijn vrouw, dat hij „eens even ging zien wat er aan de hand was". Een uur later was hij dood. De man laat vijf kinderen na. Een strop! Eenigen uit het gepeupel hadden zich Dinsdagavond verrijkt met schoenen uit de étalage van een winkel op het Ra penburg te Amsterdam. Deze zullen niet veel genoegen hebben van hun nieuw verkregen bezitting, daar in de étalage niet anders dan enkele schoenen aan wezig waren. Een onderhoud met den hoofdcommissaris van politie. De „Telegraaf" had gisteren een kort onderhoud'met den hoofdcommissaris van politie, den heer Th. M. Roest van Limburg. Naar aanleiding daarvan kun nen wij constateeren, dat de toestand op het oogenblik geen reden geeft lot bijzondere ongerustheid, al zijn zeer krachtige maatregelen nog alleszins noodig. Er zijn, zooals men weet, in deze on lusten twee elementen. Allereerst de on tevredenheid over de voedselschaarsch- te, die intusschen langzamerhand door geregelden en grooten aanvoer aan het beteren is, wat hoopvol stemt. Het twee de element wordt gevormd door het op relletjes beluste en op plundering uit gaande gedeelte van Eet slraafpuEHeE. waarmede, nu alle middelen op het oogenblik aanwezig zijn, met de groot ste kracht moet worden afgerekend. Aan de politie en de militaire macht zijn dan ook de strengstê orders gegeven, om, zoo noodig met gebruikmaking der vuurwapenen, plundering tegen te gaan. De burgemeester heeft thans, behalve over het politiecorps, de beschikking over 5 bataljons infanterie, i escadron huzaren en een sterk detachement mare chaussees, zoodat de overheid op alle gebeurlijkheden ten volle is voorbe reid. Een derde element, waarmee mogelijk nog rekening moet worden gehouden, is de slaking. Tot dusver draagt deze echter slechts een demonstratief "karak ter. Drankmisbruik. Het bestuur van het Amstcrdamsch Drankweer-Gomité heeft den burge meester een telegram gezonden waarin gewezen wordt op het drankmisbruik vooral in de laatste dagen en bij den burgemeester aangedrongen wordt op algeheele kroegsluiting vooral in die ge deelten van de stad waar militairen ge legen zijn en de relletjes voorkomen. Onlusten. De toestand is gisteravond minder ernstig gewee-st, al zijn er nog gevoelige klappen uitgedeeld. In den morgen heerschle er op de markt groote bedrij vigheid, wijl er niet minder dan 5000 H.L. aardappelen aan de markt waren. Er had een extra distributie plaats van een Kg. per hoofd. De verkoop in de winkels had in alle stadsgedeelten on der toezicht van politie ordelijk plaats. De prijzen waren verlaagd tot 11 ct. per K.G. en zullen binnenkort tot 0 ct. aaien. Na 12 uur werd het op Kattenburg wat drukker, kwamen ook de militairen wat meer in actie. In alle straten ziet men de cavalerie-palrouilles stapvoets rijden, maar nergens deden zich tot dusverre ongeregeldheden voor. Bij de winkeliers is de.schrik voor het vanda lisme er in gekomen. Velen hebben hun étalages geheel of gedeeltelijk leegge haald en een paar schoenwinkeliers op het Rapenburg, beducht eenzelfde lot te ondergaan als hun geplunderde concur rent, hebben hun étalages met planken dicht laten timmeren. In de Kleine Wittenburgerstraat ziet men voor sommige winkels, wier ge broken ruilen schuil gaan achter een planken-betimmering, soldaten en agen ten op post staan. Ën af en toe rijden door cavaleristen geëscorteerde karren door dit stadsgedeelte. Voor het Vriesseveem stond den ge- heelen middag een kleine afdeeling ca valerie, opdat het iaden en lossen niet belemmerd zou worden. En verder zijn het de vele nieuwsgierigen, diè den eilanden een vreemd aanzien geven. Men laat de groepjes .rustig staan. Ongeveer 5 uur vvïICle een stoet sla kende werklieden zich uit de Anthonies- breeslraat over het Jonas Daniël Meijer- plein naar het Weesperplein begeven. Bij de brug aan de Weesperslraat wer den zij echter door daar geposteerde militairen tegengehouden, terwijl een sterke politiemacht, die inmiddels was komen aanzetten met de sabel een charge maakte en in een minimum van tijd het plein schoonveegdc. De stoet kon het Weesperplein niet op en werd langs de N. Hcerengracht in de richting Middenlaan geleid. De relletjes hadden gisteravond hoofd zakelijk plaats in de Haarlemmerpoort- buurt. Tengevolge van de vele werk stakingen. waren de kroegen hier deir geheelen dag met mannen en vrouwen gevuld, zoodat de stemming tegen den middag zeer opgewonden werd. Troepen zingende en joelende man- nen trokken langs de straten, terwijl plotseling de keien door de lucht vlo gen. Aan Eet begin van de Keizersgracht, die juist een uitgang vormt voor de zij straten van den Haarlemmerdijk, kwam Eet tot een botsing tusschen burgers en een afdeeling politie en mililairen. Er werd gevuurd en gechargeerd, waar door de menigte uiteen werd gedreven en zich weer in de smalle straten terug trok. De eigenaars van enkele goudsmids- winkels hebben de rolluiken neergela ten. Alleen bij de brug over de Nassau- kade. vlak achter de Haarlemmerpoort, wat menschen, opgeschoten goed, meis jes en jongens, die zich staan te verga pen aan een gepavoiseerde stoomboot met kinderen, die straks onder de brug door zal gaan. Dit is alles. Dan opeens iels zenuwachtigs. Een oploopje, wat hollen, beweging om niets, een vleeschwagen, geëscorteerd door eenige huzaren en agenten te paard, gaat langs. Hield liet publiek zich rustig, dan geschiedde niets. Nu gefluit, gejoel, geschreeuw en de politie is voor de zoovcelsle maal sinds een paar dagen genoodzaakt van de sabel gebruik te maken. Bij deze charge moet een man, ern stig aan de hand gewond, te water zijn geraakt; hij werd spoedig gered. In de Jordaan, welke des morgens bijzonder rustig was, werd het in den namiddag zeer woelig, zoodat politie en militairen herhaaldelijk een charge moesten uitvoeren. Ook op de Rozen gracht hadden geweldige charges plaats. Van uit de tweede Rozendwarsstraat klinken aanhoudend geweersalvo s; naar de klank te hooren, wordt er met losse patronen geschoten. Vooral opge schoten jongens maakten het de politie en militairen zeer lastig door hun ge joel en uitdagende houding. Er was daar veel publiek op de been, doch de meeste toeschouwers waagden zich slechts op een afstand, uit vrees door een verdwaalden kogel getroffen te worden. Dit laatste was o.a. het geval met pen 15-jarigen jongen, die op, het kruispunt MarnixsTraal door een 'kogel, gelukkig niet ernstig, getroffen werd en een schampschot aan de rechterzijde bekwam. Tegen elf uur werden "de cafés ont ruimd. Politie en militaire macht trok ken met geladen revolver de café's bin nen en gelastten den bezoekers heen te gaan. In een minimum van tijd waren de café s geheel verlaten.- Ook bij de Lauriergracht is Eevig ge schoten. Een bewoner van de Laurier gracht werd in de liesstreek getroffen; na in een apotheek binnengebracht te zijn, werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Een troep KattenburgscEe vrouwen poogden tegen 4 uur een rooftocht te organiseeren in de Jordaan. Den inspec teur Noordewind werd gelast deze te beletten. De vrouwen waren gewapend met bajonetten en revolvers. Genoemde inspecteur trok er verge zeld door een tiental agenten op af, het eerst naar het brandpunt, de Linde gracht, waar de bende zich aanvankelijk ophield. Ook de vaandrig Schouw met acht soldaten voegden zich bij hen. Op de Lindegracht gekomen kregen zij aanwijzing van de vrouwen daar, dat de bende zich op de Brouwersgracht bevond. Dit bleek juist. Onmiddellijk trad de inspecteur krachtig op. Hij liet op de Keizersgracht een charge met. den blanken sabel uitvoeren en loste twee scholen. Een man, die de bende wou wen vergezelde, weigerde door te loo- pen, ontblootte op een afstand de borst en zei: „Schiet maar! Een agent vuur de, doch trof den man niet. De bende werd nu uiteengedreven. Het grootste contingent verzamelde zich op de lleerenmarkt, anderen in de buurt van Noordermarkt, Booms Irak en Droogbak. Van de bewapening der vrouwen heeft de politie dit bemerkt, dat op de Keizersgracht bij de Noordermarkt van den kant der vrouwen een schot op de politie werd gericht, dat gelukkig nie mand trof. Toen de politie 'de stralen voor zich uit hacl schoon-gescholen, trok zij suc cessievelijk, geleid door de soldaten met gevelde bajonet, achter de bende aan, de Weslerslraat in! Vervolgens werd de geheele Westerstraat afgezet: de solda ten zetten het geweer in den aanslag, gereed om te vuren en op dit gezicht sloven de mensclien uiteen. Tot half 5 behoefden ze echter niet le schieten. Te voren was bevolen alle ramen te sluiten. Op de Elandsgracht en Prinsengracht groeide tegen acht uur de volksmenigte onrustbarend aan, zoodat het spoedig een formeel treffen werd tusschen het gepeupel en dè politie. De militaire post op de brug van de Lijnbaanseracht, voorafgegaan door een sterke politiemacht en een bereden pa trouille van 4 man, gewapend met kara bijn en revolver, rukte vooruit. Er wer den met de blanke sabel harde klappen uitgedeeld, terwijl ook eenige losse scholen vielen. De Lijnbaansgracht werd tot Laurier- en Looiersgracht afgezet. De Gedempte Elandsgracht werd na eenige charges geheel schoongeveegd. Militairen en politie drongen tot de brug over de Prinsengracht naar de Be- renstraat door, waar de menigte een vijandelijke houding bleef aannemen. Hoofdinspecteur Schaafsma, die bij den drogist Dreckmeier (Prinsengracht 284) om assistentie wilde telefoneeren, werd op eenige klinkers onthaald, die hem niet raakten. Toen de militaire patrouil le onder bevel van luit. Pot op de brug de menigte in de Berenstraat sommeer de uiteen te gaan en op deze sommatie wederom steenen door de lucht vlogen, werd lot vuren en chargeeren overge gaan. Helaas vielen daarbij zeer noodlottige schoten. Twee wachlpatronen door een ser geant en een korporaal afgevuurd vlo gen over de menigte heen door de Be renstraat, over de^ Keizersgrachtbrug, door de Wolvenstraat, over de Heeren- grachlbrug door de Oude Spiegelstraat naar de brug over het Singel...; Daar, waar Eet volmaakt kalm was, stonden drie vrouwen te pralen. Plotse ling fluit Eet door de lueEt, een der vrouwen voelt iets langs liaar rok Eeen- gaan, een tweede vrouw valt Eevig bloe dend neer en een derde slaat achter over. De kogel vervolgt zijn weg door de ruiten van de slijterij „De Gouden Appel op den hoek van de Prinsen gracht en de Raamsteeg, zonder daar verder schade aan te richten. Het blijkt dat de twee vrouwen ern stig gewond zijn. Het vreedzaam punt is weldra het tooneel van ontzetting en angst. Burgers loopen naar dc vrouwen toe, om haar te helpen. Een ziekenauto was spoedig ter plaat se en bracht de onschuldige slachtoffers naar het Binnengasthuis. Het spreekt vanzelf dat dit treurig voorval op den Singel diepen indruk maakte. Den ge heelen avond bleef men het geval be spreken; de stemming bleef echter vol maakt rustig. Inmiddels tiert een gcwetcnlooze ben de kwajongens op een afstand van on geveer 500 meter in de Berenstraat ver der voort. De politie treedt dan cordaat en hard handig op. De Prinsengracht tusschen Berenstraat en Runstraat wordt in min der dan geen tijd met de sabel schoon geveegd. Nog een buitengewoon vinnige charge oyer de brug naar de Looiers gracht en cr volgt weer een korte perio de van rust. 'A n t i-m i 1 i t a i r i s t i s c E e p r'o- pagan d a. Naar wij vernemen, wordt door ver schillende individuen een sterke anti militaristische propaganda onder de te Amsterdam gedetacheerde militairen gevoerd. In gemoedelijke gesprekken worden den jongens „bewerkt'. Dc politie let er bijzonderlijk op deze lieden te kunnen climinecren, Ingezonden WSededeelingeu a30 cent per repel. Mode-Magazijnen BreesJü-. 142-544. Tel. 848. Botermarkt 20 g Staking* aan de Hembrug, Men meldt d.d. gisteren: Tegen het advies van de besturen der organisaties hebben in den namiddag ongeveer vijftienhonderd meest losse arbeiders .van de Hembrug het werk neergelegd; thans worden pogingen in het werk gesteld om ook de nachtploeg over te halen. Interpellaties in "de Tweede' Ka m e r. Twee inlerpellaies, de eene van den' heer Rutgers inzake de aardappelen- ui tvoerpolitiek in verhand met de onge regeldheden te' Amsterdam, de andere van den heer van den Tempel over het zelfde onderwerp, maar geformuleerd als „de levensmiddelenpoliliek met da woelingen", zijn reeds aangekondigd. Zij zullen reeds Vrijdag a.s. aan de ordo komen. Ontevredenen te Utrecht. Gistermor gen had ook te Utrecht een demonstrate plaats van ontevredenen met de> levens- middelenvoorziening. Een, aantal bewoner^ van de Lombokbuurt, een groote volkswijk hij den Leidschon straatweg, trok in op tocht naar het stadhuis. Een deputatie uit de menigte had een onderhoud met den waarn. burgemeester, wethouder Harte (de burgemeester is heden uitstediig). De hoofdklacht geldt het aardappelge- hrek, doch over de andere levensmiddelen voorziening en over de brandstoffendistri- hutie uitte men ook ontevredenheid. Na afloop trok men weder in optocht te rug. Ongeregeldheden kwamen niet voor., Vechtpartij. In het koffiehuis van v. d. K., aan den N. W. Buitensingel in Den Haag, is het Dinsdagavond omstreeks 12 uur tot een emst'ge vechtpartij tusschen den kastelein en ziin zwager R. gekomen. Zij waren samen een groot deel van den dag uitgeweest. Bij het scheiden kregen zij ruzie; R. bracht den kastelein een paar slagen toe, waarop doze met een revolver schot antwoordde, waardoor R. in dm rechterschouder getroffen werd. R. werd na£r het gemeen tez i eken,huis vervoer a Zijn toestand as niet levensgevaarlijk. Do kastelein v. d. K. is gearresteerd. Ongeluk. Gistermorgen is op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam een knecht van de Amstelbrouwerij onder een wagen geraakt en gedood. Leger en Vicot. Generaal Snijders. Blijkens het Officiersboekje zal het riéiï 26en Juli 45 jaar geleden zijn, dat do Opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, tot 2e-luitenant hij do genie werd benoemd. Faillissementen. Vernietigd'; M. J. de Vos, verkuf- houder'ta Leiden. Geëindigd!: J. L. Meenderinik, han delaar dm landbouwartikelen en rijwiel hersteller te Hiaaa-lfemimermeer (Nieuw- VennipL i ALPHEN. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gis teren gehouden verkiezing voor leden va»? den gemeenteraad werden uitgebracht op de lieeren A. van Nood 472 stemmer A. Coenen, aftr., 364 st., J. Smit, aft*, 382 St., P. de Graaf 270 st., H. F; van der Linden 260 st. Gekozen zijn de hecrni Van Nood, Coenen en Smit. Geslaagd. De lieer C. Partnevis A zit. alhier, behaalde aan de Technische School te Delft, het diploma van bouwkundig in génieur. BODEGRAYEN. Gemeenteraadsverkiezing. Aftredend 3 leden, 1 vacature wegens'vertrek J. Beijen (lib.) 335 stemmen; J. J. Heus* dens (lib.) 424, L. Ilortensaus (lib.) 3CU; A. C. Leliveld! (kath.) 338; J. II. rtutmg (a,-r.) 365; W. Turkeuburg (a.-r.) 379 stem men. De drie laatsten waren aftredend. Uitgebrachte geldige stemmen 769; vol strekte meerderheid 355, zoodat gekozen zijn de hoeren J. J. Hcusdens, L. Horten- sius, J. H. Ruiting en W. Turkenburg; HAARLEMMERMEER. Koninklijke belangstelling. II. M. de Koningin heeft aan den burgemeester de-. eer gemeente, eere-voorzitter van de ver- eeniging Vooruit, ter bevordering van. de paardenfokkerij in de Haarlemmeimeeiv doen toekomen een fraaie groote zilveren medoille, waarop de beeltenis van onze Ko ningin. Overeenkomst'g den wenseh van II. M. zal deze medaille beschikbaar worden ge steld als prijs voor liet nummer Concours voor fokmerricn, geschikt geoordeeld voor het fokken van paarden, bruikbaar en toe- behoorende aan landbouwers of fokker^

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2