lm iDE-IOORKAIR Uit de Omgeving Gebr. Gerzon's. IS GEOPEND. më'deiïeclïng uil ffen ÏÏaag gewacht. Totdat daaromtrent niets naders is be kend, zullen er na 4 Juli geen schepen van de groote maatschappijen vertrek ken. Van zenuwachtigheid bij de direc ties der scheepvaartmaatschappijen is geen sprake, wijl men de overtuiging heeft, dat de Britsche autoriteiten niet bedoelen en nooit hebben bedoeld onze overzeesche verbindingen af te snijden. De zeevisscherij. Uit IJmuiden meldt men: De uitbreiding van de gevaarlijke zone in de Noordzee brengt niet alleen directe stagnatie in het uitvaren van de stoom- treilers, doch bedreigt ook met groot gevaar de 80 stoomtreilers, die verleden week zijn uitgevaren en niet vóór 4 Juli binnen kunnen ziin. Over deze belang rijke aangelegenheid zal de Reedersver- ceniging heden een spoedvergadering houden. De getorpedeerde schepen. De correspondent van de ,,N. R. Ct." te Parijs seint: Nu de „Temps" weet, dat de Neder- landsche regeering aan de Duitsche zou overmaken het bedrag van de voor de vernietigde schepen te betalen verzeke ringssommen, schrijft het blad nader: Dus Duitschland zou eenige van zijn schepen afstaan en er voor ontvangen hun prijs met zelfs een aanmerkelijke overwaarde. De „Temps" herinnert aan het geval van de „Dacia" en zegt, dat dergelijke vlagverwisselingen ongeldig zijn. De vraag, of de overeenkomst zal worden uitge\oerd, hebben de geallieer den dus te beslissen. Knoeier ij met opgave van varkens. Uit Schoterland wordt aan de „Tel." gemeld: Er is door de boeren enorm geknoeid met de opgaven van het aantal varkens, om daardoor voeder te ontvangen. Aan den minister werd opgegeven, dat in totaal in ons land aanwezig wa ren 1,800,000 varkens, in werkelijkheid blijken er maar te zijn 800,000. Een mil- lioen aantal is te veel opgegeven. Dat is geen wonder. Hier zijn veehou ders die opgaven 40 varkens, terwijl ze hebben16 biggen. Whisky, rum en eögnac. Reuter meldt d.d. 1 dezer, officieel uit Londen, dat whisky, rum en cognac van het verbod van uitvoer van geestrijke dranken naar Nederland zijn uitgezon derd. De N. O. T. is thans weer in de moge lijkheid, consenten te verleenen voor den aanvoer van whisky, rum, cognac en Franschen brandewijn. Consenten voor deze artikelen, geda teerd tusschen 2 September 1916 en 2 Juli 1917, zijn vervallen. Kaarsen en schemer lichten. De Toewijzingscommissie voor kaar sen. schemerlichten en dergelijke vestigt er de aandacht op, dat zij, die kaarsen of schemerlichten behoeven, hun aan vragen daartoe moeten richten tot. den burgemeester hunner woonplaats. Al leen industrieelen en eigenaars van be drijven,die de grondstoffen paraffine en stearine voor hun bedrijf noodig heb ben, kunnen van de Toewijzingscoy.i- missie een aanvraagformulier voor die artikelen ontvangen. Tweede Kamerverkiezing ïrt Ocsferhout. De minister van Binnenlandsche Za ken; overwegende dat, ten gevolge van het aannemen door den heer mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel van zijne be noeming tot voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te 's-Hertogenbosch in het kiesdistrict Oosterhout eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Ka mer der Stalen-Generaal; heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Maandag 9 Juli e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 17 Juli d.a.v., de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 24 Juli d.a.v. Het aardsche isven al bedorven. Een redacteur van het „Handelsblad" had een interessant onderhoud met dr. Pools, die jn de bestrijding der mijnvver- kerssiaking zulk een belangrijke rel heeft gespeeld. Uit dit interview nemen wij over het ge deelte, waarin dr. Poels handelt over :en invoed der socialistische denkwijze op de levenspractijk. Daaromtrent schrijft hij: „Er zijn bij de uitbreiding van .le mijn industrie heel wat vreemde elementen in Zuid-Limburg gekomen, en zij zijn niet al tijd van de gunstigste. Het zijn niet altijd socialisten, die op het standpunt staan ran den klassenstrijd, meer zou men kun nen zeggen, dat er, ook hier in Limburg, een geest sterk wordt tegen het Christen dom, tegen den godsdienst. Dat acht ik noodlottig, want, kom zelfs in een Christe lijk gezin, waar de armoede onder het strooien dakje haar nestje heeft gebouwd, dan nog wonen daar 't geluk en de vrede. Zie daartegenover de socialistische huis gezinnen! Ha! ik ken ze, ik heb zoo wel eens wat rondgereisd, in de Borinage en in den omtrek van Esschen, en ik heb ze gezien, de socialistische arbeiders en hun vrouwen. Alles is bij hen anders, ja, ze drinken minder dan zo hier bij ons in Limburg helaas nog doen! maar hun gezinsverband, hun omgang, alles is ver anderd. En vooral, je ziet hun de onte vredenheid op het. gelaat, zij kennc-n geen geluk en blijdschap meer. 't Is alles haat en verzet. Kijk, dat acht ik een ramp voor het volk, en dan is het toch mijn plicht, dan :s 't toch oprechte naastenliefde, om de ancn- schen daarvoor te bewaren. En nu mag men ons verwijten, dat wij dompers <zïjn, dat wij onze tegen standees? bestrijden met „zaalafdrijving" en dergelijke middelen. Ja, wij dóén dat, en 't is ons goed recht, en onze plicht. Ik mag toch onze menschen mijn overtuiging mediedeelen, dat de socialistische cn anti-godsdienstige propaganda schade is voor hun geluk en hun levensvreugd, en dat zij dus verkeerd dioen door zalen beschikbaar te stellen voor die propaganda. Och, ik praat niet eens over den hemel, ja, ik weet wel, t wordt vns verweten, dat wij wissels trekken op den hemel, en ik zal blijven bij 't leven hier op aarde." Het aardsche leven wordt, al bedorven door het socialisme en de anti-godsdien stige propaganda en daarom verzet dr. Poels zich er tegen, met al de middelen, «ie de Nederlandsche wet toestaat te ge bruiken. Gemengde Berichten. Aardappelrelletjes te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam, (Ld. 2 -Tuli: Hedenmiddag trok een menigte vrouwen en mannen in- optocht langs de stratan naar het stadhuis. Toen de stoet daarvan terugkeerde en. van het Koningsplein op weg was naai de Wcstermarkt, passeerden zij de lleeren. gracht, waar eenige vrouwen van de eer ste verdieping van het perceel: Heeren- gra-eht 435 van boven naar beneden scheld woorden uitten en den troep uitlachten. Om hun woede te koelen sloegen zij eeffi groote ruit van den zilvea-simdawinkel van de firma Hoeker Zoon, welke in het bene Lenhui's gevestigd is, in. Onmiddellijk giing de menigte aan het stelen van zil veren voorwerpen, welke in de étalage waren uitgestald. Door het krachtig optreden van de fir manten konden zij gespaard blijven van verdere diefstallen en werden de ijzeren luiken onmiddellijk neergelaten. De politie was nie-t bij machte het volk uiteen te jagen, De firma kon nog niet opgeven voor hoeveel aar. waardie er gesloten was. Daarna gingen de vrouwen naar de Groentenmarkt. Hier trachtten zij de meer- markt binnen te dringen, waar de schui ten met aardappelen liggen. De politie had moeite de vrouwen tegen te houden. Van de Marnixstraatzijde drong, een troep vrouwen de manktbmnen en nam in het pakhuis van Piet Schipper, geibr. Visser, de daar aanwezige kropsla weg. De politie moest 'hier met geweld de vrouwen terug dringen en kreeg het vaak te kwaad, zoo dat verscheidene malen dn de lucht moest worden geschoten. De samenscholingen der vrouwen duren voort. Slechts met de allergrootste moeite is het de politie aan de groenenmark, dde veel to zwak vertegenwoordigd was, gelukt het plunderen van de pakhuizen te voor komen. Enkele malen drongen de vrouwen van de Marnixstraatzijde er in. Hier en daar werden bossen wortelen weggenomen, doch de po'iitie wist door lankmoedig op treden erger te voorkomen. De heer Wijnkoop heeft, daar'op de me nigte toegesproken. Hij drong bij de vrou wen er op aan, dat ze hun mannen zouden overreden om van. morgen ai aan a'ge- meen het werk te staken, evenals de Rot- terdamsohe bootwerkers hebben gedaan, om hun eischen door de regeering te zien ingewilligd. Aan den raad van den heer Wijnkoop, om nu kalm naar huis te gaan, werd door slechts weinigen gevolg gegeven. Groote drommen verontwaardigde vrouwèn tracht ten nog hier en daar tot pakhuizen door te dringen, wat door de politie met groote moeite belet werd'. Het publiek en de vrouwen die zich bij de Marnixstraat bevonden, forceerden het slot van perceel 244. waai' gevestigd is de zaak van den heer Schotyanger, drongen het magazijn binnen eft maakten zich meester van ongeveer 1800 groote en kleine blikken ingelegdie groenten. Op de groentenmarkt drong het- pulbliek tegen den wal en sprongen van schuit op schuit en eenige opgeschoten jongens gooiden, weldra de bloemkolen tusschen het volk, dat ex gretig medie wegliep. Nu sprongen nog eenige vrouwen op de schuit, die zich ook van de kooien meester maak ten. Door bereden politie werd spoedig de menigte verdreven. Een jongen van onge veer 20 jaar is gearresteerd. In dien. loop van den avond is een tram wagen van lijn 13 n de Czaar Peterstraat door de menigte aangevallen. In dezen tramwagen bevonden zich een le luite nant der infanterie en ook een verslag gever van „Het Volk" De officier werd uit de tram .gesleurd, zijn sabel hem ont rukt en in drie stukken gebroken. De lui tenant zelf werd tegen den grond! gewor pen; door eenige burgere is hij wegge bracht. Kattenburg in opstand. Gisteravond is het in verband met de heei'schende aardappeinood op Kattenburg tot ernstige onlusten gekomen. Nadat het volk eenige schuiten met aardappelen aan de Handelskade had1 geplunderd1, trokken honderden, mannen en vrouwen maar do loosen van de Hollamdsohe Stoombootmaat schappij, waar 22 wagon's aardappelen stonden, die gelost moesten worden voor export naar Engeland. De politie stond er aanvankelijk machteloos tegenover en moest, boezien, dat drie wagons compleet werden leeggeplunderd. Spoedig kwam echter versterking opdagen. Bereden poli tie en militairen veegden de Handelskade schoon, betgeen zonder ernstige inciden ten afliep. Bij de Marinaersbrug voor den spoorweg overgang naar het Mariniersplein, werd een sterke militaire macht met gevelde bajonetten geposteerd. De volksmenigte groeide onrustbarend1 aan, terwijl de stem ming siteeds meer verbitterd werd. Weldra vlogen de steenen door de lucht, welke provocaties eerst met losse, daarna met scherpe salvo's beantwoord werden. Er vielen aan. beide kanten gewonden. De militaire macht op de Handelskade bedraagt ongeveer 200 man. onder bevel van kapitein So eters, terwijl utfp. zeer s'.erko politiemacht onder ïeföfng van hoofdinspecteur Siegert staat. Het beza digd en actvol opreden, zoowel van politie als militaire macht, heeft tot nu toe erger onheil voorkomen. Desniettemin moet he laas geco astateerd' worden, dat Amster dam zijn tweede Kattenburgernacht he-atft gehad. Troepen gerequireerd. Naar wij vernemen, heeft gisteravond laat een conferentie plaats gevonden tus- öohen den burgemeester en dien. hoofdcom missaris van politie. De burgemeester heeft voor vandaag twee bataljons infanterie uit Haarlem ge- requireord, die in de stad patrouilleeren. Eén docde, vele gewonden. Hedennacht tegen twee uur was om trent de slachtoffers uit het publiek het volgende bekend: Eén man, wonende op de Hoogte Kadijk, is dood in de Mawmerskazerne binnen gebracht. Voorts zijn door de zorgen van den geneeskundigen dienst één man cn drie jongen opgenomen in verschillende gasühuizen, één met een schot in het hoofd, een aeer ernstig met een schot in dén lever, één met een beenfractuur en één met een hersenschudding. Twee liiedien werden door de auto-brancard aange- j bracht, die, na verbonden te zijn, naar hun huis gebracht werden. Voorts zijn in de verschillende afde-e- lingsgebouwen van den geneeskundigen dienst nog heel wat lichte verwondingen behandeld. Twee politie-agenten, ernstig door stee- nen getroffen, werden aan de politie- bureaux verbonden men durfde hen niet te vervoeren uit vrees voor he.t ge peupel! Dienstweigering. Het „Hbld." meldt hieromtrent: Toen de troep de Czaar Peterstraat doormarcheerde, gebeurde er aanvankelijk nies. Maar hoe verder de soldaten kwa men, hoe rumoeriger het. werd. Links en (rechts werd uit de ramen gegild: „moor denaars, gooi je geweren neer!" Nu en dan vloog een steen tusschen den troep in. Dat was echter van slechts weinig betee- keniis. De situatie kreeg echtetr een gansclh andier aanzien toen voor den overweg van het spoor halt moest worden gehouden. Nu drong het publiek van alle kanten op den troep in en omringde vooral de officieren. De sóld'afcm, onder wie klaar blijkelijk vele bekenden van de Czaar Pe- terstaat en Blankenstraatbewoners; wer den man voor man bewerkt. Een- oogenblik klonk het commando „legt aan:" Een gedeelte van de menigte stoof uiteen, vluchtte in winkels en. in trapportalen. Maar een ander gedeelte bleef staan en de gevluchten kwamen nu ook terug. Daar stapt een soldaat uit -het gelid en zegt: „ik verdhet!" Daverend klinkt het gejuich. En voortdurend worden de anderen be werkt dat voorbeeld te volgen. F.en meid 'hangt, aan den arm van een soldaat, „Hein, dat doe je me toch niet aan!" En links en rechts kJinlkt het: „Piet, Jan, donk er om, niet schieten op je kamera den, hoor!" Weer voegen zich een paar mannen bij de menigte en weer klinkt het gejuich. Waren de officieren niet zeker van die anderen? We weten het niet. Alles gaat op zoo'n oogenblik zoo stnel. Maar plot seling khnkt het bevel „rechtsomkeert" en onder donderend hoera-gercep keeren de militairen) terug. In gesloten gelederen van vier waren ze gekomen, mét de krijgstrompet voorop. Verspreid over de geheele Czaar Peter straat aanvaardden ze de terugtocht. Het ongeluk bij de Liedebrug. Naar aanleiding van heternstig ongeluk, de familie Groen overkomen aan de Liede brug, had een redacteur van het Persbu reau Vaz Dias een onderhoud met den burgemeester van Halfweg. Daaruit bleek het volgende. Herhaaldelijk, o. a. al den 18en October 1912, werd namens de gemeente Halfweg bij de regeering aangedrongen op een ras dicale verbetering van den wegtoestand daar ter plaatse De voorganger van dezen burgemeester richtte een uitvoerig verzoek aan den toenmaligen minister, waarin gewezen werd op het groot aantal onge lukken, dat te constateeren viel, en op het ernstig gevaar, dat o.a. wielrijders daar liepen, doordat het rijwielpad en de smalle grasberm naast de tramlijn onvol doende waren, wat breedte en lengte be treft. In dat schrijven wordt een reeks, kort achter elkaar plaats gehad hebbende ongelukken met doodelijken afloop ge noemd. Het resultaat van dit schrijven wa9 nihil. Den 5en November 1913 volgde weer een dergelijke missive, waarin wederom op de droevige ongevallen, die voortduurden, met klem werd geweien. Men verzocht omlegging van de trambaan en afdoende middelen, daar de toestand vooral gedu rende de campagne der suikerfabriek on houdbaar bleek. Ook dit verzoek gaf weinig resultaat, zooals wel bleek uit de steeds voortdurende ongelukken. Men was dan ook gen od- zaakt om niet één, maar twee doodkisten steeds voor onmiddellijk gebruik gereed te houden te Halfweg. Den 7en September 1914 werd voor ten derden keer wéér een schrijven gericht en ook werd de Raad van Toezicht op de Spoorwegen op den toestand gewezen. Men had toen op hetzelfde punt, waar nu het ongeluk gebeurde, geconstateerd, dat in één uur 23 fietsers daar waren gevallen- In de laatste 3 jaren waren er 5 ongeluk ken geschied met doodelijken afloop en voorspeld werd in dat schrijven, dat er nog wel meer zouden geschieden. Ilct resultaat vani dit schrijven was, dat met een... paar graszoocljes de afscheiding werd verlengd. Dat dit hoegenaamd niets heeft gehol pen, blijkt voortdurend en bleek ook wier gisteren. Een geheele omlegging en vooral een geheele afscheiding van de trambaan acht mem dan ook te Halfwg, waar iedereen zeer onder den indruk van dit ongeluk op den Rijksstraatweg in die gemeente is, de een'ge afdoende verbetering. Nog werd opgemerkt, dat he-t gisteren een half uur geduurd heeft voordat de wagen, waaronder mevrouw Groen lag, opgevijzeld kon worden, oindat blijkbaar '..ens der E.S.M. zelf geen krachtige vijzels meevoeren en men bij ongelukken dus moet wachten op den hulpwagen uit 1 i<i a riem. Ontsporing. Gistermiddag te 5 uur 17 kwam de Gooische stroomtram Muiden binnen. De laatste zeer lange wagen, met Belgische sleenen zwaar belast, ontspoor de op de brug. De koppelstang brak af en de wagen vloog dwars over de straat :n de haag. Het verkeer van Amsterdam door Muiden en omgekeerd was een uur gestremd. Noodlanding. Maandagmiddag ie halfze© landde op een weide bu ten Zut phen het Nederlandsche vliegtuig L. A. 20, bestuurd door den luitenant-vlieger Drost en voorts door den waarnemer korporaal Staring. Boven Zutphen weigerde de motor van liet vliegtuig, dat van. de Kemperhei de bij Arnhem op weg was naar Zwolle, plotse ling door een defect aan de uitlaatkleppen Iiei vliegtuig landde vol plané. De inzit tenden bekwamen geen letsel. Vlekziekte. Door den districtsveearts te Stiens is onder de varkens van den heer S. H. Boersma do gevreesde vlekziekte ge constateerd. Diefstal van f 2400. Aan hel politie bureau Pietershal ie Amsterdam is gister een man gebracht, verdacht van doelstal van een cheque van *2400 van de Ned.- Indisohe Handelsbank. Toen hij zich ent- dekt «zag, wilde hij het papier opeten. Hij heeft het echter daarna weer uitgespuwd'. Ontsporing. Bij Winschoten ontspoor de gistermiddag van een rangeerenden goederentrein een bagagewagen e-n twee goederenwagens. Het verkeer van perso nentreinen is gestremd.Er moest een werk- wagen uit Groningen komen om den weg vrij te maken. De passagiers moesten vijf minuten van het station in- en uitstappen. Branden. Zondagavond omsreeks 10 urn- brak te Arnhem een fel uitslaande brand, uit in een perceel aan de Hommel, straat, waarin gevestigd is de slagerij van den heer D. Aanvankelijk lieit de brand, die onder de kap was ontstaan, zich ern stig aanzien. De kinderen, die reeds te bed lagen, en de vrouw van D., die ziiek was, werden spoedig bij de buren binnen gebracht. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in, den brand tot de bovenverdieping te beperken. De bene denverdieping en de winkel kregen veer waterschade. Door onbekende oorzaak brandde Zondagavond te Zutphen het woonhuis van den molenaar v. d. H. tot den grond toe af; den molen wist men te behouden. Sinds Zaterdag was de familie afwezig. Kippenmcorc! op groote- schaal! In de voorheen aan kippen zoo bijzonder rijke Veluwe wordt onder deze nuttige dieren een, helaas gedwongen, moord aange richt. Bij duizenden worden de beesten thans opgeruimd, en moeit deze verkoop nog wat worden voortgezet, dan zal na enkele maanden de kippenstapel totaal uitgeroeid zijn. Immers, wegens den vol slagen voedselnood worden er geen kui kens meer gefokt en de volwassen beesten, "alle nog eierlegsters, gaan gesladht naar het. buitenland. Wordt hier nieit spoedig en afdoend ge holpen, dan wordt er aan onze platteland©, bevolking een slag toegebracht, waaronder zij nog lange jaren gebukt zal gaan, ter wijl tevens het totaal gebrek aan verache eieren ook in tal van andere kringen een ongerief zal veroorzaken, waarin niet ge makkelijk te voorzien zal zijn. „Tel." Boschbrand bij Apeldoorn. In een bosch, behoor end aan de gemeente Apel doorn, brak gistermiddag halfeen door on bekende oorzaak een felle brand uit, welke echter door spoedig en krachtdadig optre den snel werd gebluscht. AALSMEER. Zware brand. Drie huizen in asch gelegd. Men seinde gisteren uit Aalsmeer aan de „Msb.": Een zware brand heeft heden het dorp Aalsmeer geteisterd en een drietal huizen alsmede c-enige schuren en 'kamers in de asch gelegd, terwijl nog .een vierde huis ernstige schade heeft geloden. Een oogenblik dreigde d'e brand de af metingen van een ramp aan te nemen. Een sterke noordoostenwind deed de von ken overvliegen, zoodat een gansehe rij van huizen, waarvan de meeöte met rieten daken waren gelekt., een prooi der vlam men dreigden te worden. Men had dan ook reeds de assistentie der Arasterdam- sehe branweer gevraagd, die met. de drij vende stoomspuit „Jan. van der Heijden" hulp had kunnen bieden, doch met ^in spanning van alle krachten kon, dank zij den uitstekenden, staat der brandspuiten en een voorbeeldige samenwerking, onder leiding, Van den burgemeester, den heer J. Kastelein, erger worden vooikomen en werd de Amsterdamsche brandweer later telefonisch gewaarschuwd, dat men niet eigen mi-Melen, den brand meester was geworden. Omstreeks drie uur werd do brand ont dekt door voorbijgangers, die de» vlammen zagen spelen in. het rieten dak rond den schoorsteen van het huis van den heer W. Kees.seni aan den Uiterweg. Ingezonden Mededeelingen a30 cent per repel. Mode-Magazijnen Breestr. 142-144. Tel. 848. Botermarkt 20 s f|p zeer belrouwbas-e, bil- u Iijke en afdoerede wijze, belast zich in voorkomende ge vallen met: Opsporingen) OradfergcelcisigerB informatlën 4T5 COPEBNICUSPLEIN 8, DEN HAAG. De oorzaak moet waarschijnlijk worden gezocht in te hard stoken met turf. Aan redden van huis of inboedel was geen denken. In weinige oogenibliikken was het huis met- een tweetal daarachter gelegen broeikassen één puinhoop. De handspui ten ,die waren aangerukt, vonden echter een blusschingsabject dn 'het aangrenzend!© hui© van den beer W. Maarsen, dat door overvliegende vonken mede vuur had ge vat. Aangewakkerd door den wind, greep hef vuur in dit fraaie huis zoo snel om zich heen, dat ook hier niets te behouden bleek. Een. aangrenzende schuur ging mede. in vlammen op. Merkwaardigerwijze stichtten de over waaiende vonken tegelijkertijd ook brand in de kas, gelegen aan dezen kant van den weg op een afstand van zeker 300 M. van den eersten vuurhaard, daarbij eenige tusschengelegen huizen intact latend. Deze kas, toebehiorend aan en gelegen achter het woonhuis van het raadslid C. Kees-s en A.Wzn., verbrandde geheel en deed mede de achterkamers van het woonhuis uit brandden. Wederom op een afstand van ruim 200 meteir en daarvan gescheiden door een drietal huizen, vielen vonken uit den '"wee- den vuurhaard in het huis van oen heer KI. Tas Sr., dat mede tot den grond toö afbrandde. Een dicht aangrenzend houten, huis met rieten dak wist men wonder boven won der te behouden. Het laat. zich begrijpen, dat deze ver spreide en zoo uiterst, gevaarlijke branden aan d'e mannen uit den omtrek zware eischen stelden, doch, gelijk we reed© zei den, heeft men kranig gewerkt en waren de pompen en slangen in góede conditie. Ware dit niet hel geva'l geweest, de ge volgen had men werkelijk niet. kunnen overzien, omdat de Amsterdamsche brand weer .niet zoo snel ter plaatse zou zijn geweest Huizen en inboedel waren laag verze kerd. Een tragisch moment was het thuisko men van.d.en heer Keessen, die zijn huis met den grond gelijk vond en wiens boe ken. mede verloren waren gegaan, waaruit de jaarrekeningen der kweekerij nog moesten worden uitgeschreven. Persoonlijke ongelukken vonden geluk kig niiet plaats. HELLEGOM. St. 'Aloysiiis-Patronaat. Zondag hield bovengenoemd Patronaat haar eerste jaarfeest. Des morgens om 7 uur werd een H. Mis opgedragen voor de Patronaatsleden, waarna algemeene H. Communie. Des avonds om 7 uur had in de zaal van den heer Sistermans de gezellige bijeenkomst plaats, welke zaal goed bezet was door de leden en hun ouders, donateurs en donatrices. Bij de opening van deze feestvergade- ring werd het Patronaatslied gezongen, waarna de weleerw. directeur allen welkom heette, vooral de zeereerw. heer pastoor, president van het Patronaat. Door de Patronaatstooneelclub werd hierna met succes opgevoerd: „Nihilis ten", blijspel in 3 bedrijven. Vervolgens werd door vier leden het beeld van den II. Aloysius door de zaal gedragen, terwijl door al de leden onder begeleiding van piano, orgel en viool een aubade werd gebracht. Gedurende de daarop volgende pauze werden de leden getrakteerd op grena dine, chocolade en sigaren. Hierna hield de zeereerw. heer pastoor een korte tospraak, waarin dc eerw. spr. wees op de moeilijkheden en kosten aan een Patronaat verbonden en hoopte dat ook de ouders aan dit goede werk hunne medewerking zullen verleenen. Nog werd opgevoerd „Mobilisatie bij Nicodemus Krent", kluchtspel in 1 be drijf. De tooneelclub bood den weleerw. di recteur een prachtig bloemstuk aan voor, de moeite bij het leeren van tooneeD stukjes. Hierna werd door allen het slotlied gezongen, hetwelk evenals het Palroi naatslied door den heer Giclon is gen componecreb

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2