3 De Oorlog. Se JAARGANG BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN, Jnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f I.45 per kwartaal bij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaaL Franco per post f 1.30 per kwartaal. Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7Vs cent DINSDAG JOU 1917. De ADVERTENTÏEPRUS bedraagt van 1-5 regels f 0.75, elke regel nuer 15 coat. Ingezonden"mededeeüngen van 1-5 regels 11.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIES, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. De Gemeenteraadsverkiezingen. Bij doze gemeenteraadsverkiezingen blijkt hier en daar, dat onze politieke organisaties nog te zwak zijn; dat het politiek saarnhoorigheidsbesef onder de Katholieken nog niet sterk genoeg is. Nu bedoelen wij niet, dat de Katho lieken zóó weinig organisatorisch zou den zijn, dat van hen te vreezen valt, een overloopen naar de politieke tegen partij, wanneer zij b.v. hun wenschen inzake een candidaatstelling niet zouden zien verwezenlijkt. Dat is, gelukkig, bij verreweg het grootste gedeelte hunner beslist buitengesloten hoewel toch, zelfs bij voormannen in de sociale bewe ging, helaas, te constateeren valt, dat men in de politiek nog niet zóó diep doordrongen is van de organisatorische eisch, dat de minderheid zich loyaal aan de meerderheid moet onderwerpen, als verwacht mocht worden! Wij doelen hier echter voornamelijk op het feit, dat bij deze gemeenteraads verkiezingen is gebleken, dat het leden tal der kiesvereenigingen in meerdere plaatsen, vooral ook in de dorpen, zeer gering is; dat zeer vele Katholieken er buiten staan en dat deze zich daar- o m de vrijheid veroorloven buiten alle organisatorisch verband Katholieke can- didaten te stellen.... Dit nu moet veranderen! Alle Katholieke kiezers lid der lries- vereeniging en daar en da&r alleen worde beslist, op wettelijke, eerlijke, loyale wijze, wie de candiüaat zal zijn. Vooral met het oog op de toekomst, i= het dringende eisch, de eenheid, liet politieke saarnhoorigheidsbesef onder de Katholieke kiezers zoo sterk mogelijk te maken! Men beseffe dit toch ten volle! v BUITENLAND. Het offensief der Russen. Het Chineesch Keizerrijk hersteld. Conferentie der geallieerden aanstaande. Vergeldingsmaatregel der Duitschers. Overzicht. De Duitsche successen, die wij giste ren mededeelden, blijken van zeer kor ten duur te zijn. Volgens hun legeröe- richt, hebben cle Franschen n.l. de loop graven, welke zij in de streek van Cerny, van den Ghemin des Dames, bij aanval len der Duitschers hadden verloren, te ruggenomen. In liet Duitsche legerbe- richt wordt van deze tegenaanvallen wel melding gemaakt, doch in de bijzonder verbitterde gevechten, welke uit die te genaanvallen ontstonden, „werden alle Fransche aanvallen afgeslagen" stelt het bericht vast; erkenning van verlies blijft dus achterwege. Van de gevechten op den linker-klaas- oever valt heden niets naders te be richten. Wij stelden reeds de vraag, of hel den Russen wederom ernst wordt met. den .oorlog, nu in Galicië een aafival wordt ondernomen. Volgens een draadloos be richt aan de Engelsche admiraliteit maakten de Russen bij de verovering van Konioechy 164 officieren en 8400 man gevangen" liet is zeer wel mogelijk dat liet hierbij blijft en dat de Russen na den'eersten aanloop niet verder zul len gaan. Dan hebben zij voor zoover het hun front betreft een plaatselijk voor deel van niet meer dan taktische betee- kenis bevochten. Van dit zeker niet te versmaden stra tegisch voordeel voor de Entente kan .veel goeds uitgaan, mits de Russen vol houden. Maar men kent nu eenmaal de wisselvallige neigingen van het Russi sche volk. Wij zagen in den oorlog reeds een Keizer en een Koning afstand doen van den troon, en in tegenstelling hierme de wordt in China het Keizerrijk her steld. Geen gelukkig tijdstip om een Keizer uit te roepen, waar immers dit ambt thans zulke ongunstige levensvoor waarden biedt...... Vijf jaren is China een Republiek ge weest; in 1912 bracht een geweldige re volutie de Mantsjöe-dynastie ten val. De troonopvolger, die destijds den leef tijd van slechts drie jaren had bereikt, was te jeugdig om den strijd tegen de revolutionairen te aanvaarden en hij deed, allicht op aandringen van zijn raadslieden, afstand van zijn recht. De sluwe Yuan Sji-I\ai, een buitengewoon staatsman, werd president der Repu bliek en onder zijn dictatorische leiding ging het land een betere toekomst tege moet. De dubbelzinnige rol, dien hij even wel speelde, was oorzaak dat hij ten slótte met het schavot werd bedreigd. De zwakke Keizer durfde evenwel een zoó strengen straf niet op Yuan Sji-Kai iaten voltrekken en onthief hem slechts van zijn waardigheid. Yuan's macht sle.eg niettemin onrustbarend, totdat het hein in 1912 gelukte den Keizer van den troon te stoolen en de Republiek uit te roepen, waarvan hij het presidentschap aanvaardde. In plaats van republikein loonde hij zich evenwel een fel auto craat. Thans heeft generaal Sjang-IIsun den president tot aftreden gedwongen en het Keizerrijk met den Mantsjoe-Keizer I-Isuan-Tung hersteld. De militaire -partij is dus opnieuw meester in het Chineesche Rijk, dat zich wellicht nu weldra ook gewapend in het wereldconflict, zal mengen, wanneer de legers len minste niet te zeer in beslag- worden genomen door den strijd in liet eigen land. Over de houding van Japan, in deze is nog niets bekend. Op Zes. oe „Himalaja". De stoomboot „Himalaja" van de Mes- sageries Maritime? is op 22 Juni in de Middellanctsche Zee gezonken, nadat aan boord een ontploffing plaats had. Van de 204 opvarenden zijn 176 gered. Duitschiatul. Hindenburg naar het O.-H. hoofdkwartier. Ter beantwoording van het bezoek van den chef van den Oostenrijksch- 1-Iongaarschen generalen staf v. Artz, zijn maarschalk Hindenburg en gene raal Ludendorff naar het Ooslenrijksch- Hongaarsche hoofdkwartier vertrokken. Aan hun bezoek daar zullen besprekin gen te Weenen aansluiten. Vergeldingsmaatregel. Om koopvaardijschepen tegen torpe deering te vrijwaren, had de Fransche regeering er een aantal Duitsche offi cieren op geplaatst. Als vergeldingsmaatregel heeft de Duitsche regeering aanstonds in de Westelijke nijverh^dsstreken, in plaat sen, die het meestaan een bombarde ment uit de lucht sblootstaan, driemaal zooveel Fransche officieren onderge bracht. Engeland. Conferentie der geallieerden. De „Weekly Des Patch" kondigt een conferentie der geallieerden aan, waar in de oorlogsoogmerken opnieuw zullen worden opgemaakt. Die conferentie zal "in Augustus, waarschijnlijk te Parijs, bijeenkomen. Rusland. j Rusland en de H. Stoel. Volgens ftaïiaansche bladen zal de II, Sloel dezer dagen een belangrijk de creet uitvaardigen, waarbij de Katholie ke bisschoppen van Rusland zouden op houden onder de „propaganda" te res- sorteeren. Deze beslissing zou genomen zijn in overeenstemming met de nieuwe Russische regeering. Beloogingen. Het „Svenska Telegrambyran" meldt, dat volgens mededeelingen'van het Ne- derlandsch-Skandinavisch comité in Pe tersburg en alle steden van Rusland groote beloogingen zullen worden ge houden. in de hoofdstad, -alt de'betoo ging samen met het vertrek van de afge vaardigden van den Raad van Arbeiders en Soldaten naar Stockholm. De beloogingen hebben ten doel de ■wenschen der arbeiders en boeren naar een algemeenen vrede en naar een spoe dige bijeenroeping der Coiistitueerende vergadering, en ter beveiliging vande democratische instellingen tegen reactie uil te spreken. Het garnizoen te Petersburg besliste slechts deel te nemen aan de beloogin gen. die door den Raad van arbeiders en soldaten goedgekeurd zijn. Het garni zoen keurt de betoogingen der Bolsjewi- ki af. V&T k' Griekenland. - Da Koningskeuze. Door den eisch der Entente, dat niet de Kroonprins, maar prins Alexander koning Konstantijn moest opvolgen, is naar de „Lokal Anz." uiteenzet, een merkwaardige toestand geschapen. De Grieksehe grondwet toch zegt, in art. 45, dat zoo -de kroonprins, de erfgenaam van den troon, zijn vader niet kan opvolgen, de koning een ander kan aanwijzen, doch dan moet dit door de Grieksehe Kamer met een meerderheid van 2/3 der stemmen worden goedgekeurd. Dit is'dus thans het geval. De Grieksehe Kamer zal moeten be slissen of Alexander tot koning van Griekenland kan worden gekroond; en daar Venizelos de Kamer van Mei 1915, waarin de Venizclisten de meerderheid hebben, opnieuw heeft bijeengeroepen, hangt dus de goedkeuring der opvolging geheel af van Venizelos Ex-koning Corïstantijn. Naar de correspondent van de „Daily Express" uit Genève aan zijn blad seint, werd koning Constantijn woedend toen hij te Thusis vernam dat Griekenland de diplomatieke betrekkingen met de centrale mogendheden heeft verbroken. Hij zond onmiddellijk lange telegram men naar zijn zoon Alexander, naar Ve nizelos en naar den minister van buiten- landsclie zaken Politis. De- ex-koning en de koningin zullen binnenkort naar Duitschland vertrek ken. Denemarken. SpiGnnage in Denemarken. De ontdekking van een ernstige spio- nagezaak heeft te Kopenhagen geleid tot de inhechtenisneming van een aantal Duitsche agenten, met name van een vrouw, die op Amager woonde en sei nen moet hebben gegeven aan Duitsche schepen. Zij stond in nauwe betrekking met de Duitsche agenten in Noorwegen. Onder de in hechtenis genomenen zijn Walter Wilhelm, correspondent van het „Hamburger Fremdenblalt", en een Oostenrijksch, correspondente van de „Deutsche Tagesztg.". De Deensche bladen zijn verontwaar digd over dit nieuwe bewijs van Duit sche handelsspionage in de Skandinavi- sche landen. Amerika. Tramcngeluk. Een electrische wagen is bij Niagara Falls uit de lijn geloopen en in 10-voet diep water gestort. Naar gemeld wordt zijn 27 peTsonen gedood en 40 gewond. Vereenigde Staten. ■Duitsche schepen fn Acn-rika. President Wilson heeft den raad voor de scheepvaart gemachtigd cfe 87 in be slag genomen Duitsche schepen met een inhoud van 500,000 ton in eigen be heer te nemen. Vele dezer schepen zijn reeds vroeger in dienst gesteld, doch aangezien tot nu toe geen vaste gedrags lijn was vastgesteld, werden de schepen telkens voor een enkele reis gecharterd. Verschillende Oorlogsberichten. Een Engelsche bezuinigingsfiim. Jn Engeland wo/hiï in de bioscopen een „food rationing-film" een voedisiel-ramtsoenee-' rin-gsPiiim afgedraaid1, om den toeschou wers het nut erf de noodzakelijkheid voor oogeri te stellen zch in het gehruik van voedsel to bezuinigen. Deze eigenaardige oorlogsfilm staat rechtstreeks onder den Engelschen lievensmicM elervdictator Scheercursus voor vrouwen. Op initi atief van het Berlijnsidie „PoliLzei-prasi- dium" zal in de Duitsche hoofdstad' waar schijnlijk een cursus riin het scheren, .voor vrouwen en dochters van de "in militairen dienst zijnde hahriers ingesteld! worden. BINNENLAND. Ernstige relletjes in Amsterdam. Een brand- te Aalsmeerivaarbij drie Jmizen zijn vernield. Nederland en de Oorlog. De bommen op Zierikzee. (Officieel.) Het ministerie van Buiten- lanclsche Zaken deelt mede, dat de Brit- sche regeering zich bereid verklaard heeft, een nieuw onderzoek in te stellen naar de vraag, of de op Zierikzee geval- .len bommen door een Britsch vliegtuig geworpen konden zijn. De Nederlandsehe regeering heeft aan de Britsche aangeboden om haar de te Zierikzee gevonden .bomscherven te doen voorleggen en haar tevens ver zocht aan een Nederlandse-hen deskun dige toe te staan bij het onderzoek van die scherven tegenwoordig te zijn. De Britsche regeering heeft geantwoord, dat zij daartegen geen bezwaar had; derhalve zal luitenant-kolonel van den generalen staf G. van Tuinen zich voor het bedoeld onderzoek naar Engeland begeven. De Belgische en de Fransche regee ringen hebben in antwoord op de vraag der Nederlandsehe regeering, of het mogelijk was, dat het voorval te Zierik zee aan een Belgisch of een Fransch vliegtuig te wijten is geweest, medege deeld, dat blijkens ernstig onderzoek die mogelijkheid was uitgesloten. De vaargeul op de Noordzee. Wolff's Bureau seint uit Berlijn: De nieuwe uitbreiding, die Engeland aan de gevaarlijke zone op de Noordzee geeft en, die de geheele Nederlandsehe kust en het grootste deel van de West kust van Jutland verspert, ontneem f aan de Nederlanders eiken oiigevaarlijken toegang tot de vrije zee, zoowel voor hun eigen schepen als voor die van het Bel gische Steuncomité. Ook ontneemt die onbeschaamde maatregel van Engeland aan de Nederlandsehe visschers het stuk zee, dat de Duitsche admirale staf hun voor hun bedrijf heeft opengelaten. Het slaat te bezien of het protest van de Ne derlandsehe regeering iets zal balen. Het is alsof Engeland zijn laatste masker laat vallen. Het deinst voor geen, ook nog zoo illoyalen, maatregel tegen neu tralen meer'terug. De scheepvaart. De directies van de groote stoom vaartmaatschappijen wachten het resul taat af van de slappen door het ministe rie van buitenlandsche zaken gedaan, ten einde van de Britsche regeering ge daan te krijgen, dat de gevaarlijke zóne zoo zal worden gewijzigd, dal van uit Nederlandsehe havens een veilige vaar geul voor onze overzeesche vaart zal worden verkregen. Schepen in aflading en die zoo tijdig kunnen vertrekken, dat ze 4 Juli door de oude route zijn, zullen nog uitvaren. Zoo vertrokken gisteren van de Stoomvaart-Mij. Nederland de vrachtbooten „Lombok" en „Suma tra". Voor de overige schepen wordt op FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 26) De Prins trachtte IJdme met onderzoe kenden blik in de oogen te zien. Maar zij hield, terwijl zij langzaam voort schreed, die oogen gericht op de bloei ende struiken en sierplanten aan de an dere zijde van het tuinpad. Zij bleef staan, plukte ccnige bloesems af, en voegde die samen tot een ruiker. „Tim, ik begrijp, wat ge bedoelt", dacht prins Michael,",,de groote, schoone bloem met haar glanzende kleuren zou het lieflijke bloempje verre overtreffen. Men zou het ook op den grond kunnen laten vallen, zonder dat men aan den ruiker liet klei ne verlies kon bemerken, 't Is immers in de cescliiedenis van onze Japansche families niets ongewoons, dat de twee de vrouw haar oudere gezellin door den een of anderen „tooverdrank" uit den weg weel te ruimen. Doch God moge, liet verhoeden dat ik die lieve, kleine1 Lucia in zulk een toestand zou plaat sen!" Met een verleidelijk glimlachje bood lfime den Prins een pioen in vollen bloei aan, en voegde er een lieve, kleine lichtblauwe gloecinia bij. „Wilt gij ze beide niet nemen?" vroeg zij. ..Dank u", zeide hij, „ik moet afzien, ófwel van de Irolsche pioen, ofwel van de bescheiden gloecinia. Begrijpt ge niet waarom, beminnelijke Ilime?.... Omdat de. Christelijke godsdienst slechts het huwelijk met één vrouw als geldig er kent." „Slechts niet ééne vrouw? Inderdaad, zeer bevorderlijk voor den- huiselijken vrede; maar nog al vervelend!" ant woordde Uime lachend. „Gij zoudt dus werkelijk het erfgoed van twee Vorsten dommen willen opofferen voor een meisje zonder geld of goed? Nu ja, als mijn vader eens Schogoen werd, wat niet geheel onmogelijk is, zou het. ver lies wel worden vergoed! Hij zou im mers mijn toekomstigen echtgenoot als zoon kunnen aannemen in plaats van Hide-Tada, dien droomerigen knaap ach, gij hebt daarmee ook wel degelijk rekening gehouden, en gij zijl misschien volstrekt niet zoo edelmoedig als gij schijnt! Ja, ja, fijne speculatie! Nu, ik houd daarom niet minder van u; sluwe berekening staat bij mij hooger aange schreven dan domme grootmoedigheid." Op dit oogenblik trad het paar uit het smalle, schaduwrijke laantje op een grasvlakte, omzoomd met liooge hoo rnen. Aan het andere einde daarvan stond een licht en sierlijk gebouwd tuin huis; zes kolommen droegen liet grillig, golvende dak, en gelakte, hou!en schof ten rood en zwart met groteske versiering deden dienst als muren. „Mijn schildersatelier!" zei prinses Ilime. „Wilt ge mijn studiën eens zien? Ik ben juist bezig een oorlogsgod te schilderen. Die jonge soldaat daar is zoo vriendelijk mij als model te dienen. Hij heet Safioge, is een zoon van den vorst van Oschi, cn komt uit het hooge Noor den van Nippon. Om koning te zijn ont breekt hem niets dan een rijk. Dóch, daar kom ik op een goed denkbeeld! Uw figuur schijnt mij nog grooter en in drukwekkender dan dat van Safiogo. Die hofkleèdij maakt het echter möciliik diL voldoende te bèoordeelen. Zoudt ge daarom misschien zoo goed willen zijn, een oogenblik dat stijve zijden kleed" te verwisselen met het harnas!" Prins Michael sloeg dit verzoek, .na tuurlijk. niet af. Niets was hem aange namer: hij wist immers dat helm en harnas hem zeer goed stonden! Doch hij wilde eerst cle schilderstukjes van de Prinses .bewonderen, en. ging daarom met haar-de kiosk binnen. 1-Iij had ver wacht bloemstukken .en landschappen te zullen "vinden, blauwe zeeboezems, lichtgroene gebergten, den rookenden Foesi-no-Yama, een vroege ochtend lucht, of een wilkenstudie, onderwer pen, welke de Japansche meisjes pleeg den le schilderen, volgens bekende, oude modellen. Tot zijn verwondering vond hij echter 'kloek neergeworpen taferee- In uit de oude godenfabels en heiden sagen, welke nog iets meer verrieden dan eenvoudige handigheid en getuige nis aflegden van den vurigen geest der schilder és. Hij kon die studiën daarom met volle recht prijzen, en deed dit ook op zóó oordeelkundige wijze, dat zijn lof de Prinses dubbel vleide. Vooral een „Yoritomo met clen Draak" beviel hem, en hij gaf als zijn mecning te kennen, dat het in clen een of anderen tempel verdiende te hangen naast de werken van den beroemden Mitsoenobo, of van cliens nog meer beroemden zoon 1). Hij trachtte vervolgens Ilime een begrip te geven van cle schilderkunst in "het 1) Mitsoenoboe (1496—1593) en diens zoon Milsoehige (t 1560) worden be schouwd als grootmeesters onder de oude historieschilders van Japan. Westen, waarvan hij cle meesterstuk ken gezien had in Italië. Zij luisterde zeer aandachtig, docli schudde, het hoofd toen hij verklaarde aan de werken dezer vreemde schilders de voorkeur Le geven. „Ik zou u eigenlijk hun schilderstuk ken moeten toonen, en clan zoudt gij mij, ondanks uw voorliefde voor ons dierbaar vaderland gelijk geven", zei hij. „En laat mij nu eens den Ifaschiman zien, dien gij aan het schilderen zijl." Ilime nam een doek van het schilde- .rij, dat op cle vloer van de kiosk lag, en opgespannen was op een raam. Van de figuur van den oorlogsgod waren nog slechts de omtrekken zichtbaar; hij kwam aanstormen met hoog opgeheven zwaard De tijger daarentegen, zijn onaf scheidelijke metgezel, scheen bijna vol tooid;' cle rnet bloed beloopen oogen en de wijd opengesperde muil van het on dier verzinnebeelden den grliwzamen bloeddorst van den Japanschen'god. Dat was met zooveel kracht en met zulke rake lijnen gedaan, dat cle Prins nauwe lijks gelooven kon, dat dit het werk van een meisje was. Hij verklaarde dit ook ronduit. Een eigenaardig glimlachje speelde om Hime's lippen, en haar von kelend oog scheen fe zeggen: „Gij kent mij nog niet goed!" „De tijger is niet slecht", merkte zij op, „maar met den god wilde het tot dusverre niet best vlot ten. Als ik u in het harnas zie, krijg ik vvellicht de goede inspiratie." En daar Suchen-Dono zich bereid ver klaarde, het hofgewaad te verwisselen met het harnas, riep zij den jongen man die op eenigen afstand van cle kiosk op de bevelen der Prinses gewacht had. Met opvallend vasten cn rustigen blik beschouwde de Prins zonder land zijn rnedeprins. En d« n trotschen blik, welke hem trof, beantwoordde hij slechts met een bijna spottend lachje, om zijn fraai gevormde lippen. Vervolgens maakte hij met edelen zwier een buiging en zeide: „Daar prinses Ilime Uwe Hoogheid in wapenrusting wenscht te zien, ben ik gaarne bereid uw page te zijn. De wensch mijner meesteres is voor mij een bevel." Saiioge haalde uit een lade de ver schillende stukken eener prachtige wa penrusting te voorschijn en zeide: „Het treft goed, dat ik vandaag een minder schoon harnas heb aangetrokken. Dit hier is een. meesterstuk van den onsler- lijken Tosehiro, licht, en toch sterk, cn versierd met cle kunstigste zilver- en' goud-ornamenten. Zie eens, wat voor werk!" Prins Michael kon niet nalaten den voortreffelijken arbeid te bewonderen, en verklaarde, dat zelfs in het arsenaal van zijn vader geen schooner pantser te vinden was Daarna ontdeed hij zich van het hofkostuum, en trok met behulp van Safioge over de zijden onderkleedercn vlugge scheenbeenplaten en het metJ stalen platen bezette pantserhemd aam Ilime deed een. paar stappen achter waarts, cn vergeleek met geoefend oog de beide geharnasten. „De prins van Arima is bijna een half hoofd grooter. dan gij, Safioge", zeicle zij. „Daarentegen zijt gij in de schouders iets breeder, en over het algemeen regelmatiger ge-_ bouwd. Ilm, het is inderdaad moeilijk uit een van de beiden een keus te doenl Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1