30 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 8e JAARGANG BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. latere. Telefoon 835. Postbus 6. CIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN Te ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent par week f 1.45 per kwartaalbij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaal. Franco per post f 1.80 per kwartaal. Het GEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzcnderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 71/* cent ZATERDAG JUNI 1817. De ADVEBTEWT1EPRUS bedraagt van 1-5 regels f 0.75, elke regel mear 15 cent. Ingezonden mededaelingen van 1-5 regels t1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen werden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koup en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het geïl lustreerd Zondagsblad. V Geen verdere leger-uitbreiding! Sommigen zien reeds de oproeping van nog meer oudere landstormman nen de lichtingen 1907 en 1906 in de naaste toekomst geschieden. De Maasbode besluit uit de Troonrede 'dat dit niet te vreezen staal. Hel blad schrijft o. m.: Gelukkig verneemt men niets van verdere legeruitbreiding. Dus heeft het ongelukkig maken van tiendui zenden gezinnen voorloopig een eind. Aangezien het vermeerderen van het aantal manschappen toch tot de weerbaarmaking van ons volk nagenoeg niets bijdraagt in dezen tecimischen oorlog, juichen wij deze onthouding toe; Anderzijds moet goedgekeurd worden, dat nu ook een looze belofte, zooals de vorige Troonrede bevatte is achterwege gelaten. Wij hopen echter, dat alles wat gemist kan worden, verlof zal krij gen; de mannen, die op het veld, in de fabriek, in de mijnen onmisbaar zijn, moeten, als 't niet absoluut on mogelijk is, uit het demoraliseeren- de soldatenleven worden losgelaten. Wij hebben deze zinsneden in haar geheel overgenomen, omdat zij zoo pit- tig-juist zeggen, waarop het staat: geen verdere legeruitbreiding gelijk ook wij reeds zoo vaak hebben betoogd. En aan het paraal-zijn van ons leger zal het geen afbreuk doen, wanneer er eens wat gemobiliseerden naar huis werden gezonden, zonder door een even groot getal nieuw-gcrecruteerden te orden vervangen. ISi^uwcWaaih Crt. van Donderdag: „De militaire autoriteiten hebben millioenen besteed om de levende krachten van ons leger uit te breiden. Maar die zijn ka- nónnenvleescli en zouden eenvoudig ter slachtbank worden geleid zonder vol doende vliegtuigen en artillerie. Eenige millioenen méér voor deze 'doeleinden en wat minder bataljons zouden de paraatheid onzer weermacht ten goede gekomen zijn. Deze millioenen zullen méér vrucht 'dragen dan de gelden voor lanterfante rende bataljons en regimenten,'wier ver meerdering zonder gelijktijdige voorzie ning in de iioodige technische hulpmid delen onverantwoordel ij k moet genoemd worden." Onverantwoordelijk waar 'cleze uitdrukking niet te sterk is, mogen wij vertrouwen, dat „De Maasbode" juist inziet, als zij meent, dat voorloopig (voor goed!?) aan het ongelukkig-maken van tienduizenden gezinnen een eind zal zijn gekomen! V Na den vrede. De Troonrede zegt, dat de volle aan dacht zal moeten worden gewijd aan de vragen, die de voorbereiding van een krachtige ontwikkeling van ons land na den vrede ons voorleggen. 't Is wel noodig zooals wij reeds Donderdag opmerkten dat hieraan wordt herinnerd! Ons Nedcrlandsche volk lijkt geslagen met een doffe berusting, welke de ener gie neerdrukt! De lasten, die de directe landsver dediging het oplegt, draagt het met kalmte, gelaten Maar het vraagt zich niet af, hoe de indirecte lansverdediging, 's lands oeconomische weerbaarheid, 's lands ooconomisehe beleekenis en kracht, kan worden behartigd en bevorderd. Daaraan draagt mede schuld de regee ring. De regeering ,van wie meermalen is gebleken, "wanneer de Volksvertegen woordiging aandrong op meer daadwer- keliiken steun van het particulier initia tief tot oeconomische v e r- sterking van ons land, dat zij al te eenzijdig haar volle aandacht gespitst had op den oorlogstoestand! Menschen en nog eens mensclien. om als soldaat te- treden in den dienst van het land van het land, hetwelk in- tusschen niets doet tegen liet dreigend gevaar, dal zijn oeconomische vrij heid door het buitenland aan gouden banden zal worden geboeid! Met dit laatste beweren wij niet te Veel. Zoo juist lezen we b.v. nog, dat twee b u 11 e n 1 a n d s c h o hoogoven- ondernemingen zich in Zuid-Limburg willen vestigenIn ons land is in derdaad behoefte aan een hoog oven. Maar zijn wij dan zelf onmachtig Dm zulk een ondernemen aan te vatten? Waarlijk de hierboven geciteerde aansporing in de Troonrede mogèn èn jregecring "èn natie-ter harte nemen. Griekenland zal zich aan de zijde der Entente scharen. Engelsche en Duitsche voordeelen op het Westfront. Brazilië herroept het neutraliteits besluit Amerika en de voedselvoorziening. De moord van Serajevvo herdacht. - Keizer Cail van Oostenrijk wenscht vrede. Overzicht Men heeft liet reeds kunnen waarne men, dat de actie op het Westelijk ge vechtsterrein' sinds de laatste dagen is uitgebreid en wel op meerdere punten van een respectabele frontbreedte. Voor zoover het 't Engelsch-Duitsche gevechtsgebied betreft, kunnen de En gelschen op eenig succes bogen; op het Fransch-Duilsche stuk schijnen de Duit- schers de overhand te hebben. Het Britsche communiqué meldt, dat de Engelschen voortgaan ten Z. van de Souchez-beek terrein le winnen en dat zij het plaatsje Avion zijn binnenge drongen. - i Intussclien is het een feit, dat Lens, waar de Engelsche linie steeds meer omheen grijpt, voor de Duitschers nu langzamerhand moeilijk houdbaar wordt. De ontruiming van dit plaatsje zal wel een quaestie van korte dagen zijn. Zuidelijker, in de streek van Oppv, ten N.O. van Atrecht', wonnen de Engel schen ook eenig terrein bij een aanval over een front van pl.m. 1800 M. Nu de Duitsche successen. Uit Berlijn wordt bericht, dat vYestfaalsche regi menten ten O. van Cerny (Ghemin des wapenen behaalden door de verovering van een heuvel in dat gebied; zij. maak ten er 150 gevangenen. T Tweede aanvalspunt der Duitschers gold den vermaarden heuvel 304, op den Westelijken Maasover, en het bosch van Avocourt in dezelfde streek. Hier ver overden de Duitsche regimenten Fran- sche stellingen aan weerszijden van den straatweg Malancourt—Esnes over een breedte van 3 K.M. en een diepte van 500 M.; 550 Franschen vielen als krijgs gevangenen in Duitsche liandcn. Het Fransche legerbericht heeft op deze beide overwinningen nogal wat af te dingen. Toegegeven wordt even wel, dat de Duitschers zich op verschil lende punten binnen de eerste linie nes telden. De oorlogswoede der Engelschen en der-Duitschers heeft zich hierdoor wel geuit. Of er gebeurtenissen van meer be leekenis uit zullen voortvloeien? Van de overige fronten raakt het nieuws na liet vorige gebeuren wel ten achter. In tegenstelling met ons laat ste overzicht, waarin wij beweerden dat gezien het Ilaliaansche communiqué liet succes van den laatsten Oosten- rij kschen aanval niet veel te be teekenen liad, blijkt nu, dat het met de Italianen op den Monte Ortigara; in liet gebied van de Sette Gomuni, niet gunstig afge- loopen is. Overigens meldt het jongste Oosten- rijksche legerbericht nog een aanzien lijken buit aan oorlogsmateriaal bij die gebeurtenis veroverd. Hét succes van de twee Italiaansche aanvallen daar is nu groolendeels weder te niet gedaan. Voorts bericht Weenen, dat in liet Ga- li'cische deel van het Oostelijk front, vooral aan den Dnjestr, de Russische artillerie bij voortduring veel levendig heid aan den dag legt, en dat ook Russi sche ophelderingstroepen bedrijvig wa ren. Dit zijn wel symptomen van nieuw leven in de Russische gelederen; maar of hel Reuter's meening zal waar ma ken. dat spoedig een Russisch offensief op twee punten van het front te ver wachten is? Wij betwijfelen het ten zeerste. Daar zijn de diverse stemmin gen in hel Russische leger niet naar. Wal sinds maanden en maanden ver wacht werd, maar door omstandigheden niet ten uitvoer werd gebracht, is dan eindelijk waarheid geworden, nu reeds enkele weken de toestand onhoudbaar bleek. Uit Athene komt n.l. de tijding, dat de Grieksche regeering zich in staat van oorlog met de Centrale Mo gendheden beschouwt, alhoewel de oor log nog niet officieel, is verklaard. Het kon zeker niet spoediger, daar Venizelos nog geèn drie dagen het roer in handen heeft. Hij en zijn partijgan gers zetten haast achter den arbeid, daartoe door de Geallieerden opgewekt. De Grieksche gezanlen te Berlijn, \Yce- riehten hebben de linieschepen van de nen, Sofia en Cons tan linopel zullen worden teruggeroepen; de vertegen woordigers der Centisle Mogendheden hebben reeds geruim:-a lijd op order der Fransche autoriteiten, Athene verla ten, daar zij van spior.m.ge werden ver dacht. Mogelijk dat Venizelos een oorlogs verklaring tot de Centrale Mogendhe den richt, zoodra de binnenlandsche toestand in Griekenland dit gedoogt. Op het oogenblik is cleze nog wat onze-_ ker, daar er telkens^een gesmoorde kreet: „Leve Koning Constantijn" wordt gehoord. Doch de Geallieerden zijn voornemens gestreng tégenover het „be vrijde" Griekenland op te treden en houden troepen en gesehut gereed. Venizelos blijkt een curieus heer te zijn. Volgens „Havas" zal hij onmiddel lijk hel parlement bijeenroepen. Welke eigenaardige begrippen van recht de de professor er op nahoudt, toont het feit, da'l hij niet het bestaande, maar het op 31 Maart 1915 ontbonden parle ment zal bijeenroepen. Koning Constantijn heeft op dien da tum het parlement ontbonden, omdat het kabinet daarin niet over een meer derheid kon beschikken en hij het ka binet wenschte te handhaven. De qua- lificatie „onwettig" kan op deze ontbin ding niet worden toegepast, zoodat eer der Venizelos vaq, „onwettige handelin gen" te betichten valt. Maar bij hem is alles mogelijk! Te Washington wordt het stelsel van rantsoeneeren, met voorlichting door experts der geallieerden, volmaakt. On gerustheid daarover komt in de Euro- peesche onzijdige landerFtot uiting, zoo als nu weer in de Zweedsche pers. Het schijnt, dat men in Amerika denkt, dat de neutrale landen nog altijd in overvloed léven en bovendien Duitschland van g;v_ voorraden le- wachten. De toestand wijst wel anders uit, dan men het daar in Amerika meent. Tezelfdertijd, dat de Oostenrijksche pers in zeer hartstochtelijke bewoordin gen den dag herdenkt, waarop Aarts hertog Frans Ferdinand en zijn ge malin, drie jaren geleden, te Serajewo werden vermoord, heeft de Keizer van Oostenrijk zich sterk vóór den vrede verklaard, terwijl in het Huis van Af gevaardigden. de regeering opnieuw over den vrede geïnterpelleerd is. Het verlangen naar vrede is in Oos tenrijk zoo mogelijk nog sterker dan in Duitschland. En terecht. Duitschiand. Ontploffing in een munitie-fabriek. In en munitiefabriek te Stadeln in Beieren heeft een ontploffing plaats ge had, waardoor brand ontstond. Er zou den geen slachtoffers zijn. Oo5tenrijk-Hcngarije. De keizer wenscht vrede. Donderdag werd in de Kamer door den afgevaardigde Hauser, die des och tends door den Keizer was ontvangen, verklaard: „Ik heb van den Keizer zelf vernomen, dat hij den vrede wenscht en wel zoo spoedig mogelijk." Daarna werden de debatten over den vrede in den breede voortgezet. De moord van Serajewo. Naar het Korr. Bur. seint, herdenkt het „Fremdenblatt" den moord op aarts hertog Franz Ferdinand, drie jaar gele den en zegt, dat sindsdien in Servië een streven bestond naar verbrokkeling van de monarchie met behulp van den Tsaar en de vorming van een Groot-Servië. De moord was de uitdrukking van het on kenbare begeeren naar macht. Niet voor niets begon"deze ontzettende oorlog met den moord op een vorsten prins, wiens eerzucht was steeds voor het behoud van den vrede te werken en dus als vre devorst te heerschen. In tegenwoordigheid van aartshertog Frederik als vertegenwoordiger van den keizer, minister Burian, vertegenwoordi gers van de overheid en de geestelijk heid, de Duitsche en de Turksche con sul en van vele corporaties, is een ge- denkteeken voor wijlen aartshertog Franz Ferdinand en zijn gemalin ont huld. Het slaat op de plaats waar zij vermoord zijn, bij de Leleinebrücke. Baron Barkotic, de landvoogd, heeft de toespraak gehouden. Aartshertog Frederik heeft na hem gesproken en allen die aan de totstand koming van het monument hebben bij- gedragen, bcdahkt. Rusland. Verzat op d2 Oostzee-vloot? Uit Stockholm wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld: Volgens de jongste be- Gangoet-klass, vier nieuwste en groot ste oorlogsschepen van de Russische Oostzeevloot zich tegen de voorloopige regeering verklaard. Nadat de matrozen van de „Gangoet" en de „Pollawa" een motie hadden aangenomen legen de voorloopige regeering, besloten j.l. Vrij dag ook de bevelvoerende commandan ten van de „Sebastopol" en de „Pelropa- vlask" het aftreden van de geheele voor loopige regeering te eischen, daar zij deze regeering niet als vertegenwoordi gers van het vrije Russische volk kun nen beschouwen. Griekenland. Griekenland en de oorlog. Hoewel de oorlog nog niet verklaard is, beschouwt de regeering zich in staat van oorlog met de Centrale Mogendhe den, sedert het optreden van de liberale regeering op Donderdag. Griekenland aan de zijde der Entente. De regeering te Athene heeft aan haar gezant in Zwitserland de mededeeling gezonden met opdracht ze over te bren gen aan de Grieksche delegaties te Ber lijn, Weenen, Sofia en Konstantinopel, dat Griekenland de betrekkingen met Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Bul garije en Turkije heeft verbroken. Denemarken. Koning Constantijn. De „Berliner Kokal Anzeigcr" ver neemt uit Kopenhagen: De Deensche pers handhaaft het gerucht, dut koning Constantijn zich metterwoon in Dene marken gaal vestigen. Hij zou lot dit doel het slot Soehol willen koopen. Vol gens dit blad kwamen gisteren te Mar seille aan de uit Griekenland verbannen raadslieden van koning Constantijn. Vflrfiemmie Staten. Brazilië he. roept hei neuira -utnisvmM... Brazilië heeft het neutraliteitsbesluit in het conflict lusschen de geallieerden en Duitschland herroepen. AmeriksanSche kruiser verongelukt. Naar de „Nouveliste" van Lvon uit New-York verneemt, is de Amerikaan- sche kruiser „Olympia" bij Rhode Is land vastgeloopen. Het schip bevindt zich in zeer critieken toestand. De be manning is gered. De „Olympia" meet 6600 ton en werd in 19Ó1 van stapel gelaten. De directeur der Rijkskolendistributie heeft bij de gasfabrieken luederom aan gedrongen op bezuiniging. Nederland en de Oorlog. Broodkaart. De directeur van het Centraal Brood- kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van de 19de week geldig is van 1 tot en met 9 Juli. Bons van deze broodkaart zullen even wel reeds op Zaterdag 30 Juni mogen, wor den ingenomen. St.-Ct. Vroege aardappelen. Uit vakkringen meldt men aan bet Ned. Correspondenliebureau: Zaterdag jl. werd reeds medegedeeld, dat de inkomende berichten omtrent den oogst der vroege aardappelen de hoop ga ven, dat tegen het einde der volgende week de toestand 'vrij normaal zou zijn. Deze voorspelling is bewaarheid. Op 27 dezer werden op de veilingen aan gevoerd voor het binnenland 917,523 K.G. vroege aardapelpen; op denzelfden datum van het vorige jaar werden voor het bin nenland in het geheel geveild 915,585 K.G. Ook de cijfers der beide volgende dagen wijzen op grooter aanvoeren dan op de overeenkomstige data van verleden jaar. Spek ui tv oer naar Engeland. Het „IIoll. Nb." verneemt uit Londen: In handelskringen wordt druk ge sproken over de opmerkelijke vermin dering in de verschepingen van spek uit Nederland in de laatste drie en vier we ken.- Men verneemt dat er groote hoe veelheden beschikbaar zijn en dat er ook geen gebrek is aan scheepsgelegen heid en scheepsruimle. Men begrijpt derhalve de reden niet, waarom dc afzending zooveel vertraging ondervindt, tenzij men met stil verzet heeft te doen. Men is overtuigd, dat het op peil houden van de verschepingen uit Nederland verlaging in de prij/.en tengevolge zou hebben. De „N. Crt." teekent hierbij aan: Welke'„men" vernomen lieoft, dat er groote hoeveelheden beschikbaar, zou den zijn. is ons niet bekend. Waar schijnlijk klinkt het niet bij den staat van zaken die bier thans lieerscht. De iantsoeneering van het voer om varkens te mesten door de Entente schijnt zich thans in Engeland ook te doen gevoelen. Noodzakelijke bezuiniging op het gasverbruik. De Rijkskolendistributie heeft aan de gasfabrieken een rondschrijven gericht, waarin aanwijzingen worden gedaan omtrent het koken op gas en waarin nogmaals gewezen wordt op de noodza kelijke bezuiniging. Een exemplaar van dit rondschrijven is tevens gezonden aan de gemeentebe sturen in gemeenten waarin een gasfa briek gevestigd is. In het begeleidende schrijven aan de gemeentebesturen, roept de Rijks-kolen- distributie hun medewerking in, ten einde de noodige samenwerking te ver krijgen tusschen gasfabriek en electri- sche centrale en brandstoffen-commis sie. Benzine. Het Ned. Correspondentie-bureau Ln Den Haag meldt: Naar wij vernemen, zal de A. N. W. B-., Toeristenbond voor Neder land, ook formu lieren verstrekken, waarop particulieren: benzine kunnen aanvragen. Zooals reeds is medegedeeld, bestaat de mogelijkheid; dat er aan het eincle van Juli benzine voor particulieren beschik baar wordt gesteld. De K. N. A. C. is aan gewezen voor de automobielen, de K. N. M V. voor de motorrijders, en de A. N. V. B., Toeristenbond voor Nederland, voor beide categorieën. Gebrek aan grondstoffen. Wegens gebrek aan grondstoffen zal Van den Bergh's stoomscboenenfabriek 's-Ilertogenbosch nog deze week voor gelijkheid is nieï" iVgHil>7fifU'l'a|TUVfï- rectie eerlang liet geheele bedrijf zal moeten stopzetten. Deze fabriek is de grootste schoenfa briek van Nederland en werkt met on geveer 600 werklieden. Voorzitter Tw;-ede Kamer. De ..opgave" van drie leden, waaruit' de Koningnn den voorzitter zal benoe men be"helst weder de namen Fock, Schaper en Ruys de Beerenbroeck. De eerste candidaat, rnr. Fock, werd on middellijk met 88 der 90 uitgebrachte stemmen gekozen. Tot de leden die de nominatie aan de Koningin zullen aanbieden, behoort ook de sociaal-democratische afgevaardigde Schaper. De mijnwerkwsotaking. Men meldt uit Heerlen, dat de och tenddienst heden weer 300 man sterker is geweest. Het militair gezag heeft een verbod van samenscholing voor de mijn-ge meenten uitgevaardigd. De politie heeft lieden een stakers-vergadering ontbon den. Sociale Berichten. N. R.-K. Schoenmakerspatroon J- on Winkelieróbontl. In de gisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Ned. R.-K. Schoenmakerspatroons en w ink liersbond zijn als bestuursleden geko zen de lieercn A. G. Bergers, R. Grot Schutte van Vroomhoven en Blinken- burg. STADSNIEUWS. Diccesaam-Vereeniging van R.-K. Bijzon dere Onderwijzers. Den 29sten Mei j.l. had hier ter stedo de 2'iste algemeene vergadering plaats van de R. K. Bijzondere Onderwijzer? in het bisdom Haarlem, welke gisteren in Zomerzorg werd voortgezet. Ongeveer 11 uur opende de voorzitter, de heer A. Koster, uit Vlaardingen, de vergadering en memoreert waarom heb noodig was een tweede vergadering uit te schrijven. Spr. betreurt het echter, dat de opkomst niet zoo schitterend is als de vurige keer en dringt bij de aanwezi gen aan om bij de debatten zooveel mo gelijk kortheid te betrachten. Ook de geestelijk adviseur, de HoogEerw. lieer Kanunnik Th. J. A. Bosman, dringt op, kortheid aan en wijst er op, dat de sa lariskwestie reeds zooveel besproken en beschreven is, dat er weinig nieuwe ar gumenten ter tafel zullen gebracht wor- defi. Maar het woord heeft Z.II.Eerw. voornamelijk gevraagd om het volgen- del igeleden vierJe onze geachte

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1