DONDERDAG 28 JUN! 1917. BUITENLAND. De Oorlog. BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELICEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f 1.45 per Kwartaal bij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaal. Franco per post 11.80 per kwartaal. Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD i3 alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 77s cent tit nummer bestaat uit twee bladen. Morgen - op den feestdag ianr de apostelen Petrus en Paulus - za! „De Leidsche Courant" niet verschijnen. 8e JAARGANG No.' 2350 De ADVEBTENT1EPHUS bedraagt van 1-5 regels f 0J5, elke regel mear 15 cent. Ingezonden mededeelingen van 1-5 regela f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTEMTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. DE TROONREDE. >e Troonrede, waarmede H. M. de Ko- gin dezen middag de buitengewone ling der Staten-Generaal heeft ge opend. stond in het teeken van den oor- bgstoestand, welke rondom ons heerschl. In den aanvang wordt gesproken met een enkel woord over de Grondwetsher ziening waarbij, aldus de Koningin, .blijk is gegeven van zeldzame onder linge waardeering en vertrouwen." Uitdrukkelijk wordt vervolgens vfer- jtlaard, dat andere politieke wetsontwer- n, dan de Grondwetsherziening, in deze buitengewone zittingsperiode niet zullen worden ingediend. De volle aan dacht zal rnoelen worden gewijd aan de iragen, die de oorlogstoestand ons voor legt, maar ook en wij constateeren dit met vreugde óók aan de voorbe reiding van een krachtige ontwikkeling nn ons land ni den vrede. \Vij meenen, lat dit laatste fot nu toe niet voldoende »erd behartigd te veel was de aan licht gespannen op het heden. Vandaar ial de mobilisatie zulk een druk op het volk heeft gelegd, dat, naar veler mee ting, met de eischen der oeconomie, net de oeconomische weerbaarheid van ons volk. met de „krachtige ontwikke ling" van ons land geen voldoende re- lening is gehouden! Of .dit in d§ Ufla'slp. tnr-knop'^eei li worden? nnrleri Als de door millioenen vurig verbeide •de ook dit jaar uitblijft, zullen „bij oortduring velerlei offers" van het Ne- ferlandsche volk worden gevraagd. „Ve- trlei" zijn de offers, waarop hier ge joeld wordt, en ze zullen bij „voortdu ring" moeien worden gebracht. Voor. ten verwachting van eenige verlichting nn de zoo zware mobilisatielasten, wel ke op heel ons volk drukken, laat deze iinsnede, helaas, geen plaats. Een aanzienlijke versterking der geld- pdelën is onvermijdelijk nieuwe belastingen zijn dus op komst! Wat de verdediging van Ned.-Indië klieft krachtige maatregelen daar- imtrent schijnen genomen te zullen lorden. Onze betrekkingen tot alle buiten- tonische mogendheden blijven gunstig Deze zinsnede in vroegere jaren tot wis klinkend als een niets- of weinig- Kggende formule, doet nu in diepe dankbaarheid oprijzen een: God-zij- I mik! De Koningin eindigde haar in soberen ernst gehouden rede met te wijzen op ile gevaren, die ons land nog altijd be dreigen, en met de bede, de ..innige b?0e", dat God ons land behoede voor oorlog. Jidden wij wij allen die bede mee Ml :s lands Vorstinne! ling van menschelijke grootheid, welke zich openbaart in hel martelaarschap! "Wij willen nu niet in den breede uit weiden over de stichtende geschiedenis onzer negentien 'geloofshelden.... Alleen stelden wij ons als Katholiek dagblad ten taak onze lezers te herinneren aan den jubeldag, dien morgen het Katho lieke Nederland herdenkt! Fransehe en Engelsche voordcelen in hei Westen. Geen Engelsche met Duitsche socialisten aan één tafel. - Opzegging van handels verdragen. -- Een Zweecische stem over het Russische protest tegen de bezetting van Griekenland.Gevecht in de Zwarte Zee. Overzicht De aanval der Pranschen bij llurle- bise is niet zonder succes gebleven. Er is een Duitsch steunpunt veroverd/ waar de Franschen vonden een aan zienlijke hoeveelheid van allerhande oorlogstuig in den vorm van mitrail leurs, geweren, munitie en schijnwer pers. V De Engelschen hebben ten Z.W. van Lens hun kleine vorderingen nog wat voortgezet. De Duitsche stellingen ten N. 'en ten Z. van de Souchez-beek vielen op een breedte van pl.m. 3 K.M. en een diepte van ongeveer 100 M. in Engelsche handen. Bij deze-bewegingen bezetten cle aanvallers La Goulotte. Da t La Goulotte^ is waar^iijnXi/j^Cr^- eeri kruispunt van Vegen ongeveer anderhalven K.M. ten Z. van Lens staat. Het kruispunt is nu in Engelsche han den, en Lens is nu aan den westelijken kant door Engelsche troepen omringd. Overigens staan deze troepen reeds se dert einde April op een goeden steen worp afstands van dit plaatsje. Verschenen is het Italiaansche leger- bericht over den Oostenrijkschen aan val dien wij gisteren meldden. Er blijkt evenwel van het Oostenrijksche succes niet veel. Het heet dat de Italiaansche troepen tegenstand boden aan wanho pige pogingen der Oostenrijkers om de stellingen het gebied van den Monte Ortigara te heroveren. „Aanvallen en te genaanvallen op de betwiste stellingen volgden elkander op." Iets verder zegt hel bericht dan dat acties der Oostenrij kers op andere frontdeelen beslissend werden lot staan gebracht. Het nieuwe O.-II. legerbericht ver schaft geen klaarder licht, het meldt: „van geen-der oorlogsterreinen gebeur tenissen van belang"". Dit wettigt in elk geval het vermoeden dat de gevechten in het N. van de Selte Comuni niet tot ver dere ontwikkeling gekomen zijn. Geloofshelden. Moed is een zedelijke eigenschap van tien men sell, die hem eert en verheft. Doch alleen, zoo het is een moed, die opkomt voor wat recht is en waar. In den Ihea ter-beid zooals men er meer aantreft buiten dan in den schouw burg! eeren wij niet den moed, doch *èl in den man, die, staande in het volle leven, gedrongen door zijn overtui ging, strijdt voor wat hij als recht tfkent.... Hij heft zich voor ons. óp als ten held! Helde n.... Katholiek Nederland viert leest, dit jaar. het gouden jubelfeest der plechtige heiligverklaring van de negen tien Mar telaren van Gorcum, van negen- Ion onzer vaderlandsche g e 1 o o f s- jkeld en.- i Zij. die heilige Martelaren, zij hebben, |met de hulp der genade, door verster ving', door arbeid, door gebed ten slotte door het alles voltooiend marte laarschap met heldhaftigen moed het jsteenblok hunner menschelijke natuur uitgehouwen, totdat zij uit dien ruwen Heen hadden gevormd het model van Mm Goddelijkcn Meester...^ in hen is J°or ons zichtbaar geworden Z ij n heldhaftige hartstocht voor het lijden...7 Morgen, op den gedenkdag van de heiligverklaring der Gorcumsche marte ken, stijgen onze gedachten op uit den Ringloop der nietswaardige beuzela ren, waarin geld- óf eerzucht of beide menscli doen rondrennen, om in be wondering te schouwen naar die uitstra- ven? Aanvallen op sleden kunnen niet anders dan rampen voor de burgerbe volking ten gevolge hebben. Wat Londen leed. he-.ft ook Freiburg geleden. En laten wij maar eens denken aan Zierikzee! Hoeveel fcllende is daar niet geleden, alhoewelmen Zierikzee toch niet als een militair punt zal heb ben gewaarmerkt. Hoe znu dat ook kun nen in een neutraal land? Des te grooter is dus de kans dat vijandelijke steden militair punt of niet door een bom- menaamval kunnen worden getroffen, Op Zee. Gevecht in tfe Zwarts Zes. Een deel der Turkschs marine-strijd krachten heeft bij een actie in de Zwar te Zee van 23 lot 25 dezer een vuurtoren en een slation voor draadlooze telegra fie der Russen vernield. Vervolgens landde een af deeling, die de vijandelijke kanonnen vernielde, welke zich op een eiland bevonden, een mitrailleuse en een aantal geweren vermeesterde en elf ge vangenen maakte. Bij den terugtocht kwam liet tot een gevecht met vijandelijke linieschepen en torpedojagers, die den weg trachtten te versperren. Bij een vijandelijken torpe- dobooljager, welke zich op grooten af stand bevond, werden treffers waarge nomen en een Turksch marine-vliegtuig wierp bommen op een vijandelijk" oor logsschip. „Da Mongolia". Het stoomschip „Mongolia" van de Peninsular and Oriental Line is in de buurt van Bombay op eei mijn gestoo- ten en gezonken. Er zijn'aldaar booten aangekomen met een aantal passagiers en leden van cle bemanning. De mail is verloren gegaan. (De ..Mongolia" had eer bruto inhoud van 13ö39_ Lorr-nn-^.-- -> - De secretaris van Kardinaal Mcicier op- De Raad van Arbeiders en Soldaten te Petrograd, die een socialistische vredes conferentie te Stockholm bijeenriep, hectt zijn eerste weigering ontvangen van de Engelsche „National Socialist Party", die Verklaart heelemaal niet met Duitschers en Oostenrijkers aan een ta fel te willen zitten. Als dit een voorleelcen is voor de hou ding van andere socialistische partijen in Engeland, zal ook het succes van deze conferentie twijfelachtig zijn. Het geval hangt evenwel een juiste schildering op van de haat, die er bestaat tussclien de Engelschen en Duitschers vooral, onder ling. Zulk een haat zelfs, dat de socialis tische band, welke hen toch feitelijk tot „broeders" bindt, geheel uit het oog wordt verloren. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Slralchie voorgesteld, iederen Duit- schcn luchtaanval, welke slachtoffer; maakt onder de burgerlijke bevolking, te beantwoorden door veel grootere aan vallen op een Duitsche stad. Lord Derby, de Minister van Oorlog, zette het standpunt dor Engelsche regee- ring uiteen, hetwelk hoogst loyaal en zeer waardig kan worden genoemd. Hij was van oordeel dat het beginsel oog om oog, tand om tand, de natie teggn de horst zou stuiten en dat dus van een aanval op open Duitsche steden hij wijze van weerwraak zal worden afgezien. Met elke vergoedingsmaatregel der Engel schen zal slechts een militair doel wor den beoogd. Maar het zal niet steeds zijn uit te maken, wanneer een bombardement al dan niet militaire punten betreft. Im mers, hoe zelden gebeurt het, dat bur gers en hun eigendommen bij een aan val op militaire punten gespaard blij nieuw veroordeeld. De zeereerw. heer Aug. Bruynseels, vertegenwoordiger van Z. E. kardinaal Mercïer, schrijft o. m. het volgende: Nauwelijks is kanunnik Vraneken, die niet alleen een trouwe secretaris is van kardinaal Mercier maar zich tevens in de oprechte vriendschap van Zijne Emi nentie mag verheugen, uit de Mechel- sche gevangenis ontslagen, of hij is opnieuw veroordeeld, ditmaal tot een jaar gevangenisstraf in Duitschland. Onder een kinderachtig-kleingeestig voorwendsel. Het was bij het begin van den inval der Duitsche 'legers in België, in Augus tus 1914. Te Saint Léger, in het bisdom Namen, werden 24 huisvaders, als gijze laars aangehouden en door de Duitsche militaire overheid veroordeeld om te worden doodgeschoten. De kapelaan van Sant-Léger, en op zijn oproep, 23 jonge lingen van zijn patronaat, boden zich edelmoedig aan om in plaats der 24 huisvaders gefusilleerd le worden. Het feil is ontegenzeggelijk van geene alle- daagsche zedelijke waarde. Daarbij is er niets kwetsend in voor de Duitsche le- ger-autorïteiten. liet is eene kwestie van loutere naastenliefde tussclien Belgische burgers en strekt noch lot eer en noch tot schande van het Duitsche leger. Het had zich evengoed kunnen voordoen bij eene veroordeeling van Belgische bur gers door Fransehe of Engelsche*of Amerikaansche militaire overheden. Wel komt zulk geval zóó zelden voor in de geschiedenis en getuigt het van zulke kalme en verheven edelmoedig heid, dat het nog dikwijls als een bij zonder voorbeeld van christelijke naas tenliefde zal worden aangehaald. De menschheid heeft de herinnering van zulke voorbeelden noodig om niet in eene stoffelijke onverschilligheid te vervallen. In een preek te Mcchelen gehouden op Pinksteren 1.1. heeft kanunnik Vrane ken aan het schitterend voorbeeld van deze 24 helden van Saint-Lcger herin nerd en alleen daarvoor werd kanunnik Vranclcen op 6 Juni, door den Krijgs raad van Antwerpen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf in Duitschland. Deze veroordeeling zou minder op schudding baren, had de veroordeelde ook maar één afkeurend woord gespro ken jegens de bezettende macht. Doch alle toehoorders kunnen getuigen, dat hij geen enkel woord geuit heeft, dal het Duitsche leger of het Duitsche bestuur aanleiding kon geven om zich gekwetst te gevoelen. Des te duidelijker blijkt het dat men niet den gewijden redenaar, maar alleen den secretaris van kardinaal Mercier heeft willen treffen. Oostenrijk-Hongarije. Een herinnering. Te Serajewo, op de plek', waar de aanslag tegen Frans Ferdi nand en zijn echtgenoote heeft plaats gehacl, werd eenige da gen geleden een gedenksteen ge plaatst in een muur, die voorzien is van een groot martelaarskruis en waarvan het opschrift luidt: „Aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin, hertogin Sophie, hebben den 23 Juni 1914 op deze plek hun leven gelaten voor koning en vaderland." Een algsmeene biddag. Z. Em. Kardinaal Piffl heeft bevolen, dat op den len Juli in geheel Oostenrijk- Hongarije een biddag zal worden ge houden lol verkrijging van een spoedi- gen vrede en een gunstigen oogsttijd. Aanklacht fegen Tisza, De Karolyi-partij heeft een felle actie tegen graat Tisza in Hongarije op touw gezet. De leider dier partij heeft Maan dag reeds een redevoering gehouden, waarin hij op heftige wijze in de eerste plaats hel vroegere ministerie-Tisza en in de tweede plaats de financieele en indus'.rieele kringen voor het uitbreken van den oorlog verantwoordelijk stelde. Zij. toch waren de groole voorstanders van de bewapening geweest en deze be wapening was de aanleiding van den oorlog geweest. 'Aan het regime-Tisza moest thans voor goed een einde komen en derhalve eischte hij de onmiddellij ke ontbinding van hel Huis van Afge vaardigden, waarna dan de democratie moest zorgen de overhand te krijgen. Deze redevoering heeft Dinsdag in de Hongaarsche Kamer tot levendige debat ten aanleiding gegeven. Ook Tisza hield hierbij een redevoering, waarin hij de beschuldigingen van Karolyi trachtte' te weerleggen. Frankrijk. Da eerste Amerikaansche troepen geland. ee£;jlritA9rk(i.iryMVlfrf iprfifM.""Y|*"[ ,j" eerstë viool'transportschepen die Ame rikaansche troepen voor den dienst in Frankrijk vervoeren, aldaar is aangeko men. Engeland. De conferentie ta 's Craver.hage. Officieel wordt medegedeeld, dat de vraagstukken, te 's-Gravenhage bespro ken door de vertegenwoordigers van de Brilsché en Duitsche departementen, onder, wier beheer de krijgsgevangenen staan, een hervatting is van de repatria te van krijgs- en burgerlijke gevange nen. op grond van wederzijdsche over eenkomsten en de uitbreiding der over eenkomsten tot de overbrenging van krijgsgevangenen naar andere onzijdige landen, behalve Zwitserland. Voorts ter verkrijging van interneering van bur gerlijke gevangenen in onzijdige landen en een snellere en hetere aflevering van toegezonden pakketten. Ook zullen rege lingen worden vastgesteld betreffende de bestraffing van gevangenen en de vergeldingsmaatregelen op gevangenen toegepast. Terwijl ook de vertraging in of het nalaten van vermelding van de gemaakte gevangenen besproken zullen worden. Reuter verneemt, dat de conferentie geleid wordt door het beginsel om ver tragingen. die onvermijdelijk zijn bij een correspondentie door middel van derden en daardoor den gevangenen veel ellende veroorzaken, te vermijden. Opzegging van handelsverdragen. Minister Bonar Law verklaarde in het Lagerhuis, dat de Italiaansche regeering alle handelsverdragen op twee uit zonderingen na waarin Italiaansche tarieven of rechten worden geregeld, heeft opgezegd. De Fransehe regeering heeft hare be doeling te kennen gegeven om alle han delsverdragen op te zeggen en deze zaak is thans in" overweging bij de Engelsche regeering. Rusland. De toestand in Siberia. De gisting onder de Kirgizen van Z.- W. Siberië "houdt aan. Ten Z.-W. van Omsk verzamelen zich gewapende Kir- gizenbenden, o. a. 10,000" man voetvolk en cavalerie. De separatistische bewe ging grijpt snel om zich heen en heeft ook aanhangers onder de Steppenbcvol- king op den linkeroever van de W'olga tot Astrakan en Orenburg. Griekenland. Esn Zweedsche stem. „Svenska Morgenblaciet" schrijft naar aanleiding van Rutland's rrotest tegen de overweldiging van Griekenland: Deze houding doet de Russische Regcering eer aan, want daaruit schijnt le blijken, dat deze liet ten minste ernstig meent met liet eerbiedigen van den wil der kleine naties, maar men kan vragen hoe eerbiedigen thans Engeland en Frankrijk den wil'van Rusland? Vereenigde Staten. De leger, en vlcotuitbiciding. De „Morning Post" verneemt uit Washington: liet staande leger en de vloot zijn gedurende de laatste paar we ken op meer dan dubbele sterkte go- bracht. Voor het grootste gedeelte is dit resultaat niet te danken aan de invoe ring van de conscriptie, maar aan het vrijwillig dienstnemen. De jonge man nen in de Vereenigde Stalen beschou wen het als een plicht jegens het vader land om hunne diensten ter beschikking te stellen van leger en vloot, ook doen zij dit, omdat zij de wereld voor altijd van de Duitsche bedreiging willen be vrijden. Den zesden April j.I. bestond het staande leger uil iels minder dan 100,000 man. Thans is dat cijfer tot 250,000 ge stegen. De nationale garde, dat is de militie die zonder eigen toestemming niet bui tenslands behoeft te dienen, is van 150,000 man op 260,000 gekomen; de ma riniers van 17.000 op 30,000 en do ma trozen van 60,000 o'p'l20,000. Bovendien zijn er nog 40,000 man in verschillende kampen waar officieren opgeleid worden en elf regimenten spoorwegpersoneel, die allen te zamen meer dan 12,0000 man vertegenwoordi gen, en zeer snel hunne gelederen vor men. Alles met elkaar hebben de Vereenig de Staten thans de beschikking over 712.000 man U-een 327,000 op 6 April j.I. Alleen zij die lichamelijk in uilsteken- de conditie vei koeren en wier geestelij ke vermogens boven allen twijfel verhe ven zijn, komen voor den dienst in aan merking. In ieder ander leger zou men uit deze mannen de elite corpsen vor men, maar in Amerika vertegenwoordi gen zij de groole massa. De pöFTr?-.9PwaaTfrcI ginnen met de opvordering van alle tarwe, die in de Ver. Stalen d«>or onzij- digen is aangekocht. De onzijdige» zul len rantsoenen krijgen uit de voorraden die er over schieten, als in de behoeften van cle Ver. Staten en de geallieerden is voorzien, Volgens "feen telegram uit Washington aan.de „Sun" beseft het ministerie van Builenlandsche Zaken de mogelijkheid van verwikkelingen met de Europeesche onzijdigen over deze beperking der ver scheping van levensmiddelen, maar Amerika moet in de eerste plaats zorgen voor de behoeften van zichzelf en zijn bondgenooten. Verschillende oorlogsberichten. Zwitserland cp footerrantsaen. De Gaaeftte de- Lausanne" van 23 Juni meldt, d'at iin Zwitserland de boter van regee- rimgswege zal worden gedistribueerd.. In ieder kanton zal een „botereentrale" wor den gevestigd, dii>e de boter aan de klein handelaars zal verstrekken. Het i ants-oein ■is voorl-oopig bepaald op 200 gram per hoofd em per maand. Iedereen wordt ver zocht, het gebruik van ibote>r toit e.-n mi nimum te beperken. Het verzamelen van vruchtcnfitt&n in Duitschiaud Men weet, cl-at in Duitsch land niets ...waardeloos" is; nie'.s worde weggeworpen, alles verzameld en ten bate van'het algemeen verwerkt. Zoo zijn vruchtenpitten van groot belang voor do productie van olie en heel Duitschland zamelt dus pitten-. Het „Berliner lage- blatt" meldt, dat in 1016 niet minder dan i millioen K.G. pitten bijeen zijn gebracht, waaruit 200,000 K.G. olie is geproduceerd, liet. blad berekent., dat er ten minste 7, milliard on 750 millioen stuk- pitten- D|i» verzameld. Hoofdzakelijk is dit te dunken aan den ijver van de vrouwenvoeemgin- gen en van de .scholen.. Warmte en kaas. De groote warmte der laatste dagen schijnt een vermetigen- tk uitwerking te hebben gehaa op de kaasvoorraden in de Parij-clio hullen. Al thans lezen wij in de „Temps' van J) Juni, dat heele stapels gruyere-kaa» let terlijk uit elkaar waren gesprongen. De brie-kaas was lot vloeistof overgegaan en de camenbert smolt in stro omen weg. et gevolg was, dat ile geuren, die ami deza soorten eigen fiijn-, de hal vervulden. Het moet op die manier geen aangenaam leven zijn voor de verkoopors in die afdcelingen en wij kunnen ons voorstellen, dal de \er*« koopers in een wijden boog om die opstal plaatsen heenloopen, zoodat het niel be hoeft te verwonderen, dat het blad consta teert, dat het moeite kostte de voorraden a' le zetten, te meer, aangezien in uczen warmen tijd de koopers vruchten pref* reerden boven kaas. Huwelijksreis per duikboot. Naar wij in „Svenska Dagbla.det" van 22 J uni lezen, trad voor eenige dagen in Kopenhagen eeni Noorsche ingenieur, Borgesen genaamd), iii het huwelijk, die aangesteld wdö hij dal groote maatschappij; „Aekumubtov-Ak-

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1