26 BINNENLAND. Ons geïllustreerd Zondagsblad. BUITENLAND. De Oorlog. 06 JAAftGANO BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. tüterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEJÏ Ce ABOPJNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f 1.45 per kwartaalbij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaal. Franco per post f 1.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 72/a cöfrt DINSDAG JUNI 1917. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f 0J5, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededeBlmgen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Grooto lettere naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent uit Zwitserland, op weg naar Peters- burg-, kregen bericht van de voorloopige regeering, dat de toegang tot Rusland verboden wordt. Mannen, vrouwen en kinderen worden thans verpleegd in het stedelijk asyl te Stockholm. De Ameri- kaansche gedelegeerde Goldfarb ver trekt naar Petersburg, om vergunning voor de vluchtelingen te krijgen, de reis - haar Rusland voort tc zetten. Griekenland. De toestand. Rallys en Lidaukis, de Zaïmistrisclïe leden van de gemengde verzoenings commissie, zijn door Venizelos ontvan gen. Vervolgens hadden zij een onder houd met de Vehizilistische leden. Jonnart bij den koning. De koning ontving Jonnart, die verga- zeld was.van minister-president Zaïmis. Bijzonderheden omtrent de audiëntie zijn nog niet bekend. Het werd echter noodig gacht, dat Jonnart den koning, een bezoek bracht, teneinde den jeugdi gen vorst in te lichten omtrent den wa ren staat van zaken als tegenwicht te gen andere invloeden, die op den koning worden geoefend. Noorwegen. Een Duitsch complot? Een in Noorwegen ontdekt Duïtscli complot brengt het' land in beroering. De Noorsche pers bevat bijzonderheden over ontdekkingen die de. politie bij haar onderzoek heeft gedaan. In parti culiere huizen te Kristiania en Narvik zijn bommen, ontplofbare stoffen, voor saboltage bestemde voorwerpen enz. ontdekt. De ergste ontdekking is gedaan in z.g. diplomatieke bagage, die een koe rier van het Duïlschc gezantschap over bracht. Daarin zijn bij opening in het station een' groot aantal bommen ge vonden. Men heeft 3 a Duitsche mede plichtigen en enkele N'oren aangehou den. Het Storthing heeft zich in geheime vergadering 'met liet complot bezig' ge houden. Vereenigde Staten. Wilson dr. honoris causa. De bladen deelen mede, dat president Wilson benoemd is lot doctor honoris causa in de rechten van de universiteit Bologna. Polen, Een regentschapsraad. Uit Warschau wordt gemeld, 'dat de Poolsche staatsraad in de laatste zitting een voorstel van een regentschapsraad behandeld heeft, die het bewind zal voe ren tot een regent zal zijn uitgeroepen. Van het Vaticaan. Een nieuwe Encycliek. Z. H. de Paus lieeft een nieuwe ency cliek geschreven, beginnende met cle woorden ,,1-Iumani generis", welke over het predikambt handelt en waarin Z. H. er op aandringt in de preeken geen po litieke toespelingen te maken. Een Staatscommissie is ingesteld tof onderzoek van hetgeen hier tc lande reeds geschiedt in het belang van de ontwikkeling van jongens en meisjes van 13 tot 18 jaar. Het Centraal Bureau boor de veilingen in Nederland spoort de tuinders aan hun. aardappelen te veilen, al is de prijs niet loonend. Te Katwijk hebben de tuinders gewei- gerd le veilen. Nederland en de Oorlog. Oostenrijksche kinderen naar Nederland. Naar het „Korr. Bur." uit Weenen' meldt heeft onder leiding van een offi cier van gezondheid dr. Iiochsinger en barones Eiselsberg staande beweging om Oostenrijksche kinderen naar "Ne derland te zenden een derde expeditie georganiseerd van .300 kinderen, die op 12 Juli ipet een extra trein naar Neder land vertrekken. Veilen van vroege aard appelen. Door de Groenten-Centraio is bepaald, dat van vroege aardappelen 50 voor bin nenland,, 25 voor overzee eri 25 over land nioet worden geveild. Wanneer, zoo als tot heden, geen gelegenheid voor ver scheping voor overzee bestaat, moet 75 voor binnenland worden gewild. De prijs i- op heden 10 ct. per K G. \eiling3prij3. IR,2 ct. per K.G. grossiersprijs, 13 ot. por K.G. winkelprijs. Poters, die geheel voor binnenland moeien worden geveeld 3 ct. per K.G. lager. Voor 0ver7.ee f0,16 per K:G:, overland 18 ct: pér K:G: De p r ij s d e 1* aardappelen. Het Centraal bureau voor de veilingen in Nederland zegt in een circulaire, dat 'het, alhoewel het overtuigd i5. dat de aardappelprijs in 't geheel niet loonend is, op lieden, bij het gebrek aan aardappelen voor binnenland, op de tuinders ver trouwt, dat deze zich n.l. een offer willen getroosten om aan deze behoefte te voor zien. Bloemkool. Door de vei'.irigmeester moet oip veiling- verklaringen voor bloemkool, behalve het aantal stuks, eveneens het gewicht ver meld worden. Varkensvlep&ph'. Tn de laatsite weken steger, de markt prijzen van de sl! acht rij pc varkens vrij aan merkelijk boven het bedrag, dat als nood zakelijk en voldoende aangenomen i- als de inkoopsprijs volgens art. 3 der l'istri- butiewet 1916. In afwachting van f'e maatregelen, die dc regeering daartegen zal nemen, beeft de minister van Landbouw., Niiverheid en Handel bepaald, dat de dist-ributio van Varsch varkensvlees-ch gedurende de wwk van 2530 dezer wordt stopgezet en do daarop volgende week van 27 Juli aan gevangen wordt met de distributie van gezouten v ark en svee&ch De drukker van het Geïllustreerd Zon dagsblad heeft zich genoodzaakt gezien den prijs van het Zondagsblad aanmer kelijk te verhoogen. Wij kunnen dit behoeft geen be loog de meerdere kosten niet geheel en al op onze courant talen drukken, Idocli zijn gedwongen die ten deele op de abonné's te verhalen. De prijs van het Geïllustreerd Zon dagsblad zullen wij nu van 10 op 15 bent per drie maanden moeten bren gen. Dit is dus slechts een verhooging van Beent voor drie maanden. tVie den luttelen prijs van ons Zon dagsblad beschouwt in verband met bet s t e d s duurder worden de papier zal moeten erken nen, dat een billijker levering onmoge lijk is. 't Is eigenlijk slechts een zeer kleine tegemoetkoming in de groote uitgaven, wélke wij ons \'oor hel Zondagsblad ge lroos ten. De volgende week zullen de couran- Icnbezorgers de gelden voor het Zon dagsblad innen. DE DIRECTIE. Socialistische voorlichting. Wie „Het Volk" leest van gisteravond Omtrent de slaking in de Limburgschc kolenmijnen voelt duidelijk,dat liet blad pleit voor een verloren zaak. Want de laatste berichten wijzen er duidelijk op dal het getij verloopt niet ten gunste van de door de socialistische leiders op gang gemaakte beweging! De verschillende dagblad-correspon denten, die thans in de mijnstreek ver toeven, zijn de redactie van „Het Volk" doornen in liet oog, want met cle een zijdige voorlichtingen waarmede zij het Nederlandsclie volk trachten te sugge reren, is het nu gedaan! Die correspon denten nu moeten het ontgelden; hun ar gumenten ontwapenen kan „liet Volk" niet en nu gaat de redactie de oude so cialistische taklielc nog eens toepassen, de toktiek van schelden en insinueeren. Minister Posthuma, die niet naar Heer len wil komen, wat „Het Volk" en de slakinglelders zoo graag hadden'gezien, verzaakt zijn plicht, want hij is verant woordelijk voor de brandstoffenvoorzie- ning. De correspondenten van de groote bladen, die na beide partijen te hebben gehoord lot de conclusie komen, dat deze staking ongemotiveerd is, worden zaakwaarnemers der mijndirecties ge noemd; „De Telegraaf hunkert naar de gunst van Mgr. Poels; correspondenten van „Maasbode" en „Tijd" zijn „inkt- hyena's", die zelf werken voor een hon gerloon, en dergelijke fraaiigheden meer!! Maar dit razen zal natuurlijk niet ba len; het wijst er alleen duidelijk op, dat de bom verkeerd springt. Straks een verloren staking en in het land een groote hoeveelheid brandstof minder en dat om een zuiver socialis tisch partijbelang te dienen! Met dit al is het socialisme voorloopig zijn inyloed weer kwijt in liet Roomschc zuiden naar wij hopen! FEUILLETON. Christen-heiden in Japan. 21) Hij leidde hen door een em- 'dc.looze rij zalen, gangen en kleinere kamers, ofschoon zich in al deze vertrekken en ruimten een groot aantal bedienden, hofbeambten en schildwachten bevonden, lieerschte overal de diepste stilte. Men sprak geen syllabe; de Vorsten werden begroet met stille buigingen, en slechts door geba renspel deelden de hovelingen, wanneer de Vorsten voorbij waren; elkander hun gedachten mede over de be teekenis van dit bezoek bij den Kubo-Sama. Toen zij de laatste gang, welke naar de ziekenkamer leidde, binnentraden, richtte de opperhofmaarschalk tot dc Vorsten het verzoek hun zwaarden en hun wapens af Le leggen. i,Sinds de goddelijke Taiko-Sama ziek is, en zijn wapenrusting niet meer dra gen kan, houdt hij er niet van, dat men hem gewapend nadert"', zeide hij. „Vreest hij dan voor verraad? vroeg l'kon-Dono verwonderd. „Ik scheid niet gaarne van mijn zwaard." „Laten wij 011s in al wat geoorloofd is naai zijn wil voegen", sprak de groot- sdniiraal, en gespte, de daad bij hel Moord voegend, de zwaarden uit zijn fcordel los. „Wanneer gij den Kubo- fchma een genoegen wilt doen. moet gij hem begroeten als Schin-IIaschiman, 'den oorlogsgod. Nu, gij zult tegen deze kleinigheid toch zeker geen bezwaar maken? Kom, wij hebben zooveel tien duizenden goden en daaronder meni- De onbelangrijke actie op de gevechtsterreinen. De ..Venizelos '-overheersching in Grie kenland aanstaande. Duitsch complot in Noorwegen? Een nieuwe encycliek van Z.H. tien Paus. Overzicht 'Ofschoon de krijg van verkenningsge vechten, overrompelingen en vlieger- raids onverpoosd voortduurt op het Franschc en Belgische front, brengt de oorlog weinig oi' geen verandering in de positie der tegenstanders tegenover el kaar. De diverse agentschappen hebben er dan ook allen tijd voor het hopelooze van de aanvallen hunner tegenpartijen in het licht te stellen. De Duitschers zegt „I-lavas" gaan nu wel onophoudelijk voort met het richten van aanvallen op cle verloren hoogtelinie in de streek van den Chemin des Dames en zuidelijker, maar al die krachtsinspanning kost hun slechts vele menschenlevens. „I-lavas" vergeet echter mede te deelen dat de Duitschers wel degelijk bij stukjes en brokjes het een en ander teruggewonnen hebben, al is dat dan ook niet van dien aard dat cle positie der Franschen er aanmerkelijk door verzwakt is. „Wolft"' geeft een voorstelling van de Engelsche krachtsinspanning op het front in de streek van Alrecht en ten Z. daarvan, welke ook den toestand niet volkomen juist weergeeft. Reeds weken, ja maandenlang loopen aldus liet agentschap de Engelschen tusschen de Scarpe en Bullecoudt tevergeefs storm, onder zware verliezen. In die maanden hebben ..de Engelschen echter wel hier en daar op dat front deel ter rein gewonnen en hun officieele be richten maakten daar nogal eens mel ding van vorderingen in wat zij steeds de Hindenburg-linie noemden. Maar toch is er groote waarheid in de mededeelingen der persbureau's, n.l. dal alle actie vergeefsch is. Ook de groo te bladen begrijpen dit; zij steken den lezers een riem onder 't hart, opdat zij toch vooral niet hun geduld zullen ver liezen. Want dat is zeker, dat wanneer het op de wijze welke thans vooral op het Westelijk front gevolgd wordt, voortgaat, de oorlog niet veel nader tot zijn einde zal komen; en is dus in het verschiet geen beslissing met het zwaard waar te nemen. .Griekenland zal spoedig weer een ka- binet-Venizelos krijgen; dit als resultaat van besprekingen tusschen Zaïmis, Jon nart en Alexander, wat natuurlijk het ingrijpen van Griekenland aan de zijde der Geallieerden in den oorlog betee- kent. Voorloopig zal het wel Jonnart zijn, wiens wil overheerscht. Het zal interes sant zijn nu eens te zien, welke conse quenties Venizelos uit zijn politiek zal trekken! gen, die zich met den roem van Taiko- Sama niet meten kan, dat het op een meer of minder niet aankomt! Gij kunt van bier uit het gouden dak van den heerlijken tempel zien, welken hij in het park tusschen de Hinoki-dennen voor zichzelve heeft laten bouwen." „Welk eerf smadelijk voorstel!" zeide Ukon-Dono verontwaardigd, en de groot- admiraal was het daarmee volkomen' eens. „Ik vergal, dat gij aanhangers zijt van den vreemden godsdienst, waarvan men veel goeds verhaalt. Doch het is gevaar lijk dien te belijden, zoo lang hij straf baar is. Ik wensch u te waarschuwen, vooral Kubo-Sarna's toorn niet op te wekken. Nog bezit hij de macht en nog zou hij u in zijn toorn kunnen laten neersteken." „Beste-heer, gij meent liet goed met ons. Maar zelfs het gevaar voor den dood mag ons niet tot zulk een ellendige huichelarij verleiden", antwoordde de groot-admiraal. „Heb de goedheid ons bij uwen meester aan te dienen." „Welnu dan, alles is voor uw reke ning!" Met die woorden wierp de hof maarschalk een laatsten onderzoeken den blik op de klcedij der Vorsten, want het zou een misdrijf geweest zijn tegen dc strenge hofetiquette, wanneer ook maar een enkele plooi niet goed had gezeten. Den gelen hoofdband van Ukon-Dono, die in een breeden strik over den rug neerviel, trok hij nog een weinig recht, en verdween vervolgens tusschèn een dubbele rij geharnaste mannen en pages, die, op gelijke af standen van elkander geplaatst, den toe gang tot Kubo-^ajpa versperden, in cle Inmiddels heeft Koning Alexander's eerste optreden bij' de Engelsche en Fransche regeeringen ontstemming ge wekt, omdat hij verklaarde „de voetspo ren van zijn vader -te zullen volgen". Deze voetsporen waren de Geallieerden juist van plan zoo sppedig mogelijk uit te wisschen, zoodat Alexander's mede- deeling niet direct? tot aanbeveling strekt. Uit besprekingen blijkt evenwel toch' nog de mogelijkheid, dat Griekenland zijn Koningshuis behoudt, terwijl de Geallieerden met den machtigen'steun van Venizelos de lakens uit gaan dee len. Aan de Oostenrijksche kabinetscrisis is een voorloopig .einde gekomen dooi de vorming van een o vergangs-minisl e- ric onder leiding van Seidler. Het mi nisterie zal de loopende zaken afdoen, om daarna door een coalitie-kabinet te worden vervangen. Het parlement zal spoedig tot in den herfst worden verdaagd, doch om het land niet zonder parlement te laten zou men de delegaties laten vergaderen. Sommigen vinden ook dit gevaarlijk en meenen, dat conflicten tusschen cle na tionaliteiten ook in de delegaties niet zullen uitblijven. Engeland. De jongste luchtaanval c-p Lenden. Bij den jongsten luchtaanval op Lon den op 13 Juni zijn 157 personen gedood en 432 gewond. Oostenrijk-Hongarije. De gouverneur-generaal van Mcnlenegro. Het „Wiener Tageblall" meldt, dat de afgetreden Oostenrijksche premier,, graaf Clam Martinic, die voornemens was weder in den militairen dienst te rug te keeren, lot kolonel benoemd is, en, naar verluidt, met de functie van generaal-gouverneur van Montenegro met als standplaats ^tfnfnj'e belast zal worden. Rusland. Een Finsche republiek? Uit Kopenhagen wordt aan cle „Klini sche Zeitung" gemeld, dal volgens een telegram uit Helsingfors het congres der Finsche sociaal-democratie een resolu tie aannam, waarin cle afscheiding van Finland van Rusland alsmede de vor ming van een zelfstandige Finsche Re publiek geëisclit wordt. Grootd bekeeringen. De aartsbisschip Szeplycki kan een zoo groot aantal bekeeringen tot hel wa re geloof bewerken, dat men kan spre- 1 ken van een herleven van de tijden van den Oekranischen grootvorst Wladimir. Groote volksmenigten togen overal den Metropoliet Sceptycki tegemoet om zich door hem in de gemeenschap niet Rome te laten opnemen. De voorloopige regee ring legt deze massa bekeering geen moeilijkheden in den weg, maar beijvert zich integendeel het onrecht te herstel len dat mgr. Szeptycki oncler het tsaris- rnus heeft ondervonden. Vluchtelingen de toegang geweigerd. Tweehonderd Russische vluchtelingen ziekekamcr. In prachtige gewaden gehuld, lag Taiko-Sama. half hurkend op een soort van met matten en tapijten belegde schraag. Bedden, zooals wij die hebben, waren clen Japanner uit dien tijd onbe kend; toch had men den zieke meer steun gegeven door kussens en gevulde zakken, en een kostbare deken om hem heengeslagen. Rechts cn links van hem lagen zijn" beide zwaarden, wier vonke lende grepen versierd waren met de kostbaarste steenen, en op een laag ta feltje flikkerde het vlijmscherpe lem met van een lang dolkmes. De oogen van den zieke dwaalden on rustig over het lichtblauw zijden be hangsel, dat prachtig van teekening beslikt was met zilveren kraanvogels en gouden chrysanthenbloemen. Ilij greep somtijds met sidderende vingers naar den dolk, en voelde of deze wel scherp was. Uit zijn met bloed beloopen oogen sprak een blik van razernij. Reeds wilde cle als geneesheer dienstdoende bonze, die op slechts een paar passen af- slands in een nis neergehurkt zat, cn zijn oogen geen seconde van den lijder afwendde, op hem toesnellen, om een wanhopige daad te-verhinderen, toen de Kubo-Sama den dolk van zich af wierp, en met heesche, stokkende stem zeide: „Ik weet, wat gij denkt! Doch" zóó scheide de „nieuwe Haschiman" niet uit dit leven! Ja, een .gevecht tegen twaalf soldaten tegelijk hadde gepast aan den nieuwen krijgsgod! Maar thans heb ik niet eens de kracht meer mij ten aan- schouwe van de grooten van mijn hof liet lichaam open le scheuren, zonder een spier van mijn gelaat te vertrekken. Ha, Noboenaga, mijn voorganger, heeft het gedaan, en hij is evenals honderd anderen gestorven als een held! En ik sterf als een hond, door uw schuld! O, daar komt het weer, en.begint het in mijn ingewanden weer te branden als een helsch vuur. Ga weg, zeg ik! Ik wil die vervloekte druppels niet! O, dat ik toch kon sterven!" En als een worm kromp de Kubo- Sama ineen in zijn kussens, bedekte zijn gezicht met een zijden doek, en wendde het naar den muurkant. Nie mand, zelfs zijn geneesheer niet, mocht zijn van smart verwrongen gelaatstrek ken zien. En, terwijl hij zoo ter prooi aan verschrikkelijke krampen lag te •steunen, trad de hofmaarschalk zeer zacht het vertrekvbinnen. Hij boog diep, en bleef bij de portière staan, totdat de zieke den aanval van pijn overwonnen had. Eerst toen de geneesheer met wel riekend vocht het angstzweet van het gelaat zijns meesters had weggewischt, en den afgemat ten lijder door enkele druppels van een zeker elixer wat had verkwikt, waagde de hofmaarschalk het op zijn knieë een weinig dichterbij te kruipen. „Wie is dat?" vroeg de zieke opstui vend en naar zijn zwaard grijpend. „Wie durft het wagen liier binnen te treden, zonder te zijn geroepen?" „Het is Konsuken-Dono, uw knecht, die zich erin verheugt, dat het met zijn meester een weinig beter gaat. Waar lijk, heer, het vuur in uwe oogen doet mij hopen op een spoedige genezing." „Dat het hellevuur uwe ingewanden vcrtccre, ellendige vloier", sprak Kuba- Sama tandenknarsend. „Hoe is het, zijn de Daimio's, die ik heb ontboden, einde lijk hier?" „Reeds sinds hedenmorgen wachten de Vorsten op de gunst, uw verheven aangezicht te mogen aanschouwen. En met hen is een vreemde geneesheer meegekomen. Ik geloof, dat het een van de vreemde leeraren is, met wie uwe Doorluchtigheid vroeger wel verkeerde." „Zij hebben toch moed, dat dient er kend te worden! liet vorig jaar heb ik twee dozijn van lien en van hun leer lingen aan het kruis laten slaan, en nu wagen zij het, mijn kasteel te betreden! Breng dezen man hier, nog voor den groot-admiraal, en blijf achter het voor hangsel der deur slaant" „Doorluchtige heer!" smeekte de bon- ze-geneesheer, alweer met het hoofd den grond aanrakend, „als deze vreemde duivel 't vertrek binnentreedt, verliezen al mijn geneesmiddelen hun kracht. Ik smeek u...." „Zwijg! Die geneesmiddelen hebben hun kracht reeds sinds lang verloren of liever: zij hebben die .nooit bezeten", bulderde de despoot den sidderenden man toe! „De deur uit, totdat ik u weer, roep! Konsuken-Dono breng aanstonds den vreemden leeraar hier." Een oogenblik later trad pater Rodri guez binnen, cn wierp zich overeein komstig de étiquette voor den Kubo-» Sama neer, met het hoofd den grond aanrakend. (Wordt vervolgd. J

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1