RECHTSZAKEN. Uit de Omgeving De Voorzitter- van d'e -vei eeniigde verga- deripg der Statera-Generaal, die tot ope ning van de zitting 1917 op Donderdag 28 Juni zal gehouden worden in de Ridder zaal op het Binnenhof, heeft de eer hennis te geven: lo. dat behalve de leden der Statera- Generaal era zij diie in amblsoostuum recht van toegang hébben, niemand' zal worden toegelaten, tenzij voorzien van een toe gangskaart. Ten einde strikte handhaving dezer be paling te bevorderen, zal deze kaart bij den daarop aangeduiden ingang van het gebouw vertoond moeten worden aan do zich aldaar bevindende ambtenaren van politie, die zullen worden bijgestaan door boden dsr Eerste en der Tweede Kamer; 2o. dat zij, die op hun toegangskaart tot het gebouw zijn toegelaten, verzocht worden zich bij hun komst in de Ridder taal zonder verwijl naar de voor hen be- Jtem.de plaatsen te begeven en bun plaats üdet te verlaten, vóórdat de vergadering door den Voorzitter is gesloten; 3o. dat. de toegang tot het gebouw ge opend is. van 11 uur de>s voormiddags af; 4o. dat de toegang voor genoodn'gden na 12 uur zal gesloten worden; 5o. dat voor het publiek een bepaald aantal plaatsen bes-ohlikbaar is op de tri bune. De toegang tot deze tribune is door den Zuidwest toren (tegenover het gebouw der Tweede Kamer); 6o. dat, aangezien de overigens nog be schikbare ruimte het niet toelaat, aanzoe ken om toegangskaarten voor de boven genoemde veroeraigde vergadering onmo gelijk kunnen worden ingewilligd; 7o. dat alle dcoiioopendie en andere kaarten, afgegeven tot toegang voor de vergaderingen van dé Eerste era de Tweed-a Kamer der Staten-Generaal, voor de ver melde Vereeradgde Vergadering niet geldig lijn. Deze medodeelingera strekken tot ant woord op die verzoeken vara particulierera om toegangska ar ten, mondeling en schrif telijk bij het bureau der vergadering in gekomen. „De Neder'.andschs Dakfoladpers". De vereeniging van uitgevers van dag bladen „De Nederlandsche Dagblad pers" hield Donderdag 21 dezer haar jaarlijksche algemeene vergadering in nDe Induslrieele Club" te Amsterdam, onder leiding van den heer A. G. Bois- sevain. Vertegenwoordigd waren 37 dagbla den van de 77, die zijn aangesloten bij de'vereeniging, welke nagenoeg alle da gelijks in Nederland verschijnende cou ranten omvat. Het jaarverslag van den eersten secre taris, getuigende van den bloei en het groote nut der organisatie voor de vak belangen, zoomede de rekening van den penningmeester werden, onder dankzegging, goedgekeurd. In hei bestuur werden gekozen de heeren mr. J. H. M. van Roosmalen („Prov. Noord-Brab. en 's-Hertogenb. Ct. en J. W. Reese („Standaard"), ter vervanging van de heeren A. H. A. Arts en M. H. Gratama, die periodiek moes ten aftreden en niet herkiesbaar waren. Voorstellen tot herbenoeming van den adjunct-secretaris en tot vaststel ling der contributie werden zonder be spreking goedgekeurd. Algemeen werd geklaagd over den steeds stijgenden prijs der voornaam ste bcdrijfsbenoodigdheden, als papier, inkt en alle andere materialen. Meer dere aanwezigen meenden, dat een ver hooging der abonnementsprijzen bin nenkort weder noodzakelijk zou zijn. Een hiertoe sirekkend besluit werd evenwel nog niet genomen. Ten aanzien der gratis-ongevallen verzekering van vele volksbladen deed het bestuur, aan de hand van een rechts kundig advies, eenige mededeelingen betreffende de mogelijkheid, die in over eenstemming te brengen met de ver plichtingen der nieuwe Zegelwet. Ook de vorm der veel gebruikte advertentie- contracten werd in verband met de nieuwe wet besproken. Aan het bstuur werd opdracht ver leend over eenige punten, die niet dade lijk tot oplossing waren te brengen, een referendum uit te schrijven onder alle leden en, naar aanleiding der ingekomen antwoorden, eventueel met voorstellen le komen in een buitengewone algemee ne vergadering. Een commissie werd benoemd om een onderzoek in te stellen naar de wen- schelijkheid om al dan niet als corres pondenten van dagbladen alleen vak journalisten te benoemen. Besloten werd in het vereenigings- orgaan bepaalde mededeelingen van hel bestuur uitgaande, als „officieel" te kenmerken, en overigens de verant woordelijkheid le doen dragen door een redacteur, welke hoedanigheid de eer ste secretaris der vereeniging op nieuw mede op zich heeft genomen. Ten slotte werd uitgemaakt, dat de volgende jaarvergadering wederom te Amsterdam zal worden gehouden. De meeste aanwezigen vereenigden zich. na afloop der geanimeerde bijeen komst. aan een gezellig diner in „Tria non". De mijnwerkersstakmg In Limburg. De volgende cijfers geven een beeld van den omvang der staking, die uit sluitend werd geproclameerd voor het personeel, dat direct bij de koolwinning betrokken is: In de mijn Oranje Nassau 1 te Heer len werkten heden (Donderdag) op mor gendienst 178 en op middagdienst nog 30 personen, in Oranje Nassau 2 te Schaesberg werkten 's morgens pl.m. 40 en 's middags nog 18 personen, op de staatsmijnen Emma te Hoensbroek 's morgens 144 en 's middags nog 30 personen, op de domaniale mijn te Kerkrade 's morgens 130 en 's middags nog slechts enkelen. Op Laura en Ver eeniging te Eygelshoven zoowel 's mor- fens als 's middags resp. 35 en 16. uiste gegevens van de overige mijnen zijn nog met bekend. Op de gezamen lijke mijnen zijn ongeveer 8000 perso nen bij de koolontginning betrokken. Op de mijnen Emma, Oranje Nassau 1 en 2 en Laura was gisteren de staking bijna algemeen; op de mijnen Willem, Sophie, Wilhelmina en de domaniale mijn staakten slechts enkelen; in de mij nen Hendrik en Maurits is geen staking. Militairen bewaken de toegangen tot de mijnen. Alles is rustig. Het vervoer vara rjjwie'en. Met ingang van 1 Juli a.s. worden bij de S.S. de volgende bepalingen in gevoerd omtrent het vervoer van rijwie len als bagage. Het vervoer van oningepakte rijwie len als bagage vindt niet met sneltrei nen plaats, tenzij hiervoor de sneltrein- vracht. is betaald. Behalve de gewone en militaire rij- wielkaarten, welke thans in gebruik zijn, worden voor het vervoer van rij wielen met sneltreinen gewone snel- treinrijwielkaarten en militaire snel- treinrijwielkaarten ingevoerd. Behoudens de op de dienstregelings biljetten eventueel vermelde uilzonde ringen worden als sneltreinen be schouwd de S.S./N.G.S.-treinen no. I t/m 199 en de H.S.M.-lreinen no. 1 t/m 299. Onder sneltreinen wordt verstaan het vervoer met sneltreinen niet alleen over het geheele traject, maar ook over een gedeelte van het traject; hieruit volgt, dat, indien verlangd wordt, dat een rij wiel, hetzij over het geheele traject, het zij over een gedeelte daarvan wordt, ver voerd met een sneltrein, de sneltrein- vracht verschuldigd is, en dat. indien de sneltreinvracht niet is betaald, het rij wiel over het geheele traject slechts met andere treinen mag worden vervoerd. De sneltreinvracht bedraagt f 1 voor een gewonen twee wieier met een zitplaats. Bij het aanbieden van rijwielen ter in schrijving als bagage behoeft de reizi ger geen plaatsbewijs meer te toonen; hij kan dus zijn rijwiel met een rijwiel- kaart van f 0.30 (per 10 stuks f 2), met andere treinen zoo tijdig vooruitzenden, dat hij, wanneer' hij op het station van bestemming aankomt, zijn rijwiel al daar aantreft. Hetzelfde geldt uit den aard der zaak voor militaire rijwielen. De gewone sneltreinrijwielkaarten worden per stuk verkocht voor f 1, de militaire voor f 0.50. STADSNIEUWS. Kaasmarkt, Tot een van de bezienswaardigheden onzer stad behoort ongetwijfeld onze Leidsche kaasmarkt. Al heeft ze niet de vermaardheid van haar zusterstad in het Kennemerland, toch biedt zij genoeg aantrekkelijks om standgenoo- ten en vreemdelingen le boeien. Het karakteristieke waaggebouw, de eigen aardige kaasbakken en wagentjes, noo- dig voor de directe in- en export, bie den zooveel interessants, dat het een bezoek meer dan voldoende beloont. Hoe grooter dap ook de wekelijksche aanvoer der Goudsche en Leidsche kaas is, des te meer zal een rechtge aard Leidenaar zich verheugen, maar ook het omgekeerde: een terugloopen van den aanvoer aan de markt, is onge twijfeld iets, wat onze aandacht trek ken moet en dit laatste nu is thans het geval. De laatste jaren was de aanvoer steeds stijgende, vóór den oorlog, in de jaren 1913 en 1914, was de gemiddelde aanvoer 180 k 200 partijen, en werd er een prijs, besteed van f 32 per 50 K.G. In het eerste oorlogsjaar 1915 steeg de aanvoer reeds aanmerkelijk en bedroeg het gemiddelde van den aanvoer in Juni 250 partijen en was de prijs geste gen tot f 45 de 50 K.G. Wanneer men nu weet, dat een partij kaas ruim 300 K.G. weegt, dan blijkt duidelijk, dat de kaasproductie van den oorlog geen na- deeligen invloed ondervond. Het vol gende jaar 1916 steeg de gemiddelde aanvoer tot 265 partijen, terwijl de prijs steeg tot f 52.50 Waarschijnlijk zou in 1917 wederom een toename der productie te consta- teeren zijn geweest, maar de langduri ge droogte is het gevolg geweest, dat de productie weder is teruggeloopen tot die hoogte, waarop zij vóór den oorlog stond. Wel is de prijs nu geslegen tot 1' 60 de 50 K.G., maar dit neemt niet weg, dat de schade voor den landbou wer aanzielijk is. Zoo vertelde ons he denmorgen een kaashandelaar, dat de aanvoer op de markten in Leiden, Gouda, Woerden en Bodegraven per week ongeveer 600 wagens minder is, dan het vorige jaar om dezen tijd, wat beteekenl, dat ruim 180,000 K.G. per week minder verhandeld wordt. De langdurige droogte deed het gras op de weide verdrogen, zoodat het niet alleen minder voedselkrachtig werd, maar ook de hoeveelheid aanzienlijk minder was. Vooral dit laatste zal ook nog noodlottige gevolgen hebben voor den aanstaanden winter, want verschil lende boeren waren nu reeds genood zaakt, wegens gebrek aan voedsel, hun beesten "in andere weilanden over te brengen, welke in normale omstandig heden als hooiland dienst deden. Het gevolg hiervan zal dus zijn, dat deze in den komenden winter geen voedsel voor hun dieren zullen hebben en ge dwongen zijn hun veestapel in het na jaar aanmerkelijk te verminderen. De landbouwers doen dan ook reeds stappen om van de regeering toestem ming te bekomen een gedeelte van het overtollige vee, naar het buiteland te mogen uitvoeren. Men wil .trachten op deze wijze eenigszins tegemoet te ko men aan de aanzienlijke schade, welke den landbouwer ondervindt. Maar tengevolge van dezen toestand en de le nemen maatregelen zal het nog wel eenigen tijd duren voor dat de kaasproductie haar hoogte van 1916 weder heeft bereikt. Stoomtram naar Leiden. B. en VV. van 's-Gravenhage hebben thans bij den gemeenteraad een voor stel ingediend, om, met intrekking der in December 1905 aan de IJsel-Stoom- tram weg-Maatschappij verleende ver gunning, inmiddels overgegaan aan de Maatschappij tot Exploitatie van Tram wegen, voor de exploitatie van een stoomtramweg naar Leiden, aan laatst genoemde Maatschappij vergunning te verleenen tot het in den Schenkweg eventueel Schenkkade, over de Schenk- wetcring en in de 2de Adelheidstraat leggen, bouwen en plaatsen, houden, onderhouden en gebruiken van sporen, wissels, kruisingen, bruggen, palen, onder- en bovengrondsche geleidingen, en, in het algemeen, alles wat noodig is voor den aanleg van een electrischen spoorweg, zulks tot en met 31 Decem ber 1969, met dien verstande, dat die vergunning op straffe van verval moet worden aanvaard binnen één jaar na dagteekening van het desbetreffende Raadsbesluit. Ds nieuwe Zegelwet. Het verslag van de rede van den heer Freyser betreffende de nieuwe Zegel wet in ons blad van gisteren, eischt eenige verduidelijking. Zoo staat er: „De oude wet was er geheel op inge richt om ontduikt te worden, bij de nieuwe is dat niet meer mogelijk." Dit moet echter zijn: „bijna niet meer mo gelijk. Het spreekt vanzelf, dat er geen wet zoo volmaakt is, dat ontduiking niet meer plaats kan vinden. Ook datgene, waarin wij den heer Freyser lieten spreken over de verkeer de uiteenzetting van het Leidsche Dag blad eischt eenige verduidelijking. Het Leidsche Dagblad schreef: Strekt een tweede, enz., kwitantie om de ontvangst te verklaren van een be drag in mindering van een schuldvor dering, waarvoor reeds bij eerste kwi tantie zegelrecht is betaald, dan zijn de volgende" vrij. Hieruit zou opgemaakt kunnen worden, dat de verdere afzon derlijke kwitanties vrij van zegel waren en dit is nu niet juist. Deze zijn dan al leen vrij van zegel, wanneer de tweede en volgende kwitantie geplaatst wor den op het papier, gebezigd voor de eerste kwitantie. Elke termijn van huur en rente wordt als afzonderlijke vordering aangemerkt R.K. Kiesvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer H. W. Spendel hield gisteravond de R. K. Kiesvereeniging een door ongeveer hon derd-vijf-en-twintig leden bezochte ver gadering. De vergadering had onder leiding van den voorzitter een uitstekend verloop en de uitgebreide agenda werd ordelijk afgehandeld. Eerste punt van de agenda was: Ge meenteraadsverkiezingen. Besloten werd met de vrijzinnige partijen samen te werken en elkander? candidaten te steu nen. Van de Katholieke Raadsleden treedt in district III af prof. mr. Aal- berse en er is een Katholieke vacature in district III door het vertrek van mr. Tepe uit de gemeente. Zooals bekend, heeft prof. mr. Aal- berse zich voorloopig voor een hernieu wing van zijn mandaat beschikbaar willen stellen. Voor de vacature mr. Tepe waren door de leden een tweetal candidaten inge diend, n.l. de heeren P. Heemskerk en Th. vVilmer. Na een gehouden stemming bleek als candidaat der R. K. Kiesver eeniging te zijn gesteld de heer Th. Wilmer. Na deze candidaalstelling had er een verkiezing plaats van een nieuw be stuur na de wijziging van de statu ten was het bestaande bestuur afgetre den. Van het oude bestuur-stelde zich niet meer herkiesbaar de heeren Spendel, Engels, J. A. Bots, J. P. Driessen, Van Harleveld en Gerdes. Voor de functie van voorzitter waren als .candidaten ingediend de heeren mr. Bolsius en Oostdam. Mr. Bolsius ver klaarde een eventueele benoeming niet te zullen aanvaarden. Gekozen werd tot voorzitter de heer A. J. Oostdam. Daarna moest de verkiezing plaats hebben van niet minder dan veertien bestuursleden. Bij eerste stemming werden gekozen de heeren mr. Brandjes v. Rijn, Bis schop, J. Bots. mr. E. J. M. Bolsius, P. J. Colla. H. J. Hartwijk, P. Heemskerk, H. Horrikx, H. Lombert, F. Pieck en Th. Wilmer en na herstemming de heeren J. v. d. Heijden, H. Goddijn. J. A. v. Lith. Tijdens de verkiezingen, die tot twaalf uur 'duurden, werden eenige bsprekin- gen gevoerd. O. a. bracht de heer J. P. Creijghton een hartelijk woord van dank aan den voorzitter en aan het bestuur, in het bij zonder 'aan den voorzitter, den heer Spendel, die in zulk een moeilijke perio de, in een tijd van veel onrust en woe ling, de vereeniging had moeten bestu ren, en die zijn taak tot zulk een goed, een bevredigend einde, had weten te brengen. De voorzitter dankte voor deze woor den en wenschte den nieuwen voorzit ter en het nieuwe bestuur veel, zeer veel succes toe. Aan het einde der vergadering dankte de nieuw-gekozen voorzitter, de heer Oostdam, voor het in hem gestelde ver trouwen en lichtte eenige woorden van hulde aan den afgetreden voorzitter. Gemeenteraadsverkiezing. De Unie-liberale Kiesver. heeft in de vacature prol', mr. J. E. Hor es car.ididaat gesteld prof. dr. 13. D. Eert!mans. In verband met de ontsme'.tmg van de school 3e klasse no. 1 in 'net Plantsoen, wegens het veelvuldig voorkómen vara Di, flithe-ritis-gevallen in gezinnen, waar- uil kinde-reii genoemde schuol bezoeken, is die school vanaf heden lijdelijk lot na dere aankondiging gesloten. De Huurcommleeie. De door den burgemeester in gestelde en heden door Burg. en Weth. geïnstalleerde Uuiutcommissie is samen gesteld. uit de na te melden heeren, tw. Mr. C. W. van der Pet Mz., voorzitter, Prof. kir. D. van Blom, onder-voorzitter, J. P. Creyghton, li D. van Wekken, J. J van Stralen, ledera, A. J. Witmaras Mz.. secretaris; tot leden-plaatsvervangers de heeren F. van Romburgh, A. Couvée, W. Pera, J. Dekker, C. J. van Tol en tot plaatsvervangend secretaris A. J den Hol lander. De distributie van aardappelen in onze gemeente gaat niet naar wensch. Gistermiddag stonden de menschen in zes gelederen voor de aardappelwin kels. En, na uren te hebben gestaan, konden er nog maar enkele geholpen worden, terwijl de groote meerderheid teleurgesteld huiswaarts moest keeren. Hedenmorgen vroeg stonden ze weer queue te maken voor de winkels; op de Haarlemmerstraat, bij den handelaar Overduijn kreeg een vrouw het te kwaad en moest naar binnen gedragen worden. En ook hedenmorgen vrees den de winkeliers, dat de voorraad, welke zij zouden ontvangen, lang niet voldoende zal zijn en dus morgen ver schillende Leidenaars het zonder aard appelen moeten stellen. De collecte ten bate van. het Steuncomité „Een dubbeltje of een cent", heeft opge bracht f 122.4914. Programma van het a.s. Dinsdag te 8 uur te houden Parkconcert: 1. Schutterij-marsch, Geijp. 2. Die schone Galathé, ouverture, Suppé. 3. Kuss-Walzer, Strauss. 4. Les Dragons d-eö Villars, fantaisie, Mailart; O Sole mio, Capna. 5. La Zwaraizir.'ette, Framande. 6 Potpourri, Lincke. 7. Sons of the brave, marsch, Bidgood. De brandstichting te Delft. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenha- ge kwam voor J. Broekman, 59 jaar, be zorger van assurantiën, te Leiden. Bekl. was door de Rechtbank te 's-Gra- venhage wegens medeplichtigheid aan brandstichting van een tegen brandge vaar verzekerd goed, met het oogmerk zich wederrechtelijk ten nadeele van den verzekeraar te bevoordeelen, ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Beklaagde zegt, dat hij nooit geweten heeft, dat de zaak niet in orde was. Bij wilde de zaak niet aannemen. Hij had de overtuiging, dat de verzekeringsmaat schappij de post zelf zou onderzoeken. Hij heeft de brandstichters gevraagd, geen brand te stichten, om zijn naam niet in opspraak te brengen. Hij heeft deurpost niet gawild. De advocaat-generaal mr. Mazel acht de herroeping der bekentenis op niet- aannemelijke gronden geschied. Bekl. had wel degelijk de vereischte weten schap. Het ten laste gelegde is bewezen. Spr. vraagt met het oog op den leeftijd van bekl. geen hoogere straf, doch een voudig bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. D. van Houten be toogt, dat het materieele misdrijf van art. 328 W. v. Strafr. brandstichting is. Er is geen verhouding Van medeplich tigheid tusschen het verzekeren en de brandstichting. Bekl. werkte slechts op het motief der brandstichting, door de verzekering af te sluiten. Hij heeft slechts den verzekeraar tót het afsluiten der assurantie bewogen. Ook volgens de getuigen heaft bekl. dezen brand niet gewild. Uitdrukkelijk heeft hij gezegd: steek niet aan vóór de polis er is. Er moet een overeenkomst van verze kering bestaan. Het is niet voldoende, dat de maatschappij zich als verze keraar beschouwde. Er moet een bewijs van wilsovereenstemming bestaan. Daalmeijer was de verzekerde, de goede ren waren van Speijer en Zinger. Al leen als Daalmeijer zich na den brand als verzekerde zou gedragen, was er brand in verzekerd goed. Bij de maat schappij eener Onderlinge Brandwaar borg-Mij. kan slechts een lid verzekerde zijn!. Al houdt de maatschappij daar niet de hand aan, wie geen lid is, niet voor lidmaatschap geteekend heeft, kan geen verzekerde zijn. De sluitnota is slechts begin van bewijs bij geschrifte der verzekeringsovereenkomst onder fatsoenlijke maatschappij, maar ze is het niet volgens de wet. Het verzekerde goed kan slechts hulp middel zijn voor brandstichting, niet voor oplichting. Spr. concludeert tot ontslag van rechtsvervolging. De advocaat-generaal weerligt het ju ridisch betoog van den verdediger; brandstichting is niet de materieele handeling van art. 328 W. v. Sir. Dat art. staat in den titel over bedrog. Be doeling van dat art. is, strafbaar le stel len, zich ten nadeele van den verze keraar wederrechtelijk te bevoordeelen. Wie verzekeren doet, is medeplichtig aan dit misdrijf. De medeplichtige behoeft niet het op zet te hebben, tot het plegen van het misdrijf, maar moet de wetenschap heb ben, dal dc dader dat opzet had. (H. R. W. 15 Juni 1917 10101.) Of dc sluitnota bewijs der verzekering is, doel niet ter zake. Dc verzekering bestaat, al is zij civielrechtelijk aantast baar. Spr. persist eert bij zijn requisitoir. De verdediger dupliceert. Hierna werd behandeld het hooger be roep van een der andere beklaagden in deze zaak, Leo Zinger. koopman te 's-Gravenhage, tegen wicn de rechtbank eischte 2 jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. Ook hier werd bevestiging van h«f vonnis gevraagd. Uitspraak in beide zaken Woéïk dag a.s. Gemeentelijke Aankondigingen. Toeslag cotisumpciemelk. De Burgemeester der gemeente LeiJen brengt ter .kennis van belanghebbend dat toezag vcor consumptie-melk, afgele verd van 13 tot en met 26 Mei, vanaf Maandag 25 Juni kan worden ontvangen door de .rechthebbenden, ten kantore van de firma Lezwijn en Eigeman, Rapenburg des voormiddags van ÜV2 trt 12'/. uur. De bewijzen waarop de toeslag zal wor den uitbetaald, zijn voor rechthebbenden venkijgbaar aan hef Bureau Visehmarkt 18, Deze beiwijzcn moeten uiterlijk vóór Vrijdag 29 Juni zijn afgehaald en jn,,e. wissel dL Laatste fceriehten. Ce nieuwe minister van Oorlog. De minister van Oorlog, jhr. mr. B, c. de Jonge is voornemens te beginnen met as. Maandag, gedurende een tweetal we iken groepsgewijze de onder .zijn Departe ment ressorteerende 'opperofficieren en in zelfstandige functiën geplaatste hoofdoffi cieren in gehoor te ontvangen. Uitvoer van kaas. 1-Iet bestuur der Kaasvereeniging deelt mede, dat 'het verbod van uitvoer van kaas in blik met ingang van lieden is op- geheven behoudens nakoming van on derstaande voorschriften ten aanzien van den uitvoer van kaas (ira blik naar Neder landse he. koloniën. Iedere exporteur is daarom vrij kaas in büik naar de Nederlandsche koloniën te zendien. Alvorens tot deze verzending over te gaan, moet men liet plan -laartce ter kennis, van d'e Kaasvereeniging brengen. Alsdan wordt der; exporteur e.>n controle- boeik toegezonden, dat nauwkeurig moet worden bijgehouden. Ten aanzien vara dezen, uitvoer gelden alle bepalingen welke in -le serie circulai res der Kaasvereeniging „Kaasexport voor den uitvoer van kaas naar Nederiandsehe Koloniën" gegeven zijn. Petroleum. De Toewijzihgséf manissie voor Petro leum .deelt mede, dat ingevolge beschik king van den Minister van Landbouw, Nijverheid en I-lande' vanaf 2 Juli tot nadere beschikking, uitsluitend voor zuiver huishoudelijke licht- en knokdoeleiirlen petroleum beschikbaar zal worden gesteld dfoor tusséhemkonnst vat: wedeiverkooperê, In totaal zal beschikbaar kunnen wor den gesteld eer- hoeveelheid, ongeveer ge- lijksttande met 50 pCt. van rlr\ we ko het vorige jaar. in dehizelfden tijd vcor deze'f dé doeleinden wnd' afgeleverd. Wedervejkoopers mogen in verhand -hiermede aan hunne klanten, die zij ook reeds het vorige jaar bedienden, niet. mesr verknopen dam 50 pCt. van hetgeen in de overeenkomstige kalendermaand van het vorige jaar v erd verkocht. Verk copers zoowel als koopers. die zich aan overtreding van dit verbod schuldig maken, stellen zich bloot aan de strenge straffen, welke de Distributiewet 1916 daartegen bedreigt. PetroiLeum, benoodigd voor alle andere dan huishoudelijke doeleinden, moet, even. aks thans, schriftelijk bij 'le Toewijzings- commdssie worden aangevraagd Duurdere sigaren, sigaretten en tabak. In sigarenwinkelier skrn.gen is men van meening, dat de aangekondigde verheu ging van de prijzen der sigaren nog door andere zullen worden gevolgd, afgezien van de plannen vara Minister Trenb. Ook de tabaks- en 'sigaret t enpr ij zen zullen nog sterk stijgen. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 23 Juni 1917, medegedeeld doorliet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand nabij 765 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand: 748.9 Hernoesnnd. Verwachting tot den avond van 24 Juni. Matige tot zwakken, Westelijke tot Zuide lijken wind, half bewolkt, waarschijnlijk droog behoudens kans op onweer, vooral 111 net Noorden. Warmer. Temperatuur hedenmiddag 4 uur, 61 gr. Fahrenheit. Marktberichten. LEIDEN', 23 Juni. Botermarkt. Prima fa- brieksboter van f— a f84, goede labneks- boter f— a f—prima boerenboter 1 Sb— f90, goede boerenboter f82 a f85. Wciboter f7478. Aangevoerd 138/8 en 26/16 vaten, wegende 3020 K. G. Handel matig. PIET-GIJZEN BRUG, 22 Juni Groenten, veiling. Peulen f1,88, Doperwten fl,oü per 10 kilo, Aardbeien fl,04 tot fl,-4 per 3 kilo, Aardappelen 11 Ct per kilo. Aangevoerd was 130 zak Peulen, 390 zaK Doperwten, 439 slof Aardbeien, 22 mana Aardappelen. DELFT, 23 Juni. Kaasmarkt. Aangevoera 61 stapels, wegende samen 13125 Kilo. irijs f 98 a f108 per 100 Kilo AARLANDERVEEN. Gemeenteraadsverkiezingen. Het 011- oie3le bron vernemen wij. dat vcor de1 a. verkiezingen de drie recht,sche pa' 0 ieder met een eigen candidaat zuLen kon vera, terwijl besloten werd de zetel vrij te laitem aan de vrijzinnigen- Door de R.-K. Kiesvereeniging 1 can daat gesteld' de heer Kokso.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2