He voorEeur worflen gegeven boven ITfe! drogen. Tegen het maken van kostbare instal laties voor het drogen van aardappelen moet derhalve worden gewaarschuwd. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat bovenstaande opmerkingen geenerlei toezegging inhouden, dat inderdaad aardappelen zullen kunnen worden ver werkt, terwijl evenzeer de volledige vrij heid zal moeten worden voorbehouden ten aanzien van het tijdstip, waarop eventueel met de verwerking een aan vang zal kunnen worden gemaakt. Aan de lijst van groenten, waarvoor overeenkomstig het bepaalde sub 3 van de beschikking van den minister van Landbouw enz. van 9 Mei 1917 houden de vaststelling van voorschriften om trent den uitvoer van versche groenten, consenten kunnen worden afgegeven, wordt toegevoegd: vroege aardappelen. De minister van Landbouw heeft, met intrekking van een vijftal vroegere be schikkingen, vastgesteld voor aardappe len van den oogst 1916 een maximum groothandelsprijs van f3.20 per H.L., een maximum tusschenhandelsprijs van f 3.45 per H.L. en een maximum kleinhandelsprijs van 6% cent per K.G.; voor vroege aardappelen van den oogst 1917 een maximum kleinhandelsprijs van 14 cent per K.G. gedurende den tijd van 2124 Juni en van 13 cent per K.G. voor de tijd van 25 Juni tot nadere aan kondiging. Oud brood. De minister van Oorlog brengt ter al- gemeene kennis, dat, in aansluiting aan de beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van 1 dezer, door hem bevelen zijn gegeven, opdat bij den verkoop van oud brood, dat voor menschelijk gebruik ongeschikt is geworden, van den kooper de ver klaring moet worden geëischt, dat het verkochte onder geen voorwaarde zal worden verhandeld. Verhooging sajetprijzen. De Vereeniging „De Vereenigde Kou senfabrikanten1' deelt mee, dat door ver hooging sajetprijzen en steeds stijgen de bedrijfskosten de prijzen der kousen en sokken opnieuw met 30 pet. zijn verhoogd. De verhooging is zelfs ingegaan op nog onuitgevoerde orders. Kunstmestvoorziening. De gelegenheid tot het doen van be stellingen op Superfosfaat, Zwavelzure Ammoniak, Chilisalpeter, Ammoniak Super en Groentemest, voor den oogst 19171918, is thans opengesteld en wordt gesloten 1 Juli a.s. Iedereen die een of meerdere dezer meststoffen noodig heeft, moet nu eene aanvraag indienen. Aanvragen die te laat binnenkomen worden ter zijde gelegd. Voor inlichtingen wende men zich tot de erkende Eerstehands-handelaren (wier namen zijn gepubliceerd in Staatscourant No. 139, d.d. 16 Juni 1917) of hunne tusschenhandelaren. Opening Staten-Generaal. -Het Stibl. no. 470 bevat een Kon. besluit van den 20en Juni 1917, betreffende de opening van de buitengewone zitting van de .Staten-Generaal. Daarbij is bepaald: De buitengewone zitting van de Staten- Generaal aal wordJen geopend in eene ver eenigde vergadering van de beide Kamers op Donderdag 28 Jund eerstkomende!, te één uur des namiddags. Voorzitter der Eerste Kamer. Bij Kom. besluit van 20 dezer is tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, gedurende de buitengewone ver gadering der Statem-Gereraal, die zal aan vangen op Donderdag 28 dezer, benoemd J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van die Kamer. Pauselijke onderscheiding. Z.H. de Paus heeft den beer P. M: Eras te Tilburg wegens zijn verdienste voor de Hanze-organisati© benoemd tot ridder in de Orde van don H. Gragorius. Hancfelsreïzigersbelangen. De Ned. Bond van Handelsreizigers- vereenigingen heeft telegrafisch aan minister Posthuma verzocht de belan gen der agenten in tabak te willen be hartigen, wijl de groothandel in ruwe tabak door directe levering aan de fa brikanten alle tusschenpersonen uit schakelt. De mijnwerkers gaan In staking. Men seint uit Heerlen: De Algemeen© Nederlandsche Mijnwer- iersbond beeft besloten heden, Donderdag, de algemeen© mijnwerker&staJcing te pro- clameeren. De directeuren der Staats- en particu lieren mijnen hebben, naar bet „Hbl." bericht, aan den N ederlandachen Mijn- werkersbond medegedeeld, er prijs op te éftelien, in verband met dezer dagen ge houden besprekingen, nogmaals uitdruk kelijk te zij Der kemni3 te brengen, dat zij de wemschen van genoemden bond inzake de mhiömum-löonen en verkorting van den verblijftijd ondergronds der mijnwer kers, ntet kunnen vervullen. Haar weer houden daarvan, berichten de directies, zoowel de overweging, dat een met 's lands oogenblikkelijk belang strijdige verminde- zang der kotenproductie bet gevolg van inwilliging dier wenschen zou zijn, als verschillende andere ook voor normale üjden gekiende bezwaren, welke den bondi bekend zijn en dus, naar het oordeel der directies, niet nader uiteengezet behoeven te worden. De directies verklaren zich evenwel als nog bereid, naar aanleiding van een bij geöegeiiheaa van oen eter Jongst eb esp re- kingen door den Nederl. Mijnwerkersbond gedaan verzoek, bet doorsnee loon der hou wers, met inbegrip van die chrartetoesla- gen met ingang van 1 Juli a.s. op f 5 te brengen, voorzoover dit op eendge parti culiere mijnen niet reeds is gescliied. Uit bet antwoord der directies blijkt verder, dat zij de instelling van een com- manae overwegeae bestaande uit verte genwoordigers van de directies der Staats en particuliere mijnen en van de beide vakorganisaties; de directies zeggen over tuigd te zijn dat ddt ctenkbeedd bij den Nederl. Mijnwerkersbond instemming «al viinden em zij stelten zich voor, er eerlang op terug te komen. De toezeggingen, vervat in dit schrijven en in dat van 6 Juni 1.1., zoo zeggen de directies ten slotte, zijn uiteraard afhan kelijk van het verloop van de door den Nederl. Bond aangevangen actie. Mocht dietse actie een wending nemen, welke on- v.ereeaïijgi>aar is met de baiangen van haar bedrijven, dan zullen de directies zich door die toezeggingen niet gebonden ach ten. Waar harerzijds het mogelijke is ge daan om aan de geopperde wemschen te gemoet te komen, verwachten de directies, dat de bond thans niet in gebreke zal blijven mede te werken tot herstel van de rust in bet mijndistrict en een einde zal maken aan een staat van zaken, die de kolen voorziening van ons land slechts ver- dor kan bemoeilijken. De directies hebben nog aan den Al ge- mee oen Bond van Christelijke Mijnwer kers in Nederland kennis gegeven van baar bereidheid cxm mede te werken aam de tot stand'koming van een scheidsge recht. Omtrent samenstelling, bevoegdhe den en werkwijze van zoodanig instituut zal uiteraard nader van gedachten ge wisseld moeten worden. Tegen instelling van een commissie, be staande uit vertegenwoordigers dier direc ties en van de vakorganisatie aldus wordt verder aan den Christelijken boni bericht, hebben de directies in beginsel eveneens geen betzwaar. Zij behouden zicli voor, op deze aangelegenheid terug te ko men en zouden .echter reeds thans willen opmerken, da; mocht het moge1 ijk blijk?» een commissie als bedoeld, in b<-t leven te roepen, deze ongetwijfeld het aangegeven orgaan zou zijn, tea- voonbereklng van de irvceiing van een scheidsgerecht. Voor toekenning van een duurte toeslag cok aan de arbeiders benedn 13 Jaar, door dan Christelijken Mijnv/ertarsD'-nd vezocht, vinden de directies geen aai lei ding. Ter bespreking van cle invoering van het Algemeen Mijnweakersfonds, verklaar den de directies der particuliere mijnen zich desgeraagd bereid, een commissie van drie personen uit het bestuur van de Ch'iiistelijikie vakorganisatie te ontvangen. De staking te Rotterdam. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ontving gistermiddag te 12 uur de vertegenwoordigers der Rotterdamsehe stak end© hanemairbei diers aan zijn Depar tement in conferentie, bij welke conferen tie ook dte Minister van Financiën tegen woordig was. Het denkbeeld van een havenreeerve op den grondslag der Am- sterdamsche regeling dus met geldelijke bijdragen van belanghebbende readters) bleek dein ministère sympathiek. De afge vaardigden der havenarbeider® zullen het resultaat dier gehouden besprekingen ver moedelijk: nog heden aan bun organisa ties mededeeden. Een definitief besluit tot opheffing der staking zal waarschijnlijk eerst kunnen worden genomen wanneer de totstandkoming der gewenschte rege- hng verzekerd is. In verband met een en ander heeft die Minister van Landbouw het bestuur der Rotierdamsche Scheep- vaarbvereeniging en den burgemeester van Rotterdam uitgenoodigd tot een conferen tie mengen voormiddag te half. twaalf aan zijn deparement. Gemengde Berichten. —De moord in de Alexander-kazerne. Naar wij vernemen, is gistermiddag door Haagsche poliitie-beaimlbten nabij Heerlen aangehouden Jelle Schaap, die verdacht wordt op 4 Maart j 1. dien moord op den adjudant-onderofficier Gale in de Alexandor-kazem© te 's-Gravenhage te hebben gepleegd1. Zooals die vorige week werd gemeld, was de politie den verdachte Maandagavond 11 dezer te 's-Gravenhage op het spoor en had zij hem teen bijna te pakken gehad. Hij was toen echter ontsnapt. Gisteravond met den laatslen trein uit Maastricht is onder polittegeLeide Schaap aangebracht. De verdachte, ,die als werk man gekleed was, keek onverschillig rond. Per rijtuig werd hij door eenige recher cheurs naar het politie-oommisaarjaat overgebracht, waar hij voorloopig en in afwachting van het politioneel onderzoek in bewaring is gesteld. Nader vernemen wij nog, dat het ntet veel heeft gescheeld of Schaap had! zich over de Duitsche gjrens uit de voeten weten te maken. De arrestatie vanwege den burgemees- tier van Sassenhekn is dus een vergissing gebleken Overreden. Bij het opgaan van de hoogte bij de WUhelminasluis te Zaan dam, kantelde oen kinderwagen op het oogenblik, dat van de andere zijde een vrachtwagen aankwam. De fcwes inzitten- de kinderen geraakten onder den wagen met het gevoflg, <teut een tweejarig meisje een d»r wielen over het hoofdje kreeg, aan de gevolgen waarvan het kind bicmeu enkele oogenblikken overleed. Onweer. Tijdens een kort onweer werden te Arnhem negen koeien van <l?n landbouwer G. Lindeboom door den blik sem gedood. Drie er van werden onmid dellijk gedood. De koelen waren vastge bonden aan een draad om gemolken te worden. De melkers, die op korten afstand van de koeien wffr hén regen waren gaffff" echuiterj, kwamen met den schrik vrij- Branden. Gistermorgen om 8 uur aioegen plotseling) de vlammen uit de bo venwoning van den coiffeur Tear links, in het harte van Eindhoven. De brandweer, die spoedig tier plaatse was, poogde de belendende gebouwen te redden. Oorzaak oubekeawl. De houtzagerij met houtmagajmjnon van deoa heer G. tie Swalmen brandde af. Kortsluiting. De eleetrische trein, die gisteren te haltféén van Den Haag naar Rotterdam vertrekken is, kon, doordat kortsluiting ontstond! tusschen de halten Schiebroek en> Bergweg, ntet verder rijden. De reizigers zijn te voet naar Rotterdam gekomen. Het of^onthoud duurde eenige uren. Smokkelen. Door de soldaat-kommie ze» wend bij Borne een vrouw aangehou den, die een groot aantal stukken harde zeep bi] zich had en d'aarvoor geen ver- voierbewijg tan toon en Een disciplinair nieuwigheïrije. De „Katholieke School" schrijft, het vdügen'ie bericht te hebben ontvangen en plaatst dat onder het opschrift, hierboven vermeld „Door cLe» burgemeeser van Bergh is iels nieuws uitgedacht. Meent Z. E. A. reden te hebben om verstoord te zijn op een o®r openbare onderwijaers, dan geeft hij een voudig last dein naam van den zondaar te schrappen of ndet te plaatsen op de hetaaiferol. In dezen duren tijd kan zoo n maatregel, de .reeds voor de tweede maal in dit jaar is toegepast, zijn uitwerking niet missen. „De ondeugende jongens moeten maar zonder eten naar bed", al- du/s oordeelt Z. E. A. blijkbaar", zegt de schrijver in „De Katholieke School". Een krawge redding. Dinsdagavond, circa 7 mur, viel het 7-jarig zoontje van Dose, te Blokzijl, onopgemerkt in het diepe vaarwater. Mevrouw J. W. Loos— De Vogel, de vroegere secretaresse van óe Rotterdaaneche demeszwemschool „Lotos", thans hier woonachtig, toevallig uit haar raam ziende, bemerkte het knaapje m reeds zinkenden toestand. Direct spoedde zij zich naar de plaats, waar het knaapje geaomken was, ontdeed zich van haar schoeisel, sprong zender aarzeling het kind ma en mocht het genoegen smaken het behouden boven te brengen, waarop zij, al zwemmende, den wal be renkte en het knaaplje aan de toegesnelde aanwe zigen overreikte. De vesubrand in Drente. Op de veen- plaats van dien heer J Meijeringh, aan de Boermawijk te Oranjedorp, brak een hevige veenbrand uit. Met vereende krach ten is men den brand meester gewerden. Er ie ongeveer 10 dagwerk turf verbrand Boschbrand. Door onbekende oorzaak is te /Bakkevesan een dennebsc.h in brand geraakt. Het brandde geheel af en nog 50 H.A. heidie bovendien. Door de droogte was het vuur bijna niet te blusschen. Door zonnesteek gedood. Te Eindho ven werd de achfüötférdknecht van de firma M., zékere K., terwijl hij zich naar zijn werk wilde (begeven, de or een zonnesteek getroffen en onmddide'lijk gedcod. Twee Inbrekers gearresteerd. Gister nacht te ruim 1 uur begaven de brigadier Vlaskaimp en de agent van poüitie Schu- rihk te Watergraafsmeer, zich op het ter rein der houtfabriek Alberts Zoon p dien Ringdijk aldaar. Zij bemerkten dat earn van de deuren dier machinekamer openstond en gingen naar de fabriek'. In een der Localiteiten, grenzende aan de machinekamer, gekomen, zagen zij twee manspersonen, zich schuil houdende ach ter het daar staande materiaal. Deze wer den aangehouden en overgebracht naar het - posthuis aan de Linnaeuökade. Tij daas het onderzoek bleek, dat. de grootste drijfriem, ter waarde van f 130. van een der yrtarhrnpj:; verdwenen was. Die riem werd gevonden op het terrein, stukgesr*^ den en verborgen achter bout. Een viertal inbrekerswerMuigen werden eveneens ge vonden, vermoedelijk weggeworpen tijdens de overbrenging. De aangehoudenen zijn de 31-jarige P. W. en de 24-jarige S. A- J. M„ wonende te Amsterdam. Brutale diefstal. Dinsdagnacht werd uit een wedde te Heinle (Sluis), vlak bij de eleetrische draadversperring gelegen, een aantal prachtige runderen gestoten. Van de daders af de dieren geen spoor. Het ©ndereoek zal moedlijk zijn, daar mem het niet over de grens voorteelten kan. Voor de landbouwers, die akkers of weiden bij den draad hebben, zal toen ware verlos sing zijn als dat helsdho dong opgeruimd is en de- Duitsche schildwachten verdwe nen zijn. Lijk aangespoeld. Te Westkapelle is bet lijk van een Duilsch onderofficier van de marine aangespoeld. Het lijk verkeerde in verregaande» stoat van ontbinding Gistermorgen werd! tegenover de kerk te Wijk het lijk uit de Maas opgehaald van een Duitschen landstorm er, die Zon dag bij het baden te Lanaye (B.) verdron ken is, of wel een poging tot -onitviuctoting heeft beproefd. Het lijk werd naar het hospitaal Calvariënberg overgebracht. Aati de gevolgen overleden. Bij het laden van hoide&trooisel bad de kruide nier H. te Avereest het ongeluk zijn 14- jarigen zoon met <te bark te raken, ten gevolge waarvan deze nog den zelfden dag overleed. Vervuiling. Het atond er in den ofii- cieelon politicstijl zoo koud en onaandoen lijk, iZQgt het „Hbld.", dat een bewoonster van de Baanbrugsteeg en haar kind van negen maanden zich in verregaande» toe stand van vervuiling bevonden, dat de be trokken busdokter hiermede ini kennis was gesteld en dat deze opneming van vrouw en kind in en gasthuis zou bevor deren. Een paar vrouwelijke familieleden van de bewoonster der Baamhrugsteeg waren het op het bureau Westerstraat te Am sterdam komen „aangeven" en een re chercheur werd op onderzoek uitgezonden naar de Baanbmgsbccg, de eerste steeg kütodhen Haarlemmerdijk en Brouwers gracht van het Haarlemmerplein af. Twee hoog achter van perceel nummer 4; een ééntamerwonirikjei, armoedig., vervuild. Er stond alleen maar een tafel; op een atiroomatras op den grond lag een meisje van negen maanden, in krantenpapier gewikkeld. De rechercheur beurde het kindje op: die plaats waar die arme klefine lag, krioelde van het ongedierte... De moe der, een vrouw van nauwelijks negentien jaar, al evenzeer vervuild als het kind', vertelde dat haar man te 's-Gravenhage in militairen dien3t was; wegen© desertie was de uitkeeriiïg aan zijn gezin, inge houden. En nu had ze successievelijk alle© naar den lommerd gebracht, aoodlat ze op de planken van de bedstede moest slapen. De politie waarschuwde den betrokken busdoktar, die beloofde de opneming van moeder en kind' i'n het gasthui® te eullen bevorderen. Maar cte dokter vond, na per soonlijk onderzoek, dit toch meer een ge val van armoede dan van vervuiling. Hij ried d'e vrouw aan, hij haar moeder te gaan inwonen, met wie zij ruzie had. De ^flo'uw zou dit gisteravond doen. Maar vanmorgen was zij nog op haar woning, zoo vertelden de buren, ondeT wie de eigenaar, de komeuijsBads van het bene denhuis. Lastig dat ze was, de vrouw, en vuil... Buurman van twfehoog-voor had haiar eens een stuk zeep en water gege ven. „Mensch, wasoh je toch eens!" had hij haar gezegd en dat was toen dan ook gebeurd. Buren, die medelijden hadden met 'het kindje, gaven de vrouw zoo nu en dan wat te eten. Mag men hun verha len gelooven, dan zou de vrouw, als ee eens geld had, dit gebruiken om te snoe pen. De. eigenaar had haar de huur opge zegd. maar was teruggedeinsd voor haar grooten mond. Ze kreeg huurbons van het Steuncomité (bon© van f 1) maar wat er nog bij moest om de huur van f 1.70 op te brengen, betaalde zij niet. Bosch- en heidebranden. Sederi acht dagen woeden er boech- en heidebranden in Sleeswijk-Holstein op terrreinen van groote uitgestrektheid. Vooral bij Christianeholm grijpt het vuur verbazend snel om zich heen, ver scheidene dorpen staan in brand. De mili tairen zijn er nog niet in geslaagd dezc-n vijand mei succes te bestrijden. Treinenbotsing. Op hot station Zei- hem is een kolen trein op ©enige stilstaan de goederenwagens gereden. De machine van den trein en drie waggons bekwamen gedeeltelijk belangrijke schade» Aardbeien. De aangehouden droogte maakt, dat in hooggelegen velden van Kenncmerland de aardbeienoogst grooten- deels verloren gaat. Over het algemeen zal de- oogst beneden liet middelmatige blijven Van den oogst wordt 2.0""% bestemd, voor het binnenland, 10 voor fabrieken en het overige voor het buitenland. Krankzinnige c ntvlmcht.Wilde, fan tastische geruchte» verspreidden zich Maandagavond te Barneveld als een loo pend vuurtje door het dorp. De geheele politiemacht toch, zoo riep men elkaar toe maakte jacht op een vreemdeling, die minstens een dief, misschien wel een moordenaar, en volgens andoren weer, een gevaarlijke buitenlandsche spion., zou zijn. Zeker tot kalmcering der gemoede ren, mocht de politie er weldra in slagen, den man, die de gemeentenaren zoo zeer verontrust had, te pakken te krijgen. Bij onderzoek bleek echter, dat de aan gehoudene, een ongelukkige Duitsche krankzinnige was, ontvlucht uit de beken de Israëlietisehe gesticht „Het Groote Woudlhuis", te Apeldoorn, herwaarts hij weer is overgebracht Een onderzoeker. In het Ac ad. Zie kenhuis te Groningen is opgenomen een schipper K. uit Zoutkamp, die met zijn knechtje per roeiboot een onderzoekings tochtje naar Brak-zand, een vóór Schier monnikoog gelegen plaat, deed. Een drijvende mijn werd gevonden en binnengehaald. Toen de schipper de mijn uit elkaar wilde halen, verzocht de knecht dit te laten, De schipper zond hem naar den wal om aardappelen. Bij het terug komen vond hij den schapper zwaar ge wond en die mijn gesprongen. STADSNIEUWS. Gas- en electricit&itsfabrieken. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der ont eigening, van eigendommen, noodig voor de uitbreiding der stedelijke fabrieken von ga© en electriciteit te Leiden on het uitvoeren van daarmede verband houden de werken. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat de noodzakelijk gebleken uitbreiding betreft een werk van groot.al gemeen nut niet uitsluitend voor de ge meente Leiden, maar bovendien voor een 20-tal omliggende gemeenten, die uit de fabrieken, der gemeente Leiden gas en (of) electricitait betrekken» Voor de goede ex ploitatie der bedrijen na de uitbreiding is ook noodig dat een voorgenomen verbou wing benut, worde om tot een meer ratio neel© giroepeering van de verschillende ge bouwen der lichtfabrieken en van de in richting voor vuilverbranding te geraken. Alleen dan is het mogelijk de uitbreiding zoodanig te doen paate hebben, dat gedu rende een reeks van jaren in die steeds grooter wordende behoefte aan gas en eectriciteit kan worden voorzien. Bond van Handelaren en Fabrikanten in Goud- en ZHverwerken. Gisteren werd hier ter stede de 7e al- gemeene vergadering gehouden van bovengenoemden bond. Tegen halfelf waren verschillende leden naar de oude sleutelstad gekomen en werd de dag begonnen met een bezoek te brengen aan de oude Leidsche Lakenhal, waar vroeger het wereldberoemde Leidsche laken verhandeld werd en thans als mu seum van Leidsche wederwaardigheden Is ingericht. De leden werden Hier ont vangen door den heer v. Rossum du Chattel, die als lid der afdeeling Leiden als gastheer de leden ontving, hen rondleidde en hen aan de hand der tal rijke bezienswaardigheden, de interes sante geschiedenis onzer oude stad ver telde. Intusschen was de salonboot, de „Al- kemade II", voor de Lakenhal geankerd, om de leden te doen genieten van een' rondvaart door de Kagermeeren. Het weer liet zich niet gunstig aan zien, maar toch kon dit geen afbreuk doen aan het genot, dat een boottocht door dit schilderachtig stuk van ons mooi Nederland den bezoekers aan biedt. Die heerlijke watervlakte, om zoomd door prachtig houtgewas, waar achter zoovele even schoon als karakte ristiek gelegen Zuid-Hollandsche dor pen, en over dat alles heen, die prachti ge Hollandsche luchten, dit alles maakt zoo'n boottocht tot een genot, waardoor wij opnieuw leeren waardeeren, hoe mooi ons vaderland toch is. We passeer den de Haarlemmermeer, waar het gele koren zich uitstrekt zoo ver het oog reikt, waar 60 jaar geleden onze vade ren dit waterland in een vruchtbaar bouwland wisten om te tooveren. Maar er was geen tijd om alleen te genieten, het nuttige moest met het aangename vereenigd worden en midden op de mee.- ren opende de bondsvoorzitter, de heer G. Hz v. d. Velden, uit Amsterdam, de bondsvergadering met een hartelijk welkom aan de leden, waarvan er 54 aanwezig waren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het bedrijf, den laatsten tijd zich gunstig ontwikkeld heeft en al wordt er geen oorlogswinst gemaakt, toch is er winst te boeken, zoodat er reden tot tevredenheid is. Uit het jaar verslag van den penningmeester bleek dat er een batig saldo aanwezig was van f 857.67%. Hierna was aan de orde de bestuurs verkiezing, wegens aftreding van den voorzitter, penningmeester, en den heer J. G. Post. De voorzitter en penning meester werden respectievelijk met 44 en 47 stemmen herkozen. In plaats van den heer J. C. Post. wel ke niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer W. Hooykaas uit Schoonhoven. Ook de heeren C. L. J. Begeer, uit Utrecht, en J. P. Driessen, uit Leiden, die moesten aftreden als bestuursle den der Teekenschool der Nijverheids- vereeniging voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven, werden bij acclamatie herkozen. Als plaats voor de volgende jaarver gadering wordt aangewezen Schoonho ven, het centrum der goud- en zilver- smederij. De voorzitter deelde nog mede, dat er plannen zijn, om dan tevens een tentoonstelling te organiseeren, waar op tevens de regeering zal worden uitgenoodigd. Hierna werd aangevangen met de lunch, waaronder de beroemde Leid sche Muziekkapel ,,'t Stavelij" (een uit- 1 vinding van den heer v. Rossum du Chattel) ter opluistering bijdroeg. Na afloop der lunch kwam Leiden weer in zicht en nadat het gezelschap bij de Leidsche Zoutkeet gefotografeerd was, begaven zij zich naar het Nutsge- bouw, waar ongeveer 3 uur de vergade ring werd voortgezet. j Nadat de voorzitter de vergadering j had heropend, werd een telegram van hulde en aanhankelijkheid gezonden aan H. M. de Koningin. Hierna werd door den secretaris de ingekomen stukken voorgelezen. Ingekomen was een voorstel, dat de vergadering zou besluiten om geduren de het tijdvak van 2 Juni tot i Septem ber de zaken des Zaterdagmiddags om 2 uur te sluiten. Uitvoerig werd over dit voorstel ge discussieerd. De heer Gerretsen meende, dat men meende, dat dit voorstel niet lag op den weg van den bond, maar geheel moest overgelaten worden aan het particulier initiatief. De heer Gerretse meende, dat men hier niet individueel moet optreden, daar anders het bedrijf er schade onder zal lijden. Op voorstel van het bestuur werd besloten dit voorstel aan te hou den. Als punt 3 van de agenda kwam m behandeling het voorstel van het be stuur om, ter tegemoetkoming van eventueele kosten voor de afdeelingen, jaarlijks een bedrag uit de bondskas be schikbaar te stellen. Na eenige discussie werd hiertoe be sloten. Door den heer K. Citroen, uit Amster dam, was een voorstel ingediend om op den dag der bondsvergadering de en gros en détailzaken te sluiten. De heer Citroen wees er op, dat tal van leden de bondsvergadering niet kunnen bezoeken, waardoor de bonds vergadering geen weerspiegeling is van de algeheele belangstelling, die er voor het vak beJioort te zijn. Spr.'s voorstel wil alle leden in de gelegenheid stellen, de vergaderingen bij te wonen. Want een spontane uiting van stand- bewustzijn zal de leden en hun vak in de oogen van het publiek verhoogen. Ook voor het vak meent spr. is één dag in het jaar, waarop men zich ernstig aan de belangen kan wijden, hoog noodig. Na eenige discussie wordt besloten, dit voorstel door een referendum onder de leden te laten beslissen. Als laatste punt der agenda was een voorstel van den heer v. Rossum du Chattel om te komen lot het vaststellen van een minimum-winst voor tafel zilver. Spr. meent, dat het hoog nood -■ u dat er maatregelen genomen V ;'r'. tegen het adverteeren van 1 I '.Her beneden een normale iust kh - dat door de fabrikanten O iju- prijs de bona fide handel wordt d® schermd.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2