BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. .Teenfcrand, zijn gisteravond in Deh Ilaag teruggekeerd. Bruta'.e smokkelaars. Donderdagnacht is in de Mear wijk bij Nijmegen een mili taire troep aangehouden, die bestond uit mannen van den Vrijwüligerï Landstorm, van die landweer en, burgen, ge-kleed in militaire uniform. Zij deden zich voor als een militaire patrouille, doch waren niet anders dan brutale smokkelaars, die hun ransel en broodaak gevuld hadden met Kwiittarchocoiade, welke ze op deze wijze ongemerkt naar de grens brachten. Reeds lang was bij het commando van don Vrijwilligen Landstorm en bij de Kon. M-aréchaussée deze tmuc bekend), welke roods meermalen moet zijn uitgevoerd, doch het mooht nu eerst gelukken deze xooversibende, die onder commando stond van een adj udant-onderöfficierte vatten. Op enkelen na-, die ontvlucht zijn, ward het heeie troepje, ongeveer 40 man, gevan gen. genomen en door die maréchaussées achter slot gezet-. Nader vernemen we nog-, dat 50 kastjes Kw-atta, elk van 100 reepen, in beslag zijn genomen. (Nijm. Ort.) Bosch brandstichters gearresteerd en ont- vhicht. Donderdagmiddag brak te Eind hoven een felle boschbrand uit, die op on geveer vier plaatsen tegel ijk zich open baarde. De politie van Strijp en Woenisel, die -in allerijl gewiaarsohuwd werd door den boschwachter van den heer de la Court, wien de bosschen toebehooren, wist met militaire assistentie ten slotte het vuur mees-ter te worden. Initusschen waren ver moedens gerezen omtrent eenige jeugdige belhamels uit Wcensel, die in de buurt der 'basisoheu gezien waren. De politie van Woen.se! toog eir op uit en arresteerde twee beruchte snaken van circa 18 jaar, v. G. en v. R. te Woensel (vaste klanten vain de politie), die al spoedig bekend-en. In af wachting van hun transport naar Den Bosch werden zij oin het ,,'kloikkenbuis" te Strijp aan elkaar geboeid opgesloten. Een uur later werd de politie gewaarschuwd, dat de jeugdige njdsdladigers waren uitge broken. De politie staat er verstomd van, doch zoekt te veigeeös naar hare ontvluchte prooi! Miltvuur. Onder het vee van de land bouwers Gébrs. T. te Putten is het milt vuur uitgebroken De aangetaste heesten afijn afgemaakt en verbrand, terwijl de boerderij ondier bewaiking -ie gesteld. Watergebrek. Door de aanhoudende dlroogte is in Waterland groot drinkwater- gebrek. De regenwaterbakken, en reservoirs zijn bijna aile leeg, zood-at het drinkwater per siciiuit of wagen van Amsterdam en Purmerend moet worden aangevoerd. Spaar de paarden. In een te 's-Gxa- ve/ruhajge gehouden vergadering van de centrale commissie udt het op 19 Mei ge constitueerde Nationaal Paarden-Steun- comité is, met volle instemming van de aanwezige vertegemvoordc'ging van het Staihouderebedrijf, besloten, aan d'en aan vang van diit zomerseizoen een hoogst ern stig beroep te doen op het publiek, om het laten rijden tot het uiterste te beperken en tevens een beroep te doem op den handel, om bij bet vervoer van gped-eren te bevor deren, dait "slechts met hal-fbeladen wagens gereden wordt, een en ander met het oog o-p den grootien voedteelmood' voor de paar den. „Vad." Ons Encycliekfeest. De Roomsche Meidag is schitterend geslaagd. Begunstigd door prachtig zomerweer, trokken duizenden door Leidens straten. De indruk van onze betooging op de bevolking is een zeer goede geweest. Verschillende opmerkingen dienaan gaande kwamen we te hooren; het bleek, daarbij een toeslaan van deur-en en voet stappen op het plaveisel van de kerk. De klokkenluider stond op. „Daar zijn zij"., sprak hij. „De speurhond zal ons ont dekt hebben. Laten wij spoedig het plat form beklimmen." Hij nam zijn lantaarn en geleidde zijn metgezel verder tot onder den k-lokketoxen. vandaar bereikte men met een ladder den ho-ofdba'k van het timmerwerk. Een breed© losse püank diende alis brug, tusschen het timmerwerk en het platform, waar de ca-ri-llonbespeler op hooge feesten de acht klokken bespeelde. Terwijl de beide mannen zich opheschen naar de nauwe schuilplaats, had de troep der „patriotten" zic-h verspreid over de velschillende verdiepingen van den toren. Deze dapperen onderzochten met hun pie ken de kleinste schuilhoeken. Daarna ver volgden zaj bij het schijnsel van toortsen en lantaam-s de beklimming van de trap. Het geschreeuw weerklonk somber en de gewelven kaatsten het terug ate een echo. Toen zij op de verdieping der Mok ken tow-aimen, wachtte ben eien tel-eureth lrng. De trap eindigde en er was geen uitgang. Achter de groote Barnard ver bolgen, konden zij, die vervolgd werden, niet worden opgemerkt. Het hoofd der bende was een zij desp in ner uit een naburige -gemesnte, Maret ge naamd!, doch wien door de sansculotten den bijnaam gegeven was van Ma rat. Deze beroemden naam diroeg hij met trots, zon der te bedenken dat hij met meer recht den titel van de Santerre van Ra-nans had verdiend. De gedachte van allen uitdruk king gevende, riep hij den speurhond toe: „,Buiger -Su.rpiat, voor dezen- keer heeft uw patrottischfè speurzin gefaald!" „Toch niet," spotte de vrijwillige politie man, „wie zegt u dat er niet iemand is aan het boveneinde van deze ladder?" Verscheidene mannen hieven hun toort sen en lantarens op, doch het was hun onmogelijk de dusternis te verdrijven, waar men onduidelijk den balk kon onder scheiden en de stutten en spanten, die het timmerwerk van de klokkentoren vormden dat men van "die Roomselie -arbeiders zóóiets niet verwacht had! En toch, hadden alle bondsleden deelgenomen aan onzen Roomschen Meidag, onze optocht ware nog eens zoo groot in aantal deelnemers geweest! Niettegenstaande dit, zijn we echter toch tevreden. Want de indruk van deze meeting is zóó uitstekend geweest, het saamhoorig- heidsgevoel is zóó versterkt, dat we met vol vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Toch moeten wij aan onzen Meidag nog een kleine nabetrachting vastknoo- pen. En wel weze: We hebben Tweeden Pinksterdag nu in alle toonaarden den lof hooren verkondigen van al het mooie, dat de Encycliek Rerum Novarum ons geeft. We hebben geapplaudiseerd voor het geen de sprekers uit die Encycliek heb ben naar voren gebracht. Allemaal goed, uitstekend zelfs! Maar daarmede zijn we er niet! Want nog duizenden zijn er, die met het mooie dat de Rerum Novarum ons geeft, totaal onbekend zijn. Nog duizenden zijn er, die verstoken en onbekend zijn met onze mooie Room- sche vak- en standsorganisaties. En, alleen wanneer zij daarmede be kend zijn, bestaat de mogelijkheid dat de maatschappij in de goede richting hervormd wordt. Welnu, wanneer die zeven-en-twintig- honderd beloogers van den Tweeden Pinksterdag, hun sympathie eens doen blijken door daden, n.l. door het deelnemen aan de propa ganda, dan zal het niet lang meer du ren, of de laatste Roomsche arbeider uit stad en omgeving is ingélijfd in het le ger der Roomsche organisatie. Alleen wanneer het zóóver is, dan kun nen 'onze Katholieke beginselen van liefde en rechtvaardigheid ten volle wor den toegepast in het maatschappelijk leven. We verwachten dus als resultaat van onze Roomsche Meidag een verster king van hët aantal propa gandisten! Ter leering! De staking in de wasscherijen in onze stad geeft veel stof tot nadenken. Vooral voor de Katholieke vakorgani satie is er veel ter leerihg uit te halen. Wat toch is het geval? De staking in de bleekerijen is een uiting geweest van directe actie, dus een anarchistische vakvereenigings- taktiek. Organisatie was er zoo goed als niet. Sinds korten tijd waren er enkele meis jes georganiseerd in den socialistischen Transportarbeidersbond. Hoewel dus de grootste helft niet ge organiseerd was, en de weinigen die ge organiseerd waren, nog geen recht op uitkeering hadden bij een eventueele werkstaking, toch werd er gestaakt! Zoo'n staking, het kan niet anders, heeft niet de sympathie der overige arbeiders, nog veel minder die van de burgerij! Het is dan ook begrijpelijk dat een staking, op deze manier geproclameerd, niet veel levensvatbaarheid heeft. De staking was een uiting van onte vredenheid met de bestaande toestan den. Alleen een 'goede vakorganisatie kan daarin verandering en verbetering aan brengen. En zulk een goede organisatie is de Katholieke organisatie. Daarvoor een pleidooi te houden be hoort niet direct in deze rubriek thuis. Alleen dit: in een bedrijf, waar zoo wel werknemers als werkgevers voor het grootste gedeelte Katholiek zijn, in zoo'n bedrijf moet ook de Katholieke vakorga- .nisatie een overwegenden invloed heb ben. „Naar boven," riep Maret, en met de sabel in do vuist beklom hij den ladder, gevolgd door zijn afschuwelijke gezellen. Hij had den top bijna bereikt, toen de triomfantelijke uitroep klonk: „Daar zijn de verraders!" „Wij zijn verloren." fluisterde de priester: „'Nog- niet," antwoordde ChOrier. „Ik héb een idee". Na de wegvoering der klokken was het klavier gebleven geheel nutteloos overi gens en hailf vernield^ de ijzeren stangen lagen verspreid, de koorden, die de klepels der klokken aan het klavier verbonden, hingen los te slEhgerem. De klokkenluider nam de grootste der stangen, die in zijn krachtige handen een vreeselijk wapen was. Bovendien was de ligging van het platform zelf uitmuntend^ gesdliikt ter verdediging. Het lag als boven een „afgrond". Dezen naam gaf men aan dat edel van den toren waar de afscheidin gen der vercftêpingen waren weggenomen om de~klokken door te kunnen laten, wan neer reparatiën dit noodig maakten. Een vastberaden man kon dus van dit platform achtereenvolgens de aanvallers, die do ladder beklommen, in de diepte doen neer storten. Chorier liet Maret hooger komen, maar op het oogenblik, dat de Sansculotte den voet op het platform zette onder het drei- gend geschreeuw: „In naam der natie, geef u over", kwam destang in praats van ©enig antwoord met zooveel kracht op de vui'-t. c'-ie de sabel, vasthield, neer, dat Ma ret een smartkreet uitstiet en de sabe-l Na liet, die in den afgrond neertuimelde. Met een snelle beweging stiet Chorier de plank ter zijdie, die op haar beurt in de holle ruimte neerstortte. Van hun chef gescheiden, onmachtig om bij hem te komen, gevoelden de patriotten dat een vreeselijk drama zich voor hun dreigde af te spelen. Op de moordkreten en dronkemanslie- -deren was een angstige stilte gevolgd. De afloop vaai' den strijd was niet twijfelach tig: V"* zonder eenlg wapen en met ^En lof op heften is dit met beidé paf- tijen nog lang niet het geval. De patroons zijn nog vereenigd in een plaatselijke neutrale organisatie. Laten dezen het voorbeeld navolgen van hun Haarlemsche vakgenooten die zich daar als een v a k-afdeelig bij de Hanze hebben aangesloten. Wanneer dan de personeelen zicli eveneens Katholiek organiseeren, dan wordt de weg geopencL voor het afslui ten van een collectief contract. Alleen dit zal de gewenschte verhou dingen in.de wasch- en strijkerijen kun nen brengen. Propageere men dus overal de prin- cipieele vakorganisatie, zoowel voor pa troons als arbeiders! Dan zal het niet meer kunnen voorko men dat in een bedrijf waar de meer derheid der werkgevers Katholiek is, én waarin naar schatting een 200 Katholie ke werknemers(sters) aanwezig zijn, dat in zoo'n bedrijf de lakens worden uitge deeld door een socialistische arbeiders organisatie! Propagandisten- vóór! Socialisme .en Godsdienst. In de „Oproerige Krabbels" van „Het Volk" van j.l. Dinsdag wordt de jubilee- rende Leidsche vereeniging van R. K. Politiebeambten door het sociaal-demo cratische Kamerlid Kleerekooper onder handen genomen. 't Is natuurlijk weer het oude liedje: Katholieke practijken worden door den Israëliet Kleerekooper belachelijk voor gesteld. Zooals de meeste onzer lezers wel zullen weten, vierde de R. K. Politie- beambtenvereeniging verleden week haar eerste lustrum, waarbij namens de Leidsche burgerij aan de vereeniging een prachtig vaandel werd aangeboden. De schutspatroon der organisatie, de aartsengel St. Michaël, wordt door m'nheer Kleerekooper uitgemaakt als men vergeve ons het citaat „de klabak des hemels"... Socialisme en Godsdienst kunnen immers best met elkander sa mengaan!!!! De schrijver schijnt blijkbaar nog niet eens te begrijpen, in welk- verband en om welke redenen een Katholieke poli tieorganisatie den aartsengel St. Michael tot schutspatroon kiest. Ieder Katholiek kind dat z'n katechis- mus een beetje kent, zal dit probleem kunnen oplossen. Maar we zijn het van de socialisten gewend, dat zij spotten met zaken, waar van ze niet het minste versland hebbent Onze militaireleden. Ieder organisatie heeft tegenwoordig een aantal leden onder de wapenen. Het contact tusschen déze leden en de organisatie wordt in stand gehouden door het-toezenden van hel bondsor gaan. Wanneer dit dus hagëlaten wordt, dan is alle gemeenschap met deze leden ver broken^ Het gevolg daarvan is, dat lang zamerhand alle organisatiegevoel bij zulke menschen verdwijnt. Zulke leden worden onverschillig en binnen korten lijd zijn zij geheel vreemd- aan de organisatie-geworden. Zij vallen op dezé wijze gemakkelijk ten prooi aan de socialistische propagan da en zijn dan natuurlijk geheel voor de Katholieke organisatie verloren. En dat beteeken t hëel wat. Vooral als men weet, dat b.v. alleen van het R. K. Vakbureau een 5000-tal leden in militairen dienst zijn. Van verschillende zijden bereiken ons klachten dat eenige onzer militaire leden hun bondsorgaan niet ontvangen heb ben. Er was er zelfs één, ftie mij vertel de. dat hij in geen jaar „De Volksbanier" ontvangen had. On d erge teek-en de heeft ook zelf eenzelfde feit ondervonden. Zonder nu de besturen der betrokken organisaties de schuld te geven van deze een gebroken arm de 'ongelukkige Maret beginnen tegenover Chorier, den robusten klokkenluider, die met één hand de groot© klok van het kapittel in beweging bracht? De bandieten die bij de~ ladder of onder het getimmerte stonden, waren zelfs ver wonderd, dat hij niet met een stoot hun chef in de diepte lia-d doen tuimelen. Doch Choriet had „zijn idéé'. Hij legde den bandiet, die roerloos was van pijn en angst, op het platform en de slingerende koorden van het carillon grijpende, bond hij heift daarmede stevig handen e<n voe ten. Vervolgens sleepte hij -hem op den rand van hei plank me: hel hooid !>•>- ven den afgrond. Toen riep hij met for- sche stem: „Gij zult moeten toegeven, Ma ret, dat het nu aan mij is, u mijn voor waarden te stellen. Gij zult uw mannen hevel geven ónmidijieiij'k -jen toren en -ie kerk te ontruimen en er niet binnen één uur terug te keeren. Tot dezen prijs kunt ge u-het leven redden. Zoo niet, dan ligt binnen één- minuut uw hersenpan verbrij zeld op.de steenen. vier-en-twintig voet onder ons!" De ellendeling voelde het koude zweet op zijn voorhoofd parelen en de angst deed hem van het hooïd tot de.voeten ril len. „Ja, ik stem toe," sprak hij met ge smoorde stem. „Gaat allen weg... snel! Reeds haddien de Sansculotten de hielen -gelicht, toen een van hen wantrouwend vroeg: „Wie. waarborgt ons dat ge uw woord hou dit?" „Wie dit waarborgt", antwoordde .te- klokkenluider, „is, dat ik Chorier ge noemd wordt en niet Speurhond, zoo als jij Allen die mij kennen, weten, dat ik nooit iemand bedrogen heb." „Dat is waar," riepen verscheidene ..piatriotten", lev.tvdv-m over de -les nan den Speurhond, dien zij diep verachtten. Zii snelden de Iran af. vaar her ofhiid van hun schreden zich meer en meer ver wijderde. Spoedig was de toren ont ruimd „Laten we hen- zonder uitstel volgen," sprak Chorier. „Ik heb een uur bedongen, dioch vijf minuten zijn ons Voldoende."- Féïfen, zouden we toch aan alle besturen willen aanraden om eens goed hun le- denregisters na. te zien, teneinde te con troleeren, of aj hunne „militaire" leden geregeld hun bonds- of vakblad ontvan gen. Mogen wij voor dit punt de volle aan dacht vragen van de besturen van al onze Roomsche organisaties? 't Is w.èl noodig! LEI DENAAR. Vernielde schepen-. Verschenen is het 4de deeltje van de Lijst van Handelsschepen, welk© vertoren gingen of zware schade beliepen ten ge volge van den oorlogstoestand van 1/10 1916 tot 31/3 1917/.samengesteld deor Blom en Van d:er Aa" a-s&u-radieur-s te Amsterdam. Üit de recapitulatie blijlkfc, dab er in bo vengenoemd,1 tijdvak van de oo/logvoerende landen 729 schepen met een bruto-tonnen maat van ongeveer 1.581.919 ton verloren zijn gegaan, terwijl 17 aangevallen sche pen met 64.711 brutortoui, behouden koiv ren w-ordien. Van de neutrale landen zijn in dit tijd vak getorpedeerd 488 schepen met een bruto tonnc-ranaat van 745.972 ton. terwijl 24 schépen, met een tonnenanaat van 40.142 ton, no g-gerepareerd konden worden. Voor Nederland bedroeg dit aantal 40 schepen, totaal 87.025 bruto ton, terwijl er 9 met 17.391 hr-uto-ton gerepareerd wer den. Na Engeland lijdt Noorwegen het groot ste verlies. Van Engeland zijn getorpedeerd of tot zinken gebracht. 352 schepen en 16-4 vis- scher-svaartuigen, totaal 516 schepen, met een tonnenma-at van- 1.289.979 tón. V.an Noorwegen zijn 267 schepen ver nield, - met een biuto-tionnenmaat van 376.064 ton. De totale vernieling van. schepen, zoo wel van oorlogvoerenden als neutralen, be draagt 1217 schepen met 2.327.891 ton. De -samenstellers wijzen er op, dat- we gens flrè't ophouden der -berichten omtrent de sch-edpvaartbeweging, sedert het begin van dit jaar, het niet altijd gelukt is de tonnenmaat der schepen nauwkeurig vast te stellen; bij het beschouwen der cijfers moet dus hiermede -rekening worden ge houden. Groentenafval. Doorgeschoten spinazie, waarin Feeds de bloemknop zit en die iits gewone tijden wordt weggeschoffeld, koopt men nu aan de veiling te Loosduinen neg op voor de drogerijen. Vreemder vonden het echter do tuinde,rsknedit®, dat sommige kooplieden de afgehakte bladeren der bloemkool van heii opkochten. Die afval weid vroeger in dé vaarten geworpen, doch" sedert Delfland dat streng verboden hedft-, doos een per soon, in dienst der veiling, bijeen gebracht en op een mesthoop geworpen. Nu ziet men ggjjn -hlia-cl meer zwerven. Alles wordt in, groote manden verpakt en naar de dro gerijen gezonden. Hebben de bladeren daar de bewerking ondcag-aan, dan worden ze naar Duitsdh-land gevoerd. Het werk der Oorlogskin deren in Nederland. Door het R. K.- Huisvestingscomité te Leiden, onder bescherming van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, en eere- voorzillerschap van Z. Ex. Jhr. Mr. G. L. M. Ruys de Beerenbrouck, werdén sedert het begin van den oorlog niet minder dan 3012 oorlogskinderen in Ne- derlandsche gezinnen geplaatst,waarvan er nog altijd ruim 2500 aanwezig zijn. Aangezien de nood in België voortdu rend toeneemt, wordt het getal aange- „MaaT de plank ligt op den bodem van die-n afgrond,," zeide de priester. „Wij z/ulMem het zondier deze doen. Wan neer de klokken niet, in beweging zijn .kan men de ladder bereiken door den grooten balk te volgen." Inderdaad kwamen de beide mannen ge makkelijk aan de trap. ,,U begrijpt wel, mijnheer Véron," sprak toen de klokkenluider, „dat wij niet uit gaan waar wij binnengekomen zijn. Ik zou erop willen zweren dat de Speurhond schildwachten heeft uitgebet aan de vier deuren van de kerk. Zij mogen echter waakzaam zijn, wij zullen niet in den muil van den wolf loopen." „Maar wij hebben toch gèen vleugels,-' wierp de- priester hem glimlachend tegen. „Ha-ha, v-oor een oud; vicaris van het kapittel kent u niet beet de schuilhoeken van Sint Bernard. Het is waar, uw arbeid was moer aan «het altaar dan op de tribu nes. Kijk, hier zijn wij bij het drievoudige raam. Een der kleine lk-ht veneters geeft toegang tot liet dak van een hui®, dat van den deken. U zult zien dat wij vandaar vrij gerriak'kelijk verder komen". Dit was juist. Toen zij het venster openden, bemerkten zij vóór zich hei dak van een huis, waarop in het midden een dakvenster was. Hierdoor k,wame,n zij in het nu door verschillende huurders be woonde huis. De hoofddeur stond open. Stil de trap afgaan en het plein bereiken was bet werk van één minuut. Door het kwartier van Saint Nivol-as be reikten de beide mannen spoedig het open veld, terwijl Maret op het platform wacht te tot het uur verstroken was en zijn vrien den hem van den rand van d-en afgrond kwamen redden. Pastoor Vérotn was die eerste, die het zwijgen verbrak. „Dank eij uw offervaardigheid en uw koelbloedigheid, mijn brave Chorier, ben Sk nog een keer te meer gered, maar ook gij kunt niet in de sfad terugkeerem" „D-'rt z u werkelijk gevaarlijk zijn." „En ik ben daarvan de ooi zaak" l „Laat u dit niet spijten, mijnheer Vé-- bo'dén kinderen voortdurend groot#. Reeds wachten 1800 2000 ingeschre-' ven kinderen op plaatsing in Nederland doch wegens beperktheid der geldelijke middelen moet deze plaatsing langza mer geschieden dan dringend noodzak^ lijk is. Een der laatste transporten over Maas-» tricht op 2 April bedroeg niet minder dan 225 kinderen. En hoewel niet op zulke groole getallen gerekend wordt,' kunnen wij niet weerstaan aan de drin gende verzoeken onzer correspondenten' uit Belgie om toch zooveel mogelijk kin- deren op te nemen. Daarbij komt, dat de plaatsing van kinderen steeds duurder wordt. Wejj worden als regel de kinderen door de gezinnen gratis opgenomen, doch op ons groot getal kinderen wordt het aan tal gevallen van verpleging in zieken- inrichlingen en herstellingsoorden steeds grooter. Reeds zijn een 30-tal kin deren in zulke inrichtingen opgenomen en de kosten daarvan zijn zeer groet; Onze geldmiddelen laten nauwelijks toe, in de dringendste gevallen geslichtsvep- pleging toe te staan. Wil daarom ons comité zijne aang& gane verplichtingen behoorlijk nako men, en vooral, willen wij tegemoet ko men aan de smeekbeden uit België om steeds meerkin deren aan te nemen, dan is stijving onzer kas dringend noodig. In den laatslen tijd hebben de ingeko men giften niet beantwoord aan de groote uitbreiding" die ons werk doop den drang der omstandigheden geno- men heeft. Wij twijfelen niet, of de bekende lief- dadigheidszin der Nederlanders zal ons in staat stellen, dit noodzakelijk liefde werk voort te zetten. Giften worden gaarne ingewacht aan het adres van den penningmeester: dr. Emile Verviers te Oisterwijk (N.-Br.). Ilel Bestuur v. h. R.-X. Huisvestingscomité A. F. DIEPEN, Voorzitter. JOS. VAN MACIvELENBERG, Directeur* E. VAN PUT, Secretaris. Dr.EMILE VERVIERS, Oisterwijk Penningmeester. WETENSWAARDIG. Gastiicht papier. Van hef, gewone perk£fmeu-tpapier weet men, dat het waterdicht is Ook stof eo bacteriën kunnen moeilijk door het hoorn achtige oppervlak heen-dringen. Toch h perkamentpapa er geen volmaakt af slui tingsmiddel. Vooral bij flessche-n, die met gashoudenide vloeistoffen gevuld zijn, moeten, wil men de gassen, du® b.v. het koolzuur van bier of van de een of andere limonade, niet laten ontwijken, de bekende gummii'ingen worden gebruikt. In de „Papierzeitung" wordt nu een patent be schreven, volgens hetwelk een'papier ge fabriceerd kan worden, dat bij veel over eenkomst- met het perkament papier, toch door een paar zeer belangrijke eigenschap, pen daarvan afwijkt. Ter verkrijging van nieuwe water- en gasdiebte papier wotrd$ 'pffJgtplijmd papier getrokken door koud zwavelzuur van een bepaald gehalto en dan het overtollige «uur verwijderd. Daardoor wordt het papieroppervlak be dekt met een lijmachtige stof, die de pa- piervezeis waterdicht samenlijmt en de poriën gasdieht sluit. In tegenstelling met perkament is dit papier ondoorzichtig, maar niét hoornachtig, doch week en elastisch. Wanneer verscheidene van zul ke vellen papier, hetzij onmiddellijk "hij de fabricatie of later door walsen vereenigd worden, dan kan het nieuwe product die nen tot sluiten- van vaten met schuimende yloeiistof, ongeveer op de wijze, zooals men vroeger guimmlringen gelbmikte. Behalve do goedkoopte heeft het nieuwe fabrikaat meg boven liet gummi het voordeel reuk en cmaaktoo® te zijn. xon. Mijn positie werd daar toch onhoud* j baar. Zooals ik u heb verklaard, had ik mij vöorgesteld om, teneinde aan den i Speurhond te onsnappen, naar Combleza te gaan. Dit avontuur heeft eenvoudag mijn vertrek acht dagen vervroegd! „En ben je bepaald van plan je daar-* heen te begeven?" ,.'Op staan den voet. Als u geen a-ndera plannen hebt, zoudt u het best doen mij to vergezellen. „Dit neem ik gaarne aan, maar zal er werk v-oor twee zijn op den berg? En zou ik geen gevaar worden voor hen, die mi) ontvangen?" „In dit geval behoeft ge niet te aarzelen. Ik ken, mijn neef. Hij zal hlij -zijn u te ontvangen eb aan werk ontbreekt het niet." De reizigers liepen dien geheelem nochi en-een dieel van den- volgenden dag door én bereikten eindelijk de schoone streek die "tegenwoordig" 'döor dc toeristen veel beEocht wordt, maar wier weinige bewo ners toen alleen genoten van haar wilde schoonheid. In de schaduw der rotsen -en dc bos* schen jteejfden onze 'ballingen rustig, en onbekend en zagen zoo de laatste jareo der achttiende eeuw. 7 Toen de storm der revolutie voorbij was, keerden zij terug, De „Speurhond - had, veroordeeld wegen® diefstal en moord, zijn misdadig leven met .zijn hoofd moeten betalen Wat Maret betreft, Wl eindigde binnen de muren van een krank zinnigengesticht zijn avontuurlijk leven. Pastoor Véron begaf zich weer naar zijn parochie en Chorier naar zijn klokke» toren, waar de groote Barnard alle stor- m(ëui li ad/ overleefd. Den ouden klokkft» luider was een groote vreugde bewnaij Ui, y, hAt die den 3cten Juli d? groote klok van het kapittel mocht lui-Jfö ier begeleiding van het Te Deum, dat g& zongen werd Ier eere van de herstelling van den ©eredienst en de installatie van dien nieuwen pastoor der kerk.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2