31 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 1JAAFGANÖ No. 2325 DcC^idAelieCauYa/iu BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. orr BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UIT6EZDMDEBD ZON- EN FEESTDAGEN lABONNEMENTSPRUS bedraagt, bij vooruitbetaling, raetGBAIlS POUS Ongevatien-verakerinj Leiden II cent per week, f 1.45 per kwartaal; bij onze agenten 12 cent per week, t.GO per S jal. Franco per post fl.80 per kwartaal, lit GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per gal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7V» eent DONDERDAG MEI I9I7. De ADVEBTEHTEPBUS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel nwor 15 cent ngezenden mededeeliogan van 1-5 regels fLSD, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aan zie olijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- er Verkoop tgesn Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Onze polissen. 'vereeniging Be Ncdcrlandsclie lidpers heeft besloten om TIJDE- de polissen voor dé gratis-onge- averzekeringen der bladen te üRSEN, totdat er beslist is, of deze ia niet volgens de nieuwe Zegelwet geld moeten worden. lezers bewaren dus hunne polis- mrgvuldig, daar het hier slechts een jike opheffing van hare waarde be- \Vij wachten n.i. op de beslissing jen minister of ook deze polissen eld moeten worden. DE DIRECTIE. Nieuw leven. !e kiesvereenigingen zouden met voering van haar nieuw organisato- verband ook een teeken van nieuw lijk leven kunnen geven, j beleven den tijd van de demo- dcmocratische wil zich soms uiten streven, om het eigen inzicht, den wil van een groep of van enkelen en heerschen, te doen triumphee- Wij zouden dit kunnen noemen: mtocratie in de democratie, of ook hoogmoed in de clemocra-tie.... it democratische kan zich echter uiten in het streven naar, het be- =Q en eischen, door heel het volk, wat zijn recht is inderdaad: is. jillt een democratische geest moge dringen binnen onze ltiesvereeni- en, opdat daarin groeie een nieuw o wezen wij gisteren op twee iien van rechtvaardigheid, die niet gegrond op een persoonlijk inzicht, we mogen zeggen: voor iedoren ijliek onaanvechtbaar zijn. rste eisch is: een meer evenredige teling van den belastingdruk, dus iractis.ch komt het hierop neer der belasting voor gehuwden .dan rongehuwden, minder voor gehuw- naarmate zij meer kinderen hebben, iveede eisch is: een meer evenredige leeling van.de militaire lasten, dus ilweer de practijk van den eisch t geen andere personen onder de enen roepen, zoolang er nog jongere die, hoewel daartoe in staat, den liren dienst nog niet hebben ver- Dit toch is een njinimun> eisch rechtvaardigheid, welke wij inzake militaire lasten, welke ons volk wor- llopgelegd, mogen stellen, ils b.v. deze twee algemeen erkende |aardigheids-eischen eens op onze èreenigingen werden besproken, len geformuleerd, werden gepubli- d er zou een frissohe wind gaan jen van nieuw leven! (steeds aanvallen aan de Isonzo. Hiwe actie op het Oostelijk front. iilië neemt deel aan den strijd aan ijde der Entente. - Het Oostenrijk- Huis van afgevaardigden in ver- kring bijeen. - Pauselijke bemidde- Interview met een Oostenrijkschen ister. Overzicht. let dwingt bewóndering af, 't groote ioudingsvermogen, dat Cadorna's ipen aan den dag leggen in den groo- Italiaanschen slag. Bewondering icens voor de verdedigers, die üitne- ftd den stoot hebben opgevangen en liet tweede stadium van den tienden --oslag het gevaar voor Triest heb- afgewend. ntusschen is het offensief nog niet teel tot rust gekomen, doch zooals I vaker gezien is verloopen in 'ditige plaatselijke aclie. harvan maken de Oostenrijkers in jongste bericht melding. Bij de Mee poogden de Italianen met sterke ijdkrachten opnieuw vooruit te lco- te En op dat andere brandpunt van nu geleidelijk uitsmeulenden slag, de streek van Jamiano vlamde de lijd eveneens weder op. Volgens het 'icht uit Weenen, bereikten de Italia J echter geen resultaten, te de slag op het Zuidelijk gevechls- teein weer ten einde loopt en vanuit Westen reeds in vele dagen niets öngwekkends wordt vernomen, wij: "enkele teekenen op nieuwe aclie aan 1 Oostelijk front. Uit Oost-Galicië [tót n.l. meer gevechlsactie gemeld en 'ör ook in :t Roemeensche front eenig levon begint te komen, kan men hierin toch symptomen zien van een herleving. Hot is wellicht het eerste bewijs van op levende gevechtswaarde van het revolu- tieleger, dat zijn voorganger van de Fransche revolutie tot nu toe slecht heeft nagevolgd. Het herstel van het Russische leger is aan den gang. Maar zoover, dat de Oos- tenrijksch-Pfongaarsche legerleiding haar troepen weder naar het Oosten moet dirigeeren, is het nog lang niet gekomen. De oorlogslust in de nieuwe wereld breidt zich steeds verder uit. Nu valt dit niet te verwonderen, omdat men daar aan den oorlog kan beginnen mee te doen, haast zonder dat het door het volk wordt gevoeld 1 Zoo is nu Brazilië, waarvan reeds ge meld werd, dat het de neutraliteit zou opgeven, door een besluit van de Ka mer zoo zonder eenige formeele oorlogs verklaring den wereldoorlog binnen ge gleden. Al zijn nieuwe vijanden voor Duitsch- land van weinig beteekenis wat de oor logvoering betreft, doch de oeconomi- sche gevolgen zouden wel" eens zeer ernstig kunnen zijn! Te Christiania heeft een menigte van 5000 personen betoogd voor het Stor thing. Men is in Noorwegen blijkbaar erg verbeten op dengenc, die er de plaats inneemt, welke Posthuma hier in ons land bekleedt. De betooging moet echter een 'zeer rustig verloop hebben gehad. België. Voor België na tien florlog. Men schrijft aan de „Msbd.": De Belgische regecring is duchtig in dc voer niet alles vat het herstellen van het ontwrichte gemeenschapsleven in het België van na den oorlog betreft. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft een commissie ingesteld, die de maatregelen moet bestudeeren, welke men zal te nemen hebben in ver band met de noodige herstellingen in de .verwoeste streken, en het onmiddellijk bewoonbaar maken van die streken. De minister van Oorlog heeft een de pot voor zeelieden ingericht. Al de sol daten, die zeevaarders zijn, worden van het front teruggeroepen en bij een ba taljon ingedeeld, waar zij zich verder kunnen bekwamen in hun vale, terwijl zij zich met de verdediging van de Bel gische kust zullen,bezig houden. Pauselijke beitiiddeijing voor ter dood veroordeelden. Naar de „R,eichspost" meldt, had de krijgsraad te Charleroi .12 Belgen ter dood veroordeeld. Paus Benedictus XV had voor hen een verzoek om gratie in gediend cn thans kan de Pauselijke nun tius te Brussel, mgr. Locatelli, berichten, dat. het grootste aantal der veroordeel den op voorspraak des Pausen begena digd is. Oostenrijk-Hongarije. Interview met een Oostenrijkschen' minister. Dit jaar de oorlog ten einde? De Weensche correspondent van „De Tijd" meldt: Met een der invloedrijkste Oostenrijk- sche ministers mocht ik dezer dagen een vraaggesprek hebben. Natuurlijk liet Zijne Excellentie zich zeer bedacht zaam uit, vele vragen liet hij onbeant woord en zélfs niet alles, wat nog in den loop van het gesprek werd aangeroerd, is voor publicatie geschikt. Inmiddels veroorloofde de staatsman mij het vol gende op te teeltenen: „Gelooft u" zoo vroeg ik „aan de overwinning van uw land, evenals alle generaals, ministers en staatslieden, van alle oorlogvoerende staten?"' Toon en gezichtsuitdrukking namen het scherpe van de in dezen vorm gestel de vraag weg en daarom nam Z.Exc. mij m'n vraag lieelemaal niet kwalijk. „Overwinnen, in dien zin, dat we den vrede naar willekeur dicleeren. neen, dat niet; maar dat hoeven wc ook niet, wij niet. Overwinnen in dien zin, dat we niet overwonnen worden en dus de monarchie ook na den oorlog onover- weldigd zal slaan, ja. Meer kan ik niet zeggen." „Hot komt me voor, dat de voedings oorlog nog harder is dan de wapenoor log?" „Ja, dat is in zekeren zin waar. Stra tegisch zijn we de crisis te boven. Met Rusland leven we feitelijk in wapenstil stand en dat Italiaanschc offensief is hopeloos, iets wat ik van 't tegendeel niet wil beweren. (Dit met een fijn glim lachje!) Ze is er wel geweest, die crisis, dat geef ik toe. Voor Rusland tweemaal, voor Italië heelemaal in 't begin. Dat is echter definitief voorbij. En me dunkt, dat ook de vijand dat moet weten." „De oeconomische oorlog echter staat altijd nog in de crisis. Orts volk is echter taaier dan men dacht, dan we zelf dach ten, ik wil eerlijk zijn. Dan, bid ik, de rol, die onze jonge energieke Keizer speelt, .niet te onderschatten. Het volk weet al lang, wat het aan zijn jongen Keizer heeft. Geen haat of passie, vrede lievend, zelfstandig, ridderlijk én onver saagd. Ik zweer u, dat hij den vrede wil, een eerlijken, aanneembaren vrede." „Gelooft'u aan den vrede?" Een oogenblik weifelde Z.Exc. Dan kwam 't, vastberaden, als wilde.hij zeg gen: waarom niet openlijk er voor uit komen? „Ja, ik geloof aan den vrede en wel voor dit jaar nog. En dit is niet slechts mijn persoonlijke meening!" „Waarom?" „Genoeg, ik kan niet meer zeggen." Het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden. Het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden belegde gisteren zijn ope ningsvergadering. Na de voorstelling van het ministerie door den minister-president nam de president de leiding en wijdde een diep gevoeld afscheid aan Keizer Franz Jo seph. Hij herdacht in droefheid den door een moordenaarshand gevallen aartsher tog Franz Ferdinand cn diens gemalin, deze eerste offers van den onzaügen we reldoorlog. Ilij vertolkte daarna de hulde van de volken van Oostenrijk aan den Keizer en de Keizerin. „Met liefde en vertrouwen zullen wij onzen nieuwen vorst volgen, die zicli reeds gedurende korten tijd de liefdevde vereering en het vertrouwen van zijn volken stormenderhand veroverde. Niet alleen op het slagveld tegen den verra derlijken vijand was -hij meester in den strijd. Hij veroverde ookTip het vreed zame veld van zijn Keizerlijke regeering met gelukkige hand de liefde van zijn volken, die den nieuwen beschermer des Rijks in onveranderlijke trouw en dankbaarheid zijn toegedaan. De jonge Keizerin, die haar verheven gemaal moedig terzijde staat en die steeds hulpvaardig ingrijpt, waar hulp noodig is, willen wij met verheugd ge moed toejubelen en haar voor haar ze genrijke werken een onuitwischbaren dank betuigen." Het door den president op Keizer en Keizerin aangeheven „Hoch" werd door de leden van het Huis, die van hun ze tels waren opgestaan, met geestdrift her haald. De president herdacht vervolgens de heldhaftige strijders, die voor het be staan, de eer en den roem van Oosten rijk tegenover denjvijand staan, in 't bij zonder hen, die thans op den Karst en aan de Isozo den hero«schen strijd tegen den eerloozen vijand uitvochten. „Met gloeiende geestdrift zeide hij roepen wij den verdedigers van ons vaderland en de legers der bondgenoo- ten, die dicht aaneengesloten en verbon den in den gemceschappelijken strijd tegenover onze vijanden staan, woorden van onvergankelijken dank toe." De kabinetscrisis in Hongarije. De Budapester correspondent van de „Vossische Zeitung" seint, dat de oplos sing van de Ilongaarsche minislercrisis niet vóór het einde dezer week kan ver wacht worden. Waarschijnlijk zal de be noeming van den premier eerst in liet •midden der volgende week plaats heb ben. Intusschen zal de Koning nog eene reeks politieke personen in audiëntie ontvangen. Tisza zal vermoedelijk over een paar dagen eene uitnoodiging ont vangen. Ter bevordering var» den vrede. Het lïongaarsche coöperatieve ver bond heeft zich tot de internationale coöperatieve centrale te Londen gewend met een vredesdenkbeeld. Er wordt op gewezen dat de coöperatieve beweging van den beginne af aan zich de waar borging va;i den maatschappelijken vre de ten doel stelde. Aan de internationale centrale wordt meegedeeld, dat het Ilon gaarsche verbond niet alleen zich tot de verbonden der bondgenootschappelijke landen heeft gericht met dezen vredes- wcnsch, maar ook tot die in de Enlento- landcn.De invloed der vereenigingen der millioenen moet worden gebruikt om de vredesbeweging te bevorderen en het denkbeeld van een cconomischcn oorlog na dezen oorlog te bestrijden. De cen trale moet zoo spoedig mogelijk een- be- stuursbijeenkomst in een neutraal land, liefst Nederland of Zwitserland, te dezer zake bijeenroepen. Ds Duitsche soc -dem. in Oostenrijk. De Club, der Duitsche sociaal-demo cratische afgevaardigden publiceerde de volgende mededeeling: „De Club der Duitsche sociaal-demo cratische afgevaardigden biedt den Ar beiders- en SoldaJenraad te Petrograd, als pionier voor den wereldvrede en de Europeesche democratie, haar groeten aan en verklaart het ten volle met hem eens te zijn wat betreft dit dubbele doel: De Club heeft besloten ook in het parle ment met alle beslistheid voor een spoe- digen vrede zonder annexaties en ver goedingen te werken." Frankrijk. Het bevrijde gebied. Naar een Havas-telegram meldt, ver zekert de „Matin", dat de reorganisatie van de bevrijde streken sinds' twee maanden tot uitnemende resultaten leidt. Het aanzien van het land is reeds geheel veranderd; het handelsleven enz. wordt hervat, de akkers beginnen reeds vrucht te dragen. De oogst 1918 zal uit nemend verzorgd worden, dank zij de inspanning van burgers en militairen en het schitterende moreel van de bevol king, die meer dan ooit vertrouwt op de geheele bevrijding van het land. Italië. Graanmonopolie. De commissie, belast met de levens middelenvoorziening, heeft met alge- meene stemmen besloten tot de invoe ring van een staatsgraanmonopolie. De minister van Landbouw besloot met alle mogelijke middelen aan te dringen op hefverbouwen van graan en op het pro ductief maken van den bodem. Vereenigde Staten. HeE vermoge:» van Rockefeller. Volgens een Havas-bericht uit New- York heeft Rockefeller het plan ccn ge deelte van zijn zeer groot fortuin be schikbaar te stellen voor den wederop bouw van het verwoeste gebied in Frankrijk. Zijn -eerste gift bedraagt 25 millioeii «ruiden. Vólgens "berichten uit Engelsche bron zou hij aan het Rocke- feller-instituut 187^ millioen gulden hebben geschonken en 125 millioen gul den aan het Roode Kruis, benevens veel geld voor oorlogsdoeleinden. Een nieuwe ontplofbare stof ontdekt. Naar de correspondent van de „Daily News" meldt, hebben dr. Dayve Wal- stoff, vice-president van den Amerikaan- schen medisch-pharmaceutischen bond, en zijn zoon een merkwaardige ontplof bare stof uitgevonden, die zij „terrorall" noemen. Naar dr. Walstoff verklaart, hebben de door hen genomen proeven aangetoond, dat de nieuwe stof tienduizend maal sterker is dan dynamiet. Tha^is wordt gezocht naar de meest veilige methode om de stof te gebruiken. Daarna zal de ontdekking ter beschikking van het de partement van oorlog gesteld worden. Liberia. Onder dra»»® der Entente. In een schrijven van den gewezen diplomatieken vertegenwoordiger van Liberia te Berlijn aan de „Köln. Ztg." zet deze uiteen, dat de regeering van Liberia al het mogelijke deed om de neutraliteit Strikt te handhaven, maar dat deze re publiek ten slotte gedwongen werd zich aan te sluiten bij de Entente. De schrij ver ontkent, dat Liberia reeds lang den wensch koesterde met Duitschland te breken en zegt, dat de Duitsche handel in Liberia van de grootste beteekenis was. Er zal een nieuwe uitvoerregeling voor fruit komen. Een hierrantsoenecring is binnenkort te verwachten. Morgen treedt de nieuwe Zegelwet in tverking. Een korte samenvatting van deze wet vindt men in dit nummer. Nederland en de Oorlog. Uitvoer fruit. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat een al- gemeene regeling in voorbereiding is, welke het mogelijk zal maken, voor zoo ver de binnenlandsche behoefte in ver band met den uitslag van den oogst zulks zal toelaten, den uitvoer van be paalde partijen fruit toe te staan. Deze regeling zal het houden van de gebruikelijke fruitverpachtingen niet uitsluiten. De aandacht wordt er echter op geves tigd, dat voor het op deze verpachtingen gekochte fruit geen vergunning tot uit voer zal worden gegeven, en dat geen vergunning tot verwerkig in een inrich ting tot verduurzamen zal kunnen wor den gegeven, indien het niet op een bij de Rijks-Commissie van Toezicht op de Yerceniging Fruitcentrale ingeschreven en nader aan te wijzen veiling wordt aangevoerd en geveild, zulks in verband met de afgifte van de vereischte veilings verklaringen, dat aan de aan exporteurs op te leggen verplichtingen ten aanzien van de voorzieing van het binnenland ten volle is voldaan. De bierdrinkers op rantsoen. De brouwerijen hebben een circulaire aan haar afnemers gericht, waarin zij mededeeld, dat de Bond van Nederland- sche Brouwerijen, met het oog op de zeer beperkte voorraden en grondstof fen en de onmogelijkheid binnen afzien- baren tijd nieuwe hoeveelheden aan te voeren, maatregelen heeft gen'omen om den bierafzet te regelen. De brouwerijen zijn overeengekomen noch direct noch indirect bier te leveren aan de klanten van andere brouwerijen, dan na daartoe de schriftelijke toestem ming le hebben verkregen van de leve rende brouwerij (en). Naar verluidt, bestaat de kans, dat bin nenkort nog maar 2/3 gedeelte van de vroegere hoeveelheid bier zal worden geleverd. Distributie van paarden- vo e r. De Nederlandsche Vereeniging tot Be- scheming van Dieren lieeft op een aan den' minister van Landbouw ingediend request waarin de noodzakelijkheid van distributie 'van paardenvoer werd be toogd. ten antwoord ontvangen, dat een distributie-systeem is voorgesteld, waar door het mogelijk zal zijn over de ver schillende groepen van paarden het vee voeder dusdanig te verdeden, dat de paarden, die het zwaarste werk hebben te verrichten, of die in steden worden gebruikt, het.ruimst ^vorden voorzien. De Zegelwet 1917. Morgen treedt de ifienwe Zegelwet in werking'. (Door middelt .van advertenties heeft da Minister van Financiën reeds opmerkzaam gemaakt op verschiHdiendie bepalingen^ welke voor /iedereen, voor kooplieden zoo wel als voor niet kooplieden, van groot belang zijn, „De Tijd" geeft oen overzicht van do meest voorname bepalingen. Wij veroor loven ons, dit duidelijk resumé hier over te nemen. Niet alleen hij, die een kwitantie voor een geldsom boven de f 10 afgeeft, doch ook hij, diiie aulik een kwitantie ontvangt, kan, als /de kwitantie niet behoorlijk is gezegeld, een boete beloop en van f 100. Tot dusverre werd met het zegelen van kwitanties 'nog al eens de baad gelicht. Men czij edhter gewaarschuwd: de met in gang van Vrijdag a.s. geldende bepalin gen zijn zéér streng. Dat een paraaf, het facsimile van een h and te e kering of vara «en paraaf, of de •afdruk van een stempel als ondvrteeheningi wordt beschouwd., is bekend. Maar ook als de ©tukken zelfs ai i. fc onder teekend' zijn, is het zegelrecht ver schuldigd. Even-zoo, wanneer de stukken slechts zijn voorzien van de woorden be'.«aald", „verrekend" of ..voldaan". r Niet ail'leen kwitanties voor geldmannen, maar ook diploma's voor lidmaatschap van-'en toegangsbewijzen voor leden tot sociëteiten en v&rcanigingen zijn onder worpen aan een vaslb recht vai vijf cent. Zelfs toegang,:bewijzen tot uitvoeringen •kunnen onder oe Zegelwet va'len, wanneer zij tevens kwitantie zijn. Dit aill'es geldt, gelijk tot duwerre. alléén voor de stukken, we'ike betrekking hebben op sommen boven d'e tien gulden. Men wachtte zich om over een bedrag hóoger d'an tien iguldon twee of meer kwi tanties van tien gulden of minder uit ta geven zonder zegvl. Immers:...te vrijste-'ting van zegellreolit ge'ldt niet, wanneer d'e som men strekkern in mindering of tot afdoe ning van groptere bedragen. Wat betreft akten van schuidilwk,enteniöU sen. mits niet tot de effecten behoorejule, akten van borgtocht van geldsommen, ak ten .'van prolongatie en aküèn van belée- ning van effect ui en koopmansgoederen, deze zijn», boven een bedrag van tien gulden, onderworpen aan ecu vast reohA van dot'tig cent. Dooi- wten i© nu echter lie- zqge'rechtl verschuldigd? Behoudens beding van het tegendeel ia het zegeflirecht wegens kwitanties, s-ehubilbe* kerttenissen en akten van borgtocht ver schuldigd door den schuldenaar. Wegens akte van prolongatie en van be leerd ng door den geVtepnemer. Wegens diploma's v an lidmaatschap aan en toiegangsbeiwijaen tot sociëteiten loop hom, aan wftara zij afgegeven worden Ben enkel woord nog over de wieseta. In het algemeen zijn zij onderworpen

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1