m 21 De Oorlog. No. 2318 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Intero. Telefoon 925. Poslbns 8. DIT BLAD VERSCHIJNT EUEN DAG, UITGEZONDERD ZQN- EN FEESTDAGEN ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering Leiden II cent per week, fl.45 per kwartaal; bij onze agenten 12 cent per week, 1.60 per laaL Franco per post fl.80 per kwartaaL ta Net GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is tijdelijk alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cen^ Iwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 7Va cent MAANDAG MEI 19I7. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 10.23, elke regel meer 15 cent ngazoiiden meiledaalingen van 1-5 regels fL5D, elke regel meer 30 cent, met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- er Verkoop (9ee® Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Dj Ier leering. teers van ons blad hebben gelezen Ie grootsche hulde welke den be ul den N clerlandschen bouwmeester, ivpers, op diens negentigsten ver- Ie, lig is gebracht. dit nummer vindt men onder de ?k „Letteren en Kunst" een verslag Ie huldiging in het door hem ge- de Rijksmuseum te Amsterdam, verslag is kort; en daarom willen ier wat breeder naar voren bren- ien passage uit de rede, waarin dr. rs dankte voor de hem gebrachte jze woorden, ontleend aan een ver- ,,De Tijd", verdienen een aan- [e lezing: ,Ik zou meenen ontrouw- te zijn in mijn beginselen, indien ik niet 11 penlijk erkende en uitsprak, dat - ujne dankbaarheid op dezen dag I hoogste voorwerp heeft God, den »ver van alle goed. en dat. wanneer op het gebied der Kunst iets )eds heb kunnen Lot stand bren- a. de eer daarvan op de eerste hts toekomt aan den groolen tuwmeester en Kunstenaar. Wiens jsheid en goedheid de talenten nder de rnenschen verdeelt, en iens heerlijkheid zich afspiegelt in le werken zijner handen, hun tot oorbeeld gegeven bij het beoefenen beeldende kunsten. Hem zij voor de gaven, mij toebedeeld; ir den werklust, die mij den ar id steeds leerde beschouwen, niet een last, maar als een genot; voor levenskracht, die het mij moge- maakte vèr over de grens van it gewone menschenleven mijn Lieid te rekken; voor de bezieling, mij het ideaal der schoone kunst ld zoeken en vinden in Hem-zelf, onvergankelijke bron van al wat aar en goed en schoon is." sprak de negentigjarige kunste die op zijn hoogen ouderdom kracht bezit als van een stoe- lan; wiens geniale gaven biedige bewondering afdwingen in ieder sprak deze Katholieke kunstenaar kring, waarin zich ongetwijfeld wonden volgelingen van het onge- vaarin zeker ook onverschilligen len Godsdienst waren opgekomen, q meester der bouwkunst hun hul- -1 ietuigen. m leze klare woorden legde de juBi- de doctor open: het Katholieke le- Dgram...... het einde van het verslag le- .\a het uitspreken van dit indruk- ekkende dankwoord was een 31 irm doch zacht applaus gevolgd, f Hen verkeerden zichtbaar onder indruk van dit gebeuren, dat negentig-jarig kunstenaar zóó ïchtig nog in zulk een groote sa- inkomst zulk een dankwoord rak. En dat hij, de onafhankelijke nslenaar. als nederig geloovige 1 r alle hulde terugbracht tot God. verkeerden zichtbaar onder den hoe verschillend is zulk een fiere lir -olverklaring van die beginsel- Jo e z e 1 i n g, waaraan zich óók zoo vele Katholieken schuldig maken, zoodra zij maar in een niet-Katholieke omgeving verkeeren Zij meenen daardoor achting te ver werven zij oogsten echter minachting in van een ieder, kdie maar iets dieper doordenkt. De nobele houding van den g e n i a- 1 e n dr. Guypers strekt tot leering van velen, wier mindere begaafdheid helaas ook samen gaat met een flauwere ge loofsovertuiging! BUITENLAND. Vertraging der gevechtsactie op alle fronten. Dr. Adler, de moordenaar van den voormaligen Oostenrijkschen minister president, ter dood veroordeeld. Luchtgevechten boven de Oostzee. Nicaragua verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Duitschland, - Alge- meene dienstplicht in Canada. Overzicht. Veel belangrijks is er dilmaal niet van de diverse oorlogsterreinen. De EngefSchen zijn zeer ingenomen met het bezit van Bullecourt. Fteuter's correspondent vindt dat dit bezit een sleutel vormt tot belangrijke taktische mogelijkheden. Men mag benieuwd zijn naar wat de Engelschen met dezen sleu tel zullen kunnen openen; het Duitsche front wel niet; en zoolang dat niet gaat, blijft het hopeloos bloedvergieten. Bij Atrecht vielen de Engelschen op nieuw aan in de streek van Monchy en bijzonder krachtig ten Zuiden van de Scarpe. In Champagne weerstonden de Duit- schers een infanterie-aanval der Fran- schen op de stellingen bij Brave, tegwijl een offensief der Duitschers bij Mesnil eveneens mislukte. Aan het Macedonische front hernieuw de aanvallen der Entente-troepen, aldus de communiqué's der geallieerden, doch Berlijn zegt, dat de aanvallen niet her vat zijn, en de artilleriestrijd zwakker wordt. Dit is wel een zeer duidelijke voorstelling van de stilte na den aan- valsstorm. Nu houden de voorpostenge vechten er den oorlog weer gaande. Aan de Isonzo en ten Oosten van Go- rizia zetten de Italianen hun offensief voort, terwijl de Oostenrijkers krachtig tegenstand bieden. Overigens is ook hier de strijd tot een minimum beperkt. Evenals bij 't Somme-oeffensief in 1916 heeft het allen schijn of ook het jongste offensief der Geallieerden reeds'is ver- loopen. De strijd begint meer en meer te verslappen en van nieuwe aaneenge sloten aanvallen is voor het oogenblik niets meer te bespeuren. Ongetwijfeld is hieraan niet vreemd de Russische revo lutie, en de daaruit voortgevloeide in activiteit van het Russische leger. Had dit leger zich tegelijkertijd met dat der Geallieerden in het Westen in beweging gezet, dan hadden de Duitschers zich naar alle waarschijnlijkheid niet kun nen handhaven, daar zij immers nu reeds, nu zij in het Oosten rnet een mi nimum aantal troepen kunnen volstaan, in het Westen gestadig moeten wijken. Terwijl de Oostenrijkers de Russen en de Italianen tegelijkertijd hadden moe ten weerstaan. De ontwikkeling der historische feiten is evenwel anders geweest dan de gene rale staven haar hebben voorzien en wij staan aan den vooravond van een nieu wen positie-oorlog, een stilstand op elk front. Tenzij dat de'Italianen hun suc cessen weten voort te zetten en er in slagen door te breken naar Triest. Doch een dergelijke gebeurtenis is evenmin spoedig te verwachten, al zijn de Italia nen er in geslaagd eenige voordeelen van gewicht le behalen. Het is weer een nieuwe Staat uit het verre Amerika, dat de diplomatieke be trekkingen rnet het Duitsche rijk ver breekt. Nicaragua is het landje, 'dat zich in de rij zijner voorgangers heeft ge schaard. Nogmaals zij er op gewezen, dat al deze besluiten, enz. voorshands geen wijziging brengen in den bestaanden oorlogstoestand. Zelfs de uitvaardiging van de algemeene dienstplicht in Cana- dat zal hierop alsnog niet van invloed zijn. Duitschland. De Rijksdag. De Rijksdag is tot 5 Juli verdaagd. De zomervergadering zou, naar het „Berl. Tagebl." meldt, slechts drie dagen du ren, waarna de Rijksdag- opnieuw waar schijnlijk tot den herfst zal worden ver daagd. Luchtgevechten boven de Oostzee. Een officieel Duitsch Wolff-bericht meldt: De herhaalde pogingen van Rus sische vliegers om van Lebara, aan de Oostzee, uit, de werkzaamheden van onze voorposten-schepen te belemme ren, leidden den 18en Mei tot luchtge vechten, waarbij het twee van onze zeevliegers gelukte, een vijandelijke hy droplane tot dalen te brengen. Boven dien werd met zekerheid geconstateerd, dat twee vijandelijke vliegtuigen in bot sing kwamen en loodrecht neerstorten. Een ten Noorden van het vliegstation van Lebara liggende Russische militaire inrichting werd door Duitsche lucht- schepen beschoten en met bommen be stookt. Oostenrijk-Hongarije. Diplomatiek bezoek. De minister van Builenlandsche Za ken, graaf Czernin, heeft een bezoek ge bracht aan het Duitsche hoofdkwartier ter voortzetting van de besprekingen met von Bethmann Ilollweg te Weenen gehouden. Terdoorlveroordeeiing van Dr. Adler. Na de zelfverdediging van dr. Adler, den beklaagde, het pleidooi van den ambtenaar van het openbaar ministerie en van den verdediger, trok het ge rechtshof zich in de raadkamer terug om vonnis te vellen. Na een beraadslaging, die een kwartier duurde, las de presi dent het vonnis voor, volgens hetwelk beklaagde wegens moord ter dood werd veroordeeld. In de motiveering van het vonnis wordt gezegd, dat het gerechtshof op grond van de bekentenis van beklaagde en om de getuigenverklaringen tot de overtuiging van beklaagde's schuld was gekomen. Wat de beweegredenen tot de daad betreft, heeft het gerechtshof de door beklaagde opgegeven motieven als de juiste aangenomen. De verklaring der deskundigen liet geen twijfel omtrent de toerekenbaarheid van beklaagde over. Het geval van sluipmoord nam de recht bank niet aan, daar beklaagde geen list had aangewend om zijn slachtoffer in een bijzonder moeilijken toestand te brengen. De verdediger verklaarde, dat hij zich" bedenktijd wilde voorbehouden. Vereenigde Staten. President Roosevelt. Volgens een telegram uit New-York heeft Rethman, de gouverneur van New- York, kolonel Roosevelt den rang van generaal-majoor bij de New-Yorksche militie aangeboden. De ex-president heeft besloten om deze onderscheiding te aanvaarden. Als president Wilson er van afziet vier divisies vrijwilligers naar Frankrijk te zenden, waartoe de wet op den dienstplicht hem volmacht geeft, zal Roosevelt aan het hoofd van de New- Yorksche contingenten naar Frankrijk vertrekken. Brief van kardinaal Mercier- De „Metropole" meldt, dat de „Every body's Magazine" te New-York een schrijven van kardinaal Mercier aan dit tijdschrift publiceert, waarin hij hulde brengt aan het Amerikaansche volk, voor al hetgeen dit voor België en de Belgische bevolking gedaan lieeft. Dienstplicht in Canada, Borden, de minister-president van Ca nada, heeft de onmiddellijke invoering aangekondigd van algemeenen dienst plicht, met uitzondering van bepaalde groepen van personen. Nicaragua. Nicaragua en Duitschland. Nicaragua heeft de diplomatieke be trekkingen met Duitschland verbroken. Van het Vaticaan. Schrijven van don-Paus aan kardinaal Mercier. Naar de „Metropole" meldt, heeft Z. H. de Paus een schrijven aan kardinaal Mercier gericht, waarin Hij Zijn spijt uitdrukt, dat de kardinaal niet hij de plechtigheid van de zaligverklaring van de gelukzalige Anne de Saint-Barlhéle- my kon tegenwoordig zijn. Verder spreekt Z. H. de hoop uit dat door de voorspraak van de gelukzalige weldra een eind moge komen aan de beproevin gen van België. BINNENLAND. De schoener „AnneMa" van Amster dam naar Havre is getorpedeerd. Engeland vordert de onzijdige scheperi op wanneer veel Britsch kapitaal in die schepen is gestokenhet opvorderen ge schiedt dan. omdat die Britsche belan gen niet kunnen worden beschermdf zoolang die schepen onder neutrale viad en onbewapend varen. Men is het te Washington eens ge worden over het rantsoeneeren der, Europeesche onzijdigen. Bepaalde be slissingen zijn echter nog niet bekend geworden. Nederland en de Oorlog. Requireeren van Hollandsche schepen. Reuter seint uit Londen: Met betrekking tot het requireereit van onzijdige schepen, verneemt het Reuler-agentschap, dat de Britsche Re geering met het oog op de bescher ming van Britsche belangen zichzelf het recht voorbehoudt om onzijdige schepen te requireeren (in die gevallen, waar een aanmerkelijke hoeveelheid Britsch kapitaal vertegenwoordigd is in het bezit van zulke schepen) daar deze belangen onmogelijk beschermd kunnen worden, zoolang zulke schepen ongewa-i pend varen onder een onzijdige vlag. Rantsoeneering van Nederland. De „Associated Press" meldt uit Washington: De rantsoeneering van Nederland, Scandinavië, Zwitserland en Spanje werd officieel besproken in een confe rentie op het Ministerie van Buitenland- sche Zaken, waar Balfour en Lansing bij aanwezig waren. De thans geboden noodzakelijkheid werd overwogen om den uitvoer naai1 deze landen le beperken, zoowel met het doel om te verhinderen, dat de goederen hun weg vinden naar den vijand, als om de scheepsruimte van de Geallieerden te behouden. Een algemeene overeenstem-i ming werd verkregen. De volledige deelneming van Amerika' aan het rantsoeneeringsstelsel is reeds uitgewerkt, doch de plannen zijn afhan-i kelijk van een wettelijke bekrachtiging door het Congres. Een beschouwing kunnen we aan nog \age bericht niet wijden Alleen dringt het tot deze korte kantteekening: Ei- dreigen voor Nederland ernstiger gevaren, dan ooit te voren in dezen oor-* logstijd gevaren niet van militairen aard, doch van oeconomische betee» kenisl De bommen op Zierikzee. (Officieel.) Het Ministerie van Buitens landsche Zaken deelt het volgende mede: Op verzoek van de Britsche regeering is aan den kapitein-luitenant ter zee Graig gelegenheid geboden een onder zoek in te stellen naar de scherven der, bommen, welke in den nacht van 29 op; 30 April op Zierikzee werden geworpem De heer Graig is te 's-Gravenhage aan-; gekomen. Een aanval op het stoonn schip „B a t j a n". Het Nederlandsche stoomschip „BaL jan", van de Maatschappij Nederland, FEUILLETON. p vrouw in het wit. pclit wist den naam; in het be- ik stond de datum! Met die ge le feiten, benevens Fosco's ver- spoedde ik mij naar het kantoor ëfai is Kyrie, na vooraf te hebben roken, dat John Owen drie dagen oc ier beschikking zou staan, itl al niets zeggen van notaris Ivyr- rbazing, toen hij mijn geheele op-, vernam en de onweerlegbare be- voornamelijk sir Percival's brief aaf Fosco, voor zich zag. 't Is ge- vermelden, dat hij mijn plan, 'Mar Cumberland te gaan en daar rst de identiteit mijner vrouw stellen, niet slechts uitstekend maar dat hij zich breid verklaar- Idaarheen te vergezellen. [Volgenden morgen vertrokken wij i ochtendtrein. Laura, Marianne, Kyrie cn ik. in één rijtuig. John met een klerk van den notaris in Ier. Op de plaats van onze be ing aangekomen, gingen wij het naar Todd's Corner, as vast besloten, dat Laura slechts nicht van Farlie diens woning >u blreden. Toen wij vrouw Todd f hoogte van het doei van onzen hadden gebracht, en nadat de goe- Hiw van haar stomme verbazing ton was. vertrokken Kyrie en ik pmmerhuis. 'onderhoud met Farlie boezemt 4 thans nog zooveel weerzin en if verachting voor dien egoist in, dat ik het niet in bijzonderheden zal beschrij ven. Toen hij tegen wil en dank door feiten en bewijzen overtuigd was, be gon hij zich aan te stellen als een kind, dat verontschuldigingen zoekt om de welverdiende straf te óntloopen. Hij kon het toch niet helpen, dat hij dacht, dat Laura dood was, wanneer men hem dat gezegd had! Hij wilde Laura wel erken nen, maar was daar zoo'n haast bij? Ik maakte in eens een einde aan zijn meer dan vervelend gehuil, door hem te vra gen, of hij dan liever gedagvaard wilde worden voor het een of andere gerechts hof. Dat hielp. Als wij hem dan met rust wilden laten, mochten wij doen wat wij wilden. Van dat verlof maakten wij ruim ge bruik. Het was den anderen morgen tamelijk vroeg, toen Laura weer de oude ontbijt kamer binnentrad. Daar bevonden zich al de pachters uit den omtrek met hunne vrouwen, de ge heele dienstbare stoet van Farlie's wo ning, en de beklagenswaardige Farlie zelf een weinig achteraf, gedragen in een stoel, een beeld van hulpeloosheid. Zijn knecht stond bij hem met een reukfleschje, en zelf hielcj hij zijn gelaat verborgen in een zakdoek, gedrenkt met eau-de-cologne. Ondersteund door zijn knecht, stond hij een oogenblik op en sprak met zijn krakende, fleemende stem de volgende woorden: „lk stel u mijnheer Hartrnond voor. Daar ik een invalide ben. is hij zoo goed voor mij te spreken. Luistert, als het u belieft, rïaar hem en maakt geen leven!" Ik begon mijn verhaal; een uittreksel uit het verhaal van de misdaad, zooals die hier beschreven is. Ik wees hen op de datums, die alleen het komplot ver,- rieden, en liet daarop Marianne haar verhaal over Laura's ontvluchting uit het krankzinnigengesticht doen. John Owen gaf het getuigenis, dat hij geven kon, en notaris Kyrie zeide dat hij, een advocaat, hen verzekerde, dat de bewij zen volkomen wettig en overtuigend waren. Terwijl hij die woorden sprak, pakte ik Laura om haar middel en hief haar een weinig op, zoodat alle aanwezigen haar konden zien. „Denkt gij er allen eveneens over?" vroeg ik, een weinig vooruitkomend. Een luid hoezee volgde dat buiten door de schooljeugd werd herhaald. Mannen wuifden met de mutsen, vrouwen verdrongen zich om Laura en mij, om haar de hand te drukken. Ten laatste was zij door al het leven en de ontroering zoo uitgeput, dat ik met haar de deur uitging. Buiten gaf ik haar over aan de goede zorgen van Marianne, die even als altijd ook nu het kalmst was en bleef en geen oogenblik het hoofd scheen te verliezen. Ik begaf mij daarop weer naar binnen en vroeg de aanwezigen mij te volgen; ik geleidde ze naar het kerkhof waar een steenhouwersknecht, dien ik ontbo den had,mij met zijn werktuigen wacht te. Een wenk van mij werd door hem begrepen, en onder zijn beitel verdwe nen, terwijl de omstanders in ademloo- ze stilte het gadesloegen, de woorden; „Laura, lady Glyde". Later werd het ge heele opschrift weggehouwen en kwam daarvoor deze regel in de plaats: „Anna Catrijn, 25 Juli 1850". Toen ik op Lommerhuis terug kwam, wachtte mij daar de volgende onbe schaamde boodschap van den heer Far lie, dien ik, zooals men begrijpen kan, in een staat van algeheele uitputting en zeker ook van verkropte woede achter gelaten had: „De heer Farlie's geluk- wenschen, en of wij van plan waren nog lang in zijn huis te vertoeven?" Ik gaf den bediende op hoogeen toon de volgende boodschap terug: „Dat ik van plan was in niemands huis te vertoeven dan in het mijne, en dat de heer Farlie niet in het minst behoefde te vreezen nog ooit iets van ons te hoorën of te zien". Ik verbleef dien nacht nog op de hoe ve en vertrok reeds vroeg den anderen morgen naar Londen. Mijn doel was bereikt. Toen de blauwe heuvels van Cumber land in het verschiet verdwenen, verge leek ik dit vertrek mét mijn vroeger af scheid van Lommerhuis. Hoe geheel verschil lend 1 Toen vervulde wanhoop mijn ziel, bitterheid mijn hart, en thans stond ik op de hoogte van mijn geluk. Onwillekeurig knoopte ik hieraan de gedachte vast, of niet de omstandigheid, dat ik arm was, veel had meegewerkt tot het welslagen mijner plannen. Im mers, zoo redeneerde ik. indien ik rijk ware geweest, zou ik mij op de wet heb ben trachten te beroepen. Schatten gelds en jaren tijds hadden in het proces kun nen verdwijnen, misschien zelfs zonder eenig resultaat. De wet zou mij nooit da voordeelen van het onderhoud met vrouw Catrijn hebben verschaft. De wet zou nooit Pesca als middel hebben kun nen gebruiken, om den graaf tot zijna bekentenis te dwingen. Nog twee gebeurtenissen moeten al3 schakels aan de keten van het verhaal gesloten worden, voor deze van het be-< gin tot het einde sluit. Mijn zaken, die meer en meer vooruit gingen, noodzaakten mij, spoedig na het' juist verhaalde voorval in Cumberland, een reisje te maken naar Parijs. Ik liet dus Laura nog eens (maar onder hoa geheel andere omstandigheden!) aan da zorgen van Marianne over. De gedachte aan Marianne's toekomst drong zich bij die gelegenheid aan mij op. Hadden wil - wel het recht om de toewijding van dal onbaatzuchtige leven geheel voor ons ort te eischen? Was het niet onze plicht thans geheel aan haar te gaan denkent Ik trachtte dit aan Marianne bij miiö vertrek te zeggen. Zij greep echter bij dfl eerste woorden mijn hand en legde mij het zwijgen op. „Na al wat wij te zamen geleden oil doorgestaan hebben", zeide zij, „kan efl nooit van een scheiding tusschen ons sprake zijn. Mijn geluk, Walter, kan slechts huizen in de nabijheid van Laura' en u. Wacht, tot er kinderstemmen aart den haard weerklinken. Ik zal hen lee- ren spreken in hun moedertaal, en dö eerste les, die zij bij hun vader en moe* der opzeggen, zal zijn: „Wij mogen onzal tante niet ontzienl" (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1