Academienieuws. Uit de Omgeving. den op schaatsen die uit militair oogpunt van waarde mogen, worden geacht. Gere den zal moeten worden in patrouilles, even eens zullen door afdeelingen greote afstan den per schaats worden afgelegd, waarvan de sterkte dan 200 man zal bedragen. Verder zal worden aanbevolen de af te leggen wegen zoodanig te kiezen, dat ver-, pchillende moeilijkheden overwonnen moe. ten worden. De patrouilles worden samen gesteld uit kader en manschappen esn kun nen desgewenscht onder bevel van een of ficier worden gesteld. Het door de patrouilles te bereiken doel zal niet worden beoordeeld naar de snel heid en handigheid waarmede de onderne ming is uitgevoerd, maar meer naar de wij ze waarop de commandanten' zich van hun taak gekweten hebben. Tevens is heti niet onmogelijk, dat er nog een oefening in or- donnancedienst wordt gehouden. De oefeningen met de hierboven genoem de afdeelingen van 200 man eullen een Eenvoudig karakter dragen, aangezien het toch in hoofdzaak hierbij aankomt op het in den korts mogelijke tijd afleggen van een bepaalden afstand. Door H. M. de Koningin en den opper bevelhebber zullen voor deze wedstrijden medailles worden uitgereikt. STADSNIEUWS. De Jonge Garde. Op uitnoodiging van „De Jonge Garde" jgprak gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal de zeereerw. pater Fr. Hendrichs S. J. van Venlo over „Het moderne wereldraadsel". De heer G. Molkenboer opende de bijeen komst en sprak zijn leedwezen uit over de (Biechte opkomst. Spr. meent dat koude en ijsvermaak hiervan de oorzaak zullen zijn. (Vervolgens leidt spr.pater Hendrichs bij ïijn gehoor in. De zeereerw. spreker, het woord verkrij gend, begint met de bemerking dat de we reld thans voor een groot raadsel staat Dit werd reeds in den aanvang van den oorlog door een onzer liberale bladen op gemerkt. Spr. wil pogen een oplossing van dit raadsel tie geven. Het gaat hier niet Over techniek of vaardigheid, doch het pro bleem ligt op 't zedelijk terrein van het mo gen en moeten, van de m-enschèlijk-zedelij- ke wereldorde, van recht tegenover macht. „De modern© wereld verliest de beteeke- nis der termen", heeft Z. H. Pius IX z.g. •reeds voorspeld. Daarom moeten wij trach ten te weten, waarom de groenende beem den door woeste golven zijn overspoeld, d. i. wij moeten nasporen wat de oorzaak is van de verwarring, welke in de denkbeel den is ontstaan. De menschheid nrst iets in haar wil, haar richting is niet zeker meer, zij is op een dwaalspoor gekomen. Het Concilie van het Vaticaah wijst er reeds op: het mensclidom weet niet meer af van de goddelijke openbaringen. Spr. haalt hieromtrent enkele citaten aan van „moderne heidenen". Daar is de begeerlijkheid des vleesches, der oogen en de hoovaardij des levens. Men gaat niet in op abstracte denkbeel den, men is ook nieti gaarne tegengespro ken, vandaar dat men ook de goddelijke openbaring niet kent. Doch naast dit be grip „kennen" komt tevens het „kunnen". De mensch kan het bovennatuurlijke niet missen door Gods goedheid. Meent hij van wel, dan voert hij struisvogelpolitiek. Hierdoor kan men het bestaan van een wereld-,,raadsel" loochenen. Het individu alisme toch heeft den mensch aangegrepen, Wat dit individualisme beteekent, spr. acht de uiteenzetting hiervan overbodig in Leiden, waar men het eerst begon met de bestrijding ervan. Ook in den grootten strijd der volkeren staat men niet voor een wereldraad, se], doch voor een wereldfeit. De oorlog toch is een uitbarsting van de nationale hebzucht en trots; diti is syno niem aan die begeerlijkheid des vleesches, Ijler oogen, en de hoovaardigheid des levens. Het is gelukkig troostrijk, dat naast het gemis van het Goddelijke, ook wórdt ge vonden een a a n fi a n g van het Goddelij ke. Dit laatste viel in oude tijden reeds bij Grieken en anderen waar te nemen: men geloofde in een Opperwezen. Ook Sophodes sprak in zijn werk van een hooger Wezen; ©n hij had het volk tot zijn vriend, omdat men het met hem eens was. Bij de Romei nen stond de caak niet anders: Cicero dacht zich rijn wetgeving, met een Godheid verband houdend. Mooi ook, als liggend in 's mensehen ziel, is de Joodsehe wet geving. Doch bij het Christendom daagt de v o 1- komen volheid van de Goddelijke open haring. Hiér staat tegenover de begeerlijk heid des vleesches de bouw der Kerk, door St. Paulus aangevangen. Tegenover de begeerlijkheid der oogen wordt de eeuwigheidswaarde der goederen: de ge lukzaligheid opgebouwd. En tenslotte: de hoovaardij des levens; zij gaat onder in de menschheid, om later hoog op te stijgen, daar zij begrijpt de zondenschuld, die haar drukt. Wanneer de mensch het Christendom zóó verstaat, is het 't meest inwendige van ons bestaan, zal men er niet in zien een godsdienst van uiterlijke vormen. Deze woorden aldus spr. mogen een aanvang zijn van vele woorden, welke ge sproken eullen worden in de dagen, die aanstaande zijn voor ,De Jonge Garde". De wereld zal te kiezen hebben: v ór oftegenhetChristendom. Doch dit is zeker: zonder het Christendom zal zij niet kunnen bestaan. De heer Molkenboer dankt pater Hen drichs in eenige welgekozen bewoordingen voor zijn overtuigende rede. Spr. hoopt, dat allen met den inleider zullen propagee. ren tot verbreiding van het Christendom. Hierna wordt deze zoo hoogst belangrij ke bijeenkomst gesloten met den christelij- ken groet. Pi'uimvee. Lioflhjdbibers van pluimtveo kunnen thans reeds een vooiiproefje ziien van de groote tentoonstelling diie aanstaande is. Wij be- dJoeOen n.-ï. die keurig© expositie in een der etalages van het magazijn ^De Bazaraan de Bneeistnaat. De firma Loeb, die altijd veel reclame voor haar zaak maakt, heeft nu een der vitrines ter be schikking- gesteld van de Leidsche Pin im- ■vee-tentoonstel! ing. Daarmede heeft de fir ma zeer zeker het algeheel gediend. Want er wordt aanschouwelijk gemaakt hoe men met weanrige vierkante meiers grand toch ■uitstelkiettid kippen kan houden. In een moclelihoik, d'oor het hoenderpark ,,De Nijrvenheid" te Vliaardingen voor het dloel afgestaan, kan men eenige fraaie zaiverilaiken Holllandiscflue hoen-krielkippen bewonderen. Uitstekend is het hok inge richt; het voldoet aan aid© eischen die voor een goede inrichting gesteld worden Er omheen is een breed: tuinpad aange- ï)egd, geflankeerd door veel groen en kleurige bloemen. Eenige poppen uit. het magazijn illustreere<n het geheel1 tot een schilderachtig extariefUirtj-e. Op den voorgrond is nog een gedeeilte der eere-bekers voor do tentoonstelling geëxposeerd. Men deeèdie ons mede, dat voor deze tentoonstelling reeds meer dan 3000 deelnemers hebben ingeschreven. Waar de kippen duur zijn, heeft men door de aan deze tentoonstelling verbon den loterij de mooie kans in het bezit van een of ander stuk pluimvee te geraken. De Leidsche Winkelstand. Het antieke huisje aan den Hoogewoerd no. 131 is thans na een metamorphose nauwelijks meer te herkennen. De eige naar, de heer- K-wesiroo, heeft kosten noch moed ten gespaard om zijn rij wiel-af faire op zoo hoog mogelijk peil te voeraa er. tevens luxueus in te richten. Naar de plannen van den kumlïgcn aannemer v. d. Steen, is een nieuws win- ke.1 ontworpen, die, wid,tj geriefelijkheid en smaak betreft, den toets der oritiek uitstekend kan doorstaan. Achter een luime pui en breed e etalage hgt esn groot magazijn met mozaïek-vloer en crème kleurige lambriseea-injg. Een zestal êlsctri- sdhe Mdhtkronen zijn tegen het in wit af geweekte plafond aangebracht, terwijl het geheel van talrijke gemakken "is voorzien. Achter den winkel is een groote repara tie-inrichting, waai- thans ook motor-rij- wietfen kunnen worden hersteld. In het magazijn ze.'if is een keur van mo-tor- en gewone rijwielen tentoongesteld. Naast producten van eigen fabrikaat, staan Rover- en Hima-merken, van welke firma's de heer Kweefroo het agentschap vertegen'woordegjt. Tallrijke sporrt-airtikefen zijn in de rui me uitstalkasten voorradig. Er is een uit gebreide sorteerring benootiigdheden voor voetbal, hockey, Lawn-tennis, enz. Zelts de vervaarlijke b'fcëhandlsdhioenen zijn niet vergeten. Wij wansxhen don beer Kwesiroo veel succes met deze uitbreiding van zijn zaak, on raden onzen Lezers aan, eens een kijkje te nemen in het nieuwe magazijn, dat dezen avond wordt heropend. Ijsvermaak. De uitsiag van den gistermiddag gehou den wedstrijd in het schconrijden op cle banen van „De Leidsche IJsclub" was als volgt: le prijs Mevrouw de Boer—Blauw- boer, Groningen, en de "heer G. R. Blauw- boer, Wieringerwaard; 2de prijs mej. Kaan Alkmaar, en de heer M. Nooy, Hoorn; 3de prijs mevrouw Kraak—Kroon, Amsterdam, en de heer W. Kriste, Amsterdam. De prijzen, beschikbaar gesteld door „De dijn op den Zoetenvoudschen Singel, wer- dijn op de Zoeterdwoudsche Singel, wer den als volgt toegekend: le prijs, verg. izilv. med. en een kisije sigaren, uitgeloofd dooi de L. S. O.: E. Menken, Veld-Art. 2e pr., idem: C. Boers, Veld-Art. 3e pr., idem: uit geloofd door den weth. Fisher: L. Mathot, le I. 4. 4e pr., zilv. med.: D. Klein, 2e, I.' 4. 5e pr. zilv. med. J. U. van Laer, Veld.- Art, Ge pr., zilv. med.: M. B. R. Ros, Dep. Veld.-Art. 7e pr., br. med.: Van Amsterdam, le I 4. 8e pr., br. med.: Hendriks, 5e I i'. De reserve 2e luitenants E. E. Meubnan en W. Hecker, beiden van het 4e Regiment Infanterie, worden met ingang van 29 Jan a.s. overgeplaatst bij het IVe Depot-batal jon. Roomsche Agenda. WOENSDAG. Noorden. 7.uur ten huize van de wed. Nieuwendijk, jaar vergadering van het Kruisver- bond, St. Joannes den Dooper te NieuwkoopNoorden. ZONDAG. Leiden. 6 uur Propaganda- veigadering van alle R.K. Post en Telegraafbeambten. WOENSDAG. Leiden. 8 uur in Predi ker": ledenvergadering Ned. R.K. Volksbond. Spreker de heer Bulten van Hillegom. Leger en Vloot. Soldgverhoogiug voor dienstplichtigen, dio de functie van geweermaker waarnemen. Ingevolge het Koninklijk Besluit van 11 Januari 1917, No. 31, kan aan dienstplich tigen, die, aanspraak hebbende op onbepaald (klein) verlof, vrijwillig onder de wapenen blijven of komen om als geweermaker te worden werkzaam gesteld, eene soldijver- booging van fl.50perdag worden toegekend. SPORT. Leidsche Sport-Yerecniging „L. S. Y.". Morgen, (Zondag 28 Januari) zal bovenge- verceniging, ijs en weer dienende, een club- tocht per schaats naar den Haag organisee- ren, terwijl ieder lid het recht heeft een of meer personen te introduceeren. Réunie heeft plaats te 9J/2 uur in „Zo- merlust", vanwaar te 10 uur wordt vertrokken. Gewandeld wordt naar den Haagweg, al waar de schaatsen worden ondergebonden en de tocht een aanvang zal nemen. In den Haag zal ru6t gehouden worden, waarna de terugtocht zal worden aanvaard. Men hoopt te 3 uur n m de plaats van vertrek weder om te bereiken. De tocht staat onder leiding van het Bestuur der „L. S. V.". De Hima Rondrit 1917. Wat door het Uitvoerend Comité van bovengenoemden rit werd gevreesd, is ten slotte waarheid geworden. De plotseling ingevallen strenge vorst is oorzaak, dat men tot uitstel van het evenement heeft moeten besluiten. Aan den eenen kant achtte het Uitvoerend Comité dit raadzamer, omdat thans aller aandacht op de ye-sport .is ge vestigd, en het weder niet het meest ideale is voor wielrijden, anderdeels vormde de ijs gang in de rivieren, het daardoor niet in actie zijn van veerponten enz. een schier onoverkomelijke hinderpaal. De rit is thans vastgesteld van 4 tot en met 9 Maart ar.s. Nadere bijzonderheden hieromtrent volgen. Het Uitvoerend Comité is er van overtuigd, dat de Hima Rondrit in een zeer zeker mil der jaargetijde des te meer sportief succes zal hebben. LEIDEN. Geslaagd voor het kandidaats examen in de godgeleerdheid le gel. L. Cnoop Koopmans (Haarlem) en mej. A. G. Günther (Amsterdam); kandidaaistexamen godgeleerdheid 2e ged. de heer A. Trouw (Rockanje bij Brielle. Laatste berichten. Indienststelling Landstormjaarklasse 1909. Van de landstorm j aarlkliajsse 1909 zullen de. dienstplichtigen als volgt worden in dienst gesteld: 1. in het tijdvak van 1216 Maart 1917: de landsitonmp'Mcai/tigien, toegewezen aan de infanterie ('hieronder begrepen grena diers, jagers, hospitaalsoldaten en zieken dragers) wier gieskwahtanamen beginnen met een der letters A tot en mat G; 2. in het tijdvak van '1820 April 1917: de landstorrn.pl idhtigen toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen grena diers. jagers, hospitaal'so'daten en zieken dragers) wier geslachtsnamen beginnen afleit ean der letters II tot en met Z; 3. in liet tijdvak vaiï 13 Med 1917: die flialwtetoMmplichtdgen toegewezen aian die vesting-artillerie; en 4. in het tijdvak van 2931 Med 1917 die Landstormf/dcihliigen toegewezen aam de zeemacht. Deportatie van Serviërs. WEEN EN, 27 Januari. St. P-eteirsburg- edhe bladen hebben gemeld, dat 400,000 Serviërs naar Hongarije en Oostenrijk zijn gedeporteerd en daar in concentratiekam pen zijn ondergebracht. In waarheid zijn alleen Serviërs, die wapenen kunnen dragen en tevens in politiek opzidht verdacht waren, geïnter neerd. Hun aantal bedraagt slechts e.em klein deel van 'het cijfer, dat in Russische bla den wordt genoemd. ALLERLEI. Het volk met de beste tanden. Het Iersche volk kan er zich op beroe men de beste tanden te bezitten. De oor zaak hiervan is misschien dat de Ieren geen bijzonder groote vleescheters .zijn en ook geen buitengewoon zwak voor zoetig heden hebben. In het algemeen houden ze van voedsel, waar flink op gekauwd moet worden. Ierland is dientengevolge niet be paald een paradijs voor tandartsen. Er zijn er dan ook maar betrekkelijk weinig. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen - van 27 Jan. 1917, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: 769.8 Skagen. Laagst# barometerstand: boven 760 Zuid- Duitschland. Verwachting tot den avond van 28 Jan. Zwakke tot matigen Oostelijke tot Noord- Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, matige tot lichte vorst. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Willem Johannes, z. v. P. F. van Veen en A. A. van der Moer. Clasina Maria, d. v. S. Strijk en A. Hoo- genboom. Alida Cornelia, d. v. J. Heems kerk en M. van der Meer. Wilhelmus Theodorus, z. v. D. Zoetemelk en C. H. Maarschalk. Gerard Johanna, d. v. Th. van der Zwet en M. Loos. Cornelia Geer- truida, 4. v. J. van der Poel en L. J. van der Geest. Leendert, z. v. A. Engel en M. van den Broek. Henürika Cornelia, d. v. G. Volwater en M. Hoek. Hermanus Everardus, z. y^J. Loos en M. J. Klein. Overleden": Adrianus Jacobus Turk, 21 m. Cornelia van der Meer, 71 j., wed. v. J. van Dijk. Gerardus Nicolaas Koek. 9 m. Levenloos aangegeven kind v. C. P. Jansen en C. D. Rotteveel. Johannes Petrus Maria van der Zwet, 2 j. BODEGRAVEN. Geboren: Wilftem, 2. van H. Wte- man en J. W. de Jong. Ondertrouwd: J. F. van den Hen- vei 28 j. en B. C. van dier Kieft 22 j. Overleden: L. Spijker wedr. van P. I. Hendriksen 84 j NOORDEN Geboren: Annagje, d. van F. Treu ren en E. MoDemnar. Pleuntje Cornelia, d. van J. Kruger en M. van der Neut. Overleden: Gerrit van den Wijn gaard, ongeh. 67 j. Annagje Treuren 2 d. WOUBRUCCi- Geboren: Cornelia Adriana Elisabeth d: v. G. Verheul en C. Plomp. Pieter z. v. G. van Leeuwen en N. C. Zeilstra. Gerarda Jacoha d. v. J. C. van Tol en C. W. van Rijn. Marktberichten. ZOETERMEER, 27 Jan. Eierenreiling. Aangevoerd 1740 eieren. Prijs f 10.50 a f1'2,0 per 100 stuks. eendeneieren fO.OO 0, 1 per 100. DELFT, 27 Jan. Kaas. - Aangevoerd 6 stapels, wegende samen 1058 kilo. Prijs f 101 a f 106.50 per 100 Jiilo. LEIDEN, 27 Jan. L. E. Y. Aanvoer 106747 stuks. De prijzen warenkipeieren fll,05-11.15, eendeneieren fl0.50-10,60, regeerings-kipeieren f9.f9.50, kalkoeneieren f0.a f. per 100. Handel matig. LEIDEN, 27 Jan. Botermarkt. Prima fa- brieksboter van f75 a f76, goede fabrieks- boter fafprima boerenboter f78 a f 80, goede boerenboter f 00 a f 00. Aangevoerd 33/8 en 7/16 vaten, wegende 730 K. G. Handel goed. Tnrf. Aangevoerd van 20 Jan. tot en met 27 Jan. nihil st. lange turven, prijs f9,9.50 per 1000 stuks. ALPHEN IJsfeest. Op den Rijn ter hoogte van „Klein Raadwijk" heerschtle gisterenmid dag een gezellige drukte. Vanwege de mill, taire autoriteiten waren, dank zij de mede werking der burgerij, voor de alhier gede tacheerde militairen schaatswedstrijden ge organiseerd, bestaande in hard- en schoon- rijden. De wedstrijden voor het hardrijden waren verdeeld in twee klassen en trok ken veler belangstelling, 't Was leuk te zien de inspanning jïer militairen om het eerst 't einddoei Te bereiken. Na een vin- migen kamp, behaalde korporaal Koenders in klasse A Hardrijden den len prijs, Hof. stede den 2den en sergeant Speksnijder den 3den prijs. In de 2e klasse kwam met de eerste prijs uit het strijdperk sergeant Pauwels; 2e pr. Boonzaaier; 3e pr. sergeant Klingens; 4e pr. Uitenbroek en 5e prijs Verwaay. Hierna nam de wedstrijd in 't schoonrij- den een aanvang, waarbij sergeant v.. Os den len pr., korporaal Koenders den 2en en Stichter den 3en prijs behaalden. Na afloop werden de prijzen aan de win naars uitgereikt, terwijl ook de niet-win- nende deelnemers elk een kleine troostprijs ontvingen. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De Raad diezer ge meente vetngacLefrt op Woensdag dien 31 Januari 1917, des voorma. te 10 uur. Agen da: Ingekomen stukken. Wijtaging .be groeting 1916. Benoeming van stembu.- reaux. Jubileum. De heer A. H. Goldberg mocht 11 Januari 1.1. herdenken, dat hij 25 jaar geleden werd benoemd tot opzich ter over den Rietveldschen en Hoomschen polder. Door het Bestuur van deze polders werd hij dezer dagen bij monde van den voorzitter, den heer P. F. Veelenturf op hartelijke wijze gecamplimenteerd. Den ju bilaris werd daarbij een bureaustoel aan geboden. Ontvreemd. Ten nadeele van den heer A. A. v. d. Togt werden Donderdagnacht een 16-tal kippen ontvreemd. Uitvoering. Deze woelk gaf do R.K. Vereenigiing „Ontwikkeling ein Vreugd" hare gewone jaarlijkscihe uitvoering. Beide avonden was er een groote be'ang- ste'Jling. Het dirama, genaamd „Uitgeboet" dat opgevoerd werd, was zeer boeiend. De zware rollen bleken in goede handen te zijn. aoodiait het publiek dan ook zeer oplettend was. Ook voor liet blijspel en de voordrachten was e9n goede" keuze gedaan. „Ontwikkeling en Vreugd" heeft dan ook in dit seizoen haar naam hoog gehouden. De Hanze. Gisteravond is alhier na een rede van den heer Spendcl uit Leiden een afdeeling van De Hanze ongericht. Aanvankelijk traden 23 leden toe. uit de vergadering werd onmididdlijk een om- mdssie benoemd die de voorbereidende werkzaamheden zal verrichten. Deze com missie bestaat uit de hoeren A. J. Panrm- bakker, C. J. Vreeburg en W. Loomans Jz. Tot coirrasspondient van- de Hanzebank is benoemd de heer W. H. C. Düncker. IJ80ttgejuk. Een zoon van den arbei der O. in het Rietveld, 'heeft op het ijs zijn been gebroken. Vervoer naar het Ziekenhuis te Leiden was noodzakelijk. LEIMINDEN. Hardrijderij. Gisteren had de door de ijsclub „Nut en Vermaak" uitgeschreven wedstrijd in het ringrijden plaats. Er was veel. animo voor deze wedstrijd; er namen 27-paren aan deel. lste Rrijs werd behaald door M. v. Eg- mond en M. Koot, 2de prijs C. Rijkelijk- huizen en C. Vroot, 3de prijs door van Eijk en de wed. van Harten—van Eijk. NIEUWVEEN 25-jarig. jubileum. Een comité is sa mengesteld om bij gelegenheid, van het 25- jaakg jufoilé van den edel achtbaren heer Rurgaméieisteir F. Baud een f«eist te orga niseer een. Een lijst heeft gecirculeerd ter inteekioninig. Br is reeds besloten om den schoolkinderen een feest te bereiden. He denavond vergadert liet comité om het Verdere plan te ontwikkelen. De julbilé-dag is feitelijk dien 22sten Feflmairi, doch de faejstdag Ball gehouden wonden den 20sten Fielbtruari, daags voor Asch -Woensdag. IJsclub. Onder voorzitterschap van dsn vice-voorzitten, den heen' D. M. Ha- bermehP;, vergaderde Woensdag de IJs club. Er varen elf loden aanwezig. De notulen warden gelezen van de laatste vergadering, we'.ke was gehouden op 20 Januari 1914. De penningmeester tevens waarnemend secretaris de hear S. Schet- tetrs bracht daarna zijn- financieel verslag uit. Eir bleak, dat op 1 Jan. 1917 in kas was aan ©al do van f 328.11%. Tot be stuursleden werden herkozen'- de twee af tredende Beden; in de vacaturen werden gekozen do heeren Oostephaan en J. C« de Jong. Besloten werd tot het houden van een hardrijderij op Vrijdag. Hardrijderij. Op aen mooie baan achter het dorp werd Vrijdag een hard rijderij miet liindiernissan gehouden voor jongens van 12 tot 16 jaar. Er waren 14 deelnemers. De winners waren D. Boanée le prijs, f 7.50; H. den Otter 2e prijs, f 5; G. Verkerk 3e prijs f 2.50. 's Middags werd de hardrijderij Voor paren gehouden; acht parem geven zich' op. Winners waren W. van Eik en PI. Angenent le prijs, f 15; P. van Ankeren met N. Stichter 2e prijs; f 10; K. van Rijn met B. de Vries 3e prijs, f 5. Het fanfarecorps luisterde de feestelijk heid 's mopgens en 's middags op. NOORDWIJK. Afschaffing van den naohtarbeid. In aansluiting met ons verslag van verleden .week, waarin wij bij de bakkers aandron gen op eensgezindheid en samenwerking, moeten wij nu thans tot ons groot leedwe zen en met diepe medegevoel voor de be>- thokken personen berichten, dat de afschaf fing van 'nachtarbeid voor broodbakkers tot nog toe niet is bereikt. De actie dei- bakkers, die aanvankelijk met zulk een groot succes werd bekroond, een succes, dat door ieder weldenkend mensch met vol doening werd vernomen, leed schipbreuk op de halstari'igheid van een hunner, die zijn eenmaal gegeven woord verbrak. De loop, die de zaken thans genomen hebben, is ongetwijfeld een groote teleurstelling voor de bakkers, die het schoone doel, waarvoor zij Japge jar-en zoo hard gestre den hebben eö dat zij thans meenden be reikt le hebben, zich nu op eenmaal 7^01 ontvliegen, wie weeb' voor hoe lang. Wij durven beweren, dat .de sympathie van groot publiek in deze «aak is aan den kant der teleurgestelde bakkers. Laten wij hopen, dat de zaak nog in het reine kome en dat degene, die thans, door verkeerd inzicht' of om welke reden dan ook de afschaffing van nachtarbeid tegen houdt, tenminste door een gevoel van naae. tenliefde worden bewogen, het eenmaal ge geven woord gestand te doen. Hardrijderij. Het actieve bestuur van de Noordivvijlkisclhie IJsclub, dat -reeds van den eerste dag af, dat het ijs eenigszins betrouwbaar was, voor het onderhoud der Tijdvrij om geldprijzen uitgeschreven», banen aarg.de, had gistermiddag een haixl- waaraan alleen Noordwijkers en te Noord- wijk gedetacheerde militairen mochten deelnemen. Om - een uur* verdrong- zich een dichte menigte op de Katwijksc'he Watering, om den wedstrijd, waarvoor zich 18 deelne mers hadden opgegeven, bij le wexnen. Al had het bestuur van de N. IJ. een zwatre -taak, vooral door het opdringen van het publiek, dat, nu de baan wegens rcliaarech te van touw niet voldoende kon worden afgezet, 'telkens den weg voor de rijders versperde, toch liep dB wedstrijd goed van stapel en waren ar verschillende span nende momenten te genieten. De uitslag was ails volgt: le. prijs., 110, J. Schaap (miCitaiir); 2e prijs, f6, D. Vo gelaar (militair)3e prijs, f3, N. v. d. Beiig Cz.; 4e prijs, f 1.50, C. v. Daim. VOORHOUT Hardrijderij, Verschillende wedstrij den op schaatsen hadden gisteren plaats voor jongens van 1013 jaar. Er waren 26 deelnemers. P. Kooiman won le, C. Meijer Pr. 2e en A. Meijer Pr. 3e prijs. Van d© 30 deelnemers van jongens van 13-T6 jaar wonnen prijzen J. Francken le, J. Bakker 2e, W. Barst 3e en G. Langeveid 4e prijs. Aan de wedstrijd voor behoeftigen werd door 87 personen deelgenomen, men kon voor zich zelf of voor een ander rijden, doch ieder had prijs al- naar gelang hij aanbleef. De laatst aangebleven hoogste prljswinners waren P. Westerhoven le, G. van Vliet Cz. 2e, D. van Steijn Jz. 3e en J. v. Steijn Jz. 4e prijs, de-ze 3 laatste aan. blijvers kregen eik een kistje sigaren voor hun ijver voor anderen getoond. De baan vegers van de Voorhoutsche ijsclub zullen vandaag maar voor 1/3 mogen werken om dat de kas reeds uitgeput is. Maandag jal men trachten bij de ingezetenen eenige gel den in te .zamelen, teneinde de volgende week weer wat te kunnen laten werken. Dinsdag zal een hardrijderij voor be roep srijders plaats hebben. TER AAR. Hardrijderij. Donderdag gaf de ijsfeest- commissie „Papenveer" en Vrijdag de ijs- feestcommissie „Langeraai" een feest op het ijs, n,m, ringsteken op schaatsen door paren om geldprijzen. Winnaars waren; lste prijs Hij dra Mank, 2de prijs Fransen Hoogervorst, 3de prijs v. d. Jagtvam Tol, 4de prij9 v. d. HoornVermeulen. Den 2den dag, te Langeraar om luxe- prijzen. De winnaars waren: lste prijs P. Tol, 3de prijs v. d. Hoorn en Vermeulen. Slof en Pieterse, 2e prijs v. d. Jagt cn v. Beide dagen werd het ijsfeest opgeluisterd door de mu-ziek van het fanfarekorps van Ter Aar. HiLLEGOM. R.K. Volksbond. Vrijdagavond had hier een vergadering plaats van de aan deelhouders der coöp. melkzaak. De voor, zitter opende de vergadering met gebed, heette de leden allen welkom en stelde hen met den stand van de coöperatie op de hoogte. Besloten werd, dat het volstorten van het aandeel voor Zaterdag 24 Febr. moet geschieden. Verder werd besloten om niet te concurreeren en de salaris regeling van den bedrijfsbaas aan het bestuur over to laten, alsmede het aannemen der be dienden. In de buitenwijken zal melk wor den bezorgd, indien blijkt, dat er een ge noegzaam aantal leden is. De coöperatie zal begin Februari in wer king treden. Bij de bestuursverkiezing werden tieft condidaten gesommeerd, waarvan er vijp de meerderheid verkregen. De gekoBenett namen hun benoeming aan.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2