23 I 8eJAARGANtf No. 4218 eZoidó<^yi&ou/tam BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN, Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering voor Leiden ll cent per week, fl.4o per kwartaal; bij onze agenten 12 cent per week, 1.60 per kwartaal. Franco per post f 1.80 per kwartaal. Het GEÏLLUSTREERD Z0NDA6SBLAD is tijdelijk alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 ceoL per kwartaal, bij vooruitbetaling. afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 71/® cent DINSDAG JANUARI 1917. De ADVEHTENTIEPBIJS bedraagt van 1—5 regale 1QJ5, eike regel meer 15 cent ngezonden mededéelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- er Verkoop (S)69» Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Geloofs-openbaring. Onder hen, die zich Christen noemen, treft men meermalen zulk een laffe vrees aan, om kleur te bekennen, om te getuigen van zijn geloof, om te erkennen 's menschen bestemming voor een eeuwigheid... Maar i bij den dood, dan getuigt men tenminste j in onze kringen nog van dat geloof in een eeuwigheid... Bij een begrafenis, dan spreekt men tenminste in onze kringen I nog over die toekomst hiernamaals, welke f het voor ons allen bestemde beloofde land f is... I Anders is heil in de kringen der ongeloo- i vigen. Daar strooit men met bloemen en F bazuint de lof van den doode; daar wordt l nog ,eens de hulp ingeroepen vaui alle h menschelijke uitvindingen van praal en pronk om te bedekken dè naakte waarheid van den dood, dat alles ij delheid is..-. Gisteren is op oud Eik-en-Duinen te 's-Gravenhage het Kamerlid van Emmen, de voorzitter der Tweede Kamer, voorzitter öok der Liberale Unie, mr. dr. H. Goeman Borgesius, begraven. Daar was veel belangstelling, daar was veel vertoon van waardeering, daar wer den veel woorden van hulde gesproken aan het geopende graf. Doch koud en somber was dat alles, in vergelijking met de war me en lichtende woorden, welke daar, op d>e begraafplaats, werden gesproken door den eersten minister, mr. P. W. A. Cort v. d. Linden. Zijn waardeerende hulde aan den overledene besloot mr. Cort v. d. Lin den n.l. met deze mannelijke geloofs- openbaring: Wanneer dan ook voor ons de. ure zal slaan, dat wij, naar ik geloof, geroe pen zullen worden tot een nieuw leven en wij de groote reis zullen aanvaarden, en van ons zal dan niet minder gezegd worden, dan geloof ik, dat wij voldaan kunnen zijn. Ons roept thans het leven en hij heeft zijn taak op aarde volbracht. Wij zullen trachten op dezelfde wijze nnzon te'doen, gelijk hij gedaan heeft". Die openbaring van geloof in een „nieuw leven", geuit door een onzer voortref felijkste staatslieden, mag in once stof-ver- goedende tijden wel naar voren worden gebracht! BUITENLAND. De Oorlog. Weinig nieuws van de oorlogslerreinen. - Z.H. de Paus over de wegvoeringen in België. President Wilson en de vrede. Van de oorlogsterreinen. Overzicht. Op alle fronten blijft de strijd nog in het stadium van voorbereiding, afwachting, rust, of wat het zijn mag, afgewisseld door kleine schermutselingen. Van het W e s t e 1 ij k o'orlogsterrein hebben we een Duitsch legerbericht, dat spreekt van een zwaren Engelschen aanval bij Len,s, welke werd afgeslagen. Een Fransch legerbericht, maakt melding van aanvallen der Duitschers op den rechter oever der Maas, ten N. van het Bois des Gourrières. De wijze waarop het bericht er melding van maakt doet vermoeden dat ook deee aanval zwaar was. De Fransche linies bleven echter geheel gehandhaafd. De actie in Roemenië is eveneens van gering belang. Alleen wordt gemold een aanval van een Russische compagnie op versterkingen der bondgenooten aan de Putna, welke aanval werd afgeslagen. 0p Zee. De duikboot- en mijnoorlog. L'Loydis meldit het zinken van het Japansche s.s. „Kisagata Maru". Men gelooft, dat het EnigéCische s.s. 'Baron Sempill" is gezonken. Lloyd's meldt: De Deensche schoener „Standard", het Noorsche stoomschip „Jos. tenfjell" «n het Engelsche stoomschip „Mo. hacsfield" zijn gezonken. De kapitein van de „Mohacsfield" is gevangen genomen en twee manschappen worden vermist De stoomschepen „Carlisle", „Loncla- ra", „Softwood", „Port Nicholson" en „Matfina" zijn in den grond geboord. België. De H. Stoel en de wegvoeringen. Kardinaal Mercier had aan Zijne Hei- fldgibeid dén Paus verscheidene doe uraan- tien doen geworden betreffende de weg voering dei- Balgen naar Duitschland en mocht van dien Kardinaal Staatssecreta ris het voflgiende antwoord ontvangen, d'at hij den heieren Pastoors van zijn bisdom verzocht aan de geiloovigem voor te lazen. Met dankbare gevoelens, zoo schrijft Zijne Eminentie, zult gij kennis nemen van den hdembij gevoeg den brief, dien wij vanwege Zijne Heiligheid van d'en Kardi naal Staatssecretaris mochten- ontvangen» en diien i'k" u beleefd verzoek aan uwe ge- Iioovigen voor te lezen. De brief is in het ItaJêaansrih resnViTwrwn TTi.fr Ho taling: Vaitibaian, 29 November 1916. Staatssekretaa-iaiat van Zijne Heiligheid. No. 23026. HoogatEerwaardtige Eminentie, De Heilige Vader heeft den brief van Uwie Eminentie van 'den 12den dezer ont vangen, alsmede de daarbij gevoegde do cumenten betreffende de wegvoering der Belgen naar Dudtsdhland. De verheven Opperherder, in wiens va derlijk hart al de smarten van hst wel bemind Belgische Volk een diepen weer klank vinden, heeft mij gelast a.a.n Uwe Eminentie te Men weten, dat Hij, leven dig belangstellend in uwe zoo zwaar ba- proefde bevolking, reeds bij het Duitsche Gouvernement .zijne bemiddeling te haren voordeel/e heeft aangeboden, en dat Hij allies zal doen, wat in zijne macht js, opt- dat een-cindiö gemaakt worde aan de de"- porbaties, en opdat zij, die reeds ver van hun vaderland zijn weggevoerd, weldra in dien schoot hunner bediroefdie familie mo gen terugkeeren. Zijne Heiligheid heeft mij ook de aan gename opdracht toevertrouwd aan uwe Eminentie en aan de geloovigen van uw bisdom een zeer bijzonderen ziegen te doen geworden. Terzelfder!ijd ben ik gelukkig aan Uwe Eminentie de gevoelens te kunnen vernieu wen van diepen eerbied, waarmede ik haar ootmoedig de hand kus. Van Uwe Eminentie de ootmoedige en verkleefde dienaar, (w.g.) P. KARD. GASPARRI. Oostenrijk-Hongarije. Groote militaire verloven. In Oostenrijk-Hongarije schijnt de re giering er wel zéér levendig van over tuigd te zijn, dat zoo als wij laatst schreven het nationaal bestaan vol strekt niet alleen kan worden gehand haafd door middel van ,,lood een staal", doch dat een volstrekt niet minder mach tig verdedigingswapen is gelegen in de oeooniomisclue kracht. Men meldt althans aan de ,,N. Rott. Crt." uit We enen liet volgende: „De behoefte aan werkkrachten in ver schillende takken van de volkshuishou ding heeft het legerbestuur aanleiding ge geven om, afgezien van da weder te ver- leenen landb-ouwverioven., militairen tot aan het begin van den voor jaar sai-be id op diet land (diat is in Oostenrijk ongeveer 15 Februari) met verlof te sturen en hen gedurende hun verloftijd ter beschikking te stallien van beroep, handwerk,, enz. De mannen, die voor dit verlof in aan merking komen, mogen alleen, dan daar van profiteer en als hun lieven souideih oud, met name die mogelijkheid om hén te voe den, gedurende hun verdof tijd voldoend» veraatkeird is. De manschappen, die niét kunnen aantoonen, diat zulks het gevat is, krijgen dus geen verlof." Dit verlof wordt gegeven in een oorlog voerend land'! Engeland. Gebruik van de Grieksche schepen ten bate der geallieerden. Volgens de „Daily News" tellen de Grieksche schepen, in die Bnitsdhe havens ^auuniu dOT^eaillieerd^ welkeG.rogt-Bgj: houd van 700,000 bon. De meeste Griek-sdhe reeders zouden bereid zijn het voorstel tot overneming te aanvaarden. Als ze weige ren zal de Britsche regeering de schepen tot lageren prijs requireeren. De aange boden voorwaarden zijn dus, dat de r'è- geeiring het recht zaJl hebben alle Griek sche schepen in tijdcha/rter té nemen en dé firma aan te wijiaen, waarvoor elk schip zal worden gecharterd; de prijs zou déntig shilling per ton dpodgewicht (met inbegrip der bunkers) en per maand be dragen met aftrek van een verzekerings premie. De Grieksche reeders zouden waarborg moeben geven, dat ze de con tracten nauwgezet zullen nakomen, het zij door Qiet deponeer en van een depöt in geld, hetzij doordat de schepen in ge vat van oorfflog met de Grieksche regeering al® borg zouden worden beschouwd. De\ bedoeling is dat de schepen dan zullen blijven varen, maaronder de vlag van de voorloopige Griekschq-i-egeering, zoodat ze niet. door de geallieerden in beslag zouden worden genomen. T urkije. Bommen op een munitiefabriek. Engelsche vliegtuigen hebben bommen op en in de omgeving van een in de citadel van Bagdad gelegen Turksche munitiefa briek geworpen. Vereenigde Staten. Amerikanen in Duitsche krijgsgevangen- sohap. De correspondent van de „Daily Ex press" te New-Yomk seint, dat ambtena ren van het departement van buitenland- sche zaken verklaren, dat het, aan Duitsch land niet kan worden toegestaan Ame rikanen krijgsgevangen te houden, die op handelsschepen der geallieerden zijn aangehouden en nu aan boord van de „Yarrowdall" naar Duitsctoland. zijn ge bracht. Indien Duitsch land meent hiertoe recht te hebben, omdat de handelsschepen bewapend waren, zal de toestand kritiek worden, daar Amerika vastbesloten is de vrijlating van zijn burgers te verkrijgen, wat daar ook de gevolgen van zullen, zijn. De Vredespogingen. De houding van Bulgarije. De Bulgaarsclie regeiering heeft in eien nota die thans den vertegenwoordigers der neutrale regeeaingen is overhandigd, en die Woemsidiag zal worden gepubli ceerd geantwoord op de nota dier En tente. waprin het vredesaanbod der Cen tral/en is afgewezen. Terwijl de Duitsche en Oosteni-ijksche regeering en toon en inhoud dezer Entente-nota niet geschikt achtten voor een rech tstreettöseh antwoord', gesft dus nu Bulgarije wel zulk een direct antwoord. Dit, in verband ook met het feit, dat in bet uitvoerige antwoord deT geallieerden aan president Wilson van Bulgarije wordt gezwegen, wekt wel den indruk oiat 't tusschen Bulgarije eb de andere drie natie® van het viervoudig verbond niet juist koek en-ei is, Met een begrijpelijke toalangstefilmg zal men de antwoord-nota van Bulgarije aan de Entente tegemoet zien. Een rede van Wilson in den Senaat. Wilson heeft den Senaat meegedeeld, dat hij de leden over de buitenlandsche betrek.' Volgens"Tumulty,"Wilson's secretaris, heeft Wilson's' boodschap aan den Senaat betrekking op de houding der Ver. Staten ten aanzien van de handhaving van een duurzamen vrede. Naar^verluidt is de boodschap reeds in handen van alle buitenlandsche regeerin- gen. Buitenlandsche berichten. De zomertijd in Duitschland. De commissie van het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft een petitie be handeld tot behoud van den zomertijd ook in 1917 en tot ui threading voor dien tijd vain Maart tot October. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Maximumprijzen voor varkensvleesch. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, in afwijking van het ter zake bepaald» in zijne beschikking d.d. 30 Dec. 1.1., no. 95177, afdeeling Handel voor de gemeenten Hekelingen, Oudenbosch, Ab- benbroek, Spijkenisse en Oostvoorne inge volge artikel 2 der distributiewet 1916 vast gesteld de navolgende maximumprijzen voor varkensvleesch per half K.G.: karbo naden 55 oent, kluiven 15 cent, rollade 62$ cent, fricandeau 65 cent, vette lappen 47$ cent, doorregen lappen 55 cent, magere lappen 60 cent, gehakt 55 cent, -versch en gezouten spek 47$ cent, versch doorregen spek 52$ cent, gerookt vet spek 50 cent, ge rookt en gezouten mager spek 55 cent, reu zel 50 cent; voor de gemeente Vlaardingen de volgende maximumprzen vijoor varken», vleesch vastgesteld per half K.G.: karbona den 60 cent, kluiven 15 cent, rolla.de 65 ct., fricandeau 7ó cent, vette lappen 50 cent, doorregen lappen 55 cent, magere lappen 65 cent, gehakt 55 cent, versch spek 50 et., versch doorregen spek 55 cent, gerookt vet spek 55 cent, gerookt on gezouten mager spek 60 cent, reuzel 60 cent. Alweer een broodprijs- verhooging? Uit een-bericht, dat wij gisteren hebben gepubliceerd n.l. de samenstelling en werkwijze van het Centraal Broodkantoor is misschien den lezer entgaan, dat om de kosten daarvan te bestrijden de prijzen van tarwebloem en rogge met f 1.40 per 100 Ko. verhoogd zullen worden. Alweer broodprijsverhooging dus? Bevordering van den ver bouw van voedingsge wassen. Do Minister van Landbouw brengt ter Kemhis, dat het voornemen bestaat aan de maatregelen, genomen ingevolge arti kel 7 dar Distributie.wet 1916, met betrek king tot die fcepeiking van den verbouw van gewassen die voor do volksvoeding geen of weinig waarde hebben, verdere uitbreiding te geven. Bepaalden deze maatregelen zich tot nu '"A, kanariezjaad', blauwenaanzaadspinazie- -zaad en zaai-uien, thans zijn maatregelen in voorbereiding om ook dien verbouw van cichorei, pe.cn, koolrapen, knollen, kool, spinazie, snijboon en, spercieboomen, ra dijszaad, Wosteirwoldsich Raygraszaad, sfruitkool- en btoemkoolziaad, koolraap- en kno'liefnzaad te beperken. Den land- en tuinbouwer© wordt in over weging gegeven bij liet opbraken van hun bouwplan voor 1917 hiermede ernstig re kening te houden. Tevens kan worden opgemerkt, dal in gevallen, waar het niet dloenllijk is met behulp van de Distributiewet den verbouw van special» gewassen te beperken, waar van de verbouw voor de volksvoeding van geen belang is of waarvan belangrijk meer geteeflld wordt dan er in 't land zelf rioodig is, de uitvoer zoodanig geregeld zal wor den, dat de teelt van deize z.g. exportge wassen niet winstgevender zij dan die van' do voedingsgewassen. Tarwe als veevoeder. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft onderstaande circulaire tot de burgemeesters gericht: Beleefd verzoek ik u, voor zoover aan de landbouwers in uwe gemeente tarwe als veevoeder mocht zijn gelaten, er bij dezen op aan te dringen, dat zoo weinig mogelijk FEUILLETON. CECILE. Vrij naar het Fransch. Gestorven! riep mevrouw d'Artibes verschrikt uit. Hoe? En waar? Op de Cyliieas, waar hij voor zaken vertoefde. Pauila zal ons schrijven. En heeft zij mij niet verzocht mee te gaan, zeidie mevrouw, bleek van aancLoe1- ning. Neen, zied de baron hoofdsdhuddenicL Mijnheer Petlegrin heeft -mij, namens baar, verzlocbt, niet naar Touraing te gaan, voor zij geschreven heeft. Zij meent, dat geldelijke zorgen aan dien dood van baar vadler niet vreemd zijn. Geldelijke zongen! herhaalde mevrouw d'Artibes, uit het veld geslagen. En ondanks die terughoudendheid) van mijnheer Pellagrin, hernam haar ge maal, heb ik geraden, dat hij iets vreese- lijk'S vermoedde. Mevrouw wisichlte haar vooirihioofd af, •Waarop zweetdruppelen parelden. Zou hij zich gedood' hebben? bracht zij aarzelend uit. 't Is nog maar een vermoeden; maar dat plotselinge uiteinde, het vertrek van Pautlia, dat verzoek om haar nie te vol gen En heeft zij u laten zeggen, dat de zaken haars vaders in wanorde zijn? Ja, mijnheer Pe'Jl'cgnim heeft mij, ■onder geheimhouding toevertrouwd, dat de vai der maatschappij van gevolgd ®.ij zijn reeds zwakker financieelen toe stand, de dood van Mijnheer Montpemon veroorzaakt heeft. Kende dein man, dien gij gesproken hebt, den stand der zaken? Ja, hij wist, dat Montpemon zijn for tuin tracbitfe te herstellen. Wanneer wij onder die leermannen leefden, zoiuiden wij, naar het schijnt, ook wel geweten heb ben, dat hij met den ondergang werd be dreigd. En hij verzweeg het ons, de' ellendige, miep mevrouw met doordringende stem uit. Haar echtgenoot verschrok. Hij is cllood, zei de hij ernstig. 't Is een ellen defting, heihaal ik je. Hij kende zijn toestand 'en stond zijn dochter toch toe, zich te engageeren! Over acht dagen zou er niets meer aan te doen zijn! Ja, hij is schuldig, maar hebben wij nu niet ons zeiven gestraft door een ver bintenis te zoeken in kringen, waar men anders denkt op het punt van eer dan wij? In ieder gieval, hij is dood, en aan zijn nagedachtenis zijn wij tenminste stil zwijgen verschuldigd. Maar wat zegt die raadsman? Is het dè totale' ondergang? Hij vreest het. De bruidsschat van Pauf.a is in veiligheid, maar zij heeft ge zegd tof de laatste oentime te zullen op offeren om de eer te redden. En zal men die redden? Misschien. En dat geval zal Robert haar ten minste nog kunnen huwen. Mevrouw d'Artibes sprong op van haar stoel. Haar huwen? vroeg zij, op een toon van afschrik, alsof haar man iets vreese- lijks had gezegd. Haar arm huwen; haar, die duizenden francs verkwistte en mis schien heeft bijgedragen tot den ondergang van haar vader; haar, die geen begrip heeft van eenvoudige zeden en geen flauw denk beeld heeft omtrent de zorgen van een hiuiéhouidan! Haar huiwen? Maar gij zijt gék! De baron verschrok op zijn beurt. Miaar gij ken dot haar toch reeds, toen gij haar het géluk van Robert toe vertrouwde!... Haar hoeda/niigheden hin gen dus slechts af van haar miWioenen? Mijn waarde, 't is nu tijd noch gele genheid ivoor verwijtinjgem of groote' woolrden. Rijk was Ffmla Monipternon de aangenaamste der vrouwen, arm is zij onmogelijk, duizend maiail onmogelijker dan Cecile de Marmenoesu. En dan, dat schandaal. Die man heeft zich gedood. Wél eervol, vindt ge niet, voor een fa milie als de onize? Maar Robert heeft zich aan haar verbonden, zjeide mijnheer d'Artibes ver- Robert zail wel zao wijs zijn, mijn raad te vó'igleiri; gij woef) trouwens dat zijn inbeelding sitetiker sprak dan zijn hart... In lader gefval, men moet voor zichtig zijn.... Laat mij die zaak maar in orde brengen; ik zal wed met onzen zoon spreken. De baron boog het hoofd en maakte stilzwijgend' de opmeiking, dat hij zelf tooh bet gr voor het gefuk van Robert zou gezorgd hebben. 1 Miaar, lieve), zeidie hij vervolgens, wij kunnen toch dat arme kind, die wij bijna dochter zouden genoemd hebban, toch niet aan zichtsellve overiaten. - Dat zou af- schuweüijik zijn. Onze eer is er made ge- mooid. Zij zal haar nicht wel meegenomen hebben. Mijnheer Pellagrin qprak mij over een vrietndin. Een vriendin? Wie kan dat zijn? In iader gesva'L is zij dus ndet alfteen en dat is 'alles wat moedig is... Mijn waarde, (laat mij die zaak regelen; ik weet in alles te voorzien, zelfs tegenover Paula... Ik zal naar Touraine gaan, maar ik alleen... A'ls gij gingt, zoudt ga want ik ken je Robert medeinemein en dat kan slechts tot lonaangeniaambejclan Béiden.... O, dc^ ellendige... ons in de onwetendheid te laten... Aan welk een onheil zijn wij onitsnapt!.... Er zal intusscben heel wat tijd moeten verstrijken, eer Robert we der aan een huwelijk kam denken; zeker aal hij, na dit voorval, heel wat van zijn pretenties moeten Hiaten vallen... 't Is verschrikkelijk.... wefk een onbeschaamde bedriegerij. Hoe kunt ge je tegenover een dergelijke familie nog gebonden achten? Mijnheer d'Artibeö dobberde tusshen verontwaardiging en zwakheid.Hij was er al zoo lang aam gewioon,- zijn wil naar dé hare te voegen, dat hij zich nu, hoewel zijn hart in opstand kwam, niet aan den strijd durfde wagen. Hot binnentreden van Robert gaf aan zijn verlegenheid' een welkome afliaid'ng. De jonge man zag ér bleek en ontdaan uit. Hij liet zich in een fauteuil val'eu em zag zijm moeder angstig aan. Zij is vertrokken. Weet gij het? Ja, haar .vaders raadsman is hier geweest. Mijnheer Montpernon is overleden.... En de staat zijner zaken een firnan- cieeCe catastrophe, welke hem dezer da gen getroffen hleeïft, doen ons vermoeden, dat hij de hand' aan zichzielven heeft ge- eOiagem, zeada mevrouw, met ingehouden \voede. Robert werd nog bleeker. Wij moeten tot haar gaan, riep hij uit, onwillekurig op zijn horloge ziende. Ik zal wel gaan, zeid» zijm moeder. In die gfegéven .omstandigheden moet er met voorzichtigheid gehandeld worden. Zij is mijn veiftcxofde.... Zal zij het ook morgen zijn, als haar naam door het sCijk gesleurd en. de naam van haar vader eerloos is? Robert keek strak voor zich uit, zon dep te antwoorden. En al zou de eer behouden blijven, ging mevrouw voort, ik zou niet weten., hoe gij, zonder fortuin en, na onzen dood, met zeer geringe middelen een vrouw zoudt kunnen onderhouden, die zoozeer aam weelde gewoon en onbekwaam is, om een bescheiden inkomen te beheeren. Indien de zaak geschikt wordt, moe der, dan gebiedt de eieir... Beste jomgem, engagementen worden iedlerem dag vetrbroken, en je eer is «r niet in betrokken... En dian het schan daal, als die man zich werkelijk heeft gedood, 't Zou 'een mooi feit zijn, om in de annalen van onis geslacht te boeken! Maar 't is vrees-el ijk, riep Robert met betvende stem ui! Zij moet zcor lijden en niemand van ons is daar! (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1