MAANDAG 15 JANUARI I9I7. De Oorlog. BINNENLAND. Be JAARGANG BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering voor Leiden II cent per week, f 1.45 per kwartaal; bij onze agenten 12 cent per week, 1.60 per kwartaal. Franco per post f 1.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is tijdelijk alleen verkrijgbaar tegen betaling van 10 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 773 cent De ADVEBTEfiTIEPRliS bsdraag* van 1—5 regels fQ.75, elke regel meer 15 cent ngezonden mededeelingen van 1-5 regels 11.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- er Verkoop (gB0a Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. BUITENLAND. De Ceniralen verzochten het terug roepen der neutrale gezanten. De Entente en Griekenland. - De Duitsche pers tegenover de vredesvoorstellen der Entente. Van de oorlogsterreinen. Overzicht De strijd op het Roemeensche oor- logsterrein levert ons de laatste dagen geen nieuwe gezichtspunten, We weten niet, of de legeraanvoerders nog aarzelen, hoe zij moeten aanpakken, of dat er reeds nieuwe plannen worden voorbereid'. In de Roemeensche vlakte meldt het Oostenrijksch legerbericht is er rui et veel bedrijvigheid vanwege het ongunstige weer. Tusschen Braïla en Galatz deden de Rus sen ten W: van Valeni een aanval, .welke door Turksche troepen teruggesla gen werd. In het gebergte gebeurt volgens de le- gerberichten der Middenstaten ook wei nig. Het eenige punt van actie, waarvan sprake is, bevindt zich ten W. varaFocsan^ nabij het dal van Zabala. Daar veroverden de troepen van generaal Goldhach de hoog te 704. Overigens schijnt de strijd zich daar eenigszins naar het N. te verplaatsen. In den Tolgyes-sector, waar de Russen langen tijd aanvallers zijn geweest, gelukten thans ondernemingen van Duitsche afdeelingen. Waaruit die successen bestaan, wordt er echter niet bij vermeld. De actie op het Macedonische front breidt zich naar het Westen uit, wat duidelijk is uit het Oostenrijksch legerbe richt, dat melding maakt van een aanval van gedeelten van drie Fransche regimen ten ten Z. van het Ochrida-meer, in Mace donië, op Oostenrijksch-Hongaarsche stel lingen, welke zich daar bevinden. De aan val werd met medewerking van Bulgaar- sche troepen afgeslagen, zegt het bericht, en bij een tegenaanval werden de Fran- schen tot voorbij Cerava een dorp ten Z. van het meer teruggeworpen. Een Turksch legerbericht deelt mede dat de Engelsehen den 12en Januari ten O. van Koet-er-Amara opnieuw een aanval op de Turksche stellingen deden. Deze aanval werd echter volgens het bericht afgeslagen, terwijl een tegenaanval de Turken tot in de Engelsche stellingen bracht, waar zij gevangenen en buit maakten. 0p Zee. De duikboot- en mijnoorlog. ^-'Het Gi'ieksdhie s.s. „Evangeöofl1' (3773 ton) is in den grond geboord en naar verluidt het Engefeclhe s.s. Brentwood)" (1192 ton). Het Engelsche s.s. Beaufort" (365 ton) iis in den grond geboord. Het Noorsche stoomschip „Vestfold" is tot zinken gebracht. Het Deensche stoomschip „Thyra" van Kopenhagen op weg naar Noorwegen is door een Duitsch bewakingsschip opge bracht. Het Deensche stoomschip „Tuborg" (2050 ton) is door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De Amerikaansche kruiser „Milwaukee" verongelukt. Men meldt d.d. 14 Januari-uit Eureka (Californië): Men vreest dat de kruiser „Milwaukee", die Zaterdag op de kust liep, verloren zal gaan. De woeste zee beukt het schip in stukken. (De „Milwaukee" is een schip van 11000 ton, dat in 1904 van stapel liep. Red.) Griekenland. Griekenland en de Entente. Aan officieele Grieksche kringen wordt wordt gemeld dat de VenLzeiisten het eiland Cerigo (Kythira, ten Z. van den Pelopon- nesos) bezetten, vóór het antwoord der Grieksche regeering op het ultimatum. De Grieksche minister-president had ver scheiden conferenties met Bosdari (de Ita- iiaansche gezant) in de hoop besprekingen te openen betreffende die eischen in het ul timatum, met betrekking waartoe de re- geering een gereserveerde houding aan- Roemenië. De Centraten verzochten de terugroeping der neutrale diplomaten uit Boekarest. Officieel wordt uit Berlijn gemeld: De neutrale regeeringen, die diplomatie ke vertegenwoordigers te Boekarest heb ben, kregen het verzoek deze terug te roe pen, daar na hel) vertrek van de Roemeen sche regeering en de inneming van de vesting en na de instelling van een militair bestuur voor de uitoefening van de diplo matieke functies geen plaats meer is. De neutrale gezanten verlieten Boekarest op 13 Januari in een te hunner beschik king gestelden extJra-trein. De in de vijandelijke pers verspreide ge ruchten over de uitzetting der gezanten eo de daaraan vastgeknoopte boosaardige commentaren ontberen eiken grondslag. Van het Vaticaan. Z. H. de Paus en Engeland. Naar uit Rome gemeld wordt, heeft) Z. H. •de Paus Z.Em. Kardinaal Bourne verzocht diens verblijf te Rome-te verlengen. In zeer bevoegde "kringen verluidt, dat de Kardi naal een eigenhandig schrijven vam den. Paus zal ontvangen, om dit deir Engelsche Regeering te overhandigen. De Vredespogingen. Duitschland en de vredesvoorwaarden der Entente. „Politiiken" zegt, dat geen enkele poli tieke partij in Duitschland de voorwaar den, die den entente in haar antwoord aa i' Wilson heeft kenbaar gemaakt, kan aan vaarden. De bespreking over den vrede, die de rijkskanselier een maand geleden heeft ge opend, schijnt dus voorloöpig afgebroken. De „Norddeutsche" schrijft: „Onze vijanden kunnen er van overtuigd zijn, dati de eerlijkheid van den wil tot vrede, welke uit dit keizerlijk schrijven blijkt, en de doelbewuste vastbeslotenheid overeenstemt, met die, waarmede wij den ooidog, waarvan «ij ons de voortzetting af gedwongen hebben, zullen voortzetten tot de zegepraal". Nederland en de Oorlog. Brooddistributie. De Minister van Landbouw heeft het volgende bepaald: „lo. de hoeveelheid rogge of tarwe welke ter beschikking kan worden gelaten, wordt per jaar vastgesteld op 1^ H.L. per per soon ander dan 1 jaar. 2o. loonbakken. zoowel van rogge, als van tarwebrood is geoorloofd. De in vorenbedoelde beschikking gestel de hoeveelheid van 1£ H.G. per jaar, komt ongeveer overeen met een broodrantsoen van 2.8 K.G. per week. Waar bij de inwer king- tlreding der brooddistributieregeling ongeveer de helft van dit oogstjaar zal zijn verloopen, «zullen derhalve een tarwe- en roggeverbouwer, aan wien voor hem en zijn gezin tarwe of rogge werd gelaten, ge acht moeten worden in het bezit te zijn van 94 H.L. grondstof per lid van dat gezin, met welke hoeveelheid dat gezin in eigen broodbohoefte kan voorzien tot .zoodanig rantsoen als den Nederlanders toegestaan kan worden. Wenschen de betrokkenen eene brood- kaartte ontvangen, dan zal aan hem daar- toe strekkend verzoek wèl kunnen worden voldaan, mits verzoeker voor elke aan hem, of aan een derleden van zijn gezin uit te reiken kaart, alsnog 3/4 H.L. rogge of tar we inlevert. Ik heb van deze gelegenheid gebruik ge maakt de bestaande, voorschriften in dier voege te wijzigen, dat na de inwerking-tre- ding der brooddistributieregeling niet al leen het loonbakken van rogge-, maar ook het loonbakken van tarwebrood geoorloofd zal zijn". De Minister van Landbouw heeft verder het volgende bepaald: lo. de brooddistributieregeling treedt in werking op 5 Februari 1917, met uitzonde ring echter van art. 12, 1ste lid van de brooddistributlieregeling, luidende: „Aan bakkers en winkeliers worden nieu. we voorraden g-rondstof voor hun bedrijf verstrekt tegen inlevering bij het gemeen te bestuur van de door hen ontvangen W.B. en R. bons". 2o. Art. 12, 1ste lid der brcoddistributie- regeling treedt in werking op 5 Maart 1917. 3o. De verstrekking der grondstoffen, be. doeld in art. 12, 1ste lid, der brooddistribu tieregeling in het tijdvak van 5. Februari tot 5 Maart 1917, zal geschieden op den te gen woordigen voet. De stagnatie in het scheep vaartbedrijf; de staking geëindigd. De Bond van Machinisten ter Koopvaar dij heeft aan den minister van landbouw, nijverheid en handel het volgende getele grafeerd: „Wij zijn bereid, op de door u te bepalen voorwaarden naar zee te gaan". Naar aanleiding hiervan heeft de minis ter aan den Bond voornoemd geseind: „Overeenkomstig uw telegram zullen de voorwaarden door mij worden vastgesteld. Uit den aard der zaak zal dat eenige dagen vorderen. Ik stel er prijs op, dat de ma chinisten nu direct gaan monsteren en zeg u toe, dat de door mij vast te stellen voor waarden zullen gelden van den dag af, waarop het varen weder is aangevangen. Het doet mij genoegen, dat thans de sta king weder geëindigd is". Aan het bestuur van de Scheepvaart-Ver- eeniging te Rotterdam (de Vereeniging van Reeders) heeft de minister per telegram den inhoud) van het telegram van den Bond van Machinisten meegedeeld en daar bij verder het volgende geseind: „In het bezit van uwe toezegging, dat u ongezien en ongehoord elke door mij ge stelde loonregeling zal aannemen, deel ik u mee, dat ik zoo spoedig mogelijk de door mij vastgestelde voorwaarden aan u zal doen toekomen. Het doet mij genoegen, dat thans de staking weder geëindigd is". Uitvoer van prei. Staatscourant" no. 11 bevat het Kon. besluit van den 12den Januari, houdende verbod van uitvoer van prei. Geen linnen uit Engeland. De Handé-lsvereeniging Rotterdam heeft, naar de „Middenstander" meldt, van de N. O. T. bericht ontvangen, dat de En- gelsdhe regeering geen licences meer vér strekt voor zendingen Aan linnen goederen van eenigen aard naar Nederland. Looier tract en leder. De heer en Van Gijn, voorzitter van het Distributie-bureau voor huiden en looi stoffen, en M. A. v. Loon, zijn naar Lon den vertrokken, om te trachten, met me dewerking van de N. O. T., de mooilijkhe: den, in verband met d:e aangehouden par tijen lioop-er tract en leder, op te lossen. Uitvoer van riet en biczen. „Staatscourant" no. 11 bevat het Kon. besluit van dian 12d-en Januari, houdende verbod v an uittvoer van niet en biezen en alle producten daarvan. Het woningvraagstuk. Het Ned. Cour. bureau meldt, dat in re- geeringslkiringen een verandering van d?n bijslag van rijk en gemeenten in overwe ging is. Werd van rijkswege en gemeentewege voor 50 pet. voorschot aan de woningvcir- ocïiiiging verstrekt, dieze zou thans worden 75 pet. bijlslag A-ara het rijk en 25 pet. van de gemeenten. Deze regeling z-ou tot 1 jaar na bet sluiten van d;en vrede van kracht bijven. De Regeeringsfilm. De leden van die Eerste Kamer diar Sta- ten-Generaal zijn met hunne ramos door de Ministers van Oorlog en Marine u-itge- noodtgd tot bijwoning van de vertooning van de Oorlogsfilm „Leger en Vloot", op Woensdagavond 17 dezer. (Officieel.) Behoudens onvoorziene om standigheden, zal de lichting- van 1911 bij do «onbereden koppseri, to^p©disten en ■pantserfcirt-artdllerie uitgezonderd,, ver moedelijk omstreeks 10 Maart eerstkomen de, met «onbepaald (klein) verlof kunnen vertrekken. Kamerverkiezingen 1917. De C en tralie R. K. K uasvc reen i ging in het hoofdkiesdistrict Wijk bij Duurstede heeft het voorstel van het hoofdbestuur goedgekeurd om de periodiekevsrUsiêzln* gen in dit jaar zonder strijd te doen af- doop'en, met diien A"erstand«e overawed, dat zuiks niets beschouwd moet worden aid geheel in te stemmen met de tegenwoor dige. regeering. Vertrek van den gezant. Onder buitengewoon talrijke blijken vara belangstelling van de zijde, der autoritei ten en van de diplomatie, heeft gisteren' avond Dr. Henry van Dijke, de afgetreden gezant van de Vereenigde Staten van Ntford-Ainerika de Residentie verlaten. Het Oostenrijk-Hongaarsche gezantschap. Bij het Oostenrijk-Hongaarsche gezant schap ontvingen wij gisteren bevestiging van ons bericht dat de gezant der monar chie, baron Von Giskra eerlang zijn post verlaten gaat. Baron Von Giskra was sedert 21 Juli 1911 bij het Nederlandsche Hof geaccrediteerd,. Begrafenis Jhr. J. W. van Nispen rtot Sevenaer. Plet stoffelijk overschot van jhr. J. W. v., Nispen tot Sevenaer werd, na de plechtige uitvaart te 's-Gravenhage, per auto naar. Zevenaar gevoerd, teneinde daar in de fa milie-grafkelder te worden bijgezet. Eerst te drie uur in den namiddag kwam de lijk-auto, door een volg-auto, waarin de beide zoons en den schoonzoon van don overledene, de heer van Iloogeweegen, aan den ingang der gemeente. "De verdere familie en de deelne,mende autoriteiten waren reeds te 12.35 uur te Ze venaar gearriveerd en begaven zich tegen dien tijd op weg, het lijk tegemoet. Te half vier verscheen de stoet voor het eenvoudige kerkhof, aan den ingang waarvan zich vrij veel publiek had' verzameld. De lijkbaar werd gedragen door perso neel van het Huis Zevenaar. In de kapel, aan den ingang gelegen, werden de beaardigingspiechtigheden ver richt -door den zeereerw. heer G. Schorle- mer, pastoor van Zevenaar, geassisteerd door de weleerw. heeren Bremer en Koel man, kap. te Zevenaar en te Oud-Zevenaar., Het parochie-zangkoor zong het „In Pa rad isunj" en de „De Profundis", waarna het lijk in den grafkelder van de familie Otto van Nispen tot) Pannerden tijdelijk werd bijgezet, om, na het verrichten van noodigen arbeid, een plaats tie vinden in het familiegraf. Nadat een gezamenlijk gebed was ge stort voor de zielerust van den overledene, dankte de oudste zoon voor de laatste eer, zijn vader in de vurige gebeden aanbeve lend. Sociale Berichten. R. K. Werkmeeoterskring. Tot geetstelijk adviseur A an dien te Gouda onlangs opgerichten R. K. Werkmeesters- kring is benoemd de wetoerw. beer B. P. M. de Jonjg. De leden van dlien kring zijn voor het diocees Haarlem vrijgesteld van hot lidmaatschap Aran den Voïlkslbond, ter wol geen hospitant leden kunnen worden aangenomen, zooa's «:cn andiere Bisdom men. Een en andier ingevolge do besóhik- kind van Z. D. H. «dien Bisschop van Haarlem. FEUILLETON. CECILE. Vrij naar het Fransch. O ja, juffrouw; de merrie is zoo mak, dat ik haar best zal kunnen inspannen. En dan is er ook een lichte dog-cart. Kunt u sturen? Als het! een mak beest is, zeker. Ik zal het toevertrouwen aan een der beambten van het stationPlebt ge.ook papier en potlood voor me? Zij schreef een briefje aan haar broeder en stelde het Cecile ter hand. Ik mag je wel met dat briefje belasten, nietwaar? Ge zult wel een bode vinden. Hoe gelukkig, dat uw vader heden afwezig is; wat zou hij ongerust zijn. En mijn ar me Johan! Wat zal die naar mijn komst uitzien! Ik heb echter geen tijd gehad om aan hem te denken. Gij hebt slechts een licht hoedje en. geen mantel bij u; ge zult kou vatten. O neen, ik heb in die Aieistitoiulle een Teismantel getzien, dïïe kan ik wel teenera... ^laj. Montpernon zal vannacht hiep zijn, gij moet dus orders geven, om haar te doeai a(halen.... Nu moet ik nag dien brief van haai- vader ballen; gaat ge melde? Arm in arm togen de vriendinnen naar het huis. ZAvijgenid beklommen zij de' mo numentale trap en openden zij de dieair der kamer, waarheen de doktor en de pafoor het lijk gebracht ha-ddan. De ontslapene a0g op zijn bed, dat met rouwdraperiën pahangen avos; zijn gelaat, dat halverwege was met een witte doek, droeg nu een kalm.e utadirukking. Zijn handen wa ren «op de bonst Baaimgevouwen en om klemden eon rcxzenkrans met zilveren kirulils, de «rozenkrans, Avélke Cecile op prijs Stelde -alte herinnering aan de kostschool. Nabij heit beid stond/ op een tafeCltje tu«s- sefhera twee piroc-htig-e zuiveren lusters een klein, eenvoudig bouten, kruis van Suzan- na, hielt eon'ige «dat men in die rijke woning had kninnen vinden. De zuster bod bij bet iijk -an de «dokter voerde aan die andere zijde van het vertrek eien fluisterend ge sprek met den pastoor. Zij naderden Christina, dli/e, na even bij de sponde te hebben giebelden, met hen en Cecile, die baar voorbeeld gevoed had, bet bureau binnentrad, \va«ar de zuster reeids alle sporen van vloed1 had uitge- wischt. Zijn diodhter moet er van verwittigd worden, zei de geneesheer. Kent u een der bloedverwanten, die zich daarmede ka.n belasten? De pastoor sdhiuddie het hoofd. Ik ken de familie de Montpernon niet, zeikte hij. Ik kwam met d«en overle dene slechts hoogstzelden in aanraking. Misschien weet freule de Marmeraraas ons beter in to lichten. Neen, i)k kien ook niemand, of het zou d'ArtibeS.... Zij hield plotseling op, daar die pastoor etn de geneesbaar rikaiar veaHbateekenand aanzagen. 't Staat te vreezen, zei de dokter, dat de «droevige gebeurtenis, welke bier plaats g/roep, oen gevolg. Avas van^ financieeile verliezen en in dat gevat zouden de betrek kingen tusscbem mejuffrouw Montpernon ■an de familie d'Artibes wel eens plotseling geAvijzigd kunnen worden. Misschien kunnen de con eer ge o«f de tuinman ons de noodige inlichtingen verschaffen. 't Is niet nood'ig, zaide Ghrietina ik ga naar Parijs. Dri pastoor zag haar mot eenige verwon dering aan. Kent gij mejuffrouAv Montpernon dan? Dat niet, maar de omstandigheden wettigen, geloof ik, mijn tusschenikomst volkomen. Ik heb uitgerekend, dat zij te gen den nacht loan aankomen. Men zal hier dus alle nooidüge beschikkingen khn- nen nemen. Gij A'arrkht oen goede daad', mejuf frouw, zeide de pastoor, en ik geloof dat het u goed toevertrouwd is ook. God moge het arme kind bijstaan! Wie toch weet, welke nieuAve beproevingen haar wachten. -7— Haar A-erloofde zal baar dia helpen dragen, zeddJe Gecile. De beidie mannen zagen haar mol lij dend aan. Al«s zij baar verloofde tear minste be houdt. mompelde de geneesheer. Wat; riep het jonge meisje uit, ge looft- gij djat mijnheer dArtibes zijn woord zal breken en zijn verloofde verhaten, om dat zij. ongelrikkig is? Een droeve glimlach vertoonde zich om de lippen van Christina, Zij zeikte echbe-r niets; waarom zou zij haar vriendin te vnot^g de iililusstte ontnemen, dat de edele gevoelens, welke zij zelve koesterde), ook bij andleren gevonden worden. Misschien zal de schande op dim fi- nanoiieeHen ondergang volgen, zfei do dok ter glimlachend. De boad/o mehsj.as verlialen hot huis, uat, na het ongeluk, dat er reeds pïïuuts greep, nog door zooveel rampen werd bedreigd. De kleine Suzan na had de dogcart in gespannen. Christina omhelede haar vriiend'ltn, Airoeg, of zij tóch spoedig het briefje aan haar broeder zou doen toe komen, om een eind aan zijn ongerustheid te maken, nam de leidsels in ha-nden n 'verdiween spoedig uit het gewicht. Cecile 9loeg den weg naar de Rive in. Zij A-enk eerde zoozeer onder den indruk van hetgeen zij dezen ochtend had' onder vonden, dat alles haar somber ezn verdrie tig toescheen. Het was haar of zij plotse ling verouderd was en of een zwarte scha duw voorbaan al haar gonoetgeus zou verduisteren. Op de Rive vond zij alken in ongerust heid. Haar vader, dóe sinds korten tijd i'icais was|, ma-akte jkfcch «all gereed! om haar te gaan zoekenj, terwijl Mathurine en Will-am A'oortdurend op den uitkijk stonden. Zo oaks vaak geschiedt, verkeerde de ongerustheid1 van den graaf, nu d'jo z|oo plotseling eliindigde, in wrevel.. Doch de bleekheid van zijn dochter en het bril len harer lippen, deden able verwijtingen verstommen; hij verbllete-kte zelf, toen zij hem de doodstijding msdedeelide en aihle bijzonderheden Aan het uiteünde dos hee ren Montpernon A-ertelde. En gij, twee jongs meisjes, waart aflllec-n bij don ongelukkige. Hoe heeft mijn lief kind ur don moed toe gevon den, zeicte hij, dliep bewogen. O, met Ghirtstima! 't Was zoo na tuurlijk en zoo eenvoudig. En dan, het moest... Vader, "wij gaan immers morgen Paula bezoeken, niet waai'? Haddlen Avij ntet aan d/Arfcibes pioïton telographee- ren? Het verwonderde mij zoo, dat Chris tina haar ncie-t verwittigen wilde. D'e graaf schudde het hoofd. Wie weet, zeide hij, welke tegen spoeden era weHlke oneer die .wanhopige daad hebben veroorzaakt? Ge'Jdehjike ach teruitgang zou de familie d'Art 1bes mis schien niiet dben terugtreden, hoewel ik mevrouw d'Airti'beis in staat geloof, haar zoon een wetnfig voordeel'ige verbintenis te ontraden. Maar de schande! Men ié veel aan den naam verptiicht, die u zon der Artek is nagelaten.... Ceoile boog het hoofd'. Arme Pon'a! EQ op haar Avas zij nu. jaloersoh geweest. De graaf gvng naar het dorp,; hij wilde den. pastoor verzoeken, juffrouw de Mont pernon mode te deel en, d-af hij zich gö- hoed en al tot haar beschikking stelde. Cecdüie zette zich neder aan den oever van den SoiseUe en tfoc'h-t onwillekeurig haan rozenkrans. Een Mi te huivering over viel baar, toen zij ar aan dacht, d)at die in de handen van dein dooide lag; zij sloeg de oogen ten hemel, en bad vurig, dat heï verblijf der zaligen voor den rouwhebben den zondaar mocht geopend worden en dat de n/oodliige kracht in 't lijden mocht geg,ev2u. worden aan haar, die des och tends nog de gelukkigste dar doebteriS scheen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1