5)c Geicbeke GotMonl; Tweede Blad. Zaterdag 13 Januari 1917 Les uit de Handelingen der Apostelen. IV. 8 en 10. In die diagen zeide Petrus, vervuld zijnde met den heiMgen Geest: gij Over sten des volks en Ouderlingen, hoort toe. Dewijl man cms heden rekenschap vraagt over de waldaad aan eenen gehrekkigen mensöh bewezen, waardoor hij genezen is: zoo zij heit aan u allen en aan. hieit voGk van Israel bekend, dat hij dn dón naam van onzen Hear Jezus Chafetus van Na- earertlh, diien giij gekruist hebt, en dien God van den diaod heeft verwekt, h:er voor u gezond staat. Hij is de steen, d'en gij;, {bouwmeesters, hejbt Jvenwoipem, en Hij dis de hoeksteen geworden: en daar is gisen za'righeiid1 in iemand anders. Want daar is geen andere naam onder dien he me'. aian de menschen gegeven, door wel ken wij moeten zalig worden. Evangelie uit den H. Joannes. II. 1—6. In dien tijd werd eene bruiloft gehouden te Cana in Galilea: en de Moeder van Jezus was daar. En Jezus was ook ter bruiloft genoodigd met Zijne Discipelen. En daar er wijn ontbrak, aeide de Moeder van Je zus tot Hem: zij hebben geemen wijn. Jezus zeide haar: Vrouw, wat bemoeit gij u met mijne zaken! mijn uur as nog niet gekomen. Zijne Moeder zeide tot de bedienden: doet al wat Hij u zeggen zal. En er waren zes steenen kruiken gezet, volgens het gebruik der Joden, om zich te wasschen, 'houdende elk twee of drie metreten. Jezus eeide hun, vult de kruiken met water. En zij vulden ze tot boven toe. Dan zeide Hij tot hen: schept nu, en brengt het aan den hofmees ter. En zij brachten het. Toen nu de hof meester het water, dat wijn geworden was, proefde, wist hij niet, vanwaar het kwam; maar de dienaars, die het water geput had den, wisten het wel. Nu riep de hofmeester den-bruidegom, en zeide hem: iedereen zet eerst goeden wijn voor, en, als zii dien ge dronken hebben, den minderen: maar gij hebt den goeden wijn tot nu. toe bewaard. Dit eerste zijner mirakelen deed Jezus te Cana in Galilea, en Hij heeft zijne glorie geopenbaard, en zijne Discipelen geloofden in Hem. Verklarinq van het Epistel. De wonderbare eenheid bij een zoo groo- te verscheidenheid van de deelen van het menschelijk lichaam werd ons door den II. Paulus in het Epistel van den vorigen Zondag als afbeelding gesteld van de eens. gezindheid en liefdevolle samenwerking, die er moeten gevonden worded bij de Christenen ledematen van dat geestelijji lichaam, waarvan Jezus Christus het Hoofd is. Wil nu die eensgezindheid niet verstoord worden, dan is niet alleen noodzakelijk, dat ieder met nederigheid en getrouwheid de hem aangewezen bediening verricht, de hem geboden genadegaven gebruikt, maar tevens dat hij zich niet het ambt of de waar digheid of de rechten van anderen -aan matigt, '\ls iemand dus de gave der profetie ont. vangen heeft, hij trede op als profeet, maar in alles wat hij spreekt, houde hij zich trouw aan de geopenbaarde waarheid en geen eigen kennis stelle hij daarvoor in de plaats. En allen, die een of ander dienst ambt te vervullen hebben, moeten zich be perken tot de hun opgelegde taak, met nauwgezetheid hun eigen werkzaamheid verrichten ten voordeele van alle mede broeders. Hieraan knoopt de Apostel vast. een reeks van heilzame lessen, clie grootendeels de beoefening der christelijke liefde betreffen. ,,De liefde zij' ongeveinsd", zij kome voort uit het hart. Wij zijn verplicht el kander te helpen en veel te werken tot nut van 't algemeen. Dit zal ons echter onmo gelijk zijn, als wij niet daartoe gedreven worden door oprechte en hartelijke liefde. Zoo andere redenen: eigenliefde, eer zucht, den Christen aanzetten tot .hande len, dan .zal hij in plaats van den even- «nensch bij te staan, hem dikwijls tot over last strekken. De hoovaardij immers is de oorsprong van alle slechte neigingen. De hoogmoedige zal den naaste niet voorko men in eerbetoon", hij misgunt hem alle eer; hij zal anderen niet aansporen om den nood der hulpbehoevende Christenen te le. nigen, eerder zal hij hun goede werken verkleinen en bedekken; hij zal piet „zege nen, die hem vervolgen", doch in toorn ontstoken, zal hij trachten wraak te oefe nen. Laten wé daarom waken over ons zelf, waken over onze daden en zien of wij ons wel laten leiden door den plicht van oprech te naastenliefde. Dan toch alleen zullen on. ze werken ten voordeele zijn van den even- menseh, aangenaam zijn aan God, en voor ®nszelf vol verdiensten. TH. A. VIS. i.Hageveld", Voorhout. R.K. Pr. VerKlaring van hst Evangelie. De tweede Zondag na Driekoningen geeft ons het Evangelie van do bruilóft te Cana. Zeer nauw sluit deze Zondag aan bij het Driekoningenfeest. Op dat feest toch viert de H. Kerk behalve de openbaring des Hoe ren aan de Wijzen uit het Oosten ook de herdenking van het eerste wonder door Christus te Cana gewrocht. Veel moeilijkheid brengt diti Evangelie verhaal niet mede. Alleen over het ant woord, dat Jezus aan Zijne Moeder gaf, is nogal uiteenloopend geoordeeld. Maria gaf op eenvoudige wijze te kennen, dat er geen wijn meer was, natuurlijk wetende, dat haar Goddelijke Zoon in dien nood kon voorzien. Zij, die reeds zooveel wonderbare gebeurtenissen had bijgewoond, kende Je zus' wondermacht en tevens kennende Zijn groote Liefde en Goedheid wendde zij zich vol vertrouwen tot Hem. Het antwoord van Jezus kan ons toe schijnen hard te zijn, het is dat echter niet. „Vrouwe, waf heb Ik met U?" In die uitdrukking ligt ongetwijfeld iets afwij zends, echter niets onvriendelijks. Als Jezus zegt: „Mijn uur is nog niet gekomen" kan dat eenvoudig bet eekenen; het juiste oogen- blik is nog niet) daar, straks zal het zijn. -Men kan echter, zooals latere schriftuur- verklaarders wel doen, ook het geheel in vragenden zin nemen. In het eerste geval is dan de beteekenis: Vrouwe een plech tige aanspraak, zooals later Jecus aan het kruis genageld weder Zijne Moeder zou aanspreken laat dat maar gerust aan Mij over. Als het oogenblik daar is, zal ik wel zorgen. In het tweede geval: laat dat gerust aan Mij over: Mijn uur is immers reeds gekomen Christus was immers Zijn openbaar leven.reeds begonnen? Hoe het ook verklaard wordt, Christus geeft op eene zacht afwijzende manier te kennen, dat Hij zelf door Zijn goddelijke Alwetend heid het gebrek aan wijn kennende, zelf ook zou weten te zorgen, dat er op het juis. te oogenblik in voorzien werd. Dat Maria het ook zoo begreep blijkt wel uit den wenk, welken zij den dienaars gaf. De Evangelist Joainnes, die ons dit ver haal doet, wil den vollen omvang van het wonder laten uitkomen. Daarom noemt hij die verschillende bijzonderheden op, als den inhoud der kruiken, in onze maat over gezet ten (naastenbij negen-en-dertig liter elk; en dan de verwondering des hofmees ters over de uitmuntendheid van den wijn, die.desondanks niet eens hef eerst geschon ken was. Zoo wil de H. Joannes het doel bereiken, dat hij met zijn verhaal, zooals trouwens met heel zijn, Evangelie, voor oogen had: zijnen geloovigon de diepe over. tuiging bijbrengen van de Godheid van Christus. Daarheen wijst ook de slót-uit drukking van het verhaal: „en zijn leer lingen geloofden in Hem". Moge de H. Kerk met de voorlezing van dit Evangelie ook in ons het geloof in Je zus' Godheid weder versterkt hebbenl B. J. HERMANS, Voorschoten. Pr. KERKBERICHTEN. AARLANDERVEEN. Parochie van de H.H. Apostelen Petrus en Paulu9. Zondag: de H.H. Missen om 8 en 10 30 uur. Dinsdag: 9 uuir p'ectotig jaargotijdie -van Cornells Willetonordus van Egmond. Donderdag: 8.30 uur gezongen H. Mis ter eare van het A'LOorh. Sacrament. BODEGRAVEN. Parochie van den H. WLHbrordus. Zondag: 7 en 10 uur H.H. Missen; 1.30 uur Catedhtismus; 2.30 uur Lof en Rozenhoedje; 4.30 uur Patronaat. Maandag: 7.30 uur H. Mis. Dinsdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Woensdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Ponderdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen; 7' uur Lof en Rozenhoedje. Vrijdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Zaterdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Van 4 uur gelegenheid om te biechten. Eiken ochtend 0.15 uitreikling der H. Communie en onder de le H. Mis Rozen hoedje om door de voorspraak van Ma ria den vrede van God af te smeeken. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: 7 uur H. Communie; 7.30 uur II. Mis; 10 uur Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers. Dagelijks wordt om 7.15 uur de H. Com munie uitgererilkt. Donderdag: 8 uur gezongen H. Mis voor de leden der broederschap dier Ged-urige Aanbidding. Taterdag: Biechthooren van 1112 en na den middag van 79 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michaëi. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Vespers. Maandag: 7.30 uur de H. Mis bij d)a Eerw. Zusters; 11.30 uur Catechismus Dinsdag: 8.15 uur H. Mis; 11.30 uur Ca techismus. Woensdag: 8.15" uur H. Mis. 11.30 uur Catechismus. Donderdag: 8.15 uur gezongen H. Mis tot afwersng van z/rekte ondetr het vee. 9 en 11.30 uur Catechismus. Vrijdag: 8.15 uur H. Mis; 's nam. van 3.30 1.30 Catechismus. Zaterdag: 8.15 uur II. Mis en na middags van 48 uur gel. om te biech ten. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Barnardus. Zondag: Eerste H. Mis om half acht, om 10 uuir Hoogmis; om half 3 V esp eis en (Lof. Maandag en overige dagen eerste H. Mis om 7 uur, tweede H. Mis om kwart na 8. KATWIJK, Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag: de H.H Missen te 7 en te 10 u.; te half 1 Catechismus; te kwart) vóór 6 uur Rozenhoedje èn te 6 uur Loef. Deze we elk die Catechismus naar ge woonte. Dinsdag: 's avonds te half 8 Lof ter eere van d'etn H. Antonius. Woensdag: 's Avonds te half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. Zaterdag: *s middags van 59 uur gedegen heid om te biechten. LANGERAAR. Parochie van den H. Adrianus, Zondag: de H.H. Missen om 7.39 en 10.30 uur; na de Hoogmis Catechismus; 2.3Ö uur Vespers; 5 uur Patronaat. Door de week de H.H. Missen orn 8 en 9 uur. Maandag en Woensdag Catechismus le kfl. Dinsdag en Donderdag CatocïuLsmue 2e kil. Donderdag: van 3.304.30 gelegenheid -mn te biechten, ©east voor do schoo'gaande kindaren en daarna ook voor anderen. Vrijdag: Catechismus 3e klas. Zaterdag: van 34 en van 68 uuir gele genheid om te biechten; 7 uur Lof. LEIOSCHENDAM. Parochie van den H. Petrus en Paulus. Zondag: 7 uur Vroegmis: 10 uur Hoog mis; 3 uur Vetsiperos; 7 uur Lof. Woensdag: 9.30 uur gezongen Huwelijks mis. D-iiuicrdag: 6.30 Lof. Zaterdag: 6.30 uur Lof; van 48 uur biechthooren. LEIMtllOEN. Parochie van den H. Joannes dc Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoog mis; 1.30 Catechismus; 2.30 Vespers. Maandag en oxenig-a dogen de H.H. Mussen ten 7 uuir en, te 8.15. Zatertfag-moirgen vóór en na die II.H. Missen en des rnamiddlagis vanaf half 4 gcftetgenlbead om te biechten. LISSE. Parochie van de H. Agatha. Zondag: te 7 uur en te half 9 de gelezen H. Missen; te 10 uur de Hoogmis; te half 3 de Vespers met Rozenhoedje; daarna te 7 uur vergadering van de Derde Orde met. imkleeding en Processie. Maandag is er geen H. Mis te haCif 10. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag-avond te 7 uur Lof met Rozenhoed] Zaterdag-nrid'diag na schooltijd gelegen- Qieid «rn te biechten voor de jongens drie niet bij den pastoor op de leering zijn, van 34 uur voor de kinderen (jongens en meisjes) van de pastoors-'eering, van 49.30 voor de oudere kinder m en volwassenen. Deae week Catectomus naar gewoonte. MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7.30 Vroegmis; 9.15 Cat.; 10.15 Hoogmis; 2 uur Lof. Maandag: 8.30 uur II. Mis; 12 uur Cat. Dinsdag: 8.30 uur H. Mis. 12 uur Catechismus. Woensdag: 8.30 uur H. Mis, 12 uur Cat. Donderdag: 8.30 H. Mis; 12 uur Cat. Vrijdag: 8.30 uur H. Mis. Zaterdag: 8.30 uur H. Mis. Na den middag gelegenheid om te biechten van 3.30— 7.30 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 2.30 Vespers. Maandag: 7 en 8 uur H.H. Missen. Dinsdag: 8 uur H. Mis. Woensdag: 8 uur H. Mis., Donderdag: 8 uur gezongen H. Mils. Vrijdag: 7 en 8 uur H.H. Missen. Zaterdag: 7 en 8 uur H. Missiën. NIEUWVEEN. Parochie van den H. Nicolaas. Zondag: half 8 de Vroegmis; 10 uur dc Hoogmis; kwart voor 2 Catechismus; haM 3 Lof. Woensdag: 8 uur gezongen Jaargetijde - vóór N ad erstadtBroere Zaterdag: 7 uur van 4—6 uur 'an, van half 8half 9 gelegenheid om te biechten. De H. Communie wordt uitgereikt 's Zon dags ondier de Vroegmis,, alsook kwart na 9 uur; op geiwone weekdagen kwart na 7 uur, vóór en onder de H. Mis. NOORDEN. Parochie van den H. Martinus. Zendag: 7 uur stille H. Mis: 10 uur Hoog mis; 2 uur Vespers. Woensdag: 9 uur plechtig gezongen Re quiem; overige dagen H. M(is can 8 uur. Zaterdag: beiehllhooren van 46 uur. NOORDWtJK. Parochie van den H. Jeroen. Zcnciag: de H.H. Missen ten 7, half 9 en 10 uur; 1.30 uur Cataohüamua; 2,30 uur Vespers; 6.30 uur Lof v. St. Jeroen met gebeden, reliquivereering. Donderdag: 7 uur Lof ter 'sere van het AiKerh. Sacrament. NOORD W IJKER HOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: half 8 stille H. Mis; met onder richting; 10 uur Hoogmis inet predicatie; 's namiddags half 3 Lof. 6 uur Recollectie. NOOTDORP. Parochie van den H. Barihotomeus. Zondag: de H.H. Missen te 7 en 10 uur; te 130 uur Catechismus; te 2.30 uur Vaspecrs. Zaterdag: van 4 uur af gelegenheid om te biechten. OEGSTGEEST. Parochie van den H. Willlbrordus. Zondag: H.H. Ms&em 7 en 10 uur; Cate chismus 1.30 uur; Vespers 2.30 uur; Lof 6.30 uur. Dinsdag: Lof 6.30. Donderdag: Lof 6.30 uur. Zaterdag1: Biecbth'owein na de II. Mite en 'sraamiddiags van 59 uur. Catechismus naar gewoonte. RIJPWETERING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: Heden 2die collects voor de ar men.. Na den middag 1 uur Catechis mus; 2 uur Vespers, en ha die Vespers moeten de kindieren, die in deae week weer gezamenlijk to Communie zullen gaan, even in de kerk blijven. Maandag, Donderdag em Zaterdag ts 11 uur. en Dinsdag te 9 uur Catechismus. Dinsdag: te S uur gezongen Rouwmis. Woensdag: ta 8 uur de H. Mis voor dCn vrede. Donderdag: feest van St. Petrus' Stoel te Rome; op dien dag of op den volgendien Zondag vo'Jlie Aflaat voar die Aartsfbroe- darsóhap van den St. Pieterspenning. Na de H. Mis van haM 9 gelegenheid om te biechten. Zaterdag-ochtend van 7 uur tot na de H. Mis van half 9 en 's middags van 48 uur gelegenheid om te biechten, A.s Zondag 3de Zondag der maand; vol'e Af'aat vacxr do Broederschap van den Lev. Rozenkrans; 2de ool'ecte voqr de St Pieterspenning. Bij het sf,uiten van het a.s. Veertigv ureng-eibed worden de vaandragers en bruidjes weer venvacht STOMPW1JK. Parochie van den H. La'Jrenilua. Zondag: 7.30 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers; 7 uur Congregatie. AITjb diagon de Catechismus), behalve Zaterdag. Vrijdag: biechthooren voor de jongens als inaar gewoonte. Zaterdag: De eerste II. Mis in het Gesticht. Des middags biechthooren van 4 uur af. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomew. Tondag: ha'f 8 Vroegmis; 10 uur Hoog miss; 1.30 Cat; half 3 Lof met Rozen hoedje voor den vrede In den week Cat. naar gewoonte. Zaterdag: van 48 uur biechthooren. WASSENAAR. Parochie van den H. Wylllbrordue. Zondag: 7 uur en half 0 'gelezen H.H. Missen; 10 uur Hoogmis; 2 uur Catech.; 3 uur Vespers; half 6 Vrouwen-Congre gatie. Maandag en Dinsdag slechts 2 H.H. Mis- son: half 8 en 9 uur. Woensdag en vólgende dagen 3 H.H. Mis sen: 7, 8 en 9 uur. Wo^isdjg,: 7 -uur geizomgiein Jaargetijde voor we die. Ruiijgrok. Zaterdag: 's avonds 7 uur Lof. Deze week Catechismus volgens ge woonte. GeHegehhekl tot biechten bij elke gods- dieauatoefemingZaterdag van haM zeven tot 9 uur. ZEVENHOVEN. Parochie van den H..Joannes Geboorte, lor dag: 6. 45 uur H. Communie; 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 's uvondis half 7 sluiting dJer Missie-oefemiingem. Maandag: 7 uur H. Communie, waarna II. Mals; 7.30 uuir H. Mis; 8 uuf gezon gen Rouwmis. Dinsdag en volgende dagen 7.15 uur H. Communie; 8.15 uur II. Mie. Doze week biechthooren vo'igeins ge woonte. ZOETERMEER. Parochie van den H. NIcolaus. Zendag: de H.H. Missen om zen*en uur etn 10 uur; 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Lof en Rozenhoedje; 7 uur H. Fa milie. In de week de H.H. Missen om 7 en 8.15 uur. Vrijdagavond 7 uur Lof. Zaterdagmiddag van 48 uur biecht hooren, ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: Uitreiking der II. Communie 6.45 en 8 15 uur. Do H.H. Missen oirn 7.30 en 10 uur Hoogmis; 1 u'ur Catechismus; 2 uur Vespers en Lof voor den wereld vrede; 4.30 en 6.45 Patronaat. De H.H. Missen in do week om 7 en 8.15 uur. Catechismus iederen dag. Zaterdag: Biechthooran van 35 en van 67 uur. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: uitreiking der H. Communie kwart vóór 7 uur; de H. Missen om half 8 en 10 uur; 3 uur Vespers; half 7 Lof; Maandag en vaCgendJe diagen uitreiking der IICommunie om ha.if 8; half 9 de H. M:is. Woensdag: 7 uur Lof. Donderdag: haM 4 biecM'hiooren wor kin dieren. Vrijdag: half 4 en half 5 biechthooren voor kinderen; 7 uur Lof. Zaterdag: 5 uur biechthooren. DE NAAM JEZUS. (Feestdag, vroeger 2an Zondag na Drie koningen, thans getw ion ijk Zon dags na Nieuwjaar.) Hedr'gie Naam Jesus! Hoe grijpt Gij mij aan, Als ik U lleas reeds, of vorm met mijn Tippen! Hoe echter raak ik van eerbied ontdlaan, Alls 'k U voel gaan boven alle begrippen! Wand're Naam Jezus, die bergen var- wringt, Onweeps bedaart en orkanen doet braken, Kwalen gen eest, dood en ha1 reeds be dwingt, Duivelen uitdrijft en Gods lof doet spreken! Schrik'bre Naam Jezus, die büksemendfel neerslaat al wiie U blijft honen en tarten; Vrees'lijke Jezusnaam, Gij schokt de hel, Zoo daar die Naam loedt als Vloek bij do smarten. Macht'ge Naam Jezus! Hoe zijt Gij me een kracht In al mijn zwakheid bij tijden en strijden! Menige deugd heb ik, door U volbracht, Menige zonde rnodht 'k door U vermijden. Bereniaam Jesus! Geen naam zóó vol eer! Wat naam op aarde ook al hoog moge klfiinkan, Uw Naam, o Jezus, klinkt eirodeHiacxs meer; De eerenaam Jezus doet alle eer verzinken. Rijke Naam Jezus. Gij gaat boven al Wat men op aarde ook maar kostbaar mag noemen; U in den mond, U in 't (harte vooral Dót is .efenat rijkdom Da&r valt op te roemen! Goede Naam Jezus! Op aarde bestaan Maer goede nomen, en dingen cm men^chen; Maag goed als Gij, Jezus, Gij en Uw Naain, Zóó goed, neen, kon ik en kan ik niet wemsohen! Zoete Naam Jezus! Wat doet 'het mij gooi Telkens a's 'k Jezus, o Jezus mag zeggen; Hoe echter is 't woordje Joaus mij zoet Ails 'k Jezus zelf in mijn hart neer -mag Lieve Naam Jezus! Hoe m(Ln ik U teer! 'k Min moeders naam en ook dien van mijn vader, En, ja, den Naam van Maria nog meer,.... Uw Naam tooh, Jezus, is eind'toos mij nadiea-l Troostrijke, zaOvemdie, opb au rende Naam,- Elkeen bemoedigend bij alle lijden, Pijnstillend, hóedend, ja a'IÜos.te zaam Wat maar 't arm memscihidom van leed. kan bevrijdian. Jezus, o Jezus, en Jezus nog eens! Met en door U wil ik leven en sterven! Door U hehbe 'k alles met U h'i-ar gemeen* Om dan, hiernamaals Uw Rijk te var» sverven*

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 5