BINNENLAND. De Vredespogingen. Het antwoord aan Wilson. De Praosche Minister Briand overhan digde gistermiddag aan den gezant deer .Vereenigde Staten uit naam van alle ge allieerde regeeringen het antwoord op de mededeeling, welke President Wilson den oorlogvoerenden op 19 December deed toe komen. Het is een vrij lang stuk, iets uitvoeriger dan het antwoord op de Duitsche nota, maar 't is niet waarschijnlijk, dat het eooals sommige kringen me enen van een eensationeel karakter is. Er i9 reden te gelooven, dat het in groote trékken de eeni. ge voorwaarden zal aangeven, waarop de geallieerden bereid zijn over vrede te" on derhandelen. De tekst van de nota zal in Frankrijk openbaar worden gémaakt, maar eerst 48 uw nadat bekend is, datl president Wilson ze heeft ontvangen. De centralen willen geen wapenstilstand. Het Korr. Norden meldt uit Berlijn: In verband mét de vredesnota's is in de onzijdige pers herhaaldelijk de mogelijk heid van een wapenstilstand geopperd. De Mid den-Euro peesche mogendheden moeten echter de mogelijkheid van een dergelijke overeenkomst beslist van de hand wijzen. Eetn wapenstilstand' zou uitsluitend ten goede komen aan de entente, die met de vrije zee achter zich oneindig veel beter voor haar herstel zou kiinnen werken dan de centralen. Buitenlandsche berichten. Een nieuw 9ysteem voor draadlooze telefonie. Naar de „Seoolot" verneemt, hoeft Mar coni een nieuw systeem voor draadlooze taberfdmo govonden. Het apparaat dient voor gebruik op schepen voor k'eine af standen van ongeveer 30 zeamijl-an. De masten moeten een hoogte van ruim. .30 M. hébben. Nederland en de Oorlog. Militaire bewaking. Het stelen van een militair brandkastje met een halve ton in1 geld gieedt de „Maas bode" gereede aanleiding om te wijzen op de verouderde manier van bewaking, nog bij bet leger in zwang is. Men plaatst schildwachten voor huizen en gebouwen, alsof men bang is, dat ze zullen wegloopen, terwijl een behoorlijke dief of inbreker toch nooit binnengaat door de bewaakte ingang. Men zet de geldkisten in lokalen, die onbe waakt blijven, terwijl in andere lokalen de wacht verblijft. Men laat ^Idalenjnkwoi:-. toeg^-ataastaa konden die in-het dagelijksch leven een compta bele betrekking bekleeden en over groote kapitalen van and«*en het beheer voeren en men gebruikt ze niet. Men weet altijd vooruit wanneer men geld ter uitbetaling noodig heeft en houdt groote sommen on der zich op de bureaux in houten kistjes af kleine metalen trommeltjes. Men kan voor weinig geld in alle groote steden een safe huren bij een bank, en men doet het niet De „Maasbode" heeft gelijk, zegt „De Tijd", maar het reglement op den inwen- digen dienst dateert ook, als wij ons niet vergissen, van 1805 en is toen gebaseerd op de krijgsregie van Prins Maurits. Men wordt b.v. nu nog door een schildwacht aangeroepen met een „werdal", wat den ken doet aan den tijd, toen ons leger voor een groot deel was samengesteld uit Duit- schers en Zwitsers. In ons lieve vaderland gaat alles langzaam en kleeft men zeer aan het oude. De „Import'1 opgebracht. Wolff seint officieel uit Berlijn: Op 10 December hebben onze Vlaamsche xeestrijdkrachten het Nederlandsche stoom schip „Import", op weg van Rotterdam naar Londen, naar Zeebrugge opgebracht. De lading bevatte o. a. katoenwaren, oliën en dranken. Het s.s. „Import", groot 513 netto en 847 bruto tons, was in de geregelde vaart van Rotterdam op Londen. Het schip vertrok gisteren en was te 10 u. 40 m. nam. in zee. Naar de firma mededeelt, zal het schip spoedig worden losgelaten, daar het slechts 10 20 contrabande aan boord had. Het s.s. „L e d a" beschoten. Eergisteren is te Rotterdam binnengeko men hët NederL s.s. „Leda" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., dat in de Golf van Biscaye, in'den avond van 12 November j.l., kwart voor 10 uur, is beschoten, vermoede lijk door een Duitschen onderzeeër. Het echip heeft gelegen, aan het terrein van de N. V. Thomson's Havenbedrijf, en is gis teravond ongeveer 10 uur na lossing ver trokken naar Amsterdam om gerepareerd te worden. Gistermorgen heeft van wege de Neder landsche regeering een officier der marine een bezoek gebracht aan het schip om een onderzoek in te stellen. De „Msbd." verneemt omtrent de toe dracht der zaak het volgende: Het was ongeveer kwart voor 10 uur, toen men op de „Leda" heel in de verte, in aar men meende, een tweemast zeilscheep je waarnam. Juist ging de tweede stuur man een sterkeren verrekijker halen, toen een schot weerklonk, en op hetzelfde oogen- blik een granaat de brug doorboorde, en lot ontploffing kwam. De scherven vlogen over de manschappen heen, die op de brug Stonden en sloegen links en rechts door machinekamer, kaartenhuis en in de bun kers, en richtten daar een ware verwoes ting aan. Had de tweede stuurman even getalmd, dan was hij eeker gedood, daar de granaat insloeg op de plaats, waar hij zoo juist gestaan had. Oogehblikkelijk stopte de „Leda". Dit nam niet weg, dat nog een tweede schot viel, dat vlak over den boeg in het water sloeg. Het oogan- schijntijike zeilscheepje bleek naderbij ko mend een onderzeeër te zijn. De nationali teit kon moeilijk worden vastgesteld), daar het geen uiterlijke kenteekenen of merk- teekens droeg, en de bemanning van den onderzeeër verschillende teekens op hun petten droeg. De kapitein van den onderzeeër beval een boot uit te zetten, en kwam daarna met 13 Denen, die van een getorpedeerde Deensche boot afkomstig waren, naar de „Leda". De kapitein van de „Leda" protesteerde tegen de schending van zijn schip, waar voor geen enkele reden bestond. De kapitein van den onderzeeër veront schuldigde zich, zei dat het een vergissing was, en dat het schot alleen als waarschu wing was bedoeld om te stoppen. Het doel alleen was de 13 man van de Deensche equipage over te nemen, die aan boord van de onderzeeër waren. Toen dezen op de „Leda" waren overge gaan», werd de kapitein van den onderzeeër teruggebracht, en de „Leda" voer verder naar Vigo, waar het de 13 Denen aan land zette. De „Leda" kwam van Port Talbot uit Engeland meti pl.m. 1300 ton diamanlkolen en bestemd voor Cnrthagena. Het laatst vertrok de „Leda" van Huelva uit Spanje met een lading erts. E n g e 1 a n d'V Idssingen. De mailboot „KonEngdn Regentes" is te hiaCif zes gistermiddag te VlSssinigem bin nengekomen met 66 passagieren 400 zak ken mail en 500 paAdketpoot, terwijl g&- re&d liggen voor verzending 400 zaïkkesn mail en 1100 patoketpost. Onder de passagiers wanen een paar Nedjerlrnidsche opvarenden van het Deen- sdhem stoomschip „Rortlé' dat op 7 Dec. op de Fnansdbie kust is getorpedeerd. Verder 47 reizigers voor Goch. Deportaties ïn België. Naar het „Hb'Jd." verneemt, is het ant woord der Duitsche regeendng op het ver toog dei' Nederlandsche Regjeeiing tot haar gericht inzake de deportaties uit Bek gië, thans bij het Mimdertarie van Buitan- landlsche Zaken onit/vangein. Zeep. Het rijks centraal administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, heeft den gemeentebesturen meegedeeld, dat met de distributie van zachte groene of gele zeep wordt aangevangen 1. De inkoopsprijs volgens art. 3 bedraagt f 35 per 100 K.G. Voorloopig zal per maand kunnen wor den verstrekt h K.G. per hoofd van de be- votking der gemeente. in welke kleur (groen of geel) zij moeten wcuden uitgevoerd. Gemeenten welke rechtstreeks bij ge noemd kantoor bestellen, worden verzocht binnen 3 maal 24 uur na ontvangst dei- zending te betalen aan het op de factuur aangegeven adres, tot het bedrag dat die factum- aangeeft, zijnde voor iedere betrok, ken 100 K.G. zeep: f21. Alle binnengekomen orders zijn geannu Leerd en moeten nu opnieuw op clen voet van K.G. per hoofd per maand gespeci ficeerd worden ingezonden. De regeeringszsep is gemerkt R. Z. bene vens een nummer. Klachten over kwaliteit dienen, wat de gemeentebesturen betreft, binnen 24 uur telegrafisch aan genoemd bureau te wor den ingezonden, onder vermelding van het. merk en het nummer. 2. Aan gemeenten, welke door accoord- teekening van een winkeliersbestelling de zeep betrekken, door middel van een- gros sier, zal elke op zoodanige bestelkaart aan. gevraagde boeveelheid van het totaal aan hunne gemeente toegewezen kwantum wor den afgetrokken, totdat dit geheel is aan geleverd. Voor een juiste verdeeling der orders onder de winkeliers zal dus moeten worden zorg gedragen. Of het noodig is de reeds afgestempelde kaarten met het oog op het bovenvermelde terug te nemen, is aan ieder gemeentebe stuur ter beoordeeling overgelaten. De gemeente wordt verder voor iedere, volgens onder 2 genoemde wijze, bestelde 100 K.G. belast met f 1.40. Bestellingen, welke een overschrijding van de toegestane K.G. per hoofd per maand zouden veroorzaken, worden ron der meer ter zijde gelegd. Winkelierskaarten, voor accoord getee- kend door gemeentebesturen, welke recht streeks betrekken, worden niet ter uitvoe ring doorgegeven. De zeep mag alleen worden verkocht ten behoeve van- huishoudelijk gebruik. Industrieën, die gewoon zijn zachte groe ne of gele zeep in haar bedrijf te gebrui ken, kunnen deze aanvragen bij de ver- eeniging van fabrikanten van zachte zeep, Parkstraat 4a, dien Haag, waar bestelkaar. ten verkrijgbaar zijn. De prijs van deze eeep bedraagt f 42 per 100 K.G De bestellingen voor de maand Februari worden ingewacht tusschen 20 en 24 Ja nuari. Tabak per zeilschip. Röufter sectnt uit Batavia., dart, tan gevol ge van het gebrek aan stoomschepen, de MoPgendie week het zeilschip „ASbertine Beatrice" met een lading taJbak naar Euro pa zal vertrekken. (De „Aüberfcitoe Beatrice" is ean stalen bank van 1379 ton bruto.) Jhr. Mr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Servenaer. t In bét liberale Hiaagetihe WbacL^H e t Vaderland, lezen we-, „Opnieuw heaft de dood een oii&r van de Tweede Kamer gevraagd; d)e afgevaar digde van Rh eden is in den ofgeloopeai macht overleden. Hij kwam indertijd in de Kamer, waar bij, lij heit op andere plaats, reetdis lange jaren de dflscussiën had bijgewoond als hoofdredacteur van „De Residentiebode" in 1908, alls opvolger van dien hen- Kolk man, die in het KabinertrHeemskerk alis Minister van Financiën was opgetreden^ Hij was een overtuigd en streng Katholiek, aoödat wij in pohSticda lijnrecht tegenover hem stondén. Wat ons natuurlijk niet be itelt hem de eere te doen toekomen, die hij in eflk opzicht verdient van te zijn gpwflest een even werkzaam als beginsel vast lid van onze volksv e i-tegemwoordi - güng. Zijn ijver ais zoodanig was te meer te waardieeren, waa,r hij zidh sinds jaren niet meer toon vedbeiugen in eeme goede getaondhiedd; iets wat menig ander in zijne plaats van allen vermneüenden arbeid nou hébben dlo-en afzien. Hij was een man van veel scherpzinnigheid, zooaflls telkens bleek ais hij die verdediging van eene zaato op zich nam, en wij zijn overtuigd, dia; ook in onzen kring zijn heengaan door vefien met leedwezen zal worden verno- De begrafenis va/n het Tweede Kamerlid voor Rhiedlen, jhr. J. W. van Nispen tot Seivenaer, zal as. Zaterdag te Zeven aar pHaats hebben. Vrijdagavond' zal het stof felijk overschot uit het sterfhuis wonden overgebracht naar de paroéh/Lek-erto van Onze Lieve Vrouwe van Goeden Raad', aan het Bezuidenhou-t, te 's-Gravenhage, en nadat in deze kerk Zaterdagochtend half negen een plechtige uitvaartdienst zijn gecellehreerd, zal het lijk pea- auto naar het R. K. kerkhof te Zevsniaor wor den overgebracht. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Oorlogsbegrooting. Memorie van Antwoord. Aan de Memorie van Antwoord wordt het volgende ontleend: Wegzending met klein verlof. De mededeeling in de Troonrede, dat de Regeering opnieuw de mogelijkheid zau overwegen om den clruk der mobilisatie té verlichten, had ten d-oel te doen uitkomen, dat zij zich telkens weer de vraag stelt, of in die richting niet verder gegaan kan worden en dat dus niet een last op de be volking gelegd wordt, waarvan de nood zakelijkheid niet telkens opnieuw wordt overwogen. Een zoodanige verminderin, van de onder de wapenen staande troepen macht, dat men van een gedeeltelijke de mobilisatie zou kunnen spreken, lag geens- zins in het voornemen; wel werden maat regelen beoogd welke verlichting zouden oeze zijn lot stand gekomen, cfoördat de bijzondere verloven van 10 op 20 -Mjrr" gebracht en het tempo van aflossing nog eenigermate werd versneld. Naar het oordeel van den Minister gene- heil te verwachten van het met verlof zen- raliseert men dan ook te veel door alleen den der andere lichtingen als middel ter vermindering van den mobilisattiedruk. De meening, dat dé oudste lichtingen in haar geheel het meeste belang bij terug keer naar hare haardsteden hebben, is niet geheel juist, zooals o. m. hieruit blijkt, dat bij vertrek eener lichting aanvankelijk ge middeld 9 der sterkte vrijwillig onder de wapenen blijft. De meening van verscheidene leden die verklaarden dat wel eene demobilisatie in technischen zin uitgesloten moest worden geacht, maar die toch toelaatbaar oordeel den een groot aantal manschappen lich- tingegewijs met zoogenaamd klein verlof naar huis te zenden, blijkt te berusten op de onbevooroordeelde beschouwing dier le den; van de politieke en strategische ver houdingen,, die volgens hen slechts tot de slotsom kunnen voeren, dat hét gevaar van in den krijg te worden betrokken niet van dien aard is, dat eene groote krijgsmacht onder de wapenen voortdurend onontbeer lijk is te achten. De Regeering veroorlooft zich de zaak even onbevooroordeeld, an ders in te zien. Ligt de verdediging van het politiek inzicht der Regeering niet op den weg van den Minister, ten aanzien van den militairen toestand wil hij hier slechts her inneren aan hetgeen ieder laatstelijk in de dagbladen heeft kunnen lezen over den aanleg van verdedigingswerken aan onze oostgrens. De R-egeerring bomt er tegen op' dat haar standpunt beschouwd wordt ails een, het welk hoar gamaklkeilijto maakt do verant woording voor alle gebeurlijkhedlen te dragen. De Minister is met de varlofsver- leen i rig zoovei' gegaan, dat het te voor zien is, dat de lichtingen, wélltoe in Aug. 1914 onder de wapenen waren, in Aug. a.s. al'e in het gienot van onhepaofldi klein verlof zulten kunnen worden gesteld. De om dér de wapenen zi jnde sterkte ïb thans van dien aard, dat niet dan met moeite kan worden voorzien in de dage- Jijkséhe düensten.' De Minister kon er niet toe overgaan om thans op nog ruimere schaal klein verlof te verleen en; hij waarschuwt daarlbij tegen een overdreven voorstelling van den druk van den mdbdi'fiisatie-toestand, zooa's 'eze geworden is na de door hem genomen maatregelen. Militie, landweer landstorm, Ondtep de wapenen zijn: lo. van de mi litie de lichtingen 19111916; 2o. van de bereden korpsen, de pantserfort-antiMerie <en da torp edesten bovendien de mali toe lichtingen 1909 en 1910; 3o. van den land storm de jaaiklaissen 19101916. De gezamjehlijtoie sterkte van die met ver- 3of gezonden groepen maent de Minister niet in een voor openbaarheid bestemd stuk te moeten vermelden. Wat de tijdstippen van wegzending van wcQgemde liahiingran betreft, wemsdht hij dbfc te houden aan da tot dusver gevolg- 1 die gedragslijn, om n.l. aan elk dier tijd stippen geien bekendheid te geven, alvo rens tot die wegzending van eene lichting is beefloten. De oudste lichtfflngiecn der militie Hn bet va'jdBcger kunnen nog niet naar die land weer overgaan, omdat de wettelijk daar voor vastgestelde tijdstippen nog niet) zijn aangebroken. Het streven is er steads op gericht, van bijzondere bekwaamheden van dienstplich tigen zjooveed mogelijk partij te trékken. Niettegenstaande vele vrijwilligers bij den landstsorm militie- of lanids/toamipflich- tig zijn geworden en mag woaidén, blijft het aantal vrijwilligers, hoewel! in den laatstem tijd' iets afnemend, toch vrij aan zienlijk. De aterkts op 1 April 1918 bedroeg 7533 hoofden, op 1 Nov. 1916 was döt cij fer 7300, w. o. 142 officieren en 493 onder officieren. VermöJts niet alle mannelijke imgezets- nen, die geschikt zijn de wapens te dra gen, worden ingedeeld bij millirtoie- al dienstplichtigen landstorm, beeft de vrij willige landstorm zeker zijne reden van i behouden. Bovendien kunnen jongeüedjen van 1719-jarigen leeftijd eene verbintenis aangaan, zoodot de mi litaire kennis bij den landstorm verkre gen, ben later reedis gedeelteilijk geoefend in 't leger brengt. Vergadering van gisteren. Een sympathiek woord. De Huur- Oommïssiewet. Mr. Goeman Borgesius, die heden 70 jaar is geworden, is, zooals bekend, on gesteld zijn zwakte is, volgens de laat ste berichten steedis toenemende zoo dat de beer Schaper gisteren al® voor zitter fungeerde. Een sympathiek woord sprak deze naar aanleiding van bet over lijden van Jhr. van Nispen, het Kamer lid voor Rheden. Hij kjarotote-riséeade wij len jhr. Van Nispen in juiste bewoordin gen, waar hij, zijn ijver, bekwaamheid en degeilijkhdki roiemende, opmerkte, d.at geestkracht en voOhardiing schenen te ver goeden, wat hem aan bdiaazoskrajcht te kort schoot en dat hij véél geileden en ge streden heeft voor de zaak, die hem heilig was. Namens de regearing sloot minister Cort van der Linden zidh bij deze woorden aan. Op de omvangrijkte agenda, welke de Tweede Kamer zich bij de regeling van werkzaamheden zag vooagéliegd en waarop o.a. de Hoofdlstukken dor Staats1- begrooting voor 1917 voorkomen stond bovenaan, om dadelijk in behandlefling te komen, de Huurcommissiewet, De strek king van dit wetsontwerp is duid ei ijk om schreven in den eigenlijken titet, weüke als doeb aangeeft „die voorkoming- van onrekMijfce opdrijving van de huurprijzen van woningen van lagere huurwaarde" De Regeeringj wtF. waken tegen hu.unop- drijring en zij stelt in baar ontwerp, dat het verboden is méér hrnfr te vragendam d3 hum- op of Laatsteüijk voor 1 Januari eeii door" de 'gëèféénfönjke' óverföSfe im de gemeenten aan te wijzen college, HuurcoirnnAasie genaamd, daartoe in een speciaall geval permissie gieett De aljgeimeene beschouwingen befeft men gtffeteren g3ëi/ndl:jgd0 om vandaag aan ie artikelen te beginnen. Bij die behandeling der artikelen zu 'en we nader gelegenheid vinden bet voor en tegen van het wets ontwerp te Gemengde Berichten. Diefstal van f 2000. De Dordtsch.e po litie heeft in verzekerde bewaring geno men een 17-jarige knaap aldaar, die ten nadeele van een brievenbesteller een kistje met geldswaardigen inhoud ten bedrage van1 ongeveer f 2000 bacl ontvreemd. Het kistje had hij onder Bolnes in de Oude Maas geworpen, doch het is opgevischt eh in beslag genomen., Den inhoud had de jongen verstopt onder een heg aan een dijk tusschen Barendrecht en Bolnes. Ook dit bedrag heeft de recherche uit Dordt opge spoord, „D. Ct." Korte vreugde. Een Duitteche deser teur, die gistermiddag voor de- rechtbank te Almelo terecht moest staan, ontvluchtte het paleis van justitie en holde de straat over, achtervolgd! door de marechaussee. Op het geroep van: „Houd hèfisl" werd hij door een petroleumventer gegrepen en daarna geboeid teruggebracht. Brutaal. Door de politie te Vlissdngen is aangehouden een militair, die reeds en kele weken zonder verlof daar rond zwierf en zich herhaaldelijk schuldig maakte aan diefstal van militaire kleeren, schoeisel enz. Des nacht® wist de aangehoudene steeds onderdak te vinden in een der ka zernes en sliep dan op de krib van een der verlofgangers. De gestolen voorwerpen zijn •door de politie in beslag genomen. Onder kinderen. Het 4-jarig dochtertje van den werkman L. wonende te Delft liet haar li-jarig- zusje loog drinken uit een fleschje. In hoogst ernstigen toestand is de arme kleine naar het gasthuis vervoerd. Ongeluk. Eergisterenmiddag had te Roswinkel een ernstig ongeluk plaats. Van twee bij café Ter Horst ingekwartijf de kommies^soldaten liet de een bij ongeluk een geladen revolver op den grond vallen met het noodlottig gevolg, dat het schot af ging en zijn collega B. in het been getrof fen werd. Dr. Hospers van Emmer-Compascuum verleende heelkundige hulp. Auto-ongeluk. Nabij Hoofddorp slipte de auto van dr. M. van Halfweg tengevol ge van den modderigen weg in de Hoofd- vaart. De auto kantelde over den kop en kwam gelukkig weer op de wielen terecht. Hierdoor kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Dr. M. en <ie chauffeur kwa men met den schrik vrij. Steenkolennooct en trammjsère. Men meldt uit Oss aan de „Msbd.": Uren vertraging ondervonden de laatste dagen de trams der Stoomtram-Maatschap pij BoschHelmond" op het traiect Ge- mert— Oss wegens gebrek aan goede'steen kolen. Maandag kwam de tram, welke om 12.45 te Oss moet aankomen, eerst om ruim 4 uur birmen. Onderweg was de machine blijven staan en moest de machinist eerst bij deze en gene wat steenkolen opscharrel len alvorens er verder gereden kon wor den; van een volgende tram izag de machi nist zich verplicht onderweg eerst steen kolen bij te koopen wilde hij de plaats zij ner bestemming bereiken. Gistermorgen vertrok de eerste tram van 6.15 uit Oss eerst te ruim 8 uur, ook wegens gebrek aan steenkolen en werden aan de gasfabriek al hier eerst steenkolen en cokes gekocht voor de reis naar Gemert kon worden aangevan- gen. Verdronken. Op den kistdam te^Lutje- land is het lijk van een Engelsch marine matroos aangespoeld. De goederen waren gemerkt 6421. Slechts een horloge met ket ting werden op het lijk gevonden. Aan de ketting hing een insigne, waarop gegra veerd stond: M. E. A. Marine-Engineers- Association. Lijk gevonden. Eergistermorgen werd door twee Durgerdammer visscbers het lijk van den op 29 Nov. even huiten de haven van Muiden verdronken korporaal Bander binnengebracht. Op nagenoeg dezelfde plaats, waar de ongelukkige is omgeko men, vingen zij het in hun sipieringnet op. Het werd door het Mil. Roode Kruis naar het kerkhof vervoerd. DorpsbakkerS9taking. T,en gemeente- huize van Warnsveld had, naar de „Am. Ct." meldt, een bijeenkomst van bakkers plaats, ten einde door een vakkundige in gelicht te worden over de nieuwe broodre geling, door minister Posthuma voorge schreven. Het resultaat was, dat allen eenparig be sloten, te zijner tijd het bedrijf stop te zet ten, daar zij van meening waren, dat al die administratieve rompslomp onmogelijk door fcfen kon worden uitgevoerd. Niettegenstaande een ernstige waarschu wing van den burgemeester, bleven ze bij hun besluit. De Brood-Commissie te Arn hem zal mét deze beslissing in kennis wor den gebracht. Een geschil op he< 8.3. „Ncordam". Acht en veertig stokers, die gistermorgen voor het s.s. „Noordam" van de H.-A.-L. moesten monsteren, hebben dit aanvanke lijk geweigerd daar zich een, kwestie voor deed wat betreft het logies aan boord. De stokerè zijn n.l. gehuisvest in het midden van het schip. In verband met eventueel gevaar had de gezagvoerder hun tijdens de reis van Fa-lmouth naar Rotterdam bevo len dit logies te verlaten en op het star- en tusschendek de hutten te betrekken. Daar deze echter niet beantwoorden aan de eischen, die de stokers stelden, verzochten «ij thans devoor de bedienden bestemde hutten, die vrij waren, te mogen betrek- ^.en^wat door den gezagvoerder geweigerd Bij aankomst aan den wal werd de zaak in handen gegeven, van de Zeeliedenveree- niging „De Volharding". In een gehouden vergadering werd besloten niet te monste ren, alvorens het verzoek was ingewilligd., met den directeur der H.-A.-L. met drie af gevaardigden uit de stokers, welke tot re sultaat had, dat hun werd toegezegd de be doelde hutten te mogen betrekken, werd daarop tot monsteren overgegaan. Dienst StavorenEnkhuizen. De veer boot) „Bosman" i9, naar men aan, de „Leeuw. Ct." bericht, weer tijdelijk uit de vaart. Te Amsterdam zal ze voorzien wor den van tanks, zooals ook de „Van Has selt" heeft, ten einde dieper inzinken mo gelijk te maken, wat bij slecht weer soms wenschelijk is. Met) het karwei zullen naar gissing een paar maanden gemoeid zijn. De dienst wordt zoolang waargenomen door de reserveboot „Friesland." van het oude type. Dijk verzakt. Naar men aan het „N. v .d. D." mededeelt, is tusschen Durger- dam en het Kinselmeer dé Zuiderzeedijk over een lengte van 25 M. verzakt, vermoe delijk ten gevolge van het spuiten van, zand achter den dijk. In den dijk zijn in de lengte op die plek twee scheuren zichtbaar. Een ploeg werklieden is thans bezig met den toestand van den dijk te verbeteren. Een seringendief gesnapt. In den laat-, sten tijd werden voornamelijk aan den Uiterweg te Aalsmeer uit de bloemenkas^ sen seringen gestolen. Ofschoon extra toezicht zoowel door de politie als door de burgers werd gehouden, kon men den dader niét te pakken krijgen.. In, den nacht van Maandag op Dinsdag was dé rijksveldwachter met den gemeente veldwachter weder op surveillance. Omstreeks vier uur zagen «ij even voorbij Bennebroekerweg aan den Kanaaldijk een roeibootje van de richting Westpias aanko men. Zij stelden zich verdekt op en consta teerden dat een persoon iets uit de boot naar onder den1 dijk bracht. Hun vermoe den, dat hij zijn fiets ging ophalen, om daarop den buit te laden, werd bewaar heid. Inmiddels kon de politie zich overtui gen van den aard van het gestolene. Niet minder dan, 175 takken seringen le en 2e kwaliteit lagen in couranten gewik keld op een hoopje. Het duurde niet lang of de dief kwam terug. Terwijl hij bezig was de seringen op zijn rijwiel te laden werd hij gearresteerd. Hij bekende op drie plaatsen de seringen te hebben gestolen. ©e takken werden in beslag genomen. Op de opgegeven adressen werd gecon stateerd, dat de takken van de struiken waren afgesneden. De dief was vroeger woonachtig te Aals meer, thans te Amsterdam. Het was bekend, dat dezelfde persoon een paar weken geleden seringen ver ou der den prijs te Leiden verkocht had en om deze te koopen niet op de veilingen noch bij bloemisten te Aalsmeer was geweest

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2