S)e Slaldóolvz Sou^ont Tweede Blad. iaiag8et»4aiB8<^g8»8stew^reMg9iat^teg<^|gg<^)g<^i6m5iei»®|ii3SBg«<^iG{»agtss»Ktf6Wa|gs<TOeB>ga VAN Vrijdag 5 Januari 1917 EERSTE ZONDAG NA DRIE KONINGEN. Les uit den brief van den H. Paulus aan de Romeinen. XII. 15. Ik bid u, lieve Broeders, door de barm hartigheid Gods, dat gij uwe lichamen aan God opdraagt, tot eene levende, heilige en behagelijke offerande, welke bestaat in ge paste godsdienstigheid. Maakt u niet gelijk vormig aan deze wereld, maar betlert u door de vernieuwing van uwen geest; op dat gij moogt kennen, welke oven1 u de wil Gods is, die zoo goed, aangenaam en vol maakt is. Ik zeg dan, volgens de genade, die mij gegeven is, aan allen, die onder u zijn, dat niemand hooger gevoelen van zich. zelven hebbe, dam het moet zijn; maar met bescheidenheid van zichzelven denke, en volgens de maat des geloofs, die God aan ieder uitgedeeld heeft. Want gelijk wij in één.lichaam vele ledematen hebben, en die ledematen niet hetzelfde werk doen, alzoo zijn wij velen, ook één lichaam in Christus; en wij «zijn elk, de ééne de ledematen van dten ander, in Christus Jezus onzen Heer. Evangelie uit den H. Lucas. li. 42—52. Toen Jezus twaalf jaren oud was, zijn zij volgens de gewoonte van het Hoogtijd ge gaan naar Jeruzalem; en wederkeerendie na het einde der Feestdagen, bleef het kind Jezus to Jeruzalem, zonder dat zijne ouders het wisten. Doch meenendie, dat Hij in het gezelschap was, reisden zij eenen dag" voort, en zochten hem onder hunne er- wanten en kennissen. Maar Hem niet, vin- deinde, keerden zij weder naar Jeruzalem, om Ilem te zoeken. En het gebeurde na drie dagen, dat zij Hem vonden in den Tempel, zittende in het midden der Leera ren, hen hoor en de en ondervragende. Doch allen, die Hem hoorden, stonden verbaasd over zijne wijsheid en zijne antwoorden. En dit ziende, stonden zij Verwonderd. En zijne moeder zeide tot hem: Zoon, waarom hebt Gij met ons aldus gedaan? Zie, uw vader en ik .zochten U met dlroefheid. Hij «•reide tot hen: waarom zocht gij mij? wist gij niet. dat ik met) die dingen, .die mijn Vader aangaan, moet beziff zijn? Maar zij verstonden miet, hetgeen Hij tot. hen zeide. Hij trok dan met hen af, en kwam te Na-- zareth, en was hun onderdanig. En zijne Moeder bewaarde al deze dingen in haar hart. En Jezus nam toe in wijsheid, in ja ren, en in gyinst bij God en bij de menschen. Verk'arinq van het Epistel. Wederom noodigt de H. Kerk ons uit om op te gaan naar Bethlehem, daar, gelijk de Wivzen uit het Oosten, het Goddelijk Kind te aanbidden en Het onze geschenken aan te bieden. Welke moeten die geschenken zijn? De Heiland heeft uit liefde tot ons zich zelf geheel aan ons gegeven, brengen wij Hem dan als offer ook het hoogste wat wij be.zitten: het offer van geheel onszei ven, van ons lichaam en van onzen geest. Daar toe spoort de H. Kerk ons aan' met Paulus' woorden: - ,,Ik bid u dan, broeders, bij die groote barmhartigheid, die God ons getoond heeft, dat gij uw lichamen opdraagt aan God als een lovende, heilige en welbehagelijke offerande". De Joden offerden aan den Heer der Schepping geslacht vee en vruchten der aarde: wij, door Christus gemaakt tot kin deren Gods, mogen daarmee niet volstaan; ons offer moet volmaakter zijn, wij moeten God aanbieden ons eigen lichaam, waar van wij alle ledematen en krachten willen gebruiken, om Hem te verheerlijken. Daaruit volgt dat wij dus niet mogen denken en handelen, zooals de booze en zondige wereld dit doet, maar „overeen- korr\st.ig de vernieuwing van ons gemoed", welke in ons gewrocht is door de recht- vaardi'gmakende genade van Christus moeten wij ons voortdurend beijvei'ön om te weten, wat God van ons verlangt, om hiernaar ons leven in te richten. V Dan wijst de H. Paulus bijzonder op den plicht van nederigheid. Krachtens het ge»zag van zijn Apostel' ambt, welke waardigheid hem door Chris tus is gegeven., beveelt hij allen, niet hoo ger van zich te denken dan behoorlijk is, dat oordeel moét zijn overeenkomstig de mate der gaven en genaden, welke hun door God geschonken zijn. Nfemand mag zich verhoovaardigen. Evenals de vele ledematen, die tot een en hetzelfde lichaam behooren, elkander noo- dig hebben, en, ofschoon zij niet dezelfde verrichting hebben, voor elkander zorgend en eendrachtig samenwerkend, het geheele lichaam tot nut strekken zoo hebben ook wij, dje ledematen zijn van dat eene geestelijk Lichaam, waarvan Christus het Iioofd is, elkanders dienst van noode. Wel ke plaats iemand dan ook inneme, welke .waardigheid hem ook mocht zijn toever trouwd, hij vervulle zijn werk eoo, dat het strekke tot nut van 't algemeen. Zoo zullen allen een van geest zijn; liefde zal hen onderling nauw verbinden, hen ge- zamelijk doen vereenigd .zijn met Jezus Christus en den Vader, die hen allen een maal vereenigen- zal rondom Zijnen troon. TH. A. VIS. „Hageveld", Voorhout. B.K. Pr. Verklaring van he! Evangelie. De Evangelist Lucas verhaalt ons het ge beurde met den twaalfjarigen Jezus te Je ruzalem. Hij doet dit zóó nauwkeurig en omstandig, alsof hij ei- zelf de ooggetuige van geweest was. Dit nu is niet) het geval geweest. Wel is er een zeer eerbiedswaar- dige overlevering, dat de II. Maagd zelve aan Lucas het verhaal heeft gedaan van de jeugdgebeurtenissen in Christus leven, welke hij in zijn Evangelie heeft opgeno men. Of Jezus op zijn twaalfde jaar voor het eerst het) paaschfeest te Jeruzalem ging medevieren, valt niet uit te maken. Het kan eenvoudig om de volledigheid zijn, dat de H. Lucas die leeftijdsbepaling geeft. Echter is het ook mogelijk dat hij daardoor voor de lozers het begrijpelijk wil maken, dab Jezus te Jeruzalem achterbleef zonder dat Maria en Jozef het in 't eerst opmerk ten. Want we moeten wel weten, dat een kind van twaalf jaar in die landen reeds genoeg tot jongeling was ontwikkeld om zich zelfstandig te bewegen en het dus geen verwondering baarde, als zulk een kind niet in de onmiddellijke omgeving zijner ouders bleef. Toen echter Maria en Jozef na de eerste dagreize, bij het eerste op onthoud van het reisgezelschap, waar schijnlijk voor het nachtverblijf, naar Je^us "omzagen en Hem niet ontwaarden, gingen zij terug om Hem te zoeken te J-eruralem; zij vernamen, waarschijnlijk van de mede reizigers, dat niemand hun.' Kind nog had gezien. Te Jeruzalem vonden zij Hem na drie dagen sinds hun afreis te midden der leeraars in den tempel „bezig met de din gen Zijns Vaders". In dit Evangelieverhaal vernemen wi] de eerste woorden, welke van Christus in het Evangelie zijn opgeteekend. Zij dienen als antwoord op de klacht van Maria en gaven eene volledige verklaring van Jezus' han delwijze. Uit die klacht/ blijkt, dat Maria en Jozef volstrekt niet vermoedden, welke beweegreden hun Zoon tot dat achterblij ven had aangespoord. Er klinkt dan ook in Jezus' antwoord als een zacht verwijt, wat tegelijk eene afdoende zelfverdediging in houdt. Het is alsof Jezus zeggen wil „gij kondet toch wel begrijpen, dat lk hier niet zou blijven om U ongehoorzaam te zijn of verdriet aan te doen. Gij hadt derhalve uit U zelve moeten begrijpen, dat het hoogcre beweegredenen waren, welke Mij daartoe noopten". De Evangelist verhaalt dan verder, dat Maria en Jozef niet volkomen begrenen het woord, wat Jezus tot hen sprak. Zij begre pen namelijk nog niet, dat hiin Kind reeds nu, Rij het dan voor een oogenblik en, om een beperkt aantal hoorders( was opgetre den in Zijne prophetische waardigheid en eoo Zijn werkzaamheid al6 Goddelijke Leer- aar reeds begonnen was. Nu ging Jezus weer met hen mede in was hun onderdanig. Heeft de Evange'ist die opmerking omtrent Jezus' onderdanig heid er misschien bijgevoegd om ter meierde re verdediging van 's Heeren ge draging In Jeruzalem te dtonen, ongetwij- did is het tegel i ik een aandringen' van het groote voorbeie'd, dia.t ons in die on derdanigheid van den Schepper aan Zijne sehense1 en gegeven is. ,,En Zijne Moeder bewaarde al deze din gen. in haar hart", om ze te bepeinzen cn te betrachten en *er haar nut medie te dóen. „En Jezus ging vooruit enz." Deze woor den zijn op diew^de wijze t.e veiviki'&.ren a's heit sToit dies Evangelies van den vorig en Zondag. B. J. HERMANS, Voorschoten. Pr. KERKBERICHTEN. AARLANDERVEEN. Parochie van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Zondag: de H.H. Missen om 8 en 10 30 uur. Donderdag: 8 30 uur gezongen H. Mis tor eere van het AlOerh. Sacrament. ALPHEN. Parochie van den H Bonlfacius. Zondag: De H.H. Missen 7 uur, (8.30 uur Kapeil), en 10 ujut; 1.30 uur Gated ïismus; 2.30 uur Vespers met Rozenhoedje; 4.30 uur Conference van het Juvenaat; 7 u. oefening voor de ieden der St. Josepli- vereenigiing. Door de week de H.H. Missen 7 uur, 7 uur (Kaïpel); 8.15 uur. Dinsdag, Woensdag en Donderdag geen H. Mis te 7 uur, wel uiredken der H. Communie. A.a. Zondjag feest van AanbididJng. BODEGRAVEN. Parochie van den H. Wiilllbrordua. Zondag: 7 en 10 uur H.H. Missen; I.30 uur Catechtamus; 2.30 uur Lof en Rozenhoedje; 4.30 uur Patronaat. Maandag: 7.30 uur H. Mis. Dinsdag: 7.30 en 8.30 uur H.IL Missen. Woensdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Ponderdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen; 7 uur Lof en Rozenhoedje. Vrijdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Zaterdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Van 4 uur gelegenheid om te biechten. Eiken ochtend 0.15 uiiitreikzing der H. Communie en onder de le H. Mis Rozen hoedje om door de voorspraak van Ma ria den vrede van. God af te sme-eken. BOSKOOP. - Parochie van den H. Joannes da Domper. Zondag: H. Mis te 7.30 uur en 10 uur Hoogmis; 2.30 Vespers met Rozenhoedje. Deze week Catechismus volgens ge woonte. Gedurende de week de H.H. Missen ten 7 en 8.15 uur. Vrijdag ten 8.15 gezongen H. Mis en des avonds van 68 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag: gelegenheid om te biechten van 3.30 af en des avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: 7 uur H. Communie; 7.30 uur II. Mis; 10 uur Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers. Dagelijks wordt om 7.15 uur de H. Com munie uitgereikt. Woensdag: 8 uur gezongen H. Mis voor 't behoud van het vee en de vruchten dér o,ar de. Saterdag: Biechthooren van 1112 en na den middag van 45 en van 79 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michael. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Verpers. Maandag: 7.30 uur .de H. Mis bij dlei Eerw. Zusters; 11 30 uur Catechismus. Dinsdag: 8.15 uur gezonden H. Mis voor ziellerust van hen die op ons kerkhof zijn begraven; 11.30 uur Gatedhijsmus. V/oensdag: 8.15 uur H. Mis. II.30 'uur Catechismus. Donderdag: 8.15 uur H. Ma. 9 en 11.30 uur Catechismus. Vrijdag: 8.15 uur H. MLs; 's nam. van 3.30 4.30 Catechismus. Zaterdag: 8.15 uur H. Mis en na middags Aan 48 uur gel. om te biech ten. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bemardus. Zondag: Eerste H. Mis om half acht, om 10 uur Hoogmis; om half 3 Vespers en /Lof. Maandag en overige dagen eerste K. Mis om 7 uur, tweede H. Mis om kwart na 8. HOOGMADEr. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: De Vroegmis te half acht, de Hoogmis te 10 uur. Te half 2 Catechis mus; half 3 de Veep ars. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag Oatochisimus. In die week de H.H. Missen te half 8 en half 9. De Kerkmeesters zuüilen aan de huizen de driemaandelijksdhe ooltocte houden. KATWIJK, Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag: de H.H Missen te 7 en te 10 u.; te half 1 Catechismus; te kwart vóór 6 uur Rozenhoedje en te 6 uur Lof tor cere van dJen II. Jeroen. Deizc week de Catechismus naar ge woonte. Dinsdag: 's avonds te half 8 Lof ter eere Anan don H. Antonius. Woensdag: 's Avonds te half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. Zaterdag: 's m'iidlcLags van 59 uur gelegen heid om te biechten. LANGERAAFL Parochie van den H. Adrianue. Zondag: de H.H. Missen om 7.30 en 10.30 uur; na de Hoogmis Catechismus; 2.30 uur Lof met preek; 5 uur Patronaat. Door de week de H.H. Missen om 8 en 9 uur. Dinsdag maar ééne H. Mis om 8 uur. Woenslag en Vrijdag Catechismus le klas. Donderdag: Catechismus 2e klas. Donderdag: van 3.304.30 gelegenheid -om te biechten, eea-st voor de schoolgaande kinderen en dlaarna ook \x>or anderen. Vrijdag: Catechismus 3e kiLas. Zaterdag: a-an 3—4 en van 68 uur gele genheid cxm te biechten; 7 uur Lot MEUK EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7.30 Vroegmis; 9.15 Cat; 10.15 Hoogmis; 2 uur Lof. Maandag: 8,30 uiuir H. Mis; 12 uur ,Cat. Dinsdag: 8.30 uur H. Mis. 12 uur Catechismus. Woensdag: 8.30 uur H. Mis, 12 uur Cat. Donderdag: 8.30 H. Mis; 12 uur Cat. Vrijdag: 8.30 uuir H. Mis. Zaterdag: 8.30 uur H. Mis. Na.den middag gelegenheid om te biechten aran 3.30 7.30 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; Maandag: 8 uur II. Mis. Dinsdag: 8 uur II. Mis. Woensdag: 8 uur H. Mis. Donderdag: 7 uur H. Mis; 8 uur gezongen H. Mis; 4 uur Lof. Vrijdag: 7 en 8 uur H.H. Missen. Zaterdag: 7 en 8 uur H. Missen. NIEUWVEEN. Parochie van den H. Nicolaas. Zondag: half 8 de Vroegmis; 10 uur de Hoogmis; kwart a*oor 2 Catechismus; half 3 Lof. Zaterdag: 7 uur Mariatof; A-an 46 uur •en a-an half 8half 9 gelegenheid cxm te biechten. De H. Communie wordt uitgereikt 's Zon dags onder de Vroegmis, alsook kwart na 9 uur; op gewone Aveekdagen kwart na 7 uur, vóór en onder de H. Mis, NCORDWfJK. Parochie van den M. Jeroen, Zondag: de II.TI. Mtosen ten '7, half 9 en 10 uur; 1.30 uur Cat:oh:'siaus; 2.30 uur Vespers; 6.30 uur Lof ter eere »van hot II. Hart. Maandag en vo'igondc dagen de II. Mis sen te 6, 7 en 8 uur. Donderdag: 7 uur Lof ter eere van het Allierh. Sacrament. NoOROWïJKERHOUT. Parochie v£n den H. Victor. Zondag: half 8 stille II. Mis; met onder richting; 10 uur Hoogmis met prêdicatie: 's namiddags half 3 Lof. NOOTDORP. Parnchio van tien H. Bartholomeu» Zondag: de H.H. Missen te 7 en 10 uur; te 1.30 Catechismus; te 2.30 Vispers; te 7 uur vergadering der aartsbroederschap van de H. Familie. Dinsdag: te 9 uur gezongen H. Mis voor Bruidegom en Bruid; evenseens te 10.30 gezongen H. Mis voor Bruidegom en Bruid. Zaterdag: van 4 uur af gelegenheid om te biechten. OUDE WETERING, Parochie van den H. Jacobua. Zondag: le Zondag der maand. De H.H. Missen 7 en 10 uur. Te 9 uur uittrekking der II. Communie. Geeai Catechismus. Te 3 uur de Vespers, waarna de Biblio theek o-poai is tot 4.15 uur. Heden sehaaJl- coF'ecte a-oor die kerk. In deze week da H. Mis nog te 7.30 uur en 8.15 uur de Catechismus a-oor de a.s. Communicanten. MaandagaA-ond 7.30 uur Congregatie der H. Famiilie. Zaterdag: Biedhthooren van 69 uur; de kinderen in den morgen. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: de H.H. Missen te 7, 8.30 en 10.30; te 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers. Maandag en volgende dagen H. Missen 7 uur, 7.30 en 9 uur. Zaterdag: biechthooren 48 uur. RIJPWETER ING. Parochie van de H. Maria Geboortn. Zondag: Heden 1ste Zondag van de maand; volle aflaat; 2e collecte voor de sieraden der kerk; 1 uur Catechismus; 2 uur God vruchtige Oefening ter eere v. h. Godd. Hart met kortte toespraak, na de Oefening het liedje „Hart van mijn gekruisten Heer". Deze week dagelijks, behalve Vrijdags^ te 11 uur, en bovendien Dinsdag ook te 9 uur Catechismus. Woensdag: 9 uur gezongen H. Mis met ,,Te Deum" tot dankbaarheid. Donderdag: 8 uur H. Mis vooir den vrede; na de H. Mis van half 9 gelegenheid om te biechten. Zaterdag-ochtend van 7 uur tot na de H. Mis vam half 9 en 's middags van 48 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag 2e collecte voor de armen. Het a.s. 40-uren Gebed valt op 4, 5 en 6 Febr. en daarmede zal de hernieuwing der H. Missie worden gesloten, Avelke op Maandag 29 Januari begint. SASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratius. Zondag: 7.30 II. Communie; 7 uur stille H. Masi; 10 uur Hoogmis; 1.30 Catechis mus; 2.30 Vespers. Maandag: 6.30 Congregatie A-oor mannen en jongelingen. Deze aa-eek te 12 uur Catechismus voor d-3 plechtige II. Communie. Woensdag: 's iwoncto to 7 uw Congregatie Zaterdag: 3 uur biechthooren en ten 7 uur Lof ter oeire der H. Maagd. STOMPWIJK. Parochie van den H. Laurentlua. Zondag: 7.30 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers; 7 uur Congregatie. Maandag, Dinsdag en Woensdag een H. Mis ta 7.30 uur. AHe dagen de Gatedhismusi, behalve Zaterdag. Vrijdag: Biechthooonen voor de kinderen a's naar geAvoonte. Zaterdag: De eerste H. Mis in het Gesticht. Des middags bieclitbooiren van 4 uur af. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentlua. Zondag: half 8 Vroegmis; 10 uur- Hoogmis; 's middags 3 uur Lof. Dinsdag: 8 uur II. Mis-Ier eere van den 11. Antonius.,. Woensdag: 9 uur do II. Mis tot Averisg a an ziekte ondier het vee. Donderdag: na schooltijd biechthooren voor de meisjes. Vrijdag: 's middags na schooltijd biechtr hooren a-oor do jongens. Zaterdag: 8 uur II. Communie der kindo ren; s namiddags na 3 u. biechthooren. WASSENAAR. Parochie van den H. Willlbrordus, Zondag: 7 uur en half 0 gelezen II.IL Missen; 10 uur Hoogmis; 2"uur Catech.; 3 uur Vespers; 6 uur~5'Iannen-Congregatie Maandag: slechts 2 H.H. Missen, 8 uur en half 10; deze laatste gezongen voor Bruid cn Bruidegom Francisa Therosia Knij- nenburg en Henrs. Joês. Corns, v. Loon. Dinsdag en volg en ge dagen 3 H.H. Missen, 7, 8 en 9 uur. Dinsdag 7 uur gezongen Jaargetijde voor Tl/omas v. Vliet. V/oensdag: 7 uur gezongen Jaargetijde voor Pastoor Bruystens en ouders. Zaterdag: 's avonds 7 "uur Lof. Deze week Catechismus volgens ge Avoonte. Gelegenheid tot biechthooren bij elke godsdienstoefening; Zaterdag van 69 uur. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding Zondag,: Uitreiking der II. Communie 6.45 e.n 815 uur. De H.H. Missen om 7.30 en 10 uur Hoogpiis; 1 ujur Caitciablismus; 2 uur Ve.ipons en Lof voor den wereM- «VTede; 4.30 en 6.45 Patronaat. De H.H. Missen in de weck om 7 en 8l15 uur. Catechismus i«deren dag. Zaterdag: Biechthoaren van 3—5 en van 6—7 uur. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: uitreiking der II. Communie kwart a'óór 7 uur; de II. Missen om hall 8 en 10 uur; 3 uur Vespers; half 7 Lof; Maandag: de II.H. Missen om half 8 en half 9. Dinsdag en volgende dagen de H. Mis om half 9; uitreiking der II. Communie om half 8. Heden Lof om 7 uur. Vrijdag: half 4 en half 5 biechthooren voor kinderen; 7 uur Lof. Zaterdag: 5 uur biechthooren. Heilige Driekoningenlied. (Wijze: De herdertjes lagen Stil lag er-het stedeke Bethlehem, Door 't maantje en de storr'kens be gluurd, Eén sterr'ke was groober dan alle, En 't leek Avel apart daar gestuurd. Het schoot er zijn heldere stralen, Vlak neder op één huiske alleon. En zóó als dit starreke glimde!... Zóó was er van de and'ren geen één. En eiet nu, daar kwam aangereden, Een feeststoet, vol Oostensche pracht, Op ezel en paard en kameelen,... 't Was 'n drukte in het holst van den nacht! En vóóraan daar reden drie mannen, Als Koningen, hoog varr gewicht; Zij hielden de hoofden geheven, En oogden aldoor naar dat licht. Dat Avas ginder thuis hun verschenen» En noodde tot meegaan hen uit; En Vóórgaand, terwijl zij maar volgden^ Had 't eensklaps zijn loop nu gestuit. Hier Avas dus het eind van hun trekken. Hier 't loon voor hun moeizaam gezoekf Hier was dan het God-Kind geboren. Tot zégen en delging van vloek. En kniebuigend gingen zij binnen, En zagen de Moeder van 't Kind, En vielen plat neder ter aarde, Eerbiedig en hoogvroom gezind. Zij brachten nu dra uit hun schatten. Goud, wierook en myrrhfi te voor;

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 5