Groote Balansopruiming VROOM &DREESMMN iiiiiiiiii Zaterdag 6 Januari begint onze ZIE DE ETALAGES. iWMiisa Voortaan werdt nagewarmd mot wei, waaraan, wat gekookt water was toege voegd. Het boenwater was heel slecht; er werd een nieuwe put gemaakt. Het resul taat was goed. Een veehouder-melkslijter klaagde dat zijn melk niet voldoende houdbaar was en de room lang werd. liet gebrek werd verholpen door al het melkgereedschap zorgvuldig met kokend water na te spoelen. Een .zeer te betreuren misstand is het zeker, dat men bij een melkinrichting;, waar men last had van „lang in de melk", bezwaar maakte, dat bij de leveranciers een onderzoek werd ingesteld, uit vrees hen onaangenaam te stemmen en ze te ver liezen. Een veehouder kwam met de klacht, dat eijn wei niet ,,lang" bleef en de kaas los werd: Als hij niewe lange wei van een goed adres haalde, waren de kazen goed; de wei ging in kwaliteit achteruit, terwijl de kaas tevens tikkerig of los werd. Na een dag of 10 werd de wei vrij plotseling heelemaal niet meer lang. De consulent adviseerde: den .roodaarden weipot te vervangen door een geëmailleerd emmertje met een dek sel, voorts al het gereedschap met kokend heet water na te spoelen, en de melk der 11 kodien te doen onderzoeken. Er behoefde geen melk "uitgehouden te worden. De ver betering, welke intrad, schrijft de consu lent toe aan het voorkomen der besmetting met siecht boenwater. Meermalen is al gebleken, dat bet op pompen van nortomvater in een reservoir, geplaatst op den zolder, waaruit de loka len der fabriek worden voorzien, aanleiding kan geven tot het gebruik van ondeugdelijk water, omdat het reservoir vervuilt. In een kaasfabriek vond de consulent het water in liet reservoir sterk besmet. Het is niet practisch om aan, het reservoir maar één afvoerbuis te hebben, zoodat bij 't schoon maken het vuile water door de leiding zel ve afgevoerd moet worden. Men brenge de afvoerbuis voor het bedrijfswater pl.m. 8 cM. vanaf den bodem in den wand aan, en i n den bodem een buis, welke dienst doet om het reservoir leeg te laten loopen bij bet reinigen. De consulent verstrekte aan 5 kaasboeren een oplossing van chloorcalcium. Van één hunner mocht hij vernemen dat zijn kaas, welke voorheen: sterke neiging had wat kort en wit op de boor te zijn, er door ver beterd was, vooral in den zomer. In den herfst was de kaas öf „kortig" öf. indien de wrongel langer bewerkt werd en hooger verwarmd, wat stijf op de boor. In 1915 voegde hij, behalve kalkzout, aan de te verkazen melk 3 water toe, en nu was hij over de uitkomst .zeer tevreden. BI. (Slot volgt). Post en Telegraphie. Gefrankeerde briefomslagen. De dHiecleair-genea-aal dea- posterijen en telegrafie maakt bekend, d>at do verkrijg- baarstolüng van de brief omslagen met zogeiloipdruk van 5 en 12^ cent, in ver band met dc schaarschte van papier, met ingang van 7 Januari 1917, tijdelijk zal worden giestaakt, zuJlll-ende tot dien datum met den verkoop woixien voortgegaan voor zoover do o*p dc postkan town aanwezige voorraad zulks toelaat. Gemengde berichten. Een galavoorstelling in een bioscoop. Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is namens den minister van oor log aan de firma Alberts Frères opdracht verstrekt tot het vervaardigen van een uitgebreide film betrekking hebbende op onze weermacht te land en ter zee. Na het maanden lang verrichten van op nemingen in verschillende deelen van het land door den heer Willy Mal lens, firmant van Alberts Frères, is deze film thans ge reed gekomen. De Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins der Nederlanden zullen het eerst de ze film, die gedoopt is „Nederlandsche Re. geering6film Leger en Vloot", aanschou wen. De vorstelijke personen hobben name lijk hunne tegenwoordigheid toegezegd op een gala-avond, welke a.s. Dinsdag, te 8 uur, in de Residentie-Bioscoop aan de Kettingstraat te 's-Gravenhage, waarin Al- Jberts Frères liunnc winter-voorstellingen geven, zal plaats hebben met het doel deze nationale film voor hooggeplaatste autori teiten te demonstreeren. Daartoe zijn, door tusschenkomst van het Algemeen Hoofdkwartier, uitnoodigimgen gericht tot de Ministers, opper-, vlag-, hoofd- en verdere officieren te 's Graven-, hage met hunne dames, terwijl ook de bur gemeester der Residentie, jhr .mr. dr. van Karnebeek, de demonstratie zal bijwonen. De driftige restaurateur. De ITaagsche restauratiehouder, die Woensdagmiddag een bezoeker van zijn volksrestaurant aan de Nieuwe Molstraat met een revolverschot aan het hoofd verwondde, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Hij heeft zich reeds vroeger te Gronin gen aan een soortgelijk feit schuldig ge- maait. De door hem meegebrachte getuigen, die zouden bevestigen, dat hij uit zelfverdedi ging had gehandeld, verklaarden juist het tegendeel. 60 jaar gehuwd. Het echtpaar J. de Ruig te Soest heeft gisteren onder zeer vele blijken van belangstelling zijn 60-jarig hu welijksfeest gevierd. Aan de 84- en 82-jari ge oudjes werd door het fanfarekorps een serenade gebracht. Over de grens. Gtóttirocntemd kwamen uit Maastricht met den trein van Eijsden om 6.45 v.m. 103 Belgische jongelieden aan, welke ln den nacht tegen 2 uur te Eijsden gearriveerd waren. Hunne ontsnapping heeft volgenderwijze plaats gehad: Woensdag begaven zij zich, elk afzonder lijk, naar de aangeduide plaats, namelijk een sleepboot, liggende te Luik. De insche ping duurde van half 6 tot 's avonds 11 uur. Tegen 12 uur werd het anker gelicht en liet de boot zich met den stroom mee drijven om onmiddellijk daarna volle stoom te geven en zoo ging het met een vaart de hoogstaande Maas af. Bij Vi-sé werden zij opgemerkt; onmiddel. lijk werden zoeklichten op hen geTicht en werden zij van meerdere zijden beschoten zelfs met de mitrailleuse doch op het dek was niemand als de stuurman en deze had zich door ijzeren platen goed beveiligd. De nieuwe spoorwegbrug was met bal ken afgesloten, doch geen nood. Full speed werd daarop in gestoomd, zoodat de bal ken aan splinters vlogen en de inzittenden niets anders meenden, dan dat zij naar den kelder gingen. Eenige seconden was het of de boot over den grond schuurde Een Duilsche boot met een mitrailleur aan boord welke zich daar dichtbij bevond werd gewoon door midden gevaren en eeni ge minuten later, tegen twee uur. arri veerde men aan de landingsplaats te Eys- den. De Marseillaise zingende, trokken de Bel gen gisterochtend gezamenlijk de stad in. Aangespoeld. Men meldt aan de „Msb." uit Vlieland dd, 4 Januari: Tot heden zijn aan. het Noorder strand aangespoeld 7 vaten benzine. 3 vaten olie en eenige zaten stearine-vet. Aan het strand te Vlissingen is aan gespoeld een sloep van het ss. „Oldambt". Geen speelgoed. Terwijl een tweetal rijksveldwachters door de Koningsstraat te Enschedé kwamen, werden zij door voor bijgangers opmerkzaam gemaakt op rook wolken, die uit een huis van zekeren G. opstegen. De veldwachters, die het huis gesloten vonden, verschaften zich toegang door een -achterdeur. Daar vonden zij het geheele vertrek waarin drie kleine kinde ren aanwezig waren vol rook. Eén kind van vier jaar had reeds verschillende brand wonden bekomen. De brand was ontstaan, doordat de kinderen met lucifers hadden gespeeld, terwijl de moeder afwezig was. Drcevig ongeluk. Door onbekende oor zaak is te Den Helder afgebrand dé wo ning, bewoond door den marinier B. De vrouw had een oogenblik de woning ver- laten'öm eenige boodschappen te verrich- in lichte laaie. De twee oudste kinderen waarvan een van 2 maanden, bleven in de woning achter. Waarschijnlijk zijn die kin deren tijdens de afwezigheid der moeder aan de kachel geweest. Toen de vrouw terugkwam stond het huis in lichte laaie. De twe eoudste kinderen konden het leven redden door de vlucht, het kleintje van twee maanden vond men verkoold in de wieg liggen. Gearresteerd. Er loopen te Roozendaal hardnekkige geruchten, dat een stadge noot, H. V., te Antwerpen door de Duit- «chers is gearresteerd en naar Duitsch- lamcL vervoerd. Een en ander moet in ver band staan met het leveren van een paar wagons Duitsch ijeer aan een Engelsche firma. Smokkelgoederen gestolen. Uit een loods toebehoorend aan den burgemeester der gemeente Beerta is gisterennacht een groot gedeelte van de in beslag genomen smokkelgoederen gestolen. De diefstal werd ontdekt, toen men die goederen uit de ge meente Beertp naar Winschoten wilde ver voeren. Lijk gevonden. Bij Borssumerzijl is het lijk van een Russischen krijgsgevange ne gevonden. Te water geraakt. Gisterenmiddag ge raakte ip het Bloemendaal te Gouda te water een met 2 paarden bespannen pe- troleumwagen van de Amerikaamsche Pe- troleum-Maatschappij. De beide paarden zijn verdronken. f 1500 per vierkanten meter. Een klein winkelhuis te Amsterdam Loidsche- straiat 42. 27 vierk. M. gpcot, is Dinsdag verkocht voor f 39,000, hetgeen overeen komt met een prijs van f 1500 per vierk. M. Voor een perceel Leidscbesrtriaiat, hoeik Keizersgracht, waar nu" een bijkantoor van de Disconto- en Effectenbaink geves tigd is, werd destijds f i200 pea* vrieik M. gegeven. Diefstal in militaire rustkamers. Men meldt uit Roozendaal aan de ,,Msb.": In verband met de eenige dagen geleden gepleegde diefstallen op de militaire rust kamers alhier, werd Woensdag bij verschil lende inwoners dezer gemeente door de Rijkspolitie huiszoeking gedaan. Van het gestolene is echter niets ontdekt. Door het raam geschoten. Toen Woens dagavond het gezin rustig bijeen zat., is bij den heer F. C. C. Broos, steenkolenhande laar te Roozendaal, met een kogel door het raam geschoten, gelukkig zonder iemand te treffen. Of hier met een laffe aardigheid, dan wel met boos opzet te doen is, zal een streng onderzoek moeten uitma ken. Verdronken. De ouders van den 2den officier van het naar Zeebrugge opge brachte stoomschip „Oldambt"; den heer Hars/veld uit Den Haag, hebben volgens de „N. R. Ct." van. de Duische marine- autoriteiten bericht ontvangen,dat hun zoon bij het aan den wal gaan te Zeebrugge is verdronken. Ingezonden Medeaeeiingen a 30 cent per regel. Toen het leven eenvoudiger was, was die levensduur Langer. Als de organen beginnen te verzwakken, hetzij vroeg otf Laat iin het leven, ralken de hard' werkende mieren gewoonlijk het eerst uitgeput en venerisch ein zaj in de eer ste plaats yeraorg'icng. Achteruitgang van het gezicht, stijve en pijnlijke gewrichten, rheumatische pij nen, rugpijn en bedroevende waiterstootr- niiiesen zijn vaak alleen te wijten aan zwak ke nieren. Geef bij het eerste teek en van verzwak king onmiddellijk hulp aan de nieren. Drink viij'water om de mieren door te spoelen en gebruik Foster's Rugpijn Nie ren Pill!en om ze te versterken. Keer terug tot een eenvoudige leefwijze, tot de ver- 6tand-ge gewoonten van uw jeugd. Eet minder v'.ee&ohvermijd overworking, en neem meer Lichaamsoefening iin do bul ten lucht, rust en slaap. Ièdereon. vreest een nierkwaal, maar Foster's Rugpijn Nieo-en PiUlen zullen de nieren in goeden staat houden. Deze verstandige behandeling d:-ent uw leven te verlengen, het aangenamer tie molken en allieht ernstiger nierziekten to voorkomen. Ei-sch de echte Foster's Rugpijn N'Ciren Pillen, voorzien van de handtekening van James Foster op do verpakking. Te Leiden verkrijgbaar bij D. M. Ki-uis'tnga, N. Rijn 33, Reijst Krak, Steenstraat 41 en D. de Waal, Mare 56. Toezending ge schiedt franco na omtv. v. postwissel f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. Marktberichten. UITHOORN, 4 Jan. Kaas» Heden aange voerd 39 partijen, le soort f7275,-— 2e soort f G9,71zwaardere 1 76—Handel vlug. GOUDA, 4 Jan. Kaas. Aangevoerd 34 partijen, le qual. f72 a f74; 2e qual. f69 a f71; zwaardere f a f00; gestempelde f met conditie. Handel matig. Boter. Weinig aanvoer, handel vlug. Goeboter f 1,85 a f 1,90, weiboter f 1.701 f 1,80. Eieren, redelijken aanvoer, handel matig. Prijzen f 11,12,— per 100 stuks. Vee. Melkvee, redel. aanvoer, handel en prijzen gewoon, Vette varkens, goede aanv., handel vrijwel, 42—55 ct. per V2 ^64 magere biggen, redelijken aanvoer, handel matig, f 1,10 a fl.4Q per week; (Tot onze spijt is dit marktberichtgislerec niet tijdig in ons bezit gekomen. Wij hebber, r.u andere maatregelen getroffen om ons in den vervolge van een ontvangst voor ons blad van Donderdagavond tc verzekeren). HOORN, 4 Jan. Kaas. Aanvoer 14 stapels kleine fabriekskaas, hoogste prijs per 50 KG- f71; 3 stapels kleine boerenkaas f70.50; 8 stapels boeren commissiekaas f70.50; tezamen 25 stapels kaas, wegende 23.862 K.G. HandeL vlug. Gedurende deze Opruiming zullen wij onze Cliënteeie zeer veel artikelen voor EXTtiA LAGE PRIJZEN aanbieden. 125 AALMARKT 26-27-28. ^Illlllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllilil LEIOEN.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2