*en en gebleken is dat aan de vereischten van het huurcontract voldaan is, d. w. z. dat ieder jaar minstens f 700 voor onder houd aan het land besteed is. De huur be draagt thans f 1800 per jaar. De heer Bernard bleek er voor, om pu bliek te verhuren. De voorzitter ontraadde dit op grond van vroeger opgedane ondervindingen. De heer Bernard meende, dat er toch wel meer solide huurders te vinden zullen zijn. De heer van Dam bleek er ook voor. Dc stemmen staakten over liet Voorstel- Bernard, waarom het tot de volgende ver gadering aangehouden werd. Op voorstel van B. en W. werd aange nomen een door Ged. Stalen gezonden con cept-verordening tot voorkoming van brand bij diverse werkzaamheden aan gebouwen. De voorzitter stelde hierop aan de orde de benoeming van een directeur voor het levensmiddelenbedrijf. Slechts één persoon heeft gesolliciteerd, en wel de heer 0. J. van As van. Sommelsdijk, aan wien reeds door B .en W. de voorbereiding eu de in richting van het bedrijf is opgedragen^ Tot stemming overgaande, bleek, dat er 3 stem men waren uitgebracht op den heer van As en 3 op den heer J. C. Tavis, ambtenaar ter secretarie. Loting volgde en liet lot wees den beer Tavis aan. De voorzitter noemde dit een vreemde ge. schiedenis. De heer Tavis heeft niet gesol liciteerd, wen-scht geen benoeming en zal haar dus niet aannemen, 't Eenige gevolg zal du9 zijn, dat de distributie slop gezet wordt. De voorzitter stelde aan de orde: benoe ming van een vaccinateur voor 1917, en stel de voor als zoodanig weer te benoemen op de minimum-jaarwedide van f 100, dr. Lind- ser te Ter Aar. De heer Bernard liad gehoord, dat f 100 een overdreven belooning was en wilde het bedag tot f 50 reduceeren. De voorcitter gelooft dat niet en zei dat dr. Lindner voor f 50 geen benoeming wenschte. De heer Bouthoorn zei dat dr. Mout bet wel wilde doen voor f 50. De heer Bernard zou de sollijiUtie wel eems willen hooren van dr. Lindner. De voorzitter las het aan hem gericht schrijven voor. De heer Bernard vond geen verschil in dezen brief en den brief van dr. Noul. De voorzitter anlwoorddde, dat* t ij het recht heeft voorstellen te doen. Dit kan 1e heer Bernard weten, want spr. mag toen normale ontwikkeling bij hem veronder stellen. De heer Bouthoorn interrumpeerde: die heeft hij wel. De voorzitter zeide dat hij dezen snreker- het woord niet verleend heeft. De heer van Dam liet hierop volgen, dat zoo'n gezegde voor een voorzitter i iet te pas kwam. De heer Bouthoorn noemde het ïeim met 2 maten. - V VYeiïf -tt'BrSflSMT Je E W'15 De heer van Dam vroeg' haar de rede, daar de gascommissie niet verga ie:-i is geweest. De voorzitter deelde mede, dat het een voorstel was van den administrateur; de gascommissie'is nog niet vergaderd ge weest, omdat die verordening van aie com missie nog steeds niet terug is van Gel. Staten. De heer van Dam stelde voor óit voo.'stej aan te houden tot na eene vergadering der gascommissie. Aldus besloten. Gelezen werd een adres van de afd. Al phen van de Ned. Mij. tot bevordering ..er geneeskunde, omtrent een klacht van den heer Bouthoorn, bij haar aanhangig gi- maakt, naar aanleiding van 's Raads be sluit om den arts Bouthoorn niet weder te benoemen tot gemeente-geneesheer. Een commissie van onderzoek uit die afd. vond: geen bezwaar dat de heer Bouthoorn gemeente-geneesheer bleef en dat hij zoo min mogetijk schade diende te Jij ten door zijn raadslidmaatschap. Dit adres werd om praeadvies naar B. en W. gerenvoyeerd. De baas aan de gasfabriek lal om een duurtetoeslag verzocht. De heer Koot hoorde op zijn vraag wat de man verdiende: ongeveer f 19. Den heer Bernard werd op >i-n \raag geantwoord dat de fabriek geen meerdere uitgaaf kan bekostigen. Deze deed daarop het voorstel om afwij zend te beschikken. Ook hierover staakten de stemmen. De stemgerechtigde ingelanden van Noordeinde en Geerpolder hadden «*n schrijven ingezonden, waarin zij mededeel den, dat met algemeene stemmen besloten was, aan de gemeentebesturen van T-er Aar en Leimuiden medewerking te vragen elk van 14 der kosten voorloopig le verbe teren met slakken en sintels den Geerweg en dien weg het volgend voorjaar goed te verbeteren en desnoods afstand te doen van de provinciale subsidie. Tevens werd gevraagd wie het werk het beste zoii kun nen uitvoeren. De voorzitter bleek hier sterk op tegen. Die weg is verhöefslagd en zijn dus de aan gelanden onderhoudsplichtig, terwijl de' schouw bij de gemeente Ter Aar is. De weg staat op den legger der wegen als door gaande weg, grintweg le klasse. Ze mag dug nooit met. koolasch verbeterd worden. De voorzitter stelde voor op die gronden te berichten dat niet op bet voorstel kan worden ingegaan en dat men voornemens is de onderhoudsplichtigen bij deze wen ding der zaak met alle middelen rechtens tot onderhoud te dwingen. Aldus werd besloten. Ten slotte stelde de voorzitter aan de or de: behandeling gemeente-begrooting 1917. De heer Bernard vroeg het woord. Door spr. is reeds 3 Nov. gevraagd om een al- schrift dier begrooting tegen betaling en daar heeft hij volgens art. 203 der Gemeen- tewet recht cwp, ten einde zich in deze zaak te kunnen inwerken. Be voorzitter heeft hem daarop eeri brief gezonden', in étadhulsstijl, doch géén bé- grooting. De voorzitter zeid'e hierop, dat de begroo ting pas begrooting wordt als zij is vast gesteld en clat hij den heer Bernard be looft, ze dadelijk na de vaststelling tegen betaling te verstrekken. De lieer Bernard zeide hierop niet aan de behandeling mede te willen werken, zoo lang hij de begrooting niet bestudeerd heeft en verliet de vergadering, gevolgd door de heeren van Dam en Bouthoorn. De vergadering werd hierdoor onvoltal lig en de voorzitter deelde mede het benoe mingsbesluit van den heer Tanis aan H. M. de Koningin ter vernietiging te zullen voordragen, waarop de vergadering geslo ten werd. Land-en Tuinbouw. Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Maandagmorgen is te Haarlem de 133ste algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembolenculiuur ge opend. De voorzitter, de heer E. IJ. Krela- ge, hield een rede, waarin hij o.m. het overleden eerelid den oud-minister Talma herdacht. Daarna de uitkomsten van het bedrijf besprekend, merkte de heer Krelage op, dat telkens als men sedert het uitbre ken van den oorlog bijeen kwam, de toe stand verbeterd was. Wat in 't bijzonder het jaar 1916 betreft., is de uitkomst zelfs betrekkelijk gunstig te noemen, althans gunstiger dan in 1915, dat op zijn beurt het eerste oorlogsjaar achter zich liet. Dit wil niet zeggen, dat er in 1916 in de bollen streek geen verliezen geleden zijn en dat niet menigeen zich zeer aanzienlijke offers heeft moeten getroosten, om zijn zaken gaande te houden, maar kenschetst slechts in zeer algemeene trekken den toestand. Dit resultaat is vooral daarom bevredi gend, omdat het bereikt werd, ondanks het Engelsche invoerverbod, dat begin Mei af gekondigd werd. De officieele statistiek leert, dat de totale uitvoer van bloembol len in de voornaamste exportmaanden (Augustus, September en October) in 1916 2£ millioen, K.G. minder lieeft bediragen dan in de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. In 1915 beliep het verbruik van bloembollen in Engeland bijna 7» mil lioen K.G., waaruit volgt, dat het invoer verbod slechts ten deele gecompenseerd wordt door den vermeerderden uitvoer naar andere landen. Het totaalcijfer van den bollenuitvoer in de genoemde maanden is rond 19 millioen kilo, waarvan Amerika 9 millioen,. Duitschland 5 millioen, de Noord- sche landen 4 millioen kilo ontvingen. Het overschietende millioen is over alle overige landen verdeeld. De uitvoer naar Duitsch- land, dat zijn grenzen voor alle andere producten van den luxe-tuinbouw afsloot, bleef stationnair, terwijl de export naar ïiet vorige jaaTzeer belèingrijÖoenam:^^ Anderzijds werkten beperking van cïe teelt, zeer middelmatige oogst en hoogsre prijzen, waarbij rekening kon worden ge houden met den lagen stand der buiten- landsche geldswaarden, medie tot een mee.r bevredigenden uitslag dan in de vooraf gaande jaren bereikt kon worden. Andere factoren waren van gunstigen in vloed en gaven den bloembollenkweekers krachtiger weerstandsvermogen. De teelt van groenten ontwikkelde zich en blijft zich nog steeds ontwikkelen op de meest uitgebreide schaal. Daartegenover staat, dat het vak ook met steeds toenemende moeilijkheden van al lerlei aard te kampen heeft die slechts door bijzondere maatregelen uit den weg ge ruimd kunnen worden, althans voor zoo ver dat in de macht ligt onzer regeering. De bestaande vakorganisaties stellen in zulke gevallen in staat de belangen der leden naar behooren te behartigen, In dit verband-wijst de voorzitter op de regeling betreffende den uitvoer van in Nederland gekweekte Convallaria's, Begonia's en Gloxinia's, waardoor de onbelemmerde uit voer van deze Nederlandsche producten onder afdoend toezicht verzekerd werd, en op de kunstmestvoorziening. Het nog lang niet algemeen gebruik van kunstmest voor de eigenlijke bollenteelt, gepaard aan de groote behoefte aan kunst mest voor de zoo snel zich uitbreidende groenteteelt op bollenland en tevens ter vervanging van de buitengewoon dure stalmest was oorzaak, dat de doo.r de offi cieele kunslmest-commissie vastgestelde maatstaf, dat kunstmest alleen zou kunnen worden verstrekt aan vroegere gebruikers, voor vele bloembollenkweckers n:et kon worden toegepast. De Kunstmest-commis- sie heeft daarom voor de verstrekking van kunstmest aan bloembollenkweekers een ander stelsel toegepast en met voorlichting van een commissie van advies uit de drie bloembollenvereenigingen het betrekken van kunstmest mogelijk gemaakt ook aan hen, die vroeger geen kunstmest' gebruik ten. De Kunstmest-commissie heeft zich bereid verklaard met de commissie van ad. vies ook voor het volgende seizoen te blij ven samenwerken en in overleg met haar een stelsel van distributie vast te stellen, dat nog beter dan het thans gevolgde aan alle behoeften naar billijkheid zal kunnen voldoen. Een andere moeilijkheid, die echter geen verband houdt, met de crisis, eischt drin gend voorziening. Het snel 2ich uitbrei dende nieuwe narcissenziek behoort met kracht te worden bestreden, wil niet onze geheele narcissenteelt ernstig gevaar löo- pen. De lezing door den Rijkstuinbouwlee- raar voor de bloembollenstreek op uitnoo- diging van het hoofdbestuur gehouden, heeft de vakgenooten een inzicht kunnen geven in het karakter dei* ziekte en den omvang van het kwaad. Bij het bespreken van onze moeilijkhe den en bezwaren mogen, zoo ging de voor zitter voort, de flnancieele wetten niet on vermeld blijven. De aanslag naar üe ver koopwaarde van de onroerende goederen, die in de gewone belastingwetten nog niet 1 ia doorgevoerd, is bij de Verdedigingsbe- lasling Ib in toepassing gebracht. Na over leg met den betrokken inspecteur der re gistratie heeft het hoofdbestuur moeten af zien van pogingen om voor de bloembol lenstreek een handleiding voor de aan/gif ten van do gronden samen te stellen, «mo dal ieder zijn aangifte ïittciii' eigen inzicht lieeft moeten doen. De door minister Treub ingediende Re gistratie-wet brak met het monopolie van notarissen en andere ambtenaren bij open bare veilingen, hetgeen in alle tuinbouw- kringen met de grootste voldoening verno men was. Een reden tot jaarlijks weder- keerende rechtmatige ergernis ovor een al lerzonderlingst, uit een oude wet van Na poleon overgebleven voorschrift, dat de tuinbouwers nöbdeloos op absurd hooge kosten joeg, zonder dat het algemeen be lang of de rijksfinanciën daarbij ook maar in 't minst gebaat -werden, zou daarmede zijn vea-vallen. Minister Van Gijn heeft editer in dezen zijn voorganger niet ge volgd, maar het monopolie der notarissen enz., hersteld. Omtrent de wet op het statistiekrecht is de voorzitter in bespreking getreden met het Centraal Bureau voor de statistiek, ten einde zoo mogelijk een regeling te verkrij gen, die jaarlijks aan de gemeenten gege vens verschaft, zonder den exporteurs be zwarende administratieve werkzaamheden op te leggen. Tenslotte wees de heer Krelage op de kennisgeving van den minister van land bouw betreffende den verbouw van voed selgewassen. Ofschoon, zoo zeide de voor zitter, deze mededeeling in de eerste plaats gericht is tot de landbouwers en vooral den vermeerderden verbouw van granen en peulvruchten beoogt, moeten wij er ons op voorbereiden, dat ook ten aanzien van de bijproducten van de bollencultuur de zelfde regelen zullen worden toegepast. Teneinde derhalve ons te vrijwaren voor de onaangename verrassing, dal producten, die men zonder eenig speculatief bijoog merk geteeld heeft, op liet oogenblik dei- aflevering niet kunnen worden uitgevoerd of erkochl of vervoerd, zal het zaak zijn, dat de bloembollenkweekers zoo spoedig mogelijk vernemen, waaraan zij zich met hun bijculturen in het volgende seizoen te houden hebben. De minister heeft den heer Krelage ver zekerd, dat hij de wenschéli ikheid erkent van een afzonderlijke regeling voor de bij culturen van de bloembollenteelt, waarbij met de eigenaardige belangen van het vak rekening wordt gehouden en waarbij van de grondgedachte wordt-uitgegaan, dat de bijculturen niet ter behaling van oorlogs winsten, maar tot onmisbaren steun voor het nog'steeds in moeilijkheden verkeeren- de bloembollenvak zijn ondernomen. De aangewezen weg is, zegt de voorzit ter, dat de bloembollenkweekers zich onver- wijld wenden tot de rijkscommissie van toezicht op de groentenicentrale, die in de- verzooic in ovoripjr met de organisaties van ons bedrijf een regeling voor den verbouw van bijproducten van de bloembollenteelt ten spoedigste te willen ontweiden, welke regeling dan ongetwijfeld dooi den minis ter zal worden in toepassing gebracht, en waardoor de kweekers vooraf verzekerd zullen zijn van een loonende opbrengst. Maar als er vrede komt? Laten wij, zoo gaat spreker voort, ons niet laten meesle pen door hetge-en, wij zouden wenschen, maa.r ons nuchter houden bij de werkelijk heid; Laten, wij ons voorbereiden, alsof er geen kans op vrede was, dan hebben wij ons later niets te verwijten, en dan zijn wij aan den veilitgen kant. Want als er geen vrede komt, dan zal de Gorlog des te hevi ger worden voortgezet, dan zal nog vee! minder dan thans rekening werden gehou den met de belangen of de protesten van de neutralen, dan zal het verkeer ter zee vrijwel onmogelijk worden en dan komen er voor ons land., ook al blijft het buiten den gevechtsstrijd, hoogst ernstige moei lijkheden voor de voedselvoorziening van mensch en dier. Daarop zijn thans reeds tal van regeeringsmaalregelen gericht, die velen onzer van het standpunt van den producent beschouwd hoogst onbillijk toe schijnen, daardoor is ook de regeling voor den verbouw van voedselgewassen voor het aanstaande seizoen ingegeven Daarom zui len wij in de misschien ongekend moei lijke tijden, die komen kunnen, niet alleen bet best onze eigen belangen bevorderen door bij de inrichting van onze bijcultureri rekening te houder, met de eischen der voedselvoorziening van onze landgenooten. maar wij zullen daardoor tevens onzen plicht vervullen jegens het vaderland Hierna werden eenige huishoudelijke zaken afgedaan. RECHTSZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Het O. M- bij de rechtbank te 's-Graven- hage requireerde gisteren tegen: D. P koopman en winkelier 1,e I. e i- den lid der firma H P., wegens hot opzettelijk doen van va'echo aangifóe.vooa* de Rijks/inkomstenbelasting, f 200 boete o-f 1 maand hechtenis. Terwijl beklaagde zeVf lid der firma is en a's Zoodanig een inkomen genoot, \o\gens de boeken, van f 5360, gaf bekt. op slechLs bediende te zijn en f 2800 te verdienen. In d'e zaak tegen zijn vader, den heer T P., die gisteren was gedagvaard ter zake het opzettelijk doen van vaLsche aangifte voor de RijksinkomsuerVbeüasting en het gewen van vaiVsdhe inlichtingen,, worden do gtukker. in handen gesteld van den rech ter-commissarister nadere instructie. Voons vorderde het O. M. tegen: N. J. v. d. E., zitveinsmid/sléeriing te Voorlhou b. wegens diefstal van geld in de zilverfabrlek van de firma Van Kempen te Voorschoten. 14 dagen gevangenisstraf. D. de B huisvr. van v. B., kiameirver huurster te Leiden, wegens eenvoudige beleecïiging f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. .Uitspraak 28 December a.9. De rechtbank te 's-Gravenhage veroor deelde: B. R., huisvrouw van C. J. den E., zon der beroep te Leiden, wegen9 mishan deling en b.eleediging tot f 10 boete of 20 dagen hechtenis. J. M. J. v. d. V., minderjarige te O e g s t- geest, wegens het plegen van ontucht met een minderjarig meisje, voorwaarde lijk tot 4 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaren. A. B., minderjarige te Leiderdorp, wegens diefstal van geld, tot ter beschik king stelling der regeering. L. J. S., minderjarige te Leiden, we gens diefstal van een geldkistje met in houd, voorwaardelijk tot 4 maanden gevan genisstraf met een proeftijd van 3 jaren. F. J. W. B., minderjarige te Leider dorp, wegens diefstal van lood, voor waardelijk tot 1 maand gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaren. G. V., los werkman, afkomstig uit R e e u- w ij k, die terecht stond' wegens diefstal van een zak maïs te Zwammerdam, werd vrijgesproken. De consenten-zwendel. De rechtbank te 's-Gravenhage deed uit spraak in de zaak tegen P. Z., 42 jaar, koopman te Amsterdam. De rechtbank achtte bekl. schuldig aan heling etn ver oordeelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der geheele preventieve hechte nis. Z. is de medeplichtige van F. F. V., even eens koopman te Amsterdam, die terecht stond wegens oplichting door middel van valsche consenten en naar wiens geestver mogens thans een onderzoek wordt inge steld. Leger en Vloot. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat officie ren, die den Mahommedaanschen Gods dienst beleiden, op dezelfde wijze zullen zijn te beëedigen als de overigs» officieren van de landmacht, met'dit onderscheid evenwel, clat zij niet de twee voorste vin gers van de rechterhand zullen opsteken, en dat de woorden: „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig", voor hen zullen wor den vervangen door de woorden: ,,w Allahi, dat zweer ik bij Allah, den Almachtige". Bij beschikking van den Minister van Oorlog, waarbij wijzigingen in het „Boek werk. betreffende de uniformen voor het Leger" zijn vastgesteld, is bepaald, dat het is toegestaan om buiten dienst en bij kleine diensten voor eigen rekening te dra gen, een jekker, van het model als voor wielrijders is voorgeschreven, voer die on derofficieren en minderen, aan wie van rijkswege geen jekker wordt verstrekt. Aanbestedingen. Lêiden. Bij de dioor Buig. en "YVeth. gehouden aanbesteding van de levering van schoolhohoeften over de jaren 1915 en 1916, was eenig inschrijver de heer J. J. S leys er, voor de prijzen achter de artike len vemme.'d, t. w.: Vellen schrijfpapier, gelijnd, f 4.40, id. ongelijnd f 4.65, id. gelijnd in schriften f 5.75, id. ongelijnd f 5.50, Perry- pennen 7011, f 0.90, 7071 f 0.90, Ameri kaan sche leien, model A, f 0.35, id. B, f 0.30, id. C, 10.28, id. D. f 0.25, Teekensoh rif ten, groot model A, f 9.80, jd. B f5.80, id. klein model C, f5.70, ad. D, f3.75, id. E, f5.80, wit krij.fi f 0.40, sdrool'bórd'krijt f0 40, zwart krijt vierkant f 2.31, id. rond f 4.60, houtskool f 0.25/ grif fels, Schiefergriffd! f2.50, iel. dikke werk R.W.A. 10.45, koperen teekenpennen f 0.75, schrijfboeken var. 'ti Hoff f 5.—, potlood en Hardmut.li f 0.30. Leiden. Bij de gisteren door Burg. en Wetib. gehouden aanbesteding voor de le vering van bureelbehoeiften voor de ge meente, gedurende het jaar 1916. was eenig inschrijver de heer J. J. Sleysee voor de prijzen achter de antakeen ver meld. t. w.: Veilen foiio schrijfpapier, ongelijnd, af gesneden f6 25. id. gelijnd f6.50, id. ge ruit f6.75, Hollandsch folio schrijfpapier, ongelijnd afgesneden f 7.25, normaal id. I 10.50, id. gelijnd f 10.75, id. geruitl f 11,—, schrijfimachinepapier f4.75, vellen postpa pier f 7 20, ld. handelspost f 10.id. ge lijnd en exngeflijnd f 15 50. id. 80 gelijnd en ongelijnd f 10 postpapier 80. hapde'.s- pios; f 15 50, enveloppen 80. post in drieën f 0 60„ ld. -to f 0.70, id. forio f 0.80. id. klein folio f 1 20, id. groot f 1.50, pakpapier no. 1 112.35. nr. 2 fll nr. 3 f 12. nr. 4 f5.35. roorl lak Alligator f5.35, pollooden merk Faber rond f 0.60, id. schoo-lpotlloocl f 0.60, id. blauw f 1. id. rood Tl.—, id. rood en .blauw f 1 10, id. Lyra f 0.60, penhou ders rood of geel f 1.20, perryperinen nr. 8 f 0.90, nr. 114 f 1.50, nr. 120 f 0.90, nr. 335 f125. nr. 1001 f0.90, nr. 1211 f 1.50, nr. 7071 f 0.90, pennen-S.H. f2.—. Soe.n- noeken 106i/2 f 1-50. id. nr. 112 f 0.7*3, Insu- Ündepen Sleyser f 1.50, id. Gillon nr. 560G fl. Wilhelm i napen f 1.50, Steilschrift schóolpen f 0.90, Leonardt 516 f 1.50, rood vloei f 0.75, wit vloei f 0.75. Het scforijftpapier, postpapier en pakpa pier per riem. de enveloppen per 100 tuks, de pennen per grros. het kak per Kgr.pot- lood>en en penhouders per dozijn en het vloei per 12 vel. Gemengde Berichten. Dure musschen. Het schandelijk over vragen voor allerlei artikelen is een manie geworden als het ware bij veel mensch en. Op de Bossche markt stond Zaterdag een boertje met vogelkooitjes. Een dame, die voor haar kindertjes graag in het beizit zou worden gesteld van een musch, vroeg aan het boertje, of hij misschien ook in de ge legenheid" was, om haar zoo'n beestje te bezorgen, als hij weer ter maakt kwam. „O ja, met alle pleizier", antwoordde het boertje, dat al dadelijk in de meening ver keerde blijkbaar, dat het hier een nieuw uitvoerartikel gold. „Ik zal zoa*gen, dat u er hebt. Aan 20 centen per stuk, zal ik zo u thuis bezorgen". Dat de dame er feestelijk voor bedankte,, aal wel niemand verwonderen. Trouwen of niet. In het schoon# dorp; Vught, onder den rook van Den) Bosch ge legen, is gisteren in de vergadering varr den gemeenteraad een votum gevallen, waarbij het tractement van den voerman der'gemeente met twee gulden zal worclen verhoogd en gebracht van acht op tien gul den per week met vrije woning, mits de man trouwt. De woning Ls op dc gemeentewerf ex-* presselijk voor hem gebouwd en staat totA nu toe leeg. Sommige vroeden hebben ge-- hoord, dat de man wel plan h.ad in het hu welijksbootje le stappen, maar dat hij den' gewichtigen stap niet durfde zetten met' ee.n tractement van acht gulden in de week., Daarom was over verhooging gesproken., Maar ook met de verbooging, zoo had hij,- volgens mededeeling van andere raadsle den, hun .gezegd, stond bij hem de ambitie, ora te trouwen op het vriespunt. Een der leden deed de remedie van twee gulden verhooging aan de hand. Trouwde de voer man dan niet, dan wilde hij wel den raad geven, eenvoudig een anderen titularis to benoemen Tiet hoofdmotief is. dat het hui» worde bewoond. Een ander lid waarschuw de, dat men met een dergelijk voorstel zich op gevaarlijk terrein waagt. De voorzitter wilde den knoop doorhak ken, door te formuleeren, diat des voermans tractement tot' 10 gulden zal worden ver hoogd, indien hij voor 1 Januari a.s. ia aangeteekend. Aangeteekend? Dat werd achterop weed niet definitief genoeg geacht Immers da man kon aan deze voorwaarde voldoen en aanteekenen vóór 1 Januari, om daarna het trouwen zelf op de lange' haan te schui ven. Zoo iets is meer gebeurd en aanteeke- nen heeft niet steeds trouwen tot gevolg., Hoe er gesmokkeld wordt. Aan 't tnoin to Nieiuwe Schans kwam de vorigo' week een dliikke meneer aan, die er o zoo» we'gcdlaan uOtziag. 't Liep iin de gaden enl de man, die naar P-nukien wilde reizen,, moos!! mee oen op den lijve onderzocht tej worden. En, 't bleek, diat lappen spek, precies na air 's mans rug gesneden, p het b'-oolo lichaam waren gehangen, om te orden unitgctvoerd. Ze werden dn beslag genomen, dc reizi* ger was vrij wtat in gewicht vermin J ft ril V doch kreeg 'n proces-verbaal tioe.l Wettelijk gevolg. In de Oostelijk# gretnspliaatsejn van ons land zullen dlilt j aar, en votoral ook het voTygende janr tal van personen in de Rijksankomsitenbelashing worden (betrokken, ten gevolge van hun extra verdiensten uiti den emokkelh.mdeit.. Een groot gedeelte van hen, ie mgehuw- den en zij diie een onbelasle' v oning had^ oen, oiMwdien Oct.-dusverre niets oan de schatkist, daair hun loon heneden dé grenst van belastIkaiairhelid bleef. Hun aanslag irt de Rijksankomstenbelasttng brengt detzo smokkelaars nu ook op de kiezerslijst en' zoo ziet men het eigenaardige welt oli jk a gevolg, dat men door te handelen m strijd- met, de landswet en wiet! het landsbelang het kiesrecht deelachtllig kan worien. Botsing tusschen vraohtwagïn en stocm- tram. Gisteravond is te Assen een? vrachtwagen' van do firma De Waardim botsing gelk'Gxrnen met/ de stoomtram Assen Oostc-irwoldie. Van de vier personen, dia o,p der. wagen zaten, b'ieven twee onge deerd; de knecht! L. Drent weo*d onmiddel lijk gediciod, do veerman L. Ugen Teefö drie ribben gebroken. Boefjes. Men meldt uit Helmond: Toen Zaterdag de nachtwaker Render§ der S S. om half twaalf 's nachts voorbij de loods kwam, hoorde hij dat er men- schen in waren. De Rijkspolitie snapte do dieven op heeterdaad. Het bleken te zijn twee jongens van 12 en 11 jaar, afkomstig .uit Venlo. Zij waren om 2 uur 's middags" uit Verilo te voet vertrokken in de richting Horst. Daar verborgen zij zich in een ko len wagen. Zij kwamen 's avonds ongeveer half negen hier aan. De trein rangeert hier ongeveer anderhalf uur. De knapen dach ten toen dat de trein niet verder ging. Een ruit in de goederenloods was spoedig stuk geslagen. Zij probeerden toen de brandkast) te openen echter ronder resultaat. Uit een lessenaar ontvreemdden zij echter f 22, dia zij deelden. Uit kisten met snoepgoed ont vreemdden zij verschillende versnaperin gen. Het doel van hun reis was Amsterdam., Brand. Te Nieuwehorne (Fr.) is do boerderij, bewoond door R. Faber, afge-r brand. Het vee kon gered worden. Maandagavond is te Herkenbosch (L.)' de woning van vlen landbouwer Biermana afgebrand. Zijn 24-jarige dochter is in do vlammen omgekomen. Een conflict aan de Arnhemsche gasfa briek. De correspondent te Arnhem van „De Tijd" meldt d.d. 18 Dec.: Voor eenigen tijd werd in den gemeente raad geïnterpelleerd over het feit, dat 40.000 H.L. cokes door de gasfabriek naar, Amsterdam waren verkocht, voor prijzen, lager dan waarvoor de laagst aangeslage- nen in de belasting binnen de gemeente co kes kunnen betrekken. Van de zijde van B. en W. werd het toen: voorgesteld, als zou er aan het bedrijf over productie zijn. Na een geheime zitting kwam wethouder van Tuijll heden met de mededeeling, dat de opgenomen aanwezige voorraad aan de gasfabriek 1500 ton kleiner bleek te zijn dan de bedrijfsstaten, waarop B. en W., destijds tot verkoop naar Amsterdam mach tiging gaven, deden veronderstellen. Een onderzoek naar deze aangelegenheid is aanhangig gemaakt; B. en W. «zullen de resultaten daarvan nader mededeelen en niet schromen de noodig geachte maatre gelen voor te stellen.

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2