ider het Vergroot-gias. CI. De groentijd afgeschaft. lat de ernst van dezen tijd van invloed lók op de jeugd is een ed<sdh van be- lelijkheid, van, redelijkheid, van. „fat- n" zonden we willen zeggen, iiet diat) de in lovenslnstigen blijheid iieindie jeugd' nu zou moeten gaan neer- en in doodsche somberheid, 't Ware I te wengdhen... Laat ze maar uitlaaien a- guüle vroolijklheid! Dodh zoo ooit dan nt nu nu, vooral in dezie tijden! worden getemperd alle m%ef>atentiei<d» worden gebannen alle verspilling van i en oofk van tijd en ook mascihien van chit in diolle vermaken.... n, in dat licht beschouwd, is het verheu- id te ven-nemen, dat het Veterinair tu ten Corps „Absyrtus" te Utrecht in afgemeane vergadering op 12 Deeem- bosMen heeft d'en groentijd af le affen. eitheugend is het óók natuurlijk om men buiten deze tijden om dat het eerste Studentencorps in Nederland ivergegaan tot afschaffen van-de (men miteere ons de uitdrukking) de misse- e instelling, die „groentijd" heet... [oge Leiden het goede voorbeeld vol- ünkwartieriiig. an 19 op 20 en vian 20 op 21 December bi er op de Haiarlemmerstraat) en om- ing troepen, behoorende tot de trein- eeling], worden ingekwartierd. lat de Vo^ksui.'fvoerinig.en, welke gere- i iedere week gegeven worden in dê dsgdhoorzaal, door het publiek gaarne ■den bijgiewoond, bewees de stiampvolle 1 van Woensdagavond. Voor een zeer ijk opgekomen piubliek gaf „Voorscho- s Mannenkoor" een aantal welverzorg- liedleren ten gehoore, en gaf de Dames- nnastiekvereeniging „Brunhilde" eenige je- en orde-oefeningen tem beste. Van e oefeningen .trokken vooral de staaf- eningen de aandacht, die met ensemble gratie werden uitgevoerd'. Ook de nog gdige adapirarrtïed-en lokten met) nun g- en vrije oefeningen herhaaldelijk 1 applaus. 'oorschoten? Mannenkoor, dat zich lang- nerharal een zeesr goede reputatie in iden heeft verworven, zong verschilten- nummers op verdienstielijke manier, at wel het meest insloeg bij het pnblieLk ren de pittig gezongen"Vlaam®dhe lied- zocaT© Tineke van Heulei, Vloamsehe rmis en Reizen. De zangers hebben iter te waiken voor een te vlug tempo; I weet hun wakkere directeur, de hoer m. A. Bouten, hen in bedwang te hou- n, doch men vreest) ieder oogetnblik, men elt het bijna, dat zij hem gaan ontgiip- d. Van de grootiere werken noemen wij Martelaars in het Goilyséum. Diit weak rd goed gezongen, ofschoon hier en ar do forto's niet) forsch en die piano's fijn genoeg doorvoeld waren; ooik token hier en daar de zich ineeustren- Aende partijen onzeker. „Omhoog" was «1 het) nummer dial melt het grootste sne ls werd gezongen; vooral de tenoren le- irden dlaar goeid werk. De heer Bonten si heel wat nit zijn zangers tie halen, aim eer deize op hun beurt aPlee geven at zij kunnen, dan is en blijft) Voorscho- iis Mannenkoor een vereeniging, die on- 5r de kunstvoiTje led-ding van dien direc- bp het hare bijdraagt) tot bekendmaking i veredeling van waarlijk goeden zang ider het volk. En dat ziulks broodnoodig weten wij allen. Sch. Tenejuidie de padvinderij meer bekend te iken heeft het Bestuur van „De Leidsche advinders" besloten tot het organiseeren a wedstrijden voor de leerlingen van B. S., Gymnasium, Mulo-scholen, en de logste klassen der Lagere Scholen. Deze edstrijden die zullen plaats hebben op Uerdag 16 December a.s. vanaf halftwee ide gymnastiekzaal aan de Pieterskerk- acht 7, omvatten: hoogspringen, ver dringen, klimmen, touwtrekken en sto: apen. Meer dan honderd leerlingen van ovengenoemde onderwijsinrichtingen threven voor de wedstrijden in. De prij- ;q, door verschillende particulieren en (reenigingen (waaronder L. S. O., H. B. Ver. „Emtégeïs", afd. Leiden N. B. v. .0., Hoofdbestuur N. B. v. L. O., Hoofd huur ,,De Nederlandische Padvinders" üz.) beschikbaar gesteld, bestaan uit me- hilles en vele kunstvoorwerpen. Voor zoo- tr zulks, met het oog op de beperkte ilaa-tsruimte mogelijk is, bestaat er voor «langstellenden gelegenheid de wedstrij- lan bij te wonen. Uit de Omgeving. ALPHEN. Gemeenteraad. In de heden giefliouden vergadering van ten gemeenteraad werd aangenomen een Worstel van B. en W. tot) bekrachtiging van den aankoop van die buitenplaats i.0veipoisit" en tegenover gelegen auto- garage met twee bovenwoningen, bene vens 24 pierceélen bouwland voor dien prijs van f 44,628. Teir bot ailing daarvan werd ^Sloten tot het aangaan van een geldlee- aing van f 50,000 bij de Goöp. Raiffeisen- kank te Utrecht tegen een ren tie van 4 Ingewilligd' werd vender hét verzoek van te Winkeli eusveréeniging tot hot vaststel' len Ann e'en verordening op een vea-vroeg- te winkelsluiting. Een uitvoerig verslag zul!feu wij in ons Dummer van Zaterdag publiceeren. LISSEL R.K. Tuinders. Gisteravond werd op te bovenzaal van „De Witte Zwaan" een *igadering gehouden, waarop alle R.K. Tuinders waren genoodigd en te oordee lt naar de opkomst ook verscholen wa ren. Aanwezig was ook de heeo- A. H. J. Engels, ambtenaar van den L. T. B. De heer Th. van der Vlugt opende met den christelijken groet en gaf het woord aan den spreker, den weleerw. heer H. E. van Brero, kapelaan alhier. Spreker gaf zijn vreugde te kennen over deopkomst en zeide dat het dool dezer vergadering was om te trachten de neutrale vereeniging „De Eendracht" om te zetten in een R.K. vereeniging. Daarom beantwoordde spr. eerst de vraag: „Waarom Katholiek ver- eenigd?" In een mooie rede zette spr. dat uiteen en wees er vooral op, dat we ons altijd en overal katholiek moeten toonen, ook in de vereeniging, wil men zijn geloof bewaren. Ook hoede men zich voor neutrale vereenigingen. Het vereenigingslevesn staat niet buiten den godsdienst. Neen, er be staat een nauw verband. Op de eerste plaats heeft men te tzorgen voor zijn eeuwig wel zijn, voor zijn geestelijke belangen. De heer Engels behandelde hierna het technische gedeelte van het Tuinbouw- vraagstuk op de hem eigen duidelijke wijze. De geheele vergadering sprak zich uit voor de roomsche organisatie. Een commissie, bestaande uit de heeren C. van Leeuwen, H. Prins en P. Weij-ers werd benoemd, welke commissie handtee- lceningen zal verzamelen om in „De Een dracht", het voorstel te doen deze vereeni ging te ontbinden.s NIEUWKOOP. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente. Anaiwerig zijn alle leden. De voorzitter deelt mede, dat Gedep. Staten de rekening over 1915 hebben goed gekeurd, alsmede de jaarwedde-regèling van den burgemeester, secretaris, ontvan ger en wethouders. De begroioting voor het) jaar 1917 is te ruggezonden onder mededeeling, diat daar in alsnog een post behoort te worden op genomen, t/er bestlijding van de kosten, vattende op het levensmididelenibedtrijf. Besloten wondt hieraan tegemoet te ko men,. door een bedrag van f3000 daarvoor op de begrootting te brengen en den hoof- deflijken omslag tot een gelijk bedrag, te verhoogen. Aan de orde wardt gesteld een ontlwerp- verordening, regelende 'het distributie bedrijf. Naar aanleiding hiervan zegt) de heer Van der Weijdlen, dait d'e distributie een groote veran twoordel i jkheid meebrengt) voor het -dagelijfksdh bestuur, dait er even als elders allerOei k'achüep, ten rechte of tien onrechte, worden geuit, dat er noch tans al heit) mogelijke behoort gediaan te worden om in deze moeilijke tijden de be langen dei- bevolking zoo goed mogelijk te behartigen. Spr. aoht hef daan-om ge- weuscht, eed cccnmissiie in het leven to roepen, betstJaandie uit een paar leden van den Raad en enkele ingezetenen, die met het college van B. en W. minstens eens pen- 14 dogiem bijeenkomt om diaarin alle zaken, die distz"ib(urt.ie betreffende, te be spreken. Spr. is van meening, dat hierdoor de Behartiging aner oeiangen veei meter tot haar recht zullen komen. Na breedvoerige discussie wordit met al gemeen e stemmen hiertoe beisilofen. Be noemd wonden, behalve de burgemeestr en de welhoudea\s Kemp en Van dier Weij- den, de heeren Th. Mouritb en I. J. Koolie als raadsleden', en voorts de heeren A. Kromwijk en C. Nell. De jaarwedde van den ambtenaar, be last möt de administratie van het distri- butiebeidirijif, wordt bepaald' op f 460, na dat de heeren Mounts en Koolo kn-adhtig hadden aangedrongen op eeaie bezoldiging van f 300, terwijl de voorzitter een #bedrag van f 600 als in overeenstemming met an dere gemeenten, billijk oordeelde. Tot lantaarnopsteker wondt) met ingang van 1 Januari 1917 benoemd P. Flink te IJsselötein, die dan twens ails nachtwaker voor deze gemeente in functie zal treden. In de terstond na de raadsa-engendering gehouden vergadering van B. en W. wordt tot ambtenaar van het distributiebedrijf benoemd, de heer O. F. L. van Ommeren, volontair ter Gemeentesecretarie. SASSENHEIM. Een schrijven van den burgemeester. Door den burgemeester is het volgende schrijven gericht tot de Eerw. Geestelijken dezer gemeente: „Weleerw. en Eerw. Heeren! Zoo is dan de „vredesduif" uitgelaten; moge haar vlucht voorspoedig zijn! Stellig hebben duizenden etn duizenden menschen in en buiten ons Vaderland, dezen wensch geslaakt, zij het onder hopen en vreezen. De mannen aan de fronten, in de loopgra ven-, onder en op het water, in de lucht, in de hospitalen, de recruten als de vetera nen, de bruinen als de blanken, hun vrou wen en hun kinderen, maar ook de zoo ge teisterde neutralen, de bidders en de niet- bidders, schreeuwen het uit, of stamelen om vrede, en nog eens om vrede. Wij gevoelen innige deernis met de hon derduizenden weduwen en weecen, wier hart gebroken, wier verzorgers gesneu veld, verdronken of verbrand zijn en wien allen levenslust verging met de legioenen, die zich eiken dag in perikel des doods bevinden. Zou nu waarlijk door voortzet ting van den krijg, het aantal rampzali gen nog vermenigvuldigd moeten worden? In ons eigen land wordt de ellende, door den oorlog veroorzaakt, steeds grooter, de nood al nijpender, de vervulling van alle materieele béhoeften voortdurend moeilij ker, terwijl de staatsschuld .zich opstapelt en uiterst moeilijke jaren aanstaande zijn. Wie zal hier uitkomst geven, dan de Al machtige alleen? Het is daarom, dat ik als burgemeester van Sasseriheim, de eer heb U beleefd, doch dringend uit te noodigen, op den aan staanden Zondag in de godsdienstoefening te willen aandringen op verootmoediging en te bidden om den vrede, hierdoor in stemmend met. de gansche- Christenheid van binnen- en buitenland. Voornamelijk moge de kern van cl) bed zijn, dat Hij, die de harten van Keizers en Koningen leidt als waterbeken, tot al wat Hij wil, hun en hun raadgevers, ge dachten van vrede instorten. Moge straks het woord in vervulling gaan: Zij hebben op Hem vertrouwl, ja, Hem ale een waterstroom aangeloopen •enze zijn niet beschaamd geworden". STOMPWIJK. Geitenfokkerij. Daartoe uitgenoodigd door den zeereerw. heer Bekker, waren gisterenavond zeer veel R-K. geitenhou ders en belangstellenden gestroomd naar de kolfbaan van den heer W. v. Esveld, teneinde door den weleerw. heer J. H. E. van Brero te Lisise te worden overtuigd van het nut der geitenhouderij in 't alge meen en van een R.K. fokvereenigin^Tneer in 't bijzonder. Op een zeer duidelijke wij le stelde deze populaire spreker 't nut van dit alles in 't licht en niemand zal er spijt van hebben dien avond in „'t Blessepaard" te zijn geweest. Bij het einde gaven zich dan ook reeds een 40-tal personen op, die wensch ten toe te treden tot de bovenstaan de vereeniging, waarvan de heeren H. J. de Bruyn, P. Huisman en S. van der Salm 't voorloopig bestuur zullen vormen. Ze 'zullen aioh belasten met het ontwerpen van een huishoudelijk reglement enz., om dan zoo spoedig mogelijk een ledenverga dering te houden. Waar hiet hiér handelde over het groote gewicht van fokvee en gewezen werd hoé noodzakelijk het was te letten op afkomst der fokdieren, is het misschien ndet on dienstig nog een stap verder te gaan én ook de houders van melkvee trachten te brengen onder de hoede eener fokvereeni- ging of van een boerenbond. Waar 't bij de geit gaat om een meerdere melkop- brengsj van een paar honderd liter per jaar, zou het bij 't rundvee wel eens naar de duizenden kunnen loopen. voorschoten. Gemeenteraad. Voorzitter: de heer E. Vernède, burge meester. Aanwezig 8 leden; afwezig de heeren Schimmelpenniinck, v. d. Bye, de Graaf en Kwak. De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen worden gelezen en onveran derd worden vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Een dankbetuiging van de onderwijzers en onderwijzeressen aan de O.L. Scholen voor de toegekende salarisverhooging. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de commissie voor de Pi'o- testantsche Ziekenverpleging met verzoek om subsidie. Een verzoek van de Wed. A. J. Deurlo om te>ruggave van te veel betaald school geld. Een adres van den slager C. C. Breukink met verzoek hem ontheffing te verlee»nen van het verbcd om voor 5 uur te laten ar beiden en op Zaterdag naar.gelang de om standigheden dit eischen. Al deze stukken worden in.- handen ge steld van. B. en W. ter fine van praead- V'i?en vèrzoeK van ue iuuwimg v ten van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw om een schoollokaal in gebruik te mogen hebben voor het houden van. een landbouwcursus gedurende 12 avonden. Op voorstel van B. en W. wordt het ver- »zoek ingewilligd, mits de afd. de kosten draagt van verlichting, verwarming en schoonmaken van het lokaal. Een veraoek van de afdeeling Voorscho ten van de Nat. Chr. Geheelonthoudersver- eeniging om gebruik te mogen maken van een schoollokaal aan den Rijndijk en het gymnastieklokaal alhier, voor een te hou den Kerstfeest. Aan den heer C. Fontein wordt voor 3/12 of f 2.10 ontheffing van zijn aanslag in den H. O. verleend, aan den héér G. Kampen 5/12 of f 4.90 en aan den heer W. Gusse- cjoo 5/12 of f 4.90. Een voorstel van het raadslid, den heer C. Eggink, om een commissie uit den raad te benoemen, die met de eigenaren van „Welgelegen" in overleg kan treden over de verhooging en bestrating van de straten op „Welgelegen". Aan den heer D. Ypperlaan wordt voor het instellen van een onderzoek naar hooi- broei in de hooibergen een gratificatie ver leend van f 15, aan den heer C. Dijkman en aan den heer J. Dijkman f 10. Het kohier hondenbelasting wordt voor gesteld op f 17, het suppletoir kohier even redig schoolgeld en herhalingsonderwijs op f 24.70. Aan de orde is hierna een voorstel tot wijziging van d.e begrooting voor 1917, ïn- verband met de distributiewet. B. en W. wenschen inkomsten en uitgaven met f25.000 te verhoogen en geen distributie bedrijf in te stellen, daar zij meen en dat het werk op de secretarie nog wel gedaan kan worden. Aldus wordt besloten. In behandeling komt hierna het in de vorige vergadering ingekomen verzoek om subsidie. B. en W. stellen den raad voor een subsidie te verleenen voor '17 van f 100. Wordt aangenomen. De voorzitter brengt hierna ter tafel een voorstel tot verhooging van- den gasprijs. B. en W. stellen voor met ingang van 15 Dec. van de 60 van de hoeveelheid, die in een overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar werd gebruikt te berekenen op 10 cent voor gewoon gas en 10b cent voor muntgas, bo ven deze 60 resp. 14 en 1Q cent. Toege staan is van 15 Dec. tot 15 Jan. 50 kub. M., van 15 Jan. tot 15 Febr. 45 kub. M., van 15 Febr. tot 15 Maart. 40 kub. M„ van 15 Maart tot 15 April 35 kub M. en van 15 April tot 15 Mei 30 kub. M. De voorzitter geeft een nadere toelichting op deze voorstellen en zegt, dat ook de straatverlichting zal worden beperkt. B. en W. meenen evenwel, dat een verplicht ver vroegd sluitingsuur niet noodig is, even min "als het verlichten van etalages. Na eeniige discussie worden de voorstel len aangenomen. In behandeling komt hierna een voorstel van B. en W. tot het aangaan van oen over eenkom^ met de gemeente Leiden, Oegst- geest en Zoeterwoude, inzake goedkoop bruinbrood. Door deze overeenkomst zal tusschen deze gemeenten onderling het 1/10 verrekend worden. Wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt eveneens dat voor den politie-agent-nachtwaker Vonk, die behulpzaam is bij het distributiebedrijf, tweemaal in de week 's nachts een gemeen tewerkman dienst doet. Uitgeloot worden een obligatie van f 500 No.: 10 en twee obligatiën van f 100 nas. 140 en 153. Na de rondvraag wordt hierop de verga dering gesloten. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aan w rig alle leden. De voorzatter opende de vergadering waarna de voorlezing der notulen plaais vond, die tot eenige bespreking aanleiding gaven en daarna werden goedgekeurd. Door den voorzitter werden eenige inge komen goedgekeurde raadsbesluiten voor gelezen, waarna het adres van A. Korte- kaas Cz. en J. v. Velzen Pz. ter tafel kwam. Deze verzoeken den Raad te bewerken dat de sloot in den Wagenmakersdam, die door inweaping van asch en vuilnis der mate verzand is, dat men met geen roei boot meer in de sloot kan varen, weer in goeden toestand gebracht wordt, daar dit schadelijk is bij de uitoefening van hun be drijf. De voorzitter stelt voor dit adres in han den te geven van B. en W. De heer Papót oordeelt den toestand daar onhoudbaar. De heer Heijl zou de bewijzen wel eens willen zien van de adressanten, dat zij recht tot oplossen hebben daar. De heer van Stijn zegt, dat de sloot on der toezicht staat van de gemeente en af gescheiden van al of niet recht van oplos sen, in orde moet zijn. Door B. en W. zal deze zaak verder in orde gebracht worden. Adres van dc N. V. Electr. Timmer- en Meubelfabriek „Patox" te 's-Gravenhage, om oprichting van een timmerfabriek aan den Heerenweg. De voorzitter doet mededeeling dat na het inkomen van dit adres, weder een an der is ingekomen, waarin de adxessante het eerst ingezonden adres intrekt. Er is n.l. een ander perceel aangekocht, waarop de gebouwen verrijzen, zoodat de raad van deze zaak af is. Levensmiddelen voorziening. Voorgesteld wordt met Leiden een over eenkomst te treffen van de betaling van 1/10 voor de broodregeling van deze ge meente over en weer Warmond. Dit wordt goedgekeurd en machtiging verleend dit met andere gemeenten in de omstreken, voor zoover zulks noodig is, eveneens te doen. Vernieuwing contract met Leidscben Keuringsdienst. Hierto.e wordt voor den tijd van één jaar 1"Vaststelling "legger van-wegeirw- paden wat betreft de oude Waagdam (Breu- ninghofdam) en Heerenweg. Waar dit betreft die gedeelten, die voor den publiek en dienst zijn aangewezen, en in hoofdzaak'naamsverandering wordt be doeld T en van aangelanden overgaan aan de gemeente, waren hiertegen weinig be zwaren. Door J. J. Leenen was hiertegen een adres ingezonden, dat hij er genoegen mee zou nemen, voor zoover het betrof de straat weg, doch over de bermen zeggingsrecht wilde behouden. Het betreft enkel de straatweg, waarom dit adres voor kennisgeving wodt aange nomen. Door P. C. Kerkvliet wordt in een adres gevraagd, een aanlegplaats aan de Leede of vergoeding om elders èen ligplaats voor zijn vaartuig te vinden. Hierop wordt afwijzend beschikt, daar dit niet in de bevoegdheid ligt van het ge meentebestuur, om dergelijke tegemoetko mingen te doen en door de gemeente aan geen rechten van particulieren- wordt ge tornd. In behandeling kw^am andermaal het adres van den gemeente-veldwachter Ste- ckers, om de verhooging van zijn jaarwed de te doen ingaan op 1 Januari 1917. In omliggende gemeenten is geïnfor meerd en het salaris van adressant is, hier mede vergeleken, niet slecht. De voorzitter stelt daarom voor de rij wielvergoeding te verhoogen van f 20 op f 40 en het bodeloon te brengen van f 20 op f 40. De raad ging hiermede echter niet ac- coord. - De rijwielvergoeding was billijk, de bo- deloonverhooging werd afgewezen, daar dit verdiend werd in den tijd en in dienst van de gemeente. De politie en politiedien sten werden uitvoerig besproken, waarop de voorzitter voorstelde de^ helft van de verhooging vroeger te" doen ingaan en de rijwielvergoeding op f 40 te stellen, wat wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag werd nog even de straatverlichting bespreken, waarna de vergadering werd gesloten. wassenaar. Gemeenteraad. De Raairl dezer ge>- meenie vergadert Maandag 18 Deo. vourm. te 10 uur. ZOETERMEER. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kie=- ver een igi ng van Zoietermeer—Zegwaart trad op gisteren des avonds 7 uur een pro- paganda-avond voor de leden ui'igesclhre'- ven. Als spreken- was uitgenoodigd' de weleerw. heer Van Dorp, kapeZaan te Am sterdam. Nadat 'de heer v. Dij'k, voorzit*-en- de r Kie,-vereeniging, de vergadering niet den Christelijken groet, had geopend en een kortte inleiding gehouden had,, beklom de eerw. spreker 't podium en liet als in een revue d.e politieke feiten aan de oogen zijner hoorders poseeeren, weülke zich in de laatste 4-jarige periode hadden afge speeld. Hij wees op onzen nederlaag in 1913. We hadden toen voor 't bedisftg der linkerzijdie moeten wijken. Aïs merkwaar- dag staaltje haalde hij daarvan aan de dwaasheden die vooral in groote steden ais Amsterdam gedebiteerd waren omtrent de Tarief wet. Links had' de regecringsver- an two ordelijkheid van zich afgeschoven door een exttra-paritetnantair kabinet sa men te stellen en dat xpinjstlerie zou uiting geven van den volkswil. En wat krijgen we? Algemeen mannenkiesredht, waarvoor weinigen slechts iets voelen, getuige de slapheid tijdens de veikiezingsoampagnee, en fipancieele gelijkstelling van het ^ij- zonder onderwijs, wat zeker geen punt is van het linksohe program. Voorts besprak spr. nog de roekeloos heid waarmee links 't politiek beEibaaidi der eerste oorlogsmaanden had verbroken en zeitite een en ander uiteen omtrent 'it alle- manskiesa-echit. Nadere preciseering van dit laatste was spr. onmogelijk, omdat niemand in den lande nog weet hoe dit systeem technisch aal worden opgebouwd'. Omdat we echter nog mogelijk, eenmaal volgens de oude methode moeten niezen alvorens het kiezen pliöhC zal zijn, spoorde spr. zijn hoorders aan, om zich zoo noodig nog op de kiezerslijsten te laten plaatsen. Voor dit-doel zal het bestuur zich in ver binding stellen met de besturen der ver schillende R. K. vereeiriigingein m nze ge meenten. Spr. eindigde met een vermaan tot beginselvaisilliieicl, zeggende: 't Sccialis- me is vierkant tegen Christus; 't lil eralis- me heeft niets voor Christus ev er. Dcoh' wie niet voor Mij is, is tegen Mij. Met dit praegnante woord des Heeren sloot de spreker zijn rede, die door de volle zaal met enthousiasme werd toegejuicht. Een ongeluk. Gisterochtend otmsteeks 9 uur sloeg het paard van den heer H. J. de Mol op hoi. Het dier rende het erf op, reed tegen een wagen aan en beschadigde dezen en nog een anderen wqgen. Spoedig wist men het dier tot stilstaan te krijgen. Laatste berichten. Lichting 1910 met onbepaald verlof. De miliciens der lichting 1910, die aan vankelijk 20 December a.s. piet onbepaald (klein) verlof zouden vertrekken, zijn, in gevolge bijzondere machtiging van de be trokken militaire autoriteit, reeds heden in het genot gestéld van dat verlof en aJ- zoo naar hunne haardsteden vertrokken. Comité-generaal over het in dienst- houüen van den weermacht. Men seint ons uit Den Haag: Bij de regeling der werkzaamheden heeft de voorziter van de Tweede Kamer heden op de mogelijkheid gezinspeeld, dat wel licht nog voor het reces een comité-gene raal zal worden gehouden in verband met een bespreking over het in dienst houden van de weermacht Grondwetsherziening. A.s. Donderdag is de 2e lezing over de ^DBJlSUtcéssr(Wér"Zar evcn^^ derdag in behandeling komen. Daarna hoofdstuk I en II met voorloo- pige uitschakeling van salarissen ambte naren en. levensniiddelenvoorziening. De vredesvoorstellen. LONDEN, 15 December. Indien Lloyd George a.s. Dinsdag de meening, door Briand uitgesproken onderschrijft, zal pre sident Wilson weigeren zich, in welken zin -ook, te vereenigen met het Duitsche aanbod van vredesonderhandelingen. Het voornemen bestaat niet, dat de Ver een! gd.e Staten zich bij de andere neutralen zullen aansluiten om den toestand te over wegen of rich tot de entente te richten. EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Het wetsontwerp tot het aangaan van eene 4% geldleening groot f 125 eene 4% geldleening groot f 125.000.000 wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, nadat de Minister van Financiën o. a. nog eens als zijne meening had te kennen gegeven, dat het beter is twee kleinere leerlingen dan een groote leening uit te schrijven, omdat de kleinere bezitters dan gemakkelijker kunnen in schrijven. Marktberichten. LEIDEN, 15 Dec. Veemarkt: Aangevoerd 0 paarden 10a f0- ,0 Veulens l'OOOafOOO, 9 stieren f 180 a f 490, 82 kalf- en melk koeien f195 a f460, per kilo f0.a 323 varekoeien f160 a 1*390, 161 vette ossen en koeien f204 a f530, per kilo f 1,05 a f 1.33, graskalveren f 00 a i' 000,31 kalveren (vette) f70 a f 165, per kilo f 1,20 af 1,70, 50 kalveren, (nuchtere) f 9,— a f 211443 schapen (vette) f25 a f54, per kilo f0,5Saf0,72, 000 schapen (weide) f—af—442 varkens (magere), f15 a f60, per kilo f0,a f0.363 biggen f3.a f 7,6 bokken of geiten f3. a f8 Ter markt aangevoerd: 575 Runderen; 81 Kalveren; 1443 Schapen. Geen handel. Kaas. Aangevoerd partijen. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas van f52,tot f55,50, 2e soort Goudsche kaas van f50, tot f51,le soort Leidsche kaas van f53, tot f56,2e soort Leidschelkaas f 51,tot f52,Alles per 50 K.G. Aan de stadswaag-gewogen: 72 partijen, 2403 stuks kaas, wegende 18222 Kg. Handel voor Goudsche kaas vlug. Leidsche matig. LEEUWARDEN, 15 Dec. Boter. Aangevoerd 0/0 vat boerenboter, prijs le sonrt f 00. Fabrieksboter. Aangevoerd 1/3, 46/6 vaten. Prijs f70.zonder-, f 119.60 met consent. Noteering van de commissie f2.99 per K.G. Noteering van de commissie der Vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland f 119.60 Nagelkaas. Fabriekskaas; aangevoerd 2727 K.G. Prijs fa f48.50 Handel gewoon. UITHOORN, 15 Dec. Kaas. Heden aange voerd 81 partijen, le soort f7375,2e soort f70— ,72—zwaardere 176.50. Handel vlug.

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 3