BINNENLAND. Uit de Omgeving. Nederland en de Oorlog. De vredesvoorwaarden in de I Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer zeide de heer Troel stra bij de behandeling van de ont werpen in zake militie en landweer: Het aanbod der Centralen om vredes onderhandelingen te voeren, is door het geheele Nederlandsche volk met groote ontroering begroet. Er is thans een straal van licht isx de duisternis, en groote ver antwoordelijkheid drukt op hen; die de onderhandelingen hebben te voeren. Spre ker hoopt, dat de Entente het aanbod zal aanvaarden, waarvan tot dusver niets an ders bekend is dan dat de vrijheid van be weging en bestaan der Centrale Mogend heden zal worden gewaarborgd. Spreker weet zeker, dat bij zijn partij de vredes onderhandelingen instemming zullen vin den, en hij vertrouwt dat onze Regeering, als «ij dit kan, tot verlichting van den druk zal overgaan. In zijn antwoord zeide de Minister: Ik kan den heer Troel-stra namens de Regeering mededeelen, dat voor alles de Regeering met buitengewone belangstel ling heelt kennis genomen van hetgeen zich Dinsdag heeft afgespeeld in den Rijks- - dag te Berlijn, en dat zij met buitenge wone aandacht en inspanning volgt wat ir gebeurd is en nog gebeuren zal. De Regeering heeft doorloopend telkens opnieuw overwogen en zal dit ook in den vervolge doen, of de mogelijkheid bestaat, den druk der mobilisatie nog meer te ver minderen dan tot dusverre heeft plaats gehad. Regeeringsvarkens. Naar aan de ,,Avp." wordt medegedeeld, heeft de Regeerïng voor het inzouten van eenige duizenden overcomplete varkens geen voldoende ruimte kunnen vinden in de bestaande abattoirs in ons land. Dien tengevolge heeft ze alle slagers, die er een zouterij op na houden, in de gelegenheid gesteld onder voldoende waarborgen var- kensvloesch in te zouten voor de komende dreigende tijden. Verbouw en prijzen van lan db ouwproducten. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel doet in verband met de tijds omstandigheden een ernstig beroep op de Nederlandsche landbouwers om het bouw- te regelen, dat bet grootst mogelijke deel der productie voor de voeding van de Ne derlandsche bevolking en van den veesta pel gebruikt kan worden. In verband hiermee is het wenschelijk, dat de ruimst mogelijke uitbreiding gege ven wordt aan den verbouw van die voe dingsgewassen met name granen en peulvruchten waarvan in normale om standigheden de productie kleiner is dan de consumptie. De teelt dezer gewassen, die wel is waar voor de voeding van groot belang zijn, maar waarvan de productie grooter is dan het verbruik, behoort te wor den ingekrompen en in geenen deele be- hooren bedrijven, welke niet gewoon waren dergelijke gewassen te verbouwen, hierme de in de»ze tijdsomstandigheden te begin nen. In het bijzonder wordt bier gedacht aan de teelt van grove tuinbouwgewassen in landbouwbedrijven, waarvan tot dus verre deze gewassen niet werden ver bouwd. In de derde plaats moet zooveel als zulks bij een rationeel bouwplan kan worden doorgevoerd de teelt nagelaten worden van gewassen, die vrijwel uitsluitend voor ex port verbouwd werden. De minister deelt verder mede, dat hij de volgende maatregelen zal nemen ter on dersteuning van de hiervoor omschreven cul tuuirQi r ic h ti ng. In de eerste plaats zullen de voor bin- nenlandsch verbruik verbouwde gewassen zoo noodig zijnerzijds aangekocht worden tegen flinke prijzen. Voor de vaststelling van deze prijzen «al voor elk product een commissie van advies benoemd worden, waarvan drie leden zul len worden aangewezen door de landbouw organisaties, en drie door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Deze commissie voor prijsbepaling zal haar advies in de eerste plaats moeten ba- seeren op productiekosten. Voorts zullen zoodanige maatregelen ge nomen worden, dat de verbouw van geheel of gedeeltelijk voor export verbouwde ge teelde gewassen minder winstgevend zal zijn dan de teelt van landbouwproducten voor binnenlandsche verbruik. De minister is voornemens een beroep te doen op de medewerking van de landbouw organisaties om het landbouwbedrijf te sturen in de richting, die voor de voorzie ning in de Nederlandsche voedselbehoefte noodzakelijk is, en verwijst ten slotte naar eijn beschikking van 13 October 1916, Di rectie van den Landbouw, no. 26151, 6de Afdeeling B. „St.ct." Verbod 'tot bakken van melkbrood. Door den Minister van Landbouw is tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht: ,,In verband met vami verschillende ge meentebesturen ontvangen aanvragen, of bezwaar bestaat "tegen het uitvaardigen van *êen verbod tot (feBruik van melk bij het bakken van Brood, heb ik de eer er, .voor zooveel noodig. uw aandacht op te vestigen, dat een dergelijk locaal vê'rbOÖ tot bakken van melkbrood door deai bur gemeester of het gemeentebestuur krach tens de bepalingen der Distributiewet 1916 niet kan worden uitgevaardigd. Wel kan een zoodanig verbod ingevolge art. 6 der genoemde wet door mij uitgevaardigd wor den. Acht u een dergelijk verbod gewenscht voor uw gemeente, dan ben ik bereid daar toe op uw voorstel over te gaam" Afschaffing bakkers nachtarbeid. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Werkgevers in het Bakkersebdrijf heeft, zonder zich principieel uit te spreken over del w^nsdhelijkhéid van/ afschaffing] van nachtarbeid in bakkerijen in normale tij den, adhaesie" betuigd aan het rajpport, dat door de bakkerspatroonsvei"eeniging te Amsterdam aan den voorzitter van de Levensmiddelencommissie aldaar is uitge bracht. De kolennood. Het stoomschip Ambon" van de Stoom- vaart-Maatschappij Nederland is, naar het ,,HbkL" meldt, gisternacht met een volle lading steenkolen, ongeveer 4500 ton van Newcastle in Amsterdam aangekomen. De boot wordt zoo spoedig mogelijk gelost en zal de volgende week opnieuw naar Enge land vertrekken. De kolen zijn bestemd voor de Nederlandsche regeering. Hofbericht. Naar aanleiding der berichten betref fende den bouw van een landhuis voor H. M. de Koningin in de Oostduinen bij Sche- veningen kan het „Hbld." het navolgende mededeelen: Het verblijf te Katwijk aan Zee geduren de een gedeelte van den afgeloopen zomer heeft de groote voordeelen, verbonden aan onze duin- en zeelucht voor Haar en de Prinses leeren kennen, in tegenstelling met het verblijf op het Huis ten Bosch waar gedurende enkele oogenblikken van het jaar en bij bepaalde weersgesteldheid de nadeelen van de vochtige gesteldheid niet weg te cijferen vallen. Ten einde in de onmiddellijke nabijheid van het middelpunt der Regeering over eene woning in goede duinlucht te kun nen beschikken, heeft de Koningin het plan opgevat een eenvoudig landhuis te doen bouwen, dat aan bescheiden eischen vol doet. De opvolger van mr. Dresselhuys. In verband met de benoeming tot lid van de Tweede Kamer van mr. H. C. Dres selhuys en diens tijdelijk buiten functie- treden als secretaris-generaal van. het de partement van justitie, zal met de waar neming van laatstgenoemd ambt worden belast de administrateur bij dat departe ment, mr. J. Gelinde van Blom. Evenredige vertegenwoordiging. 'bende behandeling der Grondwetsherzie ning, de kans vrij groot is, dat in nS verkiezingen zullen plaats hebben op «n grondslag der Evenredige Vertegenwoor diging, is het van groot belang, dat de *e?r weinige districten, die zich tot heden niet aansloten bij den Algemeenen Bond van R.K. Kiesvereenigingien, zulks alsnog doen Duidelijk toch zal in dien Bond aan de orde moeten komen de bespreking, hoe bij dien geheel nieuwen stand van zaken zal moet",., worden gewerkt. Door dien Bond «al al licht eene Commissie worden ingv- eid, om na te gaan, op welke wijze bij de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging de pc litieke actie het eenvoudigst en doel.ua- tigst, tevens op eene zooveel mogelijk al len bevredigende wijze zal kunnen worden gevoerd. Uiterst gewenscht is het echter duidelijk, dat de Bond dan ook omvatte g a n s c h het katholiek kiezerscorps. Wij vernemen, dat reeds zeer spoedig het Bondsbestuur zich met de verschillen de vragen, die zich in de naaste toekomst gaan voordoen, zal onledig houden, ten einde bijtijds de noodige voorstellen te kunnen doen, opdat, mochten in 1918 ver kiezingen op den grondslag der Evenredi ge Vertegenwoordiging plaats hebben, er aap voorafgegaan zij degelijke voorberei ding en kalme voorlichting. Reeds nu kan met zekerheid gemeld, dat tijdig een een voudige, voor eenieder bevattelijke brochure zal worden uitgegeven .waarin de practi- sche werking en uitvoering der bepalingen, regelende d-e Evenredige Vertegenwoordi ging, duidelijk zal worden uiteengezet. Overstrooming in Indië. (Officieel). Van de Indische regeering is telegrafisch bericht ontvangen dat de Toen- tang Rivier in de residentie Semarang ten gevolge van buitengewoon hoog water (hooger dan sinds JB95 is voorgekomen,) buiten haar oevers is getreden en de dij ken heeft overstroomd, waardoor verschil lende plaatsen in het district Singenkidoel der afdeeling Demak gedeeltelijk onder water eijn gezet. Aan dit bericht zij de mededeeling vast geknoopt, dat reeds is besloten de parti culiere landen Gemoelak en Torbaja, die aan een afdoende verbetering van den wa ter- aan- en afvoer in de afdeeling Demak in den weg staan, tot het landsdomein te rug te brengen. Gemengde berichten. Een ongewone ontmoeting. Een onge wone ontmoeting had dezer dagen een Ur- kei' vischer mei eer» Duitsche duikoot. Schipper G. B., van den botter UK 102, was visschende op eenigen afstand van IJmuiden, toen hij vlak bij t^ijn*schip een duikboot zag bovenkomen. Hem werd ge vraagd' of hij een zootje I-ervende visdh ver kropen wilde en of men overstappen mocht om den visch te halen. B. liet de viach uit zoeken, doch weigerde betaling aan te ne men, wijl hij ae schenken wilde. Ten «lot te namen zij de visdh mee en .wairSfi zaj^ na een vriendelijk afscheid, spoedig weer verdwenen., Gedood. In de Bajrendaeötraat) te Haar lem werd onder de oogen der moeder een driejarig kindje door een bespannen groen- tenwagen aangereden en op slag gedood. Auto-bandieten. Te Winschoten heeft gis- teien de landbouwerskncht Jan de Boer op het kassierskantoor van de firma Groe- reveld een moordaanslag gepleegd op de klerken De Vries en Ter Reegen. Zij wer den door revolverschoten getrori o. Hun tce.riand is ernstig. De dader werd door den klerk Kriegsman bewusteloos gescho ten en daarna gevangengenomen. Over de toedracht van den moord ver neemt de ,,N. Ct." nog het volgende: Eenige dagen geleden ontving de firma Groeneveld een dreigbrief, onderteekend „Autobandieten", waarin werd medege deeld, dat binnenkort de kantoren der fir ma zouden worden geplunderd. Er werd weinig acht op geslagen, miaair uit voorzorg waren eenige revolvers in het kantoor ge deponeerd. Om kwart voor zes gfetermidag kwam werkelijk een auto aan-, waarin twee ban dieten zich bevonden. Een hunner was ge maskerd en drx>eg zwartte handschoenen. Hij drong het gebouw binnen, sloeg de gaslamp in de gang stuik en had in den mond een groot mes en in de rechterland een geladen Browning. Onmiddellijk nadat hij het kantoor was binnengekomen, loste hij vier schoten, waarvan drie doel troffen. De Vries werd door twee schoten geraakt, een in de borst tusschen de ribben en het andere in de hartstreek. Een derde schot trof den 19- j/arigen bediendte Teaveegen in het onder lijf. Een vierde schot kwam in den muur terecht. Een der andere bedienden had de tegen woordigheid van geest op den" bandiet af te komen en hem de revolver te onttrek ken. Een collega nam de klaargelegde re volvers en loste daar uit twee schoten, waardoor de onverlaat twee schampscho ten kreeg aan hoofd en schouder. De in dringer vluchtte in een aangrezend ver trek en werd daar overmeesto' d. Dr. Van Olm, die toevallig aanwezig was in een tegenovergesteldewoning, kwam ijlings toegesneld en vond De Vries doods bleek in een stoel. Naast hem stond de ge troffen klerk. Hij constateerde op beider kleeren bloedvlekken. Innnddjls kwam ook dr. Wartena. Voorloopig werden de paliên-en en ook de moordenaar verbonden. Beide getrof fenen werden in den loop van den avond per ziekenauto naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen vervouü. De justitie te Winschoten was spoedig ter plaatse en nam den da lor in het ge bouw der firma een verhoor of. Deze be kende en zeide heft plan De hebben gehad zichzelf te dooden. Hij is naar het iiuis van bewaring overgebracht. Dé andere bandiet was intusschen met de auto gevlucht. Acariemienieuws, Leiden. Met gunstigen uitslag afgelegd het eindexamen voor den NecL-Indischen administratieven dienst door de heeren P. C. de Boer (Hilversum), J. "J. Fanoy, A. Pieters (beiden Middelburg) en B. Th. Margadant (Den Haag). Na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „Studia ad arbitrum in Menardi epitra pontibus exhibitum" werd heden bevorderd tot doctor in de klas sieke letterkunde de heer Berendus Keulen geb. te Balk (Fr.), leeraar aan het Gym nasium te Haarlem. Leger en Vloot. Verlof naar Duitschland. De opp eribewJhebber van land- en zee macht heeft het navolgende ter kennis ge bracht van militairen, die verlof naair Duitschland wemschen en zulk9 in verband met eene mededeling van den consul-ge neraal van 'het Duitsche Rijk: Met betrekking tot verlof naar Duitsch- üiand moet er op gerekend' worden, dat geen pa9 door die Duitsche consulaten zal worden -afgeteekend, tenzij de belangheb bende: lo. voor helt uitbreken van den oorlog reeds een vol jaar in Duitstehhandi heeft gewoond; 2o. a!»daaa* in zijr, beroep of bedrijf een vaste plaatsing of aanstelling gehad heeft; 3o. ook thans nog zijn familie aldaar woonachtig heeft; 4o. bij de plaatselijke politie van zijn Duitsche woonplaats te gpeder naam be kend staat. Het oponthoud in Duitschl'and moet van beperkten duur zijn en met te vaak her haald! worden; slechtls éénmaal per kwar taal is een-verblijf van hoogstens 14 dagen iuidens dJe Duitsche bépaüngen vedigund. Alleen in bijzondere onistiandagheden, zoo als tot hulp aan ouders ten dienstte van den landbouw, bij ziiekta, enz., kan maan delijks een verblijf van enkele dagen op Duitadh grondgebied worden toegestbaan. Stoohtls op vertoon van den verlofpas zail het afteêkenen van den reispas dioor den Duitschen consul geschieden. Vorenstaande bepalingen moeten ter kennis gebracht woaxlen van de militairen door wie naar meergenoemd Rijk verlof gewenscht wordit, terwijl aan hen, die in dien regel van dat verlof wenscben gebruik te maken, in vervanging van helt gewone algemeen© (periodiek) verlof bij goed1 ge; drag en dienstijver en na 8Vé maandscihen diensttijd, éénmaal per drie maanden een vei'lof van luoog'Stens 12 dagen die reis dagen inbegrepen kan wonden venteend. LEIMUIDEN. Landarbeiders. Dinsdagavond sas door de afdeeling LeimuidenRijnzater- woude der land- en tuinarbeidersvereeni- ging een propagaaidavergadering uitge schreven in café Sneeboer, waar als spre ker zou optreden de bondsvoorzitter, de heer A. J. Loerakker. De arbeiders waren in grooten getale opgekomen. Wie er even wel was, geen spreker. Door den voorzit ter werd aan de teleurstelling uiting ge geven maar werden tevens de arbeiders aangespoord om, alhoewel deze avond een tegenvaller voor hen is geweest, toch een volgende vergadering niet daarom te ver- «uimen. NOORDEN. Tuinderij. Gisteravond werd onder leiding van het bestuur van de Hanze en 'den chef van Tien demonstratieven tuin „Nieuw Leven" de eerste vergadering ge houden van hen, die tuinen of willen gaan tuinen. Tal van belangrijke vakbelangen werden besproken, zoodanig, dat het wen schelijk gevonden werd op Donderdag avond a.s. wederom bijeen te komen, In to taal «al het volgend jaar vermoedelijk 2' H.A. alhier beteeld worden, waarvan. 23 H.A. in Loosduinsche groententeelt. Brandweer. De heer C. Meijer heeft ontslag gevraagd als brandmeester bij de brandweer in het dorp. NIEUWKOOP. Groene Kruis. Gisteravond werd in „Het Vliegende Paard" de elfde ledenver gadering gehouden van het Groene Kruis. Na opening door den voorzitter, Dr. D. M. M. de Rooy en lezing der notulen, werd het financieel verslag uitgebracht. De inkomsten bedroegen in het afgeloopen boekjaar f 250.78^ en de uitgaven f 149.33. De aftredende bestuursleden, de heeren Dr. D. M. M. de Rooij en J. Slootjes wed den bij acclamatie herbenoemd en in de plaats van den heer A. J. P. Bots, die voor een herbenoeming niet meer in aan merking wenschte te komen, werd be noemd de heer A. H. A. Burcksen. Voor de maand Februari zal als spre ker voor de vereeniging en wel te Noor den, worden uitgenoodigd Dr. H. W. van Rhijn te Dordrecht met het onderwerp: „Eerste hulp bij de meest voorkomende ongelukken op het platteland". Voor publi citeit «al worden gezorgd door het plaat sen van advertentiën en het verspreiden van biljetten. Uit het jaarverslag stippen wij nog aan dat het aantal leden bedraagt 339, tegen 327 in het vorig jaar. NOORDWIJKERHOUT. Inzegening der nieuwe kerk. De nieuwe kerk was hedenmorgen ge heel gevuld toen te 9 uur de plechtige in zegening dkxxr den zeereerw. heeir H. J. Zondag, dteken en pastoor te Vogelenzang, plaats bad. Na de wijding van het kerk hof en de inzegening der kerk werd de plechtig gezongen H. Mis gecelebreerd door den pastoor der niewv-gebouwdie St. Jozef kerk, den zeereerw. heer H. A. J. M. Quant, tenvijl zijneerw. werd geassisteerd door den zeereeaw. ïieei" pastoor "w. a. v. I-fa len a£is d/ialken en don weleerw. heer ka pelaan J. A. Vooriiam als subdiaken. Voorts merkten wij op dien zeereerw. heer E. H. Rijkenbeag, rector van het St. Bavo- gestioht, en den zeereerw. heer Huf, rector van het Retraitehuis St." Clemens. Na het Evangelie beklom de aeareerw. heer deken de preekstoel en uitte zijn vreugde het woord te mogen richten tot den nieuwbe- noemid'en pastoor, door wiens ijver de op lichting dezer parochie was Dot stand gekomen. Vervolgens bracht de zeereerw. deken nog een woord van dank aian de parochianen voor hun steun aan de tot standkoming van dit lief dew eik gebracht). Na de H. Mis had de installatie van den pastoor plaats. Ofschoon de kerk nog slechts tien beele voltooid is, krijgt men toch reeds een gun stigen indruk van het werk van dien beer Robbers Jr. uit Haardem. Opgetrokken in Romaanstihen stijl, geeft hert. interieur een ruim idee. Groote ramen, waardoor het' .Licht' overvloedig naar binnen komt], met vriendelijke schildering, terwijl geen pila ren het gebouw steunen. In de omgeving van het complex gebouwen van 'het St. Bavo-Gesticht) gebouwd, melt de hedde als achtergrond, is waarlijk de nieuwe kerk in een schilderachtig mi'ieu geplaatst. Op hol). Door het schrikken etoeg gis teren het paard' van den voerman Immer zeel op) hol, wat gjroot gevaar opleverde in het dorp. Het mocht echter den heer E. Bakker gelukken het paard tot staan te krijgen. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. (Vervolg.) De heer Boon is het met den voorzitter hens. De draagkracht van de gemeente laat het wel toe. Op een vraag van den heer Bakker ant woordt de voorzitter, dat het percentage dan met 1 zal moeten worden verhoogd. Ook de heer Lubbe sluit zich bij het vqor- stel van B. en W. aan. Het voorstel wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Goedgekeurd worden vervolgens een twee tal besluiten inzake comptabiliteit. De voorzitter herinnert er verder aan, dat toen. vergunning werd verleend tot uit breiding van het Prins Hendrikpark, de ge meente op zich genomen heeft, wanneer het werk naar genoegen werd uitgevoerd, de kosten van den aanleg van de waterlei ding, de boomen, brandkranen en lan taarns voor haar rekening te nemen. De tijd is nu gekomen om dit te betalen. De gewone middelen laten dit niet toe en daar om stellen B. en W. voor tot het aangaan van een geldleening om daaruit ook de kosten te dekken van verbetering van den keienweg, vlak bij Rijnsburg. De kosten daarvan voor (een 1000 vierk. M. zullen be dragen f 1500. Met algemeene stemmen worden B. en W. gemachtigd tot het aangaan van een geldleening van f 4000, tegen een rente van ten hoogste 5 aflosbaar in 10 jaar, te be ginnen 31 December 1917» In behandeling komt hierna het verzoek n om de wijkverpleging voor alle gezindten ie om een subsidie van f 300. B. an W. mee- .1- nen, dat het verzoek alleszins gerechtvaar- k digd is en stellen voor, waar de vereeniging u van algemeen nut fe, voor 1917 een sub- sidie te verleenen van f 300 onder voorbe- f houd, dat andere jaran een andere beslis sing kan .worden genomen. De heer Lubbe zegt, dat in de gemeente ook een R.K. wijkverpleging voor alle ge zindten is, die eveneens er alleen van de particuliere bijdragen niet kan komen. Daarom vraagt spr. of de raad, wanneer deze vereeniging ook een aanvraag om sub sidie doet, ook een gelijk bedrag zal votee- ren. De voorzitter antwoordt, dat wanneer; een vereeniging, die in gelijke vorm bestaat* dus Koninklijk goedgekeurd is, een sub sidieaanvraag doet, ook den stem van B., en W. zal ontvangen. Over het bedrag kun nen B. en W. moeilijk een. toezegging doen. De heer Lubbe dankt den vooazitter. Het doet spr. genoegen, dat de voorzitter blijk geeft van eijn welwillendheid voor deze vereeniging. Het voorstel wordt hierna met algeimeene steimmen aangenomen. Vervolgens wordt vastgesteld een veror dening ter beteugeling van drankmisbruik op de dagen der demobilisatie. Overtreding dezer verordening zal gestraft wordetn met een geldboete van f 25 of 6 dagen hechtenis- Eveneens wordt vastgesteld een verorde ning, betreffende maatregelen tegen brand, gevaar bij gebouwen. Het zal verboden. zijn; a. een open of gesloten vuur aanwezig te hebben elders dan in. de open lucht, op. den beganen grond buiten het gebouw; b. met lampen gevuld met spiritus, ben zine of andere vluchtige oliën, of met eeni ge open vlam op torens, daken, platten* goten of zalingen soldeerwerk te verrich ten, de verflaag af te branden, of dergelij ke lampen aldaar aanwezig te hebben; c. de voor de werkzaamheden vereischte vuurpotten of smeltinrichtingen anders dan op den beganen grond buiten het ge bouw te gebruiken en andea's dan in het bijzijn van een deskundig vakman. De soldeerbouten moeten, op den beganen grond buiten het gebouw verwarmd en in dubbel asbestverpakking buiten het ge bouw naar boven gebracht of geheschen worden. De gesmolten asphalt of andere heetvloeibaar gemaakte dakbekleedingsstof- fen moeten in gesloten ijzeren potten bui ten bet gebouw naar boven gebracht wor den. B. en W. zijn bevoegd ontheffing te ver leenen van het verbod, mits met inachtne ming der door hen voor te schrijven vei ligheidsmaatregelen. Overtreding de«er verordening wordt ge straft met een, geldboete van f 25 boete of 6 dagen hechtenis. Vervolgens worden B. en \V. gemachtigd tot het aangaan van een wederkeerige over eenkomst met Leiden in. vez-band met de uitvoering der distributiewet. Beide ge meenten zullen eens per maand het 1/1(1 verrekenen van het regeeringsbrood en an dere artikelen, dat door de inwoners van de eene gemeente zaï betrokken worden uit de andere. Met Rijnsburg en Voorhout zal, wat het regeeringsbrood betreft, een dergelijke overeenkomst gesloten worden. Bij de rondvraag klaagt de heer Lubbe over den slechten toestand van den straat weg, vooa-al bij regenachtig weer, bij huize „Curium". De voorzitter antwoordt, dat dit een Rijksweg is, hij zal er eens met den Rijks opzichter over spreken. De vergadering wordt hierna geschorst en gaat de raad in geheime zitting ter be handeling reclames H. O. en vaststelling suppletoir kohier H. O. ROELOFARENDSVEEN. Duitsche kinderen. Zooals men weet -zijn hier een 140-tal Duitsche kinderen on dergebracht bij de ingezetenen. Hoewel deze kinderen eene liefderijke verzorging ontvangen, valt toch op te merken dat vele de«er kinderen behoefte hebben aan eenige afleiding, vooral op den dag, om reden andere kinderen dan naai- school gaan. Om nu deze kinderen eenige aflei ding te geven was gezegd dat in het vei- lingsgebouw van de vereeniging „Tuin- dersbelang" het afmijntoestel in werking I zou worden gesteld voor de Duitsche kin deren. Gisterenmorgen kwamen dan ook na kerktijd' de jongens en een. 20-ta.l meis- I jes aan het veilingsgebouw vergezeld van den weleenv. heer kapelaan de Groot. Na dat eenige versnaperingen waren rondge deeld deed de secretaris, de heer Huisdier* uitlegging van het veilen in den zomer. Daarna werd gelegenheid gegeven tot „af drukken". Wanneer een der kinderen het eerst gedrukt had op een aangewezen ge tal, ontving het kind een St. Nicolaaskoek., Dat het er prettig en ook luidruchtig naai: toe ging laat zich begrijpen. De secretaris maakte van deze gelegen heid nog gebruik de kinderen te waarschu wen voor het groote gevaar van verdrin ken bij ijsgelegenheid. Hij zeide dat het niet onmogelijk was, dat tijdens het verblijf hier ter plaatse, ijs op het water zou kun nen komen. Ook drukte hij hen op 't hart niet zonder toestemming of zonder bege leiding op het ijs te gaan, vooral niet op de sloten in den polder of op het Brasemer- rneer. Hij wees ook op de vele ongelukken van de laatsrte jaren en eeide dat het zeer droevig zou zijn hier voor de verpleger^ en ook voor de ouders wanneer ook slechts een kind verdronk. Dat deze waarschuwing indruk gemaakt had bleek wel dat bij het eindigen direct, een 3-tal der grootste knapen opstonden' en riepen: „Nein, nein, wit- werden nicht obne Begleitung den Polder eingehen!" Met een „hoch" op den voorzitter, dert heer G. v. d. Meer Bz. was het pretje weer, afgeloopen en ging ieder kind blijkbaar ten zeerste voldaan huiswaarts. VOORSCHOTEN. Op hol. Gistermiddag etoeg een wa gen bespannen met twee paarden der ar tillerie op hol. Nabij do Tol werd een paal

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2