VRAGENBUS. Maandag: te 8 uur gezongen nouwmie. Dinsdag: te 6 uur gezongen Rouwrais als Jaargetijde. Woensdag: te 8 uur die H. Mis toot tien vrede. Donderdag: Feest van tien H. Apostel An dreas, dug van devotiete 8 uur gezon gen II. Mts; na de H. Mis van half 0 ge&egenhead om te biechten. Vrijdag: 1ste Vrijdag der maand, toege wijd aan de vereering van het Godd'. Hart Dp dien dag of op dien volgenden Zondag volle Aflaat voor tie Aartsbroe derschap van het H. Hart met het Apostolaat des Gebeids, Is Morgens te 7 uur gelegenheid om te biedhten; te 8 u. gezongen [H. Mis met uitsiteöüng. Zaterdagochtend van af 7 uur tot na de H. Mis van half negen, en na flen middag 48 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag lste Zondag van den Ad vent oi Van het kerkelijk jaar; ook lste Zondag dier maand; volle Aflaat, 2de ooMecte voor de sieraden tier kerk. A.s. Zondag begint ook' weer de „Be- sDoten Tijd", die tot en met het feest van Driekoningen duurt. STOMPWIJK* Parochie van den H. Laurentlus. Zondag: 7.30 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur de Vespers; te 7 u. tie Congregatie. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag de Catechismus. Dinsdag; een gjeeongen H. Mis met trouw plechtigheid. Donderdag: gelegenheid om te biechten ■van -56 uur. Vrijdag: een geaongen H. Mis Ier eere van het Afllerfh. Hart te 7 uur; vs avonds Lof te 8 uur. Biedhthooren voor tie jongens. Zaterdag: Eerste H. Mis in het Gesticht; biedhthooren van 4 uur af. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomew. Tondag: half 8 Vroegmis; 10 uur Hoog mis; haJLf 2 Cat.; half 3 Lof met Rozen hoedje voor den vrede., 7 uur RecofiOeeti a In de week Catechismus naar gewoonte. Zaterdag: van 48 uur gelegenheid om te biechten. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentfus. Zondag: hialf 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 's avoncüs 7 uur Lof. In de week de H.H. Missen om 8 uur en half 9. Vrijdag: lste Vrijdag van tie maand; 8 uur gezongen H. Mis; 's avonds half 8 Lot. WARMOND. Parochie van den H. Matthias Zondag: 24ste Zondiag na Pinksteren; half acht Vroegmis; 10 uur Hoogmis; half 1 is de Bibliotheek open; half 2 Catechis mus; 3 uur Vespers met Rozenhoedje; Maandag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur; 8 uur gezongen Maandstond voor Petro- nelila van Noort wed. Sikking. In deze week Catechismus volgens ge woonte. Dinsdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag: 7 uur H. Mis in de Kapel; 7 u. en half 8 uitreiking der H. Communie; 8 uur H. Mis in de kerk. Donderdag: Feest van den H. Andreas, ApjoeteJ; de H.H. Miasen om 7 en 8 uur; 8 uur gezongen. Des voormiddags tot 10 uur, des namiddags van 57 uur ge-, legenheid om te biechten. Vrijdag: lste Vrijdag der maand. De H.H. Missen om en 8 uur; 8 uur gmongen. Des avonds 7 uiur Lof ter eere van het IIHart Van Jezus. Zaterdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Des voormiddags tot 10 uur; des nam. van 35 uur voor de kinderen, vervcl- gens tot 9 uur gelegenheid om te biech ten. WASSENAAR. Parochie van den H. Willlbrordua. Zondag: 7 uur en half 0 gelezen H.H. Missen; 10 uur Hoogmis; 2 uur Cat.; 3 uur Kruisweg voor de gedoovige zielen; waama Roz. voor Cornelia v. Wissen Peschier, als lid W. P.; hailf 6 Vrouwen- Congregatie. Maandag: slechts 2 'H.H. Missen, half B en 8 uur. Dinsdag en vodlgiandle dagen 3 H.H. Missen 7 uur, half 8 en 8 uur. Vrijdag: lste Vrijdag der maand', 7 uur giezongen H. Mis; 's avonds 7 uur Lof. Zaterdag: 's avonds 7 uur Lof. Deze rweek Catechismus volgens ge woonte. G. t, b. bij felke godsdienstoefening, bo vendien Donderdag van 69 uur en Zaterdag van 69 uur. 'A.s. Woensdagavond 7 uur zal dë wel- eerw. heer iBrero, kapelaan te Lisse, in onze Patronaatazaafl. komen spreken over het nut en de /noodzakelijkheid' tier oprichting van eene R. K. Vereeniging voor Geitenhoudeils; alle mannen der parochie, ook tie niet-houdeers, worden dringend uitglenootiigid tot deze bijzon der belangrijke vergadering.En men zegge het voort! ZEVENHOVEN. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zor dag: 6.45 uur H. Communie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Lof met Rozenhoedje. Lied 84. Maandag en volgende dagen 7 u. H. Com munie; 8 uur H. Mis. Dinsdag: 8 uur gezongen Rouwmis. .Vrijdag: 8 uur gezongen H. Mis; 's avonds 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. Lied 46. Deze week' biedhthooren volgens gewoon te. Zaterdagmiddag ook om 5 uur. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaus. Zondag: 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2.30 uur Lof en Rozenhoedje; 7 uur H. Familie. In de week de H.H. Missen om 7 en 8.15 uur. v rijuaga/vomi uur Lof. Om 7 uur geoongen H. Mis, Zatordag-middag van 4—8 uur biechhooreu ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: om 7.30 uur de Vroegmis en uit reiking van de H. Communie; 10 uur Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur de Vesper en Lof voor den wereldvrede. Half vijf Patronaat voor tie jongeren; kwart over zeven /voior de ouderen. Donderdag: de feefctdlag van 6t. Andreas, dag van devotie. Zaterdag: van 35 en van 67 uur gele genheid' om te biechten. In de week de H.H. Misisen om 7 en 8.15 uur en iederen dag om 8 uur Catechis mus. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: uitreiking der H. Communie kwart vóór 7 uur; de H. Missen om half 8 en 10 uur; Catechismus; 3 uur Vespers; half 7 Lof. Maandag en volgende dagen behalve Vrij dag uitreiking der H. Communie half 8; de H. Mis om half negen. Dinsdag: 7 Uur Lof. Donderdag: ran 45 uur bi-eehtheorem Vrijdag: uitreiking dei' H. Communie 7 uur; H. Mis 8 uur; half 4 en hawT5 kin deren biedhthooren; 7 uur Lof. Zaterdag: 5 uur biechthooren; half 8 Rozenhoedje. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Zaterdag 25 Nov. Bibliotheek in het zaaltje naast de Hartebrugskerk, van 89 uur. Donderdag 30 Nov., 9 uur, in Prediker vergadering van het Afdeelingsbestuur. Zaterdag, 2 Dec. van 8 tot 9 uur, Spaar en Voorschotbank in „Prediker", Janvossen- eteeg. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag is de zaal ópen van 12y22j/2 en van •57 uur voor de Leerlingen, ten kwart voor 1 uur onderricht voor de aangewezen Leer lingen, van 810 verplichte bijeenkomst voor de Gezellen. Voortzetting sjoelbak-concours. Maandag, Dinsdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de gezellen. Dinsdag ten [8V2 uur, vergadering vangeh. Commissarissen. Woensdag, van 8-10 tot 10-10 repetitie Gymnastiek. "Zaterdag, zitting spaarkas en Bibliotheek op de gewone uren. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; Te kwartier v. 3 zangles voor de kleinste meisjes, van half 4 tot half 5 voor de overige meisjes. Van half 6 tot half 7 ontspanning. Half 6 spaarkas en bibliotheek. Van half 6 tot half 6 godsdienstonderricht voor alle meisjes van het patronaat. '8 Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljnffr. en dienstboden. Maandag, 10.30 uur Ziekenhuisvergadering. 's Avonds van half 8 tot 9 uur, herhalings- onderwijs (2de leerjaar), van half 8 tot 9 uur handwerken (lste leerjaar). Van 8 tot half 10 uur Knipcursus voor meisjes van de vakschool lste leerjaar. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van half 8 tot 9 uur Herhalingso rderwijs (patronaat lste leerjr.), van half acht tot 9 uur handwerken (patronaat 2de leerjaar). Van 8—9J/2 uur knipcursus lste leerjaar B. Van 7V2 tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuftrouwen. Woensdag-avond Spaarkas en bibliotheek van 89 uur, (ook niet-leden kunnen wor-_ den toegelaten.) Repetitie D. O. S. 810 uur 's avonds gezellige bijeenkomst voor Dienstboden. Van half 8 tot 9 uur. cursus in 't verstellen voor de meisjes van de Vakschool lste leerjaar. Donderdagavond de zaal geopend voor dienstboden. Repetitie D. O. S. Van half 8 tot half 10 Kookles (Volkskeu ken) 3de leerjaar Vakschool. Van 8 tot half 10 costuumcursus 3e leer jaar Vakschool. Yrjjdagavond, Van 8 tot 9 uur arbeidsbeurs. Van half 89 uur Mandolineclub A. Van 89V2 uur knipcursus, Vakschool 2de leerjaar. Van half 8 tot half 10 gezellige bijeenkomst voor meisjes van het Retraitefonds. Zaterdag-avond Mandolineclub B. V4 voor 9 uur. Te 8 uur Koorzang IJ. Hart. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Père.) Maandag, 7y2 tot 9 uur lste leerjaar, naai- onderricht, 2e leerjaar Herhalingsonderwijs. Dinsdag, 7ll2 tot 9 uur lste leerjaar, Her halingsonderwijs, 2e leerjaar naaionderricht. Woensdag, 89 uur, lste leerjaar Zangles, 73/49 uur 2deleerjaar Godsdienstonderricht, Spaarkas en Bibliotheek. Donderdag, 7l/2 tot 9 uur lste leerjaar naai onderricht, 7V2 tót 9 uur 3e leerjaar dito. Yrjjdag, 71/2 tot 9 uur 2e leerjaar dito, 3e leerjaar dito. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag-avond van 7 tot half 9 uur voor de lste afd. Naailes, voor de 2de afd. Naai- eD verstelles. Dinsdag-avond van 7 tot kwart voor S voor lste afd. Spaarkas en Godsdienstonderricht. 2de afd. Naai- en Verstelles. Van kwart v. 8 uur tot half 9 uur voor de lste afd. naailes de 2de afd, Spaarkas en Godsdienstonderricht. Woensdag, van 7 tot half 9 uur voor de lste en 2de afd. Brei- en Zangles. Yrijdag-avond van 7 tot half 9 voor de beide afdeelingen Herhalingsonderwijs. Gemengde Berichten. Strooper. Een strooper, die reeds ge- ruimen tijd den Nootdorpscliem polder met zeldzame brutaliteit afjaagde, is door een veldwachter betrapt. De strooper bleek te zijn de milicien W., in garnizoen te Woer den, die het hem verleend „zakenverlof gebruikte om in eens anders jachtveld ha zen en ander wild te schieten. Levend verbrand. Te Rumpen (L.) viel het 2-jarig kind van J. D. in een onbewaakt oogenblik in een ketel kokend water. De kleine overleed spoedig aan de bekomen brandwonden. Kwaadwilligheid. Te Pekela, waar de boerderij van A. Ulkes is afgebrand, heeft die justitie uit Winschoten een onderzoek ingesteld, daar aan kwaadwilligheid wordt gedacht. Verminderd biergebruik. Tengevolge van den verhoogden bien-prij's is het ver bruik te Maastricht reeds met 40 ver minderd. Ongelukken. In de mijn Nordsterp. bij Kerkrade verongelukte een Rus; hij werd onder afvallend gesteente gedood. Een te Velseroord woonachtig werk man is gistermorgen door een zandtrein nabij de visschershaven te IJmuiden over reden en onmiddellijk gedood. Gezellige buren. Onder Waubach heb ben Duitsche smokkelaars een buitenge woon hulpcommies zóó mishandeld, dat hij op den grond bleef liggen. De Duitschers eclipseerden met medeneming- van hun smokkelwaar enhet geweer van den soldaat naar die Heimath. Brand. De stal van den heer Bregman te Schardam bij Hoorn is geheel afge brand. Zes koeien, twee kalveren, een var- kien en een klamp hooi werden een prooi der vlammen. Oorzaak onbekend. Te Egpnond aan Zee is brand ont slaan in het pakhuis van den heer Apel doorn. Het ree werd gered, op 78 kippen na, die omkwamen in de vlammen. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedetkt. Te Best (N.-Br.) zijn drie huizen, be woond door arbeidersgezinnen, afgebrand. Eenig huisraad kon worden gereid. De vrije zee. Een schipper tea- haring vangst werd door zijn reederij onderhou den over het varen in z.g. verboden visch- water, wat aan die reederij heel wat on aangenaamheden had berokkend. De schipper verdedigde &ich als volgt: ,,Ik heb altijd gehoord en daar houd ik mij bij, dat de zee is van de Oppermajesteit en dat men daar niet met een stuk krijt een streep over kan trekken, zooals de jongetns bij het knikkeren. Zwemmen er visschen en weet ik het, dan ga ik daar zeilen". Smokkeltruc. Dat de smokkelaars vin dingrijk en brutaal zijn, daarvan werd eergisteren te Boxtel een sterk bewijs ge leverd. Het gelukte den marechaussées voor een waarde van f 3000 aan koeien in beslag te nemen. Dit is nu zoo heel bijzonder niet op zichzelf, maar merkwaardig is, dat de beesten, die voor uitvoer naai* Duitschland bestemd waren, opgeborgen waren in de locomotief van den trein. Dit is wel het toppunt van smokkelaarsfist Ketelongeval. Blijkens een van den commandant der zeemacht en chef der ma rine in Ned.-Indië ontvangen telegram zijn bij een ketelongeval aan boord van de torpedojager „Lynx" 17 November lichtge wond de machinist H. C. Timmers en een inlandsche stoker.; gewond de sergeant- maohinedrijver J. H. Heisterkamp (stamb. no. 30047) en een inlandsch stoker, terwijl de stoker der 2e klasse H. C. Bos (stamb. no. 3000) en 5 inlandsche stokers naar het hospitaal te Soerabaja overgebracht zijn. Van deee 5 inlandsche stokers zijn er twee overleden. Over de grens gekomen. Te Barger- Oosterveen zijn drie Russische krijgsge vangenen aangekomen, die in een fabriek te Meppen werkzaam wa^pn. Donderdagmorgen is te Winterswijk een 42-jarige Franschman, gepensionneerd militair, aangekomen, die op 31 Juli 1914, eenige uren voor de Duitsche mobilisatie, toon hij zich met vacantie te Pfalzbourg in Lotharingen bevond als burger krijgs gevangen gemaakt en naar Holzminden was overgebracht. De man, die reeds voor de vierde maal ontvlucht was, had in den laatsten tijd te Oldetnburg in een gasfabriek gewerkt en was mr met een kameraad er vandoor gegaan, die evenwel aan het sta tion Münster wan aangehouden" Nabij Winterswijk is Donderdag een Duitsche deserteur over de grens gekomen, een geboren Elzasser, die eerst 13 maan den aan het front had gestaan, ©n daarna een jaar te Mülheim in een munitiefabriek had gewerkt. Toen hij nu weer vertrekken moest, nam hij rftet een vriend, die direct naar Rotterdam vertrok, de wijk naar ons land. Smokkelen. Gisternacht zijn door kom miezen en farechaussée te Almelo in een weide van II. Hemmink negen runderen in beslag' genomen, die voor uitvoer naai' Duitschland waren bestemd. Men liet deze runderen telkens uan plaats verwisselen, steeds dichter naar de grens toe. Hem mink en diens knecht zijn gearresteerd. Een zelfopofferende daad. Over een ongeval, waarvan de jongeling Jan. Kroon in Den Haag Zondagochte&d het' slachtof fer werd, vertelt do ,,N. Ct." het volgende; De 16-jarige Jan Kroon, Teerling der 2e klasse van de H. B. S. aan de Waldeck Pyrmontkade en vrijwillige landstormer, stond op het balkon van de stoomtram, •zich begevende naar de algemeene oefen plaats. Ter hoogte van de Witte Brug, ziet hij een meisje midden op de rails op het oogenblik dat de stoomtram uit Schevenin- gen haar nadert. Hij springt van het bal kon, grijpt het kind en sleurt het van de rails, maar tegelijk glijdt hij uit het was nog zeer glad van den vorigen ijzèl- avond en blijft roerloos liggen. De schrik had den kloeken jongen het hart verlamd. Inmiddels had de machinist van de tram uit Scheveningen tijd gehad om te remmen en de tram doen .stilstaan. Het overigens volkomen ongedeerde lijk van het slacht offer eener nobele opwelling werd naar het Militair Hospitaal en van daar naar de ouderlijke woning vervoerd. Gisteren is Jan Kroon op de Algemeene Begraafplaats begraven. Groot was de deelneming qnder zijn kameraden van School m van de landstorm, onder zijn lee raren en onder de officieren-, die de uit vaart bijwoonden. Daar waren ook de com mandant van den landstorm en de luit.- kolonel, commandant van het landstorm korps Zuid-Holland, de heer C. P. J. Rei ser. De commandant van zijn compagnie, luit. Varres, hield een treffende rede, waar in hij de edelaardige opwelling van den jongen Kroon en zijn heldhaftige daad roemde en tot de betrekkingen woorden van troost sprak. De commandant van den landstorm, luit-generaal Neeteson, die, evenals de overige officieren, leeraren en kameraden van Kroon, zeer onder den indruk was, bracht, onder het spreiden van bloemen op de kist, aan het stoffelijk overschot het militair saluut, terwijl de kapel van den landstorm den marsch van Chopin speelde. Lijk opgehaald. Terwijl eenige vis- schers in den Breudijker-molenvliet te Har- melen aan het visschen waren, haalden ze met het net het lijk van een manspersoon op. Uit een notitieboekje bleek, dat het de handelsreiziger C. was, afkomstig uit Haarlem. Om mooie kleeren te koopen. Dezer dagen heeft een inspecteur van politie te Utrecht een aardige vangst gedaan. Bij een familie in de Ferdinand Bolstraat al daar werd telkens,, wanneer de familie leden naar' de kerk waren geweest, cenig geld vermist. Doch hoewel men geen spoor van diefstal of inbraak bemerkte, besloot de heer des huizes de politie toch maar eens met het geval in kennis te stellen. Nadat de politie, meldt de „Tel.", van een en ander op de hoogte was gesteld, werd overeengekomen, dat iemand van de politie zich in de woning ve-rdekt op zou stellen, omstreeks den tijd dat de familie paar de kerk zou gaan. Dit plan werd ten uitvoer gebracht; een inspecteur verstopte zich iK de woning, doch zoo, dat hij een goed overzicht op de kamer had, van waaruit het geld vermist werd. Nadat de familie eenigen tijd uit was, hoorde de inspecteur zachtjes de voordeur openen, en daarna weer sluiten. Iemand was blijkbaar binnen gekomen en na eeni- gen tijd wachten, hoorde de inspecteur iemand loop en en zag een gedaante de ka mer binnen komen. De gedaante haalde uit een kast een geldkistje, waaruit steeds het geld vermist werd, voor den dag en nam er eenige guldens uit. Daarop werd het kistje weer in de kast gezet, en maak te de dief aanstalten om te vertrekken. Toen was het tijd voor den inspecteur om voor den dag te komen en de gedaante te anresteeren. De inbreker-dief bleek een jongedame te zijn en bij nader onderzoek kwam uit, dat het als 'dametje gekleede meisje, een vroe gere dienstbode van de familie was. Toen zij haar dienst verliet, had zij een huissleutel achtergehouden en dezen later voor haar operaties gebruikt. Bij verder onderzoek der politie bleek, dat het meis je deze insluipingen en diefstallen pleeg de om voor het geld mooie kleeren te koo pen. Het meisje is, na verschillende verhoe ren te hebben ondergaan, thans weder op vrije voeten gesteld, in afwachting totdat haar zaak, die thans in handen der jus titie is gesteld, voor de rechtbank zal ko men. Een deserteur. Men schrijft uit En schedé aan „Het Volk": Voor eenige weken kwam te Enschedé een deserteur uit het Duitsche leger aan; Hollander van geboorte en oud-ingezetene van Enschedé. Hij vervoegde zich na zijn •geslaagde vlucht hier bij zijn vroegeren onderwijzer en deed aan dezen zeer uit voerige en vertrouwenwekkende mededee- lingen over zijn. ervaring. Reeds jaren lang was de man als siga renmaker naai- Duitschland vertrokken en- had daar na eenige jaren een klein fabriek je ingericht. Hoewel gehuwd met een Duit sche vrouw, was hij Nederlander gebleven en had zelfs in Nederland zijn militieplich ten vervuld. Het betvijs van Nederland- schap, alsmede het bewijs, dat hij aan zijn militieplichten voldaan had, heeft hij mee naar Holland gebracht, niettegenstaande dat, werd hij evenwel voor den Duitschen krijgsdienst opgeroepen.. Protesten werden beantwoord met de mededeeling, dat hij "t aan het Duitsche front „toch ook góed had". I-lij deed voorts een beroep op den Hollandschen consul, en hoewel deze wei nig aan 't geval kon doen, verklaarde hij zich toch bereid onmiddellijk de opper- kommandantuur op de vergissing opmerk zaam te maken en herstel te vragen. Aan de opper-kommandantuur echter werd bei den zonder eenige nadere verklaring de deur gewezen en onze man kwam nu voor den krijgsdienst op. Eerst werd hij naar de Argonnen gezon den, doch daarna, toen een poging tot de sertie ontdekt was, werd hij naar 't Ser vische front overgeplaatst. Daar maakte hij den veldtocht mee en nadien werd hij naar de Somme gedirigeerd. Na langduri ge afwezigheid kreeg hij twee weken ver lof en van deze gelegenheid heeft hij ge bruik gemaakt om over de grenzen te ko men. Nog deelde hij mede, dat in de loopgraaf aan de Somme een Rus en een Engelsch- man bij hem vertoefden, die in ongeveer dezelfde omstandigheden verkeerden. De man, die nu natuurlijk te vreezen heeft, dat de Duitschefs op zijn bezit en zijn bestaansmiddelen beslag zullen leggen, heeft zich op aanraden,, van zijn oud-on derwijzer tot den minister van Buitenland- scbe Zalcen om tusschenkomst gewend. Dan maar doodgeschoten! Op de deze week te Coevorden gehouden weekmarkt w-erd een rund (pink) verkocht, welk dier geheel wild was, zoodra de kooper kwam en het aan een touw wilde vasthouden. Alleen als de verkooper het diér vast hield, was het volkomen, rustig en handel baar. De pink moest echter mee naar Dalen, Vraag: Zal er vanwege de Grondiwets- herziening in |1917 niet tweemaal 33n ver kiezing' voor de Tweedie Kamer plaats hebben? Antwoord: Ja; naar alle vvaai- schijnlijkheid zal er in 1917 tweemaal een verkiezing voor de Tweede Kamer piéats vinden. De eerste maal na de ontbinding der Kamers, nadat de voorstellen tot Gnondwetstherziening in eerste lezing zul len zijn aangenomen; de tweede maal bin nen vier maanden, nadat de wijzigingen der Grondwet na de tweede 'lezing zullen zijn afgekondigd. Deze tweede verki°zlng zal plaats vinden volgens de door d2 "d- ditioneele artikelen tier Grondwet gewij zigde Kieswet op den grondslag van alge meen stemrecht en de tovenredige jverts- genwoordiging. De periodieke verificzinjr van 1917 vallt dan weg. Vraag: Zullen bij aanneming der Grondwetsherziening de bedeeCden van het kiesrecht pijn uitgesloten? Antwoord: Bedeëld-worden zal geen reden voor uitsluiting zijn. Vraag: Bestaat er ook een handwij zer of iets deu'gefiijks om de werking van de Nederlandscihe Overzee-Trust (de N. O. T.) te leeren kennen? Antwoord: Ja; de heer mr. G. Keh ier heieft een werkje over de N. O. T. sa mengesteld. Vraag het hij een boekhan delaar. Vraag: Waar zou ik een hoeveelheid halve centen en ifcenten voor een grootere waande kunnen inruilen? Antwoord: Als we zoo'n adres wis ten, dan konden we er meer menschen 'n plleizier mee tioen. Vraag: Weet u een mididel om ver bleekte portretten en fotografiën weer goed te maken? Antwoord: Een diergelijk middle 1 Is ons niet bekend C-n we gjeioioven ook niet, dat het bestaat. Informeert u echter eens bij een fotograaf. Vraag: Is u ook bekend; of er op ka tholiek gehield een vereeniging bestaat welke aan menschen, tiae pas ziek geweest zijn en hun gewonen pirbeid" nog niet kun nen hervatten, werrik verschaft? Antwoord': In He plaats uwer in woning bestaat een diergelijke, daartoe speciaal bestemde vereeniging niet. Woon. det ge te 's-Gravenhage, dan zouden wij u naar de Katholieke Arbeidsbeurs ver wijzen. Vr a a g: Alls de wet tot evenredige ver- tege nwoiotr ddgin g wordt aangenomerH waarom is dan stemplicht noodizakelijik, en waarin bestaat dan nog bet fcverk van een propagandist? Antwoord: Bij evenredige vertegen woordiging zullen dJe fetemmencijfers fif verhoudingen der partijen moeten uitwij zen; vandaar is rtempüicht In dat systeem juist zeer gewenscht. Het werk van een propagandist zai bij stempHioht in zijn ge- 1 heel op een nog vee-1 hooger peil komen te 1 staan. De propagandist zal dan alleen alle 1 taak hebben de menschen te overtuigen, I •hoe ze moeten stemmen, en piet rneei', I datze moeten stemmen. Vraag: In welihe maand komt lichting 1908 landstorm op. Wat is de bedoeling van den minister? Om van de landstorm in Augustus 1917 piet verlof te laten gaan i ziji, die al anderhalf jaar in dienst fcijn? Antwoord: Opkomst landstorm 1908 is nog niet bekend, doch er ban wel op worden gerekend dat zulks voor Aug. 1917 eafl geschieden, aangezien de Minister van Oorlog don lie laatste militielichtingen naar huis wil sturen. De (landstorm, dient tot aflossing van landweer en militie, daaruit blijkt, dat er geen landstorm met verlof gaat. Vraag: Waar is de Berlitz School ge vestigd en wanneer wordt de cursus in de Engeteche taal getopend. Antwoord: De Berlitz School is te Leiden gevestigd op de Turfmarkt. Do les sen zijn dloorloopend'. Vraag: Ik ben van lichting 1917 en ingedeelld bij het 4e Regiment vejid-rtil'lerie Ille afdeeling. Zoudt u mij inlichting bun nen geven wanneer ik bnder de wagens moet kómen, daar men naam begint met tie letter S. Antwoord: Vermoedelijk in c« maand October. Dat uw naam met een S. begint, doet niets ter zake. Vraag betreffende boeken hebben wij in formaties ingewonnen. Wij herinneren 0113 de juiste lijst niet meer heel nauwkeurig. doch d'r was geen. helpen aan. Ten einde raad is het dier, na nog elders gestald te zijn geweest, heden door een hulpcommies, op verzoek van den kooper, doorgeschoten. De fazanten-gescpiedenis. Omtrent de bekende geschiedenis van de fazanten, die bestemd voor koning Albert, gestuurd zouden zijn aan den keizer van Duitsch-j land, meldt de commandant van het inter- aaeeringsdepot te Urk ons het volgende: De zaak heeft zich aldus toegedragen: Den lOden November j.l. waren 2 Belgi sche aviateurs genoodzaakt een noodlan ding te doen bij Ter lleijde (Monster). Ze kwamen van Engeland en onder hielden de communicatie tusschen dat land en Frankrijk. Toevallig hadden zij voor een vriend, een kapitein vain hun aviateurslcorps, 2 fazanten medegenomen. Bij de landing gaven zij die vogels 02- déau aan een Hollandschen soldaat, die bij hun landing tegenwoordig was. Ook moet volgens dien commandant hl» bericht van onzen correspondent onjuiat eijn, dat de vogels aan den Duitschen kei* zer zijn gezonden. „Mebd."

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 8