OFFICIEELE KERKLIJST S)e Scicbclve (Sou/tont Tweede Blad. SI ffl m SI tterdag 25 November 1916 VAN uit den brief van den H. Paulus aan de Ccioss&nsen I 9—14. Iroediers! wij blo-uctan niet op voor ja te den en te smeeken, dat Gij /er-mld ogrt ward/en met kennis van Gcvd's r\il in wijdheid fen geestelijk vorstand; cp- gij wandelt, G-ode waardig, lom in behagend, vrucht dragend in ni.e ie werken en opgroeiend in de kennis God, iwer sterkt zijnde naar rle nia-.ht ler heerlijkheid, met alle kracht tot lijdzaamheid en lankmoedigheid, met ischap God den Vader dankend, die waardig heeft gemaakt oiin deel te ben aan de erfenis dér heiligen in het die ons onttrokken heeft aan de lit tier duisternis en overgebracht heeft iet Rijk van den Zoen zijner l'efae, in n wij hebben de verlossing lioor Zijn i, de vergiffenis der zonden. Evangelie uit tien H. Mattheus XXIV 15—35. üien tijd sprak Jezus tot Zijne E'isci- jn: wanneer gij den gruwel der aer ating, waarvan door den profeet Da- gesp/roken is, zult. zien staan in de ige plaats, die het leest, dat hij het rijpe; dat zijn zij, die in Judea zijn, hten naar het gebergte! En die <-p het is date niet af om iets lt rijn huis ffln-en; en die op het ,reL'l is. keere riet 1 om zij.n kreed te halen! Wee echter r, Uie zwanger zijn en L ie zogen in die tn! Bidt ook, dat uwe v.u/iht niet ts hehbe in den winter of op den lath. Want er zal alsdan groote vér- kking zijn, gelijk er niet geweest is het begin der wereP-d af tot nu toe, v wazen loafl. En waren d/le dagcin -vemkort, geen vleesch zou behouden den; maar om der Uitverkoren wil i die dagen verkort worden. Ailsdan 'bmand «i zeggen sail': hier iis de 8tus of ginds is Hij, geilhof t het met. nt vafscfhe Christussen en valsche pro- zullen opstaan, en zij zullen groote dn en en wonderen idüoien, zoodiat (in liet mogelijk ware) zö'fs de uitvor sen in Idiwaling zouden gebracht wor- Ziet, Ik heb het u voorspeld. Zoo u ilius zeggen zal: zie., Hij is in de •lijn! gaat er niet heen; zie, Hij is de| Jnnnenka) tiör.s! gelboft (belt nietje it gelijk de bliksem uitgaat van het en schittert \tot in het Westen, zal ook de komst van den Zoon des aïhen zijn. Overal (waar een lichaam laar ziuil'ien ook de arenden zich vest*- fen. (En terstond na de verdrukking dagen zall de zon verduisterd wor- em die miaan haar licht niet geven, uilen de sterren van den hemel vul de krachten Vier hemefien geschokt len. En dan zal het teeken van 'den des menschen in den hemel verschij- en dan zullen alle gesflachten der B (weeklagen, en zij zullen den Zoon menschen op de woCkien des hemels komen met groote kracht en nicije- En Zijne engelen zal Hij zepden een bazuin en groot geschal; en zij Zijne uitverkorenen Vergaderen de vier winden, van de uiteinden der ien tot aan hunne uiteinden, ert ook eene gelijkenis van den vij- Ate zijine tak reeds leader is lijne bladeren uitspruiten, dan weet dat de zomer nabij is. Zoo oiok gij, gij dieae dingen ziet, weet dan, dat na voor de deur is. Voorwaar, Ik ju: dit geslacht aal niet voorbijgaan, it al dletze dingen geschieden. Hemel larde zuLen (voorbijgaan, maar Mijne rden zuiden niet voorbijgaan. rklaring van het Epistel. bed en dankzegging: ziehier de samen- van de Epistelles van heden, zie- tfevens twee verplichtingen, waaraan zoo toepasselijk herinnerd worden bij einde van het oude, en onmiddellijk het begin van het nieuwe kerkelijke ij moeten terugzien naar 't verleden, weldaden en gunsten, die wij van mochten ontvangen, om dan den Ge iler gaven onzen innigen dank daar- te betuigen, maar tevens een blik 1 in de toekomst, en ziende, dat ons nieuwe moeilijkheden wachten, nieu- gevaren dreigen/, moeten wij bidden God, opdat Hij ons schanke Zijn al- 'ogende genade, «onder welke wij niets 'ogen. lden> wij, gelijk de H. Paulus het deed de Kolo-ssers, dat wij vervuld mogen lep van de gaven des H. Goestes, van beid en verstand, om zoo meer en meer ennen, wat Gods heilige Wil is, wat ^n ons verlangt; om, met die kennis 'iht, en door die konnis voorgelicht, te dden op een Go de waardige wijze en m alles behagelijk te zijn; cm, versterkt de macht van Gods Majesteit met ge latenheid, ja, met een heilige vreugde, de kruisen des levens te dragen. En .opdat wij ons de -genade Gods meer en meer waardig maken: toonen wij ons damkbaar jegens Hem voor' alles, wat wij reeds van Zijn Goddelijke Goed heid mochten ontvangen. Nooit genoeg te waarde eren zijn de weldaden Zijner onein dige Liefde. Door het licht des geloofs heeft Hij ons waardig gemaakt om deelge- nooten-te worden in de erfenis der kinde ren Gods, n.l. de eeuwige zaligheid. Hij heeft ons ontrukt aan de macht en de heer schappij des duivels, en ons gemaakt tot onderdanen van Zijn welbeminden Zoon, door Wiens Zoendood wij verlost zijn van de slavernij der zonde. En daarom, omdat God in Zijn ontfermende Liefde zooveel voor ons gedaan heeft: richten wij het woord, van den profeet tot ons zei ven: ,,Loof, mijn ziel, den Heer, en geheel mijn binnenste-love Zijn heiligen Naam; loof, mijn ziel, den Heer, en wil Zijn weldaden niet vergeten". TH. A. VIS. „Hageveld"; Voorhout. R.K. Pr. Verklaring van het Evangelie. Bij het einde van het kerkelijke jaar doet de H. Kerk ons het antwoord hooren, dat Christus .gaf aan Zijne leerlingen op hun dubbele vraag: „Zeg ons, wanneer deze dingen geschieden? En welk «al het teeken zijn van Uwe komst en van liet ein de der wereld?" De eerste vraag slaat op de verwoesting van Jeruzalem, waarover Christus gespro ken had. Daaroip vooral slaat dan ook het eerste gedeelte van het Evangelie van heden. De gruwel der verwoesting, door Daniël voorspeld, is de ontheiliging, welke detem pel van Jeruzalem heeft ondergaan gedu rende den Joodschen oorlog van de zijde der Romeimsche soldaten onder Cestius Gallus.. Tusschen den veldtocht van Cestius Gallus en het beleg van Jeruzalem door de legioenen van Vespasianus verliep een- tijd. Daardoor is het begrijpeiijk7"dut.Chi is. tus spreekt over vluchten. Naar de bergen moesten zij vluchten, <niet binnen de muren der ongelukkige stad blijven. En haast ma ken moesten zij. Buiten om maar van het dak afdalen om .zoo den weg te bereiken, zonder nog eerst binnen in huis iets te gaan halen. En o! Te beklagen zal «ijn degene, die moeilijk gaat of door iets in zijne vrij heid wordt belemmerd! En wenscht maar, dat het noch in den winter gebeurt, als de wegen namelijk, doorweekt van den regen, onbegaanbaar zijn, noch op den Sabbath, zoodat uw gbdsdiejistige verplichting u verbiedt verder weg te vluchten dan eene Sabbathreiiae. Want er zal alsdan een zwa re verdrukking zijn, enz. Dit alles slaat rechtstreeks op de ver woesting van Jeruzalem, doch .zijdelings ook op het einde der wereld, alleen reeds daarom, omdat de verwoesting "van Jeru zalem eelve eene-voorafbeelding is van het vergaan der wereld. Waar Christus dan ook zegt, dat die dagen verkort zullen wor den om wille der uitverkorenen, daar be doelt Hij niet- alleen, dat het beleg van Je ruzalem om wille van de goeden, die. in de stad woonden, niet zóó lang zou duren, dat er niemand meer over blijven zou, maar ook dat de laatste dagen, de tijd van verschrikking op het einde der wereld, om wille der uitverkorenen, binnen betrekke lijk korten tijd zullen voleind worden. In het tweede gedeelte van het Evangelie spreekt Christus rechtstreeks over het ein de der wereld. De Heer waarschuwt zijne geloovigen te gen de valsche Christussen, waarover Hij in hetzelfde hoofdstuk reeds gesproken heeft, voordat Hij begon te spreken over de verwoesting van Jeruzalem. Zij moeten niet in die valsche profeten gelooven, want de komst des Heeren, de tweede komst van Christus, ten oordeel, zal duidelijk -zicht baar zijn, gelijk een bliksemstraal, die van het Oosten naar het Westen licht, duide lijk zichtbaar is en gelijk hét duidelijk is, dat, waar ergens een dood lichaam ligt, daar zich de gieren, zuïïèn verzamelen. Misschien is met die laatste uitdrukking ook gedoeld op den zondaar, die door zijn aanhangen van de valsche leerstellingen der wereld gelijk is geworden aan zulk een dood lichaam, waarop dan ook de rechtvaardige Hechter zich zal werpen als de arend op zijn prooi. Daarna spreekt Christus nog over de onmiddellijk voorafgaande teekenen, waar na dan eindelijk de groote komst vaar den Zoon des Menschen «al plaats hebbejj. Hier spreekt Christus weer van verdruk king: „na de verdrukking van die dagen" -en bedoelt hier natuurlijk die verschrik- kingstijd die het vergaan der wereld voor af zal gaan. Hi-eruit blijkt te meer, dat de Zaligmaker bij het spreken over d-e ver woesting van Jeruzalem, ongetwijfeld te gelijk in het verre verschiet het vergaan der wereld voor Zijn Geest had en wilde hebben en dus ook bedoelde. Op het einde van het Evangelie geeft Christus den tijd aan, waarop Zijne voor spellingen in vervulling zullen gaan. Daar bij moeten wij weer pp. de eerste plaats denken aan de verwoesting van Jeruzalem. Heit toenmaals levende geslacht zou, voor een groot deel althans, dien ramp nog be leven. Echter overdrachtelijk genomen, verstaan wij die woorden van Christus' H. Kerk, Zijn Volk der Nieuwe Wet, het ge slacht Zijner geloovigen, Zijner volgelin gen: dat zal blijven bestaan tot aan het einde dj er wereld. De H. Kerk herinnieit ons bij het einde van het'kerkelijke jaar aan de groote en gewichtige waarheid, welke in die voor spellingen van Christus is vervat en vat daarmede nog eens te zamen al de lessen, welke zij ons op de verschillende Zonda gen des jaars heeft gegeven in hare H. Li turgie, opdat wij den grondtoon goed mo gen hooren en doen doordringen in onze zielen, waarmede zij ons uitnoodigt, zoo als in het tweede gebed der H. Mis op de- een Zondag gebeden wordt: „om onszelve te bevrijden van de aarcteche begeerlijkhe den en over te gaan naar hemelsche ver langens." B. J. HERMANS, Voorschoten. Pr. KERKBERICHTEN. AARLANDERVEEN. Parochie van de H.H. Apostelen Petrus en Paulu9. Zondag: de H.H. Missen om 8 en 10 30 uur. Maandag en overige diagen de H. Mis om 8 uur. Zondag en Maandag: 's avonds 7 uur Lof. Woensdag: 9 uur plechtige H. Mis tot dankbaailhéid. Donderdag: 8 uur gezongen H. Mis ter eere van het Aïlerh. Sacrament. Vrijdag: 8 uur gezongen H. Mis ter eere van het iAülerheiligste H-airt van Jezua BODEGRAVEN. Parochie van den H. Wtllibrordus. Zondag: 7 en 10 uur H.H. Missen; 1.30 Catechismus; 4.30 Patronaat; 7 uur Lof en Rozenhoedje. Maandag: 7.30 uur H. Mis. Dinsdag: 7.30 en 8.30 H.H. Missen. Woensdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Ponderdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen; 7 uur Lof. Vrijdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. 7 uur Lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Van 4 uur gelegenheid om te biechten. Elke ochtend 6.15 uur gelegenheid om 4e commun-iceeren; eiken avond 7 uur Rozenhoedje om door de voorspraak van Maria den vrede van God af te smeeken. BOSKOOP. Parochie van den H. Joanne9 de Dooper. Zondag: H. Mi-s te 7.30 uur en 10 uur Hoogmis; te 2.30 Vespers mét Rozen hoedje. Gedurende de week de H.H. Missen ten 7 en 8.15 uur. Deze week Catechismus volgens ge woonte. Donderdag: 6—8 uur gelegenheid oim te biechten; 7 uur Lof ter feere van het H. Hart van Jezus. Vrijdag: 1ste Vrijdag; 8 uur gezongen H. Mis met ilitsteliling van het Allerh. Sacrament. Zaterdag: gelegenheid om te biechten van af 3.30 uur en des avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: 7 uur H Communie; 7.30 uur 1£. mis; 10 uur Hoogmis; 1 uur Catechis mus; 2 uur Kruisweg voor de geioovi- ge zielen met kort Lof. Dagelijks wordt om 7.15 uur de H. Com munie uitgereikt. Dinsdag: 8.15 H. Communie; 8 uur" ge zongen Jaargetijde voor A. W. Straat hof. Donderdag: 67 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdag: 8 uur gezongen H. Mis ?.roor He led'én der broederschap |ran het JI. Hart; 7 uur Lof met acte van eerherstel. Zaterdag: Biechthooren van 1112 en na den middag van 45 en van 79 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michaël. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; E uur Vespers en Rozenhoedje voor de geloovige zielen. Maandag: 7.30 H. Mis. bij de Eenv. Zusters. Dinsdag; 8.15 uur H. Mia Woensdag: 8.15 uur H. Mis; 11.30 uur Ca techismus. Donderdag: 8.15 H. Mis; 9 uur fen 11.30 Catechismus; 's namidldiage gelegenheid om te biechten van 57 uur; 7 upr Lof ter voorbereiding voor het a.s. Aan- biddingsfeest. Vrijdag: 1ste Vrijdag, toegewijd aan tic vereering aan Jezus H. Hart; 8.30 gez. H. Mis, daarna gelegenheid om te biechten tot 11 uur; Is namiddags ge legenheid om te biechten van 57 uur, 7 hiur Lof en predicatie* Zaterdag: 1ste Zaterdag, te verdienen volle aflaat; 7 uur H. Mis; 8.30 gez. H. Mis; gelegenheid om te biechten tot 12 uur voormiddag en na den tnid'dag van 48 uur. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardus. Zondag: Eerste H. Mis om half acht, om 10 uur Hoogmis; om half 3 Vespers en /Lof. Maandag en overige dagen de eerste H. Mis Dm 7 uur de tweede kwart over 8. HOOGMADE. Parochie van de H. Maria Geboorte Zondag: De Vroegmis te half acht, de Hoogmis te HO uur. Te half 2 Catechismus; te half 3 de Ves pers. Dagelijks de H.H. Missen ten half 8 en ten half 9. Woensdag: Catechismus. Donderdag: {Feest van den H. Apostel An dreas, dlag van devotie. Vrijdag: le Vrijdag, der maand, toegewijd aan het Goddelijk - Hart; te half 9 ge zongen H. /Mis; te 7 uur Lof. KATWIJK. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag: rle H.H Missen te 7 en te 10 u.; te half 1 Catechismus; vanavond te jk/wart yóór 6 uur Rozienfhoedjei enz.; 6 uur Lof. Deze week Catechismus naar gewoonte. Dinsdag: Vavonds half 8 Lof ter eere van der H. Antoniu®. Woensdag: 's avonds te half 8 Lof ter eere van den H. Jozef. Zaterdag: 's Middags van 59 uur gele genheid om te biechten. LANGERAAR. Parochie van den H. Adrianus. Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 en 10.30; na de Hoogmis Catechismus; 2^0 uur Vespers; 5 uur Patronaat. Maandag: Gat. le kas. Dinsdag:, Cat. 2e klas. Woensdag: Cat. le kilaa Donderdag: na de 2e H. (Mis vergadering 'lallen van die 3e Orde, baarbij ook a'llen, hie eens of meermalen eene retraite hebben bijgewoond, tegenwoor dig kunnen zijn. Donderdag: .Cat. 2e Mas; 3.304.30 biecht- hooren, eerst voor de schoolkinderen en daarna ook voor de anderen. Vrijdag: 's avonds 7 uur (Lof met preek ter vooihereiding van het 40-uur gebed. Cat. 3e klas. Zaterdag: na de H.H. Missen tot 12 uilr en van 2,308 uur gel. om te biechten; 7 tiur Lof. LEIDSGHENDAM. Parochie van den H. Petrus en Paulus. Zondag: 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 3 uur Vespers; 7 uur Lof. Donderdag: 6.30 Lof; van 67.30 uur biechthooren. Vrijdag: 8.30 uur gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. Zaterdag: 6.30 Lof; van 48 uur biecht- hooren. LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Doopsr. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9 uur uitreiking der H. Communie; 9.30 uur Hoog mis; 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers. In de week de H.H. Missen ten 7 en 8.15 uur. Dinsdag:'te 7 uur de H. Mis in het Ge sticht. Dinsdag en Donderdag om 12 uur de Catechismus. Woensdag: 9 uur gezongen Jaargetijde. Vrijdag: 1ste Vrijdag der maand, toege wijd aan Jezus H. Hart; 8.15 uur gezon gen H. Mis. Zaterdagmorgen vóór en na de H.H. Mis sen, en des namiddags van af half vier om te biechten. MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7.30 Vroegmis; 9.15 Cat.; 10.15 Hoogmis; 2 uur Lof. j Maandag: 8 uur H. Mis. 12 uur catechismus, l-insdag: 8 uur H. Mis; 12 uur Cat. Woendag: 8 uur H. Mis. 12 uur catechismus. Donderdag: 8 uur H. Mis. 12 uiur Calteohiiamutf; namid/dag vart 46 uur gelegenheid i>m te biechten. Vrijdag: lsite Vrijdag, toegewijd1 aan het H. Hart van Jezus; 8 uur H. Mis. Zaterdag: 8 uur H. Mis; na den middag ge legenheid om te biedhten van 8.30-^7.30 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 2.30 uur H. Familie. Maandag: 7 en 8 uur }I. Missen. Dinsdag: 7 en 8 uur H. Missen. Woensdag; 7 en 8 uur H., Misgen* Donderdag: 7 en 8 uur stille H. Mis; I uur Lof. Vrijdag: 7 en 8 uur gezongiein II. Miö; 4 uur Lof. Zaterdag: 7 en 8 uut H. Missen. NOORDEN. Parochie van den H. Martinue. Zendag: 7 uur stille H. Mis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Lof. Dinsdag en Vrijdag om half negen g&- zongen H. Mis; overige lllagen om 8 uur. Zaterdag: Van 46 uur biedhthooren. NOORDWIJK. Parochie van den H. Jeroen. Zondag, Maandag, Dinsdag plechtig 40- uur gebed De 1I.H. Missen te 6, 7, 8.30 en 10 uur plechtige Hoogmis; 3 uur Vespers; 7 uur Lof. Maandag: de H.H. Missen te- 6, 7, 8 fen 10 uur getzongen H. Mis. Dinsdag: tie II.H. Missen te 6, 7, 8 fen 10 uur gezongen H. (Mis; 7 uur plechtig Lof met predicatie tot stuiting van het 40-uur gebed. Woensdag en volgende diagen tie H.H. Missen te 6, 7 fen 8 uur. uitgezonderd Do/nderdiag. Donderdag: ten 9.J0 Uur Vroegmis. Vrijdag: te 8 uuv gezongen H. Mis; 7 uur Lof van het H. Hart met de acte van toewijding. OECSTGEEST. Parochie van den H. Willibrordus. Zondag: H.H. Missen 7 en 10 uur; Cate chismus 1.30 uur; Plechtige oefening van tilen H. Kruisweg 2.30 uur; Lof 6.3Q uur. Maandag en volgende dagen H.H. Missen om 7 en 8 uur. Catechismus naar gewoonte. Dinsdag: Lof 6.30 uur- Donderdag: Lof 6.30 uur. Biedhthooren na de (H. Mis en '«mam. van 69 uur. Vrijdag: gedongen H. Mis 8 uur; Lof 6.30 uur. Zaterdag: biechthooren na do H. Mis en nam. van 59 uur. OU DE WETERING. Parochie van den H. Jacobus. Zondag: H.H. Missen te 7 en 10 uur; 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers, waarna Bibliotheek tot 4.15 uur. Maandag: H. Mis 7.30 uur. Des avonds 7.30 uur Congregatie der H. Familie. Dinsdag: H. Mis 7.15 uur; Catechismus 8 u. Donderdag: II. Mis. 7.30 uur. H. Andreas, Apostel, dag (.-an devotie. Des avondls biechthooren van 89 uur. Vrijdag: 1ste Vrijdag der maand. Des. mor gens 6 uur uitreiking der H. Gommunie. Te 7 uur (ge;zongen H. Mis. Des avondti 7 uur Lof. Zaterdag: H. Mis 7.30 uur; Catechismus 11 uur. Biechthooren van 6—9 uur. Da kin deren in den morgen. Uitreiking der H. Communie in de week 6.30 en 7 uur en vóór en onder de H. Mia A.s. Zondag begin van den Advent; schaalcodlecte voor de kerk. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: 7 uur en half 9 stille H.H. Missen met onderrichting; 10 uur Hoogmis met predikatie; 's namidid/ogs 2 uur oefe ning van dén Kruisweg. Woensdag: 9 uur Jaargetijde van Petrus Warmerdam, gezongen H. Mis van Requiem. NOOTDORP. Parochie van den H. Bartholomeus. Zondag: de H.H. Missen te 7 en 10 uur; 1e 1.30 Catechismus; te 2.30 Vespers. Te (7 uur vergadering van de Aartsbroe derschap de H. Familie. Woensdag: te 9.30 uur gezongen H. Mis voor Bruidegom fen Bruid. Donderdag: van 57 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdag: te 8 tiur gezongen H. Mis; 's avonds te 6.30 uur Lof ter- eere van het AHleih. Hart van Jezus. Zaterdag: van 4—8 uur gelegenheid om te biechten. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: de H.H. Missen te 7, 8.30 en 10.30; te 2 juut Catechismus; 3 uur Vespers; 5 uur Congregatie. Maandag en voilgetnde dagen de H.H. Mis sen te 7, 7.30 fen 9 uur. Woensdag, Donderdag en Vrijdag des avonds te 7 .uur Lof en predikatie ter voorbereiding tot het Veertig-uren-gebed. Zaterdag-middag biechthooren van 4 tot RIJPWETERING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: Heiden Bde collecte voor de ar men. Vóór de Hoogmis de maandelijk- sche Doodoeel. Na den middag 1 uur Ca*- techismu6 en te 2 uur Veep era In deze week dagertijks, béha've Vrijdag te 11 uur, en bovendien Din<9dag oók w 8 y.ur Catechismus^*

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 7