KLIJST weede Blad. Kïi [erdag 30 September 1916 uit den brief van den H. Paulus aan Ie Epheaiërs III 13—21. ieders! ik bid u, dat gij niet klcinmoe- ;ordt wegens mijne verdrukkingen u, die uwe eer zijn. Hierom buig «k knieën tot den Vader onzes Heeren Christus, uit wien alle geslacht in emel en op aarde naam heeft, dat Hij, dan rijkdom Zijner heerlijkheid u door Zijnen Geest gesterkt te worden tracht voor den dnwendigen menscli; Ihristus door het geloof moge wonen ■e harten, opdat gij, geworteld en ge- ivest in de liefde, met al de heiligen aat raoogt zijn te begrijpen, welke de ie en de lengte en de hoogte en de ;ij, en te kennen de liefde van Chris- liealle kennis te boven gaat, opdat gij ldmoogt worden tot alle volheid Gods! nu, die, naar de kracht, welke in ona machtig is alles te doen, overvloe- dan wij bidden of beseffen. Hem zij in de Kerk en in Christus Jezus, ge- de al de geslachten van de eeuwen^ suwen! Amen. mgelie uil den H. Lucas XIV 111. dien tijd, toen Jezus op een sabbath s van een en overste der Phariseën nging om brood te eten, sloegen zij «rade. En zie, vóór Hem stond eer, wa- ditig mensch. Jezus nu nam het woord de tot de wetgeleerden en Phariseën: geoorloofd iemand op den sabbath te en? Doch' zij zwegen. Hij dan nam ot Zich, genas hem en liet hem heen. En hun antwoordend, sprak Hij: wie u zal niet, als zijn ezel of os in den alt, dien terstond, op den sabbath, it trekken? En zij' konden Hem hierop uutwoord geven. Hij zeide nu ook tot uoodi'gden een gelijkenis, daar Hij op- hoe zij de eerste plaatsen aan tafel i, en Hij sprak tot hen: als gij ter ft genoodigd zijt, zet u dan niet op gste plaats, opdat niet, zoo misschien nd, aanzienlijker dan gij, genoodigd •gene, die u en hem genoodigd heeft, en zegge: maak plaats voor dezen! !oudt gij met beschaming de laagste moeten gaan innemen. Maar als gij ligd zijt, ga dan aanzitten op de plaats, opdat, wanneer degene, di'e >odigd heeft, komt, hij u zegge: vriend, oger op! Dan zal u eer te beurt val- tegenwoordigheid van hen, die mede ten. Want al wie zich verheft, zal lert, en wie zich vernedert, zal ver worden. ij klaring van heS Epistel. Uus was naar Jeruzalem gereisd, om fdegiften der Macedoniërs te brengen e arme Christenen van Palestina. De •ouge Joden haatten hem, omdat hij voor het Christendom, vooral ook. lij Heidenen tot het Christendom be- liad, maar hen niet verplichtte de sche wetten te onderhouden. Toen hij p zekeren dag in den Tempel bevond, a de Joden hem aan, sleurden hem Riten, en zouden hem gedood heb- zoo niet Lipias, de overste der Ro- sclie soldaten,, ihem uit hunne handen Paulus werd nu als gevangen© Caesarea gevoerd. Na twee jaren Porcius Festus Romeinsch landvoogd tadea. Hem vroegen de Joodsche over- dat Paulus zou teruggevoerd worden tauzalem, om voor den hoogen Raad jit te staan. Zij hadden daarbij de be- jg, hem onderweg te overrompelen vermoorden. Paulus weigerde echter 'eruzalem te gaan en als Romeinsch maakte hij gebruik van zijn recht ih te beroepen op den Romeinschen eu voor diens rechtbank zich te ver ordenHij werd nu naar Rome ge- waar men hem opnieuw gevangen echter zoo dat hij, onder bewaking en krijgsman, afzonderlijk wonen, i en allen, die tot hem kwamen, ontvangen. was tijdens deze gevangenschap te dat hij zijn brief schreef aan de iërs. Vrcezend, dat zij misschien moe zouden worden, omdat hij, hun. apos- d'.e vervolgingen had moeten verdu- ihreef hij hun: h'-d u, broeders, dat gij niet klein- wordt bij mijne verdrukkingen voor i mijn verdrukkingen, die ik verdu- oet, omdat ik het Evangelie aan u, •en, verkondigd heb. Die verdrukkin- pesten veeleer hun een reden tot roe- li11, want zij wijten nu, hoe hun leer. i om wille van en ter bevestiging door hern verkondigde waarheden, en vervolging wilde lijdaiU r°m dan ook hoog Paulus zijn knieën ^ader van onzen Heer Jezus Chris- R®n Vader, uit Wien alle geslacht in F61 en op aarde alle engelen en füAU.n naam» hun bestaan hebben Hem, dat Hij volgens den rijkdom Zijner goedheid en barmhartigheid hen door den H. Geest zou sterken, kracht geven ter volharding; dat Christus, door het geloof zon wonen in hunne harten, en zij vervuld zouden zijn van een innige liefde. Wanneer zij aldus verkregen kracht in de beproevingen, een groot geloof, en een vurige liefde, dan zouden zij, met alle an dere Christenen, kunnen begrijpen de alles overtreffende liefde, door Christus ons be toond in hei werk onzer verlossing. En hoe volmaakter zij die liefde begrepen, des te meer ook zouden zij toenemen in de weten schap des heils, in heiligheid van leven, des te meer zouden zij vervulji worden van de gaven Gods. Aan God nu, die door de kracht Zijner genade in ons bewerken kan, meer dan w«j zelf durven wenschen en afbidden, zij eer en glorie gebracht in heel de ker*., over de wereld verspreid En gelijk wij. alles van God ontvangen door Jezus Christus, zoo ook moeten wij door Hem die eer en glorie aan God geven. TH. A. VIS. „Hageveld" Voorhout. R. K. Priester. Verklaring van hef Evangelie. Christus en de Farizeën! Een hunner hoofdmannen had den God- delijken Zaligmaker ter maaltijd genoo digd, niet uit vriendschap of hoogachting, maar om Hem op Clinksche wijze te bespie. den. Duidelijk wijst daarop het woord van den Evangelist: ,,En zij hielden het oog op Hem gevestigd." En nog duidelijker blijkc het ook uit hetgeen er onder den maaltijd voorviel. Terwijl toch de Zaliigmaker aanzat te midden Zijner vriendschap-veinzende vijan den, werd er opeens een zieke, die aan wa terzucht leed, binnengebracht. Dat dit met opzet gebeurde, valt hieruit op te maken, dat het ddein dag juist sabbath, d.i. rustdag was, en volgens de Farizeesche uitlegging van de wet van Mozes mocht men op sab bath volstrekt geen werk doen, ook geen zieken genezen. De Farizeën nu hoopten heimelijk, dat Jezus'toch den. zieke zou ge nezen, dan zouden zij Hem voor het ge recht van sabbathschennis kunnen beschul digen. Christus echter doorzag de booze bedoelingen Zijner belagers. Voor Hem, cle Goddelijke Wijsheid, was het niet moeilijk de sluwheid der menschen te verijdelen. Met een enkel woord bracht Hij Zijne- viinn- den ,in de grootste verlegenheid, m.l. door hun eenvoudig te vragen: ,,Mag men op sabbath genezen?" Deze vraag' schenen de Farizeën niet verwacht te hebben. Onthutst zagen zij el kander aan, maar geen hunner wist een anwoord te geven. Volgens hun overdreven opvatting van de sabbathrust moesten zij ontkennend antwoorden. Doch dat gevoel den zij zelf dat was in clit geval al te dwaas. Zij moesten dus eigenlijk toegeven dat hun leer over de sabbathrust verkeerd ds. Dat echter wilden zij in hunnen hpog- moed niet erkennen. Zoo vielen zij dus zelf in den put, dien zij voor Christus hadden gegraven. De Zaligmaker raakte daarop den water zuchtige aan, en genas hem. Aldus leerde Hij dat de sabbath niet ontheiligd wordt door werken van naastenliefde! Want zooals de Farizeën zelf toegaven als het geoorloofd is op sabbath medelijden te too rnen met een dier, dat in een ongelukkigen toestand verkeert, hoeveel te meer dan met een mensch! Christus maakte van die gelegenheid te vens gebruik om een der meest in 't oog loopende karakterfouten der Farizeën, hun eigenliefde en zelfzuchtigheid, aan de kaak te°stellen. He.t was Hem bij het aanvangen van den maaltijd opgevallen, hoe zij zich verdrongen hadden, om de beste plaatsen te bemachtigen; ieder scheen te denken, dat hij meer was dan een ander en recht had voor te gaan. Jezus, de nederigheid zelve, leerde hen bescheiden te zijn en aan den maaltijd de minste plaatsen uit te kiezen. Dan zal hun eer te beurt vallen, want de gastheer zal hun zeggen: „Vriend, ga hooger op!" Ter wijl zij anders gevaar loope-n tot hun groote beschaming naar do minste plaat sen te worden verwezen. Want en deze les geldt niet slechts voor bruiloften en feestmaaltijden, maar is van toepassing op heel het levên van den mensch „Wie zichzelven verheft, zal vernederd, en wie zighzelven vernedert, zal verheven worden." G. v. ZUYLEN. Voorschoten. pr. KERKBERICHTEN. AARLANDERVEEN. Paroohfe van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Zondag: de H.H. Missen om 8 en 10.30 uur: Heden feest van O. L. Vr. v. d. Rozen krans. In de week wordt gedurende de Octobermaand het Rozenhoedje na de H. Mis gebeden. Maandag en volgende dagen de H. Mis om 8 uur.. Donderdag: g-ezongen H. Mis ter eere van het Allenh. Sacrament, Van 5—7 uur gelegenheid tot biechten. Vrijdag: 1ste Vrijdag van de maand, toe gewijd aan het H. Hart. 8 uur gezongen H. Mis met Litanie, 's avonds plechtig Lof met Rozenhoedje voor de October maand. ALPHEN. Parochie van den H, Bonifaciu9. Zondag: De H.H. Miissen 7 uur, 8.30 (Ka pel); 10 uur Hoogmis; Feestdag van de -Allerheiligste Rozenkrans; 1.30 Catechis mus; 2.30 Vespers; 4.30 Conf. van het Juvenaat; 7 uur Lof met Rozenhoedje De H.H. Mislsen in de week 7 uur; 7 (Kapiol); 8.15. Göheel de week 7 uur Lof met Rozenhoede enz. Donderdag: Niet van 4—5 mar van 5—6 biedhtbooren. Vrijdag: 1ste Vrijdag der maand, toege wijd aan het II. Hart; 8.15 gezongen H. Mis. BODEGRAVEN. Parochie van den H. Wiillibrordus. Zondag: 7 en 10 uur H.H. Missen; Zondag: 7.30 en 10.30 uur H.H. Missen; 7 uur Lof. Maandag: 7.30 uur H. Mis. Dinsdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Woensdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Donderdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen; 7 u. Lof ter eere van het H. Sacrament. Vrijdag: 7.30 en 8.30 H.H. Missen; 7 uur Lof ter eere van het H. Hart Zaterdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Van 4 uur gelegenheid om te biechten. Elke ochtend 6 15 uur gelegenheid om te coramuniceêren; eiken avond 7 u. Ro zenhoedje om door de voorspraak van Mania den vrede van Goal af te smee- ken. BOSKOOP. Parochie van den H. Joannes de Dower. Zondag: II. Mis te 7.30 uur en 10 uur Hoogmis; te 2.30 Vespers mat Rozen hoedje. Woensdag-avond te 7 uur Lof met Rozen hoedje. Deze week Catechismus volgens ge woonte. Donderdag-avond van 6—8 uur gedegen heid om te biechten en te 7 uur Lof met Rozenhoedje. Vrijdag: te 8 uur gezongen if. Mis. Zaterdag: gelegenheid om te biechten van af 3.30 uur en des avonds te 7 uur Lof. Op de gewone dagen der week de H.H. Mitsen te 7 en 8 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: 7 uur H. Communie; 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 1 uur catechismus; 2 uur Vespers. Dagelijks wordt om 7.15 uur de H. Com munie uitgereikt. 's Avonds van 7—9 biechtgelegenheid. Maandag: Feest der H. H. Engebewaar- dors, 7 uur H. Communie; 7.30 H. Mis; 10 uur plechtige H. Mis; 2 uur plechtige Vespers. Woensdag: Feestdag van de H. Fran- ciscus van A-ssisië. Donderdag: 's avonds van 78 uur biecht gelegenheid. - Vrijdag: 1ste der maand, toegewijd aan de bijzondere vereening van Jezus H. Hart. 8 uur gedongen H. Mis voor de leden der Broederschap. 7 uur Lof ter eere van het H. Hart met acte van Eer- herstal. Zaterdag: Biechthooren van 11—12 en na den middag van .69 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michaët, Zondag: 7.30 uur uitreiking der H. Com munie; 8.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis. 2 uur Vespers. 7 uur Lof ei\ Rozenkrans. Maandag: 7 en 7.30 H. Mis bij de Eerw. Zusters; 7.30 Lof. Dinsdag.: 7 en 8.15 H. Mis. '.s Avonds 7.30 uur Lof ter eere van den H. Michael. Woensdag: 8.15 uur H. Mis. 11.30 uur Catechismus. Donderdag: 7 en 8.15 uur H. Mlis. 's Na/- mpddaigs biechthorren van 5 uur tot het Lof. 9 co 11.30 catechismus. Vrijdag: 1ste der maand 8.15 gezongen H. Mis ter cere van het II. Hart. 3.30 en 4.30 catechismus. Zaterdag: 1ste der maand te verdienen vollen aflaat; 8.15 II. Mis, 's nam. '48 biechthooren. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardus. Zondag: eerste H. Mis om half 8; Hoogmis om 10 uur; om half 3 Vespers en Lof. Maandag en de overige «dagen 1ste Mis om 7 uur; de 2de om kwart over 8. Gedurende de maand October zal dage lijks het Rozenhoedje gebeden worden, onder of na de tweede II. Mis» HOOGMADE. Parochie van de H. Maria GeboorU- Zondag: H. Mis te 8 uur; 10.15 uur Hoog mis; half 2 Catechismus; half 3 Vespers, waaronder het Rozenhoedje, de Litanie van Maria en het gebed tot den H. Jozef. I.30 uur Catechismus. Maandag en Dinsdag: de H.H. Missen om half arht en half negen. Deze en vol gende dagen behalve Vrij dig, vóór de II. Mis van half negen -het Rozenhoed je einz. Woensdag: Feest van den H. Franciscus, de H.H. Missen om half acht en haiüf negen. Na de tweede II. Mis Gonara- len Abdolutïe voor do leden der Derde Orde. Donderdag: om half acht wordt de H. Communie uitgereikt. Eén H. Mis om half negen. Na deze H. Mis gelegenhefid om te biechten. Vrijdag: 1ste Vrijdag der maand, toege wijd aan het Allerheiligst Hart van Je zus. II. Mis om half acht. Om half negen gezongen II, Mis met uitstelling van het AllerhciLjigiste Sacrament. Na deze II. Mis Acte van toewijding aan het Aller heiligste Hart 's Avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje enz. Zaterdag: de H.IÏ. Missen om half acht' en half negen. Daarna 's namiddags van 3 uur af gelegenheid om te biechten. KATWIJK, Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag: de H.II Missen te 7 en te 10 u.; te baüf 1 Catechismus; 6 uur Lof met de October-oefeniingen Deze week de Catechismus naar ge woonte. Dinsdag: 's Avonds Lof ter eere van den II. Anthomius. Woensdag: 's avonds Lof ter eere van den II. Joseph. Vrijdag: 1ste Vrijdag van den maand; 's avonds te half 8 Lof ter eere van het H. Hart. Deze weck 's morgen^ na de H. Mis of 's avonnis onder het Lof Octdber- oofeniingen. - Zaterdag: 's Middags van 5—9 uur gele genheid om te biechten. LANGERAAR. Parochie van den H. Adrianua, Zondag: H.H. Missen 7.30 en 10.30 uur, na de Hoogmis Catechismus; 2.30 uur Vespers. Maandag, Donderdag en Zaterdag zijn de H.H. Missen om 8 en 9 uur. Dinsdag Woendag em Vrijdag om 7 en 8 uur. Heden Rok enkransfeest. Na do Hoogmis zal er gelegenheid bestaan tot wijden van rozenkransen, beelden, sca pulieren enz., welke men vóór de Hoog mis op de communiebank o'aatst. Ce- durende de maand October tot en met 2 November zal dagelijks het rozen hoedje met de litanie en bet gebod van den H. Joseph gebeden worden na de li. Mis of onder Lof of Vespers. Zij, die die daarbij tegenwoordig zijn, of, zoo dit volstrekt niet kan, het te huis bid den, kunnen dagelijks een aflaat ver dienen van 7 jaren en 7 quadragenen. en een volle aflaat, als dit 10 maal wordt gebeden, mits gebiecht en gecommuni ceerd te hebben De ze-latricen~"van de Broed. v. d. lev. Rozenkrans worden verzocht hét jaar lijks olie offertje in te zamelen en dót met het afschrift der ledenlijst aan den pastoor ter hand te steMen vóór 9 Oct. Maandag en Woensdag Catechismus le klas Dinsdag en Donderdag Catechismus 2e kl. Dcnderdag: 3.304.30 gelegenheid om te biechten. Vrijdag- Catechismus 3e klas. Zaterdag: 34 en van 68.30 biechthoo ren en 7 uur Lof. LEIDSCHENDAM. Parochie van den H. Petrus en Paulu9. Zondag: 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 3 uur Vespers;- 7 uur Lof en Ro zenhoedje. Deze week lederen dag 6.30 Lof en Rozenhoedje. Dinsdag: 9.30 Veni Creator tn gezongen Huwelijksmie. Donderdag: 7.30 uur Lof; van 6 tot 7.30 uur biechthooren. Vrijdag: 8.50 gezongen II. Mis ter eere van het H. Hart. Zaterdag: 6.30 uur Lof en van 5—9 uur biechthooren. LËIMUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoog mis; geen Catechismus; 2.30 uur Lof ter eer'- van de Allerh. Maagd met Rozen hoedje. Maandag en op de overige dagen der week zal na de II. Mis van 8.15 uur het Allerheiligste worden uitgesteld en de Rozenkrans worden gebeden. Dinsdag en Donderdag om 12 uur de Ca techismus. Vrijdag: eerste Vrijdag der maand, toege wijd aan Jazu9 H. Hart. Om kwart over 8 uur gezongen H. Mis. Zaterdagmorgen vóór en na de H.H. Mis sen, en des namiddags van af half wei* gelegenheid om te biechten» LISSE. Parochie van de H. Agatha. Zondag: te 7 uur en half 0 celezen H. Mië- sen; te 10 uur de plechtige Hoogmis; te 'half 2 de Catechismus; te half 3 de Ves pers; te 7 uur plechtig Lof met de Octo- ber-oefeningen. In de week de H.H. Missen te half 8, te half 9 en te half 10, behalve Woensdag. Woensdag, is er geen H. Mis te half 10. Woensdag is eir geen Catechismus; op do andere dagen de Catechismus naar ge woonte. lederen avond te 7 uur Lof met October- cefeningen. Zaterdag: 1ste Zaterdag van de maand, met vollen Aflaat onder de gewone voor waarden. Zaterdagnamiddag na school tijd komen de meisjes biechten die niet bij den pastoor op de leering zijn. Van 3—4 uur biechthooren voor de kinderen' (jongens en mensjes) die bij den pastoor cp de leening z n. Van 4 uur tot half 10 voor ooidere kinderen en volwassenen. N.B. Men verzette op Zaterdag 30 Sep tember de klok één uur achteruit. MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7.30 Vroegmis; 9.15 Cat.; 10.15 Hoogmis; 2 uur Lof, waaronder het Ro zenhoedje en overige gebeden. Maandag: 8 uur II. Mis. 12 uur catechismus. Dinsdag: 8 uur II. Mis. 12 uur catechismus. Woensdag: 8 uur H. Mis. 12 uur catechismus. Donderdag: 8 uur II. Mis. 12 uur catechismus. 's Namiddags van 46 uur biechtge legenheid. Vrijdag: lste Wijdag van de maand', toe gewijd aan het If. Hart van Jezus; 8 uur H. Mis. Zaterdag: van 3.307.30 uur gelegen heul om te biechten. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart Zondag: 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmifc; 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Congre gatie. 4 uur Lof. Maandag: 7 en 8 uur H. Missen. 4 uur Lof. Dinsdag: 7 en 8 uur H. Missen. 4 uur Lof. Woensdag: 7 en 8 uur H. Missen. 4 uur Lof. Dondurdag: 7 uur H. Mis; 8 uur II. Mist, 4 uur Lof. Vrijdag: 7 uur H. Mis; 8 uur gezongen H. Mis; 4 uur Lof. Zaterdag: 7 en 8 uur H. Missen, 's Middags vam 69 uur biechthooren* 4 uur Lof., NIEUW VEEN. Parochie van den H. Nicolaaa Zondag: 7.80 uur Vroegmis; 10 uur Hoog lijks, behalve Zondags en Zate-rdag3. Na de II. Mis het Rozenhoedje met voor heid tot het wijden van Rozenikranzen. Gedurende de Oc toberma and zal dage lijks, behalve Zonadgs en Zaterdags, na de II. Miis het Rozenhoedje met voor geschreven gebeden worden gedaan. Zaterdag: 7 uur Marialof met Rozenhoed je- De II. Communie wordt uitgereikt: des Zondags onder de Vroegmis en kwart na 9 uur; op gewone werkdagen om half 7, kwart na 7, alsook vóór en ónder de H. Mis welke te 8 uur begint. Gelegenheid om te biechten: op gewone werkdagen, 's morgens van half 7 tot 9 uur, des Zaterdags daarenboven des namiddags van 4G uur en des avonda van half 8 tot half 9. NOORDEN. Parochie van den H. Martinus. Zendag: 7 uur stille H. Mis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Lof. Maandag en overig dagen H. Mis om 8 u. Vrijdag: half negen gezongen II Mis. Zaterdag: biechthooren van 56.30. NOORDWiJK. Parochie van den H. Jeroen. Zondag: Plechtige) feestviering van O.Ii, Vr. Allerh. Rozenkrans, de H.II. Mils- sen te 7, 8.30 en 10 uur; 1.30 uur Cate chismus; 2.30 uur Vespers met Rozen hoedje; 7 uur Martalof met predicate en opdracht van de nieuwe leden der Congregatie Maria Onb. Ontv. De eer ste H. Mis ten 6 uur voor de Congrega tie met algemeene Communie. Dinsdag: half acht Mariatof met Rozen kransgebed. Donderdag; half acht Maniai'lof met Ro zenkransgebed! Vrijdag: 8 uur gez. H. Mo®; half 8 L>i ter ee.re van het H. Hart met de Litanie en akte van toewijding. NOORD W IJKER HOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: 7 uur en half 9 stille H.H. Missen met onderrichting; 10 uur Hoogmis met predikatie; 's namiddags 2 uur Lot en Rozenhoedje»

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 5