Uit de Omgeving, J)e socialisten-conferentie in den Haag. De sociaal-democraten van tal van neutrale landen hebben hun afgevaardigden gezon den naar de socialisten-conferentie, welke deze week in den Haag wordt gehouden. De openingsrede werd uitgesproken door mr. Troelstra en Woensdag komen de voorstellen in behandeling van de economische en van de politieke commissie. „De Tijd" schrijft naar aanleiding daarvan „Troelstra's rede was buitengewoon gema tigd. Voorzichtig sprak hij over den oorlog als de „catastrophe van het kapitalisme in zij n inperialistisch ontwikkelingsstadium". Wij meenden tot dusver, dat het volgens de so cialistische leer het kapitalistische stelsel als zoodanig en niet een of andere ontwikkeling welke natuurlijk verkeerd kan wezen, de oor zaak van den huidigen oorlog was. Nog dui delijker spreekt de heer Wibout in zijn rapport over den economischen oorlog. „Men kan thans verzekeren schrijft hy, dat het beroep op de wapenen geen noodzakelijke en onvermijde lijke consequentie is van het tegenwoordige productie-stelsel Zelfs in de kapitalistische maatschappij zyn de kapitalistenbelangen beter gewaarborgd door den vrede dan door den oorlog". Het is goed, deze uitspraken van toonaan gevende sociaal-democraten te onthouden, te meer, omdat zij blijkbaar wèl zijn overwogen en werden gedaan ten aanhoore van een ern stig congres. Men zou nu verwachten, dat zij, die ver klaren, dat voor de ontwikkeling der kapitalis tische belangen de vrede veel gunstiger is dan de moderne oorlog, hun actie voorname lijk zouden richten tegen de uitwassen van het kapitalistische stelsel. Intusschen, dat is geenszins het geval. De sociaal-democratie zal aldus de heer Troelstra moeten te- rugkeeren tot den strijd voor haar eigen ide alen en zij zal de nieuwe kansen en moge lijkheden tot ontwikkeling der maatschappij in socialistische richting, welke de oorlogs toestanden, ten volle moeten benutten. Deze redeneexing is ietwat vreemd. Men erkent, dat het kapitalistische 6telsel meer gebaat is door den vrede dan door den oorlog Toch bestrijdt men het en wil het vervan gen door de sociaal-democratie. En mr. Troel stra verwijst dan naar de oorlogstoestanden, welke een ontwikkeling in socialistische rich ting zouden mogelijk maken,daarbij blijk baar doelende op de overheids-maatregelen inzake de volkshuishouding. Wanneer deze echter iets geleerd hebben, dan is 't het volslagen fiasco van de toepassing der socialistische leer I" Gemengde berichten. Twee kinderen op één dag gered. De zer dagen kwam de heer D. Goedkoop Dzn. pit Amsterdam met zijn jacht „Astra" van Enkliuizen in „het val van Urk". Het zoontje van den heer G. had het ongeluk .om bij het uitzetten van den jager over boord te slaan en onder het schip te schie ten. Hoe onverwachts dit ook geschiedde, toch gelukte het den heer G. hem onder lij, op het achterschip te grijpen en hem behouden op het dek te trekken Eenige uren later kreeg hij nog eens de gelegenheid zijn menschenredderstalenten aan te wenden en wel te Zwartsluis toen hij de aankomst van twee jachten de ha ven aldaar een toekijkend knaapje door te groote nieuwsgierigheAd van den hoogen steiger in het water plofte. Nauwelijks was het kereltje in het natte element verdwe nen of reeds was de heer Goedkoop, geheel gekleed om aan" den wal te gaan, over boord gesprongen; hij mocht het genoegen smaken het ventje aan eenen wissen dood te ontrukken. Het eerste tefegram uit.Amerika. Gis teren, 1 Augustus, was het vijftig jaar ge leden, dat hiier te lande de eerste telegram men uit New-York werden ontvangen, schrijft de „N. R. Ct.", die op 2 Augustus 1866 (op 1 Augustus uitgekomen) op deze gebeurtenis als volgt de aandacht vestigde: „Dank zij het gelukkig resultaat van het leggen van den transatlantischen kabel, hebben wij tbans reeds tijdingen van he den uit New-York antvangen. In deze tij dingen wordt gemeld, dat ook de minister van binnenlandsche zaken zijn ontslag ge nomen heeft, hoogst waarschijnlijk ten ge volge van de oneenigheid in het Kabinet betreffende de politiek van den president Johnson. Voorts wordt nog in een tele gram van een paar dagen vroeger gemeld, dat het congres uiteen is gegaan „Welk een verschil tusschen de verove ring, verkregen door het leggen van den telegraafkabel, en die van de naaldgewe_ ren! Aan de eerste kleeft niet het hloed van duizenden en duizenden. Zij is verworven door volhardenden ijver in de voortzetting der werken des vredes, waardoor onze e«uw zich uitsluitend behoorde te kenmer ken". ...Waardoor onze eeuw zich uitsluitend behoorde te kenmerken! Vervaischte en vergiftigde waschartike- len, De vepvalschingen en bedriegerijen betreffende zulke belangrijke huishoudelij ke artikelen als waschmiddelen, schrijft dr. ,Van Hamel Roos in het „Maandblad tegen de Vervalschirtgen'',i zijn in den laatsten tijd zoodanig toegenomen, dat een justiti eel ingrijpen meer dan ooit een dringend volksbelang is te noemen. Wij hadden gelegenheid dezer dagen de volgende grove vervalschingen op voor- po emd gebied te constateeren: lo „Soda-extract", bestaande uit het voor de wasscherij geheel onbruikbare en voor de weefsels schadelijke glauberzout (zwavelzure soda), waarhij een weinig kalk en een enkel kristal koolzure eoda gevoegd jvas. Er staat op het etiket bij1 „wacht u voor namaak"! en „kan met succes (voor den verkooper n.l.) in ieder huisgezin ge bruikt worden". 2o. „Extract van Soda',, bestaande uit... geen «poor van soda, doch slechts uit ge poederd glauberzout. 3o. „Zeeppoeder,*. Dit bevat slechts 8 pet. vetzuren van zeep afkomstig, doch daarentegen 61.25 pet. glauberzout. 4o. „Gtoor^water" hetwelk een gehalte van 0.22 pet. aan actief chloor bleek te be vatten en waarde van nog geen cent bezat, terwijl het tegen 10 cent per fleschje grif verkocht wordt. XabrikAfti iet figjiet etiket: on schadelijk, beschadigt het goed niet", van deze zelfde reclame kan de Gemeente lijke Waterleiding zich (evenwel met meer recht) bedienen. 5o. „Eureka-wit-wit Gloor-Extract"- van een „Qhem. Fabriek" „Gloor-Euireka". Dit „Extract" bestaat uit water, waarbij eeni ge druppels chloor-water gevoegd -zijn en hetwelk gezegd wordt (volgens de etiket) te zijn, „beter dan het beste hleekpoeder". Prijs f 0.10, waarde p/T.m. nihil. Hoewel er •in dat „extract" zeer weinig actief chloor zit (0.03 pet.) is de aanwending van chloor- water,zij het ook zeer verdund, ten eenen- male af te keuren, en hoogst schadelijk voor weefsels en huid, en vergiftig werkend hij inademing der dampen. Branden. Maandagmorgen zijn vijf hooibergen aan den Rielerweg te Deventer afgebrand. Ze waren verzekerd. Oorzaak is dat een 6-jarige jongen een vuurtje hau gestookt. Te Delft is het achterste gedeelte der zeilmakerij en tearbergplaats van den zeil maker Van Oei, aan het Zuideinde, tot den grond afgebrand." Verzekering dekt de schade. Bij den landbouwer M. V. te Berlicum (N.-Br.) brak Maandag een brand uit, die de geheele behuizing met den inboedel in vlammen deed opgaan. Smckke.'aar doodgeschoten. Door de Hollandsohe commiezen is onder Beaglh bii Doetinchem een 16-jarige jongen uit El ten (Duitsdhland), die aan het bevel tot haltihouden geen gehoor gaf, doodge schoten. In brand. Terwijl de rijwielherstel ler L. W. te Enschede, bezig was te sol- deetren, vloog eensklaps de benzinelamp in brand en deelt\en diö vlammen zich me.de aan de kleeren van den li-jarigen C. van L., die naast hem stond. De arme jongen kreeg ernstige wonden aan armen en aangezicht. Ook W. bekwam eenige niet ernstige brandwonden. Het weer in Jufï. De mededeeling van het Ron. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, betreffende het weer in Juli luidt: Ofschoon het weder gedurende de laat ste 10 dagen van Juli aanmerkelijk beter was, bleef toch de maand als geheel 1 2 gr. te koud. De meeste regen viel gedu rende de 2e decade), toen de bewolking ook het zwaarst en de temperatuur 2 3 gr. onder normaal was. De eerste decade was, behoudens een plaatselijke zware onweersbui, vrij droog en de laatste nagenoeg geheel, zoodat de maandsom alleen in een deel van Gel derland, meer dan 2/3 van de normale bedroeg en in het N.-W. zelfs beneden 1/3 daarvan bleef. Van den 27sten af steeg de temperatuur dagelijks boven 25 gr. De duur van den zonneschijn te De Bilt bedroeg 166 uren tegen 200 normaal. Een onderdeel van een Duitsche vlieg machine gevonden. <Op het zeestrand achter de Zuiderpier te IJmuiden is een vleugel van een vliegmachine gevonden met het numraetr Ostende 82, welke vol gens het verde-r in het Duitsch gestelde opschrift schijnt afkomstig te zijn van een tot het vliegerstation te Ostende be hoord hebbende machine. De vondst is bij de marine-autoriteiten te IJmuiden afgeleverd' en later naar het Marine-etablissement te Amsterdam doorgezonden. Diefstal van telefoondraden. De po* li tie te Heerlen arresteerde een drietal zwervers, .in verband met den diestal van 500 meter telefoondraad langs den spoor- Jveg EygeLsRiovenSchaesbcjig. I|ij .een opkooper te Heerlen werd het gestolene in beslag genomen. Twee der aangehou denen zijn ter beschikking der justitie gesteld. Een der dieven was reeds door de po litie te Heerlen gearresteerd wegens open bare dronkenschap, doch hij werd onmid dellijk weer vrijgelaten, om zoodoende ook de medeschuldigen te kunnen achter halen. 't Initiatief der politie had het ge- wensdhte resultaat. Oplichtster. In het magazijn „Julia- a", te Heerlen, vervoegde zich een meisje, dat blouses op zicht vroeg voor de echtgenoote van een geneesheer. De win kelier gaf blouses mede, doch toen he,t wat lang duurde voor mevrouw een keuze had gedaan en hij daarom eens even liet informeeren, bleek het, dat de echtgenoote des dokters niets van de zaak wist. De gemeentepolitie gelukte het de oplichtster, een jeugdigmeisje uit de omgeving, aan te houden. Zij droeg een der verduisterde Mouses. Verdacht sterfgeval. Zaterdagavond werd zekere J. K., te IJmuiden, plotseling ongesteld, wat in den laten avond zóó toe- nam, dat geneeskundige hulp werd inge roepen, doch tevergeefs. Hij overleed zóó •spoedig, en onder zulke vreemde ziekte verschijnselen, dat dit alles zeer ver dacht leek. De politie werd van dit aktes in kennis gesteld. Maandag zijn doctoren uit Haarlem gearriveerd om dit geval grondig te onderzoeken, wat tot gevolg had', dat het lijk in verzegelde kist naar Haarlem is gefbradht con geschouwd te worden. De echtgenoote der overledene is in voorarrest gesteld. Over de grens gekomen. Te Haaks bergen zijn weer twee Russen aangeko men, die uit het gevangenkamp te Cassel zijn ontvlucht. Maandiagavond zijn te Sittard twee ontvluchte Russische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Maandag en gisteren zijn in den loop van den dag te Winterswijk over de grens gekomen 9 Oostenrijksche en 3 Duit sche deserteurs. Weer gepakt. Een Duitsche geïnter neerde, die in het gesticht Duin en Bosch te Castricum werd verpleegd, wist eenige dagen geleden te ontsnappen. Daar hij nergens anders bekend kon zijn dan te Ber gen en onmiddellijke omgeving, was de politie van oordeel, dat hij zich in de Ber ger dyJaea af bj}fikil<3i moest scbviü hou den. Zij werd in dat vermoeden versterkt door dat de laatste dagen in verschillende woningen ingebroken was en voorname lijk eet- en drinkwaren werden ontvreemd. Maandagavond laat is het den gemeente veldwachter van Bergen, van der Kerk en den Rijksveldwachter Stro oker, gelukt on der Schoorl den Duitscher te pakken te krijgen. Het bleek, dat hij om zich min of meer onbekend te maken, uit het hotel „De Rustende Jager" te Bergen een slappen deukhoed had ontvreemd en tevens een jas van den kellner, die toevallig deze jas eeniige dagen had opgehangen. Zijn schoei sel had de Duitscher hij een schoenwiimke- lier to Bergen gestolen. Onder goed geleide is hij weer naar Cas tricum getransporteerd. Eert Nederlandsche legerfilm. Aan de firma Albert Frères is door het legerbe stuur vergunning verleend tot het doen van cinematografische opnamen van oefe ningen van leger en vloot, van den aan maak van munitie en van de werkwijze van verschillende diensttakken, ten einde een film te kunnen.samenstellen in den geest van de EngeJische oorlogsfilm, die door deze firma onlangs werd vertoond. Over do grens gekomen. Te Maastricht zyn Maandag weer 7 uit Duitsche krijgsge vangenschap ontvluchte Russen aangekomen, Te Maastricht zijn gisteren weer 4 uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russen aangekomen. Verdronken. Gistermiddag is een vijf jarig jongentje van C. V.+e Alkmaar, aan den voormeer spelende, te water geraakt in het N.-Holl. Kanaal, waaruit het levenloos werd opgehaald. Gistermiddag is bij het fort De Liede bij Haarlem, bij het baden een militair ver dronken. De man kon niet zwemmenhij was afkomstig uit Groningen gehuwd en vader van één kind. Gisterochtend is een 7-jarig jongentje in zee bij het baden, ter hoogte van den vuur toren te Scheveningen verdronken. De siagersstaking te 's-Gravenhage. Nameus de Ned. R. K. Süagersgjzellen- bond „St. Joris" en de Ned. Slagersgezel- •lenbond' wordt het volgende gemeld: De strijd duurt" onverminderd veert. Hedenochtend zijn weder drie per son ce len in staking gegaan. Dit zijn personee- Idn van patroons, die een eigen zaak hadden, om bij andere patroons, waar reed's staking was, te gaan helpen. Bij de andere patroons, die hetzelfde doen, zal eveneens de staking worden afgekondigd. Teneinde de stakers wankelmoedig te maken, is door patroons, die woningen aan stakers hadden verhuurd, aan dezen de huur opgezegd'. Gemeentelijke Aankondigingen. Maximumprijzen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter afigeimeene kennis dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij circulaire van 29 Juli 1916, No. 59965, afd. Handel, de navolgende maximum-prijzen zijn vastgesteld. Groöth andelprijze n. Tarwebloem (gehuild jnlandsch) per 100 K.G. f 19.25. Tarwemeel (ongehuild) per 100 K.G. f 16.50 Boter (bij verpakking in wit fust ven 50 K.G.) (1) per K.G. f 1.50 Boter (bij verpakking in wit fust van 25 K.G.) (1) per K.G. f 1.51 Boter (bij verpakking in De.lftsch of Lei-dsch fust van 20 K.G.) (1) per K.G. f 1.55 Boter (bij' verpakking in Delftsch of Leldsch fust van 10 K.G.) (1) per K.G. f 1.56 Volvette Goudsche kaasmet Rijksmerk, seizoen 1915, per 50 K.G. f 55. Volvette Goudsche kaas seizoen 1915' per 50 K.G. f53.— Kaas 40+ (Edammer en Goudsch model) seizoen 1915 (1) per 50 K.G. f 51. Volvette jonge Goudsche kaas met Rijks- merk per 50 K.G. f 41. Volvette jonge Goudsche kaas per 50 K.G. f39.— Jonge kaas 40+ (Edammer en Goudsch modeü) der 50 K.G. f38. Jonge kaas 30 (Edammer en Goudsch model) per 50 K.G. f32.— Jonge kaas 20+ (Edammer 'en Goudisch model) per 50 K.G. f26. Jonge magere kaas (Edammer en Goudsch mode!'.) per 50 K.G. 16. Nagelhaas, an fabrieken gemaakt, per 50 K.G. f 19.— Rijst (Grofmiddel Bassein of Rangoon) le handconddties per 50 K.G. f 13.50 Rijst (Voorloop Bassein of Rangoon) ie hand-conditie per 50 K.G. f 14.25. Rijlst (Grof voortloop Bassein of Ran goon) le handcondities per 50 K.G. i 14.75. Havermout per 100 K.G. f30. Suiker (witte geraffineerde) per 100 Kg. f51. Normaal-Margarine in kistjes van 10 of 5 Kg. (in perkamentpapier verpakt) per 4 Kg. f 0.39. Peekoffie per 100 Kg. f 31. Cichorei per 100 Kg. f 26. Soda per 100 Kg. 112. Kleine Schelvisch pér 50 Kg. f 8. Wijting per 50 Kg. f 7.50. Kleine Gul per 50 Kg. f9. G. Kleine Poon en Pieterman per 50 Kg. f 7. Horsmaforeel per 50 Kg. f 5. Kleine Schol per 50 Kg. f9. Makreel per 50 Kg. f 10. Maatjesharing (zonder kop) per ton in houdende 1050 stuks, netto vischgerwicht 115 k 120 Kg. f 27.50. Gerookte kleine schelvisch per 50 Kg. i 12. Gerookte makreel (groote sorteering) per stuk f 0.08. Gerookte haring (bokking zonder staart) per stuk f 0.034. Grossiersprijzen. Kleine schelvisch per Kg. f 0.20. Wijting per Kg. f 0.19. Kleine Gul per Kg. f 0.22. Kleine Poon en Pi eter-man per Kg. f .0.18. Horsanakreed per Kg. f 0.14,. Motasl get Kg. f 0.24. Kleine Schod per Kg. 1 0.22. Soda per 50 Kg. f 7. Kleinhandelprijzen. Re&eeringsbrood (bij verkoop op brood kaart) per- Kg. f0.12. Tarwewaterbrood (gebuild) per Kg. f 0.22. Tainvewaterbrood (gehuild) (gebakken on dea- Rabbinaal toezicht) per Kg. f 0.24. Tarwebrood (ongehuild; bruinbrood) per Kg. f 0.20. Tarwebloem (gebuild iniandsch) per Kg. f 0.25. Tarwemeel (ongehuild) per Kg. f 0.21. Boter per Kg. f0.85. Volvette Goudfsche kaas met Rijksmerk, seizoen 1915, per 4 Kg. f 0.68, pea- 0,1 Kg. f 0.14. Volvette Goudsche kaas, seizoen 1915 per 4 Kg. f 0.66, per 0,1 Kg. f 0.134. Kaas 40+ (Edammer en Goudsch model) seizoen 1915 per 4 Kg. f 0.60, -per 0.1 Kg. f 0.12. Volvette jonge Goudsche kaas met Rijks- meak per 4 Kg. f 0.50, per 0.1 Kg. f 0.10. Volvette jonge Goudsche kaas per 4 Kg. f 0.48, per 0.1 Kg. f0.10. J'onge kaas 4fr+ (Edammer en Goudsch model per 4 Kg. f 0.46; per 0.1 Kg. f 0.094 Jonge kaajs 30+ (Edammer en Goudsch model) per 4 Kg. f 0.39; per 0.1 Kg. f 0.08. Jonge kaas 20+ (Edammer en Goudsch modeü) per 4 Kg. f 0.324, per 0.1 Kg. f 0.064. Jonge magerekaas (Edammer en Goudsch model) per 4 Kg. f 0.20; per 0.1 Kg. f 0.04. Nagelkaas, in fabrieken gemaakt, per 4 Kg. f 0.23; per 0.1 Kg. f0.05. Rijst (grorfmiddel Bassein of Rangoon) per 4 Kg. f 0.16. Rijst (voorloop Bassein of Rangoon) p:er 4 Kg. f 0.17. Rij'st (grof voorloop Bassein of Ran goon) per 4 Kg. f 0.18. Havermout (iniandsch en budtenlandsch) per 4 Kg. f 0.19. Suiker (witte geraffineerde) per 4 Kg. f 0.274. Normaal margarine in perkamentpapier verpakt per Kg. f 0.45. Peekoffie (in pakjes) per 0.1 Kg. f0.04. Cichorei (in pakjes) per 0.1 Kg. f 0.034. Zout per Kg. f0.09. Soda per Kg. f 0.18. Petroleum per Liter f 0.12. Kleine schelvisch per Kg. f 0.28. Wijting per Kg. f 0.27. - Kleine Gul pier Kg. f0.30. Kleine Poon en Pieterman per Kg. f 0.26. Borsmakreel per Kg. f 0.22. Makreel per Kg. f0.32. Kleine schol per Kg. f 0.30. Gerookte kieine schecvisch per Kg. f0.32. Gerookte makreefl (groote sorteering) per stuk f0.10. Gerookte haring (bokking zonder "staart) per Kg. f 0.05. Haring zonder kop per Kg. f 0.04. De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand Augustus, behoudens vroegere vervanging. Alle prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone qualiteiten. De luxe sorteeringen, waarvoor in ge wone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmer king. Klachten over niet inachtneming van bovenvermelde maxima, alsmede wen- schen om voor bepaalde op de lijst niet vermeide artikelen maxima vast te stel den, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor een bepaalde ge meente wijziging in de maxima te bren gen, bekooren gericht te worden tot den Burgemeester), Raadhuis kamea- no. 10, text de Commissie voor de maximumprij zen, Naeuwa Rijn 22, of tot den Directeur van den gemeentelijken keuringsdienst, Hugo de Grootstraat 32. De winkeliers zijn verplicht lijsten, houdende de maxi mumprijzen op een van den openharen weg af duidelijk zichtbare plaats op te hangen en opgehangen te houden. Deze lijsten zijn gratis verkrijgbaar ten Raadhuize kamer no. 10, voor zoover be treft de voor kaas gestelde prijzen en voor zoover alle overige artikelen betreft aan het Bureau Vischmarkt 18. Toe8lag CcnsumptiCmclk. De Burgemeester der Gemeente Ledden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de toeslag voor consumptiemelk, afge leverd van 25 Juni tot en met 22 Juli, door de rechthebbenden kan worden ontvangen ten kantore van de Firma Lezwijn en Eige- man, Rapenburg, des voormiddags van tot 124 uur. De bewijzen, waarop de toeslag zal wor den uitbetaald, zijn voor rechthebbenden verkrijgbaar aan het Bureau Visch markt 18. Maximum-prijzen van Rogge, Tarwe, Gerat en Haver. Naai- aanleiding van een van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel ontvangen circulaire, brengt de Bui-ge- meester van Leiden ter algemeens kennis dat ondanks de bekendmaking dat alle rogge, tarwe, haver en gerst van den oogst 1916 door de Regeering zal worden aange bracht, partijen graan dn den handel drei gen te worden gebracht, het geen de goede uitvoering van de Regeerixigsmaatregelen an gevaar brengt. Naar aanleiding hiervan wordt de aandacht erop gevestigd: dat de maxdmum-verkoopp rijzen van bedoelde partijen ale volgt zijn vastgesteld: Rogge f 13.— per 100 K.G. Tarwe f 15.— per 100 K.G. Gerst f 14.— per 100 K.G. Haver f 13.— per 100 K.G. j Alle voor graan van goede kwaliteit. Bij overtreding zal tot toepassing der onteigeningswet worden overgegaan. ALPHEN. Middenstandsvakorganisatie. Gis teravond had in het Juvenaats-gebouw een vergadering plaats van schoenmakerspa troons en winkeliers, bijeen geroepen door propag^dft^omjhissdo der Hanze yan het dekenaat Alphen, teneinde voor dit wei drijf tot oprchting te komen een er R V Vakorganisatie. De Heer Kamerbeek 01 Haarlem zette voor de aanwezigen in ig helder betoog, de vele voordeelen uit«» ie der R.K. Vakorganisatie met de daar ai er verbonden inkoop-coöperatie en spoorde1 aanwezigen aan om te werken in de ric) ting eaner "Diocesane -patroonsvereenigj en zich aan te sluiten bij een gewestelijk! a' af deeling. De Wel. Eer w. Adviseur brac!^ spreker- namens de aanwezigen dank v<h zijne schoone overtuigende lezing. Bij 'P5 rondvraag traden een zestal patroons e f? voorloopig lid toe. Nog werd besloten 0 door propaganda te trachten het ledent n te vergrooten. BODEGRAVEN. ke Gemeenteraad. e Afwezig de heeren B. v. 't Riet eai 1 C. Lehveld, d"e laatste met kennisgevij e De Voorzitter, de Heer H. L. Coulfo opent de vergadering. Notulen worden g 61 lezen en goedgekeurd. Ingekomen is van Ged. Staten het gee. gekeurd besluit aangaande de jaarwedeee der onderwijzers. Besluit van af- en ova schrij/ving, genomen op de vorige verp dering. Verslag toestand der gemecji; over 1915. De rekening over 1915 sAudten. met een batig saldo van f 381.89 wordt handen der finantieele commissie gestel bestaande udt de Heeren v.d. Gie6en, Ko en Splinter, die in de volgende vergat ring verslag uit zal brengen. Nog is ii v gekomen een verzoek van de Tuberculcn j, ver. afd. Bodegraven om een subsidie va.;, f 500, welk verzoek wordt aangehoudi D0 tot de voügende vergadering. Van A. Groep is nogmaals een verzot ,<al ingekomen om de helft der bijdrage voc zijn zoontje Co-melis Adrianus ter verpi ,t( ging in een ddiotengesticht. De ko6ten 1* dragen f 330, waarvan het R.K. Armb stuur de helft op zich neemt, zoodat i ie kosten voor de gemeente zouden bedrag* f 165. De Voorzatter stelt voor het aan 1 houden tot een volgende vergadering. 1 Heer De Jong wensdht echter nu op b verzoek in te gaan. De Heer Bated aan er ook voor, maar wil om meer eenheid I krijgen een wekelijksche bijdü-age tot staan van f 3.Aldus wordt zonder stem ming besloten1. Van Ged. Staten is nog ii e gekomen een schrijven aangaande de fl geling der jaarwedden van den Burj?^ meester. Secretaris, Ontvanger en Wei houders en deze te brengen voor Bodegri ven op een aanvangssalaris van respiw f1500 Burgem., f1350 Secr., f800 Ontv?d f 150 Wethouder. Ged. Staten vragen ce.e! het oordeel der gemeenteraad. Na eenige bespreking kan de raad ziö met het voorste^ van Ged. St. verecmgei en wordt besloten dit aan deze te bericb P1 ten. Aangaande benoeming onderwijzereiot deelt de voorz. mede, dat 71 sollicitatie ''i] brieven waren ingekomen. Op uitnoodien ging hadden 6 dames proefles gegeven 1 J waarvan Mej. v. d. Laan uitstékend, Mej 60 Brands zeer goed! en Mej. SchuAng goe( de andere drie minder goed voldeden 'r zoodat op. dt voordracht staan Mej. v. d 10 Laan, Brands-en Schilling. Bij stemming verkreeg Mej. v. d. Laan 8 en Mej. Schu 8' ling 1 stem, zoodat Mej. v. d. Laan is bej^ noemd', ingaande 1 September. De Voorzitter deelt mede dat dooi B. en W. is aangevraagd een concept-coi tract met Gouda voor de levering van»"1 Eiectricited't. Na de rondvraag waarin nog eens ge wezen wordt op het te sned rijden vana' autos in de gemeente, sluit de voorzittei de vergadering. ki HAZERSWOUDE. r Gemeenteraad. d Voorzitter de heer mr. C. S. van Dot-Hs ben de Bruijn, burgemeester. - Aanwezig 8 leden; a'fwezig de heeiei (bt Van Exter en Wezeleriburg. De voorzitter opent de vergade- e ring met het voorgeschreven gebed, waar eT na de notulen worden gelezen en onver-^ anderd vastgesteld. r(j, Mededeeling wordt gedaan van de na-[.e volgende ingekomen stukken: Een mededeeling, dat de Rijksbijdrage if b bepaald op f 7172.05. Eenige missives van Ged. Staten ten geleide van goedgekeurde raadsbesluiten. B. en W. bieden hierna den-sraad aar: de rekening over 1915. De rekening slui als volgt: ontvangsten f 38,007.59, uitgi ven f 34,437.01, batig saldo van f 3570.!" Tot leden van de commissie voor ondi zoek dezer rekening worden benoemd heeren P. F. Veelenturf, C. de Bruin He ijker. Hierna bieden B. en W. den raad ai de begrooting over 1917, sluitende in 011I vangsten en uitgaven met een berin van f39,348.33. De voorzitter deelt mede, dl juist nad'at deze begrooting gereed ,wa?,| een 'schrijven van Ged. Staten was inge-l komen betreffende ide herziening van Vo normen van de salarissen van burgftp meester, secretaris, ontvanger en wethi ders. Deze normen zouden voor deze meente resp. bedragen f 1500, f 1300, f en f 105 met 4 verthoogingen van rei 4 maal f 100, 4 maal f 75 en 4 maal f 50. Na eenige inlichtingen van den voi zitter, en nadat de -heeren De B r u in| Veelenturf hun ingenomenheidloii met de verthoogangen hebben betuig wordt het voorstel van Ged1. Staten aan' genomen. De beg rooting wordt hierna in handen gesteld van een commissie, bestaande uil de heeren Filippo, Franken en De J« ng. die er rapport over zullen uitbrengen. Op de voordracht voor het college van zetters worden geplaatst de heeren N Ka.pteijn( L. Noordam, Th. Wesselingh en J. van Beek Szn. Vervolgens wordt een kleine wijziging gebracht in de begrooting dienst 1916 tot een bedrag van f 400 in ontvangsten en er uitgaven. De vaststelling van het kohier school geld wordt aangehouden tot na ce ge heime zitting. Aan mej. Nt W. P. A. Roozejj

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2