BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De „Koningin Wilhelmina" op een mijn geloopen. Te 's-Graveaihage is een draadlooö be richt ontvangen, vajn het Lichtschip Noord- Handen, dat het stoomschip „Koningin ."Wilhelmina", van de Maatschappij Zee land, in de buurt van de Noord-Hinder op (een mijn is geloopen. Volgens een later bericht steekt alleen nog het achterschip boven water. De be manning is gered. Sloegen met de beman ning zijn naar de Noord-Hinder gegaan. De sfleeipboot „Roode Zee", het marine- vaartuig „Zeehond'' en twee torpedoboo- .ten zijn ter asisCstentie vertrokken. Nieuwe paspoorten. Naar wij vernemen, zullen eerlang de nieuwe paspoorten in vier talen worden uitgegeven. 'Het zijn handige actavo- boejes van 12 bladzijden, waarvan de eer ste worden ingenomen door den tekst en de andere voor visa blank zijn gelaten. Mails in beslag genomen. Het ö.s. „Andijk", 24 dezer uilt New- Yoj-k te Rotterdam aangekomen, heeft de post te Ribkwal 1 moeten lossen. Het opbrengen- van v i s s c h er se ch epen. Bij de reederij te IJmuiden is bericht Ingekomen dat haar stoamlogger IJ.M. 97 >rBiirgeaTieeister Vendxig Meanesz" door een Engeftech marinevaartuag is aangehouden en naar de haven van Lerwick is opge bracht. Bij de firma IJzermans Co. te Vlaar- dongen is bericht ingekomen, dat haar loggersdhip „Vertrouwen", gemerkt VL. 67, door de Engelschen is opgebracht. Volgens een telegram uit Leath is de logger „Holland I" M.A. 118, schipper G. Pronk, naar Lefth opgebracht. Vroege aardappelen. De minister van Landbouw heeft het percentage van de dagelijksche aanvoeren van vroege aardappelen boven de vastge stelde zeefcoaat, dat volgens de bepalin gen sub IV der beschikking van 28 Juni j.i. op de ingeschreven veilingen voor het binnenland moet worden geveild, voor de Week van 29 Juli5 Aug. vastgesteld als Volgt: Ko&sianen en Duke óf York boven een eeefmaat van 40 m.M. niets. A an de re soorten van mudzen boven een teefmaat van 35 m.M. 40 pGt. Schoolmeesters boven een zeefmaat .van 40 m.M. 40 pCt. Aan de in sub VII van de beschikking van 28 dezer bedoelde lijst van stations waar inlading van vroege aardappelen onder ambtelijk toezicht kan geschieden, Worden toegevoegd: Ter Aped, Delfzijl, EnkEiuizen, Geertruidenberg, Haarlem, 's-Hertog enlbosohLorppertsum, Steenwijk, Terneuzen, Uithuizen en Vegfhel. Urgentieraden. Men meldt ons: De eerste resultaten van de inschrijvin gen bij de Urgcaiti eraden brachten het bewijs, dat de bedoeling begrepen ie. Uit alle standen méldden zich vrouwen aan, minstens 75 80 pCt. weuschten geen salaris, of bestemden dit, indien het soort weak belooning zou medebrengen (gemeentebedrijven, posterijen enz.), voor een goed doel, met de mobilisatie in ver band staand. Van alle ingeschrevenen waren 50 tot 60 pCt. arbeidskrachten voor sten van diploma's, actes, getuigschrif ten, terwijl van allen te zamen 90 pCt. als geroutineerd waren aan te merken, zij het dan ook niet altijd in het gekozen vak. De meeste vrouwen waren genegen tot cursus of volontairsdhap in de voor haar vreemde werkzaamheden. In enkele klei nere steden (kon het géheefle plan der Ur gentieraden reeds ten uitvoer gebracht Worden; bij gemeentebedrijven, bij de posterijen wordt hlier en daar reedis dapr per medegewerkt. Middelburg, Leeuwar den, Dordrecht, Zwolle, Assen, Leiden, Almelo en Vooihurg zijn druk Bi de weer, hebben reeds registers, varieerend tus- cchen 50 en eenige honderden vrouwen teder. Zij wachten het einde van de Icn- nenlandache landverhuizing, de groote vac an tie, af om de inschrijvingen op groo- ter schaal voort te zetten. Overal was er groote deelneming voor ide posterijen, zelfs in het kleine Woerden méldden zich eennge dames hiervoor aan, vervolgens de geheela verplegingsdienst tn nog meerdere mate. Geen Duitache kinderen naar Nederland. Het Duiteche agentschap te 's-Gravenha- ge verzoekt ons mede te deelem, dat door bemiddeling geen verzoek is gericht tot liefdadigheidsinstellingen hier te lande, om gedurende de vac an tie een aantal Duit- slhe kinderen gastvrijheid te verleen en. Korte Kroniek. Tot gelegenheid van het 20-jarig bestaan dér Haanlemsdhe Coupeurs-vereanigi hg Wordt te Haarlem een op groote schaal opgestelde nationale coupe/urs-wedstrijd gehouden. De opening der tentoonstelling ié bepaald op 6 Augustus a.6. De opbrengst van den gisteren ge houden Bloempjesdag voor „Herwonnen Levenskracht" heeft te Rotterdam opge bracht i4080. Gemengde berichten. Overreden. Te Zandvoort ds gisteren middag een 60-jarige dame door eep trein gyerredce en gedopd» Onder een har. Een 5-jaaige jongen geraakte te Bex (N.-B door het omslaan der kar onder een vracht met steenen en overleed onder hevige pijnen. Verdrenken. Een 17-jarig meisje sloeg spelende te Leeuwen van een Belgisch schip in de Waal, met het noodlottig gevolg dat zij verdronk. -Koe gestolen. Uit een weide te Miste (Winterswijk) ie een koe gestolen. De poli tie weet reeds waar de koe in Duitchland is en zoekt naar den dief. Ontvlocht. Vrijdagmiddag 2 uur zijn vier Duitsche geïnterneerden die verlof hadden bekomen zich tot gisteravond 10 uur naar Bergen aan Zee te begeven, niet teruggekeerd. Het zijn een officier een onderofficier en twee vliegeniers. Tot hedenmorgen 11 uur had meu ze nog niet teruggevonden. Een „Germaansclie" groet. Naar het „Berliner Tageblatt" mededeelt biedt een Ne derlandsche bloembollenhandelaar in Berlijn per circulaire Hoïlandsche boter in hoeveel heden van negen pond tegelijk voor 45 Mk. aan. Deze weldoener van het Germanendom ver ontschuldigt, den hoogen prijs door de ver klaring, dat het leven in Nederland en ook consenten zoo duur zijn en eindigt zijne cir culaire met deze fraaie tirade: „In der angeuehmen Hofihung, ganz schnell von Ihnen zu horen, zeiche mit vorzüglicher Hochachtung und treu gcrmanischem Gruss" enz. Een tweede von Miinchhanscn. Men meldt uit Wijk bij Duurstede aan het Hbld. De heer S. Werkhove uit Cothen, die hier gisteren aan 't jagen was, 6choot 'n eend welke in een poel stortte, bekend door zijn paling- rijkdom en waar reeds menig stuk wild door de visschen is verschalkt. Toen de hond de eend uit het water op den wal bracht, bleek dat reeds een aal den kop van de eend had ingeslikt, zoodat de vangst zich nu uitstrekte tot een tweetal dieren. Staking van melkbezorgers. Zaterdag morgen hebben 15 van de 19 melkknechts van de Haarlemsche Melkinrichting „Harte lust"' het werk gestaakt, omdat de directeur de gestelde eischen niet wilde inwilligen. De directie wilde, naar zij mededeelde wel de gevraagde loonsverhooging geven, maar niet de overige eischen inzake uitkeering bij ziekte regeling van verlofdagen en arbeidstijden, toen Vrijdag met een staking gedreigd werd, verklaarde de directie'zich geneigd om ver schillende eischen in te willigen, als daar tegenover de melkbezorgers zich verplichtten tot een wijze van afrekening, waarbij voorko men wordt, dat de uitstaande sein 11 der knechts de melkinrichting verlies berokkende. Dit werd echter door het personeel afgewezen. Men schrijft dat de bedrijfscbef van de melkinrichting „Hartenlust" verklaard heeft dat hij, na samenspraak met den directeur, aan het bestuur der Transportarbeidersbond heeft medegedeeld, dat de eischen uit het zouden worden ingewilligd oor die werkli ien, die in een volledige af- zeaemii£ op ^.ïc oogenblik zouden bewilligen en voorts, dat de directeur Zaterdagmorgen vroeg aanwezig zou zijn. Omtrent hetgeen Vrijdagavond namens -den directeur aan de werklieden is medegedeeld, heerscht dus geen overeenstemming want de directeur verklaar de, dat hij aan den bedrijfschef per telefoon gezegd heeft: „willig alle eischen in wanneer het personeel er genoegen medeneemt óm eiken week alles af te rekenen." Van een afrekening op dit oogenblik zou door den di recteur niet gesproken zijn. Brand. Vermoedelijk door het springen van een vonk in een ketel met olie in de oliestokerij der verf- en lakfabriek van den heer Van der Schaar aan den Noorderweg te Hilversum, is de stokerij Zaterdag zoo goed als geheel uitgebrand. Het actieve op treden va-n de brandweer, die door de brand bare stoffen voor een moeilijke taak stond, voorkwam erger. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Smokkelaarstrues. Het was de laatste dagen de douane aan de grens te Glanerbrug opgevallen, dat de blikken koffiebuBjes, welke de arbeiders met zich naar hun arbeid in Duitschland meenemen, steeds grooter van afmetingen werden. Zaterdagmorgen werd een gestreng onderzoek bij de visitatie inge steld, en wat bleek? Dat het overgroote meerendeel der arbeiders de bussen in twee deelen had verdeeld, het bovenste deel met koffie gevuld, en onder den loozen bodem bevond zich olie of zeep. 4j/2 cent per jaar. In de vergadering van den raad der gemeente Cothen kwam aan de orde de vaststelling van den pensioens grondslag van den secretaris der Gezondheids commissie in het ressort Wijk bij Duurstede. Voor Cothen bedroeg de bijdrage fl.80. Ge vraagd werd of men bet bedrag van fl.80 in eens dan wel in 40 jaar wilde afbetalen. Tot het eerBte werd besloten. Een nieuwe Nederlandsche industrie. In werking is getreden de N.V. Nederlandsche Olie-industrie te Meppel, die thans is begon nen met de vervaardiging van ricinusolie, meer bekend als wonderolie, zoodat ook in dit opzicht Nederland onafhankelijk zal zijn of in ieder geval zal worden van het buitenland Inbraak. Te Bussum is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag inbraak gepleegd in de villa „Bassenrode" aan den Amers- foortschen straatweg. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door het overklimmen van een muurtje, waarbij zij op de binnen plaats een deur ongesloten vonden. De ge- heele verdieping gelijkvloers is onderzocht, Verschillende kleine voorwerpen en een heereniijwiel, alsmede eenig geld wordt ver mist. Het tafelzilver is wel gevonden, maar is niet meegenomen. De politie doet onderzoek. Yerdronken. Bij het zwemmen in dp Berkel onder Warnsveld (by Zutphen) zijn Zaterdag namiddag de landweersergeantB H. Bos uit Veendam en Loos uit Groningen verdronken. Beide lagen te Zutphen in garnizoen. De eerste was gehuwd. Brand. Zaterdagavond is het huis van den heer Th. Damen te Lobith, bewoond door de wed. Striek afgebrand. Van den inboedel kon bijna niets gered worden. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Het vliegongeluk te Breda. Men schrijft uit Breda, d.d. 29 dezeraan de ,,N. Ct Hedenmorgen bracht ik een bezoek bij den le-luitenant Wallast, die gistermiddag met zijn vliegtuig een demonstratie gaf op het veld der Chassee-kazerne, In een prach tige vlucht kwam hij van uit Gilze-Rijen aldaar aan, om ln een schitterenden vol plané van 1100 M. hoogte te dalen. Bij de anding ophettarrein geraakte een wiel der machine in een Kuil, tengevolge waarvan de as brak eto bet vliegt uiig over den kop sloeg. De luitenant verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest, hield de lavier vast ter besturing totdat hij èn de waar nemer, luitenant Van Heckling Colenbran der, uit de vliegmachine werd geslingerd. De onmdddelijk ter hulp gekomen dr. Lijnkamp constateerde een armbreuk ter hoogte van den schouder bij luitenant Wal last. De arm werd op het terrein ingezet, welke operatie uitnemend ds geslaagd, waarna luitenant Wallast huiswaarts werd gebracht. Aan het hoofd en aan een been had hij mede schrammen bekomen. Hij gevoelde zich vanmorgen zeer goed en opgewekt. Luitenant Van Hecking Colenbrander heeft een slag tegen het hoofd gekregen, waardoor een bloedige verwonding in den mond is veroorzaakt en verloor het bewust zijn, wat niet het geval was bij luitenant Wallast. Het was een jammerlijk ongeval, na de prachtige prestaties, die deze vlieger had te zien gegeven. De Opperbevelhebber van leger en vloot, generaal Snijders, betuigde persoonlijk zijn deeneming met het ongeval aan de vlie gers, die bovendien door bloemen .werden gehuldigd. De rustige en kalme houding van luite nant Wallast heeft ongetwijfeld veel bijge dragen tot den vrij goeden afloop. Lastige passagiers. Trein no. 39, die Zaterdag-namiddag te 6 uur 42 uit Amster dam vertrok, stond vöorbij Warmond stil, omdat aan dein noodrem was getrokken. Het bleek, dat een passagier het portier van den wagen had geopend, en toen hem dit door mede-reizigers werd belet, een vriend van hem een mes had getrokken en daarmede dreigde. De lastige passagiers werden uit den trein verwijderd en tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Een merkwaardige Raadszitting. Men schrijft aan het „Vad.": Sedert de laatste drie k -vier jaren is de harmonie in den Gemeenteraad van Oude Pekela zoek. Vo/oral het hoofd der ge meente, de heer J. G. Heeres, vroeger wdnkeflier, schijnt bij enkele Raadsleden niet „getapt". De grijze burgervader dit mag erkend worden is allerminst een man van den nieuwen tijd. In vele Raadszittingen kwam de min der goede verstandhouding reeds aan het lacht. De Kath. heer Drent bij de laatste periodieke verkiezing uitgevallen had het wel eens met den voorzatter aan den stok. Ook de heer Koertsr (vrijz.) die on langs an arr en moede zijn mandaat neer legde, had het vaak met den ledder dei vergadering te kwaad, evenals de heeren Klok, Kok* en Hinders (soc.-dem. leden) en de heeren Olthof en Bosecher (vrijzin nigen). Dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat enkele heeren een sipoedeöschende vergadering hadden gevraagd. De burge meester wilde daarvan niets weten. Toen heeft men rich bii den minister van Bim- nenla'ndsdhe Zaken beklaagd. En nu Zaterdag kwam de Raad' bijeen. 20 arbeidersvrouwen en een paar arbei ders vormden het pubhk. De vrijaiimige heer Bosséher stelde een achttal vragen, meest betrekking hébben de op de vraag, waarom de burgemeester niet stevig optreedt tegen met regeerings- artikelen knoeiende winkeliers en waar om de burgemeester geen regeeringsrijsf had besteld. De burgemeester las een verdediging voor, greep onverhoeds de hamer, sloeg er fidnk mee op het groene laken en.... sloot de vergadering. Toen begon het kathaak Vier heeren vroegen tegelijk om heropening en zeiden, dat dit geen manier van doen was. Dé burgemeester bleef weigeren on danks veler aandrang en sommeerde het publiek heen te gaan. Maar niemand voldeed aan de somma tie, terwijl de heer Klok zeilde: „Blijf jui- Me maar, de vergadering is niet afgeloo- pen zoolang de interpellatie niet is ge ëindigd." De herrie duurde voort en de vrouwen lachten dapper mee. De burgemeester schelde om politie, aoch, ofschoon er twee gemeemter en een rijksveldwachter in het gebouw aanwezig waren, geen dezer drie verscheen. Een der heeren verlangde (naar ge- ypbonte) koffie. „Je krijgt geen koffie" snauwde het gemeentehoofd. „Ook niet als ik het zelf betaal?" beet de koffievriend terug. Een der arbeiders-Raadsleden raadde de bezoekers ten slotte om maar heen te gaan, waaraan toen gewilfig gevolg gege ven werd. Maar 'n fabrieksarbeider riep met luider stem de vuist naar den burge meester gericht: „Nu gaan we weg, maar we komen met honderden terug. We laten ons door jou niet langer bedriegen." De grijze, zeer kittige burgervader grin nikte fijntjes. Toen het publiek beneden was, kon het nog enkele klanken van strijd opvangen, doch zoetjesaan weid het rustig. Land en Tuinbouw. De aardappelen-oogst. Met echrijft ons uit Katwyk aan den Rijn: Een zeer ontevreden .geest heersoht er de laatste dagen onder de tuinders. Viel door verschillende maatregelen de prins der aard appelen toch al niet mee, door de verplich ting een groot quantum in consignatie naar •Engeland te sturen, zal waarschijnlijk alle hoop op een redelijken winst verloren zijn. Geruchten doen de ronde, en officieel is er al iets van bekend, dat de aardappelen naar Engeland een zeer lagen prijs opbrengen, zoodat het kleine gedeelte dat naar Duitsch land gezonaen kan worden het verlies van het overige niet goed kan maken. Een stroo- ming is er onder de leden der Tuinb.-ver- eeniging om met aardappelen veilen te staken. KERKNIEUWS. De algemeene Kinder-Communie. Uit buiten- en binnenland bij ons inge komen berichten blijkt, dat de algeimeene Kinder-Communie, gisteren op voorschrift van Z.H. den Paus in alle katholieke pa rochiën gehouden, overal met groote stich ting heeft plaats gehad. In Rome las de H. Vader de H. Mis voor dezelfde intentie, waarvoor de kinderen ter H. Tafel gangen, welke Hij zegende. In Parijs waren alle keiken den ganschen morgen met geloovigen gevuld. Talrijke moeders geleidden zelve hunne kinderen naar de Communiebank. De hoofdplechtig heid werd voorgezeten door Z. Em. Kar- dlinaal Aimettte. In Louirdes communiceer den de kinderen der aanwezige Belgen en van omliggende gemeenten voor de grot. Mgr. Schoepfer sprak de kinderen toe. Ook in Londen, en Keulen had de algem. Kin- derconimunie, op vele plaatsen door een trkluuim ingeleid, onder groote deelneming plaats. Hier en daar werden predikaties tot de kinderen gehouden en werd gezamen lijk het Vredesgebed des Pausen gebeden. De katholieke families namen ijverig deel aan het Eucharistisch Liefdemaal. In Metz bleef na de Kindercommunie het Al lerheiligste den geheelen dag uitgesteld. De bisschop, Mgr. Benzlef, had aan het Duitsche militaire bestuur verlof gevraagd, ook Fransche predikaties te mogen houden, hetwelk werd toegestaan. Opmerkelijk was, dat aan de voeten van het beeld des Keizers, in een der profeten-figuren onder de por tiek uitgebeeld, bloemen werden neerge legd. Ook in ons land werd alom, behalve op enkele plaatsen* waar de roerende plech tigheid enkele dagen is uitgesteld, tot groo te stichting en ontroering der geloovigen de H. Communie der kleinen aan dey. God van Vrede opgedragen voor het herstel van den vrede op aarde. On vele plaatsen was de kerk met zorg versierd, em spoorden de predikties aan tot een vurig gebed, ook voor de volwassenen, voor het arme Europa. Mogie God, de gebeden van zoovel en ver- hoorend, een einde maken aan de ver deeldheid, welke de wetreld verscheurd. „Tijd." Een toespraak des Pausen tot de Romeinsche kinderen. Aan de „Msfod." wordt d.d. gisteren het volgende uit Rome geseind; Heden heeft Z. H. dé Paus een verte genwoordiging van de kinderen van alle piarochies van Rome, die volgens het ver langen, door Z. H. voor alle diocesen der wereld uitgedrukt, hedenmorgen de H. Communie hadlden ontvangen om den vre de af te smeeken, op het Vatócaan ontvan gen. In antwoord' op een adres, door den kardinaal-vicaris Pompdli voorgelezen, hiiciu de H. Vader een toespraak, wa,arin Hij kardinaal Pomp-ild bedankte, wijl deze Hem de voldoening verschaft had, de kin deren te mogen ontvangen, die de H. Com munie hadden ontvangen en voor den vre de gebeden. De Paus wees er op, dat de geweldige droefheid, wélke dé geheel e wereld tenge volge van den oorlog vervult, zich niet op aller gelaat aftedkent, en dat niettegen staande. alle oproepen tot ingetogenheid en boetvaardigheid, welke zoo duidelijk uit dit geweldige bloedbad voortkomen, de volwassenen zich niet weiten te onttrek ken aan de aantrekkelijkheden van het wereldsche leven. Daarom heeft de Paus zich tot de kin deren gericht, wiiêr almacht bij God' ge grondvest is op hun onschuld, hun zwak heid en op het feit dat zij bijzonder dier baar zijn aan Jezus. Sinds twee lange jaren zijn menschen, die vroeger onschuldig en vol liefde wa ren. evenals zij, niet' meer onschuldig en niet meer vol liefde. Zij verscheuren en vermoorden elkaar. Üw van nature zacht en vreedzaam hiart, gelijkend op dat van Jezus, uw fan tasie, gemaakt voor blijde beelden en vol afschuw voor bloedige tafereelen, begrijpt niet in alle volheid de verwoestingen, welke de eene mensch den andere toe brengt. Wellicht (hébben eenigen uwer een levendiger echo van het conflict verno men, door familieleden, die er bij betrek ken zijn, maar aan het meerendeel uwer ontsnapt de uitgebreidheid van dit gruwe lijk schouwspel. Het is voldoende voor uw verstand om heden een idee op te vangen, dat later bij het licht der geschiedenis zal rijpen. Gij zijt nu toeschouwers van de som berste tragedi'e van menschelijken haat en menscheilijke dwaasheid. Gij leeft in den tijd van de verschrikkelijkste uitboe ting, welke God ooit door de handen van de zondige maatschappij zelf voltooid1. Wij daarentegen, Veder van aile geloo vigen sands twee jaren; lijden, vermanen en bidden. Maar Onze aansporingen om de wapenen neer te leggen en een over eenkomst Langs den weg van redelijkheid en rechtvaardigheid1 te zoeken, bleven vruchteloos. Daarom besloten. Wij om Gods hulp in te roepen door het almach tige middel van uw onschuld, hopende; dat het wonder van den zoon. van Agar hernieuwd zou worden. Na verklaard te hebben, dat het onweer staanbaar voorbeeld van de kinderen door de volwassenen van alle huisgezinnen zal gevolgd worden, ging de H. Vader voort: Gij weet, wat Wij willen, n.l. dat de men sch elijfce maatschappij allen haat en bloedbad zal beëindigen en na zoo onge lukkig op Kaïn geleken te hébben, op nieuw Abel waardig zal worden in het werk van wede en vergiffenis. Op welke wijze? vroeg de Paus, en Hij voegde er aan toe: Over de wijze willen Wij geen voorstellen vortmep uit vrees, dat alle voorstellen al Onzen kinderen, dde Ons even dierbaar, niet op gelijke wijze aangenaam rallen zijn. Wij stellen Ons op het oogenblik tevre den njet Onzen wensch te herhalep, en laten de wijze over aan den Almachtige, «j den God van rechtvaardigheid, barmhar- tógheid en vergiffenis. De Paus besloot met nogmaals te wijzen op de kracht van de gebeden der kinderen r en de hoop uit te drukken, dat de zegen jj van God de vervulling van den wensch }e zou verhaasten, welke Hem meer uit het j hart; dan van de lippen kwam. Pauselijk schreven over den Portiuncnla- aflaat. Ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van den Portiuncula-aflaat heeft Z.H. de Paus aan den Generaal der E.E. P.P. Franciscanen een schrijven gericht, waarin erop gewezen J" wordt, dat het feest er zich uitstek' nl toe leent, om den ijver voor een heilzm e boet- vaardigheid en een godvruchtigen .evens- U wandel aan te wakkeren. „Want", zegt de H. Vader, „niemand kan aan deze weldaad [)t deelachtig worden, als hij niet eerst door de biecht zijn vroegere schulden heeft vereffend |j en alle gehechtheid aan de zonde heeft ifge- legd. Degenen, die dezen aflaat verdienen, kunnen hem niet alleen voor zich zelf win- nen, maar hem ook op hen toepassen, die godvruchtig in den Heer ontsliepen, en dank 1 zij de mogelijkheid, deze meening steeds op- nieuw te verwekken, is- men in staat, hun 8 groote verlichting te verschaffen. Deze gunst I is altijd van groote waarde, maar vooral in H. dezen tijd, nu de verschrikkingen van den kr oorlog door den dood van talloozen het aantal C zielen in het Vagevuur met den dag ver- meerderen. Daarom wenschen Wij vurig, dat r, in de geheele katholieke wereld de Francis- l kaansche en andere, door de Bisschoppen aan te wijzen kerken, tot het verwerven van deze gunst een nog grooter aantal geloovigen dan anders binnen hare muren vereenigen, I; en dat deze toeloop vooral ddèr groot zij, waar L deze gunst door God voor het eerst werd L verleend. Daarom besluiten Wij, dat gedu- C rende een geheel jaar, van de Vespers op 2 t Augustus a.s. tot den avond van den len P| Augustus des volgenden jaars, elke bezoeker I' van de basiliek Sancta Maria der Engelen r te Assisië, na het ontvangen der HH. Sacra- f menten van Biecht en H. Communie, en na t gebeden te hebben voor de H. Kerk, naar de intentie van den H. Vader, een vollen L aflaat verdient. En om dit feest nog te ver- h hoogen, willen Wij daaraan zelf aoor het I zenden van een legaat deelnemen, en hiertoe wijzen wy aan onzen geliefden zoon Kardi- L naai PhiUippus Guistini, protector der Min- r derbroeders. I Met grond mogen wij hopen, dat een groot L aantal pelgrims uit alle oorden der wereld de Ir geboorteplaats Yan den H. Franciscus van I Assisië en de bakermat van zijn stichtingen I zullen bezoeken en dat de bijzondere schoon- vx heid van zijn heilig leven de beoefening zal k bevorderen van christelijke wijsheid en zeden, a vooral de naastenliefde, die nu zoozeer wordt k veronachtzaamd". SPORT. KAATSEN. P Op het sportterrein aan den Zoeterwoud- P schen Singel te Leiden hebben gisteren P de kaatswedstrijden plaats gehad van Lyts k mor Kriegel. Te half elf vingen zij aan. Er zijn 10 parturen, die door loting als volgt k worden samengesteld1 G. Buisman, Rotter- h dam, W. Wieling Hoofddorp, E. van .Dijk r Leiden. 2 F. Kingma Rotterdam, S. Dijkstra V Rotterdam, en F. Polstra den Haag. 3 J. Yan r der Ley, den Haag, J. Hiemstra Leiden en J. Norder, Leiden. 4 A. Postma, Rotterdam, S. Rozema, Leiden en L. Bergsma, Lèiden. 5 W. Hoekstra den Haag, F. Boonstra den Haag en E. Vellinga Noordwijk. 6. J. Jelle- *ma Noordwijk, S. Wiersma Noordwijk en L. Boersma Leiden. 7 S. Schild, Rotterdam, J. van Vliet den Haag en R. Hoekstra Leiden. 8 O. Steensma Rotterdam, M. Zijnstra Noord wijk en J. Douwinga, Noordwijk. 9L.Popma Rotterdam, S. Runia, den Haag en S. Zon dervan, Leiden. 10 G. Sjoorda, den Haag, J. Tjalsma Leiden en A. Smit Leiden. Bij den eersten omloop vielen af de num mers 2, 3, 6, 8 en 10. Spannend was de pa-rtij tusschen 3 en 4. Met 5 halve spellen gelijk en zes gelijk moest 3 het onderspit delven. Bij den tweeden omloop won 1 gemakke lijk van 47 won van 5. Op de 3de lijst kam pen vervolgens de nummers 1 en 9. 7 en 1 spelen daarna om prijs en premie. 7 is in den beginne ongelukkig. 3 maal ver liest het 't halve spel met gelijk zes 't Vol gende halve spel is voor 7. In het halve spel, dat nu volgt, verbetert van Vliet den bovenslag, die op den naam van Buisman stond. De beide volgende bal ven zijn voor 1, weer telkens met den stand gelijk zes, 7 weet dipi nog een half spel te bemachtigen en daarna wint 1 't beslissende halve spel. De medaille van den Ned. Kaatsbond voor den versten bovenslag bleef aan J. van Vliet, f den Haag. Zwemfeest. Oai'der een straik-blauiwe luéht, waarin I een zonnetje met ai zijn pracht stond te 1| schitteren, begunstigd door een warmte^ die ieder liefhebber der zweanspioirt in het water zou lokken, namen gisteren half- drie aan den Hoogen Rijndijk te Leiden de zwemfeesten een aanvang. Reeds eenige welken geleden was de Nieuwe Leid- séhe Zweminrichting feestelijk dioor een nationaien wedstrijd geopend. Door de ijwerige bemoeiingen van het bestuur der Leddsdhe Zwetmcluib was Leiden dit jaar ;e nu reeds voor de tweede maal getuige van een wedstrijd, nu van zwemonde rwij- z-ers en -onderwijzeressen. Het aantal deelnemers was nu juist niiet schitterend te noemen en was dan ook reden, dat de prijzen in handen kwamen van enkelen, die echter ai hun krachten hadden moe ten inspannen om het programma te vol tooien. De uitslag was als volgt: 80 M. boratzwemmen heeren: le prijs: H. Pezie, Zaandam, 1 min. 10 sec.; 2e prijs: L. Pazöe, Amersfoort, 1 min. 10 sec.; 3e prijs: L. W. Stotijn, Den Haag, 1 min. 24 4/5 sec. 80 M. borstzwemmen voor dames: 1. M. Voorwinde, Den Haagi, 1 min. 24 sec.; 2. M. BraunVoorwinde, Rotterdam, 1 inin. 29 sec.3. R. de Valk, Rottendam, 1 mm. 31 sec. 40 M. Schoolslag (snel) heeren: eerste le prijs: L. Pezj'e, Amersfoort, 3-4 sec.; tweede le prijs: H. Pezie, Zaandam, 37 sec.; 2de prijs: F. Servaas, Amsterdam, 42 4/5 sec.3de prijs: II. Cuhfus, Den Haag, 44 sec. 40 M. Schoolslag dames: 1ste prijs: J- van Roosendaal, Rotterdam, 40 4/5 peed

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2