I Kjiterdac: BiechtLooren van 4—6 en van 8—10 uur., RtJPWETERINO. Parochie van de H. Maria Geboorta. Zondag: Heden 3de Zondag van de maand en tevens gedachtenis van O. L. Vrouw van den Belig Canned; vo41e Ajflaajir' voor de Broederschap van den Lev. Ro zenkrans. 2de Collecte voor dei armen. Na den middag1 geen Catechismus; te 2 uur oefening van den H. Kruisweg met vereering der RedSfcwie van heit H. Kruis, waarna een zeer kort Lof. In detze week dagelijks, behalve Vrij dag, te 11 uur, en Dinsdag bovendien te 9 uur Catechismus. Verder lederen dag alleen te 8 uur de II. Miis. Woensdag: te 8 uur de II. Mis voor den vrede. Donderdag: te 8 uur gezongen Rouwmds; daarna gedegenheid om te biechten. Zaterdagochtend van af 7 uur tot na de H. Mis van acht uur en na den mid dag van 48 uiux gelegenheid om te bciedhten. A.s. Zondag zal de zeereeinv. pastoor Zoetmulder van Watergraafsmeer, bij Amsterdam, onder beide H.H. Missen eene liefdadigheadspredi'katie houden voor zijne arme parochie; die collectie, welke hij daarbij zelf 7 al doen, wordt aan uwe Christelijke mildheid bijzonder aanbevolen. In het portaal der kerk hangt het biljet dea* Leidedhe Processie naar- den Briel, welke morgen over 8 dagen, <L i. Maan dag 24 Juin) a.s., zal gaan. Kaartjes en programma's zijn van af morgenoch tend tot a.s. Zaterdagavond tegen beta ling verkrijgbaar bij J. v. Leeuwen al hier, en, als toet God beldeft, zal onze eerw. Kapelaan met die Processie mee gaan. SASSENHEIM. Parochie van den H. Pane rati us. Zondag: half 7 JL Communie; de 1ste H. Mis te 7.30 uur en de Hoogmis te 10 uur; te 1.20 uur Catechismus; 2.30 uur de VesDers. Woensdag: 's avonds te 8 uur Congrega tie voor vrouwen en meisjes. Vrijdag: 12 urn- Catechismus voor de plechtige Communie. Zaterdagmiddag van 3 uur ai biechthoo- ren aan 3 biechtstoelen wegens 't Aan- fceddingsfeest a.s. Zondag. STOMPWIJK. Parochie van den H. La/urentlus. Zondag: de H. Missen te 7.30 en 10 aur de Hoogmis; te 1 uur de Catechismus; te 2 uur de Vespers met Rozenhoedje; te 7 uur de Congregatie. Deze week de H.H. Missen te 7 en 8 uur. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag de Catechismus. Dinsdag: een H. Mas te 7 uur. Woensdag: een H. Mis te 7 uur. Donderdag: ees gezongen Maand dienst vo/or Margarethavan der Salm; het Lo<f te 7 uur ter eerei van het Alleah. Sacra ment Vrijdag: btiechttooorön voor de jongens. Zaterdag: des middags gelegenheid om te biechten van 4 uur af. De eerste H. Mils in het Gesticht WASSENAAR. Parochie van den H. Wililbrordua. Zondag: 7 uur en half 9 gelezen H.H. Mis sen; 10 uur Hoogmis; 2 uur Catechis mus; 3 uur Vespers; 6 uur Mannen- Conigregatie. Maandag en volgende dagen slechts twee H.H. Missen, te 7 en 8 uur. Zaterdag: 's Avonds 7 uur Lof. Deze week Catechismus volgens ge woonte. Gelegenheid tot bSechteai bij élke gods dienstoefening; ^Zaterdag van 5-^9 uur. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentlus. Zondag: half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Catechismus; 7 tiur Lof. Gedurende de week de H. Missen te 8ialf 8 en 8 urn'. Dinsdag: 8 uur H. Mis ter eere van den H. Anton ins. Woensdag: 8 uur de H. Mis; 9 uur H. Mis tot wering van mle&te onder toet vee. Vrijdag: 's middags na schooltijd biecht- hooren voor de kinderen. Zaterdag: 8 uur algemeene H. Communie der kinderen, 's Middag^ van 3 uur af gelegenheid om te biechten., ZEVENHOVEN. ParocWe van den H. Joannes Geboorte. Zondag: 7 uur H. Communie; 8 uur Vroeg mis; 9 uur H. Communie; 10 uur Hoog mis; 2 uur Lof met Rozenkrans en Li- tanüe varf Maria. Lied: „Onze Lieve Vrouw van Loundes". Heden het feest van O. L. Vrou-w van- den berg Kamel. Na het Laf inkleeding in de Broederschap van het Scapulier. Maandag en voegende dagen om 7 uur H. Communie; om 8.15 uur H. Mis. Biec/hthooren volgens gewoonte ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannee Onthoofding. Zondag; 7.15 uur en onder de Vroegmis uitreiking van de H. Communie; 8 uur Vroegmis; 10.30 uur Hoogmis; namid dags 1-30 uur de Catechismus; 2.15 uur de Veepetra en Lof voor den wereldvrede. Deze week wordt de kerk schoongemaakt. Om 7 uur wordt de H. Communie uit gereikt. Deze wede slechts één H. Mifi om 8.15 uur. zaterdag: van 3—5 en 6—7 uur gelegen heid om te biechten. Heden feestdag van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. iWoensdag: de feestdag van den H. Vin- een tius Paulo. Dinsdag over 8 dagen, den 25sten Juni vertrekt de processie van het Dekenaat van Zoeterwoude naar Brielle met extra jreia. Yaa yfisrimrai 6.02 ï,m., y&q Nost dorp 6.06 v.m.; van Zoélermeer 6.17 v.m.: van Bleaswijk 6.24 v.m.; Rotterdam Maas aankomst 7.27 v.m ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: de H. Missen half 8 en 10 uur; uitreiking der H. Communie kwart voor 7 uur. Catechismus; 3 uur Vespers en half 7 Lof eai preek. Maandag: Hedetn en de volgende dagen de H. Missen met preek te 6 uur en half 9; Lof en preek 8 uur. Dinsdag: 8 uur Lof. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Donderdag, 20 Juli 9 uur, .Bestuursvergade- ng (Prediker, Janvossensteeg). Trjjdag-avond half negen repetitie van de Harmonie „St. Gregorius" in het St, Jozefs- zaaltje. Tevens aanneming van nieuwe leden. Zaterdag, 22 Juli van 8 tot 9 uur, Spaar en Voorschotbank in „Prediker", Janvossen steeg. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van 1272 21/2 en van 57 u. voor de leerlingen, van 8—10 u.verpl. bijeenkomst voor de gezel len. Maandag, Dinsdag, Donderdag, is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Woensdag van 8,10 tot 10,10 repetitie Gymnastiek. Vergadering van Afd. Toonee Vader Kolping, tevens verplichte Vergadering op verplichte boete in zake Brandstoffenvoor- ziening, opgave van gewenschte hoeveelheid cokes, spaarboekjes medebrengen. De op komst wordt dringend noodzakelijk verzocht wegens afsluiting koopcontract. Zaterdag, zitting spaarkas op de gewone uren. N.B. De leden die nog boeken in hun bezit hebben worden dringend verzocht ze bij de bibliothekaris terug te bezorgen. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; van half er tot half vijf zangles voor alle meisjes. Van half 5 tot half 6 Godsdienstonderricht voor alle meisjes van het patronaat. Van half 6 tot half 7 ontspanning. Half 6 spaarkas en bibliotheek. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Maandag, 10y2 uur Bestuursvergadering. Geen Patronaat. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der wiukeljuffrouwen. Geen Patronaat. Geen" kookles.- Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden. Spaarkas en bibliotheek van 89 uur, (ook niet-leden kunnen worden toegelaten.) Geen verstelles. 8 uur 's avonds repetitie D. O. S. Donderdagavond de zaal geopend voor dienstboden. Yrjjdog-avond van half 8 tot half 10 gezel lige bijeenkomst voor meisjes van het Retraite fonds. Van 8 tot 9 uur arbeidsbeurs. Geen verstelles. Zaterdag-avond 8 uur repetitie Tooneelclub. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag-avond van 7 tot half 9 uur voor de 1ste afd Naailes, voor de 2de afd. Naai en verstelles. Dinsdag, van 7 tot half 9 uur Spaarkas. Naailes, voor de 1ste afd. Voor de 2de afd. Naai- en Verstelles. van kwart voor 8 uur tot half 9 uur voor de lste en 2de afd, Godsdienstonderricht. Woensdag, van 7 tot half 9 uur voor de lste en 2de afd. Brei- en Zangles. Donderdag, van half 8 tot 9 uur 2de leer jaar: Naaicursus. Yrrjdag-avond van 7 tot half 9 voor de beide afdeelingen Herhalingsonderwijs. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Pére.) Dinsdag, van half 8 tot 9 uurlsteleerjaar: Naaicursus. Woensdag van 8 tot 9 uur lste en 2de leerjaar: Spaarkas en Godsdienstonderricht en Zangles. Donderdag, van half 8 tot 9 uur 2de leer jaar: Naaicursus. Rooeter der Retraiten v. h. Retraitenhuie „De Thabor", EendraoJitsstraat, Rotterdam. 2326 Juli. Meisjes. Gewonen ©tand. (f 4.—). Pater Carméftet. 2629 Juli Leden dor Derde Orde dea* Paters Minderbroeders. Gewonen etend, (f 4.—). Pater Minderbroeder. 31 Juli—4 Aug. Dames deftiig-en stand, (f 10.J. Pater Jecuiet. 69 Aug. Meisjes gewonen stand, (f 4. Pater Capucijn. 912 Aug. Dames On derwi jzeressen Pater Redemptorist. 1518 Aug. Jonge Dames Middenstand, (f 6.Pater tv. d. H.H. Harten. 2023 Aug. Congregatie O. L. Vrouwe- kerk Rotterdam. Pater Jezuïet. 2326 Aug. Dames Ziekenverpleegsters. 6.—). Pater Augustijn. 2629 Aug. Dames Onderwijzeressen. Pater Franci&kaan. 14 Sept. Kweekschool tier Eerw. Zus ters Den Haag. Pater Jezuïet. 47 Sept. Congregatie kerk v. d. H. Franc. Xaiverius Amsterdam. P. Jezuiiet. 1114 Sept. Maria Congregatie der Pa ters Dominicanen. Deftïgem stand1, (f 10. Pater Dominicaan. 18—21 Sept. Maria Congregaties der Pa ters Dominicanen. Middenstand, (f 6. Pater Dominicaan. 25—28 Sept. Maria Congregaties der Pa ters Dominicanen. Gewonen stand, (f 4.—). Pater Dominicaan. 25 October. Leden der Derde Orde der Paters Minderbroeders. Middenstand (f 6.Pater Minderbroeder. N.B. Zij, die wenschen .deel te nemen aan een retraite, behoeven niet vooraf te schrijven aan den Gedelegeerde, maar worden verzocht aan een der Heeren Gees telijken te verzoeken, aan den Gedelegeer de een toegangskaart voor een retraite aan te vragen. Wie onverwachts geen gebruik van de reeds ontvangen toegangskaart kan maken, gelieve deze zoo spoedig mogelijk aan den Gedelegeerde terug te zenden. De Retraitanten worden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuis, Een- drachtsstraat 93, verwacht. De sluiting is omstreeks 4 uur. Het Retraitenhuis is in gericht voor 40 Retraitanten. Wanneer een retraite voltallig is, wordt zulks in de dag bladen aangegeven. De Ged. van het hoofdbestuur voor „De Thahor" te Rotterdam, N. H. U. VAN REIJSEN, Pr., Eendroehtsstraat 93. Rooster der Retraiten. Rooster van Retraiten voor Mannen in het St. Clemenshui8 te Noordwijkerhout. 22—25 Julli. Leerlingen v. Kweekschool en Normaallessen, (f 4.P. Franciskaian 28—31 Juli. H.H. Onderwijzers d. D. V. afd. Den Haag. (f6.—). P. Redemptorist. 2—5 Augustus. H.H. Onderwijzers d. D. V. andere afd. (f 6.—). Pater Norbertijn, 7—10 Augustus. H.H. Onderwijzer zs d. D. V. andere afd. (f 6.—). Pater Augustijn. 12—15 Aug. Nette burgerstand boven 17 jaar. (f 6.—). Pater Franciékaan. 18—21 Aug. Leden v. h. Liefdewerk „De Bdhflfrofheefc der St. Vdncentius-Ver, unit Delft en andere plaatsen, (f 4.Pater der H.H. Harten. 2831 Aug. Kweekelimgen der Eerw. Broeders udt Den Haag. (f 4.Pater Carmeliet. 14 Sept. Leerlingen v. H. B. Sdholien en Gymnasia (hoogste klassen), (f 4. x Pater Redemptorist. 9—12 Sept. Koorzangers uit steden. (f4.—). Pater Augustijn. 14—17 Sept. Heeren Vincentlanen, (f 6.Pater Domdnikaan. £023 Sept. Heeren Vincentianen. (f 6.Pater Dominikaan. 25—28 Sept. Mannen en Jongelingen v. d. gewonen stand. (f4.—). P. Capucijn. 30 Sept.—S Oct. Amsterdamsdhe Diaim. bew.-Ver. St Ignatius, (f4.—) Pater Re demptorist. 5-8 Oct. Leden v. d. Haart. Hanze-bond, (f 6.—). Pater Carmeliet. N.B. Hij, diie'aan eene Retraite wenscht deel te nemen, gelieve het toegangsbewijs daartoe bij mij aan te vragen, door be middeling van een der Eerw. Hf - Geestelijken. Hij, dffie van het reeds ontvangen toe gangsbewijs onverwachts geen gebruik kan maken, gelieve het gefrankeerd zoo spoedig mogelijk terug te zenden aan on- dergeieek£n,dj» Het Retraitenhuis as ingericht voor 56 Retraitanten. Wanneer eene retraite vol tallig its, wordt zulks tijdig aangegeven. De Retraitanten worden te 6.30 nam. in het St. Clemenshuos verwacht, dat 15 mi nuten van het station Piet Gijz-emibrug ver wijderd ligt. De Retraiten worden omstreeks 4 uur nam. gesloten. Rector E. H. RIJKENBERG, Ged'. v. h. Hoofdbestuur v. h. Liefdewerk der Retraiten voor het St. C'lemens- huis te Noordwijkerhout. BINNENLAND. „Roomsche neigingen". De bekeeringsgesohbedenis van den pre dikant der Ned. Herv. Keik, den heer Vet hake, blijft nog steeds een onderwerp van besprek in tal van protestantsche bladen. Zelden zal een dergelijk geval zooveel na betrachtingen uitgelokt hebben. Zelden ook zal er zooveel veibanid gezocht zijn met tal van verschijnselen in het verwor dend en verschuivend protestantisme. In verschillende tijdschriften en dag bladen wordt nog herhaaldelijk op dlie ver schijnselen ge-wezen. In het tijdschrift „Omhoog", het „Weekblad v. d. Vrijz. Hervormden", de „N. Rott. Crt." en an dere bladen wordt over het geval breed voerig uitgeweid en gepolemiseerd. Al gelooft de „N. Rott. Crt." niet ter stond, gelijk de heer Vethake "volgens het Alkmaorsche pensgesprek', dat wij aan het begin staan van een giroote Katholieke beweging, toch treft dat blad de bovenma tige waardeeiting, die, blijkens het laat ste nummer van „Omhoog" onder de voormalige geestverwanten van den, gewe zen Koedijksdien predikant, Rome ten deel valt. Er worden in genoemd nummer twee -opstellen aan de zaak gewijd; het eerste is van ds. A. R. Rutgers* te Loehem, het andere van dr. van Senden. In ver band met de. aanleiding waarnaar zij wer den geschreven, zijn bende stukken niet zonder belang. Ds. Rutgers somt enkele uitlatingen op van Protestanten, die in den laats ten tijd hun voorkeur hebben uitgesproken voor smmige leerstukken of opvattingen "'der Roomsch-Kathol-jeke Ketrk. Hij herinnert er aan, hbe ds. J. L. SnethLage in „Om- hoog" de verzuchting heeft geslaakt, dat het Protestantisme toch een aequivalent mocht bezitten voor de Roomsch-Kathohe- be leer van het vagevuur. Ook zijns in ziens is „die vagevuurleer, geestelijk op gevat, psychologisch toch' zoo onèindilg veel redelijker dan de vrijwel bespottelijk- ongerijmde voorstellingen,, welke over het Hiernamaals onder het Protestantische volk heerschende zijn." Voorts denkt hij aan ds. B. de Ligt, die in een preek over ,,de(n) mensch als mid delaar een zielkiindigen uitleg en apologie der Heiiligenvereering heeft gegeven"; aan dr. van Senden, „bekend om zijnen veel- vuldigen arbeid tot verspreiding van meerdere kennis en waardeering van Ka tholiek Christenleven", die z. i. terecht steeds weer wijst „op het relatief recht der ascese" en wiens levenstaak het is ge worden „aan het in wereldleven verdrin gend en smorend protestantech godsdien stig leven zijn reddende retraites weer te geven"; aan dr. Genretsen, die op den Zondag na Paschen 1916 het uitepirak, „dat -de absolutlteileer der R.K. Kerk ten onrechte in 't Protestantisme geheel was verloochend"; aan „een confessioneel ge zind1 Zwolsch predikant", die instemde mei jijn (n.l. ds. Rutgens) stelling „Aal «te R. Rath. Kertt formeel op 't juiste Chris telijke standpoint staat in haar opeischen van hiërarchisch gezag zoowel, ten opzich te van het middelaarschap der kerk tus- 6chen Ghriiistus en de wereld en aan „de talrijke uitlatingen van dr. A. Kuyper in deze richting." Dr. van Senden vult dit betoog aan met er op te wijzen,, dat in een geval als dat van den heer Vethake „niet of men bij Rome belandt ten laatste de .vraag As, dan wel. of men tot hooger, dieper, bewuster raligieujsleven stijgt" En inzake de problem men van mystiek en allegorese, van zon debesef en vreemdelingschap aan het aardsche, van catholiciteilt en van gozag geloofszaken „heeft Rome een ant woord. Zou het", vraagt dr. van Senden, .Protestantisme ofPro test antsdhe enghartig/beid en bekrompenheid zijn, voorbij te zien, dat de Roomsche Keik ontzaglijk-diepe, reügieuizei üzielsbe- hoefte-n voldoet?" Dr van Senden is het volmaakt met dr. H. W. Pli. E. van den -Bergh van Eyöinga eens, die „meer zulke overgangen voor spelde als de religie met macht zich gel den doet". Ofccthoon niet zeggende, dat Rome aan deze behoeften alleen kan vol doen. acht dr. van Senden te noodig te waarschuwen dat „miet-Rome in, dit ge val -rijker'' (zal) „hebben te zijn dan aan "banale vrijzinnigheid» die van dit alles niet weten wil. Om een Intenser religieus leven te ontvangen, beeft", volgens de mee rling van dr. van Senden, „het Protestan tisme nog zijne sfeer te scheppen". Want die sfeer eerst is het „die zulke overgan gen overbodig maakt." Men zal het met ons eens zijn, zegt de Res.", dat dergelijke uitingen van predi kanten zeer interessant zijn. Ze wijzen ei' op. dat hét zoeken en tobben van vele pro testanten steeds meer in goedericttitiitng komt. Ze zullen voor onze apologeten met een een goeden wenk zijn voor de richting welke zij udt moeten nnet hun moeilijk wierk. Typisch voor. den aard van het blad' tó ook, dat de „N. Rott. Grt.", die onder bovenstaand motto van een en an dea' mel ding jpaakt. er wat van tracht af te knab belen door de bemerking, dat de aange haalde schrijvers het „aüeale Rome" ver heerlijken, niet het„empirische Ro me"! We kunnen te dien opzichte gerust ziin. Al verwachten we1, evenmin als de ,N. Rott. Grt." voorlooprg -massabekeo- ringen,, we durven toch wel zeggen: hoe meer dergelijke schrijvers zich verdiepen het „iideale Rome", hoetsipoedïiger 'ze Drastisch in het „empirische Rome" zul len belanden. Staten-Generaal. 7000 hectolitergraden 53 cent, voor de' voL gende 14,000 hectolifergTaden 56 cent, voor de volgende 28,000 hectolitergxaad 59 cent, voor de volgende 56,000 hectolitergraden 62 cent, voor de volgende 112,000 hectolitergr^r den 65 cent en voor hetgeen daarboven eenig kalenderjaar wordt voortgebracht, 68 cent voor eiken hectolitergxaad. Het aantal hectolitergragen ie het product van de hoeveelheid en van het verschil ia dichtheid, bij het vorige lid bedoeld; d*. hoeveelheid, uitgedrukt in hectoliters, het verschil in dichtheid uitgedrukt in graden en tienden van graden. In de toelichting zegt de voorsteller: DG bedoeling van het amendement is om door een progressieve heffing de ongelijkheid van druk, welken de accijnsverhooging of- de brouwerijen van verschillende grootte zou hebben, weg te nemen, zonder dat daar door de totale opbrengst van den vóorgc stelden bieraccijns wijziging ondergaat. TWEEDE KAMER. Buitengewoon oorlogSicrediet. Ingediend is een suppletoire oorlogsbe- grooting 1916, waarbij een buitengewoon krediet wordt aangevraagd van f 75 mil- Moen, zoodat de desbetreffende post ge bracht wordt op f 175 millioen. Jn de Memorie van Toelichting wordt ge- ïgd, dat de vroeger uitgesproken verwach ting, dat veeleer een stijging dan een ver mindering van de mobilisatie-uitgaven te wachten is, gebleken is juist te zijn. Inte gendeel; waar de regeering het zich ten plicht rekent 's lands weerbaarheid zoo veel doenlijk op te voeren en de voortdu ring" van den oorlogstoestand economische verhoudingen in het leven roept, die een ongekende prijsverhooging van de meeste grondstoffen ten gevolge hebben, kan stij-- ging van de uitgaven niet uitblijven en doet zij haren invloed op het buitengewone oor- logshudget in toenemende mate gelden. Daarin ligt tevens een der redenen, waar om aan een raming van de aan te vragen kredieten Sn den gewonen zin niet kan worden gedacht. Een andere oorzaak, waar door het maken van een juiste raming is is uitgesloten, .is gelegen in de onzekerheid hoe lang het leger nog op voet van oorlog zal moeten blijven; voorts doen zich tel kens nieuwe behoefte kennen en treden, vooral op militair-technisch gebied, aller lei eischen naar voren, waarmede bij vo rige kredietaanvragen nog geen rekening kon worden gehouden. Een poging om de vermoedelijke uitgaven over een volgend tijdvak met eenige juist heid te benaderen, stuit dan ook öp ver schillende bezwaren af. Voor een ruwe schatting voor het loo- pende jaar staan aan het Departement van Oorog echter wel de noodige gegevens ten dienste. Die ruwe schatting legt de minister |iïi zijn toelichting aan de Kamer over, evenwel onder hef uitdrukkelijke voorbe houd, dat aan de -cijfers slechts een betrek kelijke waarde mag, worden toegekend, aan gezien het zeer wel mogelijk is, dat de wer kelijke uitgaven voor verschillende onder deden in belangrijke mate van de raming zullen afwijken. Deze raming .als leiddraad aannemende voor de vermoedelijke behoeften voor 1916 zou na aftrek van de bereids aangevraagde honderd millioen, nog de beschikking moe ten worden verkregen over een buitenge woon krediet van f145 millioen. Vermits ds mogelijkheid echter blijft bestaan, dat nog vóór bet einde des jaars tot geheele of gedeeltelijke demobilisatie kan worden overgegaan en het bovendien onzeker of sommige uitgaven niet te hoog zijn geraamd en of alle voorgenomen aanschaf fingen in 1916 zullen kunnen plaats heb ben, heeft de minister van oorlog gemeend zich vooralsnog tot een nadere kredietaan vrage van f 75 millioen te moeten bepalen. Aocijns op bier. De heer Bougaeirts c.s. heeft het vol gende amendement (ingediend op het wetsontwerp betreffende de verhooging van den accijns op bier en herziening dei* wet telijke bepalingen omtrent dien accijns. Art. 1. Het derde lid wordt gelezen als volgt: De accijns bedraagt: voor de eerste 7000 hectoldtergraden, welke in eenig ka lenderjaar worden voortgebracht, 50 cent voor elke hectelitergra^ vpof de yolgeade SPORT. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Dezer dagen werd te s-Gravenhage eent bestuursvergadering van den Nederland- sclien Cricketbond gehouden. Betreffende de Telegraaf-bekerwedstrijc den werd besloten, dat, mochten de tweedy elftallen van eerste klasse vereenagingen dfc dierde ronde bereiken, door deze elftallen^ al wordt thuis geloot, eventueel op de ter» rednen van de tegenpartij gespeeld moe't worden, daaa* anders de competitie-leidej niet met het programma gereed komt. In de eerstvolgende algemeene vergade ring zal door het bestuur voorgesteld wor den het competitie-programma in eens voor het geheele seizoen vast te stellen en om der geen beding veranderingen meer daar in aan te brengen. Op 3 September zal in het Stadion een wedstrijd plaats vinden om den beker van het Olympisch Comité. De kampioen der eerste klasse zal tegen een nog nader aan te wijzen vereeniging, vermoedelijk No. 2 van dezelfde competitie, dien wedstrijd spelen. In Augustus, begin September, zal waar schijnlijk het eerste Jaarboekje van den G.-B. verschijnen. Betreffende de publiceering van beslui ten door het N. C. B.-bestuur genomen, werd overeengekomen dat de besluiten voortaan in alle couranten gelijktijdig ge publiceerd zullen worden. Morgen wordt gespeeld: Eer9te klasse. Rotterdam: V.O.C.—Haarlem. 2e klasse Noord'. Haarlem: Haarlem IIV. R. A li- Amsterdam: V. V. V. IIOlympia. 2e klasse Zuid. Den Haag: H. B. S.H. C. C. lib. Den Haag: H. C. C. Ila—Hermes II- 2de klasse Oost. Nijmegen: QuickA. C. C.. MOTORWIELRIJDEN. De 1000 K.M.-röt van het V. M. M. K. Gistermiddag, tegen het urn* waarop de rijders na hun eersten ommetocht werden verwacht, aan de contróie te Leiden geko- i, wachtte ons een ware verrassing. Want toen tegen 4 uur in de Breedstraat een heftig gerommel weerklonk en drie mo torrijders de bocht kwamen rondge©ohoten. was het niet het eerst vertrokken team, maar een team dat nota bene eerst te half vier in Den Haag was gestart en nu pas aan dó gro-ote reis begon. Het waren luit. Hudig, vaandrig Barte- Innk en aergt. Van Driel uit Tilburg, die zich maar liefst in den datum hadden ve.r gist, 's ochtends uit de bladen bemerkten, dat'vandaag de rit plaats had en al be gonnen was. Tien uur was het toen. Haas tig werden de machines in orde gebracht. Ben kwartier later, te kwart over vier, kwarp het eerste team binnen, dat het eerste trajest reeds had' afgelegd. Het warendé heeren graaf Dumoncau, Roeloffzen en v. Vloten die na een half uur toevens weder op weg gingen. Over het weer .ware*1 zij goed te spreken, er stond wel wat wind, maai* het gihg toch nog. Doch van de wegen, die ook nog glibberig- wareif, hoorden we slechts klagen. Goed alleen was het traject Arnhem—Apeldoorn geweest. Te kwart na vijf kwam het tweede team binnen, gevormd woor de heeren Meei- Stadt, v. d. Tas en de Graaff. Even later kwamen de heeren Ruurds, mr. Lamberts Hurrelbrinck en Van Reste ren, die eveneens een team vormden, bij half zes arriveerde luit. toe Laer met 9 man van de depot-afdaeling te Delft, toen weer vaandrig W'ilhe'm, daarna mr. Wes- temoudt, wijders Straatman en v. Dobben, daarna het team Boelaers, Nieuwenhuys en Veringa en toen van Kol. Melchior verscheen te 6 uur, het team Waller, jhr. Teding van Berkhout en Dolk even later en toen te kwart na zes v. d. Have en Looman nog precies op tijd aan kwamen, was de grens waarop de strafpun- tem wegens te laat zijn begonnen te val- den, genaderd. Na 'n half uur ontbraken nog op t appel de heeren van Leeuwen, v. Beem, Dekker, Roos, Oudegeest, Encq en Gouda, die dus a> stevig in de strafpunten zaten. Nader hand werd nog medegedeeld, dat de heeren Dekker, Roos en Encq wegens pech den ril hadden moeten staken. Veel ongemak hadden de overigen niev gehad. Met een aantal lekke banden hield de tegenspoed op. Na middemaüit werden de eersten weder te Leiden verwacht. Na de tweede ronde gaan de meeste deelnemers hun opgespaar de rusturen slapen. Behalve dan de drie Tiiburgenaars, die den verkeerden datum in het geheugen hadden. Voegen we'hier nog aan toe, dat de hoofdcontrole te Leiden o,p zeer prettige wijze wordt uitgevoerd door de luitenante Schip ewfi sSA&- -

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 6