NvdPpÏÏamer, een militair van het depot j giren&diers en jagers den hamer tegen het hoofd. Bewusteloos zonk hij ineen. Hij werd naar het Militair Hospitaal vervoerd. Zijn toestand is nog zorgwekkend. De „Leda" Het beslag, dat te Middel burg gelegd is op het Belg-i'sche jacht ,,Le- da" daar het dubbel zou zijn verkocht is thans opgeheven en d'it volgens een beslissing van het gerechtshof te 's-Graven- hage, waarbij een der partijen in hooger beroep was gegaan, toen de presddent van de rechtbank to Middelburg zich onbevoegd had verklaard over de vordering tot ont heffing van het beslag uitspraak te doen. Voorloopig overzicht van het weer in Juni. De mededeeling van het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt meldt: De afgëloopen maand Juni heeft zich al gemeen gekenmerkt door koud en regen achtig weer. De temperatuur was in den namiddag gemiddeld 3 a 4 gr. en des nachts ongeveer 2 graden beneden normaal. Van den 3den tot den 22sten was op alle vijf de hoofdstations de ochtendtemperatuur ook steeds er beneden. Het maandgemiddelde voor De Bildt 13.4 gr. is het laagste dat seders 1849 te Utrecht De Bildt voorgekomen is. De hoeveelheid neerslag bedroeg gemiddeld 2/3 meer dan de normale maandsom, in de zuidelijke helft des lands nog meer. Winden uit noor delijke richting kwamen nagenoeg niet voor. Het aantal uren met zonneschijn te De Bildt bedroeg 143 tegen 187 uren normaal in de maand. Een merkwaardige vondst. Dezer dagen werd ons een eigenaardigen doos vertoond, gevonden bij het schieten van een sloot in den omtrek van Den Haag. Het deksel heeft vier gedreven portretten van de vorsten, die hebben deelgenomen aan den oorlog tusschen Duitechland en Rusland en den slag bij Zorn- dorf 1758, aangevuld met het Engelsche en Pruisische kouingswapen, spreuken, emble men etc. De bodem toont een kunstig gedreven veld slag en het bombardement van Custrin, doch eigenaardig is, dat hier op-, onder- en rond- Bchriften in zuiver Hollandsch gesteld zijn. De vraag is hierwien ter eere is deze doos gedreven (een reuzenarbeid) en wie onzer toenmalige grootheden is als gevierde held uit dien oorlog teruggekeerd „De Tjjd." Onwillige bemanning. Uit Hoek van Holland wordt gemeld Door de stoomloodsboot, belast met den onderzoekingsdienst, is Zaterdagavond op den uitgaanden Nederlandschen treiler „IJinui- den 53" tweemaal met los en tweemaal met scherp geschoten, doordat genoemde treiler op het herhaalde fluitsignaal der loodsboot niet wilde by draaien tot onderzoek der scheeps papieren. Genoemde treiler had tijdens het uitvaren het ongeluk tegen roode ton no. 6 te varen waardoor van de ton de ketting brak en deze op drift ging. Naar men zegt was de bemanning van den treiler in hooge mate beschonken. (Tel.) „Zaanstroom TI". Uit IJmuideu meldt men aan de „Tel.": De betrokken reederij te IJmuiden heeft rfnh'oaïfui/tfbij1 xehAjIltiubg stranddeen waarop sedert dien door de strandvonderij en de ber gingsmaatschappij beslag was gelegd, thans na gerechtelijke uitspraak is vrijgelaten. Verdronken. Het drie-jarige zoontje van den schipper T. Nooit gedacht, uit Groningen, viel, terwijl hij aan het spelen was, in de Lemsterrijn, en is verdronken. Mijnongeluk. Donderdag 11. vonden twee arbeiders der mijn „Willem en Sophia" te Spekliolzerheide den verstikkingsdood op een kolen post, waar te voren de kolenlaag met dynamiet was losgeschoten, doordien zij te kort na de explosie op de post terugkeerden om den uitslag van de schoten te controleeren. Een der verongelukten was een Belgisch geïnterneerd militair, die in die mijn werk zaam was. Een oplichter. Voor eenige dagen ver voegde zich bij een bewoner van de Markt te Delft een in de uniform der Jagers ge kleed soldaat. Hij stelde zich voor als een zoon van ds. de Vogel te Puttcrshoek en zeide opzichter te zullen worden aan de Plettery v/h. Enthoven Co. te Delft. Hij zou voor langen tijd een kamer huren en vroeg 4 gld. ter leen, die hem gegeven werden, om naar zijn garnizoen terug te keeren. Toen de militair niets meer van zich liet hooren, begreep men door een oplichter te zijn beetgenomen. Orer de grens gekomen. Te Winterswijk is een 44-jarige Duitsche deserteur over de grens gekomen. De man had een vrouw en drie kinderen in Pruisen (Gelseukirchen) achtergelaten. Gedood. Te Hoorn is de 19-jarige zoon van de wed. S. door paard en kar overreden en gedood. Beslag gelegd. De justitie te Arnhem heeft beslag gelegd op het lijk van een 18- jarig meisje, dat onder verdachte omstandig heden is gestorven. Het lijk is gisteren ge rechtelijk geschouwd. Bloembollen als veevoeder. In verband met het verbod van invoer van bloembollen in Engeland worden in de bloembollenstreek groote partijen voor veevoeder verhandeld, Crocussen en minder courante tulpensoorten kómen in de eerste plaats daarvoor in aan merking. „N. Crt." Torf In je ransel, Op de prijsvraag voor woorden op den defileermarsch „Turf in je ransel" zyn 161 antwoorden ingekomen. De beoordeeling van dit groote aantal inzen dingen door de jury, bestaande uit officieren, die_ over betrekkelijk weinig vrijen tijd be schikken en niet allen hier in garnizoen zijn, zal volgens door de „Soldatencrt." ver kregen inlichtingen geruimen tijd duren. Of er voldaan is aan den eisch: „inslaan bij den troep", is niet zoo ineens uit te maken. Zondagsiuiting fn het kapperabedrijf. Een acti© ten gunste van Zondagsrust, eenden tijd geleden op touw gezet door de Vereeniging van Kappersbedienden te 's-Gravenhage, en later van veaischiLlen- d© zijden ook door patroons, gesteund/ had tengevölg/e dat on enkele uitzonde ringen nia de Kapperapatroons "het besluit namen om te beginnen met gisteren bun zaken dies Zondags te sluiten. Eeniige patroons, düe zich niet met dit 'besluit vereen igden, vonden giLsterenodh- tend de straatdeur van bun hui'Js verna- ksttfog {met pakkend öB&chEitt ten gunste van Zondagsrust, gespannen tusschen twee zg. trapoogen welke ge slagen waren, in 'de deur en in de deur post hield de zaak „gesloten", zoodat 't eenifie» moeite kostte om de deur open te krijgen. Van een patroon, die gfisterenoohtend open bleef, vernamen wij, dat hij een schrijven had ontvangen van de be-difen- den, dat zij heden zouden staken, indien Lij zou doorgaan met op Zondag zijn klanten te bedienen. Andere natroons moeten eenzelfde schrijven gekregen hebben. Drama. Gistermorgen heeft een Bel gische jongeman, W. genaamd, inwonende bij de Wèd. H. in de Spanjaardstraat te Middelburg, toen de 25-jarige dienstbode weder weigerde zijn liefde aan te nemen, deze met een bijl vier slagen op het hoofd toegebracht, zoodat zij ineenzakte. Hierop vloog W. de trap op en riep: jelui moeten allemaal dood. Hij verwondde toen ook deu zoon van de weduwe met de bijl. Deze wist hem echter te ontwapenen en vluchtte toen met zijn moeder. Een ter hulp toegeschoten buurman trof den Belg aan, toen hij met een mes zich zelf den hals atsneed. Het lijk van den ongelukkige werd naar het zieken huis gebracht. De toestand van de gewonden is vrij bevredigend. Ontploffing. Gistermorgen ontstond door onbekende oorzaak een ontploffing in de motorboot „De Meeuw", van den heer Norden te Rotterdam, liggende iu de Keizersgracht by de Leidsche straat te Amsterdam. Een der opvarenden kreeg lichte brandwonden. Het vaartuigje is gezonken. Een. jeugdig avonturier. Op 27 Maart 1.1. werd onder Apeldoorn, te Beemte, in eietn hooiberg gevonden een onbekende jongen, zeer armoedc'g gekleed, zonder in het beizit te zijn van ie-ts, waar uit ziin idenditeit kon blijken. Hij ver klaarde genaamd te zijn Gerhard Schol ten. geboren te Osnabrück, 3 Maart 1902, wonende aldaar Hawenstrasise 145, en de zoon te zijn van Jan Hendrik Schol ten en Maria Kotter. Zijn moeder was oirca 5 jaar geleden aldaar overleden en zijn vader sneuveüde voor 3 maianden aan het Duntsdhe front. Zijn tante mej. Kotter, Havenst rasse 175 te Osnabrück, bij wie hij inwoonde, bad hem naai- Holland gezonden, omdat in haar woonplaats weinig te eten was. Od 24 Maart 1.1. w,as hij per trein van Osnabrück naar Gronau gereisd, verder van Gronau naar Enschede gelo-o-pen en van daar naar Apeldoorn gespoord. Bij onderzoek te Osnabrück werd geen bevestiging van de door hem verstrekte inlichtingen gegeven en bij de polii-tóe was hij onbekend. In Apeldoorn had de politie zich over liein ontfermd, die hem langen tijd kleed de en voedde en hem bij een kunstdraaier in de leer deed. Zij gaf evenwel haar on derzoek niet op en de knaap wist op de meest ernstige ondervragingen door het r»oem.en van namen en feiten aan zijn verhaal een blijk van waarschijnlijkheid te geven. Toen hij echter op 26 Juli 11. naar Osnabrück zou worden ten ï»r plotseling spoorloos uit zijn kosthui», waardoor het vermoeden wordt versterkt, dat de knaap valsche opgaven heeft ge daan. Uitsluiting. De directie van de N. V. firma. J. M. v. d. Le-ly te Maassluis heeft 18 barer werklieden, cfile lid waren gewxw- ren van den Ned. ühr. Fabrieiks-, Haven en TranenortarberMergbond', voor de keu ze gesteld' van ontslag, met uitbetaling van 6 weken loon of bedanken voor hun lidmaatschap van den Bond. De vijf be stuursleden van de ni-euw opgerichte af- deeling van den Bond zijn reeds ont slagen- SPORT. VOETBAL. Alphen I speelde gisteren iu de ronde voet balwedstrijden om een zilveren kruis, uitge loofd voor deze voetbalwedstrijden door een inwoner van Gouda, te Alphen een wedstrijd tegen T.O.P.I uit Gouda. Het eerste gedeel te kenmerkte zich als een saaie vertooning geen der beide elftallen bleek op dreef. Ten slotte namen de Gouwenaars uit een straf- schot de leiding, waarmede de rust intrad. Na hervatting is T. O. P. iets sterker en weet de leiding weldra te verhoogen. Alphen tracht daarua den stand te verkleinen, wat evenwel door het slechte schieten harer voor hoede mislukt. Als daarna het einde komt, wint T. O. P. met 20 den wedstrijd. CRICKET. De wedstrijden ran gisteren. V. V. V. kreeg een geduchten nederlaag van de H. C. C. „Haarlem" te slikken: met innings werd verloren en vrij zeker kan men V. V. Y. voor de laatste plaats opschryven. Haarlem heeft tot op heden een zeer goed seizoen en beide elftallen wisten met innings te winnen. Rood en Wit sloeg V. R. A. met sprekende cyfers en toen V. R. A. in haar le innings voor een zeer mager totaal was uitgegooid, was Rood en Wit zeker van de overwinning. Zooals te verwachten was, sloeg H. C. C. Hermes en dit nog wel met innings, zoodat de voorsprong van de Hagenaars op de ande ren grooter en grooter wordt. V. R. A. 2 won van de Haagsche reserves met 25 runs. Deze wedstrijd gold voor den Telegraaf-beker. ZWEMMEN. LEIDSCHE ZWEMCLUB. Prachtig zomerweer begunstigde gister middag het zwemfeest der Nieuwe Leid sche Zwemiinoüdh ting. Groot was dan ook belangstelling van het publiek, dat van all© kanten naar het Rijn- en Sch-iekanaal -was gekomen om getuige te wezen van het uit geleden program der L. Z. Het gemeente/bestuur van Leiden was vertegenwoordigd door den burgemeester Jhr. Mr. Di'. N. C. de Gijselaar en den wethouder van Fabricage H. W. Fischer. Ook van verschillende water- en andere eportvereenigingen waren deputaties aan wezig. Te één uur precies vingen de wedstrijden aan. De uitslag was als volgt: dQöE aaRuant-lédea de Leid&Tïe Zwemclub. Afstand «0 M.: A. M. van Deventer, 49 4/5 sec.; 2: H. J. Rey&t, 53 sec; 3: J. Elzanga, 531/5 sec.; 4: J. H. de Graaf, 59 1/5 sec.5. F. G. de Wilde, 1 m. 3 sec.; 6. Willem de Graaff, 1 m. 6 sec.; 7: G. W. Frits, lm. 9 sec. Snelzwemmen door leden der Leidsche Zwemclub. Afstand 80 M.: 1. W. F. v. d. Reyden Jr., 1 m. 28 2/5 sec.; 2 H. Jacometti 1 m. 29 3/5 sec.; 3. J. G. Nysingh, 1 m. 312/5 siec.; 4. W. van der Valk, 1 m. 35 sec.; 5o H. Witte, 1 m. 37 sec.; 6: A. C. F. de Bruine Groeneveldt, 1 m. 371/5 sec.; 7: D. Udo de Haas, 1 m. 42 2/5 sec.; 8. B. Planjer, 1 min. 42 3/5 sec.; 9. J. H. Oort, 1 m. 45 2/5 sec.; 10: J. Goudsmit, 2 min. 5 sec.; 11: C. H. Beekhuis, 2 m. 10 sec. Het nummer: Fraai- en figuurzwemmen door eenige jonge dames, abonnée's van do Leidsche Zwemclub, mocht in alle opzich ten voldoen en ontlokte het publiek een hartelijk applaus. Snelzwemmen, vrije deelneming. Af stand 100 meter. 1. H. A. Meyboom, 1 min. 22 4/5 sec.; 2. B. Kraan, in 1 min. 29 1/5 sec; 3. J. D. Arnold—Rijken in 1 min. 36 sec.; 4. M. Oranje, 1 min. 30 2/5 sec.; 5. W. F. van der Reyden Jr., 1 m. 46 2/5 sec; 6 H. Jaco metti 2 min. 4/5 sec.; 7. A. van Weeren, 2 m. 12 sec; 8. F. A. Hakkaar, dn 2 m. 26 sec. Snelzwemmen op den rug, vrije deelne ming, afstand 80 meter. 1 C. W. van der Eem, (Rott. Zwemclub), 1 min. 20 1/5 sec. 2. P. Kraan, Rijnzaterwoude, 1 min. 21 3/5 sec.; 3. P. Sanders, Schiedam, 1 m. 33 2/5 sec.4. N. Vreeburg, 1 m. 36 2/5 sec. 5. B. Kraan, I m. 39 3/5 sec. 6. M. Oranje, 1 m. 48 sec.; 7. J. II. Oort, 1 m. 49 2/5 sec.; 8. D. Udo de Haes, 1 m. 50 sec.; 9 H. Jaco metti, 2 m. 11. C. H. Beekhuis, 2 m. 50 1/5 sec. Alsnu hield de Voorzitter, de heer Ch. van Spall, een feestrede. De Zwemclub bestond tevens dertig jaar. Uitvoerig wees spr. op de moeilijkheden en zorgen, waarmede de nieuwe Leidsche Zwemin richting tot stand was gekomen. Den Bur gemeester werd een foto overhandigd dei- oude Leidsche Zweminrichting aan het Galge-water. doe eertijds was afge keurd om het slechte water. Na nog met eenige woorden te hebben gesproken orveu- den bloeien den toestand van de Vereeniging sloot spr. met de .wensch dat het ledenaantal spoedig ver dubbelen zou. Hïema werd 't eerelidmaat schap der vereeniging aangeboden aan den burgemeester en wethouder van fabricage den heer H. W. Fischer. De zilveren medaille, voor den waterpo- lowedstrijrl voor dames, werd toegekend aan de Hollandsche Dameszwemclub te Amsterdam, welke van de Haarlemsche Dameszwemclub Zignea won met 60. Aan het nummer estafettezwemmen in groepen van 5 zwemmers voor clubs, aan gesloten bij den Nederlandschen Zwem- bond, werd deelgenomen door de Rotter- damsche Zwemclub en de Schiedamsche Zwemclub. Dit nummer werd gewonnen door Rotterdam dn 2 m. 38 sec.; Schiedam maaktoJLim 58 2/iLsec. een aanvang. De heeren N. R. Sturkop, Jacq. van Es, en J. Heinsing (kampioen van Nederland) die waren uitgenoodigd om aan dlit nunumar mede te werken, gaven bijzonder mooi werk te zien. Bij het nummér Behendigheadszwemmen waartoe de heer H. A. Meijboom te Rotter dam was uitgenoodigd, gaf deze, bijge staan door den jongeheer Henck Marcksen blijk, dat hij het op dit gebied heel ver heeft gebracht. De heer Meijboom graf hlerlpj tal van mooie figuren te zien. Vooral de on derzeeboot, waarbij een zijner beenen als periscoop dienst dee,d, en de torpedo, ont lokten veel bijval. Ook gaf de heer Meyboom een demon stratie op het gebied van zwemslagen, zoo- alé die kunnen worden uitgevoerd bij schoolslag, rugzwemmen, zijslag en borst' zwemmen. Het nummer duiken, voor personen bo ven de 17 jaar vormde een waardig slot VSgi deze wedstrijden. Er werd gedoken tot een diepte van 4 meter 20 en 5 personen namen aan ddt nummer deel. le prijs verwierf B. Kraan, te Rijnsater- woude in 35 sec.; 2de prijs P. Kraan, Rijn- saterwoude in 41 2/5 3de prijs J. C. van der Reyden, Leiden dn 49 3/5 sec. Ook moet nog worden gewezen op de veel belangstelling gewekt hebbende reddings- demonstrati© door de heeren J. D. Arnol-d- Rijken en C. W. van der Eem, leden der Z. C. Zij gaven o. a. te ziien drie verschillende grepen, hoe een drenkeling aan te vatten, indien de redder een en indien hij 2 armen vast heeft; indien hij den drenkeling aan den hals vast heeft; indien hij het geheele lichaam vast heeft. Interessant was vooral de greep, wanneer de drenkeling tegen spartelt. Over de nieuw© zweminrichting heeft de heer Ch. van Spall de bekende voor vechter voor bet zwemmen te Leiden on langs' in de Zwemkroiutak verschillende mededeelingen gedaan waaraan wij het volgende ontleenen: De nieuwe zwemschool ds gelegen nabij den Hoogen Rijndijk te Leiden in het Nieu we Kanaal ter verbinding van Rijn en Schie. Sinds lang bestond er behoefte aan een nieuw zwembad want al in 1908 was de oude bekende zwemschool aan den Morschweg verkocht en verdwenen. De Leid-sche zwemclub heeft sindsdien her haalde pogingen in het werk gesteld tot het scheppen van nieuwe zwemgelegenheid, maar al har© plannen moesten afstuiten op financieele bezwaren. Ten slotte zijn al die bezwaren Overwonnen en dank zij de krachtige medewerking van vooral de Pro vinciale Staten as de nieuwe zwemschool er. Het as een gemeentelijke inrichting, waarvan de exploitatie is toevertrouwd aan het bestuur van de Leidsche zwemclub. De lang velheide zwemschool telt 55 ka mertjes. De afmetingen van het zwem bassin voor mannen zijn buiten den z. g. kirkerbak 50 meter langj 22 meter breed. Het vrouwenbad is 19 meter lang en 16 meter broed en telt 25 kamertjes. De awfimschofil ia het ^emakkelijksi te Bereiken door een retourtje te nemen op de electriische tram nabij het station en het rijden tot het eindpunt. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert Donderdag 6 Juli a.s. des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: Benoe ming van een Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Elcct.ricdte/it. Vast stelling van de bezoldiging van den Di recteur der Stedelijke Fabrieken en Gas en Electric'lteit. Benoeming van een on derwijzer met verplichte hoofdakte en akte Fnansch aan de Jongensschool le klasse, c.q. Benoeming van een onder wijzer inet akte Fransch aan die Jongens school le klasse. Benoeming van eene onderwijzeres aan de Jongensschool 2e klasse. Benoeming van ©en omdieirwijzer(es) aan ds school der 2e klasse voor jongens en mensjes No. 3. Idem als voren. Idem als voren. Benoeming van een onderwij zer met verplichte hoofdakte aan de school der 3e kla&so No. 1. Idem als voren aan de school der 3e klasse No.7. Idem als vo ren aan de school der 4e klasse No. 2. Benoeming van een ouderwijzer aan de school der 3© klasse No. 3. Idem a's vo ren aan die school der 3e "klasse No. 8. Verzoek van Dr. W. de Jong om besten diging in de betrekking van Stads-Ge- neesheer. Idiem als voren van Dr. J. C. M. Timmerman®. Idem als wren van mej.'vH. H. de Wolff als Gemeente-Apothe ker. Idem als voren van mej. C. H. Ver maas als Stads-vroedvrouw. Voorstel tot benoeming van eene commissie van on derzoek d©Q* bezwaar ach rif ten tegen aan slagen in hét Vergunningsrecht. Su,p,ple>- toiine staat van begrooting, daienst 1915, van die gestichten Endegeest, Vooagee&t en Rihijngeest. Balans en Winst- en Verities- icikeniing, dienst 1915, van de gestichten Emd ©geest, Voorga est en Rhijngeest. Re kening, dienst 1915, van de Gemeentelijke Bank van Leenimg. Voorstel tot verhu ring van een stukje grond nabij het petr- iee-1 Rembrandt straat No. 27, aan de ver eeniging ..Leödsche Coöperatieve Keu ken". Voorstel tot het verkoopen van handbrandspuiit No. 7. Voer stel tot wij ziging der begrooting, dienst 1916, in ven- band met do meerdere uitgaven ten be hoeve vain de leven smidd alenvoorziiening. Voorstel tot wijziging der begrooting, dienst 1916, ten behoeve van de kosten van het slaan van een pijp wel op het ter rein van het Openbaar Slachthuis, van de aanschaffing van een schud apparaat en van die meerdere kosten van exploitatie dier inrichting. Voorstel tot vesohriklbaar- steilling van gelden ten behoeve van de aanschaffing van leermiddelen en die kos ten van vuur, lidit en schoonhouden voor de nieuwe school voor jongens en meisjes der 2e klasse No. 3. Verordening, hou- lende den rang en de beeoMiLging van de ambtenaren en bedienden ter Gemeente secretarie en op het kantoior van den Gemeente-Ontvanger. Voorstel om goed te keuren dot door de Stedelijke Fabrieken van Gas en. Elektriciteit in de gemeente Leimuiden electrioitedt wordt geleverd aan den Wassenaarschen Polder. Voor stel tot wijziging der begroot'ng, dienst 1916. ten behoeve van de meerdere kosten verbonden aan het drukken van het le gedeelte van den Inventaris der Klooster archieven. Voorstel tot bet verleen en van afschrijving van plaatselijke directe be lasting. dienst 1915. Levensmiddelenvoorziening. B. en W. deelen mede, dat de raming,, van volgn. 232d der Geimeentervegroiofiing voor 1916 Uitgaven in verband met de aardappelen-, groenten-, peulvruchten- v:'<sch- en gemeientevetvoorziiemng"i we gens de sterk toegenomen uitbreiding van da gemeentelijke bemoeiingen in zake de ievensmöididelenvoorziening, te Laag is ge bleken. Zij stellen voor dezen post met f 100,000 te verhoogen; daarbij zal de om schrijving van den post zijn aan te vul len met de woorden „grutterswaren e.d", ten einde onder dit hoofd tevens te kun nen boeken de uitgaven in verhand met de distributie van rijist en van zoo no'odig andere grutterswaren. Tegenover dieze verhooging van volgn. 232d zal da post volgn. 58e, thans luiden de ..Ontvangsten ter zake van de aard appelen-, groenten-, peulvruchten-, viiisch- en gemeentevefvoorzieniing" ©veneen© met de woorden „grutterswaren e.d." moeten worden aangavuild en met geilijk led rag van f 100,000 kunnen worden verhoogd. Oost en West. Zaterdagmiddag werd „In den Vergul den Turk" onder voorzitterschap van Dr. G. R. van Bakhuizen van den Brink de algemeen© vergadering gehouden van de Vereeniging Oost en West. Uit het jaarverslag over 1915, dat uit gebracht werd. bleek, dat de vereen igóng ondanks de tijdsomstandigheden, toch op ©enigen vooruitgang kan bogen en met dankbaaaheód1 kan worden venmeid, dat de regeeringsaubsidiie,. ad f 3000.weder om werd toegestaan. De vereeniging telt thans 12 afdeelingen, ni. Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Breda, 's-Graven- hage, Groningen, Haarlem, Leiden, Nij megen, Rotterdam en Utrecht, benevens een Studentenafdeeling alhier. Het aan tal leden góng met 62 vooruit en bedroeg op 31 December 1915 2492. Aan de reeds door de vereeniging in het leven geroepen stichtingen, commis sies en fondsen werd een nieuwe com missie toegevoegd, n.l. de op 30 October 1915 ingestelde commissi'© voor West- Indië. welke zich ten do-el stelt in het bijzonder de belangen van de NederiFand- sche koloniën i-n We-st-Indië te behartó- gcoi. Het eerste ae&ultaat dezer commis sie was, dat de vereenigfung f8391 aan heit elöifiooiPiÜG Curacao, kon afdragen tot leniging van den nood in Curasao geftet den. De afgevaardiilgdei van Amsterdam wtiL- de zich in beginsel verklaren voor de be noeming van een inlander in het hoofd bestuur. Tot leden van het hloofdheisituu'i' werden' hleahenoeimd, die heeren C. R. Bejkhu itzen van den Brink, C. F. Groots, A. A. C- Harting, J. G. P. Marcell en mevrouw; Van GaverenVan Schaak. In de vaca ture Till. P. Almerood werd benoemd mr- C. F. Schoch te Amsterdam, in de vaca ture wijlen J. C. van Reijn, mevrouw dou airière jhr. W. C. Clifford Kocq van Bru- gel Rcielofs en in de vacature mej. W. Worthing-ion student-en-of dealing) dö heer Ch. H. Moniod de Frorideviille, aihier. Hierna kwam aan de orde een voorstel van de ofdeeling Breda: le. tot het verzamelen door het hoofd bestuur van materiaal tot het houden van kleine tentoonstellingen in de afdeei- fingen; 2e. hef instellen van een propaganda- commiss.-ja, waarvan een der loden, op aanvrage van een der afdeelingen, het land kan bereizen; 3e. het uitschrijven van een prijsvraag» voor een klein .pjropiagandtistiSch ooitncdiie- etufle. Mevrouw douairière Breugcl lichtte dlit voorstel too. De voorzitter verklaarde namens het bestuur, dat het gaarne in den geest de zer voorstellen werkzaam wül zijn., waar neer de vergadering bij acclamatie earn het voorstel haar goedkeuring hechtte. Als nliaiat9 wiaar d-e algemeen© vergade ring in 1917 Eal gehioudïen worden, werd Breda aangewezen. Belemmering van scheepvaart opgeheven. Het Bestuurd en^genootschap verzend onlangs aan B. en W. -dezer gemeente een schrijven, inhoudende het^verzoek, dat de communicatie tu-sschen de Haarlem mervaart en de binnenwateren der staxl ndet langer zoude belemmerd morden. Des Zondags is n.l. door een afsluitboom d© vaart van en naar d« stad in dite richting belet. 't Genootschap, krachtig gesteund door de Roei- en Motorsport-Vereen. „De Kaag", noemde terecht detze höleimnieini-ng in don tegenwoordtgen tijd van water- snort een verouderden en onhoudbaar ge worden toestand en drong op verbetering aan. Naar wij vernemen, hebben B. en W- aan dlit ven-roek gehoor gegeven en bij wijze van proef bepa.ald, diait de aMuit- fcoomen in de Haarlemmer-trekvaart eri in den Nieuwen Rijn in den vervolge van 1 Mei tot en met 15 September d.a.v. óp Zondagen, den Hemelvaartsdag en 2eri Pinksterdag van des morgens 6 tot defi avonds 10 uur voor d-e scheepvaart ge- ónend1 zullen gehouden worden. Steuncomité. In de afgeloopen week meldde zich om sten" 2 •ivxatiat ijki -t totaal der vor. weeü a ^851 2853 Hiervan werden direct afgewezen 308 Tot 1 Juli waren behandeld 2542 In de afgeloopen week kwam in behandeling 1 2543 Thans worden ondersteund 75 personen. Bij den dienst der dlirecte belastingen, enz. is tot rijksklerk 3o klasse ter inspectie Temeuzen benoemd, de heer B. C. Crone, thans particulier klerk ten kantore Leiden. Luitenant ter zee 2de kl. C. H. Zijlstra is onder intrekking zijner plaatsing bij de kweekschool voor zeevaart alhier op non-activiteit gesteld. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid der Centrale Commissie voor de Statistiek, dr„ J. C. Kluyver, hoogleeraar aan de njjks- universlteit alhier. Mejuffrouw B. C. G. Numan, directrice der H. B. S., voor meisejs alhier, komt als No. 1 voor op de voordracht van directrice aan de H. B. S. voor meisjes te 's-Graven^ hage. Te Amsterdam is voor M. O. teekenen akte Mf, geslaagd de heer N. van der Ree, alhier. De alhier tot arts bevorderde student irt de medicijnen J. Ris is bestemd tot offi« oier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht. Het aantal plaatsen voor den op 15 Nov. te openen nieuwen cursus aan de oplei dingsschool voor commiies bij den Indi- schen post-, telegraaf- en telefoondienst al hier is van veertig op zestig gebracht. Op „Den Burcht" gaven gisterenavond eerïige musici van het vierde een proine- nade-ooneert. Gtiedte wijn behoeft geen- krans! De aanwezigen hehhen genoten van de vroolijke muziïek ojp den inooien zomeravond. De gerant van „Den Burcht", de heer A. Backer, heeft succes gehad met den eersten muziekavond, dien hij dezen zomer heeft georganiseerd. De Leudsche Posthar-monie „Frinses Juliana" wel bekend gaf gister- avohd een .concert in Zomerzorg", het welk roor het talrijke pu-bliek zeer werd geapprecieerd. avond onder de bekwame leiding van den directeur, den heer M. Bolderdijk een concert in „Zomerzorg", hetwelk door het talrijke publiek zeer werd geapprecieerd.. Na de pauze wérd „La Grange aux Bel les" gegeven, het nummer, waarmede de Harmonie op 1 Juni j.l. te Sliedrecht den len prijs behaalde. Programma yan het Parkconcert op Dinsdag 4 Juli des avonds te'acht uur., No. 1: „Kaiser Friedrich", Marsch, Frie- demanft. No. 2; Duyecliitft

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2