Uit de Omgeving, mTOÏe; y.3U uur léf© H. Mis; 9.30 uur Hoogmis. Na de Hoogmis betaling der plaatsemgelden; ten 1.30 catechismus; 2,30 u. de Vespers; ten 7 u. Lof met preek Gedurende de maand Mei wonden de OougreganLsten der mannen- en jonge lingen-congregatie verwacht in de Mei- maand-oefeningen, vooral Zondags. Maandag tot Zaterdag 's avonds t© 7.30 u. oefeningen der Meimaand, behalve Woensdag en Zaterdag. In het vervolg is door de week de 1st© 1-1. Mis te 7 uur. Dagelijks Catechismus op de scholen. Woensdag: 7 uur oefening der Meimaand en daarna Congregatie. Donderdag: 12 uur Catechismus in de Kerk voor de plechtige II. Communie. Zaterdag: 's nam. van 3—9 uur biecht- hooren: te 7 uur Lof tea* eere der H. Maagd. 8TOMPW1JK. Parochie van den H. Laurentlué. Zondag: die H. Missen te 7 em 10 uur. Te 1 uur de Catechismus; te 2 uur de Congregatie; te 7 uur Lof, pa-eek en Ro zenkrans. De geheel© week des avonds Rozenkrans gebed te 7 uur. Deze week de H. Missen te 7 en 8 uur. Maandag, Dinsdag en Woensdag de Catechismus. Donderdag: Lof te 7 uur ter eere der H. Maagd Maria. Zaterdag: des middags gelegenheid om te biechten van 4 uur af. De eerste H. Mis in het Gesticht. VOORHOUT. Parochie van den K. Barthoiomeuo. Zondag: half 8 uur Vroegmis;. 10 uur Hoog mis; half 2 Catechismus; half 3 Lof met Rozenhoedje -voor den vrede. Dinsdag: 9 uur gezongen Huwelijksmis met Vend Creator, 's Avonds van 67 u. biechthooren. Woensdag: 8 uur de H. Mie, waaronder de eerste H. Communie der kinderen; half 4 Dof met lofzang Te Deum Laudamus. Zaterdag: 's Avonds 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentlua. Zondag: Half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 's avonds 7 uur Lof. Dinsdag: 8 uur de H. Mis ter eere van den H. Anitonius; 9 uur gez. H. Miis voor Bruidegom en Bruid. Woensdag: 8 uur de H. Mis en 10 uur ge zongen H. Mis voor Bruidegom en Bruid. Vrijdag: Na schooltijd1 biechthooren voor de kinderen. Zaterdag: 8 uur algemeen© H. Communie der kinderen. '6 Middasrs van 3 uur af gelegenheid om te biechten. 's Avonds half 8 Lof ter eere van de H. Maagd. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: tye Zondag na Paschen; half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis. Geen Cate chismus en Vespers vanwege de open- -luchtmeeüïng in d© pastorietum. Maandag: d© H.H. Missen om 7 en 8 uur. In deze. week Catechismus volgens ge woonte. Dinsdag: de H. Mis om 8 uur. Om 7 uur en half 8 Communie-uitrei king. Dit geldt ook voor de volgend© dagen. Woensdag: de H. Mis om 8 uur. Donderdag: 8 uur gezongen H. Mis. Vrijdag: 8 uur H. Mis. Zaterdag: 8 uur H. Mis. Des voorm. tot 10 uur, des namiddags van 4—5 uur voor de kinderen, vervol gens tot 8 uur gelegenheid om te biech ten voor een ieder. Des avonds half 8 Lof met Rozenhoedje. WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordua. Zondag: 7 uur en half 9 gelezen H.H. Mie* sen: 10 uur Hoogmis; 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers, waarna Rozenhoedje voor Maria Wensveen, als lid der Westl. Processie; half zes Congregatie voor d© vrouwen. Maandag: slechts 2 H.H. Missen; half 8 en 8 uur. Dinsdag: de H.H. Missen 7 uur, half 8 en 8 uur. Woensdag: de H.H. Missen te 7, 8 en 9 u.; te 9 -uur gezongen. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag de H.H. klissen te 7 uur, half 8 en 8 uur. Zaterdag: 's Avooids 7 uur Lof. Deze week Catechismus volgend ge woonte. Gelegenheid tot biechten bij elke gods dienstoefening. Zaterdag van 5 uur tiot half 9. A.s. de le H. Mis gelezen te 7 uur; de 2e als Hoogmis met plechtige H. Com munie te half 9; de 3e gelezen t© half 11. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 7 uur H. Communie; 8 uur Vroeg mis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Lof met Rozenhoedje. Lied blz. 39 Kev.b. Maandag en volgende dagen 7 uur H. Communie: 8 uur H. Mis; des avonds ha-lf 8 Rozenhoedje en Marialded. Zaterdag: '6 avonds half 8 Marialof Lied btz. 43 Kev.b. Biechthooren evenals anders. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaus. Zondag: de H. Missen om half 8 en half 11; half 3 Lof. Eiken dag om 12 uur Catechismus. In d© week de H. Missen om 7 uur en kwart over acht Maandag: de plechtige Consecratie der kerk door Z. D. II. den Bisschop van Haarlem. Na de kerk-consecratie, onge veer te half 10, de Pontificale H. Mis. Dinsdag: 's avonds 7 uur Conferentie van de Vincentiusvereenigipg. Vrijdag: Half 8 Lof* Zaterdag: Half 8 Lof. Voorzien van de laatje H. Sacramenten: Wed. Langelaan, Joaames Buitendijk, Pe trus Bolleboom. - Overiteden: Jacobus v. d. Heijden. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding, (Officieel© tijd.) Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers; 7 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw met preek. Meimaandoefening en gebeden- Vijfde dag van onze tweede Novene voor de jongelingen en jongedochters dier parochie. Vrij dar beginnen we onze 3de Novene voor de gehuwden en oudere van dagen Maandag: de 1ste H. Mis om 6.30 uur, waarvoor de H. Communie wordt uit gereikt; om 9 uur gezongen uitvaart en begrafenis. Vóór d© uitvaart d© oefenin gen van de Meimaand. Dinsdag en volgende dagen d© H.H. Mis sen om 7 en 8.15 uur. Zaterdag 2de H. Mis om half 9. Doncierdae: 's Avonds 7 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw met Rozenkrans etc. Zaterdag: na de 2de H. Mis en nam. van 35 en 67 uua* gelegenheid om te biechten. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: de H. Missen half 8 en 10 uur; uitreiking der H. Communie kwart voor 7 uur. Catechismus; 3 uur Vespers en half 7 Lof. Maandag: d© II. Missen om 7 en 8.30 uur; 8 uur Meimaand-oefening. Dinsdag: uitreiking der II. Communie half 8; de H. Mis om bailf 9; 8 uur Lof. Woensdag: uitreiking der H. Communie half 8; de H. Mis half 9; 8 uur Meimaand- oefening. Donderdag: uitreikisg der H. Communie half 8; de H. Miis hall 9; 8 uur Mei maand-oefening. Vrijdag: de H. Missen om 7 uur en half 9 half 4 en half 5 kindea-en biechthooren; 8 uur Lof. Zaterdag: de H. Missen om 7 uur en half 9; biechthooren van 58 uur; 8 uur Mei maand-oefening. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. ENCYCHEKFEEST. Zondag, 14 Mei te kwart voor 7 algemeene H. 'Commuüiete half 8 II. Mis in de Kerk aan de Hartebrug. Te kwart voor 12 opstelling vpor den op tocht naar Warmond aan het begin van den Haarlemmerweg bij den Maresingelte 12 u. vertrek. Te 1 uur Encycliek-meeting te Warmond, bij gunstig weer in den tuin der pastorie, bij ongunstig weer in twee zalen. Sprekers zijn: de WelEerw. Heer van Dorp kapelaan te Amsterdam, en de WelEd. heer G. Bruna, redacteur van „Het Centrum" te Utrecht. Muziek van Harmonie „St. Gregorius" Na afloop van de meeting optocht met muziek en met ontplooide banieren door Warmond. Toegangskaarten verkrijgbaar a 5 cent voor bondsleden, a 10 cent voor niet-leden, op Zater dag van 89 uur 's avonds, in Prediker Jan- vossensteeg 17. Donderdag, 20 Mei, 9 uur Bestuursverga dering (Prediker, Janvossensteeg.) Yrrj dag-avond half negen repetitie van de Harmonie „St. Gregorius" in het St. Jozefs zaaltje. Tevens aanneming van nieuwe leden. Zaterdag, 13 Mei van 8 tot 9 uur, Spaar en Voorschotbank in „Prediker", Janvossen steeg. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, Beschermfeest van den H. Jozef» de zaal open van 12y22V2 en van 57 u. voor de leerlingen, ten kwart voor een 1 uur bijeenkomst voor jongens die van den leering zijn ontslagen, van 8—10 u. verpl. bijeen komst voor de gezellen. Maandag, Dinsdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Woensdag van 810 tot 910 repetitie Gymnastiek. Zaterdag, zitting spaarkas en bibliotheek op de gewone uren. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur. te kwartier voor drie zangles voor de kleinste meisjes, van half 4 tot half 5 vijf voor de overige meisjes. Van half 5 tot half 6 godsdienstonderricht voor alle meisjes van het Patronaat. Van half 6 tot half 7 ontspanning. Half 6 Spaarkas en Bibliotheek. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Maandag-avond van half 8 tot 9 uur, her- halingsonderwijs (Groot Patronaat). Van half 8 tot 9 uur, handwerken (Klein patronaat.) Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van half 8 tot 9 uur, Herhalingsonderwijs (klein Patronaat), van half 8 tot 9 uur hand werkles (groot Patronaat). Geen kookles. Van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der wiukeljuflrouwen. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden. Spaarkas en bibliotheek van 89 uur, (ook niet-leden kunnen worden toegelaten.) Van half 8 tot 9 uur, cursus in 't verstel den, voor meisjes boven de 15 jaar. Donderdagavond de zaai geopend voor dienstboden. Yrijdag-avond van half 8 tot half 10 gezel lige bijeenkomst voor meisjes van het Retraite fonds. Van 8 tot 9 uur arbeidsbeurs. Van half 8 tot 9 uur les in 't verstellen voor meisjes van 1215 jaar. Geen knipcursus. Zaterdag-avond 8 uur repetitie Tooneelclub. St. Agnes Meines Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Pére.) Dinsdag, van half 8 tot 9 uur 3ste leerjaar: Naaicursus. Woensdag, van 8 tot 9 uur 1ste en 2de leerjaar: Spaarkas en Godsdienstonderricht en Zangles. Donderdag, Yan half 8 tot 9 uur 2de leer jaar: Naaicursus. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag, van 7 uui tot half 9 yoor de late afdeeliug naailes, voor de 2e afd. naai en verstelles. Dinsdag, van 7 tot kwart voor 8, voor de 1ste en 2de afd. Spaarkas en Godsdienst onderricht. Van kwart voor 8 tot half 9 voor de 1ste afd. Naailes. Voor de 2de afd. Naai- en Verstelles. Woensdag, van 7 tot half 9 uur voor de lste en 2de afd. Brei- en Zangles. Vrgdag-avond van 7 tot half 9 voor de beide afdeelingen Herhalingsonderwijs. Rooster der Retraiten. Rooster der Retraiten van het Retraitenhui9 „De Thabor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 1518 Mei. Huismoeders. Gewonen stand. (Verg. f 4.Door een. Pater der Priesters van de H.H. Harten. 2225 Mei. Dames Deffcigen stand. (Verg. 110.Door een Pater Augustijn. 2831 Mei. Gehuwde Dames, Midden stand. (Verg. f 6.Door een Pater Re- demntorist. 47 Jund. Leden R.K. Vrouwenbond, Maria-vereeniging en andere Dames Mid denstand. (Verg. f 6.Door een Pater Dominicaan. 7—10 Juni. Misjes-Patronaten en andere Meisjes onder 18 jaar. Gewone stand. (Verg. f 4.Door een Pater Franciscaan. 1215 Juni. Onderwijzeressen en Jonge Dames Middenstand. (Verg. f 6.—) Door een Pater Franciscaan. 1821 Jund. Leden R.K. Vrouwenbond, Maria-vereeniging en andere deelneem sters. Gewone stand. (Verg. f 4.Door een Pater Redemptorist. 2528 Juni. Leden der Vereeniging van Eeuwigd. Aanbidding en tot ondersteu ning van behoeftige kerken en andere deel neemsters. Middenstand. (Verg. f 6.—) Door een Pater Jezuiet. N.B. Zij, die wenschen deel te nemen aan een retraite, behoeven niet vooraf te sohriiven aan den Gedelegeerde, maar worden verzocht aan een der Heeren Gees- teliiken te verzoeken, aan den Gedelegeer de een toegangskaart voor een retraite aan te vragen. Wie onverwachts geen gébruik Van de reeds ontvangen toegangskaart kan maken, gelieve deze zoo spoedig mogelijk aan den Gedelegeerde terug te zenden. De Retraitanten worden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuisi, Een drachtsstraat 93, verwacht. De sluiting is omstreeks 4 uur. Het Relraitenhuis is in gericht .voor 40 Retraitanten. Wanneer een retraite voltallig is, wordt zulks in de dag bladen aangegeven. Landbouw en Zomertijd. Men schrijft uit het Noorden van ons land aan het „Hbld." o. m.: „De invoering van den nieuwen tijd heeft voor de landbouwers iri 't Noorden (zeer zeker ook in andere streken wel) ve le bezwaren. De morgenuren toch, die voor de werkzaamheden het slechtst zijn, worden verlengd, '.tenyijl ,.de namiddagen verkort worden. Reeds nu kunnen de wieders en wied- sters des morgens vanwege den dauw het onkruid niet verwij deren zonder veel schade te doen aan de gewassen, op het veld. Er wordt namelijk zoo véél vastge.- trapt op den natten grond, terwijl de ar beiders bovendien niet vlug voortkunnen over de vochtige aarde. Werd dit vroeger om 9 u. beter, nu pas om 10 uur, zoodat een nog grooter gedeel te van den morgen niet goed kan besteed worden. In den namiddag nu, wanneer alles veel beter gaat en vlug van de hand, terwijl het voor de arbeiders ook veel prettiger werken is, staken ze het werk een uur eerder. Zoo is het thans, in dén tijd van het wieden. En dan komt straks de hooitijd. Verleden zomer kon men gemiddeld met het hooien pas om 9 uur soms werd het halftien beginnen. Nu zal het dus 10 uur of half elf worden. Eén uur verlo ren tijd dus alweer. En van den namid dag, den mooisten tijd van hooien, wordt weer één uur afgetrokken. Voor de landbouwers is het van het grootste belang, het hooi zoo spoedig mo gelijk in huis te bergen, daar ze er zulke enorm hooge prijzen voor kunnen krijgen. Het hooi dat opgevorderd is door den intendant voor het legpr, en dat'van re geringswege geschat wondt op prijzen, varieerende van 60 tot 85 gld., wordt nu pas afgeleverd. Deze reuzen-prijs maant den boeren aan te zorgen, £at ze hun hooi zoo goed mogelijk binnen krijgen. En in een uur kan er in den namiddag door de vele handen nog menig voer geborgen wor den. En nog verder vooruit zien de landbou wers en ze denken aan den tijd van het graan, karwij, koolzaad en andere vruch ten. Hoe vlugger toch bij goed weer het binnenhalen gaat, hoe beter, hoe winstge vender want een flinken regendag kan voor honderden guldens bederven, en wat dan binnen is is binnen. En niet de nieuwe tijdregeling zal er weer een uur later begonnen moeten wor den, daar men altijd eerst moet wachten tot de zon den dauw heeft opgetrokken. En de mooist© tijd, de middag, wanneer men zoo prachtig de schuren kan volhoo- pen, wordt met een uur verkont. Het is te begrijpen, dat dit alles den landbouwer lang niet onverschillig laat." Naar aanleiding van het bovenstaande hebben wij, aldus het „Hbld.", in de buurt van Amsterdam eens rondgekeken; hebben eens gepraat met tuinders en veehouders, met melkrijders en handwerkslieden. En over het algemeen was de uitspraak van die menschen, dat de „nieuwe tijd", zoo als de kloktijd van thans doorgaans wordt genoemd, hun kan „gestolen worden". „Je kan dien tijd van mij cadeau krij gen", zei een warmoezier, die in de mid dagzon eigens in den Sloterpolder spina zie gtond te snijden, „Wat hebben jvfi er. aan? Niks hebben we eraan. Alleen last hebben we ervan! Je kan alles dwingen als 't moet; mensch en dier kan je dwin gen, maai- de natuur, dat gaat niet. En je kunt het op je vingers narekenen, dat er voca* ons geen enkel voordeel aan ver bonden is. In vroeger jaren stonden wij om dezen tijd van 't jaar om vier uur op; dan is 't dag. Als je nu om vier uur op staat om op H land te gaan weaken of in den tuin, dan is 't nog donker. Je begrijpt dat we niet met lantaarns aan den ar beid slaan. Wat hebben we aan dat uur? We moeten het blijven dóórwachteri, tot 't vijf uur is, dan komt de morgenscheme ring over 't veld, want dan is 't toch eigen lijk eerst vier uur: Redeneert u nou; laat de burgemeester van Amsterdam daar te gen praten, laten ze in de Tweede Kamer erover delibereeren; zoolang als de hee ren het daglicht- niet kunnen verschuiven mèt de klokken wijzers, zoolang zijn wij niet geholpen met dat uur. Integendeel -het benadeelt ons. Want 's avonds? Jo moet niet denken, dat de knechts hier in de ronde 'en ik denk zoo: nergens in 't land zal dat gebéuren je moet niet denken, dat de knechts zuilen zeggen: „Baas, 't is zeven uur. Eigenlijk is 't nog maar zes." We blijven nog een uur aan het werk". Dat doen ze niet. Ze gaan weg op denzelfden tijd als vroeger en reken maar nooit, dat je 't van ze gedaan zult krijgen dat werkuur erop te leggen. Zoo is de avond wel een uur langer geworden, wat het daglicht aangaat, maar van 't profi- 'teeren van dat uur? Pas op maar! En dan komt er nog bij, en daar mag je vooral wel op letten, ais je er wat over gaat schrijven, daar komt nog bij, dat de bui- tenmenschen, d© boeren, er geen seconde aan denken, eerder naa.r bed te gaan. Zoolang als 't dag blijft, gaan wij niet sla pen. Of dacht de Tweede Kamer, dat wij lui, als straks de wanne dagen komen; als 't over een paar maanden tot tien uur, tot half elf bijna licht blijft, dat wij dan „overdag" in 't kooitje gaan? Die vlak bij de stad wonen en vooral de jonge meiden gaan langs den weg kuieren, zoolang als 't licht is; en die bij honk blijven, de ouderen, die zitten onder de boomen. Dan fopt ons 't daglicht, want bet rooft ons een uur rust. Zoo begrijpt je toch wel, dat alles voor ons schadelijk is, als in den .vóórmiddag door de een of andere omstandigheid ©en uur verloren gaat; als straks, in de streken, waar 't hooi moet worden binnengehaald, de zon newarmte eerst het land flink moet opdro gen. Dat scheelt dan een uur in den mor gen. En een uur in den namiddag, zoo als ik je da air straks al vertelde. Dat is twee uur, welgerekend. Ik wil alleen maar vragen: Waarvoor was dat noodig? En ik wil j© allen maar zeggen, dat ik je den nieuwen tijd present geef. Dat ik, als ik geen werkvolk had, mijn klokken had la ten staan en gaan, zooals ze op 30 April waren. Maar daar kan nou niets van in komen, omdat je met de knechts reke ning moet houden." Zóó, in dezen geest, spraken bijna al len. En velen waren er, die hun klok niet hadden verzet. „Als onze lieve Heer de zon verplaatst," zei met een kwaad gezicht, een kleine oude vrouw in Sloterdijk, wier man en zoons melkrijders zijn, „dan zal ik de klokken verzetten. Ook de koekoeksklok, die nog bij m'n grootmoeder in de achterkamer hing." Die oude vrouw en haar man en zoons en een groot aantal andere melkrijders uit Slo-terdijk en Sloten, ook van den kant van Ouderkerk en Aalsmeer en uit. andere omliggende plaatsjes, ze hebben het een voudigweg „vertikt" en zo „vertikken" het nog den „nieuwen tijd" te erkennen als den officieelen. Ze lachen om de dorpsge- nooten, die wèl meegingen met hun tijd en ze redeneeren zóó: „Om vier uur gingen we in den morgen naar 't land om te melken. Dan begon het in deze maand gaandeweg lichter te wor den. We zouden, rekening houdende met de verzette klok, nu dus, volgens de zon nestand, om drie uur in 't land moeten staan, op een tijd dus, dat je amper één kamp voor je uit kan zien en dus het vee niet eens goed kunt bekijken. We doen niet mee aan die poppekasterij. Wat hebben we aan dien poespasl" En ze doen heit inderdaad niet. Om vier uur op him klok (om vijf uur dus) trekken ze naar de weide. Ze melken de koeien en ze zetten de melkbussen aan de poort op denzelfden tijd als waarop vroe ger de melkrijders die bussen kwamen op laden, om ze tijdig in Amr/el*dam aan de lmelkfahri.eke(a te kunnen, bcizorgien. Die tijd is zeven uür. Want „Plantius" en de „Am&terdamsch© Melkinrichting" en al de andere fabrieken moetan vroegtijdig de honderden melkbussen binnen hebben, zullen de klanten dooi* de geheel© stad tijdig bediend worden. En nu komen de moeilijkheden, de na- deelige gevolgen van de behoudendheid van het oude"vrouwtje uit Sloterdijk, van haar huisgenootcn en dier honderden col-^ lega's. De boeren in de polders gaan om vier uur 1s morgens (en 's middags) melken; tegen zes uur ("dat is dus zeven uur) staan de bussen klaar aan de poort. En de melk rijder kan nog zoo krachtig de zweep op den rug van zijn paardje laten spelen, „Plancius" en de anderen krijgen ae melk in hét gunstigste geval een dik half uur te laat. Waardoor de klanten natuur lijk de dupe worden. Zóó gebeurt het dat aan heel wait huizen, (o, niet aan alle, want er zijn toch ook boeren, die wel met hun „nieuwen tijd" zijn meegegaan) de- melkboer eerst tegen half negen komt en daft menig schoolkind zijn kroes melk nog net „op de valreep" kan uitdrinken. „Waarom zijn jullie zoo behoudend?" informeerden wij, „d'r komt toch ook wel een beetje onwil bij! In October is 't toch óók donker om vier uur en dan gaan jul lie de Veesten, die eerst half October, of begin November .weer naar stal worden gebracht, toch ook in 't land melken. Dan kim jo itet zoo min meer dan één kamp voor je uitzien; dan moet je toch scherp uitkijken en zoeken naar de koe. beesten. Dan is t bovendien guur ea schraal weer." „Dan is 't najaar", was t antwoord, „Elk jaargeij brengt zijn moeiten en las ten mee en die aanvaarden wij, zooals al, les, wat van hoogerhand komt, zonder mopperen moet worden aanvaard. Maar dit ongelegen uur? Dat is willekeur. Ddér bemoeien we ons niet mee! Dat aanvaar, den we nietl Wij menschen regelen ons naar de zon. Jullie in stad regelt de zon naar jullie!" KATWIJK. Gemeenteraad. Vc-iorzïtter de beer J. H. d© Waal Mal©, fijt, burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de v©i*,gadering, waarna mededceling wordt gedaan van. de volgende ingekomen stukken: Eenige missives van 'heeren Gedepuieer. de Staten van Zuid-Ho'.tand, ten geleide v.an goedgekeurde raadsbesluiten, Mededeeümg van den gemeente ontvan- gea-, dat alle 14 vergunningbouders hun vergunningsrecht hebben voldaan. Adres van den vergunninghouder De Jong. houdende verzoek om her schatting. Adres van de afdeeliinig Lelden en Om streken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-. Restauranthouders en Slij ters, gevestigd te Amsterdam, waarin be- zwaresn worden geopperd tegen de wijze waarop in deze gemeente liet vergunning^, recht wordt geheven'. Deze twee laatste adressen worden in handen gesteld van B. en W. tea* fine van praeadvies. Koninklijk (besluit betreffend© de ont eigening van gronden, toebehoonende aan het Weeshuis, ten behoeve van den aan- I leg van den straatweg van Katwijk aan j den Rijn naar Katwijk aan Zee. Naar aanleiding van dit besluit ©telt de voo r zit ter voor nog te trachten deze gronden langs minnelijken weg te verkrij- gen en een aanbieding te doem van f 0.75 per M2. Dit voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 1 stem, diei vam den heet Parlevliet. Verder is nog ingekomen, een adres van ds. Meijering en zestig1 andere ingezetenen om niet te besluiten tot wegneming van de KwakeiLbrug of anders hiervoor een am. dere (brug dn de Dlaaitis te stellen. Od voorstel van den.» voorzitter wordt besloten dit adres te behandelen bij I bet -volgende mint der agenda: Voorstel van i eenige raadsleden omtrent het da aast ellen -van een brug over den Rijm. Od verzoek van den voorzitter CAcht de heer V a n T o 1 het adres nader toe. De voorzitter zegt. dat artikel 45 van het reglement van orde voorschrijft, dat voorstellen in handen moeten worden I gesteld van een commissie. Spr. stelt voor vüfti deze commissie uit vijf lieden te doem bestaan. De heer DeRuijter Z ij 1 k ei* vraagt of de benoeming van een commissie geen schade aan de plannen zou kunnen, toe brengen. De- voorzitter acht het wemschélijk, dat een commissi© benoemd wordt, die met dén meest mogalijkem sipoed aan bet werk gaat. Vervolgens doet d© voorzitter me- dedeeling van hetgeen aan deze zaak voor af is gegaan. 7 Augustus 1913 heeft de Raad besloten het plan tot verbetering van de vaart, naar IJmuiden aan te nemen' volgens de voor stellen. die daarover gedaan waren. Deze verbetering betrof den aanleg van, een kademuur, de verbetering van. oen brug" bij de Roskam en de Kwake1 brug. Deze bruggen zouden dan een breedte krijgen van 7 1/2 M., terwijl de onkosten volgens de raming f 31,100 zouden bedragen; voor de brug bij de Roskam f 6600 en voor de Kwakelbrug f 4400. 19 April* 1915 besloot de. Raad de beide bruggen, een breedte te geven van, 8 M. eiï bij te dragen in de kosten voor verbetering van een drietal bruggen te Leiden. Goed gekeurd werd (oen ook de regeling, waar op de kosten tusscben deze. gemeente en Leiden worden verdeeld. B. en. W. hebben ara deze vergadering een tweetal ingenieurs opgedragen bestek en teekeningen voor beide bruggen in ge reedheid' te brengen, om de aanbesteding zoo spoedig mogeliik te kunnen doen plaats hebben. Toen is bii B. en W. de vraag ge rezen. of het niet mogelijk zou zijn voor da Kwakelbrug d©t,s anders in de plaats te stellen, door langs de Noordzijde van de tiambaan een houten voetbrug te maken en een voetpad naar den Valkenburgschen weg. Voor de inwoners van de Zuidzijde van d© gemeente zou deze regeling veel aangenamer zijn. waar zij dan niet meer over de liooge Kwakeilbrug behoefden, ter wijl ook de kosten veel minder zouden be dragen. B. en W. hebben aan de ingenieurs op gedragen een teekeaiing hiervan w ma ken. Zij hebben toen verklaard, dat hot zeer wel mogelijk was aan het verlangen! van B. en W. te voldoen. Nadat dit ant woord' was ingekomen hebben B. cn W- aan de. directie van de Trammaa'.schappij verzocht, of zij ©en ingenieur wilden aan wijzen. die met de beide ingenieurs een bespreking kon houden over de vraag of een dergelijke voetbrug mogelijk was. Bij den ingenieur van fle Maatschappij be stond tegen een dergelijk pion geen ern stige bezwaren; de 'brug zou aan het Noor delijk gedeelte der bestaande brug mos ten worden aangebracht en de kostenl zouden voor rekening der gemeente ka men. B. en W. meenden nu, dat de zaak ge zond was. Zij schreven een brief aan tl® directie .der Trammaatschappij om vop gunning voor den bouw. Het antwoord was vel zeer welwillend, doch er moe® om technische 1/ezwaren afwijzend opl woe den beschikt. .Op. IS Maart, zïïa de icckaningen ea lp'

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 6