Leger en Vloot. Landen Tuinbouw. KERKNIEUWS. SPORT. WETENSWAARDIG. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Ingezonden Mededeelingen Een maand in Duitschiand. «tesxï. verkeerde. werd naar riet Hnmo-eo- naüsch -zteikenhuis en vandaan naar de Rijksklinieken overgebracht. Heidebranden. De Tilburgeche corres pondent van „De Tijd" meldt Telken jare als de lente in het land komt en de zon staat de beide droog te blakeren, dan hoort men hier bijna dagelijks van heide branden. Branden, waarmede somtijds kost bare uitgestrektheden boseh en boschgrond te loor gaat, die aan de betrokken eigenaars groole schade toebrengen. Zondag en Maandag zijn onder deze ge meente niet minder dan 25 H.A. verwoest. In den Reeshof verbrandden 15 H.A., toebe- hoorende aan de Heidemaatschappij, terwijl aan den Rielschen weg 10 H.A. van een particulier te loor gingen. Meestal ontstaat de brand door het roekeloos wegwerpen van brandende voorwerpen. Brandstichting. Als verdacht van brand stichting in bare woning is te Haren (Gron.) gearresteerd vrouw P. Ze is naar liet huis van bewaring overgebracht. Smokkelwaar gevonden. Onder Rilland Bath zijn door een schaapherder in een kreek 17 kisten met vet gevonden, die klaarblijkelijk daar waren neergelegd om te worden gesmok keld naar België. De bisten werden door de rijksambtenaren in beslag genomen. Staking. Na lange onderhandelingen is gistermorgen te Tilburg staking uitgebroken onder de arbeiders in bet kleermakersbedrijf. Bij 3 der gjootste patroons hebben de arbei ders bet werk niet hervat. De reden der staking is geschillen omtrent bet collectief arbeids contract, dat door de patroons-organisaties als onbillijk en voor ben onaannemelijk wordt verklaard. De staking zal zich, wellicht tot alle geor- ganiseerden uitbreiden. Onvoorzichtig. In een der kazernes te Utrecht waren een paar landstormplichtigen van het 4e landweerbataljon met een geweer aan het stoeien, niet wetende, dat het geladen was. Plotseling ging een los schot af en werd een hunner aan de hand getrofien. Gelukkig is alles betrekkelijk goed afgeloopen. Een onderzoek wordt ingesteld. Uitgeleide per vliegmachine. Gistermid dag landde voor het badpaviljoen op het strand te IJmuiden de Nederlandsche vliegmachine M 1, waarin de vliegers luitenant ter zee 2e kl. Nieuwonhuizen en de 2de luitenant der infanterie Van Oosten. Zij waren van Soes- terberg gekomen om het ss. Koningin der Nederlanden uitgeleide te doen, aan boord waarvan zich bun kapitein-instructeur bevond op reis naar Indië. Zoowel de landing als bet weder opstijgen geschiedde zonder eenige hindernis of storing. Be oplichting te Amsterdam. De politie te Amsterdam heeft gisteren een bewoner der Fokke Simonszstraat aangehouden die ver dacht wordt betrokken te zijn bij de oplich ting Yan f 22,000, waarvan onlangs een bank instelling aldaar het slachtoffer werd. Eveneens wordt hg ervan verdacht, be trokken te zijn bij den diefstal van f2000 uit de brandkast der firma Geseher en Kemper op den Nieuwendijk. Dezer dagen werd in verband met laatstgenoemde zaak door de jus titie huiszoeking in zijn woning gedaan, doch toen was de vogel gevlogen. (Hbld.) Inlijving ficfttfoig 1916. In de hieronder vermelde tijdvakken zul ten van de dienstplichtigen der lichting 1916 worden ingelijfd: 1. in het tijdvak van 1620 Juni 1916: a. de dienstplichtigen, itoegewezen- aan bet koaps pontonniers en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte; b. het thans nog ow/rschietend gedeelte van de getallen der diensplichtigen, toe gewezen aan de gevallen der dienstplich tigen, toegewezen aan de compagnieën wielrijders, met uitzondering van hen, die bet in art. 70 der Militiewet bedoelde be wijs van voorgeoefendheid hebben verwor ven. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd; 2. in het tijdvak van 15 Juli 1916, de helft van de getallen der dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten huzaren. Alleen om zeer gewichtige redenen [waaronder in dit geval ook studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan. deze Sn te lijven dienstplichtigen, uitstel van de eerste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangens bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlóg, te kennen geven, met oven-legging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. In hert verzoekschrift zal de dienstplich tige behooren te vermelden de gemeente voor welke hij Is ingeschreven, alsmede het korps en het korp sender deel waaraan hij is toegewezen. De dienstplichtigen zullen echter reke ning moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. De L. T. B. Op eene vergadering van het hoofdbe stuur van den R. K. Dioc. Lan.d- en Tuiinv bcuwbond in het bisdom Haarlem is be sloten de werkzaamheden, verbonden aan het secretariaat op te dragen aan den heer Engels, en dm beer A. J. van Benthem te benoemen- tot technisch adviseur in ver schillende bedrij f&aang elegemheden. Deze functie zal bezoldigd worden. Tot dit laatete werd besloten uit een iil 1 ijkhoidsoogpunt, wijl men van iemand advies kan verlangen in technische aan gelegenheden zonder vergoeding, en ook, wijl men de zedelijke verplichting gevoel de den heea- van Benthem oompjensatie te verieeoieai, wegens het verlies rijner be trekking aJLs bezoldigd- secretaris van dén vo-ormalinen Prov. N.-H. Boerenbond. De zorg voor de totstandkoming van een vereenig-ing van kaasproducenten wend opgedragen aan den R. K. Boerenbond, aangesloten bdi den. L. T. B. Een commissie, bestaande uit de hee- rem, H. Klaver. A. J. van Benthem, A. H. J. Engels en dien heer mr. A. Tepe, wend dngesteud. tot. bastudeering van het Land- beuwhuishoudkundig onderwijs voer meis jes uit den boerenstand. De bedoeling is, zoo mogelijk, dit onderwijs te doen geven geheel zelfstandig uitgaande van den L. T. B. Naar aanleiding van een gerezen ar beidsgeschil in een der afdelingen werd de oprichting van een permanent scheids gerecht aan de orde gesteld, tot oplossing van meer dergelijke geschillen in de toe komst. De bedoeling-daarvan is: de over eenstemming dn dergelijke gevallen, tus- schen patioons en arbeiders zonder sitrijd te verkrijgen. De voorbereidende werkzaamheden voor omzetting van de Centrale Boerenleen bank in een Centrale Land- en Tuinbouw- bank als offiicieele instelling in den L. T. B., zijn thans zoover gevorderd, dat Woensdag 17 Med a.s. een buitengewone aigemeene vergadering van do Bank zal worden gehouden, waar bovenbedoelde, of ficieels aansluiting als voorstel op de agenda staat. De generaal der Dominicanen. Den 17en Med zal de Hoogeerw. Pater Hyacinth Cormier. Genetraal-Overste der Dominikamen-Oirde, den dag' herdenken waarop hij vóór 60 jaren de H. Priester wijding ontving. ATHLETIEK. Wedstrijden 4e Lisse. Het dag. bestuur d-er N. A. U. heeft aan de voetbal ver e-eniging Lisse te Lisse toe- t lemming verleend tot het - organ is eeren va1 athletiek-demonstraties en wedstrij- dtin op 7 Med a.s. Aan de-z-e wedstrijden zullen ook miet- Unie-leden mogen deelnemen. Pootje baden is ongezond! ..Moleschott" schreef hierover: Dat de werking van een dergelijk zeevoetbad een gunstige zou zijn, moet ontkend worden. Het kan slee hts beschouwd worden oils een" gewoon bad, waar dan slechts een gedeel te van bet lichaam dn bet, water komt en het overige deel door loop en, of door an dere Uohaamsbewegingeax, in het zweet geraakt. Weet niet haast ieder, dat een frieoh hoofd en warme weten gezond is en het omgekeerde niet-! Ook h-et met bloo-te voeten in het zand loop en weidt door vele kinderen slecht verdragen. Het ware te wenschen, dat ieder, .die het strand betreedt, een gedrukte waar schuwing ontving; Po-otje-baden is onge- zondl Middagslaapje. De spijsvertering eiisoht rust of althans matige beweging na het eten, maar deze rust mag nooit overgaan in slaap, daal de slaap, dde op zich zelf reeds de spijs vertering tegenhoudt, ook nog de werking d-er org-anem verzw.aM. Daaa*bij bevordert het middagdutje ook nog de traagheid, en verhindert indirect -dat de stofwisseling snel en volkomen verricht wordt. Dus, heeft men ziirih aan een middag slaapje gewend, dan moet men zich deze gewoonte weer afwennen met alle moge lijke kracht, hoe moeilijk het ook is om een aangenomen gewoonte te moeten op geven. Doch men bedenke, dat dit middag slaapje noch-voor deai geest, noch voor de veerkracht van het lichaam bevorder lijk j-s. Moleschott." Chroomproductie. De voornaamste producenten van chroom zijn: Nieuw-Caiedonië met 50,000 ton jaarijks. Rhodesia met 62,000 ton, en Rusland met 20,000 ton. De grootste producent ter wereld is Rhodesia (Britsoh Z.-W. Afrika). In 1912 had dit land- 61,548 tooi. waarvan de helft- geëxporteerd werd naar de Ver. Staten. Cali-fomië voerde- in 1912 50,000 ton uit, grootendeel-s naar Duitschiand en de Vea\ Staten. De chroom- maatschappij, dde toezicht heeft op de mij nen van Nieuw-Galedonië, js voornemens hydro^eiectische inrichtingen te bouwen van 150,000 pkr., om ijzerchroom te ma ken. Uit deze gegevens, verstrekt door den geologise hen dienst van de Ver. Staten, blijkt, dat bijna de geheele cbroompro-duc- tie de Tiirksch-Aziatische mijnen alleen uitgezonderd beheiarscht wordt door het Viervoudig Verbond. In Franschè vak- tiidschriften vinden we de- me-ening uitge sproken. dat. on verband met de belang rijke rol, die chroom speelt in de moderne metaalindustrie, de behoefte aan chroom een van de redenen is geweest-, die de cen trale mogendheden er toe gebracht hebben de verbinding met Turkije te herstellen. Linofeum-sctioenzolen. Er zijn al heel wat vreemder s'toffen voor leder-surrogaat voorgesteld dan lino leum. Wellicht wilden de fabrikanten er niet de aandacht op vestigen dat ook in vredestijd licht en goedkoop schoenwerk wel met behulp van linoleum ineen gezet Werd. Thans kan men er echter gerust voor uitkomen, dat -een paar linoleum zo len, die misschien een dubbeltje per -stuk kosten, zoo gek niet zou zijn. Men weet, dat -linoleum 'een ©tof is, die uit jute- wee fsël bestaat, waarop een plastische laag aangebracht is, bestaande uit lino- xyne (geo-xydeerde lijnolie), hars, kurk- meel eai kleurstoffen. Patronen woa'den er op gedrukt ..inlaid" is linoleum met mo- zaiek. Nu is het natuurlijk niet moeilijk de hiars-lynoxyrue-massa, het z.g. ïino-leum- ceinent, was te veranderen, om aan het product andere eigenschappen te geven, die hij het nieuwe gebruik zouden pas sen-. Zoo heeft men bijvoorbeeld vroeger in Duitschiand al een kaoetsjoekhoudend li noleum gemaakt, dat de gummi zolen nog al nabij kwam. Teer-pek of asphaltachtige producten zullen misschien zeer goed op hun plaats ziin in de linoleum-ma©9a, die er samenhangend en tegen watier bestand door zaJ kunnen worden. Aangezien zulke zolen geplakt, genaaid of gespijkerd moeten worden, kan ook met de manier van bevestiging bij de sa menstelling der massa rekening gehouden worden, Of zij echter genoeg do-orwasemen, om gezond te ziin, is een andere vraag. Kalk voor het itichaam. Er wordt veel kalk uit het lichaam afge voerd en er is aanvulling van deze hoe veelheid door voedsel noodig. Zal dat in voldoende mate plaats hebben, dan moet aan de volgende voorwaarden woa'den vol daan: lo. de hoeveelheid kalk moet niet te ge ring zijn; 2e. de darmwand moet niet de geschikt heid bezitten om in voldoende mate kalk door te laten; 3e. de cellen moeten in voldoende mate de kalk opnemen (assimileeren), 4e. in de urine moet niet te veel kalk' worden afgevoerd. Als aan al deze voorwaarden wordt vol daan, dan is iemands ,,kalkhuishouden" normaal. Men kan moeilijk weten of men een zuinige kalkhuishouding heeft. Het gaat daarmede als met voedselopname in het al gemeen: de een heeft veel, de andere weinig noodig. Dit hangt samen met: le. het ver mogen van spijsverteringsorganen om de spijzen in voldoende mate te verteren; 2e. de geschiktheid van de darmwand tot -door lating van kalk; 3e. het assimileerveimo- gen van de cellen. Laat een van deze fac toren te wenschen ove-r, dan heeft men veel voedsel noodig". De hoeveelheid kalk kan ook te gering zijn. In streken met kalkarm drinkwater komt het verschijnsel van slechte kiezen veelvul dig voor. Bij jeuking van de huid wrijft men de gansche huid stuk en de huisarts staat dan vaak voor een raadsel. Een wei nig calcium doet het gevoel verdwijnen, Ook bij inspuiting van anti-diphthiritsch serum ontstaat vaak uitslag, dat men met calcium bestrijden kan. Ook winterhanden en wintervoeten zijn met calcium te bestrijden. Als het blijkt, dat iemand te weinig kalk ontvangt, dan is dat aan te vullen b.v. door .calcium hij het drinkwater te voegen. Het hoogste kalkgehalt© vindt men in koemelk en kaas. (Uit een voordracht van prof. dr. IT. J. Hamburger). PURMERENB, 2 Mei. Kaas. Aangevoerd 24 stapels kleine fabriekskaas, 1' 64, 90 stapels kleine boerenkaas, f63,1 st. Cornissie f 61, 2 stapels middelbare f60. Handel vlug. Boter. Aangevoerd 1342 K.G., fl.551.60 per K.G. Vee. 414 runderen, vet vee, f 0,951,20per K.G.; 0 paard; 27 vette kalveren fl,10, fl.30 p.K.G. 633 nuchtere-, fl0-24,fok- f 16-30p.stuk, 230 vette varkens, f 0,810,91 pir K.G.; 121 magere id. f 3254 per stuk; 236 biggen, f1726perstuk~;lS37 schapenen lammeren. SNEEK, 2 Mei. Boter. Aangevoerd 0/0 v. Fabrieksaanvoeren 21/6 en 00/0, f 85. Noteering van de commissie der vereenig. voor boter- en kaashandelaren in Friesland: le soort f 85. Vee. Aangevoerd 690 koeien (48 vette), 11 kalveren, 235 nuchtere id., 1325 schapen, lammeren, 179 varkens en biggen. Prijzen van vet vee per Vz K-G. .vette koeien 48—52 c., varkens 40—42 c., arkens voor Londen 3941 c., kalveren prijshoudend. Handel in varkens vlug, nuchrere kalveren traag, rest prijs houdend. ALKEMADE. Geboren: Jacobus HeancLricus, z. van Th. J. van diea' Zweit en A. de Jonie. Ondertrouwd: J. P. Giesike 25 j. ear A. M.'vam. den Akkea- 26 j. H. C. Hooigenboom 30 i. en C. W. van-der Meer 22 j. M. Turk 23 j. en M. Bax 22 j. a 30 cent per regel. Vergiftiging van het bloed. Br ls geen verontschuldiging voor, ais gij er zelf aanleiding -toe geeft. Overvloed van urinezuur in het bloed is een kwaad ding. Bij sommige menschen voornt zich tweemaal zooveel urinezuur ails bij anderen. Het ontstaat gedeeltelijk uit vüeesch en andere sterke voeding, gedeel telijk uit weefsels van het lichaam bij in spanning. S Lach tof fers van urinezuur zijn rheuma- tisch, zenuwachtig, slecht gehumeuird, achterdochtig, Jijden aan hoofdpijn, zijn soms duizelig of worden gekweCd door plotselinge, vreemde pijn. Zij worden te spoedig oud en na verloop van tijd onkw.Sk- kelen zich hartkwalen, niergruis, verhar ding der aderen, waterzucht of de nood lottige Bright's ziekte (chronische uieront steking). Neemt uw maatregelen bij het eerste teek en van urinezuur 4c walen, want urine, zuur is het kwaadaardigste vergift, dat aan de wetenschap bekend is. Eet weinig vleesoh en niet te veel van hetzelfde voed sel. Drinkt melk en water. Neemt vol doende lichaamsbeweging en jrust, en slaapt meer. Gebruikt Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de verzwakte nieren te hea-stellen en verschaft aan deze organen de noodige hulp om hen in staat te stellen het urinezuur uit het bloed te filtreeréo.- Foster's Rugpijn Nieren Pillen verwij deren het urinezuur en andere niergiften, de gewone oorzaak van niersteen, blaas ontsteking en rheumatiek, en zij helpen het opgehoopte water bij .waterzucht af te voeren. Dit geneesmiddel werkt alleen op de nieren en blaas. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui» singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen- straat 41 en D. de Waai, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v post» wissel h f 1.75 voor één, of i 10.— voor 6 doozen. Eischt de echta Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne« venst. handelsmerk. 2636 LEIMUIDEN. Geboren: Petras, z. van J. Seuip en V. H. Spruijt. Elisabeth Johanna, d.' van A. Hogetooam en E. van Rijt-. Jaco bus. z. van J. Koomen. en G. Verwer. Omde/rtrouwd: H. C. Zeihof 29 j, jit en P. Buskermolen 24 j. jd. Getrouwd: J. de Vos 28 j. jm. en J. GroeneveHd 29 j. jd. Overleden: J. Nagtegaal 70 j. J Lék 75 j. J. Blom-mesteijn 59 j. LISSE. Gehuwd: W. Verduijn en F. VerduijM, P. van der Snoek em A. Minnaant. Ondertrouwd: P. van Vliet em C. A. van, der Meer. A. Hoogendoonn en A. v-an der Splinter. Geboren: Wallempje, d. vam A. in 1 Z Veld en G. Smink. Petromella Maria, d. van P. Romijn em C. Du-ine veld. I^onar-dus, z. van J. van Schooien en H. P. van der Meer. VOORSCHOTEN. G e b o ren: Cornells Gysbertus, z-. vaif C. G. Toil en A. II. ten BrummeCaar Arend Willem, z. van W. Dijkman en N. P. van Doom Wilheilmiinia, d. van J. Vermeulen em W. Later veld. Henidrika Huberta. d. van D. J. v. Cuiitembur-g en J. Po-tjewijd. Gehuwd: A. van Nood 32 j. en H. C. Pielanen 26 j. B. H. Plettenhurg 33 em G. van Zij 11 30 j. Ondertrouwd: P. Kairemans 26 j! en H. C. van der Krocht 2g j. Overdeden: J. J. Hedjn eeltig. vail J. H. Remmers waal 30 j. De zeereerw. pater Fabianus O. Cap. Min, heeft de vorige maand een studie reis door Duitschiand gemaakt. Van zijn bevindingen deelt bij o. a. het volgende mee in ,,De Tijd": „Reisindrukken" vraagt gij en „reisin drukken" zult ge slechts hebben. Geen studies, geen beredeneerde beschouwin gen. Ik behoor niet tot degenen, die zteh zelf tot rechters en autoriteiten duiven opwerpen na een oppervlakkige kennis name van iets. Maar „reisindrukken"... die krijgt ge yan zelf op uw zwerftochten, en mijne indrukken zijn gunstig voor Duitschiand. „Grossartig", „wunderbar-"; „ungeheuert" dat zijn de uitdrukkingen, die ge telkens en lederen dag opnieuw herhaalt, zoo dik wijls ge staat voor een nieuwe praestatie van echt-Duitsche kracht en echtiDuit-scbe teederheid. Kracht en teederheid, ge ziet het eene zoowel als het andere. Alleen niaar bar barisme en barbarendom ziet ge niet.. Ik herinner me de reisindrukken, welke eeia journalist voor enkele maanden te rug uit Duitschiand schreef in dit blad. Ik achtte toen die correspondenties over den soldatenvoorraad overdreven, maar ze waren het niert. Wat een soldaten Duitschiand nog heeft in het eigen land, jonge krachtige soldaten, moedige stijders, prachtige kerels in elke stad, op elk per ron. in eiken trein, 't is ongezien en on gelooflijk. De treinen loopen er, zooals men wel er; - zegt, ,,als de treinen in Duitschiand" Ge 'ent- er enkele duizende-n katern-eters af, en nergens vertraging, nooit ononthoud, a'r.ijd aansluiting van Kleinbahn op Gr- ssbahn en omgekeerd. Ze loopen „püiiktiich", met de regelmaat van een jiurwerk. Hoe bLjiroevend fs de indruk toch, als ge uit het oorlogsland komt, met den Duitschen trein precies op tijd in El- ten, op de minuut af op tijd, en ge ziet dan den Hollander voorrijden, heel be daard alles op zijn gemak, veel te laat, in Zevenaar nog meer te laat, op de brug van Westervoort opnieuw vertraging, vooraleer hij in Arnhem binnenloopt nog weer eens rusten en dan wachten op den sneltrein van Nijmegen, die, gelukkig de zen keer! nog veel meer te laat komt. We hebben onze reis gemaakt over Dus- jsietdorf, Kouten, Koblenz, Frankfurt., en we hebben in al die plaatsen vertoefd. We hebben met tal van menschen gesproken, en met allerlei menschen, uit den aard der zaak en van het land het meest met ka tholieken en met zeer vele priesters en kloosterlingen én ziekenverpleegsters en den eenigen indruk, dien we overal opde den is de indruk van een volk-in-kracht. Een groot volk, machtig door zijn kracht die vertienvoudigd wordt door een on berispelijke organisatie, een volk in wa penen van het hoofd tot de voeten, maar een volk ook aan den arbeid met alle vlijt. Van Heidelberg naar Stuttgart reisden we in den trein met twee heeren, die in onberispelijk Nederlandsch met Amster- damsch dialect hunne handelsbelangen' bespraken en nieuwe plannen overwogen. Niet weinig verbaasd keken ze elkaar aan toen ik on een geschikt oog en- blik tn even onberispelijk Neder- tandseh mijne belangen te ber de bracht. Al spoedig evenwel waren we in een druk gesprek en roerend waren we het eens: wat «en kracht in dat volk, wat een kracht, wat een kracht! „Zeg daarvan maar niets in Holland", voegde de Amster-dammier me vriendelijk toe. „Zeg het maar niet, want ze gelooven u niet en lachen u maar uit. Ik reis nog voortdurend, in Duitschiand en heb zoo dikwijls in Holland gezegd, wat u daar zei^ maar dan hen ik bevooroordeeld en ndot njiëhter genoeg. Dat-moet ge hooreni In Stuttgart was het een oogenblik om bang te worden. Onze trein, die daar stond, reads vol, met nog ternauwernood een plaatsje onbezet, werd, nadat een trein uit de richting Strassburg Metz binnenliep, op eenmaal bestormd en ge- nemen door een.' afzienbare massa Beier- sche soldaten. Met een vaart, met een la waai werd er op losgerend als gold hij een vijandelijk fort. Het waren soldaten, die van het front kwamen, dat was hun aan te zien en die nu met „Urlaub" op vacantie gingen naar moeder en naar de vrouw, wat hun even duidelijk was aan te zien. Daar zaten en stonden we, ten deéle gepakt en gezakt. De trein veel te vol, vol koffers, vol kisten, vol doozen, vol ran sels, vol sabels, vol geweren, vol versna peringen voor vrouw en kinderen, zonder licht en zonder lucht (tenzij bedorven lucht, die aan loopgraven, herinnerde); maar van niemand werd een enkele klacht gehoord en allen zouden we het hebben be treurd, zoo maar één enkel strijder een uur later met den volgenden trein naar zijn familie zou hebben moeten terugkee- ren. Wat heb ik me toen beklaagd niet- beter met het Duitsch en het Beiersche dialect op de hoogte te zijn. Hoe hartelijk werd daar gelachen, hoe uitbundig werd er ge- „ulkt" en ge-„wd!tselt"; hoe. liefdevol wer den staan- en zitplaatsen onder elkaar ver wisseld, heel voorzichtig, zonder den sla pende te storen, en hoe broederlijk werden viilgaret-ten, spek en brood onder elkaar verdeeld. „Grüss Gett, Hpchwürden, Grüss Gott", was de vriendelijke groet van die gemoe delijke strijders, en niet één verliet ergens den trein zonder een „Grüss Gott" aan zijn wapenmakkers, en uit een paar dozij nen van kelen klonk het hém tegen: „Auf iwtederzelien" en „Behü-f sie Gott". Als kostschoolkmderen zoo blij waren deze dappere Beteren en gebote» Stürraers, en als kostschoolkinderen zoo goedig en onschuldig straalde hun oog. W.aairom zou ilk op mijn beurt ook niet onbaatzuchtig uitdeelen van hetgeen be zorgde zielen me z.oo rijkelijk hadden jeeg^geven en heel gemoedelijke grens wachters me hadden laten behouden? Een paar dozijn Hollandsche sigaren en een 10-tal puike sinaasappelen e. m. a. gingen rond, en toen men hoorde, dat het van Holland kwam, klonk het heel spon- taon: „Leb' Wilhelmienchen, vive la Hól- lande!" In het Fransch spreken hadden ze het al len reeds aardig ver gebracht. Tallooze Franschè woorden en uitdrukkingen en spreekwoorden kruidden hun scherts. Neen, ze waren in de loopgraven nog niet verdierlijkt, ze waren nog niet bloed dorstig, niet afgestompt of verworden, ze zagen er niet naar uit dm ook maar een worm iets kwaads te doen. Een bewijs daarvoor, wat me zeer frap peerde. Ondea-weg werd de D-trein ge splitst en wegens plaatsgebrek werden, een paar ouderwetsche wagens aange haakt, waarin ook ons gezelschap moest geborgen warden. De wagen gaf plaats \cov 50 personen, maar verschillende moesten zich met oen staanplaats tevre den stellen. Alles was soldaat in den trein, allen waren ze meer dan een jaar in h-et veld geweest, ik alleen daartusschen als priester; en dm.cem hoek, in het mid den van de coupé, zaten een paar meisjes van nauwelijks 20 iaar. Maar niet één soldaat heeft- op die urenlange reis tot die. meisjes één woord gesproken, nog eenige toespeling gemaakt. Niet één van hen heeft gespot en gelachen, toen de dienstmeisjes heel devoot' den rozenkrans èn het gebe denboek voor den 'dag haalden en met stichtende godsvrucht hun devotie ver richtten. „Reisindrukken" zijn dat, die nog geen recht geven^ tot generaliseering maar terh zoo verheven en grootsch dat men ze onder de soldaten voor onmogelijk zou houden en dat ze verdienen openlijk to worden vermeld. Aan deze strijders breng ik gaarne hulde. In zulk gezelschap heb ik mogen reizen; ik noem het een voor- recht, dat het mij te beurt gevallen is. Die mannen en jongens, uitwendig zoo ruw] met half vereisten laareen, met jas-en broek vol winkelhaken, met sabelgordel, die met touwtjes werd aan elkaaï gehouden, mannen van wtie so® mige al gestreden hadden in Ser-i f vië en Frankrijk, leggen een BeierschJ schalksheid aan den dag, en een goedig heid, waarvoor men het gepantserde hart van den soldaat ontoegankelijk zou hou den. Zoo ging de reis verder en verder. Pasing, Pasing, zoo jubelden zij opeens. Pasing, Ls een plaatsje onder den rook van München. Al zichtbaarder werden groote brouwerijen, al grootea- de letters, waarmee de eene Münchener-Brau boven j; de andefe werd aangeprezen. Men smulde reeds van het bier, dat men aanstonds zou genieten. La France n'a pas de bière, zei me er een, en een tweede meende'lachendo dat een land als België, met zulk slecht bier, nooit den zegen van den hemel kunnen hebben. Intusschen begon- onze -machinist- to remmen. De Fe-ldgrauen stonden gepa^ en trewukt wie zon het geluk hebben irt nj. eerst uit te stiappen? i H „Grüs Gott" Hocliwürden, behut's Gott, >111 auf wiedersehen". Bedaard ging ik wat terug, om de Beieren over het perron zien stormen. Maar neen-, „bitte, ll0rf Ift Pater" en men liet mij voorgaan. Maar p nauwelijks voelde ik vasten grond "ontlat F den voet, of daar stormt men me voorlliji VI hollend maar den Miliitar-ausgaog, vaat honderden.vrouwen en moeders en ni®1^ jes en kinderen stonden, in wier actie armen en op wier Liefdevolle hart Beiersche pffensiefthans doodliep! it; EE

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2