Tweede Blad. Be JAARGANG. No. 2152 §c£eidóQhz(2ou/tcmk Donderdag 2 November 1916 Uit de Omgeving. ALKEMADE. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van burgemeester jVan Wichen vergaderde de raad dezer ge meente. Afwezig waren de heerein Los en Straat- bof. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat d.d. 28 Oct. de boeken en bescheiden van den gemeen teontvanger door B. en W. waren gecon troleerd en in orde waren bevonden. In kas was een bedrag; van f 8767.65. Voorts deelde hij mede, dat Ged. Staten bobben goedgekeurd het raadsbesluit, waar bij de presentiegelden van de raadsleden werden gebracht op f 400, alsmede het be sluit inzake Middenstanclscredietrisico's. De verordening inzake het sluiten der tapperijen op de dagen van eventueele de mobilisatie werd op aanwijzing van Ged. Staten eenigszins gewijzigd en opnieuw ivastgesteld. Door deoi Commissaris der Koningin zijn tot zetters van Rijks Directe Belastingen herbenoemd, de heeren P. Kokshoorn en A. Los. Op verzoek van de woningbouwvereni ging Alkemade, wordt een stukje gemeen telijk bouwterrein bij de Fransche brug ter beschikking van genoemde vereeniging gesteld tegen een jaarlijksche erfpacht van f25, ten einde aldaar arbeiderswoningen te bouwen. Op voorstel van B. en W. wordt aan de felectriciteitsfabriek te Leiden in erfpacht gegeven, gedurende den tijd dat er con. cessie is verleend door de gemeente, de grond, waarop in de gemeente de kabel huisjes en de tranformatotkuilen zijn ge plaatst. Een verzoek van P. Roelofs te Oude-We tering om van C. van Tol over te mogen lemen de huur van het land van de ge- neente, gelegen te Huigsloot, gemeenta Haarlemmermeer, wordt aangehouden tot Ie volgende vergadering, omdat men oor deelde dat men hierover niet voldoende in lichtingen had verkregen. Mede werd aangehouden een verzoek van fla gemeente Haarlemmermeer, om mede werking ten einde een goeden verkeersweg te verkrijgen, van Abbenes naar Huigsloot. B. en W. stelden voor ont afwijzend erop Ie beschikken, doch op voorstel van den heer Strijk zal er eerst een nader onderzoek plaats hebben. De voorzitter deelde voorts nog mede dat door de gemeente steekturf was aange kocht tegen f 4.10 per 1000, vrij in de berg plaats. Naar aaneiding van deze mededeeling, alsmede in verband met de beschikbaar stelling van regeeringslevensmiddelen, ont stond een vrij langdurige discussie, waar bij tevens werd besproken de handhaving van de maximumprijzen in de gemeente. Over het algemeen werden de genomen maatregelen door den burgemeester goed gekeurd. Tot hoofd van het te geven her- halingsonderwijs aan de o. 1. school a.d. Kaag werd aangewezen de heer D. Klees en voor het geven van handwerkonderwijs Mej. v. Werfum. Een voorgestelde af- en overschrijving op de begrooting 1916 tot een bedrag van f685 werd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde de regeling fler straatverlichting gedurende den nacht, waarvoor door den heer Dr. v. Dooren een uitgewerkt plan was ingediend, B. en W. stellen naar aanleiding hiervan voor hen te machtigen om bij wijze van proef voor Roqlofarendsveen schakelklok jes aan te schaffen, welke per stuk, met inbegrip van montage, f 100 kosten, een en ander onder voorwaarde, dat de electrici- teitsfabriek die bedoelde klokjes levert, de goede werking ervan garandeert. Het kohier schoolgeld over het 3e kwar taal 1916 wordt vastgesteld tot een bedrag vaii f 308.90. Op voorstel van den heer Bonda wordt besloten het achterstallige schoolgeld en hoofdelijke omslag van 1915, niet meer te innen, tenzij geacht kan worden dat de schuldenaar voldoende gegoed is om te kunnen betalen. De begrooting, van het Burg. Armbestuur over het jaar 1917 wordt vastgesteld op f 61.22i; die van het bestuur der Gemeene Armen van Rijpwetering op f 3078.75 en die van de Vrije en Lage Boekhorst op f 875. Bij de rondvraag vraagt Dr. van DQoren of hel mogelijk zou kunnen zijn in de ge meente een lokaal telefoonnet te verkrij gen, waaraan behoefte bestaat. De voorzitter zal er naar informeeren, hoewel hij vreest dat het niet zal gaan. De heer de Jong zegt dat met het oog op de eischen door het Rijk aan de inma- kerijen gesteld, het noodig is dat er in de gemeente zoo spoedig mogelijk waterlei ding komt. Hierna wordt de vergadering gesloten. KATWIJK. Gemeenteraad. Voorzitter de lieer J. H. de Waal Malè- fij t, burgemeester. Afwezig tie heer C. den Duik. Er is een vacature. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet vervolgens mededee ling van de volgende ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopname, zijnde f 4057.491. Missive van Ged. Staten, waar bij wordt goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop van gronden aan de Chemi sche Industrie. Dat in het college van zet ters benoemd zijn de heeren J. A. Best en M. v. Egmond. Verzoek van de Ned. Ver eeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, bijtijds maatregelen te nemen, om in de tijden van dern Wilisatie de drank gelegenheden te sluiten. Verzoek van de onderwijzers van Katwijk tot vaststelling van een nieuwe salarisregeling. Een voor stel. van den heer A. de Klerk tot aankoop van gronden ten N. van het Prins Hendrik kanaal, tot verbreeding van de kade ten N. van het Prins Hendrikkanaal, voor h§t m eerend eel in eigendom aan Rijnland, het maken van een viaduct, en het doortrek ken der straat. Verzoek van. de erven Bons- ma om" de haar nog toekomende pensioen gelden. Al deze stukken worden in han den gesteld van B. en W. ter fine van prae- advies. Alvorens over te gaan tot punt 2 'der agenda stelt do ^oorzittec voor, eerst het laatste punt der agenda te behandelen, n.l, de vaststelling kohier H. O., dienst 1916, daar deze vaststelling nog deze maand op afdoening wacht en bij verdaging van den raad dit niet zou kunnen geschieden. B. en W. bieden vooreerst hun verontschul digingen aan, dat die vaststelling H. O. zoo la&t aan de orde is gekomen. De schuld is echter niet geheel aan B. en W. Alle omslagen die op het kohier voorkomen zijn immers vergeleken met de Rijksinkomsten belasting, zoodat -niet alleen naar schat ting, maar volg.ens voldoende gegevens is te werk gegaan. Bij de wisselvallige in komsten moet het gemiddelde, zoo luidt de verordening, over de laatste 3 jaar geno men worden, na aftrek van. de oorlogs winstbelasting. Dit alles bracht veel extra werkzaamheden mede. Nu echter is alles zoo aocuraat mogelijk vastgesteld. Verschil lende leden wenschten, naar aanleiding dat er personen niet op het kohTer voor komen, het woord, zoodat de raad in ge heime zitting overging. Na heropening wordt medegedeeld, dat het percentage van 3i op 2£ wordt ge bracht. Voor de stembureaux te Katwijk aan Zee voor de verkiezing van leden der Ka mer van Koophandel en Fabrieken worden aangewezen de heeren L. Kruit, D. Ouwe- hand en S. Parlevliet. Voor Katwijk-bin- nen zijn B. en W. geplaatst. B. en W. brengen vervolgens praeadvies uit op het voorstel van. den heer de Ruiter Zijlker,. inzake de aanvulling; of wijziging van het reglement van orde voor den ge meenteraad, waarbij de voorsteller aan dringt, na afhandeling der agenda aan de leden gelegenheid zal woren. gegeven tot het stellen van vragen aan den voorzitter en dat bij de beantwoording en bespreking daarvan alle leden het recht zullen heb ben aan de discussiën deel te nemen en bij de herziening van het reglement van orde een bepaling van bovengenoemde strekking in te lasschen. B. en W. zijn van meening, dat de gelegenheid er altijd is, dat het op de convocatiebiljetten' voorkomende ver zoek, om vragen minstens 24 uren te voren in te dienen alleen geschiedt, om een na der onderzoek mogelijk te maken en opdat B. en W. daarop een welonderzocht en overwogen antwoord kunnen geven. Om trent het discussieeren heeft de heer de Ruiter Zijlker naar het schijnt het oog op het houden vari interpellaties. Dit is niet in het reglement van orde opgenomen. B. en W. hebben echtér geen bezwaar dit in de verordening op te nemen. Over het 3e punt zouden B. en W. voorstellen nog geen beslissing* te nemen. Na eenige discussie wordt conform het praeadvies van B. en W. besloten. B. en W., praeadvies uitbrengende op het verzoek van het hoofd der o. 1. school te .Katwijk aan den Rijn tot herziening zij ner jaarwedde, kunnen geen aanleiding vinden op .dit verzoek in te gaan. D$ ver gelijking,, die adressant trekt tusschen zipa jaarwedde en die van burgemeester, se cretaris en ontvanger, gaat daarom niet op, omdat die jaarwedden geregeld wor den in verband met de uitgebreidheid der gemeentelijke administratie. De heeren L. Kruit, Dr. A. J. v. Walsum, H. E. de Rui ter Zijlker dringen om- verschillende rede nen op een salarisverhooging aan. Op gronden, ten vorigen jare door B. en W. reeds aangevoerd, werd ten slotte afwij zend op het verzoek beschikt. In behandeling komt nu een verzoek van den heer A. Parlevliet te Katwijk aan Zee om dispensatie van art. 22 der verordening op het bouwen en sloopen, teneinde te kun nen bouwen een houten pakhuis voor den heer H. G. Lammens in de zanderij ,,De Ridder". Ofschoon het te bouwen pakhuis ligt op een deel der gronden, begrepen in het onteigeningsplan voor het maken van een berghaven, vinden B. en W. geen re den, daar voldoende op het onteigenen van die gronden is gewezen, hierop afwijzend te beschikken, aangezien dit slechts een houten schuur is. Aldus wordt door den raad besloten. Alsnu zijn aan de orde de vooretellen van B. en W. ter uitvoering van de Distri- butiewet 1916: n.l. het sluiten van een re geling met de gemeente Leiden, waarbij aan B. en W. machtiging zal worden ver leend om die artikelen, die zij 'gewenscht en noodig oordeelen, te betrekken van het Leidsche Levensmiddelenbedrijf. De hoe veelheden der krachtens deze overeenkomst te verstrekken artikelen zullen ten hoogste gelijk behoeven te zijn aan die, welke door het gemeentebestuur van Katwijk bij de Regeering zijn aangevraagd; 2e. het vast stellen van eene bedrijfsverordening op het beheer van het levensmiddelenbedirijf, waarbij de leiding hiervan worde opge dragen aan een administrateur, bijgestaan door een of meer ambtenaren. Hiertoe wordt z. h. s. door den raad besloten. Ten einde de Tuinbouwvereeniging al hier te kunnen helpen aan grond voor een aan te leggen veilingsterrein zijn door den raad pogingen aangewend om van den heer van Wassenaar van Catwijck het terrein ,,de Rijnweide" t$ koopen voor de somma van f 28.000. B. en W. geven in overweging tot aankoop dier gronden te hesluiten, daar de prijs niet te hoog is. De grootte bedraagt tezamen ruim 4 H.A., waarvan de Tuinbouwvereeniging „Katwijk en Om streken" ruim 1 H.A. zal willen koopen voor de somma van f 8750. Dit komt de energieke jonge vereeniging" wel toe.' Het overige land zal door verhuring geen na deel aan de gemeente veroorzaken. De heer Meerburg merkt hierbij1 op, dat de Tuinbouwvereeniging een mooie hoek heeft gekregen, het overige is minder gunstig gelegen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Met het oog op de buitengewone tijdsom standigheden stellen B. en W. den raad voor de ambtenaren en beambten der ge meente met een inkomen beneden f 900, een toeslag voor eens toe te kennen van f 20. De heeren Meerburg, Parlevliet en A. de Klerk pleitten voor een verhooging van f 50 ineens, welk voorstel in stemming ge bracht,. verworpen wordt, waarna het voor stel van B. en W. om f30 salaris toe te kennen, wordt aangenomen. Hierna wordt de raad geschcxrscht tot des avonds 8 uur. Ir de avond1 vergadering wadd behan deld en aangenomen de begrooting van de bedrijven en de gemeentebegrooting, slui tende in ontvangsten en uitgaven met feen bedrag van 1332,315.521/2. Gemengde Berichten. Het conflict bij de firma Verkade Co. Men schrijft uit Zaandam: Door een 20-tal a/ribeiders georganiseerd' in tien mo dernen vakbond zijn een loioneisch en an dere voorwaarden aan de firma tuangebo den alls zon zullkis uitgegaan zijn varThet gëhieelle .perseneed hetwelk uit ruim 100 man bestraat. Eerst toen d/at was geschied werd -een penao n eeWengadering belegd, waar medegedeeld werd wat was geschiedt en verzocht bon door het aannemen eener iruo-tie goedkeuring uit te spreken over de handelingen flier 20 man. Hiervoor nu heb'ben de Katholieke arbeiders in dienst der firma bedankt. Zij waren van oordeel dat wanneer dioor en namens het perso neel arbeidsvoorwaarden moesten worden aangeboden, alflereerst de betrokken werk lieden medezeggenschap in het stellen Hier voorwaarden moeten hebben. Nu flit niet is geschied, nu buiten de arbeiders om die voorwaarden zijn gesteld possen rij er voor in het gareel van den modernen bond te 'loopen en dit te meer omdat de firma ofschoon ailtijd bereid' ftiet de vakvereeni- gingen te onderhandelen nu gezien het gemodder van tien modernen bond liever met hel personeel zelf onderhandelt. De hoofdzaak waar het om gaat is het loon van jpl.m. f 16.25 te verhoogen op f 18 per week. In een vergadering der R. K. aibeddarê bij de firma is een motie aang-enoanen waarin het optreden der moderne arbei ders wordt afgekeurd', terwijl wordt beslo ten inzake de fe benoemen „keren" uit het ■personeel waarmede de firma wil onder handelen een afwachtende houding aan te nemen. In 'de motie wordt het vertrouwen gesteld in de firma Verkade, we'tke gedu rende den crisistijd steedis heeft getuigd, dat de arbeiders in dezen tijd' dienen ge holpen te worden. 55HHi Bedorven vieesch. Te Breda zijn alle achttien zusters van de R.-Kath. Meisjes school aan de Leuvenoarstraat ongesteld geworden, ten gevolge van het eten van bedorven Vieesch, Door den pTactiseerenden geneesheer ait- dfaar werdi vergiftiging geconstateerd. Het onderwijs moest voorloopig gestaakt worden, zoodat de schooljeugd van een extra vacantia geniet. Doof een trein gedood. Maandagavond is te Eist de postbeambte Derksen door een trein overreden en gedood. Een meevaller. Blijkens de memorie van wijziging betreffende de gemeen tebe groo ting van Arnhem voor 1917 wordt de opbrengst der beflasting op tie tooneel-vor- tooningen en andere openbare vermake lijkheden, nu de betrokken verordening eenige maanden in werking is, geraamd op f 20,000, terwijl aanvankelijk deze op brengst op 10,000 was geschat, Uit den gemeenteraad van Schore. De voorzitter (burgemeester) deeflde mede, dat het jachtgezelschap „Zeelandia" pan de gemeente voor de nieuwe raadszaal- de ze tels zaJl schenken. De voorzitter zelf dacht daarhij een voor zit tenazetel aan te bieden, de heer GUurum oen tweetal schilderijen voor wandversie ring en de ambachtsheer van Schore en Vlake een gasBiaanp. Het raadslid Verbaagen verheugde zich! over fleze schenkingen, doch wenschte te weten of de voorzitter tiit cadeau heeft gekocht van de"f 131, die hij liet vorig ij aar aan gemeentebelasting heeft ontdoken, dan wel of het feen spontane gift is. Zoo dit laatste het geval is, blijft de voorzitter nog f 131 aan de gemeente schuMig. De voorzitter noemde een dergelijke vraag grievend en vroeg den leden, hoofd voor hoofd, hun oordeal. De heer Rottier (wethouder) zeide het ook erg grievend te -vinden. De heer Veflhaagen: „Dat begrijp ik, want u hebt ook rvog f 156 van ontdoken gemeentebelasting in u/w zak." Alle leden keurden het door den heer Verhaogen gesprokene of. De heer Verhaag en: „Zeker keuren de heeren dat af, omdat zij er debet aan gijn." Prettige toestanden daar in Schore! Doodeiijk ongeluk. Toen Maandag middag de heer R., pachter der groote bcorerihJofst-ede „Stammenhiof" te Schin- nen, behulpzaam was bij het wegrijden van een stoomdMTSchmaohin.es had bij het on ge'uk te struikelen over een hoop ptroo, tengevolge waarvan hij onder de machine geraakte en het zware gevaarte over zijn borstkas reed. De ongelukkige bleef op de plaats dood1. Smokkelende Edelachtbare. Het lid van den Raad der gemeente Bellingwolde, de heer J. Udema, is aangehouden wegens het smokkelen van koeien. «Grensverkeer. Men schrijft van de Oostgrens aan het „Hbld.11: Het grensverkeer wordt van Duitsche zijde steeds meer bemoeilijkt. Duitsche pas sen, afgegeven voor een reis per spoor naar ons land, zijn niet meer geldig, wan neer men naar Duitschland wenscht terug te keeren, om te voet het naaste Duitsche grensstation te bereiken. Omgekeerd gel den passen voor een voetreis naar ons land niet voor een terugpeis per trein. Het onaangename'van de eerste bepaling on dervond dezer dagen een Duitsche dame, die haar familie in een Nederlandsche grensgemeente bezocht. Om zoo spoedig mogelijk haar land te bereiken zooals hieronder blijkt, waren alle reden hier voor aanwezig begaf ze zich 's ochtends te voet naar de grens van het dichtbij ge legen Duitsche grensstation om haar reis' per trein voort te zetten. Door de Duitsche wacht werd haar echter aan de grens me degedeeld, dat zij slechts per trein haar FEUILLETON. Na de negende ure. Avilius Flaccus ontving hen koud maar net jal'le eerbetoon. Men bet'.eedigde niet ongestraft die vrienden van den keizer. De prefekt rekende op het volk om de woede tekoa'ien die hem bezielde. Hij bedroog zich niet. Reeidls den anderen morgen stelldfen Alexandrians een spotop tocht. samen. Zij iadden zich meester gemaakt van een armen gek, dien zij met een stroomantel hadden gekleed, zij hadden hem feen riet- stok hls schep ter gegeven en hem naar het gymnasium gevoerd en hem aan de veie&ring der geloovigen voorgesteld met ®at gevleugelde woord: ,,de koning der loden.". Welk een herinnering, Dë geliefde Mees ter was ook tot spotkoning gemaakt, toen flatus hem het volk toonde met de woor- toi: „Zie de mensch1". De verachting van dit vreemde volk, tiat heel het Jaodsche v°ïk bespotte in zijn koning, was het niet een vreeselijk antwoord; van Gods toorn tip de haat van den mensoh? Welke straf 2öii Hit hardvochtige volk treffen? De kre ten tegen de Joden verhieven zich, eerst ter Sluiks, toen dreigendeir als men zag, flat de foverheid ze aanmedigde, eindelijk woest *n dreigend. i.Wij moeten op alles voorbereid zijn'', ?eide 'Gamaliel. Deze onvoorzichtigheid heeft den haat tiloen ontbrandden, welke lang smeullde. Het nietigste toevall tot een algemeene slachting voeren. T zijn van die uitbarstingen van woede daarin mep zidh niet vergist. Avjliuja FJacous hindert ons zelfbestuur, onze rijk dom en ook ons winstbejag, onze fech'an- rieilijke woekerhandel, die ons geslacht =hier onteeren. Wanneer hij een middel vindt om het ivolk tegen ons lios te laten en tegeiljjk rien keizer te vleien of te ontzien, dan zijn wij verforen." Suzanne's besluit was spoedig geno men. Hiera-kon niet meer na,air Hen tem pel van Serapis terugkeeiren; zij bleef dus bij My.lene. Suzanne besloot zich weder bij haair broeder te voegen, bij Pb ion, Melcea, Rozane, bij allien die de eawot- ging bedreigde Tevergeefs simeekle My- lene haar onder tranen om te blijven, om zich niet bloot te stellen aan (het gevaar; Suzanne bleef standvastig. Eij maakte haastig hare toebereidselen en be'oorfde dikwijls met Gamaliel te ziufil'en komen om hare '.vriendinnen tot (het Doopsel voor te bereiden. Men besloot zelfs, dat alf.e ver gaderingen der eerste geloovigen in het Grieksche paleis zouden gehouden wor den, wijl dit een veilige plaats was en van verschillende zijden te bereiken. „Mijne zending bij u is geëindigd', lieve zoster""1, zeade Suzanne, Mylene voor 't laatst omhelzende. „Nu begint de uwe bij Hiera. Wij zijn als die hardloopeus d'er oudheidL die de heilige flambouw van hand tot band overreikten. Maar ivat er ook gelbeure, denk er aan, diat het licht der Ghristenen nooit gedoofd bal wor den." En zij voeigide er zachtjes nog veile woorden van troost en hoop bij. En, als een soldaat van Christus, ging zij een voudig haar post bezetten in den strijd. XIII. Suzanne en Gam,ad iel begaven zich naar het Joodische kwartier, naar de woning van den fep perrabbij n. Op dit oogenblik was dit do eenige veilige en versterkte plaats. Na Vele voorzorgen opende men de deur voor hen. Overal ontwaakten de dienaars. Men was in slaat van beleg. Het huisgeizin van Alexander Lysima- chus was bijeen. Suzanne en Gamaliel werden door hunne vrienden met vreugde begroet. De radelooze angst van allen leek Vreemd in li ie prachtige omgeving. Agrippa was heengegaan, gevolgd door Marcus en Alexander Tiberius; men be hoefde dus niet (meer de onrust te verber gen, waarvan hij de oorzaak was, Alexan der Lysimachuis, die Gamaliel hoogachtte, sprak hem over zijn vrees; Gamaliel be moedigde hem met kalme en ernstige woorden. Hij bood zijne tusschen kornet aan bij den prefect, misschien dat hij, als vreemdeling, al® een die te-Jecrwzalem ge- eerd was, iets zou vermogen. ,Ook PhiUbs had zijn studeercel verlaten om zich aan zijn volk te wijldenhe led'en Tan het "Sanhedlrin hadden hem ieder oogenblik noodig. Phito® betreurde zijn loven van kalme beschouwing. „En dat nu Juist", zeide Gamaliel, „nu dat uwe woorden mij overmeesteren, nu ik stilte en rust noodig 'had om te overwegen en te bestudeer en. Ach, mijn vriend, ik had u tot onze geleerden wil len brengen, en in hun tegenwoordigheid, had ik u willen ondervragen en antwoor den, bonder twijfel was ik het met u 'eens /geworden. Nul i6 mijn inwendig leven verstoord, nu behoor ik alleen aan mijn volk.'1 Helcea en Rozane maakten zich van Suzanna meester en spraken zachtjes met haar. „Is dat nu een tijd pm te babbelen?" riep de harde Sara. „Thans, nu feen doch ter Israels al haar tijd moet bestedein om de wraak van den Almachtige af te sjneek&n over den vijand', die voor lie poort 6iaat?" Ja, fcr was Iets anders te doen. Maar .Sara ging verbitterd heen en wilde niet luisteren. De dochters van den opparra- i ?jn, in den eelrsten ijver van haar doop sel, bekommerden zich meer om de zege- oraal van -Christus, dan om de gabeurte- riissen daarbuiten. Het ^niéuws der be keering van Hiera en Mylene vervulde hen met vreugde. En Suzanna moest eens alle bijzonderheden iverteïlen voor zij haar spreken kon over het dreigende gevaar. Het was wèl dreigend. Men kon niet- veilig buiten Ihet Jodenkwurtier komen; het Sanhedrin 'was bij Avilius Flaccus ontboden en met- beleedigingen overladen. In een edict werden He Joden vreemde lingen genoemd'. Men kon allee ver wachten. Suzanna hield traad met haar vriendin- ren Men kwam overeen, He werken van barmhartigheid te verdubbelen, niet meer tezamen om de opmerkzaamheid te ver mijden, maan ieder voor zich en zij zouden zich alleen des nachts naar de samen komsten bij Mylene begeven, door de meest vertrouwde (haren* vrouwen vergezeld'. „Nu gij hier fcijt; ben ik niet bang," zeide Hellene, „gij zult mij kracht geven." „En al yyas ik er niet, feuaje," ant woordde Suzanna, „dan moet ge toch niet vreezen. Wat aoudt gij vreezen in deze wereld; aooals de groote Apostel Pauilus zsgt, de dood nog het leven kan u schei den van de liefde van Christus. Wij moe ten alleen ons haasten zijn woord te ver spreiden.''' ;.,Weet je wel," zeide Gamaliel, die on- dertusschen naderikwam, „dat ik nieavwd van Petrus heb? Onze bro-eders, die uit Jeruzalem kwamen, hebben hem gap ro ken. Petrus zelf is in groot gevaar ge weest en geheel de kerk volhardt in het gebed." „En de moedor dos Heeren?" vroeg Su zanna. „Ze is nog altijd' bij Johannes," ant woordde Gamaliel. „Wat i9 Johannes gelukkig," mompel de zij. „Petrus spoort ons aan om standvastig te zijn en één in Christus." ging Gamaliel voort. „Pk heb hem gesmeekt te komen. Wanneer hij zelf niet kwam, zou hij onS Marcus zenden, zijn ïeerling." „lik zou zoo gaarne Petrus, onzen Va der en Meester in .het geloof hebben weer gezien," zeide Buzanna. „Maar wannee® hij andere arbeiders hier heen fcemdt, dan kunnen wij gepust sterven." „Sterven!" riepen iHelene en Rozana Waarom fepreekt gij van sterven. Wat zouden wij doen zonder u?" Suzanna feag in gedachten den tuin met de Jellies, waarin Christus haar had go- zegd, dat Hij sterven zou. Zij voelde nogi de smart, die zij toen gevoeld had. (Wordt vervolgd. 1

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 1