ALBERT RIEL KRONIEK- 1016. 13 Jan. Graaf Berchtold, de Oosten- rij ksch-Hongaar sche minister van buiten- landsche zaken treedt af. Baron Burian volgt hem op. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Iailijrvaoag (La-clhtoiiigen 1915 ©n 1916. In (de (hierna volgende .tijdvakken zullen de iravermalde .dienStiplidhtigen worden ingelijfd: 1. ón th'e/t (tijidvaJk van 15 Maart 1916: a. .de helft van, de getallen dar dienst- pliohitigen van de lichting 1915,toegewe zen .aan de regimenten (huzaren; b. de dienstplichtigen van de lichting1 1916, toegewezen aan de regimenten ves ting-artillerie en bestemd \x>or het eerst in (te lijven gedeelte; 2. (in (het (tijdvak, van 1620 Maart 1916: de (ddenistpïidh)t|ge!n van de lidhürïg 1916, ■toegewezen aan de regimenten huzaren, voor zoover zij bedtemd zijn oan (hetzij bij het remonte-depot te worden belast met de paardenverzongiing, hetzij te worden op geleid -tot offidiers-p aardenoppasser. AMeen oan zeer gewichtige redenen waaronder in .dSt geval ook st/udiiebalaingm kunnen worden gerekend kan aan doze in te lijven dienstplkihtlgen uitstal van eerste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezege'.d) verzoekschrift aan den Miiniister van Oorlog tie kennen geven met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent 'het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienst plichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid dat ihet uit stel wordt ingetrokken z oh dra de omstan digheden daartoe aandaiding mochten ge ven. De Ford-expeditie ©n de A n t i-0 o r 1 o g-R a a d. Dinsdag heeft ©r een gedachtenwisse- ling plaats gehad tusschen het bestuur van den Anti-Oorlog Raad en het comité van de Ford-expeditie, ten einde te over wegen in hoeverre beide naast elkaar kunnen werken, zonder-op eikaars ge bied te treden. Van een samenwerken kan uit den aard geen sprake zijn. De onderhande lingen zullen worden voortgezet. De Markenkoers. Naar de ,,Limb. Koer." meldt, is Zon dag te Vaals een zeer druk bezochte ver gadering gehouden, ten einde middelen te beramen om een einde te maken aan den onhoudbaren toestand in deze gemeente, veroorzaakt door den lagen markenkoers. Er werd eenparig besloten zich tot de re- geering te wenden, waarbij de burgemees ter zijne medewerking heeft beloofd, met hei verzoek Nederland sch geld disponi bel te stellen tegen een hoogeren en billij- keren markenkoers. Waar tienduizenden marken elke week uit Aken als loongelden ingevoerd worden, is de lage markenkoers een ruïne voor deze gemeente. Deze schade bedraagt dui zenden per week. Verbannen Duitschers. Met de mailboot „Mecklenburg" van de Maatschappij Zeeland worden heden te Vlissingen ongeveer 500 uit Engelsch- Indië verbannen Duitschers verwacht. Met een extra trein wordt de reis naar Duitschland voortgezet. Lage vleeschprijzen. D© directeur van het Algemeen Admi nistratiekantoor voor Levensmiddelenvoor ziening heeft tot de- burgemeesters de vol gende circulaire gericht: Ik heb de eer, u te berichten dat, waar is gebleken dat uniforme prijszetting van varkensvleesch door plaatselijke omstan digheden niet mogelijk is, door u van de maximum-prijslijst, toegezonden d.d. 29 December 1915, wanneer u zulks wen- schelijk voorkomt., kan worden afgewe ken, met dien verstande echter, dat in geen geval de navolgende prijzen mogen worden overschreden». rollade 60 cent, magere lappen 60 cent, - doorregen lappen 50 cent, vette lappen 45 cent, carbon ad© 60 cent, versch vet spek 45 cent, versch doorregen spek 50 cent, gezouten of gerookt vet spek 45 cent, ge zouten of gerookt mager spek 50 cent, reuzel 45 cent. kluiven 15 cent en gehakt 55 cent, alles per 5 ons. De door u vastgestelde prijslijst zie ik gaarne voor 15 Januari tegemoet. Waar ik op het oogenblik kan beschik ken over een groote hoeveelheid gezouten 'spek, kan aan gemeenten, welke varkens ontvangen, ook gezouten spek worden geleverd, tegen 70 cent per K G. franco naast bijgelegen spoorwegstations, laxatie tijdens vervoer voor den ontvanger, em ballage tegen kostprijs. Het spek wordt verzonden aan één (niet meer dan een) door den burgemeester op te geven adres, ander de gewone leve ringsvoorwaarden voor regeeringsartike- ]en. Aan "aanvragen héneden 60 K.G. per week kan niet worden voldaan, daar dit het kleinste kwantum is dat kan worden verzonden. Bestellingen voor 14 dagen tegelijk zijn dan dus o/n te bevelen. De kleinhandel-maximumprijs voor dit spek mag niet hooger gesteld worden dan 42V6 cent per pond en 9 cent per ons. Uw aanvrage hierop zie ik gaarne veor 15 Januari tegemoet. V arkensvlee(schprijzen Op aandrang van de slagerspatroons is door dén burgemeester van Delft de prijs van het varkensvleesch etc. met f 0.10 per Kilo verhoogd., zoodot de daling van de prijzen voor slager en cousument than3 even groot is. Maïs voor fabrikanten), landbouwers en veehouders In de „Nederlandsohe Staatscourant" zal. eerlang de vcftgende bekendmaking ver schijnen: De minister vain Landbouw, Nijverheid en Handel brengt .ter kennis van belang hebbenden, dat voor de maand Februari door de regeering. een zekere hoeveelheid maïs beschikbaar gesteld wordt, uitslui tend ten behoeve van fabrikanten, land bouwers en veehouders en zulks ap de volgende voorwaarden: A. De aanvragen voor Februari moeten vcor den 20sten Januari zijn ingekomen bij de lasthebbers der regeering, nJ. <öf bij de Commissie voor den graanhandel te Amsterdam óf bij 't Oomïité van Graanhan delaren ite Rotterdam, al! naar dato men de maïs te Amsterdam of te Rotterdam wensdht te ontvangen. Aanvragen door denzelfden persoon aan beide vereen igiinigein gericht, blijven bui ten beschouwing. B. Maïs wordt alleen ter beschikking gesteld van de onmiddellijke geb mik ere daarvan (fabrikanten, .landbouwers en veehouders) en van grossiers die ten ge- noege van de bovengemelde lasthebbers der regeering kunnen aantooneai, dat zij een cliënteel e hebben van landbouwers en veehouders of van kleine dlijters, (Vja op hun beurt, onmiddellijk aan landbouwers en veehouders verkoopen. De beoordee'/ing wie onder grossiers zijn te versftaan, berust bij de lasthebbers van de regeering. De aanvragen voor maïs moeten geschie den aan de 'lasthebbers der regeering, hetzij rechtstreeks, hetzij door bemidde ling van eon bestaande vereemiging. waar van do aanvrager lid is, hetzij door een tusschenpersoon aan wien evenals aan de vereerdging f 1 per last commissie wordt uitgekeerd Vereenngingen, die haar bemiddeling- willon verleenen, moeten haar ledenlijst aan de lasthebbers der Regeering indienen. C. Door de (lasthebbers der Regeering zal worden nagegaan of de aanvrager in derdaad reiét meerheeft aangevraagd1 dan hij genoM moet worden noodig te hebben. Wanneer voor -do beoordeeling het on derzoek van een deskundige noodig is, moet de aarevrager dezen voor zooveel noodig opening van zaken geven. Aanvragen, wélke bij onderzoek tejhoog blijken, (blijven buiten beschouwing. D De lasthebbers der Regeering behou den zich (ten opzichte van. iedere aanvrage de beoordeeiing voor dn hoeverre daaraan zal worden voldaan, zulks ook in verband met. den beschikbaren voorraad. Als regel geldt, dat de beschikbaar ge stelde maïs ineens moet worden ontvan gen. E. De grossiers en fabrikanten, zijn ver plicht de maïs mét .inachtneming van een billijke winst onder de verbruikers ite bren gen respectievelijk te ver werk em Het opslaan met speculatieve doeleinden of verkoop aan anderen, dan krachtens deze regeling is toegestaan, is hun verbo den. Overtreding van deze bepalingen sluit verkrijging van maïs uiit. F. De betaling der maïs geschiedt con tant tegen volgbriefje. G. De maïs "wordit na -toewijzing niet af geleverd dan tegen overlegging dioor de gebruikers, grossiers, vereenriigingen of tusscherepersonen van een bankgarantie voor -de behoorlijke naleving der bepalin gen, welke garantie moet zijn ten genoege van de sub. A. genoemde lasthebbers der Regeering. Mail in beslag genomen. De Engelscli© .regeering heeft de brie venmail van het te Amsterdam aangeko men stoomschip: Euterpe" in beslag ge nomen. De brieven/zending van Curasao voor Nederland bleek bij ontvangst met De Zee land-boot te Vldsschgen door de Engeüsche censuur te» zijn geopend. 15 aangeteekende stukken waren in Engeland achtergehou den. Df.strdbu.ti© van steenkolen Bij Kon. besliuilt van 12 dezer 51s: lo. onder de bevelen van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de zoig voor een doeümajttig© distributie "van steenkolen (hier te tarnde opgedragen aan den voorzitter van de directie der Staats mijnen dn Limburg, ra?. di\ W. F. J. Fro- wein en dezen a'a zoodanig de titel ver leend van directeur van de Rijks-kolen- distributie 2o. ingesteld een commissie van- adivdes voor de ko.'.erudistributce; 3o. in" die commissie benoemd: tot did, (tevens voorzitter, professor IS. P. de Vooys, hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool, te 's-Gravenhage; tot &i»d, tevens plaatsvervangend voorzit ter, mr. J. C. A. Everwijn, administrateur, chef der af deeling handel van het depar tement van Landbouw, Nijverheid en Han del', te 'ö-Gravenhag; tot leden: F. H. Fentener van V-Iissongen, direc teur der Steenkolecnh an delsver ee niging te Utrecht; mr. E. P. van Lanschot, oud-bur gemeester van Breda, te Breda; W. Schweitzer, directeur, der Maatschappij tot Exploitatie van de Steenkolenmijnen Laura en Vereeniging, te Eygelshoven; D. W. Stork, lid der firma Gebroeders Stork Co., te Hengelo (O.); W. van der Vorm, directeur der Scheepvaart, en Siteenkolen- maatschappij te Rotterdam; dr. F. G. Wal ler, directeur dér Nedenlandsc'he Gist- én Spiritusfabriek' te Defllft; tiot plaaJtsvrvangend'e leden: J. Gei'derman, industrieel te Oldenzaal; J. van Hasselt, voorzitter der Maatschap pij van Nijverheid, te Heemstede; W. W. Hooreman, directeur der Maatschappij tot exploitatie der si eenkolenmijn Oranje Nas sau, te Heerlen; P. C. Jongesneel, directeur der naamfiooze vennootschap Fumess1 Scheepvaart- en Agentuur-maatschappij, te Roitteidatm; A. B. Mich! eisen!, burge meester van Haarlemmerlóede c.a., voor zitter dér Vereeaiigiireg van kleine stede lijke en plattelandsgemeenten ion Neder land', (te Halfweg; J. Th. Pilaar, Md der firma Hengstenberg Co., te Utrecht.. Aanvoer en distributie van soda. Thans is een commissie inzake de dis tributie van soda ingesteld. De commis sie heeft in opdracht, al het mogelijke te doen ter bevordering van den aanvoer van soda en tot regeling van de distribu tie en zal daartoe zeer spoedig bijeenko men, teneinde de in verband hiermede noodige regelingen te treffen. Tweede Kamer. Het Corresp.-bureau meldt, dat op dit oogenblik nog niets vaststaat omtrent den gang van zaken bij, of het tijdstip van aanvang van het afdeeiingsonderzoek der Grondwetsherziening- en belasting- ontwerpen hetwelk bij de aanstaande wé- derbijeenkomst der Tweede Kamer bepaald zal worden. Immers de thans nog fungeerende Centr. Sectie zal, wanneer de Kamer einde dezer maand de werkzaamheden hervat,, ver nieuwd moeten worden en de nieuwe Centrale Sectie zal dus nopens een en ander nog besluiten moeten nemen. DUURDERE SIGAREN. Het door ons overgenomen bericht, dat de sigaren niet duurder zouden worden, is minstens genomen voorbarig, zoo niet onjuist., gelijk blijkt uit het volgende. Door den R. K. Zuidelijke Bond van Ta baks- en Sigarenfabrikanten en het ver bond van Sigarenfabrikanten in Neder land is tot de fabrikanten een circulaire gericht, waarin zij mededeelen, dat bijna allen fabrikanten reeds hebben bericht zonder eenig voorbehoud vóór een prijs verhooging te zijn, terwijl enkelen nog eenig voorbehoud hebben gemaakt. Aan deze laatsten wordt nu een definitief ant woord gevraagd. De bedoeling is, om, na dat deze antwoorden zijn binnengekomen, een advertentie te plaatsen in enkele vakbladen, onderteekend door alle fabri kanten, die hun instemming met de prijs- verhooging hebben betuigd, waarin wordt aangekondigd een prijsverhooging van minstens 3 gld. per duizend welke zeer spoedig zal ingaan Door deze prijsverhooging zullen de win keliers genoodzaakt zijn de sigaren met minstens cent te verhoogen. Wij staan er op nijverheidsgebied bijzonder goed vcor. In de ledenvergadering van het Dep. 's-Gravenhage der Mij. van Nijverheid, Dinsdagavond gehouden, die ook door vele dames bezocht weud, sprak de heer Bege- mann, van, Hefllmtonid, over het onderwerp: „Wij staan er op nijverheiKlsgebied bij zonder goed voe?'. - Spreker achtte het bulten twijfel, dat alle voorudltrichrten er op wijzen, dat ons land een .periode van ongekende wedvaart tegemoet gaat. Na 'het sluiten van den vrede zuMen die vroegere befrliigeramten hun oude relaltliën niet zoo spoedig kunnen hervatten en zich noodgedwongen toot de neutrale lan den moeten wenden.. Ons land dn ït bijzon der zal door zijn gunstige ligging en door het feit, dat" het met alle landen in vrede heeft geleefd, het centrum worden van. de handeldrijvende landen van Europa. Nu reeds ds er een machtige opleving van den scheepsbouw hier te lande. De wer ven zijn o-vervuld van bestoeCilingen. Enge land, dat voor zijn behoefte aan techni sche producten zooveel van elders betrof, zal zdfch tot Nederland moeten wenden en daar vooriraniden vinden, wat voor een gezonde ontwikkeling van do industrie noodig is. Een belangrijke factor noemde spr. onze uitstékende werkkrachten en de 0age prij zen der eerste lavienöbelhoeftem, dole Neder land kunnen doen concurreeren met de overal elders Stijgende loonen. Een heugelijk feit mag het genoemd worden, dat alom in ons land nieuwe fa brieken. verrijzen, waarvan spr. een groot aantal vooribeefLdem aanhaalde; dat het kapitaal' meer toeschietelijk wordit oan in dustrieel e ondernemingen te steunen en ons land -als vrijhandelsland die ontplooi ing van die industrie niet. in dén weg staat. Vroeger zag men tegen een millioen op, -als tegen een niet te beikiiiimmen berg. En walt zien we nu? De miBildoenieairleeinari- gen., ook voor HhduiSLrie, gaan er als koek in. De sommen moetan binnen enkele we ken ter tafel (komen, en ze zijn er. Nog pas enkele dagen geleden dieelde die president van de Neid. Bank dn zijn Nieuw jaarsrede mede, dat de 275 millioen Staatsleennng geen imrjloed heeft gehad op de cijfers van de Ned. Bank en dan, terwijl de koersen van helt buiitemlanidsch geld schrikbarend dalen, Nederland zich om zoo te zeggen in 't goud baadt. Het .antwoord.' opi de vraag, of wij wel in staat zijn mee te doen in den komen den strijd, moet zegt spr. voilmon- ddg bevestigend beantwoord' worden. Hij wijst op onze Indische hoofdculture®, die de wereldmarkt beheerschen, op de Ne- derlandsch© producten die overal in Oost en West gevraagd worden. Bij tal van speciale artikelen lichtte spn> dit met voorbeelden toe, wijzende ook op de werk zaamheid van onze ingenieurs, in heit bui tenland. In vele oprichten zouden wij, kledn Ne derland, aan de spfilts kunnen staan, maar onze bescheidenhead en onze aanvankelij ke traagheid spelen ons maar al be vaak parten. Wat meer durf en onderncmingsgeestt aouden ons bij onze soliditeit wel te stadie komen. Spr. wees ten dloiite op die gelukkige samemweifking van de Mij. van Nijverheid met de jonge vctréeniging Nedeaiaredtsch Fabrikaat, die het publiek er boe wil bren gen om aan de eigen mijvetrheèd de voor keur te geven. Bond van R. K. Gemeenteraadsleden. De Vereeniging van 'R. K. Gemeente raadsleden „Kring Haarlem" zal Maan dag 17 Januari te Haarlem een vergade ring houden. Op de agenda komen o. m. deze onder werpen voor: 1. Het benoemen van een commissie, met opdracht te onderzoeken: a. in welke gemeenten van ons land bestaat een so ciaal bureau; b. welke resultaten zijn er mee bereikt; c. hoe is de samenstelling; d. hoe is de taak omschreven: 2. Progressieve gemeentebelasting, in leider mr. J. Bomans, lid van den ge meenteraad van Haarlem. Korte Kroniek. De bevcflkiing van de gemeepte Haar lem ife in 1915 toegenqme^, met 485 perso nen en gestegen tot 72 368. Te Heerlen wil men voor de in het patronaat gevestigde R. K. leeszaal een eigen gebouw stichten. Het bestuur der 's-Gra/venhaagsche Vereenrging van geëmployeerden in het logement- en koffiehutoshoudersbedrijf „Al ler Belang" heeft, naar aanleiding van klachten van verschillende leden over de schade, dde zij ondervinden van de ver- hcogiug van den bierprijs, een motie aan genomen, de hoop uitsprekende, dat de Bond van brouwerijen alsnog op zijn be sluit zal terugkomen en de patroons vrij laten inzake die verhooging. Gemengde berichten. Gebrek aan schippersknechts. Op het Schipperscompact te Sneek waren tal van schipperspatroons om een knecht te huren, Maar de laatsten bleven absent. Landweer en Landstorm hebben op bijna alle volwassen mannen beslag gelegd. Slechts vijf of zes knechts konden Dinsdag j.l. worden gewon nen, wien loonen van zes tot acht gulden per week werd toegezegd. Halfwas was er in 't geheel niet. 't Is te voorzien, deelde men mede, dat de schipper in Friesland spoedig wegens gebrek aan hulp moet op leggen. Lfik aangespoeld. Maandag is bij paal 9 te Callantsoog het lijk van een Engelscb zeeofficier aangespoeld. Op alle kleeren kwam de naam G. A Mc Intoscb voor. Het lijk is op de algemeene begraafplaats te Callantsoog ter aarde besteld. „Alkm.'Qt." Te Westkapelle is Dinsdagnamiddag het lijk van een Engelsch militair aangèspoeld. In de zakken werden een vrouwenportret, brieven en eenig Franscb geld gevonden. Het lijk is gekist en te Westkapelle op de begraafplaats begraven. Moord. De gearresteerde A. D. van St. Agatha beeft bekend de dader te zijn van den op den heer J. van der Eisen te Erp gepleeeden moord. De ook aangehouden A. L. van Boxmeer, is nu op vrije voeten gesteld. Inbraak. Gisterennacht is er ingebroken in bet kantoor van de nanmlooze vennoot schap Transport- en Expeditiemaatsohappij- aan de Leuvehaven te Rotterdam. De in brekers hebben zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang verschaft. Uit een op bet kantoor staande en opengebroken kast zijn gestolen twee ijzeren geldkistjes, tezamen inhoudende ruim f2200 aan bank papier, zilverbons en specie. Ook een lesse naar werd opengebroken, maar daaruit is niets ontvreemd. Vergeetachtig. De boefijzer correspon dent van het „Hbl." schrijft uit 's-Graven hage In een der omliggende gemeenten van 's-Gravenhage, n.l. te Wassenaar, heeft zich het geval voorgedaan, dat iemand bij enkele candidaatstelling tot raadslid werd ge kozen, doordien de tegenpartij verzuimde, "bijtijds haar candidatenlijst in te leveren. Door deze vergeetachtigheid van den secreta ris der Vrijzinnige Ipesvereeniging is de candi- daat dier vereeniging, de beer Heldring, die door bijzondere omstandigden juist wel eenige kans zou hebben gehad in deze overigens overwegend rechtsche plaats, niet in aan-'1 merking gekomen en is de Christelijk-His- torische coalitiecandidaat, jhr._ mr. W. A, Beelaerts van Blokland, zonder slag of stoot 'gekozen. De schuldige secretaris moge zich troos ten met de gedachte, dat hij niet de eerste is wien zooiets overkomt. Bij de Haagsche Statenverkiezingen van 1910 is het nog voorgekomen, dat de secretaris der Room- sche Kiesvereeniging in Den Haag (wij zul len des zondaars naam nu maar niet weder noemen) eveneens vergat, de candidatenlijst in te leveren. Eu de eenige naam, die daarop voorkwam, was toen nog welde zijne Vergiftiging. Er hebben zich bij ver schillende personen te Velsen vergiftigings verschijnselen voorgedaan, naar men meent tengevolge van het gebruik van vleesch. Een noodlanding. Een vliegmachine uit Soesterberg naar Den Haag kreeg gisteren boven De Bildt een motordefect. Toen werd een noodlanding tegenover Beerschoten ge daan. Er hadden geen persoonljjke ongeluk ken plaats. De bestuurder was luiteuant Koppe, de waarnemer Jhr. Repelaer. Smokkelaars. Gisternacht hebben bij Ottersum marechaussees geschoten op een troepje smokkelaars, die meel trachtten uit te voeren. Hierbij wérd een circa 15-jarig meisje, dochter van den arbeider H. uit Gennep, in het onderlijf getroffen. Zes per sonen zijn aangehouden. Het meisje is naar het ziekenhuis te Gennep overgebracht. Fabrieksongevai. In de stamp- en pers- inrichting van die firma J. B. van Heysto en Zonen aan de Cruqiiuslkade te 's-Grar verehage, had hedenvoormiddag een eaiih stig oaiged.uk. met doodelijken afloop plaaits. Bij die bewerking n.1. van een grootoen steen, sprong deze plotseling ten gevolge van een toot dusverre nog onbekende oor zaak in drie srtu'kken. Een dier stukken wend door het dak_ ge slingerd', een ander kwam in de werk plaats terecht en het derde stuk. trof nood lottig twee werklieden, van wie de een, een 28-jarig geöiuwd persoon, op slag wend gedood, terwijl de andere, een 42-jarige werkman, ernstig aian hot dijbeen werd verwond. De Eerstie-Hulpdienst was 6poedig ter plaaitse en vervoerde den verwond6j na hem. voorloopdg hulp te hebben verleend, per autoo naar heto Geaneenteriekenlhuis. Heto lijk van den omgekomen werkman Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 40 MEUBELMAGAZIJN. HAARLEME^ERSTR. 26. werd voorloopig naar de algeaneene beu graafplaats overgebracht. De justitieel© politie stelde aanstonds een onderzoek naar het voorgevallene in., Branden en Ongelukken. Gisteravond geraakte onder Loosduinen, dicht bij Den Haag,'n militair, die onder het rijden van de Westlandsche stoomtram sprong, onder de tram, met het gevolg, dat hij ernstig aan een der beenen werd verwond. In eene nabijzijnde woning werd hij bin nengedragen, alwaar hem de eerste genees kundige hulp werd verleend. Dinsdag zijn te Gemert de boerderijen van C. van der Wijst en de Weduwe Kuipers 2el afgebrand; bij den eerste kwam het vier-jarige dochtertje om het leven. Ook bijna al het vee kwam om. De gevaarlijke bocht in de Naarder- straat te Muiden, heeft weer eens een onge luk veroorzaakt. In de straat stond te dicht bij de rails een auto, met den chauffenr er in. Daar de machinist van de Gooische tram uit Naarden den auto niet kon zien, reed de tram op den auto en verbrijzelde daarvan lantaarns en voorste gedeelte, Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. STADSNIEUWS. Apologetische cursus. De Weleerw. heer kapelaan) P. Rooverfl zette gisteravond voort den, apologeitischean cursus, die, zoo ails bekend', door de afd. Lediden van den R. K. Vrouwenbond ifc georganiseerd en waarin Zijneenw. „de Biecht" behandelt. Dezen keer sprak hij over den Priester, in diiens quailtedlt van Biechtvader, madidelajar tusschen. God em het Rotoansche volk, arn. macht en waardig heid verheven haven de engelen. Allereerst weerlegde spreker de opwer- piing, dde ds onlt'Iieenid aan Marcus II 7, waar gezegd wordit dato God alleen de zon den kan vergeven. God alleen kan de zon den vergeven daarom 'kian de priester dit niet .als mensch, doch wel a'lis plaatebekleeder, als gemachtigde van God, krachtens woorden als deze: „alwat gij op aarde zur.(t ontbonden hebben, dato zal ook dn den hemeil ontbonden zijn". Trou wens dte andersdenkenden zeggen zelf b.v. hij heit toedienen van het .Doopsel: I k doop u etc., waardoor zij ftodh te keannien geven, dato een anemisch een handeling kan stellen, waartoe alleen God de macht heeft, als bij ixl. optreedt in naam van GodMot voorbeelden ui't de H. Schrift toonde de eerw. spr. aan. dat ook de profeten, en de apostelen handelden als izelf-machx-heh- bendem. Onze tegenstanders zeggen, dato de woor den van de absolutie slechts een verkla ring behelzen van het feit, da.i God (dus niet de priester) de zonden, vergeeft. Uilfc aliles blijkt echter, dait de kerk den pries ter a 1 to ij d heeft beschouwd niet als een willoos werktuig, doch alls een macht hebbende. Daarom ook de woorden: Ego b s o 1 v o (Ik vergeef), hoewel in het woord „•ab9olvo" (d'k vergeef) reeds heto woord! „ego" (ik) Otilgjt opgesloten. In deze woorden heeft de kerk duidelijk haar leetr betreffende de maebt des priesters willen kenbaar maken. Tegenover degenen, die beweren, dalt God alleen de zonden kam vergeven., staan zij, -die zeggen, dat nieit slechts de pries ters, doch ook anderen zulk een macht hebben. Spr. staaft de leer der kerk, die zegt, dato alleen de priester de machto heeft oan de zonden ite vergeven, met tal van uitspraken van kerkvaders. Vervolgens verklaart de eerw. spreker de j urisdictie. -Een priester bezit de macht om alle zonden te vergeven, maar hij kan die macht niet altijd onbeperkt uitoefenen; nietf alle zonden kunnen door, alle priesters worden kwijtgescholden. De priester is rechter, en als zoodanig kan hij alleen rechtspraak uitoefenen over hen, die hem door zijn overheid zijn toe gewezen, en dan alleen in die gevallen, welke zijn overheid niet voor zich heeft behouden. Alleen de Paus heeft als Hoofd der geheele Kerk een volstrekte volmacht over alle zondaars en wat betreft alle zonden. De macht- der Bisschoppen is af hankelijk van den Paus en die der Pries ters van hun Bisschop; elk Priester, die staat onder een Bisschop, heeft zich te bepalen naar diens zending. Alleen wan neer een zondaar in stervensgevaar ver keert houdt alle beperking op. Tegenstanders van de Biecht willen het wel eens voorstellen, alsof de Priester in 'zijn uitspraken partijdig zou zijn. Een Priester ,die partjjdig zou oordeelen. zou zich verlagen toto iets zeer verachtelijks Lichtvaardig oordeelende menschen kun nen echter licht tot zulk een verdachtma- kende meening komen; eerstens, omdat zij niet inzien, dat geen twee gevallen voor den priester, als rechter, volkomen het zelfde zijn, daar hij rekening moet houden met velerlei omstandigheden, tweedens, omdat de priester zich nooit kan verdedi gen: hij moet altijd blijven zwijgen. Dien plicht van zwijgen is voor den priester zeer zwaar. Hij mag noch door woorden, noch door teekenen, noch op eenigerlei andere wijze, iets van het medegedeelde la ten blijken. Hij moet dat beschouwen als een aparte wetenschap, deze abstrahee- rend van alle andere kennis. In heerlijke woorden schetst de welspre kende en geestdriftige redenaar het groot© goed dato wij bezitten in het Sacrament der Biecht hij haalt aan getuigenissen van mannen, als Ronss&nu. Goethe, Lu then die, ondanks hun bestrijding van de Ka-

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 2