'des a/voaiflsr van 6—8 uur g-ele^aiijeid om te biechten. Zaterdag: vanaf 3.80. uur gedegenheid ooi te biechten en te 7 uur Lof met Rozen hoedje. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: 7.30 u. H. Mis; 10 uur Hoogmis. 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers. Dagelijks wordt om 7.15 uur de H. Com munie uitgereijk't,. Woensdag: 8 uur gezongen H. Mis voor het bdhoud van het vee en de vruchten der aarde. Zaterdag: Biechthooren van 10—12 en na den middag van 49 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michaël. Zondag: 6.30 u. uitreiking der H. Com» munSi; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur plech tige Hoogmis met feestpredikatie door den Z.E. Patea* Tulgemtdus, ter viering van het 25-jarig Pastoorschap van den Z.E. Herder der parochie. 2 uur Vespers. Maandag: 7 en 7.30 uur H.H. Missen bij de Eerw. Zusters. Dinsdag: 7 en 8.15 uur de H.H. Missen. 10 u-ur uitvoering op de sdboofl ter her- denMrug van het 25-jarig Pastoorsfeest en itractatie der kinderen. Woensdag: 7 en 8.15 uur H.H. Missein. Donderdag: 7 uur de H. Mils; 8.15 uur ge zongen tot afwering van ziekte ondier het vee. Vrijdag: 7 en 8.15 uur de H.H. Missen. Zaterdag: 7 en 8.15 uur H. Missen. '«Na middags gelegenheid om te biechten van 48 uur. Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag Catechismus. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardus. Zondag: om half 8 eerste H. Mis; om 10 uur Hoogmis: om half 3 Vespers en Lof. Maandag en de overige dagen de eerste H. Mis om 7 uur; "de twsede om kwart over 8. HOOGMADE. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: H. Mis te 7.30 uur. 10 uur Hoog mis; 2.30 uur Vespers. I.30 uur Catechismus. Maandag: en volgende dagen de H.H. Mis een 8 uur tfh 8.30. KATWIJK. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag: H. Missen te 7 en 10 uur; te half 1 Catechismus; kwart vóór 6 u. Ro zenhoedje; uur Lof. Maandag: te 12 uur Catechismus. Dinsdag en Vrijdag te half 10 Catechis mus; Dinsdag en Woensdag ook te 12 u. Catechismus voor de kinderen der Woensdagsche Catechismus. Dinsdag en Woensdag: 's Avonds te he'f 8 uur Lof ter eere van den H. Antonius en van den H. Jozef. Zaterdag: 's Middags van 5—9 xiur gele genheid-om te biechten. LANGERAAR. Parochie van den H. Adrianus. Zondag: H. Mis 7 en 10 uur; 2 uur Vespers. Door de week Catechismus naar ge woonte. Door de week H.H. Missen om 8 en 9 u. Donderdag: van 3.30 tot 4.30. uur gelegenr beid om te biechten. Zaterdag: 6 uur Lof; van 34 en van 68 uur gelegenheid om te biechten. LEIDSCHENDAM. Parochie van den H. Petrus en Paulu3. Zondag: 3 uur Vespers; 7 uut Lof. Donderdag: 6.30 uur Lof. Zaterdag: 6.30 uur Lof. Van 5—8 uur biechthooren. LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoog mis. Na -dean (middag 1.30 uur Catechist mus; 2.30 uur Vespers. In de week do II.H» Missen 7 uur en 8.30 uur. Dinsdag: 7 uur de H. Mis in het Gesticht. Zaterdag: ng. de H. Mis- en des nam. van 3.30 uur gelegenheid om te biechten. De Zelatricen van den Schoolpenning worden verzocht die offertjes bij hare leden'op te halen en .a.s. Zondag aan de Pastorie te bezorgen. LISSE. Parochie van de H. Agatha. Zondag: H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te 10 uiur de Hoogmis. Te half 2 Cate chismus dn de Jongensschool voor al de jongens van het eerste en ook vah het tweede jaar; in de meisjesschool voor al de meisjes van het eerste en ook van het tweede jaar. Half 3 Vespers mét Ro zenhoedje. Maandag: geen H. Mis te half 10. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag: deë avonds te 7 -uur het Lof. Zaterdag: 's middags na schooltijd biecht hooren voor de meisjes, die nog niet op de leering zijn bij den pastoor; van 34 uur briechthooren voor kinderen (jon gens en meisjes) die op de leering zijn bij den pastoor; van 4 uur tot half 10 biechthooren voor oudere kinderen en volwassenen. In de week zijn ook al de leeringen op de scholen. MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 9 uur Cate chismus; 10.15 uur Hoogmis; 2 uur Lof. Maandag: 8.30 uur H. Mis; 12 uur Cat. Dlri6daz: 8.30 uur H. Mis; 12 uur Cal Woensdag: 8.30 uur H. Mis; 12 uur Cal Donderdag: 8.30 uur H. Mis; 12 uur Cal Vrijdag: 8.30 uur H. Mis. Zaterdag: 8.30 uur H. Mis; gelegenheid om te biechten, deö namiddags van 3.3()— 7.30 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart, Zondag: 7.30 uur H. Mig; 10 uur Hoogmis 1.3C uur Catechismus; half 3 H. Fam. Maandag: 7 en 8 uur H. Missen. Dinsdag: 7 uur H. Mis; 9 uur geg. Jgt. Woensdag: 7 en 8 uur H. Mis. Donderdag: 7 uur H. Mis eai 8 uur gez. H. Mis ter eere van 't H. Sacr. 4 u. Lof. Vrijdag: 7 en 8 uur H. Mis. Zaterdag: 7 en 8 uur H. Missen. NIEUWVEEN. Parochie van den H. Nicolaas. Zondag: half acht de Vroegmis; tien uur de Hoogmis; kwart vóór 2 de Catechis mus; half 3 het Lof. De H. Communie wordt uitgereikt onder de Vroegmis, alsook kwart na 9 uur. Zaterdag: van 46 en van na het Lof tot half 9 gelegenheid om te biechten. 7 uur het Lof. NOORDEN. Parochie van den H. Martinus. Zondag: 7 uur stille H. Mis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Lof. Maandag: om half negen gezongen H.Müs. Dinsdag en ovecrige dagen H. Mis om acht min. Zaterdag: Biechthooren van 45.30 uur. NOORDWIJK. Parochie ven den H. Jeroen. Zondag: heden de H. Missen te 7, 8.30 en 10 uur; 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers; 6.30 uur Lof v. St. Jeroen met gelbeden en Reliqudevereeaiing. Maandag en volgende dagen de H. Mis sen te half zeven, kwart over zeven en te acht uur. Donderdag: 7.30 uur Lof v. het Allerh. Sacrament. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: 7 uur en half 9 stille H.H. Missen met onderrichting; 10 uur Hoogmis met predikatie; 's namiddags 2 uur Lof. *3 Avonds 6 uur Recollectie. NOOTDORP. Parochie van den H. Barthofomeu», Zondag: de H.H. Missen te 7 en 10 uur; I.30 uur Catechismus; 2.30 uur Vespers. OEGSTGEEST. Parochie van den H. Willibrordus. Zondag: H.H. Missen 7 en 10 uur. Vespers 2.30 uur. Lof 6.30 uur. Maandag en volgende dagéfe de H.H. Mis sen 7 en 8 uur. Dinsdag: 6.30 uur Lof voor den vrede. Donderdag: Lof 6.30 uur voor den vrede. Zaterdag: biechthooren na de H. Mis en 's nam. 59 uur. Catechismus naar gewoonte. OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobus. Zondag: H.H. Missen 7 en 10 uur. Onder de H.H. Missen schoolcollecte voor de Kerk. Des .avonds 7 uur Lof met preek. Dien dag recollectie-dag. Maandag: H. Mis 7.30 uur. Dinsdag: H. Mis 7.15 uur; 8 uur Catechis mus. Woensdag: H. Mis 7.15 uur; 8 uur Catechis mus. Donderdag: H. Mis 7.30 uur. Vrijdag: H. Mis 7.15 uur. 8 uur Cat. Zaterdag: biechthooren van. half 6—9 u; de kinderen in den morgen. In de week uitreiking der H. Communie 6.30, 7 uur en vóór en onder de Mis. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: II. Missen 7, 7.30, 8.30 en 10.30 uur. 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers. Maandag en volgende dagen de H. Missen 7, 7.30 en 9 uur. Donderdag: te 3 uur St. Agnes-vergadie- ring. Zaterdag: biechthooren 48 uur. RIJPWETER ING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: onder de H.H. Missen 2de col lecte voor de armen. Te 1 uur Catech., en te 2 uur Vespers. De kinderen, die dn deze week weer gezamenlijk ter Communie zullen gaan^ moeten Dinsdag en Woensdag biechten. Maandag, Donderdag en Zaterdag te 11 uur, en Dinsdag te 9 uur Catech. Dinsdag: te half negen de H. Mis voor den vrede met de Litanie van Alle Heiligen. Donderdag: na de H. Mis van half negen gelegenheid om te biechten. Zaterdag: 's morgens van af 7 uur tot na de H. Mis van half 9 en na den middag van 48 uur gelegenheid om te biechten. A s. Zondag 3de Zondag van de maand: volle Aflaat voor de Broed. v. d. lev. Ro zenkrans. 2de Collecte voor de sieraden der kerk. SASSENHEIM. Parochie van tien H. Pancratius. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 1.30 uur Catechismus en 2.30 uur de Vespers. Dagelijks te 12 uur Catechismus voor de plechtige communie. Maandag: 's avonds 7 uur Congregatie. Woensdag: 's avonds 7 uur Congregatie Zaterdag: 3 uur biechthooren en 7 uur Lof ter eere der H. 8T0MPWIJK. Parochie van den H. Laurentfue. Zondag: de H.H. Missen te 7.30 en 10 Te 1 uur de Catechismus. Te 2 uur Vespiers. Te 7 uur de Congregatie. Deze week de Catechismus voor de grooteren,, behalve Zaterdag. Do drie eerste dagen 'voor de kleinen. De H.H. Missen te 7 en 8 uur. Dinsdag: een te zingen H. Mis met trouw plechtigheid te 9 uur. Vrijdag: 's morgens biechthooren voor de meisjes. Zaterdag: des middags gelegenheid om te biechten van 4 uur af. De eerste H. Mis in het Gesticht VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentfu9. Zondag: half acht Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half twee Catechismus; half 3 Lof. Alle dagen de H. Missen te 8 uur en half 9 Woensdag.: 9 -uur H. Mis tot wering van ziekte onder het vee. Vrijdag: 's middags na schooltijd biecht hooren voor de kinderen. Zaterdag: 8 uur Algemeens Communie der kinderen. Van 3 uur af gelegenheid om te biechten. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: Vroegmis half acht-; Hoogmis 10 uur; van. half één tot half twee fis de Brhliotlieeik open; half twee Catechis mus, 3 uur oefening van den H. Kruis weg; 6 uur Congregatie v. h. Geestel. Verbond afd. knapen. Maandag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. In deze .week Catechismus volgens ge woonte. Dinsdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag: 7 uur op de Kapel H. Mis; half acht uitreiking der H. Communie; 8 uur H. Mis tin de kerk. Donderdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur; uur gezongen. Vrijdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Zaterdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. des voorm. tot 10 uur, des namiddags van 3—5 voor die kinderen, vervolgens tot 9 uur gelegenheid om te biechten.. Zondag: de 2de Zondag na Driekoningen, feest v. id. Congregatie v. h. Geestelijk Verbond; des avonds plechtige opldracht. De Congregants ten zullen zorgen des morgens bij de H. Communie en des avonds in de Congregatie hun medaille te dragen* WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordue. Zondag: 7 uur en half 9 gelezen H.H. Mis sen; 10 uur Hoogmis; 2 uur Catechis mus; 3 uur Vespers; half 6 Congregatie voor de vrouwen, waarbij uitdeel ing der briefjes van Patroonheiligen. Maandag: Slechts 2 H.H. Missen, 8 en 9 uur. Dinsdag en overige dagen drie-H.H. Mis sen, 7, 8 en 9 uur. Dinsdag: 7 uur gezongen Jaargetij voor Thomas v. Vliet. Woensdag: 7 uur gezongen jaargetij voor Pastoor Bmyskens en overl. ouders. Zaterdag: 's Avonds 7 uur Lof. Deze week Catechismus en tot biechten vólgens gewoonte; Zaterdag gelegenheid1 tot biechten van 59 uur. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.15 uur II. Communie; 7.30 uur H. Mis; 10 uur "Hoogmis; 2 u. Lof en Rozenkr. met gebed voor den vrede. Lied 92. Maandag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag: 7.15 uur H. Communie; 8.15 uur H. Mis. Dinsdag: 7.15 uur H. Communie; 8^30 uur H. Mis, waarvóór Communie-uitreiking. Vrijdag: geen H. Mis; 7.30 u. H. Gommu- nie; 8.30 u. Rozenkrans. Deze week Biechthooren evenals anders, ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaus. Zondag: de H. MissSn om 7 en 10 uur; half 2 Catechismus; half 3 Lof; 7 uur H. Familie. In de week. de H.H. Missen om 7 uur en kwart over acht. Eiken dag om 12 uur Catechismusi Dinsdag: 's avonds 7 uur Conferentie van de Vincentiusvereeniging. Vrijdag: 's avonds half zeven Lof. Voorzien van de laatste H. Sacramen- ten: Adrianus Smits, Jacobus Heems kerk, Cornelia van Dijk—Opdam, Jo hannes Buitendijk, Jacobus v. d. Heiden. Overleden: Cathariina KramerSchen kel. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofdlnfe. Zondag: de H.H. Missen 7.31 en 10 uur; 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers en Lof voor den vrede. Maandag en de overige dagen de Cate chismus naar gewoonte. De H.H. Missen om 7 en 8.15 uur. Woensdag: fin plaats van 8.15 om 9 uur H. Mi® voor Bruid en Bruide- 22—25 Mannen en Jongelingen uit Sasschheam (voltallig). 27—30 Mannen en Jongelingen (f 4.(voltallig). 3—6 Febr. Mannen uit Litsse en Noord wij keahout (voltallig). 1013 Mannen en Jongelingen uit Voorhout (f 4. 1518 Jongelingen uit Lisse (f 4. N.B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Retraitenhuis „De Thabor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 10—13 Januari. Meisjes uit Berkel en andere plaatsen. Gewonen stand. (Verg. f 4.—) Door een Pater Augustijn. 1720 Januari.Ongehuwde Dames van den, Middenstand uit dorpen. (Verg. f 6.—) Door een pater Dominicaan. 2427 Januari. Huismoeders van Schie dam en andere plaatsen. Gewonen .stand. (Verg. f 4.Door een Pater Capucijn. 31 Januari3 Februari. Gehuwde Dames. Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pa ter Redemptorist. 710 Februari. Jonge Dames. Midden stand. (Verg. f 6.Door een Pater Car- meliet. 2124 Februari. Meisjes Patronaten. (Verg. f 4.—») Door een Pater Capucijn. Februari2 Maart. Leden der Ver- eenigng van Eeuwigd. Aanbidding en tot ondersteuning van behoeftige kerken on andere deelneemsters. Deftigen stand. (Verg. f 10.Door een Pater Jezuiet. 6—9 Maart. Meisjes van den gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Augus tijn. 1316 Maart. Leden der Derde Orde der Pater Minderbroeders. Deftigen stand. I^Verg. f 10.Door een Pater Minder broeder. gom, Woensdag: Biechthooren na de 2de H. Mis en van 35 en 67 uur. Zaterdag: Biechthooren na de H. Mis van 8.30 uur en nam. van 3—5 en 67 uur. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking der H. Communie. De H. Missen om halï 8 en 10 uur. Catechismus. 3 uur Vespers en half 7 Lof. Maandag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag: de H. Missen can half acht en haJlf negen. Dinsdag: 8 uur uitr. v. d. H. Communie; 9 uur gez. Huwelijksmis; half 8 Lof. Vrijdag: half 4 kinderen biecliheoren; Lof half .8. Zaterdag: 5 uur biechthooren. Rooster der Retraiten Rooster der Retraiten van het St. Clemenshuis te Noordwljkerhout. 1114 w Boomkweekers uit Boskoop (■voltallig). 1619 Jongelingen uit Roelol- aTeuidsveen (voltallig). AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Zaterdag, 7 Jan. 89 u.-zitting Spaar- en Voorschotbank in Prediker, Janvossensteeg. Maandag, 10 Jan., half 9, Sociale cursus door den Weleerw. Pater Zuidgeest, in Prediker, Janvossensteeg. Donderdag, 13 Jan. 9 u. Bestuursvergadering. Yrjjdag-avond half 9 repetitie van de Har monie „St. Gregorius" in het St."Jozefszaal tje. Tevens aanneming.van nieuwe leden. Zaterdag, 15 Jan., van 8 tot 9 uur, Biblio theek in het baaltje naast de Hartebrugskerk. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van 12V22ty2 en van 57 uur voor cle leerlingen; ten kwart voor 1 onderricht voor de leerlingen, die van de leering zijn ontslagen, van 810 uur verpl. bijeenkomst voor de Gezellen; ten kwart voor 9 kegelclub „Hout of Fout." voortzetting van het Biljart- en Kegelconcours. - Maandag, Dinsdag cn Douderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Maandag, ten- half 9 vergadering van Com. Gezellen. lYoensdag, ten half 9 vergadering Geh. Commissarissen. Candidaat stellen voor nieu- re Commissarissen. Donderdag. Kegelclub Afd. Geh. Gezellen ,Alle negen. N. B. Yrjjdag, 14 Jan. a. s. oprichting Comité van Onderlinge Brandstoffenvoorzie- ning, tevens opgave voor deelneming. Zaterdag, zitting Spaarkas en Bibliotheek op do gewone uren. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; te kwart voor 3 uur Zangles voor de kleinste meisjes, van half 4 tot half 5 uur voor de overige meisjes; Van half 5 tot half zes uur Gods dienstonderricht voor alle meisjes van het Patronaat. Van half 6 tot half 7 Ontspan ning. Half 6 Spaarkas en bibliotheek, 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst de lokalen der winkeljufl'r. en dienstboden. Maandag-avond van half 8 tot 9 uur Her- halingsonderwijs (groot Patronaat). Van half tot 9 uur handwerken (klein Patronaat.) Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van halfacht tot 9 u Herha- lingsonderwijs (klein Patronaat.) Van half 8 tot 9 uur Handwerken (groot Patronaat). Van half 8 tot 9Va uur Kookles voor meisjes van het Patronaat. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden. Spaarkas en bibliotheek van 89 uur, (ook niet-leden kunnen worden toegelaten.) Van half 8 tot 9 uur cursus in het verstellen voor meisjes boven de 15 jaar. Donderdagavond van half 8 tot 9uurHer- halingsonderwijs Patronaatsmeisjes; de zaal geopend voor dienstboden; van 8 tot half 10 costuumcursus. Yrydag-avond van half 8 tot 9 uur ver stellen voor de meisjes van 12—15jaar. Van half 8 tot half 10 gezellige bijeenkoipst voor meisjes. Afdeeling Retraitefonds. Van 8 tot half 10 uur Knipcursus. Van 8—9 Arbeids beurs. Zaterdag-avond van 8—10 uur. Repetitie Tooneelclub. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Pére.) Maandag, van half 8 tot 9 uur, le leer jaar: Herhalingsonder wijs, 2de leerjaar Naai cursus. Dinsdag, van half 8tot9uur 1ste Leerjaar) Naaicursus. Woensdag, van 8 tot 9 uur. lste en 2de leerjaar: Spaarkas en Godsdienstonderricht. Donderdag, van half 8 [tot 9 uur lste leer jaar Naaicursus. Yrjjdag, van half acht tot 9 uur, 2de leer jaar: Naaicursus. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag, van 7 uur tot half 9 voor de lste afdeeling naailes, voor de 2e afd. naai en verstelles. Dinsdag, van 7 tot kwart voor 8, voor de lste afd. Spaarkas en Godsdienstonder richt; 2de afd. Naai- en Verstelles. Van kwart voor 8 tot half 9 lste afd. Naailes, 2de afd. Spaarkas- en Godsdienstonderricht. Woensdag, van 7 uur tot half 9, voor de beide afdeelingen Breiles en Zangles. Yrijdag, van 7 tot half 9 voor de lste en 2de afdeeling Herhalingsonderwys. Haf geïmproviseerde schuitje. Toen ik in Engelsch-Guyana woonde, aJk dus verhaalt kapitein Walner, bevond m mij eens op de rivier de Essequebo bij eeüi eilandje, juist op het oogenblik, dat er een prachtige'vlucht eenden over mij heen- vloog. Ik loste het eerste schot van mijn buks met zoo'n gelukkig gevolg, dat ik heit niet door een tweede behoefde te laten Vol-, gen. Ex- was een geduchte opening ge maakt in de dichte menigte van het on gelukkig gevogelte. In grooten getale vie len de eenden op het eilandje neer en ik stapte aan wal om mij van mijn buit meesr ter te maken. Ik had eenige oogenblikken noodig oqi al do eenden op te rapen. Toen ik weer in het schuitje wilde gaan, zag ik, dat het door den stroom was meegevoerd. Een- veertig meter verder zag ik het liggen bij een rietboschje, waardoor het tegengehou den was. Nu, dacht ik, dat is niets, ik zwem er even naar toe. Ik begon mij uit te kleedeai, maar staak te dezen arbeid onmiddellijk, toen ik hal- vege het schuitje iets zag, dat mij den schrik om het hart deed slaan. Het was een reusachtige kaaiman, die als een boomstam in het water lag en zijn oogen strajt op mij gevestigd hield. Het was ontzettend, dien i-eusachitigen snoekekop daar te zien met het vreeselijke gebit, dat daarin verscholen zat. Een hap, en ik was vermorzeld!... En er was geen andere weg om mijn schuitje te bereiken! Het vooruitzicht van tot ontbijt te die nen voor dit monster lachte mij, ik moet het ronduit bekennen, weinig aan. Ik be sloot dus voorloopig te blijven waar ik was. Misschien ^wam 'er wel een neger of Indiaan in zijn kano voorbij, dien ik zou kunnen aanroepen. Er heerschte een geweldige hitte, en toch dankte ik den hemel, dat de zon helder scheen, terwijl ik niet zonder- huivering kon denken aan den nacht. Als ik dien eens op het eilandje moest doorbrengen!... Ik besloot echter op de hoogste plek, van de steenen, die er lagen, een kleine forte- res te bouwen. Toen deze gereed was; nam ik er plaats in met mijn buks, waar op nog één schot was en mijn tien of twaalf eenden. Het werd nacht en ik viel in een onrusti- gen slaap. Onophoudelijk werd ik door de vreeselijke droomen gekweld... Ik wend wakker, doodelijk vermoeid, toen de zon weer aandeij hémel stond. Allereerst keek ik natuurlijk naar- mijn schuitje. Het lag nog altijd op dezelfde plek, onbeweeglijk, tusschen het riet ingeschoven-. De kaaiman, die halverwege had gelegen, was vertrok ken, maar een zestal broeders lagen nu op. het eilandje, naast elkander, alsof zij er op wachtten, dat ik mijn schuilplaats zou verlaten, om mij tot hun prooi te maken. Eindelijk zou het er toe moeten komen, dat ik mij in hun-macht stelde. Het» was slechts een vraag van tijd...#\Velk een af grijselijk zestal!... YVelk eon gezicht, die leelijkè, grove~fiumerg^waarun; ae vaisctie- doffe oogen mij aangrijnsden! Ik verging van dorst, maar koft er- niet aan denken mijn brandende lippen even te gaan be vochtigen met het rivierwater. Eindelijk kon ik het niet meer uithouden. Ik nam mijn mes, sneed een der eenden open en zoog er- het bloed uit, later een tweede, een derde, en zoo voort. Mijn jachtbuit kwam mij dus uitstekend te stade, hoe onsmake lijk de drank ook was, dien hij opleverde. Welk een dag vol ontzetting'. Mijn oogen deden mij pijn van het staren in het ver schiet; mijn geheele lichaam van het zit ten d liggen op den harden bodem; de angst, de koortsachtige overspanning en de honger brachten mij in een onbe schrijfelijk vreeselijken toestand. De kaaimannen waren weer- te water gegaan, doch van tijd tot tijd staken zij hun afschuwelijke koppen er uit en staar- deh mij aan op een wijze, die mij het hloed in de aderen deed stollen. Tegen den avond een nieuwe schrik. Eenige schildpadden kwamen hun eieren leggen op het zand van een kleinen inham rechts. Eensklaps openbaar-de zich een geduchte ontsteltenis onder deze dieren. Allen wierpen zich haastig in het water. Weldra bleek het wat de oorzaak was der ontsteltenis. Het was een jaguar, de vree selijke tijger der Zuid-Amerikaansche wil dernissen. Zonder mij te verroeren, bleef ik achter mijn borstwering staan en zag door de openingen tusschen de steenen, dat de jaguar het zand op woelde en de schildpadeieren gretig naar- binnen sloeg. En nu brak de tweede nacht aan met zijn verschrikkingen, waarvan ik tijdelijk verlost werd door den slaap, die- mij over viel. "toen het weder- dag werd, was ik half krankzinnig van honger en dorst en deze deden mij alles vergeten, behalve den afschuw, die een der kaaimannen mij in boezemde een monster, dat geen oog var mij afwendde en dat ik, telkens als ik naar hem keek, onbeweeglijk op dezelfde plek zag. Ik begon er over te denken, om het ondier te dooden, al moest ik de voldoening met mijn leven bekoopen en zijne afschu welijke makkers tot aas verstrekken. Geheel vervuld van deze gedachten, gebruikte ik het overschot, mijner krochten om een tweede verschansing van „toenon op to richtenzeer dicht bij den oever, op. een afstand van vijf zes el. Ik nam twee eenden, plukte ze en legde ze vlak bij het water, waarna ik mij haastt© weer achter mijn muurtje te komen. Mijn geweer, waarop nog altijd het eene schot was, hield ik bij de hand. Ik wachtte den vij and af. Er verliep een uur; nog een uur, en uc begon reeds te wanhopen aan het welsla gen van mijn krijgslist. Eindelijk kwam er een borreling in het water. Een goed half uur lang bleef het onbeweeglijk, al tijd starende met zijn afschuwelijk doffe oogen in de richting, waar ik mij bevond- Het beest kon mij niet zien, anders zou het misschien op de vlucht gegaan zijn. Eindelijk kwam het mij voor, dat het zien langzaam voortbewoog, zeer langzaan^, naar de twos eenden. Toen het er vlak hij A, v htigl

Leidsche Courant | 1916 | | pagina 6