ALBERT RIEL HAARLEMMERSTR.26. KRONIEK. 1914. 30 December. De Oostenrijkers zijn in 'rfe Westelijke Karpathen teruggedrongen. zal in Februari 1916 weder een week extra loon aan haar personeel uitkeeren; de mi nim um-uitkeering zal ditmaal f 12.50 be dragen. De gewone audiëntie van den minister van Justiti© zal Zaterdag a.s. niet plaats hebben. Gemengde berichten. Tramongeluk te Voorburg. Gistermiddag is in het Militaire Hospi taal het rechterbeen van Advocaat geam puteerd. De amputatie had plaats even boven de knie. Hoewel de toestand van den patiënt ernstig is hoopt men hem -toch in het le ven te houden. Geïuterueerdou. Naar men aan het „Cen- tium" mededeelt, hebben de bewakings troepen in het kamp bij Zeist een groep Belgische geïnterneerden overvallen, die zich in bet kamp schuldig maakten aan dob belspel. Op een van hen werd zelfs 400 gulden gevonden, meerendeels door dobbelen ge wonnen. Ook in de Belgische cantine zijn eenige ongeregeldheden voorgevallen. De dienstdoen de sergeant werd met ledige bierfleschjes geworpen, waarop deze een schot in de lucht loste. De hierop afkomende marechaussee's hebben daarop met de blanke sabels met geweld de cantine ontruimd. Schipbreukelingen gered. Kapitein C. van Benthem Jutting, van het op 25 De cember te Amsterdam binnengekomen ctoomschip „Boeten" der Stoomvaart- Maatschappij Nederland", rapporteert op 3 en 4 December de bemanning van een tweetal sloepen te hebben opgepikt van het be-Oosten Malta in den grond geboor de stoomschip „Umeta". Te 8 u. 30 namiddag van den 3en De cember werd een rood schitterlicht be speurd, dat blijkbaar het s. s. itBoeten" opriep. Van de „Boeton" werd met de Morselamp geantwoord, doch geen ant woord daarop ontvangen. Ten 10 u. 10 en 10 u. 30 werd wederom een rood licht gezien en bij dit laatste ge fluit en hulpgeroep vernomen. Direct werd gestopt en bijgedraaid en het bleek toen dat het licht afkomstig was van een der reddingbooten kan het door een onderzee boot op 1 December in den grond gescho ten Engelsche stoomschip „Umeta" van de British India Steam Navigation Company De bemanning bestaande uit tweeden offi cier, derden machinist en 23 Laskaren werd aan boord genomen en verzorgd. Van den tweeden officier vernam kapt. Van Benthem Jutting dat er nog drie sloe pen waren en hij besloot daarom in de ïmorslijrt it^me te «toornen om mosreliik ook de andere sloepen op te pikken. Daar het mistig werd, was er niets te ontdekken, waarop de kapitein besloot de „Boeton" te doen stoppen en daglicht af te wachten, waarbij scherpe uitkijk werd gehoudën. Bij het aanbreken van den dag werd aan de kim een sloep ontdekt, de Boeton" stoomde daarheen en pikte ten 8 uur des morgens de tweede sloep van de „Umeta" op, bevattende derden officier, hoofdmachi. nist, tweeden machinist, klerk en 22 Lasca- caren. Daarna werd nog twee uur in de koerslijn teruggestoomd, doch er was niets meer te ontdekken, waarop ten 10 u. 35 voormiddag van 4 Dec., de reis vervolgd werd, terwijl nog scherpe uitkijk werd ge houden. Het vennissen van nog twee sloe pen werd door de „Boeton" gerapporteerd aan het passeerende Zweedsch© stoom schip „Nippon". Het s.s. „Boeton" zette naar Malta koers en ontscheepte de schipbreukelingen den 5den December ten 9 u. 10 voormiddag op een onderzoekingsvaartuig buiten Marsa Scirocco (zuidkust Malta), waarna de reis werd vervolgd. Te Londen vernam de gezagvoerder ten B. I. S. N. C., dat de opvarenden van de nog vermiste sloepen te Algiers en te Port-Said waren aangebracht, en dat slechts één Lascar bij de ramp het leven heeft verloren. De „KangeanM vastgeloopen. Het stoomschip „Kangean" een vrachtboot van de Maatschappij „Nederland", welke gis termiddag om half 3 uur uit Amsterdam zou uitvaren, is in het IJ, juist achter het station, aan den grond geloopen. Te kwart over vijven slaagde men erin, 'de „Kangean" los te krijgen. De electrische draad. Men meldit uit Terneuzen,: Een dertienjarige jongen uit de Belgische gemeente Wadhtdbelko is in den Moerpolder in aanraking gekomen met de •electrische draad aan de grens en on middellijk dood neergevallen. Nederlanders gesneuveld. Men meldt uit. Berlijn aan de „N. GL": Bij (het begin van den oorlog studeerde aan de Ihoogescthool 'alhier een jong Ne derlander, Gerard Loeber. Door de oor logsgeestdrift dier dagen meegesleept be sloot hij dienst in het Duitsche leger te nemen. Hij liet zich neutralaseeren en trad als vrijwil!igier onder de wapenen, en in den veldtocht tegen de Russen, is hij bij Mitau gesneuveld. De te Hilversum leven de ouders van den overledene hébben thans ite zijner nagedachtenis aan de hoo- geschiool te Berlijn een kapitaal vermaakt, van welks renten elk jaar een jong stu dent in de kunstgeschiedenis zal worden enrtersft©undo aan te wjjizen op den datum waarop hun zoon js gevallen. Oud en niet arm. Het bestuur van de Rijksverzekeringsbank de mede, dat op 27 December j.L onder omslag, gestempeld Scheveningen, werd ontvangen een met de initialen A. P. B. geteekend schrijven, waarbij werd overgelegd f 200 aan bank papier als terugstorting van genoten ouderdomsrente, welke rente naar het oor deel van den schrijver ten onrecht© zou sjjn ontvangen» Een milde Jubfflaris. Bij gelegenheid van zijn 25-jarige ambtsvervulling richtte notaris L. P. van den Blink te Brielle aan alle burgemeesters van gemeenten in Voorne en Putten een schrijven, waarin hij hen machtigde voor zijn rekening van 1 tot 4 pond vleesch üit te reiken aan alle behoeftigen, die wekelijkschen onderstand ontvangen. Voorne en Putten telt niet min der dan 16 gemeenten. Grondverschuiving. Men meldt uit Heerlen aan ,,d© Limb. Koerier": Blijk baar door het vele regenen in de laatste dagen, heeft er langs de Noordzijde van den spoorweg in de richting Heerlen Kerkrade, nabij de viaduct in de Klomp straat, een vrij aanzie,nlijke grondverschui ving plaats gehad. Reeds is er een gaping van meer clan een meter in den grond, die langzaam naar onderen zakt. Door den Vejrkmcjestar werden Zondagmorgen alle treinen uit beide richtingen gewaar schuwd om met geen grootere snelheid dan 5 K.M. per uur te rijden. Ook in het metselwerk van het nieuw bijgebouwde gedeelte van de viaduct is van boven tot onder een gaping te bespeu ren en eveneens waar _bet metsel- en be tonwerk verbonden is. Alles wijst er op, dat daar ter plaatse voorzichtigheid gebo den is. Men heeft het al jaren met verwon dering kunnen constateeren, dat, hoewel er onder de viaduct de aardlaag met groote massa's grind wordt aangehoogd, al het aangevoerde toch weer na eenige maanden in den ondergrond verdwenen is. Landweerman-smokkelaar. Men meldt uit Oldenzaal: Gisternacht werd door de kommiezen te de Lutte gepak een ze kere H., landweersoldaat te Hengelo, vroeger gedetacheerd te Oldenzaal, die trachtte 60 pond vet naar Duitschland uit voeren. Hij was in uniform, doch met bur gerpet. Hij werd overgebracht naar Olden zaal, doch toen men. den laatsten wacht post voor de stad gepasseerd was sprong de smokkelaar op zijn fiets en ging aan den haal. Een drietal .schoten werden na gezonden en de vervolging begon. Ook in de stad werd nog geschoten, hetgeen heel wat consternatie bracht bij de inwo ners en de menschen om half vier gister nacht het bed deed uitvliegen. Met be hulp der nachtpolitie, die kwam toegescho ten, gelukt© het echter den smokkelaar in de Boterstaat gevangen te nemen en in ar rest te stellen. Wereldhotef. Te Rotterdam heeft z'ïch een combinatie gevormd, ten einde in de omgeving van het nieuwe stadhuis en postkantoor een groot wereldhotel te doen bouwen. Een Edelachtbare uitgezet. Naar wij vernemen, is aan den heer E. Geulenaere, burgemeester van Philippine, en aan zijn zoon het verblijf in Zeeland ontzegd. Inbraak. Dinsdagnacht is ingebroken in de boordenfabriek van de firma P. J. Blom te Enschedé. Een zeer aanzienlijke p,Qjriij kopor io ontvroomd. Dador(o) onbo. kend. Brandstichting? Men meldt uit Middelburg: Er ontstond Dinsdag brand in het huisje van een arme weduwe in de Latijnscheschoolstraat te Middelburg. Het huisje brandde geheel uit. De nog sla pende bewoners, die zich in het huis be vonden, werden door een officier gewekt. Meri heeft redenen aan te nemen, dat deze brand door buitenstaanders gesticht moet zijn. De politie stelt een onderzoek in. Een deserteur op zolder. Een, heaiber- gier te Rillamd-Bath vermiste eeuwig geld uit, zijn pontemonnaie. Een, onderzoek werd ingesteld en het huis afgezocht, cm-- :ial mem vermoedde, dat er idiei iaatst© nachten leven op den zolder was gehoord. Na onderzoek kwam uit een groote kist een manspersoon te voorschijn. Dee© werd bij de politie gebracht en weldra bleek het een Duitsche deserteur te zijn, die reeds drie dagen op den zoider doorge bracht had en geleefd had van appelen en rauw spek. Hij was over een afdak door een raam naar binnen gekomen. Ook het geld, dat de herbergier vermistte, werd bij hem gervonden. De deserteur zal naar Middelburg wor den overgebracht. Onder het zand bedolven. Het 12-jarig zoontje van de wed. Hars le Emmen de Emmer dennen en hadden een woning speelde met een drietal andere jongens in onder den grond gemaakt. Plotseling stortte het zand in, mat het gevolg, dat het kind ontder het zand werd1 bedolven, waar het levenloos onder weg is gehaald. Het ongeluk in den Haagschen Dieren tuin. Ongetwijfeld heriinrieatt men zich 't ontc&ëtltenid ongeluk, dat in den Dieren tuin te 'is-Gravenhage em juffrouw ós overkomen: een beer greep haar rechter arm en verslond dezen. Het slachtoffer is dank zij krachtig gestel en goede verple ging gtftezen en dezer dagen uit het zie kenhuis vertrokken, naar hare moeder te Heemstede» Ze mist echter den rechterarm totaal, zoodat zij nu enkel den linkerarm tot haar beschikking heeft. Zij kan reeds enkele handwerkjes daarmede maken, oefent zich in het links schrijven. Branden en ongelukken. Te Zuid- land is Maandagmiddag de groote boer derij van den heer P. Lammerse, geheel af gebrand. Het vee kon, op zeven runderen na, gered worden. Overigens werd alles een prooi der vlammen. De pachter, de heer M. P. Hage, was met zijn gezin af wezig. Verzekering dekt de schade. Gistermorgen is een 14-jarige liftjon- gen in het modemagazijn A. F. Herber- mann aan het Koningsplein te Amsterdam van pl.m. 15 meter hoogte door den lift-ko- 'ker genvallen, waarbij hij ztoo ernst ige verwondingen bekwam, dat de dood spoe dig intrad. Het ongeluk geschiedde, doordat de ?Tft- kooi, waarop de jongen, om haar schoon te maken, was gaan zitten, in beweging werd gesteld. Hoog waiter. Te Culemborg is weder om de havenkade onder water geloopen. De peilschaal teekende gistermorgen 4.84 M. N. A. P. Te Wijk bij Duurstede is de Rijn nog 38 c. M. gewassen. Stand op Woensdagmor gen 7 uur: 6.30 M. N. A. P. Zuidelijk van de stad staat 't water tegen den walmuur. Men meldit uilt Zall Bommel: Liet het zach eerst aanzien, dat het water weetr zijn normalen ëtand zou krij gen, riians is zoo'n plotselinge was inge treden, dat de veerdam wederom blank slaat. Het scheepvaartverkeer was tot Dinsdagmiddag gestremd en het perso nen-, maar vooral het voeaituagenfverkeer ondervindt wederom veel last. Uit Tiel meldt men: Sinds Dinsdagmiddag is de Waal 23 c.M. gewassen. De stand is .thans 8.02 M. N. A. P. Ondanks den hoogen stand van. de Waal, en de Maas is het Land van Maas en Waal, ten gevolge van de nieuw© be maling,, nagenoeg vrij van kwelwater. De schrikkelijke historie van een hand- teekeniing. De Haagsche Brief van de „Gelderlander" geeft deze vermakelijke gebeurtenis: „Het geviel dezer dagen, dat de» heer Marchant vóór het openen der Kamerzit ting, zijn naam op de presentielijst plaat send tot de voor hem zeer verrassende ont dekking kwam, dat het boven zijn naam geplaatste volgnummer prijkt© met den naam Bijleveld. Wat er op dit oogenblik omging in het hoofd van den geachten afgevaardigde van Deventer vermag ik niet weer te geven; maar wel was het hem in één oogenblik duidelijk, dat geen der honderd mannen met eenig recht aanspraak kon maken op den naam Bijleveld en hier dus een schen ding van het parlementaire recht moet hebben plaats gehad. ■Nu is de naam Bijleveld voor een ieder, die van- dichtbij of slechts zeer in de verte met de Tweede Kamer iets uitstaande heeft, geen onbekende klank. Ik ken Ka meroverzichten, waarin, als de Kamer in avondvergadering het middernachtelijk uur overschrijdt, steevast de opmerking voorkomt, dat Bijleveld van dit plechtige oogenblikden dan nog aanwezigen leden kond deed, door met een handigen zwaai het blaadje van den scheurkalender af te scheuren." Bijleveld dan is het factotum der Tweede Kamer, de Kamerbewaarder, wiens onkreukbaarheid en stiptheid dank zij den Kameroverzichtschrijvers op het Binnenhof en ver daarbuiten zoo langzamerhand spreekwoordelijk is ge worden. Men begrijpt dus de ontsteltenis van den heer Marchant, toen hij den naam van dezen man zag prijken op de plaats, waar alleen zijn naam mag teekenen. dege ne, wi-en koning kiezer een plaats heeft aangewezen op het gest-oelt© der eere. De griffier wordt er bij geroepen, die het ernstige van den toestand terstond in. zijn vollen omvang begrijpt. Bijleveld wordt ontboden, die met de noodlottige letters voor óogen Ti]ri moeizaam -verkregen re putatie ziet verdwijnen. Bij hoog en bij laag houdt hij zijn onschuld staande en bijna huilend van ontzetting eischt hij een jDcnderzoek. Dat wordt - billijk geoordeeld en het duurt niet lang of een schriftkundi ge zit met een paar oude presentielijsten vergelijkingen te maken, omdat men ver moedt, dat ,een dartel Kamerlid een on gepaste aardigheid heeft willen uithalen. Spoedig is de schriftkundige met zijn on derzoek gereed en heeft ontdekt dat de schuldige is.'.... niet de heer Sannes, die als ik mij goed herinner door den heer Troelstra eens betiteld werd als het dar tele veulen; noch de-"heer Duys, wiens rare sprongen de Kamer meermalen mocht vermaken; noch de heer Roodhuij- zen, die. graag voor geestig wil doorgaan; noch de heer Kleerekooper, die veel houdt - van een oproerigen krabbel; noch zelfs de heer Koster, die zich wellicht als Benjamin eenige meerder vrijheid zou kunnen ver oorloofd hebben. Maarde geachte af gevaardigde van Goes, de eerlijke, nauw gezette, korrekte, grijze heer De Savornin Lohman wordt met beslistheid als de schuldige aangewezen. Nieuwe ontzetting; 't is haast ongeloof lijk en toch, het feit is niet te ontkennen. Nu wordt ook d© heer Lohman ontboden en m©t de noodige omzichtigheid in kennis gesteld van het zware vergrijp, waaraan hij zoo juist schuldig werd bevonden. De ontstelde oude heer staart op het papier, wrijft zich de oogen uit, kijkt nog eens... en moet schuld bekennen, 't Is zoo, 't is zijn hand, maar hij begrijpt er niets van. De situatie begint ëenigszins pijnlijk te worden, als hem plotseling een licht op- gaat. Even voor de heer Marchant binnen gekomen was, had hij een oogeblik met Bijleveld staan praten. Daarna de presen tielijst teekenen de was hem in een, tijde lijke verstrooidheid de naam van den Ka merbewaarder aan de pen ontvloeid in plaats van zijn eigen handteekening. De verklaring van den heer Lohman wordt aannemelijk bevonden en zijn ver ontschuldiging gaarna aanvaard. De grif fier is verheugd over de oplossing van het geval. Bijleveld krijgt zijn bezinning te rug, nu. zijn reputatie* o-n verwrikt den sterken stoot heeft weerstaan. Alleen de he©r Marchant gevoelt misschien een beetje spijt, dat de eer van de ontdekking der vreeselijke misdaad zoo i-npeic in het niet verzinkt. Brand in de Fabriek van Pander te 's-Gravenhage. Een zware uitslaande brand is in den vroegen ochtend van heden ontdekt in de meubelfabriek van de firma Pander en Zn., aan den Zuid Binnensin gel ie -s-GrajveuJh age. Maar het zij echter reeds dadelijk vast gesteld dat door het snelle en buitenge woon krachtig optreden van de met sterk materieel ©n personeel uitgerukte brand weer, de brand is kunnen beperkt worden tot de plaats waar hij uitbrak, n.L een der groot© houtloodsen, en dat het fabrieksbe- drijf niet de minste stagnatie heeft behoe ven te ondervinden. Immers eenige uren na het uitbreken van den brand, kon bet werkvolk 'm 600 tal mannelijke en vrou welijke werklieden op het gewone uur van aanvang van deni arbeid, ten 7 ure. aan 't werk gaan, terwijl nog een tiental stralen van de dertien, waarmede het ïvuur aanvankelijk was aangetast geworden, voortdurend gericht bleef op de nog veel rook verspreidende, smeulend© massa in de bergplaats, waarin op sommige plekken het vuur hardnekkig zich bleef vertoonen, ofschoon van een bepaald uitslaanden vlam .toen niet meer kon gesproken wor den. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Suriname. Oorlog. Anticlericafe benepenheid. Mimi'ster Raimboamet is er in geslaagd met de Kamer tot overeenstemming te geraken en aldus den weg voor zijn ambt genoot Pley-te te effenen» Hij heeft op duidelijke wijze aangetoond, at van de energie der Surimamërs meer kan worden gevraagd; dat het moederland langzamerhand zich aan de verzorging van de kolonie dient le onttrekken;, tem- einde deze op eigen beemen te leerem staan, 't Is ook geen kleinigheid, wat Suriname alleen, ons ieder jaar kost (met inbegrip 'van de landmacht), nil. 18 tonDat is geen gezonde toestand: daarin moet ver andering gebracht worden gebracht. Maar hoe? Wel door, zooals minister Pleyte wil, op de door het Moederland1 gegeven subsidies <te betzuinigen, maar nie.t door, zooals minister Pleyte dsit heeft gedaan;, daarbij den gouverneur-generaal niet te erkennen! Dat is een heel en al verkeerde methode, ons inziens. Nadat Suriname was afgehandeld als Oorlog aan de beurt gekomen. Vermoedelijk zijn de belang rijkste be schouwingen over Oorlog gehouden tijdens bet comité-generaal. De voorzitter Welt dan ook zeer duidelijk doorschemeren, dat daar verschillende punten uitvoerig be sproken zijn. Met kiem drong hij er op aan, zich ite onthouden van beschouwin gen over de verhouding van minister tot opperbevelhebber, demobilisatie en ver loven. Dot nu zijn juist drie onderwerpen., waarover (heel waJt te zeggen valt. De heer Eerd maros (U.L.) vond ge legenheid bij die begrooting weer eens z'n benepen antripapisme ite liuchten. Hij be sprak het geval, dat aan Kailh. militairen zou zijn toegestaan 's lands wapenen' te gebruiken. Dat is gebeurd bij 'n plech'tigen dienst begin, Sept. in de H. Josep(hi9kerk te 's-Heiltlogenbosdh gehouden, gelijk hlijiljt uit een verslag in een plaatselijk blad. Militaire muziek heeft er in de kerk ge speeld en het geavear werd gepresenteerd door de militaire eerewacht. Ook protesteerde spr. er tegen, dat in een kazerne tie Assen aanplakbiljetten mochten worden aangeslagen vanwege de R. K. Militairen-Vereeniging. Jammer, dat deze kleine man w© be doelen professor Eerdmaas niet heeft bijgewoond (hij schijnt ©r zelfs niets van gelezen te hebben) de grootsche militaire demonstratie in de Hartebrugakeiik te Lei den, jammer, dat het hem niet is ter oore gekomen, dat daarvoor aanplakbiljetten waren opgehangen in dekazernes! Deze man van vrijzinnige beginselen is zoo benepen, dat 'hij het den Katholieken militairen misgunt ,,'s Hands wapenen te gebruiken" om hun God erkenning en hulde te brengenI De „.Maasbode" merkt heel terecht op, dat een Hollaryd van .Eerdmansen een heel duf poldert je zou wezen. Er werd verder over geklaagd), dat som mige superieuren te streng straffen; deze moeten eigenlijk zei de de heer Duys (S.D.A.P.) zélf worden gestraft! Dat laat ste schijnt ook ons geen kwaad middel wij hebben het zelfs reeds méérmalen in ons blad geopperd. Hopen we, dat de Mi nister in zijn antwoord een en ander over dgt streng straffen zal mededeelen en middelen ter voorkoming of ter bestraf fing zal aanwijzen. De heer Van Wichen (R. K.) besprak den bouw van den graan- j silc met molen, waarvoor een eerste, ter mijn van honderdvijftig duizend gulden wordt gevraagd. Wat spr. vroeger over deze quaesitie heeft gezegd, zal hij niet herhalen,. Hij verwijst er echter naar; in verband met de tijdsomstandigheden had spr. liever gezien, dat deze bouw was uit gesteld. Naar spr.'s oordeel kan een par ticuliere maatschappij beter in den graan voorraad voorzien, en de staat zal nood zakelijk duurder uit zijn met eigen be heer. Spr. verzocht den Minister dezen posit tijdelijk te-rug Te nemen'. In normale tijden zal de Kamer het voor en het tegen beter kunnen beoordeel en. Verder brachten de discussies niet veel belangstelling naar voren. Tijdelijke afwijking van de Kieswet. Bij het afdeelingsondei-zoek bleek mem algemeen van oordeel,, dalt het wetsont werp tot tijdelijke afwijking van de Kies wet in plaats van op 23 November 1915 eenige weken of maanden vroeger had be- boorem te zijn ingediend. Het had verscheidenen leden zeer be vreesd, dat de regeering zich beijvert om een formeel bezwaar, d'at *bij de uitvoe ring van de wet van 30 Januari 1915 aan het licht trad, uit den. weg te ruimen, doch met geen woord rept over de verergering van het materieel© bezwaar, hierin bestaande:, dat personen;, die op 15 Mei 1915 de veredsehten voor de kiesbevoegdheid niet bezaten, niet alleen tot 15 Mei 1916, maar thans zelfs tot 15 Mei 1917 kiezer zullen zijn. Men kwam te rug' op de bedenkingen tegen het gelijk soortig© wetsontwerp, ten vorigen jare •ingediend', geuit dn verband met de Grond wet en wees opnieuw op de bezwaren in de beide Kamers der Staten-Generaal op dit punt te berde gebracht. Sommige le den zagen zich hiertoe vooral verplicht, nu door een dor leden van de Eerste Ka mer in de vergadering van 29 Januari ggggggg Ingezonden Mededeeiingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN. a LA CORSETIERE RAMONDT, Breestraat 34, Te-lephoon 1425. Wasschen, Rep arceren^ Verm aken v. Corsets (6420) 1915 wias geconstateerd, dat er ön de 'I'weede Kamer, blijkens de aanneming van het wetsontwerp zonder hoofdelijk© stemming, ten slotte geen led-en waren geweest, ddie het wetsontwerp met de Grondwet onwereenigbaar hadden geacht. Zij betreurden, dat de toen betoonde -wel willendheid om geen stemming te vragen, op deze vrijze was uitgespeeld tegen de leden, die van hun aan de Grondwet ont leende bezwaren hadden doen blijken. Zij handhaafden deze bezwaren onverzwakt» Ander© leden waren van oordeel, dat wanneer na breedvoerig debat de wet gevend© macht zich over de grondwette lijke vraag heeft uitgesproken, deze be slissing als een authemthieke interpretatie van de Grondwet moet worden beschouwd waaihij men, zich dn het vervolg behoort neer te leggen.. Ook waren er leden, die'erkenden, dat er aan het ontwerp bezwaren kleefden, doch (bereid waren het goed te keuren;, omdat zij daarin de best© oplossing van ri© onider de tegenwoordige tijdsomstan digheden gerezen moeilijkheden zagen. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. In een Dinsdag gehouden druk bezochte vergadering der afdeeling Rotterdam- Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw kwam aan de orde de motie van den Bond van Kaas producenten inzake bestrijding van mond en klauwzeer. De strekking van deze motie was: lol dat een eind kome aan het afmart sy steem waar deze opoffering van vee en geld onsympathiek is aan belanghebben den en onzeker in haar resultaten; 2o. de wetenschap zich onbelemmerd ook financieel kan werpen op onderzoek op meerdere wetenschap en beter kennen, waardoor de bestrijding, op hechter bodem staande, met meer afdoend succes kan worden, gevoerd. Uit de discussie bleek, dat velen het met deze motie'niet eens waren. Nadat met nagenoeg algemeene stem-, men besloten was de motie van den Bond van Kaasproducenten niet te steunen, werd eveneens met nagenoeg algemeene stemmen besloten een schrijven aan het hoofdbestuur te richten, opdat dit een motie stelle tegenover 'die der Tweede Ka mer. Men zal in dat schrijven sympathie betuigen voor het afmaak-systieeim. Ver der zal men 't H.B. er op attent maken, dat de fokkers in Zuid-Holland in het al gemeen veel voelen voor het afmaak- systeem, getuige de uitspraak van de ver gadering van den Bond van Fokvereeni- grngen en de 'uitspraak van de algemeeme vergadering van het Nederlandsch Rund veestamboek. In dat schrijven zal ook in overweging worden gegeveu de kosten te verhalen op de veehouders. STADSNIEUWS. St. Liduina-Vereeniging. Pastoor Hafkenscheid en de dames van de „St-. Liduina-Vereeniging" hadden de meisjes van de verschillende meisjesscho len gisteravond wederom een kerstfeest bereid. Nu niet in de mooie groot© zaal van de Jozephgezellenvereeniging, want deze is ingenomen door de gewapende macht, maar in de lokalen van de zusterschool in de Krauwsteeg. De goede zusters van de Voorzienigheid waren zoo bereidwillig, ge weest de lokalen af te staan. Daarenboven deden zij al het mogelijke, om het feest zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Het feest is dan ook schitterend geslaagd, al moest de uitvoering dan ook wegens ge mis aan een groot© zaal achterwege blij ven. De kinderen hebben zich uitstekend geamuseerd. De gezichtjes glunderden van. pret en dankbaarheid. Zij lieten zich de talrijke versnapering uitstekend smaken. Nadat verschillende nummers op de piano ten best© waren gegeven, nam pas toor Hafkenscheid het woord en vroeg de kleinen, van wien zij wel dachten, dat al die tentoongestelde geschenken, die lek kernijen, dat speelgoed vandaan kwamen. Het waren de geschenken van het Kerst kindje, dat, de armoede beminnende, in armoede geboren was, en de menschen be zield had met de heerlijke gedachte in de zen Kersttijd het arme kind wel te doen. De dames van de Liduinavereeniging hebben zich beijverd om die goede gedach te Gods in daden om te zetten. Maar de verschillende kleedingstukken zijn spoe- diger uitgedeeld dan afgewerkt. Van ver leden jaar Kerstmis af hebben die dames week in week uit zich beijverd om de ver schillende stukken te vervaardigen. Andere edele zielen bezield met de liefde om goed te doen hebben veel gegeven om de dames in de gelegenheid te stellen dit te doelen. Laat ik dan zegt de Eerw. spre ker, de tolk zijn van u allen, een woord van dank spreken, tot de Eerw. Zusters, die de schoollokalen afstonden, aan da milde gevers, die hun best© gaven toezon den en aan de dames van de St. Liduina vereeniging in het bijzonder. Allen, dia

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2