30 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 7e JAARGANG No. 1893 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Inter!- Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, metGRATIS POLIS Ongevallen-verzekering IR het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 por kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG DECEMBER. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Russische aanvallen in Bessarabië werden door de Oostenrijkers afgeslagen; aan de Strypa behaalden de Russen een klein succes. Volgens een bericht van Duitsche zijde hebben de Engelschen bij bun terugtocht aan de Soevla-baai vier transportschepen op het strand gezet. Perzië heeft aan Engeland en Rusland een nota van eischen aangeboden. Van de oorlogsterreinen. Overzicht. Op helt Westelijk oorlogsterredn duurt de venlhoogde bedrijvigheid van de artille rie voort. Uit Weenen wondt gemeld, dat alle Russische aanvallen in Bessarabië werden afgeslagen,; ten oosten van Bur- kanof (in Gaiicaë, aan de Strypa, ten wes ten van Trembowla), behaalden de Rus sen een klein succes; de Oostenrijksche troepen moestem daar, wegens de over macht van de Russen, «enige afdeel-togen tot dichter bij hun hoofdstelling terug trekken. Van de overige oorlog-s terreinen valt niets bijzonders te melden. Een speciale berichtgever van den „Berl. Loik. Anz.", die het verlaten kamp to Aniafórta en de Engelsche depots te KemLkili Liman bezocht;, bericht daarom trent uit GalipoLi; Overal riret men tee- kftiien,, dat de terugtocht veel op een •vlucht moet hebben g-e.!ieken. Veel onbe graven lijken, reusachtige hoeveelheden conserven, zijden spek, meel, pionierge- reedso'nap, 'tenten, prikkeldraad en1 ver- pl(igingsm,atierieel zijn achtergelaten. De Engelsche loopgraven. "die tot op 10 M'. afstand' van de Turksche stellingen vooruitgeschoven waren, waren met hon- derdidui'aenden zandzakken versterkt. In de Soevla-haai zijn vier EnigeJLsche transportschepen op het strand gezet*." De anüiltaire .plannen van Bulgarije voor de 'toekomst- blijken uit een onderhoud, dat de 'correspondent van 'het Hongaar- tohe blad ,,Az Est" te Sofia had met dien Bulgaarsdhön 'legercommandant generaal Sjekof. -Deze verklaarde, dat voor Bulgarije de strijd mat de verovering van Servië nog niet iten einde na. Aan de overzijde van de grens, zeide de generaal, citaat nog een Sterke vijand, de Legers der Entente in Griekisdh-Macedomië, die de vrije bewe ging der Bu'lgaarsche legermacht belem mert. De belbeekehiis van die bezetting van Sa'Ioniki door de Entente is vooral, d.at zij daardoor een kost/baar pand dn han den hebben voor de vredesonderhandelin gen!, dat slechts kan worden ingelost te gen belangrijke schadeloosstelling. Want het is in strijd melt de Bu'gaarsdh© belan gen, dat na den oorlog de Entente- mo gendheden of «en hunner Salanaki zo-u •behouden. De Bulgaren zijn 25 K.M. ver in Albanië doorgedrongen, maar zullen niet verder gaan, zeilde -de generaal, om d-e Griéksche belangen nii-et te schenden. ,,Wij -beschouwen ons bondgenootschap m«t do Centraal-Europeesche mogiendhe- dien niet slodhts als een mi Kit aire, maar ook als een poLiitiéke overeenkomst; en wij houden er rekening mede», aiat wij on ze bondg-enaolben door de operaties van. ons leger niet in potiiiéko moeilijkheden willen brengen. Wij meenen, dat Roeme nië ook verder neutraal zal blijven; wij vreezen geen krachtige Russische aanval len noch over Roeumemüë, noch uit de Zwarte Zee, ofschoon de Russen reeds po gingen daartoe deden. Wij moesten, vol gens de met ons gesloten overeenkomst, vier divisies tegen de Serviërs afzenden; wij deden echter meer «n zullen blijven doen., wat onze belangen eischen, en onze bondgenooten kan dienen." 0p Zee. Om tJj Kaap. Reu ter" verneemt, dat de Nippon Yuschen Kaisha"-maatschappij wegens het verlies van de Yasaka Maru" besloten heeft, dat hare schepen den weg om de Kaap zullen nemen. De duikboot- en mijnoorlog. - Lloyds meldt, dat het Engelsche 3.8. Morning" gezonken is; de kapitein en de tweede officier werden gered. 0p den Balkan. Do Pri4i9 Von Wied weder op den troon van Albanië. „Reuter" meldt uit Londen; De bladen berichten: „Harold Spencer, die oud-leer ling van de marine-akademie te Annapolis, later adjudant van den prins von Wi-ed en thans luitenanLaviateur bij de Engelsche militaire missie naar Albanië, die pas van \Skoe,taii' teruggekeerd is, bevestigt hiet üericht, dat de Prins von Wied, nadat hij eerst met Oostenrijksche hulp te Prizren leden van ALbaneesche stammen tot een legermacht georganiseerd heeft, thans óp- rukt met het besliste doel de Serviërs te verdrijven van het zuiden van Valona, de onafhankelijkheid v£m Albanië te herstel len en deflr troon weder te bestijgen." Engeland. De dtenstplichtquaestle. Uit de telegrammen, die wij in ons num mer van gisteren hebben gepubliceerd, blijkt, dat het kabinet inzake de dienst- plichtquaestie een besluit ten gunste van dwangmaatregelen, aLthans voor de ongehuwden, heeft genomen. Wel ke maatregelen de regeering zal nemen is nog niet bekend. Naar het schijnt zijn to<|h niet allo leden van het kabinet tot de over tuiging gekomen, dat dienstplicht noodza kelijk is, dat zou men althans opmaken uit dé aankondiging van de .Times", die zegt, dat er misschien eenige wijziging in het kabinet zal komen. Blijkbaar heeft de meerderheid zich laten overtuigen. Dat dit moeite heeft gekost, kan men opmaken uit hetgeen de Engelsche bladen Dinsdag schreven, toen het kabinet reeds een zit ting achter den rug had en nog tot geen besluit had kunnen komen. De parlemen taire medewerker van de „Times" noemde toen den toestand netelig, en hij vreesde zelfs, dat de positie in.de kabinetszitting van Dinsdag critiek zou vinden indien tenminste niet met kracht en vastberaden heid werd opgetreden. De quaestie ging over de h-lofte die de heer Asquith indertijd in het Lagerhuis af legde, dat de verplichting voor de gehuw den, die zich hadden aangemeld voor den dienst, niet zou moeten worden doorgezet, eer allereerst de ongehuwden hopelijk vrijwillig én anders door andere middelen aan hun verplichtingen hadden vol daan. Het was nu de vraag of de resultaten van het werfstelsel van lord Derby zoo zou den wezen, dat tot de door don heer As quith bedoelde maatregelen zou moeten worden overgegaan. Buiten het kabinet is hieromtrent niets bekend en eerst bij de heropening der parlementszltting zal hier van iets blijken. Maar de parlementaire medewerker van de „Times" zegt, dat niettemin in het algemeen toch wel- zoo veel bekend is geworden, dat hoe uitne mend de resultaten van lord Derby's stel sel ook mogen zijn geweest er een aanzien lijk aantal jonge ongehuwde mannen zijn, die zich niet ter recruteering aanmeldden. Men zou meenen, zegt de „Times", dat nu dus de belofte van den eersten minister zou moeten worden uitgevoerd en maat regelen van dwang tegen deze jonge on gehuwde lieden moeten worden genomen. Maar juist hierboven was het kabinet ver deeld. En waren ministers die op onver wijlde invoering van dwangmaatregelen aandrongen, maar er zijn anderen die meenen dat het vrijwillige stelsel nog een kans moet hebben. De parlementaire medewerker van de „Daily News" weet te vertellen, dat de ka binetsraad niet zich uitsluitend met deze quaestie heeft bezig gehouden, maar ook met ,,e r n 3 f i! g e vraagstukken die de neutrale staten be tref f en." De parlementaire medewerker van de „Daily Mail" verneemt, dat de ministers, dift iegeji drénaiplreht xi]n, do Tolgcrule zijn: Sir Edward Grey, Balfour, Lord Crewe, Lord Buckmaster, MacKerma, Sir John Simon, Runciman, Birrell, Thos. MacKinnon Wood, Harcourt, A. Hender son. Van deze neemt Balfoui4 de voornaam ste plaats in. Onder de ministers, die zich vermoedelijk vóór onmiddellijken dienst plicht hebben verklaard, zijn: Lloyd Geor ge, Lord Landsdowne, Lord Curzon, Sir F. E. Smith, Austen Chamberlain, Walter Long, Lord Selborne. Naar verluidt, hebben lord Kitchener en Bonar Law hun houding nog niet vastge- steld. Perzië. Eïsohen, door Perzië gesteld. Volgen® het Turksche blad „Ikdam",- is het door Engeland aan Perzië gestelde ultimatum op 24 December verstreken. Perzië heeft, in plaats van ©en antwoord een nota van eischen aan Rusland en En geland aangeboden. Het verlangt n.l. de vrije scheepvaart voor zijn vloot op de Kaspische Zee en in de Perzische Golf, de souvereinfteit van Perzië over het eiland Bachrain, het herstel van de grens bij Be- loedsjistan, de herziening van het verdrag van Toerkmantsjuik, de opheffing, binnen een maand, van de Engelsche en Fransche betrekkingen bij de posterijen en telegra phic en de afbreking van de directe be trekkingen, die Engeland onderhoudt met den sjeich-der stammen, welke dicht bij de Perzische Golf wonen. Perzië verklaart neutraal te zullen blijven, indien aan deze eischen gevog wordt gegeven. Verschillende oorlogsberichten. Het gebrek aan pasmunt te Parijs ver holpen. De Matin" deelt mede, dat het gebrek aan pasmunt, dat zich vooral te Parijs heeft doen gevoelen, thans zoo goed als verholpen is. Monumenten voor gevallen soldaten. De Bond van Duitsche architecten heeft een oproeping verspreid om het oprichten van gedénksteenen en monumenten op de graven van gesneuvelde soldaten zooveel mogelijk uiit te stellen tot na den oorlog, omdat vele der reeds opgerichte monu menten minder 9ierlijk zijn. Voorloopig rich te men een eenvoudig grafteeken op, terwijl na den oorlog een meer van kunst getuigend plan kan worden ontworpen. Melk voor zuigelingen. Uit Washing ton wordt gemeld, dat minister Lansing aan den Amerikaanschen gezant te Londer last heeft gegeven, zich te vergewissen of de Fransche en Engelsche Regeering zullen toestaan, dat Amerika melk zendt voor de zuigelingen in Duitschland en Oostenrijk. Nederland en de Oorlog. De in beslag genomen post. Gisteren zijn een aantal bileven, die met de door de Engelschen in beslag genomen post van de „Frisia" waren verzonden, te Amsterdam aangekomen en bezorgd. Zij waren niet „opened by censor". Men zoolang aan te houden, wanneer men dan van de brieven niet eens kennis neemt. Niet dat wij ons hierover beklagen, inte gendeel, maar wanneer het er alleen om te doen was de brieven te schiften en bijv. die voor den vijand bestemd achter 'te hou den of te lezen, dan kon dat toch vlugger gebeuren: het is ongeveer drie weken gele den sedert de „Frisia" werd aangehouden. Hoe dit zij, het is blijkbaar noodig, dat onze regeering tegen deze vexataire maat regelen telkens weer protesteert/merkt het „Hbld." op. Voorts wordt medegedeeld dat van de Donderdag te Falmouth aan boord ven het stoomschip „Nieuw-Amsterdam" aan gehouden Amerikaansche mail, Dinsdag een gedeelte met de bootgelegenheid van de maatschappij „Zeeland" hier te lande is aangekomen. De prijzen der eieren. Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek d.d. 28 December: De eieren beginnen steeds meer in prijs te dalen, dank zij het verbod tot uitvoer. De pluimveeclub „de Graafschap" te Win terswijk noteerde heden 56 cent per pond d. i. 6y-z cent per stuk. In één maand tijds is hierdoor de prijs van 83 tot 56 cent ge komen, zoodat we thans den normalen prijs om dezen tijd van het jaar bereikt hebben. Tarwebloem. Hét bestuur van. het Comité van graan handelaren te Rotterdam heeft, als last hebber van de regeering, gisteren het Notarishuis geveild. Er was veel belangstelling en de handel zeer willig.^ Op een desbetreffende vraag werd door bet bestuur de verzekering gegeven, dat, mochten er bij de verkochte balen tarwe bloem zijn, diie blijken, niet te beantwoor den aan de eischen, welke aan gezond meel gesteld mogen worden, het comité deze balen zal terugnemen. Koffie. Te Utrecht is oen vergadering gehou den van koffiébrandars uiit alle doelen des lands, om de maatregelen ito bespreken, welke zouden kunnen worden genomen,, teneinde in het bezit te komen van de partijen koffie», welke nog steeds in onze havens in opdracht van de Engelsche re geering worden vastgehouden. Aan eene cci'imiissie uit vertegenwoordigers van de firma's van IJsendijk en van Nellie te Rotterdam, Visser te Snoek, Smith te Groningen, ten Have te Deventer en van den Btiggelaar te Roosendaal werd opge dragen in dezen de noodige stappen bij de regeering te doen. Uitvoer van jonge hanen e m oude li enne n. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft) bepaald: lo. na 31 December 1915 zullen, geen consenten meer worden verstrekt voor den uitvoer van jonge hanen en oude bennen; 2o. de voor 1 Januari 1916 uitgereikte consenten voor den uitvoer van jonge ha nen en» oude hennen zijn géldiig tot 8 Ja nuari 1916; 3o. voor dea uitvoer van bevroren jonge banen en bevroren oude hennen zullen van 1 Januari 1916 af door heit Rijksbu reau tot regeling van den ui'.ivoer van yrnrmivee oeTvuronsroortr cansei irenrK ufihen worden venstrekt ander bepaalde voor waarden. Duurdere sigaren. De Commissie voor de prijsverhoogiing vaa den R. K. Zuidelijken Bond van Ta baks- en Sigarenfabrikanten en het dag. bestuur van het Verbond van Vereenigan gen van Sigarenfabrikanten in Nederland hebben aan de sigarenfabrikanten een cir culaire gericht, waarin zij voorstellen voor den handel den prijs hunner sigaren te verhoogen», naar aanleiding van de prijsstijging der grondstoffen*. De handel de sigarenwinkeLiere zal, als de fabrikanten op dit voorstel ingaan (wat zeer waarschijnlijk is), hun sigaren met 1/2 of 1 cent per stuk moeten verhoogan. Korte Kroniek. II. M. de Koningin zal, evenals verle den jaar, op 1 Januari niet de gebruike lijke Nieuwjaarsreceptie houden, doch II. M. zal op dien dag, de hooge autoriteiten en de in de residentie aanwezige leden der hofhouding in de gelegenheid stellen Haar hun gelukwenschen aan te bieden. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het Nationaal Steuncomité wederom een belangrijke gift geschonken. De directie van de Staabs-Spoorweg FEUILLETON. MARGUERITE. 83) In de korte oogenblikken, dat hij uitblies, Wettisch te hij, zi-Ch de handen Wrijvend, Eijn eigen persoonlijkheid en zijn makkers geluk: „Komaan, vrienden," heette het dan, „geen tijd verjaren!... O, o, wat moét Car- rère wol denken? En die duivel van een Cazals?..." Voor hem was hét'een ontbering niet meer zoo lang in de open lucht, op den heuvel, te toeven. Maar toch genoot hij bijna den healen dag, in de werkplaats, (ioor de tegenwoordigheid van zijn doch ter, Jeanne, die den door Ca/rrène openge laten stoel had ingenomen. Jeanne had nu den doek van haar vooiihoofd verwijderd. Onder het breien koesiterdie zij zich dn de stralen der zoen. Soms zat zij mét geopen- den mond en met een traan in de oogen in gedachten verzonken, denkend aan de beloften earner nieuwe schoone toekomst. De werklieden, getroffen door haar ernst én haar_ ingetogenheid1 beschouwden haar jtenigszjtns als een heilige beschermster. Nu en dan voeJdé de blinde in haar voor hoofd weer dlié eigenaardige gewaarwor ding, wélke haar na haar verwondltog toet een steen, zoo aangenaam was, iets helders, ails van 'licht: in zulke oogemklik- fcan streek zij met hare hand over haar Mooihoofd, en ging dan wéder mét breien Woor de armen -voort. Sedert de belangen for fabriek (te aandacht van Marguerite beslag namen, bestuurde Jeanne het ••werkhuis" bijna geheet ail een. Hare aü- geheelo toewijding aan de armen ver goedden dezen door haar zooveel mogelijk iin alles gediianisttü'g-béhulpzaam te zijn. Zij konden ten mitoste in hun elüiemde lezen, de giften on de uitdeelingen van kleeren en levensmiddelen opschrijven, de laanp aan steken, den vloer van hét huisje aanvegen entz. Sedert zij haar vader verloren had, had Marguerite nog inniger lef de -voor hare vriendin opgevat. Hoe dikwijls keek zij m-et liefdevolle® bl/lk naar Jeanne, terwijl deze ondier de werklieden zat. En vaster dan ooitgeloofde zij, dat de goede God, na zoo-veel rampspoeden, in Zijn almacht, aan de btóndé, die op den dag van den opstand aich zonxter vrees voor den dood' voor haar had opgeofferd, de vreugde zou schenken van hét geschapene weder te kunnen zie®. ALle avonden., na het vertrek der werk lieden, daalde zij de trap af, om Jeanne te halen en geleidde haar aan de hand de trap op naar het kantoor. Dezen avond, terwijl Jeanne bij hare schrijftafel was gezeten, trilde Marguerite van genoegen. „O, hoe tevreden -ben ik!" voegde zij Jeanne toe. ,,'t Ls hét einde van de maand, onze inkomsten, worden grooter... ITo klan ten koeren allen bij onis terug, en zelfs dagen klanten op, d'ie wie nooit gehad en die, over Caizals klagend, mij doen ver onderstellen, dat deze ze ons heeft aan gebracht. En hét meest verheug ik mij er over, dat morgen onze werklieden een kleine verhooging van loon zal worden meegedeeld." „O!...." „Ja, Jacques meerit, dat het moet." „Maar jij, je éigen goed, dat jij gege ven hébt?" „Later.... men moet weten zijn tijd af te wachten." „Goede Marguerite", moanpeLde Jeanne mét groote téed-ihöiid, „je doét het goede zonder het te welen, zoo-als de vogel zingt!" „Weet je het al? We zulilen eenige dagen hier het rijk alleen hébben.'! „Maar jk ben niets, i'k!" „Tata!.... Misschien niets voor de ande ren.... Enfin, we zullen aóleenheerscheres- sen zijn. Jacques, de koning, gaat voor acht of tien dagen naar Spanje, om lotus boom en te k-oopen." „Réist Jacques per rijtuig?" „Ja." „Dan mag hij wel oppassen," „Voor wie?.... voor de Spanjaarden?.... Och wat, zotskapje!" „Je zei me, dat Cazals wanhopig is, niet waar?.... Door Jacques te vernietigen, die de ziel is van onzen fabriek, nou Ca- zals meenen alles te vernietigen." „O, wait 'n gedachten!" „Zie je, Marguerite, die duivel is in zijn woede in staat om de vre-ese-lij'kste misdaden te begaan." Hare oogleden sluitend, scheen Jëhrme in den eindéloozen nacht, waarin haar gedachten een kalm en hoog licht wier pen, it© peinzen. „Laaf Jacques op zijn hoede wezen", herhaalde zij zacht. „Je hébl gelijk", zuchtte nu Marguerite, „maai- wat -is er aan te doen?... er is moed noodig." Zij daalden de trap af. De wijngaarde niers en wrinkeliiers rustten van de ver moeienliissein van den dag op de drempels hunner woningen uit. G1 toil achtend groet ten zij Marguerite en Jeanne, en öeder richtte medelijdend zijn blikken op hét litteéken op hét voorhoofd der blinde. Zon der anigstt gingen, zij de fabriek van Gazals eri Carrère voorbij. Deze beiden slenterden toevallig beiden op hot plaint je,, doch bij de nadering der meisjes stopen zij zwij gend heen. MaTguerifte dacht eerst weer aan de angstige waarschuwingen van Jeanne, op den dag, dat Jacques in den vroegen mor gen naar Spanje vertrok. In de eetzaal hield zij dien morgen niet op, hem toch voorzichtigheid aan te 1 Kwelen. „Je verveelt Jacques," merkte grootmoe der op. „Hij is een man, moet je denken, en hij kent Spanje." ..Marguerite verveeJt me wet," gJltoi- lachte Jacques. „Wat zou er worden van de fabriek zonder mij?" „Juist," bevestigde hot meisje „Jac ques vervangt nu onzen vader Zijn ge zondheid is kostbaar voor ons." „Oéh wat, een reis van acht dagen! Dat béteekent nogal wat!" antwoordde Ro- dière, „dat zaL hem wat ont spannen. Hij hoeflt er behoefte aan, de -arme jongen.. We wéten wet, dat, de ho tels in Spanje bij onze logementen in Frankrijk niet kunnen holten; maar Jac ques is iPld-aat geweest!" „O, men. at en sliep heel wat sléchter bij de groote manoeuvres! En toch was men tevreden." Nadat Jecqucs zijn kop kofflbe had leeg- gedronken, omhelsde .hij grootmoeder en drilkfe A goto a do hand. Maqgdcrilte vergeao'de hem tot hot hek, en grooitmoedw en Agatha keken met in nige belangstel Mug de jongelieden na. Milhau, die helt rijtuig had voorgebracht hield het paard bij den teugél. „Zullen we goed weer hébben, Mi'l'hau?" vroeg Jacqu&s. „Ja, mijnheer," antwoordde de meester knecht. „Mooi weer, zeker... Ofschoon de Jrucht bewolkt As, ziie Lk den Gareingou zich van. zijn vvollkensluieir ontdoen... Buiten dien zou de kap u tegen den regen be schutten." „En ook tegen de zon." schertste Mar guerite. „Die goede Milhau schikt altijd alios ten beste." Vervolgens zdeh tot Jacques wendend, vroeg zij, niet zonder een weinig te lie ven: „Héb je je revolver, Jacques!" „Waarom vraag jo dat?... Maar ik héb hem bij me..." „Men kaai niet weten., die wegen in Spanje... En als je terugkomt, Jacques, kem dan niet avonds. „Noen. dat. béloof ik je... Maai- ik moot hier Maandag wej-.en en ik zal ar zijm..." „O, drie ofgenzi/nndge... Enfiin, moge God je beschserovml" Jacques kuste de hand van Marguerite en sprong toon vlug op hét rljituig. „Bonjour Milhau!..Tut weemztena, Marguerite!" ..Tot weoroiensl... En kom niét in de® avond terug," waarschuwde Marguerite neg voor hét Laatst* (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1