Uit de Omgeving. Aanbestedingen. !Wée€ te vfoTdem en* die daardoor maatschap pelijke menscheaii blijven. „Het meerendeal onzer" schrijft oais een milicien- „i9 reeds :in een- staat van fatalisme en van ongevoeligheid, als van een Javaan der minste soort, zoo een, wien alles oged is en die aan niets meer denkt dan aan eten, drinken en slapen. Zij zouden wel opium wil-len innemen, om maar met hun gedachten van de wereld ai te wezen... Het fe een dierenleven; waarmeo ik niet zeggen wil, dat er slecht heid is onder de mannen. Och, dieren zijn immers ook niet kwaad. Maar ze zijn niets." Zulke klachten ontvingen wij reeds meermalen. En het schijnt ons goed, er de aandacht op te vestigen van de militai re autoriteiten, maar ook van hen, die zorgen kunnen, dat het moreel -peil van ons beste volksdeel niet zakt, doordien de duivelen van alle kwaad gaarne liggen op het oorkussen der ledigheid. Kamerverkiezing Njjmegen. Voor de verkiezing in het kiesdistrict Nij megen zijn - candidaat gesteld voor lid van de Tweede Kamer de heeren mr. M. J. C. M, Kolkman (r.-k.) te 's Gravenhage en L. M. Hermans (soc.-dem.), te Arnhem. Oud-Minister Coïrjn. In tegenstelling met de „Msbd." meldt het „Vad." dat de heer Colijn reeds in de Residentie is aangekomen. STADSNIEUWS. Bezoek van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin bracht heden een niet officieel bezoek aan onze stad. Te half twee werden de koninklijke auto's zicht baar, voorafgegaan door een auto waarin de commissaris van politie en de hoofd inspecteur Pronk gezeten waren. Langs Noordeitode, Rreestraat en Hoo- gewoerd reiden. <ie koninklijkeauto's, tot aan de fabriek van de" firm a Gebr. v. Wijk Co., waar H. M. te kwart voor twee arri veerde. Langs den weg en aan de fabriek ston den honderden belangstellenden geschaard die H. M. hartelijk -toewuifden en toejuich ten. Bijna hu-is aan huis wapperde de driekleur. H. M. de Koningin, die gekleed was in een pluche mantel met bont afgezet en een bruingrijze hoed met witte veertjes droeg, was vergezeld van de grootmeeste- resse brn. Mervil v. Lynden, de hofdame Jonkvr. Six, den adj. baron Tuyl v. Seroos kerken, den kamerheer baron van Ge-er, particulier secretaris van H. M., baron de Sweerts He Land-as Wybongfh, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hól land. In het fabriekskantoor werd H. Majes teit ontvangen door den burgemeester jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, die vervolgens de firman/ten der fabriek de heereoi W. F. Verhey van Wijk, A. Corts, B. Corts en J. Verhey v. Wijk, aan H. Majesteit voor stelde. Vervolgens wend een aanvang "ge maakt met de bezichtiging van d-e fabrde-k. H. M. werd rondgeleid door e-en der fir manten en bezichtigde op do eerste plaalö het bijkantoor, dat herschapen was in een zichtkamer, waar op keurige wijze wollen dekens in alle genres, ruwe wol, garens sajetiten, sokken, kousen, paardendekens enz., enfin alle grondstoffen en artikelen der fabriek tentoongesteld waren. Vervol gens werden de verschillende gedeelten van de fabriek bezichtigd en liet II. M. zich vol belangstelling inlichten, over de werking der verschillende machinerieën enz. Hoogst voldaan vertrok H. M. de Ko ningin met gevolg ongeveer drie uur. Voor de Koninklijke auto's reed een auto waar- In de burgemeester gezeten was. De Koninklijke auto's reden vervolgens over Rijnstraat (brd^ over), Leivemdaal (Zuidzijde), Geeregracht, Plantsoen, Plan-, tage, Hoogewoend, Watersteog, Nieuwe Rijn, Oranjegracht (Oostzijde), ie G memo s-teeg, He eren gracht (Oostzijde), Kalver markt, Haarlemmerstraat, Pelikaan straat., Van der Werfstraat, Janvossensteeg, Haarlemmerstraat, Prinsessekadei, Kort Rapenburg, Rapenburg (Oostzijde), Steen- schuur, Breestraat, Raadhuis, hartelijk toegejuicht door de honderden belangstel lers, die zich overal opgesteld hadden. De Koninklijke Auto's hielden stil voor het Raadhuis. Langs de groote breede steenen trap, welke met een mooie looper belegd was, begaf H. M. zich met gevolg naar' de vestibule, welke keurig met plan ten en tapijten versierd was. H. M. de Ko ningin werd ontvangen door het dage- lijksch bestuur van de gemeente, en geleid naar de mooi versierde raadszaal, waar H. M. de Koningin, doo-r den burgemeester veiwelkomd werd. In de kamer van B. en W. werden ver bolgens de volgende personen aan H. M. .voorgesteld: Prof. Dr. W. Brede-Kristensen, Rector Magnificus aan de Universiteit. Prof. Mr. C. v. Vollenhoven, secretaris Acad. Senaat. W. Pera, Voorzitter Kamer van Koophan del Prof. Mr. J. E. Hee-res, Voorzitter Plaatselijk Steuncomité. Prof. Mr. 7. H. Carpentier Aliing, Voorzitter comité Êelgisch© Vluchtelingen. Dr. H. J. Zwiers Voorzitter Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Mr. P. E. Briët, voorzitter Gemeentelijk Werkloozenfonds. Mr. C. W. v. d. Pot, .Voorzitjter Levensmiddelencommissie. Dr. J. J. v. Eek, Direoteur Keuringsdienst van eet- en drinkwaren, secretaris der voe dingscommissie, en hoofd van het distri butiebureau. P. Heemskerk, Voorzitter van het comité uit de Leidsche Vakcen trales. Mr. Th. B. Libourel, den Burge meester behulpzaam in verband met de buitengewone tijdsomstandigheden. S. iThors, Lid der Provinciale wolcommissie. Te ongeveer 4.30 verliet H. M. het stad huis ©n verlieten de koninklijke auto's de gemeente langs Breestraat, Noordeindc, Haagweg. Langs den weg deden honder den H. M. op de meest hartelijke wijze uitgeleide. De Jonge Garda. De R. K. Propagandaclub „De Jonge Garde" hield gisteravond een algemeene vergadering in. het gebouw van den Ver huurd er sbond, Hoogl. Kerk'gracht. De voorzitter, die heer Molkenboer, open de de vergadering met dien, christelijken g-roet, heette allen hartelijk welkom en ging de oorzaken na, waarom „De Jonge Garde" het algeloopen jaar niet heeft kun nen. werken, zooals het behoorde. De bui tengewone tijdsomstandigheden hadden daartoe aSles bijgedragen. Vele bestuursle den en leden van „De Jonge Garde" waren onder de wapenen, daarenboven was de gelegenheid om te vergaderen niet groot, daar op vele zalen ook al beslag was ge legd. Ook had het bestuur nog zijn ijve- rigen secretaris, den (heer v. d. San den, die de stad verlaten had, verloren en had den twee bestuursleden, de heeren v. Haas teren en Pollmanm, zich genoodzaakt ge zien ontslag te nemen. Het was dringend noodzakelijk dat het bestuur op zijn oude sterkte kwam en daarom was voornamelijk deze vergadering belegd. Veel toch zal van dc Jonge Garde in de komende maanden ge vraagd worden. De verkiezingen voor do Provinciale Staten zijn ito het zicht, de kiezerskweek moet dus duchtig ter hand genomen worden. Het bestuur heeft intus- sche-n niet stil gezeten. Het heeft verschil lende maatregelen getroffen die allen uit- ötekejld zullen slagen, indien de leden van de Jonge Garde slechts medewerken. Vervolgens werden de notulen der vo rige vergadering gelezen en vastgesteld. Aan de 'orde kwam nu bestuursverkie zing wegens vertrek van. den heer v. d. Sanden en bedanken van de heeren van Ha asteren en Pollmann. De voorzitter bracht in eenige welgeko zen woorden den heer v. d. Sanden dank voor al hetgeen hij als secretaris in het belang van ,,De Jonge Garde" gedaan had. Ook den heer Van Haasteren werd een woord van dank gebracht. Tot bestuurslieiden werden vervolgens gekozen de heeren A..,v. d. Sandeni, A. Bo- kern en J. Boekraad. De voorzitter deed vervolgen® zeer be langrijke mede-deelingen. Waar deze een huishoudelijk karakter droegen zullen wij er niet op ingaan. Hopen wij, dat bij de eerstvolgende ver gadering van „De Jonge Garde" de zaal te klein zal zijn. Het wordt tijd, hoog tijd, dat „De Jonge Garde" weer aan het p/o-'i- tieke leven gaat mededoen' en dat alle le den op him .post komen. Een woord van hulde aan het ijverig be stuur zij hier op zijn plaats. Niettegen staande do vele moeilijkheden heeft het bestuur niet stilgezeten, maar verschillen de maatregelen voorbereid, die de goede zaak ten nutte moeten komen. vee- en Kaasmarkten. Be vee- en kaasmarkten van Vrijdag 31 December a.s., zullen worden gehouden op Woensdag 29 December te voren. De vergadering, gehouden door de afd. Leiden en Omstreken van den Nad'. Bond van Koffiehuis, Restauranthouders en Slijters, gehouden ter bespreking van de verhooging van den bierprijs, heeft aange nomen 't besluit van de hoofdbesturen der verschillende organisaties uit te voeren, door bij wijze van .prof met ingang van 1 Januari a.s. d© bierp rijzen te v echo ogen. Tevens besloot de vergadering dn begin sel den prijs van het gedistilleerd met 5 cent per liter te verhoogen en dit laatste besluit op de eerstvolgende vergadering nader te bekrachtigen. Door het bestuur en eenige leden van het Kruisveahond is het initiatief geno men voor .de oprichting van een Tooneel- club. De voorzitter van heft voorlóopig bestuur is de heer P. Bisschop, Bakker Korfstr. Voor den Vasten zal er reeds een uit voering worden gegeven. Bij Kon. besluit is dr. P. van Geer, oud- h&og'jeer aar aan de Rijksuniversiteit, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1916 eervol ontslagen uit. zijn betrekking van wiskundig adviseur bij het Departe ment van Koloniën, onder dankbetuiging vcor de gewichtige diensten door hem dn die betrekking bewezen. AARLANDERVEEN. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Donderdag 23 December des voormiddogs te half tien. HAZERSWOUDE. R.K. Armbestuur. In d.e plaats van wijlen den heer A. W. Straathof is tot lid van het R.K. Armbe'stuur benoemd de heer -A, P. Beijker. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester, Mr. C. S. van Dobben de Bruijn. Aanwezig alle leden; er is een vacature. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de no-Nilen der vorige ver gadering onveranderd worden goedge keurd. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat ingekomen zijn. Eenigé missives van Ged. Staten van Zuid-Holland, ten geleide van goedge keurde raadsbesluiten. Door B. en W. zijn nagezien en in orde bevonden de kas en de boeken van den gemeenteontvanger, waarbij in kas be vonden werd f 12.679.47V6- Een verzoek van de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeenteambte naren, om de jaarwedden van de gemeen teambtenaren in deze gemeente te verbe teren. Al deze stukken worden* voor kennisge ving aangenomen. Alvorens tot de verdere behandeling der agenda over te gaan, wenscht de voor zitter het overleden raadslid, den heer A. W. Straathof, te herdenken. Spr. zegt, dat de heer Straathof, gedurende 24 jaar met de meeste ijver en toewijding de be langen der gemeente heeft behartigd. Hierna komt aan de orde de wijziging in de verordening op do jaarwedden der onderwijzers. B. en W. stellen voor de minimum-jaarwedde van het hoofd der openbare school te stollen op f 1050, na vijf jaar telkens opklimmend met f 50. tot f 1250.en den onderwijzer met in gang van 1 Jan. f65.— per jaar vergoe ding voor huishuur te geven. De heer Korteweg stelt voor het maximum op f 1300 te stellen; spr. heeft de salarissen van hoofden der scho len uit vele omliggende gemeenten verge leken, eai vindt f 1250.te weinig. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de salarissen van de verschillend© hoofden hoofden der school in deze gemeenten heb ben vergeleken en tot de conclusie zijn gekomen, dat geen dei*"*" hoofden meer salari9 heeft.. Het voorstel Korteweg wordt in stem ming gebracht en verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim, ter vervanging van den heer J. van Beek Azn., die voor het lidmaatschap had bedankt, werd met al gemeene stemmen gekozen de heer J. Bol. Als punt 4 is aan de orde duurtetoe- slag. B. en W. stellen, voor aan de 2 veld wachters, den bode en den gemeentewerk man een duurtetoeslag te geven van f 20. ineens en aan den bewaarder van de .raadszaal flO.—voor meerder gebruik van brandstoffen, waartoe zonder discus sie met algemeene stemmen wordt beslo ten. Verder deelt de Voorzitter mede, dat een verzoek is ingekomen om de knol deren, waartoe door den Raad aan B. en stoven aan den Voorweg te laten verwij- W. machtiging wordt gegeven. Hierna gaat de Raad in comité-generaal ter vaststellinfg van de supplietoire ko hier H. O. en Hondenbelasting. HOOCMADE. Ziekenfonds. In de te Woubrugge ge houden vergadering van het Ziekenfonds „Onderl. Hulp" voor Woubrugge en Hoog- made werden d© besluiten), in de vóór vergadering te Hoogmade gehouden goed gekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren F. Kroes, Van <ter Nagel en H- Meijer, werden herkozen. De uifkeering bleef bepaald op f0.90 per dag (ook Zon dag). Het aantal leden bedraagt 123, bui tengewone leden 14, donateurs 44. Uit het verslag van den penningmeester, wien voor zijn belangeloozen en omvattienden arbeid hartelijk dank werd gebracht, bleek dat het bezit der vereeniging tè terugge gaan van f 1251 op f 1221, ten gevolge van de veel meerdere uitkeerimgen dan in het volrige jaar, waarom de wensch werd uit gedrukt, dat velen nog zouden toetreden als donateur, oon deze zoo nuttige instel ling te steunen. v LEIDERDORP. Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft overeenkomstig het voorstel van B. «j! w. besloten aan Ged. Staten inzake een adres van 141 ingezetenen van Zoe- terwoude, wonende aan den Hoogen Rijn dijk, om den Hoogen Rijndijk bij Leider dorp te voegen, te berichten dat tegen dit bezoek geen bezwaar bestaat, mits een regeling wordt getroffen, waarbij de be langen van Leader-dorp niet worden ge schaad en de gemeente Zoeterwoude in niet al te bezwarende financieele moeilijk heden worden gebracht, LEIMUIOEN. R.K. Bloemist-, Land- en Tumarbeïders- vereeniging. Maandagavond1 'hield de R.K. Bloemist-, Land- en Tuitoarheddeirs- veipeencigmg „St. Joannes de Dooper" een vergadering bij J. Keyzesr. Door den. heer- Loerakker wérd artikelsgewijze behandeld den z.g. beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering, waarbij door den spreker de noodige inlichtingen werden verstrekt. Hierna werden aan verschillen de vragers inlichtingen aangaande het werk-loozemfonds enz. gegeven. Vervolgens werd besloten een actie inzake loon en arbeidsduur van vaste arbeiders op touw te zotten, waarna deze vergadering, welke ook door den geestelijken adviseur werd bijgewoond, werd gesloten. NIEUWKOOP. —Poldervergadering. Op. Vrijdag 31 De cember a.s. des voorm. 10 uur zal.ito „Het Vliegende Paard" ©ene vergadering wor den gehouden van. stemgerechtigde inge landen van den Polder Nieuwkoop en Noorden. Onderwerp: Voorstel tot wijzi ging van het bemalingssysteem en het aangaan van een geldleeaxing tot dekking der kosten daarvan. OUDE-WETER ING. IJsclub. Morgen zal de IJsclub „Ijs vermaak zij ons doel" de® avonds te 6.30 uur in bet café Het Wapen van Alkemade een bestuursvergadering houden, waarna te 7 'uur dienselfden avond een ledenver gadering. Leiden. Bij den gasteren vermelden uit slag van de aanbesteding voor de gestich ten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijn- geest" is niet vermeld' de levering voor eieren, waarvoor hadden, ingeschreven D. Warring f 7.per 100 stuks en F. Fisser f 6.25 peer 100 stuks. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren, Binnem.'andsche Zaken. Landbouw. Financiën. Een hoofdschotel van de gisteren gehou den- vergadering was wel de interpellatie van den heer Teenstra (V.D.) inzake de bestrijding van het' mond- en klauw zeer, waarover men een uitvoerig verslag kan vinden onder de rubriek „Land en Tuinbouw",, - Eeniige Leden klaagden zeer terecht over den Bond voor Lichamelijke Opvoe ding. Van de f 20,000 subsidie schijnt al heel weinig -ten nutte van het eigenlijke dc#>l van -diem Bond te komen. Toch blijft die subsidie gehandhaafd, terwijl b.v. de f 1000 subsidie voor den R. K. Schoolraad (noodig voor het afnemen van examens voor de akte vóór bawaarschoolonderwijs) werd ingetrokken, waartegen de -heer Van Wijnbergen (R.K.) zijn protest liet hooien. Bij de afdeeling Kunsten en Weten schappen hield' de heer De Stuers (R.K.) een tragi-comische rede over de stiefmoederlijke- behandeling van deze afdeeling, wat hem niet veel mocht ba ten In den namiddag is de Begrooting van Binnenlandsche Zaken aangenomen en werd een begin gemaakt aan de Begroo ting van Landbouw. Nadat de heer A a 1- berse (R.K.) van den Minister toezeg ging had ontvangen, dat een onderzoek zou wordei ingesteld naar schijnbaar anti- clericale subsidie-weigering voor cursus sen van landbouwonderwijs, ving de bo vengenoemde interpellatie aan in zake het Moaid- en Klauwzeer. Vermelden we nog, dat zonder hoofde lijke stemming in den loop der namid dag vergadering is aangenomen het wets ontwerp tot goedkeuring van een met de gemeente Alphen gesloten overeen komst tot afstand van een- strook water en berm, enz. Onder presidium van den heer Ruys de Beerenbrouck (de heer Schaper had een speech te houden) werd in de avondvergadering aangevangen met de be- haindeling van Financiën. Er werden nu en dan wel belangrijke onderwerpen ter sprake gebracht maar eenig debat kwam er niet uit voort en de kwestie van de Staatsgarantie, voor 50 pCt. van het even tueel verlies van het te Amsterdam op te richten bureau voor in- en verkoop van diamant, jets dat het Rijk op een half mil- lioen kan komen -te staan, werd door den heer Fruytier (R. K.) wel even uit eengezet als voorzitter der Commissie van Rapporteurs, maar de verdere bespreking werd uitgesteld, tot op het eind der be handeling van dit hoofdstuk. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. Wij laten hier volgen een uitgebreid verslag van de gisteren in de vergadering van de Tweede Kamer door den heer Teenstra gehouden interpellatie inzake de bestrijding van het mond- en klauwzeer. De heer Teenstra geeft toe, dat het laten „doorzieken" niet afdoende is en er niet moet worden opgehouden met de be strijding. Doch daarom gaat het niet. Het gaat hierom, dat men volstrekt niet alle maatregelen heeft genomen, die de wet op het mond- en lkauwzëer voorschrijft, en die, volgens artikel 45, in b ij z o n^d ere gevallen, aan te wijzen door den districts veearts, gelast tot afmaken over t© gaan. Men heeft een stelsel ingevoerd, dat uit niets anders bestaat dan steeds en alleen afmaking. Daartegen komt spr. op. Men heeft nagenoeg niet de wet toegepast, maar alleen naar het af in akingsstelsel gegrepen. Er kwamen vele klachten tegen. Spr. voegde zich daarbij niet, al drong hij op isoleering zooveel mogelijk aan. Maar hij wilde eens loyaal afwachten, wat men bereiken zou. Thans evenwel is het tijd, dat men erkenne de ziekte niet meester te zijn geworden. Ter wijl het vee op stal stond, en dus tamelijk geïsoleerd, brak telkens mond- en klauw zeer uit. Er was niet gezorgd voor dé pasteurisa- tie van den afval van het verdacht vee. Voorts heeft men te kampen met gebrek aan medewerking van d© zijde van den landbouw. En dat is nu wel niet de schuld van den Minister, maar het feit bestaat dan toch, en men had zich eerst die mede werking beter moéten verzekeren. Die medewerking wordt belemmerd door de barbaarsche straf, die wordt toegepast in de gevallen van te late aangifte, welke niet altijd' te kwader trouw ge schiedt. Boeten van f 8000 en f 16,000 wer den opgelegd. Heele veestapels, soms van 40 koeien, werden verbeurd verklaard! Verder werden er zeer weinig voorzorgen genomen tegen besmetting-overbrenging ©n had de afmaking vaak te laat plaats. Dan: een der voornaamste redenen voor het afmaken was dat men in België en Duitschland krachtige maatregelen nam ter bestrijding van het mond- en klauw zeer. Doch nu het staat ook in de stuk ken is dat opgehouden. Nu hebben we ook niets meer dan het afmaken. Ook is het gebleken, dat er geen wetenschappe lijke steun meer is voor het af maak stelsel. Spr. behoeft niet de boeren ten tponeel te voeren, die schreiend 't afmaken van hun beesten bijwonen. Maar het is toch waar, dat zoo iets vreeselijk moet zijn voor hem, die heel zijn leven heeft gewerkt om een goeden veestal te krijgen. De voormannen zijn reeds tegen het afmaken en vele ver- eenigingen zijn er tegen. Nu heeft de Mi nister in zijn antwoord op spr.'s vraag de landbouwvereenigingen gegroepeerd naar de provincies, en is gebleken dat de provincies Friesland, Gelderland, Noord- Brabant en Noord-Holland vóór het afma ken waren. Evenwel heeft spr. verschillen de bedenkingen tegen het stuk. In ver schillende gevallen werd feitelijk geen be sluit genomen, maai- verklaarde de verga dering „vertrouwen" te stellen in de Be geering. Ware de vraag; omtrent de afma king op zichzelf beantwoord, dan zou het antwoord anders hebben geluid. Nu de financieele zijde van het vraag stuk. Telken jare staat f 175,000 op de begroo ting voor het bestrijden van het mond- en klauwzeer, doch thans heeft het f 8,000.000 gekost, waarvan een paar miLlioen wegens verkocht vleesch is afgegaan. 6 millioen heeft het dan toch gekost. Welnu, die som is veel te hoog in verhouding tot het nut. Spr. stelt nu d© vragen: le. Of de Minister in uitzicht kan 'stel len dat ten gevolge van het afmaaisysteem spoedig het mond- en klauwzeer zal ver dwijnen, en 2e. of hij een financieele regeling kan treffen waardoor de schatkist niet zoozeer wordt bezwaard met deze kosten? De Minister van Landbouw, Nijverheid! en Handel, de heer Posthuma, -ant woordt. Voor hem bestaan er maar twee stelsels: doorzieken, dus niets doen, of afmaken. En dan altijd afmaken. Daartusschen 'bestaat niets. Zonder dat afmaken zou er geen, moge lijkheid zijn voor het houden van de smet stof binnen een. omheining. De Minister begrijpt niet, hoe de heer Teenstra eener- zijds klaagt over te slappe toepassing van de wet en dan weer over de barbaarsche straffen, wanneer te laat is aangegeven'. Men, heeft wel zonder afmaking kunnen omheinen, n.l. in 1882. Maar dat was toen aan het einde van de epizootie. Zou men met afmaken ophouden;, dan zal in 1917 weer worden aangedrongen op het afma ken terwilie van onzen vee-export. Als spr. nu zeker wist, dat de oorlog nog een paar jaar zou duren, dan zou hij nog weli een andere wijze van bestrijden waken pro beeren. Maar niemand weet, hoe' spoedig we weer zullen hebben te maken met de moeilijkheid ons fokvee uit te voeren. Nu klaagt de heer Teenstra over het niet ge reed zijn, speciaal ten aanzien van de ver plichte pasteurisatie. Maar toen de Minis-- ter machtiging daartoe vrpég, werd van verschillende zijden dn de Kamer gevraagd om; er met groote omzichtiging van ge bruik te maken. Medewerking van de belangheb benden krijgt van niet zoo spoe dig. Die moet langzamerhand komen. Doch. dat is waarlijk niet de schuld van de bar baarsche straffen,, doch het komt herhaal delijk voor, d'at men veertien dagen lang quasi niet ziefy dat zijn vee lijdende is. Te Staphorst heeft men door krachtig ingrij pen de invasie van het mond- en klauw zeer kunnen tegenhouden. De Minister zelf heeft niet geaarzeld. Hij zond steeds het afmaaksysteem goed, maar hij aohtite zich na een jaar ervaring verplicht de belanghebbenden zelve te vragen wat ze er van dachten. De heer Duymaer van Twist (A.-R.): Die zeggen „niet afmaken". De Minister: Dan pleit 'het tegen hen. De boeren hébben in den tijd "van de longziekte gezegd, dat zij ndet wilden be strijden. Doch nu denkt toch niemand er meer aan, die ziekte te -laten loepen. En wanneer men boeren, vraagty die in hun omgeving een geval hebben bijgewoond, die zijn voor afmaken. Op een moment, dat het grootste deel van ons land vrij was van mond- en klauwzeer, verzweeg een boer, dat zijn vee ziek was en zoo ving de ziekte aan! ;Nu zegt men: Zie je wel dat je geen medewerking hebt? Maar moet men daarvoor uit den weg gaan? Om één zco'n boei'? Nooit zal spr. het. doen, zoo lang hij nog iets heeft te zeggen. Met graph'ieken betoogt do Minister hoe goed het afmaakstelsel heeft gewerkt. In elk geval zijn er twee legenden den okp ingedrukt: le de legende, dat het mond en klauwzeer niet zou zijn te bestrijden, 2e dat het niet in den weidetijd zou zijn te bestrijden. Zou men nu ophouden met het afmaken, dan^ou men een huis héb ben gered op het dak na, en dan plotse ling ophouden, zoodat alle moeite en kos ten vergeefsch zouden zijn. Op de gestelde vragen moet de Minister zeggen,, dat hij natuurlijk niet kan zeg gen oef in 1916 het mond- en klauwzeer zal zijn geëindigd, of belangrijk verminderd', daar dit voor een zeer groot deel afhangt van de medewerking, die hij ondervindt.. Op de tweede vraag antwoordt hij, dat reeds een overleg in gang is met den Mi nister van Financiën over de geschiktste wijze, om een deel der kosten te verhalen op de belanghebbeiylen. Wanneer zulke maatregelen zullen gereed komen, hangt grootendeels af van <le werkzaamheden der Tweede Kamer. De heer Teenstra verklaart zich niet bevredigd, en stelt met den heer Wykerslooth de Weerde steyn een motie vcor, luidende: „De Kamer, overwegende dat de bestrijding van de verspreiding van het mond- en klauwzeer door het z.g. afmaaksysteem thans geen aanbeveling' verdient, gaat over tot de orde van den dag." Laatste berichten. Gezant bij Z.H. den Paus. De definitieve dag van vertrek van Jhr. Mr. O. Van Nispen tot Sevenaer, tijdelijk en buitengewoon gezant bij den Pauselijken Stoel, naar Rome, is thans vastgesteld op Dinsdag 28 dezer. De gezant zal uit Nijmegen vertrekken# Naar wij met zekerheid vernemen is ko lonel Latour, Commandant van de 2e Infan- terie-Brigade benoemd tot commandant van de Ille divisie en kolonel v. Delft, comman dant der 9e Infanterie-Brigade, tot comman dant der le divisie. Beide kolonels worden bevorderd tot gene- raal-majoor. De Russsn bij Warna geland? LONDEN, 22 Dec. Aan de „Daily Chro nicle" wordt uit Athene geseind: Berichten uit betrouwbare bron melden, dat de Rus sen den 20sten dezer te Warna (Bulgarije) geland zijn. Het garnizoen heeft zware vérliezen geleden, de stad ligt ten gevolge van het hevige bombardement in puin. Marktberichten. AMSTERDAM, 22 Dec. Tec. Aangevoerd 218 vette koeien, le qual. f 1.46 a f 1.52, 2e qual. f 1,40 a f 0,3e qual. f 1,80 a f 0,91, 000 vette kalveren, le qual. f 0.a fO.—2e qual. f0,a fO3e qual, fO,a f0,per kilo, graskalveren fO,a melk- en kalfkoeien f 000 a f 000, 63 nuchtere kalveren f14 a f20, 00 schapen f a f 0 lammeren, 560 vette varkens, Holland8che le qual. 81 a 83 o. per kilo,.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2