22 BUITENLAND. De Oorlog. WOENSDAG DECEMBER. 1915. No. 1888 (Sou/imit De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groots letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iederè regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handele-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent 7e JAARGANG BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 335. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze «genten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2>/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dit nummer bestaat uit twee bladen. Diplomatieke kringen te Sofia nemen aan, dat Griekenland thans êen voor Duitschland welwillende politiek zal volgen. Een Russisch oorlogsschip en 2 torpedovernielers bombardeeren Warna. - Een Oostenrijksche aanval op den Kionte Cocea word door de Italianen afgeslagen. Hei aantal recruten van Derby wordt door O'Grady, die Derby hielp bij het recruteeren, geschat op bijna 2l/2 miilioen. Van de oorlcgsterreinen. Overzicht. De nieuwe strijd in het westen, dien men naar verschillende mededeelingen spoedig kan verwachten, tee kent zich nog niet an ders af, dan door toenemend artillerie vuur. Zoowel in het Engelsche legerbericht als in het Fransche wordt gesproken van toe nemende activiteit der artillerie die men als de voorbereiding van een offensieve bewoging zou kunnen beschouwen. Zooals wij gisteren reeds gemeld heb ben, is de Russische generaal Roeski van het bevel over de Russische legers aan het noorderfront, waar hij de aanvallen van Hindenburg's legergroep tegen Riga en de linie van de Duna en Dunaburg tot nog toe gekeerd had, ontheven. Roeski heeft uitnemende strategische eigenschap pen aan den dag gelegd. Hij is ook de man geweest, aan wien het aanvankelijke succes van de Russische wapenen in Gali- cië te danken is geweest. Toen het offen sief tegen de Karpathen begon werd hij, naar het heet, door toedoen van grootvorst Nikolaas aan kant gezet. Zeker is, dat hij weer met het bevel over de N.oorderlegers werd belast, toen de grootvorst op zijn beurt afgedaan bleek te hebben en naar den Kaukasus gezonden werd. Redenen voor Roeski's aftreden worden niet opge geven zelfs geen gezondheidsredenen, die hem vroeger genoopt heetten te heb ben, het veld te ruimen. Van de krijgsverrichtingen op het Zuid oostelijk oorlogster rein zijn de berichten schaarsch. Men is, volgens een „Reuter"- beriöht uit Athene, thans aan het onder handelen over het binnenrukken der Bul garen, te zamen met de Duitsche troepen, in Macedonië. Naar uit Athene aan het „Berl. Tage- blatt" wordt geseind, is het protest, dat de Grieksche regeering bij de regeeringen van Engeland en Frankrijk heeft ingediend tegen de versterkingvan Saloniki, in scherpe bewoordingen gesteld. De Griek sche regeering verklaart, dat de door de Entente in de omgeving van Saloniki en op andere punten getroffen maatregelen tot versterking, niet alleen inbreuk maken cp de achting, waarop Griekenland aan spraak moet maken, doch ook het gevaar doen ontstaan, dat Griekenland in een scheeve verhouding komt te staan tegen over de tegenstanders van de Quadruple Entente. Met een beroep op artikel 5 van de Haagsche Conventie ziet de regeering aldus besluit de nota zich derhalve ge:noodzaakt bij dc Quadruple Entente nadrukkelijk te protesteeren tegen de niéu we inbreuken, die de geallieerden op het punt staan te ondernemen tegen de onaan tastbaarheid van Griekenlands bodem en tegen*de neutraliteit van het koninkrijk. Het heeft er veel van weg, dat de Grie ken zich bij de centrale mogendheden zul len aansluiten. Zoo meldt een „Wolff"- telegram uit Boedapest: ,,In diplomatieke kringen te Sofia gelooft men waar van daar aan de ..Pester Lloyd" wordt geseind dat Griekenland voortaan tegenover de centrale mogendheden een welwillende politiek zal volgen en dat de entente-mo- gendheden haar zaak hebben verloren." Over het droeve lot der Servische vluch telingen vertelt de correspondent van de „Times" te Saloniki het volgende: „Slechts ieen klein deel van do Serviërs did hun land1 ontvluchtten, kwamen 5n Gri'eksch Macedonië. Toen de convengee- rende Oodteoirijksch-Duitsche en Bulgaar- sdhe legers oud-Servië schoonveeg d en trokken de meeste Servische mannen, die niet van militairen leeftijd waren, de we gen langs die naar het westen en zuid westen leidden. De meeste vrouwen en kinderen bleven thuis. Toetn do indringers de grenzen van Oud-Servië bereikten wa ren naar schatting ©en 750,000 vluchtelin gen op do vlakte van Kossowo verzameld Op weg naar Albanië en Montenegro. Van decern, worden wel een 250,000 gedwongen zioh aan de Oostenrijkers en Dultschers te onderwerpen. Maar de overblijvende 500,000 gaven de voorkeur aan 'het gruwe lijke vooruitzicht van een winter in de on herbergzame sneeuwbedekte bergen van het westen. Weinig is nog omtrent hun lot bekend geworden, maar de reeds bekende feiten maken het waarschijnlijk, dat duizenden zijn omgekomen door koude en gebrek of verscheurd zijn door de wolven. De correspondent vertelt, dat toen hij in het begin van Novemib&r Mitroviitea verliet, het. brood al bijzonder schaarsch was. Lieden, die de troepen vluchtelingen zagen toen ze de passen naar Albanië en Montenegro overtrokken, verklaren, dat die lieden toen hoofdzakelijk leefden van het vleescih der dood© dieren. Er viel veel sneeuw en het was bitter koud en daar de Moutenegrijnsche bergen bij de Servische grens geen bossc-hen dragen^ misten de ongelukkigen ook elk middel om zich te verwarmen. Weinigen van hen, die in deze richting vluchtten, zullen hun lijden hebben kunnen overleven. Als er overle venden de Adriatische kust hebben be reikt, zullen zij dringend hulp noodig heb ben; Met de vluchtelingen, die de provincie Saloniki hebben bereikt misschien hoog stens 10,000 is het beter gesteld. Voor hen wordt goed gezorgd door de hulpco mités en velen hebben werk gevonden bij den aanleg der verschansingen voor het Fransch-Engeleche leger." Op de andere oorlogsterreinen is het rustig gebleven; van het Zuidelijk oorlogs- terrem wordt gemeld, dat een Öostenrijk- scho aanval op den Monte-Cocca door de Italianen is afgeslagen. 0p Zee. Maritieme activiteit der geallieerden. „Reuter" meldt uit Athene: Uit diplo matieke bron wordt vernomen, dat een Russisch sjagschip en twee torpedo-jagers Warna gebombardeerd hebben.. Deze oor logsschepen werden gevolgd door zestien transportschepen, vol troepen. Een Engelsche onderzeeër heeft het Duitsche stoomschip „Heros" en andere vaartuigen in de zee van Marmora tot zin ken gebracht. De duikboot- en mijnoorlog. Lloyds meldt dat het Engelsche s.s. „Huntly" vroeger het Duitsche s.s. „Ophelia" gezonken is. Het Engelsche s.s. „Belford" van Glasgow" is, naar „Reuter" meldt, gezon ken; de bemanning is gered. 0p den Balkan. De verkiezingen in Griekeniland. „Reuter" meldt uit Athene: De uitslag der verkiezingen voldoet, wegenis het over weldigend aantal onthoudingen, de partij van Veniizelos. In de districten, waar de uitslag reeds bekend is, hebben 19,321 kiezers gestemd,, tegen 73,993 hij de vorige verkiezingen. Naar schatting heeft slechts een derde deel van de 700,000 kiezers, die in Mei 1.1. hebben gestemd, thans aan de verkiezing deelgenomen. België. Een generaal veroordeeld. De Brusselsche correspondent van het „Hbld." meldt dd. 20 December: Volgens een heden aangeplakt biljet zijn te Charleroi op 9 dezer door den krijgs raad ten velde veroordeeld: Ter dood: de vreemdeling Alexander Szek, natio naliteit onbekend., laatstelijk te Brussel gevestigd geweest, wegens verraad in oorlogstijd. Tot drie jaren dwangarbeid: de generaal in ruste Luciaan Buys, uit Antwerpen. Tot Twee jaar en zes maanden dwang arbeid: de arbeider Alexander de Bok, uit Brus sel, beiden in het bezit der Belgische natio-. naliteit, ter zake van het bevorderen van daden van verraad in oorlogstijd. De doodstraf, tegen Szek uitgesproken, werd op 10 December door den kogel vol trokken. f- Duitschland. Uit den Rijksdag. In cle gisteren gehouden vergadering van don Rijksdag heeft rijks-minister Solf op oen vraag van Bassermann (nat. lib.) nopens de Engelsche bewering dat Duitschland sedert langen tijd een aanval op Britsch Zuid-Afrika had voorbereid, ophelderingen gegeven, over hetgeen voor don, aanval op Duitsch-Zuid-West-Afrika is geschied. Hierop volgde de tweede lezing van het wetsontwerp tot goedkeuring van het aan vullend krewflet van 10 milliard mark; het krediet werd in tweede en derde lezing goedgekeurd. De voorzitter sloot hierna de zitting met de beste wenschen voor Kerstmis en Nieuwjaar. De Rijksdag is tot 11 Januari 1916 ver daagd. Frankrijk. De Fransche socialisten en de interna tional© betrekkingen. Het congres van de Fédération Socialis- te de la Sein© hield zijn tweede zitting. Met verpletterende meerderheid, 9947 stemmen tegen 545, werd het voorstel tot hervatting der internationale betrekkin gen verworpen. Dit is liet antwoord, zegt „Havas", op de pogingen, te Zimmerwald door de Duit- schers gedaan. Noorwegen. Ford's vredesexpeditie. - Zaterdag is de „Oskar II" te Christian- sand aangekomen. In een gesprek met vertegenwoordigers van de pers heeft Ford, volgens de „Times", vertelaard, dat het thams het tijdstip is voor een vrede op ('en grondslag van den statos quo ante helium. Persoonlijk wilde bij niet vele in lichtingen omtrent de plannen der expe ditie geven, maar een der overige leden, mevr. Schwimmer, verk'.aarde, dat het plan bestaat, om in allo neutra'e landen commissies te vormen. Na Stockholm en Kopenhagen zal ook Den Haag bezocht worden, waar "de expeditie de vertegen- we ordigers van Spanje en Zwitserland zal entmoetan. Het schijnt dat er intussdhen zóó groot verschil van, meening tusschen de ver schillende leden der zending is ontstaan, dat een deel der leden te Ohristiania zal achter (blijven en zich niet verder met de zaak bemoeien. Verschillende oorlogsberichten. Een nieuw Belgisch Grijsboek. De (Belgische regeérinig zal hinnjènkort «on derdie Grijsboek uitgeven. Het dient als antwoord op het Duitsche Witboek over de franctireura. Engelsche verliezen in Servië. De Engelsche onder-minister van oorlog heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het ge heel® verlies van de Engelschen in Servië op 11 December was 32 officieren en 1246 man, van wie een officier en 85 man ge dood werden. De kameel en van Hagenbeek. De „Fi garo" deelt mede» dat, om zich vooj- te be reiden voor den veldtocht naar Egypte, de Duitsche soldaten thans bezig zijn te leeren .rijden op de uit de menagerie van Hagenbeek geleende kam eel en. Geen dame© naar Egypte. Wegens het groot© aantal Engelsche dames, die naar Egypte wenschen te gaan, heeft de Engelsche regeering op verzoek van het Britsche opperbevel besloten, geen ver gunning meer te verleenen aan dames om naar Egypte te gaan. Degenen, die reeds .in het bezit zijn van paspoorten voor Egypte, worden gewaarschuwd, dat zij zender vergunning van den bevelhebber in Egypte, toch geen voet aan wal mogen zetten. De „Zeeoorlog". Van het begin van den oorlog tot einde November zijn volgens ahededeeling van bevoegde zijde aan de ..Korrespondemz Norden" 734 handelsschepen van de ernitenite-mogend- heden, metende 1,447,628 ton, in den grond geboord. Op redeeming van duikbooten ko men daarvan 568 schepen, met 1,079,402 torn inhoud, van mijnen 93 schepen met 94,709 ton (inhoud. Van Jie in don grond geboorde koopvaarders behoorden 624 schepen, metende 1,231,944 ton, tot de En gelsche koopvaardijvloot. UiT/oerverboden., ,De Deenscho req geering heeft den uitvoer van* alle vetten en zuren verboden. De Noorsche regeering heeft den uit voer van sodiumnltraat venboden. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Langer in dienst houden van ingelijfdenbijde militie. Terwijl men bij het afdeelingsonderzqek er zijn voldoening over uitsprak, dat de bij de onbereden korpsen ingelijfden der mi- litieplichtigen 1906 en 1907 op 1 Jan. a. s. naar de landweer zullen overgaan om, zoodra de sterkt© van den geoefenden landstorm dat mogelijk maakt, naar huis te worden gezonden, drongen vele leden er op aan, dat nok de bij de onbereden korpsen ingelijfden der lichting 1908 niet langer als militie zouden worden aange merkt, maar naar de landweer zouden overgaan. Zoolang deze personen mili ciens zijn, is oproeping van landstorm te hunner vi vanging niet mogelijk. Voorts drongen verscheidene ieden er op aan, dat ook de oudste lichtingen van die troependeelen, *op welke geen land weerplicht rust de bereden korpsen, tor- pedisten eii zeemilitie naar huis zou den worden gezonden. Bedoelde miliciens staan in zekeren zin met landweerman nen gelijk. Eenige leden spraken hierbij hun meening uit, dat deze miliciens ook door landstormklassen moesten worden vervangen. Er werd op aangedrongen de landstorm klassen zoo spoedig mogelijk op t© roepen en te oefenen, opdat in zoo snel mogelijk tempo vervanging van thans onder de wa- penen zijnde mannen door landstorm- mannen kunnen plaats hebben. De hoofdredacteur v an de „Telegraaf" in v r ij h e i d gesteld. De heer J. G. Schroder, hoofdredacteur van „De Telegraaf" is gisterenavond kwart voor achten uit zijn voorloopige hechtenis ontslagen, na daarin twee en een halve week te hebben doorgebracht. Nader meldt men: Te halfzeven ontving de directeur van het huis van bewaring de lastgeving den heer Schroder in vrijheid t© stellen. Te halfacht kwam de inmiddels ontboden auto voor, aan den ingang van het hui9 van bewaring aan de Weteringschans. Enkele nieuwsgierigen hadden zich inmid dels om de auto geschaard. Te halfachtb werd de poort van het huis van bewa ring wederom geopend. Spoedig verspreidde" de mare zich door Amsterdam en vele rijtuigen en auto's brachten in den loop van den avond vele jbf|tingstellendeni en nieuwsgierigen aan die den weergekeerde hartelijk de hand wilden komen drukken, doch door de te lefoon en aan de deur heette het onverbid delijk: De heer Schroder is voor niemand te spreken." Omtrent de redenen, welke geleid heb ben tot de invrijheidsstfelling van den heer ScTirödor wns tot *s avonds laat nog niets bekend. Wij kunnen hieraan toevoe gen, dat kort na de arrestatie van den heer Schroder door diens rechtsgeleerden raadsman, rar. J. Kappeyne van de Cop- pello, een request tot de rechtbank was ge- itifchtj, houdende verzoek tot invrijheids- stelling van den heer S. Tot laat in de avond wai echter noch bij mr. Kappeyne, noch bij den heer Schroder iets bekend omtrent de gronden, waarop de beschik king van de rechtbank tot de invrijheid stelling van den heer Schroder berust. De Nederlandsche mail. Naar het „Hbld." verneemt, is opnieuw de Nederlandsche mail van een schip va.n de Hol'land-Amerika-lijn gehaald: de „Noorderdijk", een vrachtboot van de N. A. S. M.„ heeft cfe mail in (handen der En gelschen moeten achterlaten. Uien- en preizaad. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het navolgende bepaald: Aan erkende exporteurs van uienzaad en preizaad kan vergunning worden ver leend tot uitvoer van bepaalde partijen dezer zaden. Aanvragen om vergunning tot uitvoer van uienzaad en preizaad dienen te wor den gericht tot den minister van land bouw, nijverheid en handel. Deze aanvragen, te stellen op gezegeld papier, moeten voorts een opgave bevat ten van de soorten van uienzaad en prei- zaad, alsmede de hoeveelheid van elke soort, waarvoor de vergunning tot uitvoer wordt verlangd. PROVINCIALE STATEN. Subsidie openbare leeszalen. In de vergadering van Provinciale Sta ten was gisteren o. m. aan. de orde het voorstel van Ged. Staten tot verleening van subsidie aan de Vereeniging „Open bare Leeszaal en Biblioheék". De heer Wesseliftg (R.K.) verklaarde zich te gen deze subsidie. Het standpunt der Ka tholieken in dezev aldus spr., is door Mr. Aalbere© uiteengezet in een brochure, waarin hij tot de conclusie komt, dat een Katholiek niet kan medewerken aan de oprichting, het bestuur of het subsidieèren van dergelijke instellingen. Wat de anti-revoluftionairen en christe- lijk-historischen aangaat, ook in hun krin gen komen gezaghebbende personen voor die met het standpunt der Katholieken meegaan. De heer Pe r a (A.R.) verklaarde even eens te zullen stemmen tegen het voorstel van Ged. Staten. Een bibliotheek, aldus spr., die een allegaartje is van allerlei lectuur, kan nimmer bevorderlijk heeften aan het geestelijk welzijn van 'het volk. De heer Karstens {R.K.) motiveerde zijn stem tegen het voorstel van Gedepu teerde Staten. Het geldt hier een nieuwe zaak voor de Staten. En als een schaap over de brug is, komen er meer. Spr. acht subsidies voor bestrijding van tuberculose e. d. van veel grooter belang voor ons volk dan dit subsidie. Ook is spr. niet zoo gerust over de com missies van toezicht op de openbare lees talen. De heer Kolkman (R.K.) zegt als Katholiek vóór het voorstel te zullen stem men. Spr. is 6teeds geweest tegen het neutraal openhaar onderwijs, omdat daar bij de godsdienstige begrippen niet wor den gerespecteerd, maar het neutrale van de openbare leeszaal is, aldus spr., dat er „elk wat wils" is; er js ook Katholieke lectuur. Spr. zeide ook de neutrale apenbare lees zalen niet zoo gevaarlijk te vinden voor hen, die „gekneed" zijn in het Katholieke beginsel. Tegenover deze moaning van den heer Kolkman stellen wij vast, eerstens, dat ook zij, die in het Katholieke beginsel „gekneed" zijn, zich mi et sterk genoeg mogen denken om nu maar alles, rijp en groen, te gaan lezen; en, vervolgens, voor hoevelem, die niet „gekneed1" zijn in het Katholiek beginsel, is de openbare leeszaal een gevaar om hun nog niet ten volle uitgegroeide of reeds zwakke over tuiging geheel cm al te ontwortelen. Zou den Katholieken ais vaste regel in de neu trale open/bare leeszalen alleen Katho lieke lectuur lezen, misschien behoefden wij onzen gteun aan een subsidie voor deze inrichtingen niet te onthouden vanwege 't gevaar, dat er voor de Katholieken in schuilt; al blijven zij vanwege het „alle gaartje" tooh ook o. i. als algemeen© regel min of meer een gevaar voor andersden kenden. die heuseh niet langs den weg van zulk een onderzoek tot een rijp en zelf standig oordeel zullen komenj. maar inte gendeel dikwijls verward zullen raken in een wirwar van meeningen. Het voorstel van Ged. Staten om de sub sidie te verleenen werd ten slotte aange nomen met 44 tegen 26 stemmen. Tegen stemden de heeren: Juhgemburg, Stams", Scheer, van Briel Sass, Hoogen- booon, van Ruyven, van de Velde, van Liefland, van 'der Vijver, Wesselimgi. Hoo- gewegen, Briët, Kers tens, Pera, Ouwe hand, van der Pols, den Hoet, Brunt, van Dobben de Bruyx», Bijl, ^riens, van der Meer, van Rij, Karremum, van Galen," W. Warnaar. Niets doen onder de militairen. Onder den titel „Des duivels oorkussen" schrijft „De Tijd" de volgende beschou wing! die zeer de aandacht verdient: Men weet dait de Regeering opnieuw een oorlogskrediet vam 50 miliioen heeft aan gevraagd boven de gewone begrooting van 1916. De minister van Oorlog ziet in het onmiskenbare gevaar voor een vijan delijke overrompeling de voornaamste aanleiding, dat voortdurende gereedheid onzer strijdkrachten onafwijsbaar noodza kelijk is. De gevaren, waaraan wij zijn blootgesteld, bestaan "wog onverminderd en kunnen onverwacht een ernstig karak- ter aannemen. Het denkbeeld om alleen voor grensbewaking en voor bezetting der meest bedreigde punten troepen te be stemmen, is dan ook niet voor verwezen lijking vatbaar. Er is niet do minste twijfel aan, of dc Staten-Generaal zullen ook dat crediet weer zonder verzet toestaan en het volk zal den last er van weer op zijn schouders nemen, ongeacht de onzekerheid wanneer en. de wijze, waarop hij er ooit van zal worden afgenomen. Maar er is toch een zaak, die wellicht, al is het maar door één paar volzinnen, in de Tweede Kanoer tot uiting zou kun nen komen,, n.4. de constructie onzer troe- penlegering en de verzorging der jonge mannen. Daarover tooh is iets te zeggen wat gaheel buiten de militaire techniek valt, zoodat het niet te verwonderen zou zijn als er eenige aandacht aan geschon ken wordt. Er zijn officieren genoeg, oio zien en voelen wat daaraan ontbreekt en die hoogere autoriteiten zouden kunnen inlichten en misschien op weg helpen tot verbetering; maar er moet dan toch van hooger hand een impulsie daartoe uit gaan. Wat wij bedoelen is de volstrekte ledig heid, waarin duizenden miliciens, land weer- en landstormmannen hun dagen doorbrengen. Niet overal .is dat het geval, maar in tal van kantonnementen, in ba rakken en loodsen op afgelegen plaatsen is gebrek aan bezigheid. De militaire oefe ningen zijn voltooid, de mannen kunnen alleen nog wat herhalen getheoretiseerd worden en nu en dan op manoeuvre gaan. Spel in de open lucht is niet mogelijk an ook geen bedrijf. Men mist den dagolijk- schen verplichten arbeid als een heerlijk gave Gods en geeft zich over aan de be rusting en de lamlendigheid van natuur- menschen, die voor alles onverschillig worden. De demoraliseerende invloed der ledig heid, door de meer ontwikkelden waarge- remen onder hun kameraden, doet hen bezorgd vrageni wat na de mobilisatie dat malengeren zal uitwerken op de jonge levens, die zoo langen tijd aan hun natuur lijken werkkring onttrokken zijn geweest Met jaiouzie wordt gekeken naar de kam pen detr geïnterneerden on vluchtelingen, voor wie man ten ©lotte toch bezigheid

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1