De Oorlog. BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bijonza agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal Franco per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 2Vs cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG 21 DECEMBER. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent 7e JAARGANG meer perioden kan worden verleend, wcrdt toegestaan: lo. aan veehouders in den, tijd dab de meeste kooien kalven (Februari, Maart en April); 2o. aan akkerbouwers in den voorjaars- eaaitijd (pl.m. 1 Maart—pl.m. 1 Mei); 3o. aan hen, die een gemengd bedrijf leiden tuaschen 1 Februari en pl.m. 1 Mei; Leiders van zeer kleine bedrijven komen wel, doch arbeiders en knechten voor het verrichten van werkzaamheden bij een patroon, niet in aanmerking voor bijzon der verlof. Uitgesloten dienen alleen te worden zij, die zóó wednig grond in ge bruik hebben (inliet meer dan 10 are), dat zij dezen in hun periodiek verlof kunnen bewerken. Zoons van landbouwers of veehouders, die zelf geen bedrijfsleider zijn, komen ali. leen dan voor verlof in aanmerking, wan neer laatstbedoelden wegens teeftijd (65 jaar of ouder) of ziekte (geneeskundige verklaring), tot het leiden van de werk zaamheden niet in staat zijn en ook geen ander als bedrij-fsleider kan dtensb doen. Bewijzen van dezo omstandigheden behoo- rcn bij het verzoek te worden overgelegd. Een verlof als hierbedoeld kan ook noo- dig zijn voor hen» die de machines bij het 'terschen, ploegen en zaaien bedienen, die veevoeder met motoren en locomobLeien bereiden, die belast zijn met hot uitstrooi en van kunstmest en het dresseeren van jonge paarden, zoomede voor hengsten- leiders in den dektijd (Februari t-oi Mei) en. voor plattelands-handwerklieden en handelaren, wier bedrijf met dat van den landbouw geheel samenhangt. Ten aanzien van de akkerbouwers wordt -zooveel mogelijk met onderstaande gege vens rekening gehouden: bij het in gebruik hebben van: 1020 are bouwgrond wordt ten hoogste 4 dagen bijzonder verlof verleend; 2030 are bouwgrond wordt ten hoogste 5 dagen bijzonder verlof verleepd; 30—45~are bouwgrond wordt ten hoogste 9 dagen bijzonder verlof verleend; 4570 are bouwgrond wordt ten hoogste 12 dagen bijzonder verlof verleend; 70 are1 H.A. bouwgrond wordt ten hoogste 15 dagen bijzonder verlof verleend; 1 H.A.11/2 H.A. bouwgrond wordt ten hoogste 18 dagen bijzonder verlof verleend; Heeft de dienstplichtige meer grond of slechts weiland in gebruik, dan kan, de betrokken militaire chef, onder overleg ging van een verzoekschrift, het advies van het landbouwbureau in de provincie vragen: op de-zelfde wijze handelt hij bij twijfel. Tn deze gevallen behoort, oim over bodig werk en vergissingen te voorkomen, nauwkeurig opgave te worden gedaan van- naam, voorn a-men (beide voluit), dorp, ge hucht of streek, zoomede de gemeente waar de belanghebbende zijn bedrijf uit oefent. Geen demobilisatie. Het Kamerlid Dr. Nolens schrijft, in de ,,N. Venl. Crt." een artikel, waarin hij tot de conclusie komt, dat ,,op het oogenblik de Kamer evenmin als de regeering de mobilisatie mogelijk acht". ,,Het is hard, maar noodzakelijk", be sluit Dr. Nolens. Bemanningen van vie- sclhersschepem. Volgens de nieuwste bepalingen mogen alleen Nederlanders en onderdanen van neutrale.rijken worden'toegelaten tot het varen op Nedeiiandsche vissohersvaartui gen. (HbL) Uitvoerve rb oden. Het St.bl. no. 515 hervat oen Kon. besluit van don 18dem dezer, 'houdende verbod van uitvoer van zaad van wikken en lu pinen. Het St.bl. no. 514 bevat een Kou. besluit van den 18den dozer!, houdende verbod van uitvoer van oud papier. Het St.bl. no. 516 bevat een Kon. besluit van den 18den dezer, ho-udende intrekking van de tijdelijke oipiheffing van het ver bod van uitvoer van klavenzaden. Leer en schoenwerk. De leerlooierijen dreigt een ernstig go- vaar. Te Woengel wordt reeds een. looierij stop gezet wegens gebrek aan extracten. Reeds 27 November zijn deze te Rotterdam aangekomen, doóh worden nog steeds vast gehouden De ,,Msbd." verneemt uit goede bron, dat de import van Amerikaansch leder zal worden stop gezet. Voor die partijen, waar nog consent voor is verte end, zal die in voer nog worden toegestaan. Naar de ,,Msbd." verneemt, zal reeds van heden af geen consent van uitvoer meer worden verleend voor den export van heerenschoenen, niet geschikt voor miLL- tair gebruik. heid tegenover stalhouders wordt wegge nomen, door afschaffing van de Personeele Belasting op hun paarden en hen gelijk te stellen met andere bedrijfspaardenhou- ders, die over het algemeen in véél gun stiger conditie zijn dan zij. Oud-Minister Colijn. Men schrijft aan de ,,Msbd.": Het bericht* dat de heer H. Colijn, oud- minister van oorlog, aan. boord van de „J. P. Coen" uit Oost-Indië hier te lande zou zijn teruggekeerd, lijkt onjuist te zijn ge weest. Wel vertrok de heer Colijn met genoemd schip uit Indië, maar in Port Said ging hij van boord om een onderneming van de „Bataafsche" in Egypte te bezoeken en zette met de volgende 'boot ven de „Ne derland" n.1. de „Remib randt" de reid voort. Van Napels af maakt de heer Colijn de reis over land. Vereeniging „Liefdewerk Oud Papier". Onze lezers zullen zich herinneren, dat, gelijk wij voor een paar weken berichtten, namens bovengenoemde vereeniging door haar Doorluohtigen Beschermheer, Mgr. A. J. CaHier, een chèck 12,000 Lires aan Z. H. den Paus is verzonden, ter tege moetkoming in de vele en groote geldelij ke offers, welke Z. H. brengt tot verlich ting der no oden van zoo velen. Z. D. Hoogwaardigheid mocht het vol gend schrijven namens Z. H. ontvangen, dat wij vertaald' weergeven, na bij voor baat reeds hiertoe de Bisschoppelijke machtiging te hebben verkregen. Vaticaan, 27 November 1915. Afdeeling voor het beheer der goederen van den H. Stoel. No. 10435. Monseigneur, Tegelijk met fhet geachte schrijven, dat Uwe DoorL Hoogvv. mij op den 13en van deze maand (No.' 4451) heeft toegezonden, héb ik de chèck van 12.000 Lires ontvan gen, die afzonderlijk door het liefdewerk! „Oud' Papier" aan Zijme Heiligheid is ge stuurd, geheel afgescheiden van de anderé offergaven, die voor den St. Pieterspen ning, ook in uw Diocees, worden verza meld. Toen ik het bedrag aan Z. H. had over handigd, betuigde Z. H. Zijne hooge te- vredenheid over dit kinderrijk bewijs van liefde der Nederlandsche Katholieken, die begunstigers zijn van het zoo even ge noemde liefdewerk. Z. H. .zendt vervol gens een bijzonderen Apostolisch en zegen aan uwe Doorl. Hoogwaardigheid', die do verdienstelijke Beschermheer zijt van het liefdewerk, en ook aan al zijne begunsti gers, opdat deze zegen allen moge steunen bij het werken voor hét verheven doel, dat het liefdewerk ,,Oud Papier" beoogt. Ontvang, Monseigneur, de betuigingen mijner diepste hoogachting, waarmede ik! verblijf, S. CARD. GASPARRI. Aan Z. D. Hoogw. Mgr. Aug. Joseph Callier, Bisschop van Haarlem. Na dit 'hoogste blijk van waardeering van het werken der Vereeniging „Liefde werk Oud Papier" komt Tiet ons haast overbodig voor, onze katholieke landge- nooten nog aan te sporen, heb als begun stigers te steunen. Een goedikoopgr liefde werk bestaat er niet, want het kost niets als een weinig goede wil, maar de vruch ten zijn, drieledig en .kostbaar. lo. toch verschaft het werk en brood aan velen. 2o. biedt het geldelijken steun aan Z.H. den Paus. 3o. Steunt het in niet mindere mate een groot aantal R.K. liefdadige instellingen. Zoo'n echt katholiek, en bij uitzondering izoo goedkoop liefdewerk moet dan ook in alle plaatsen van ons land een afdeeling bezitten. Korte Kroniek. De heer P. Lammerschaag, burge meester van Krommenie, is overleden. Te Breda is bericht ontvangen dat in het reserve hospitaal te Usvidek (Honga rije) is overleden Dr. P. Beijere. Dr. Bei jen was voor zijn vertrek arts te Breda «n in toen met de Ned. Ambulance naar Servië vertrokken. Later was hij verhonden aan de Oostenrijksohe ambulance. De R. K. Bakkers Patroons Voreenl- giing te Amsterdam heeft besloten op den op den daarop volgenden Zondag niet te lsten Kerstdag en op Nieuwjaar, alsmede bakken en niet te bezorgen. SPORT. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V 1916. Iemand te geven wat hem rechtens toe komt 't is niet meer «dan een uiting van rechtvaardigheid. Zoo echter de eene partij (hierbij spreekt van offers, dan mag wel de vraag gesteld, of die rechtvaardig heid of dat recht van de andere partij wel wordt ingezien, wel wordt begrepen. Zoo staat het op het oogenblik met gelijk stelling van openbaar en bijzonder onder wijs. Gisteren werd niog in de Tweede Ka mer door de linkerzijde gesproken van de offers, welke de pacificatie op onderwijs gebied van haar zou eischen. „Offers". Men zal dus in den ge- dachtengang van de linkerzijde heel lo gisch tegenover dde „offers" ook eemige „offers" van rechts vragen. Als wij die niet willen geven, dan.... komt er mis schien van die lang-gewenschte en den laalsten tijd vooral reeds slork-verwachte bevrediging op onderwijsgebied niets' Wij schreven hierboven: 1916. 1916 is het jaar der Statem-veikiezimg. U.it de Staten wordt de Eerste Kamer gekozen. Nu ia de veihouding in de Eerste Kamer 31 rechts en 19 links. Het voTgend jaar moeten voor de Staten in de verschillende provincies zeven nieuwe leden worden gekozen. Zou den deze zeven zetels alle aan links kor men, dan zou de veihouding in de Eerste Kamer het volgend jaar op 24 .rechts en 26 links komen te staan. Men ziet dus dat het volgend jaar in politieke beteekenis zeer belangrijk is. Willen wij op onderwijsgebied ons recht krijgen, zonder te worden g e- dwongen tot „offers", dan moet toch als allereerste voorwaarde de rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer worden behouden en zoo mogelijk worden ver sterkt. BUITTTNUTNT" De geallieerden hebben ten deele Gallipoli ontruimd. - In Albanië heeft een botsing plaats gehad tusschen Grieken en Buigaren. - De-Goenaristen hebben bij de verkiezingen in Griekenland 15 van de 22 zetels in Attica verkregen. Rallis is herkozen. -- Het ontwerp be treffende de maatregelen tot een belas ting op de oorlogswinsten, is in den Rijksdag aangenomen. Van de oorlogsterreinen. Overzicht, lil het Westen is men" in afwachting van het groote Duitsche offensief, dat in Engel- sche en Fransche kringen wordt aanstaan de geacht en waarvoor -de Duitschers zich üuor een groote troepenconcentratie voor bereiden. Volgens een bericht pit Zürich adn de „Gaulois" zouden de Duitschers 6üt).000 man naar dit oorlogsterrein zenden, voor 't meerendeel naar Vlaanderen. Daar van komen 180,000 man van het Russische, 50,000 van het Servische, 50,000 vèm het Ita- liaansche front en de overige uit de depóts in Pruisen, Beieren, Wurtemberg en an dere kleine staatjes. Op den Balkan wordt de vervolging der - Momtenegrijnen en Serviërs voortgezet. De troepen van von Kövess hebben de ver sterkte stellingen aan den Tara, ten zuid westen van Bjelo Polje en bij Godusa, ten noorden van Bexane, genomen. Tusschen Grieken en Bulgaren heeft een botsing plaats gehad. Een Reuter"-tele gram uit Brindisi meldt: „In de provincie Epirus zijn onlusten'uitgebroken tenge volge van een botsing tusschen vooruitge schoven Grieksche posten en Bulgaarsche voorhoedetroepen, dié op Grieksch gebied doordrongen. Aan beide zijden moeten heel wat dooden en gewonden zijn. In allerijl zijn Grieksche afdeelingeri naar Koritsa en Pogradits gezonden, om de garnizoenen dier streken te versterken." Zoo erg schijnt evenwel die botsing niet geweest te zijn. Een officieel bericht uit Athene zegt: „De botsing tusschen Grieken en Bul garen heeft op Albaneesch grondgebied plaats gehad. Aan beide zijden werden manschappon gewond, doch niemand ge sneuveld. De orde is hersteld. Er wordt een onderzoek ingesteld." Van de Dardanellen valt belangrijk nieuws te melden. De Engeischen zijn ge deeltelijk op Gallipoli teruggetrokken. Een officieel bericht uit Londen zegt: „Alle troepen aan deSoevla-baai en in ds Anzac-zone zijn met hun kanonnen en voorraden, met goed gevolg, overgebracht naar een ander oorlogsterrein." Een communiqué van het Engelsche mi nisterie van oorlog voegt aan dit bericht toe, dat de Engelsche (troepen zijn terugge trokken, zonder dat de Turken dit be merkten, ofschoon de Engeischen op som mige punten in aanraking was met den vijand. Het Turksche legerbericht doet evenwel anders vermoeden: „Aan de -Dardanellen woedt sedert Zon dag in alle sectoren van het front een he vig gevecht. De Turksche troepen deden een aanval bij Anaforta en Ari Boeroen; een tegenaanval bij Seddul Bahr werd, met zware verliepen aan de zijde van den vij and, afgeslagen. Bij Anaforta en Ari Boe- roem zijn belangrijke steunpunten van den vijand genomen. Volgens een later bericht is de vijand bij Anaforta en Ari Boeroen totaal op de vlucht gedreven. De Turksche troepen be reikten bij Ari Boeroen de zee. De buit is onmetelijk groot." Deze onverwachte berichten van de ont ruiming, althans ten deele van Gallipoli toont, dat de meening van generaal Monro den Britschen bevelhebber, van wien be kend was, dat hij voorstander van zulk een ontruiming was, den doorslag heeft gegeven in den oorlogsraad der geallieer den. Thans is dus alleen nog de uiterste punt van het schiereiland bij Sedd-ul-Bahr bezet. 0p den Balkan. Do verkiezingen in Griekenland. „Reuter" meldt, dat de uitslag van de verkiezingen niet voor hedenmiddag bekend zou zijn. Tot dusver schijnt het, dat de aan hangers van Goenaris de meerderheid heb ben verkregen. In Attica wonnen zij vijf tien van de twee-en-twintig zetels. Rallis is herkozen. België. Ter dood veroordeeld. Wij lezen. in „Het Vlaamsche Nieuws" de volgende bekendmaking vam dem Duit- schen gouverneur van de vesting Antwer pen, gedagteekend 8 December: De Belg Leon Par ant is wegens krijgs- verraad door het Gourverniemientsgericht der vesting Antwerpen ter dood veroor deeld geworden. Hij (heeft aanhoudend soldaten en .krijgsvrijwilligers aam het vij andelijke leger toegevoegd. Ook was hij in betrekking met Fransche spionnen, heeft hun bijstand verleend em een zulkea: spionnen bij zich opgenomen. Het oordeel is heden door doodschieten uitgevoerd geworden. Duitschland. Uit den Rijksdag. Het ontwerp betreffende voorbereidende maatregelen tot belasting der oorlogswin- sen, is door den Rijksdag in tweede en derde lezing aangenomen. Frankrijk. Duitsche krijgsgevangenen In Fransche kampen. „Reuter" seint uit Parijs: Daar de Duitsohe regeerrimg geen reke ning heeft gehouden met de verzoeken van de Fransche regeering betreffende het voedsel, dat aan Fransche krijgsgevange nen in Duitschland wordt verstrek^, heeft de Fransche minister vam oorlog besloten, dat de behandeling van de Duitsche krijgs gevangenen in de Fransche kampen voor zoover het voedsel betreft, in overeenstem ming gebracht zal worden miet die, welke de Fransche krijgsgevangenen in Duitsch land ondervinden. Voor ziieke en gekwetste gevangenen zal een uitzondering gemaakt worden Zwitserland. Verptegïng van zieke krijgsgevangenen. De „Nordd. Ailgem. Zeit." schrijft over de verpleging van zieke krijgsgevangenen in Zwitserland: „De Zwitsersche regee ring deed,, om aan de reeds geruimen tijd sleepend gehouden onderhandelingen over het verplegen van zieke krijgsgevangenen in Zwitserland althans voorioopig een be vredigend einde te maken, het voorstel, dat voor de eerste maal 1000 Duiitsche en evenveel Fransche krijgsgevangenen, die aan bepaalde ziekten lijden, 15 Jan. naar Zwitserland zullen worden overgelöacht om daar verpleegd te worden. De Duitsche regeering nam het voorstel onmiddellijk aan onder voorbehoud, dat ook van Fransche zijde reciprositeit wat liet aantal gevangenen en het tijdstip van overbrenging betreft, gewaarborgd zou worden. Over deze quaestie, evenals over de uitvoering van het plan, de namen der bert-rokken Duitsche krijgsgevangenen en de plaatsen in Zwitserland, waar zij even tueel ónder dak gebracht en verpleegd zullen worden, zal nader mededeeling ge schieden. Het Zwitsersche leger. De nieuwe Zwitsersche Bondspresident, Decoppet, heeft aan een medewerker van den „Petit Parisien" verklaard, dat het Zwiitsersclie leger gemobiliseerd zou blij ven, daar de toestand sedert een jaar niet is veranderd. Over de smokkelarij, die Fransche bladen hadden beweerd, dat zij uit Zwitserland naar Duitschland plaats had, zeide de president, dat deze overtre- dttïgen van geringe beteekens zijn. Verschillende oorlogsberichten. Pruisische verliezen. De Pruisische verlieslijstem nos. 390 t.m. 399 bevatten de namen van 42,825 gesneuvelden, gewon den en vermisten. Sedert den aanvang van den oorlog zijn nu op de Pruisische lijsten t/m. 399 de namen vermeld van 2,287,083 gesneuvelden, vermisten en ge wonden. BriCsche verliezen. Tennant, de ondier minister van Oorlog heeft in heb Lager huis medegedeeld, dat de Britscho verlie zen op. den Balkan tot 11 'December heb ben bedragen 22 officieren en 1246 man schappen, waarvan slechts 1 officier en 85 manschappen werden gedood. Geen vrede. Graaf Schwerin Loewitz, de voorzutter van het Pruisische Huis van Afgevaardigden, geeft in de ..Tag" een Kerstmisbeschouwingwaarin hij zegt, dat Ik spreken over vrede tegenw(>ordig nog 'hadeiijk is. De innerlijke vrede van het goede geweten is de eenige, welke bij dit Kerstfeest zin heeft. Minder rooken. De „Frankf. Ztg." keert zich tegen de luxe van het rooken gedurende den oorlog. Voortdurend gaan er honderden millioenen voor tabak naar Nederland, schrijft het blad. Zoo nu vijf millioen rookers dagelijks voor 10 pf. min der tabak verbruikten,, zouden wij per dag 500,000 Mark minder per Holland te verre kenen hebben: dit maakt per jaar 180 millioen uit. „Butersperrkarten". In den loep van deze week zal te Berlijn een „Butersperr- kante1' uitgereikt worden. De inkoop van boter zal dan als volgt in zijn werk gaan: de huisvrouw krijgt een kaart, waarmede zij zich naar den boterwinkel begeeft. Daar krijgt zij een bepaalde hoeveelheid boter, \yaarvan de aflevering door een stempel op de kaart bevestigd wordt. Staat die stempel op de kaart, dan krijgt zij in geen anderen winkel voor eon bepaalden tijd meer boter. Een geschenk van den Koning van En geland aan den Mikado. Het geschenk van den Koning van Engeland aan den Mikado ter gelegenheid van diens kroning, is te Tokio aangekomen. Het bestaat uit een prachtig paard, genaamd Franconi. De Mikado, die ©en voortreffelijk ruiter is, heeft zich zeer ingenomen betoond met het geschenk. Kosteiooze advertenties. De eigenaren van de „Daily Telegraph" hebben beslo ten om kostelooze advertenties op te ne men van soldaten die een arm of een been hébben verloren em naar een betrekking zoeken en ook van hen die aan zulke ver minkte soldaten betrekkingen, aanbieden. Een eerbewijs. De London and North- Western Railway Co. heeft aan vier in hare werkplaatsen in construe bi© zijnde locomotieven van een nieuw type, de na men „General Joffre", „Tsar of Russia", „King of the Belgians" en. „King of Ser bia" gegeven. Buiterslandsche berichten. Het Amerikaansche vlootptan. Volgens liet nieuwe vijfjaarlijksohe vloot- plan van den Amerikaanschen minister van marine zullen er slagkruisers met een snelheid van 35 knoopen per uur, d. i. bijna 40 Engelsche zeemijlen, worden ge bouwd1. Deze schepen zullen een waterver plaatsing hebben van- 40,000 ton en- gedre ven worden door machines van tusschen 'le 150 en 200 duizend P.K. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Verlof voor winter- en voor- jaarswerkzaamheden in het landbouwbedrijf. Aan niet beroepsmilitairen, die hoofd of leider zijn van ©en landbouwbedrijf of die als zoodanig fungeeren, kan met in achtneming van de grens van toelaatbare afwezigheid vqor .bijzondere verloven door compagnies- (eskadrons-, batterij-, fort-, detachements-) commandanten ver lof worden verleend, waarvan de duur naas noodzakelijk© behoeft© tenhoogste 24 dagen mag bedragen. Dit verlof, dat desgowenscht in één of Personeere belasting. De Ned. StaThoudersbond heeft in oen adres aan de Tweede Kamer verzocht, dio maatregelen te willen nemen, dat de z. i. roods te laag bestaan hebbend© onbilijk- WIELRJJDEN. NederlandGche Wielerbond. Zondag is in de algemeen© vergadering van den N.W.B. in den Haag gehouden, het bestuur aldus samengesteld; P. J.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1