JO—23 Maart. Leden deir derde OixLe d»er paters Minderbroeders. Middelstand. (Verg. f6.Door een Pajtetr Minderbroe der. 27—30 Maart. Leden der derde Orde der patei's Minderbroeders. Gewonen Bitand'. (Verg. f 4.Door een Pater Minderbroe der. N.J3. Zij, die wensoheji deed te nemen aan een retraite, behoeven niet vooraf te schrijven aan den Gedelegeerde, maar worden verzocht aan een der Heeren Gees telijken te verzoeken, aan den Gedele geerde een toegangskaart voor een retraite aan te vragen. Wie onverwachts geen ge bruik van de reeds ontvangen toegangs kaart kan maken, gelieve deze zoo spoedig mogelijk aan den Gedelegeerde terug te lenden. De Retraiitanten worden des avonds tegen half 6- ure in het Reitraite- bulis, Eenidradhitssitraat93, verwacht. De sluiting j,s omslt,reeks 4 uur. Het Retraiteair hu-is is ingericht voor 40 Retraatanlten. Wanneea' een' retraite voltairiig is, wordt rulks in de dagbladen aangegeven. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Zaterdag, 18 Dec. 89 uur. Bibliotheek in bet zaaltje naast de Harlebrugskerk, 89 u. r- en Voorschotbank in Prediker. Jan- vóssensteeg. Zondag, 19 Dec. 7 uur H. Mis met algem. Communie voor de leden van den Ned. R. K. Grafischen Bond; te half 8 H. Mis met dg. H. Communie voor het Ondersteunings fonds (Hartebrugskerk.) Donderdag, 9 uur Bestuursvergadering. Vrjjdag-avond, halfnegen repetitie van de Harmonie St. Gregorius in het St. Jozefs- xaaltje. Tevens aanneming van nieuwe leden, Vrijdag, 24 Dec. 89 u. zitting Spaar- en Voorschotbank in Prediker, Janvossensteeg. Werkloozenfonds „St. Petrus." Dinsdag, 21 Dec., verg. half 9, in het lo kaal bij Mej. wed. v. d. Berg, Beestenmarkt. Rij verzuim 15 cents boete. Bibliotheek. Niet Zaterdag 25, maar Vrijdag 24Dec. rittjng bibliotheek van 9—9 uur. Tevens ge legenheid tot medenemen van boeken voor 2 weken, daar Zaterdag 1 Jan. ge en zitting jplaats zal hebben. (Zaaltje naast de Harte brugskerk). St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van 12%'2% en van 57 uur voor de leerlingenten kwart Yoor 1 onderricht voor de leerlingen, die van de leering zijn ontslagen, ten 5 uur voort zetting Sjoelbakconcours, van 810 uur verpl. bijeenkomst voor de Gezellen; ten kwart-voor 9 kegelclub ,,Hout of Fout." ten 9 uur precies tal door den Weleerw. President het Biljart- concours geopend worden. Maandag, Dinsdag Donderdag en Vrijdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Donderdag, këgelclub Afd. Geh. Gezellen ,Alle negen." Yi'ijdag,- Zitting Spaarkas en Bibliotheek 'op gewone uren. Zaterdag, Hoogfeest van Kerstmis; de zaal open als op Zondag. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; te kwart voor 3 nur Zangles, voor de kleinste meisjes, van half 4 tot half 5 uur voor de overige meisjes; Van half 5 tot half zes uur Gods dienstonderricht voor alle meisjes van het Patronaat. Van half 6 tot half 7 Ontspan ning. Half 6 Spaarkas en -bibliotheek. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Maandag-avond van half S tot 9 uur Her- klingèonderwijs (groot Patronaat). Van half 8 tot 9 uur handwerken (klein Patronaat.) Kookles Patronaat-van half 8half 10. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van halfacht tot 9 uur Her- halingsonderwijs (klein Patronaat.) Van half 8 tot 9 uur Handwerken (groot Patronaat). Kookles Voor meisjes afd. Retraitefonds. Van "8—10 uur bijeenkomst voor de winkeljuffrou wen. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden; van half 8 tot 10 uur les in het verstellen voor meisjes boren de 15 jaar. Spaarkas en bibliotheek van 8—9 uur, (ook niet-leden kunnen wor den toegelaten.) Donderdagavond de zaal geopend voor de dienstboden. Van 8 tot half 10 Cóstuumcursus. Vrijdag, alle lessen en bijeenkomsten ver vallen. Vucantie tot 2 Januari. Zaterdag, le Kerstdag, de zalen als Zon dag geopend. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Pére.) Maandag, van half 8 tot 9 uur, le leer jaar: Herhalingsonderwijs, 2de leerjaar Naai cursus. Dinsdag, van half 8 tot9 uur Isle Leerjaar) Naaicursus. Woensdag, van 8 tot 9 uur. lste en 2de leerjaar: Spaarkas, en Godsdienstonderricht. Donderdag, van halfacht tot 9 uur, lste leerjaar: Naaicursus. Yrjjdug, geen les. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag, van 7 uur tot half 9 voor de lste afdeeliug naailes,, voor de 2e afd. naai en verstelles. Dinsdag, van 7 tot kwart voor 8, voor de lste al'd. Spaarkas en Godsdienstonder richt; 2de afd. Naai- en Verstelles. Van kwart voor 8 tot half 9 lste afd. Naailes. le afd. Spaarkas- en Godsdienstonderricht. Woensdag, van 7 uur tot half 9, voor de beide afdeelingen Breiles en Zaneles. KERKNIEUWS. Voor den vrede. ,St. Bavo" bevat heit volgende bisschop pelijk besluit: Krachtens Apostolische Volmacht Ons denvlGden November 1915 welwillend ver kend, staan Wij toe bij dezen, dat in Ons Diocees bij het bidden der Litanie van Loretto, zoolang deze oorlog duren zal, aan laatste aanroeping: Koningin van den Allerheiligsten Rozenkrans, de volgende frordt (toegevoegd: „Koningin des Vredes, hld voor ons", opdat aldus het, Christen volk-, door dit aanroepen der Allerheiligste Maa.gd, gemakkelijker de zoozeer ge- wenschte gave des vredes ve-rkrijge. Gegeven te Haarlem, den llen December 1915. AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Uitvaart van kapetaan Woestenburg. De correspondent van „De Tijd" te Enk huizen meldt d.d. 16 Dec.: De plechtige lijkdienst voor den weleerw. heer H. Woestenburg, j.l. Zondag alhier OA'erleden, had heden plaa/ts. Als cele brant bij de Metten op Woensdagavond fungeerde pastoor J. H. Niedfeld, van Bo- venkarspel, en als cantores de weleerw. heeren Jos. Postma, van Lutjebroek, pas toor, en kapelaan. Nieuwenhuis, van Bo- venkarspel. Bij de Lauden was celebrant pastoor Moor van Rijswijk. Do plechtige Requiemmis werd opge dragen door pastoor A. A. P. M. Guilo- nard, geassisteerd door prof. J. H. Visser, van Warmond, als diaken, en kapelaan Schoenmaker als subdiaken. Door het zangkoor werd op verdienste lijke wijze de Gregoriaansche mis. in Be- nedictijnschen stijl gezongen, onder lei ding van den heer G. P. B. Reyns. De predikatie van pastoor Guilonard was (treffend en troostvol. Z.Eerw. had tot on derwerp: „Wel zijn we bedroefd, doch niet -als zij, die geen troost hebben". Vele geestelijken uit den omtrek en een menigte volks vergezelden met- de familie den afgestorvene naar het kerkhof. In de kapel had de beaarcimg plaats door den zeereerw. pastoor van den Weijden, van Volendam. De deelneming alhier is zeer groot geweest. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Subsidiën Midtienstandscrediet. In de Memorie van Antwoord betref fende het wetsontwerp tot verhooging en wijziging van het Xde hoofdstuk der staatsbegrooting 1915 (subsidiën in ver band met het middenstandscrediet) wijst de minister van Landbouw er op, dat door het -tijdelijk karakter der Algemeene Bank ook wordt gemotiveerd het subsidie voor inrichting en administratie. Immers om uiit eigen verdiensten deze uitgaven te be strijden, moet de bank eerst e enigen -tijd hebben gewerkt. Haar eigen inkomsten kunnen, wil zij Mar -taak goed opvatten in den omvang slechts zeer bescheiden zijn en daarom is het gemotiveerd, hierin van regeeringswege tegemoet te komen, een tegemoetkoming, die zeker van de schat kist geen grootere offers vraagt dan wanneer het denkbeeld in het voorloopig verslag geopperd zou worden gevolgd, n.l. om een renteloos voorschot te geven voor het bedrijfskapitaal, maar dat de kosten fonds perdu, doch bij wijze van renteloos voorschot zouden worden gedekt, dan meent de minister, dat ook dit denk beeld niet behoort te worden gevolgd. Het laat zich niet aanzien, dat de inkom sten in de toekomst zoo ruim zullen zijn, dat zij op -terugbetaling van zulk een ren teloos voorschot practisch uitzicht geven en dan zou de vorm van een renteloos voor schot feitelijk geen beteekenis hebben. Er zal rekening worden gehouden met den wensch, dat de subsidies niet langer wor den verleend, dan noodig is. Het gevoelen, dat moet worden voorkomen, dat de mee- ning ingang vindt als zou de middenstand er aanspraak op hebben door steun van, den staat op betere voorwaarden crediet te krijgen, dan groote ondernemingen zich door bankinstellingen zien opgelegd, wordt door den minister gedeeld. Het is slechts de bedoeling, dat de middenstand niet op ongunstige voorwaarden crediet verkrijgt, wat zonder een speciale regeling wel het geval zou zijn. Ook zal er zooveel mogelijk voor worden gewaakt, dat de op te rich ten credietbanken zich tot haar eigenlijke taak, verbetering van 't middenstandscre diet bepalen, en niet. trachten aan kleinere bankinstellingen concurrentie aan te doen. De minister-méént, dat het subsidie van f 5000 aan deze maatschappij slechts een eerste stap is om tot een behoorlijke rege- Mng op dit gebied te komen. De minister acht het noodig, dat ih "een aantal centra door den georganiseerden middenstand bureau's van advies voor de boekhouding worden opgericht, welke niet alleen infor maties zullen hebben te verstrekken, en coptróle te oefenen, maar ook in hooge mate opvoedend kunnen werken voor de kleine afnemers, wier administratie dik wijls veel te we'nschen overlaat. Die bu reau's dienen op den duur door de be langhebbenden bekostigd te worden, maar om een begin te maken is het noodig, op .©enigszins ruime schaal daarbij door rijkssteun behulpzaam te zijn. Blijkens onderzoek zal het noodig zijn op 17 plaatsen zulke bureau's in te rich ten of bestaande te reorganiseeren. Een rijksbijdrage van dooreen f 1500 per bureau wordt noodig geacht en dus een bedrag van f 25,500 op de begrooting 1916 uitge trokken. Uit de Pers. Het buitenlandsch beleid. De T ij d schrijft: Er is Dinsdag in de Tweede Kamer een uiterst belangrijke zaak behandeld: de invloed van de Volksvertegenwoordiging op het diplomatiek verkeer. Dr. Loudon scheen hieromtrent eenigszins sceptisch ge zind en blijkens de Memorie van Ant woord meent hij, dat de vraagstukken op het terrein der buitenlandsche politiek zóó verscheiden zijn, dat voorafgaand overleg met de Volksvertegenwoordiging moeilijk heden zou opleveren. Nu is natuurlijk meerdere invloed van het Parlement op de diplomatie absoluut geen waarborg tegen den oorlog. Maar oorlog is, gelukkig, ook niet de normale toestand. Juist in den tijd van vrede, wan neer men met onbevangen oordeel de za ken beschouwt, kan het goed zijn, dat de diplomaten niet alleen worden gelaten. Men demke aan de tractaten, waaruit de Europeesche politiek van de laatste twintig jaren is .voortgevloeid en die mede dezen oorlog hebben voorbereid; men denke aan diplomaten-conferenties als die te Algo- clras. Het is wel mogelijk, dat het. Parlement als zoodanig niet de veïwachte verbetering kan brengen, maar waarom zou men niet het stelsel van Noorwegen. kunnen volgen en een bijzondere commissie voor buiten landsche zaken instellen? En buitendien, men stelle de quaestie niet te eng: met de Kamer, maar de openbaarheid, de gelegen heid, dat meeningen uit de vrije maat schappij zich uitspreken, zou naar twee zijden goed kunnen werken: op de diplo matie en op ons volk, dat in het algemeen toch veel te weinig .belangstelling toont m het diplomatiek beleid. De geheimhouding aan het departement van buiiteillandsche zaken is trouwens wei nig in overeenstemming met ons parlemen tair stelsel. Dat de meeste staten nog demi ouden toestand handhaven, kan voor ons land geen reden zijn, om bij het oude le blijven: voor kleine landen zijn de bezwa ren trouwens zooveel geringer dan voor die, welke aan wereldpolitiek doem Een schande voor de Nederlandsche journalistiek. De (a.-r.) Rotterdammer maakt enkele „nuchtere" opmerkingen in dézen trant: Dat te Amsterdam op een uitvoering van. Speenhof f een klinkende molde tegen de Regeering werd aangenomen, is alleszins normaal. Zelfs kan helt dezen dames en heeren niet euvel werden gieduid, dat zij hun felle verontwaardiging luchtten over het feit dalt de heer Schroder reeds in hechte nis was genomen, vóór nog de rechter bij eindbeslissing bad uitgemaakt of hij schul dig was. Dat het instituut der preventieve hech tenis juist daarin bestaat, dat reeds bij voorbaat cm redenen van maatschappe lijke veiligheid, .indien ernstig vermoeden van.schuld bestaat vóór het vonnis is ge veld, op den overtreder beslag wordt ge legd, ontgaat den protestanten. Zulk inzicht mag dan ook vari Speen- hoff-bezoekers niet worden verwacht en hun lawaai strookt geheel met het Speen- hoff-genre. Wel echter wekt verwondering, dat zich ook eeniige mabnen van naam lieten vin den, zeiifs twee dozijn, om aan de agitatie tegen deze arrestatie mee te doen. Immers deize beweging draagt een door en door gevaarlijk karaktér. Het is niet de regeeritng, die de gevan genneming heeft gelast. Niet bij Minister Ort, niet bij het Kabi net lag de beslissing. Die beslissing bet-uatto bij Ïïw Rechter lijke Macht met de Rechtspraak belast, die geheel onafhankelijk is van de Regeering. De Rechtbank in Raadkamer, een colóege van driie vroede mannen, heeft den rechts ingang verleend, de gevangenneming be volen. Voelt men niet hoe het prestige van de Rechterlijke Macht ten zeerste wordt on dermijnd door een roekelooze en lichtzin nige campagne, als nu is aangevangen? 'tHek open. Onder dit opschrift schrijft De Stand aar d" o. m.: Thans komen we door de verklaring van den Kabinetsformateur voor de lastige po sitie te staan, dat ook bij verwerping van een cardinaal, heel de politiek van het Kabinet beheerschend ontwerp geen der beidie genoemde methoden (aftreden van het ministerie of ontbinding) in toepassing zal komen. Pertinent is verklaard: Wat ge, als Sta ten-Generaal ook verwerpt, wij gaan door. En van ontbinding kan bij keuze van po sitie uiteraard evenmin sprake zijn. Stel toch, dat ontbinding uitliep op een stem busactie, dan zou het Kabinet toch moeten aanblijven., of het gaf eigener beweging de stelling prijs die 't thans inneemt. Erger nog. Stel, de oorlog haalt Augustus 1917, en inmiddels geeft het stembusresultaat in Juni een.' Tweede Kamer met een tegenover gestelde meerderheid, dan blijft het Kabi net toch aan, wamt 't argument blijft één: De veiligheid van 't land vordert ons aan blijven. Wachten we daarom de toekomende dón gem af. Inmiddels heeft de opppositie vrij spel tot uitvliegen van, de til gekregen. Mits ze. maar van buitenlandsche zaken afblijft, is ze van opsluiting nu af. Eerbied voor de rechten der neutralen. Zooals men weet, worden de boeken van eenige margarine-fabrikanten hier te lan de vanwege de Britsehe Regeering gecon troleerd. Dat daarmee van Duitsche zijde gewerkt wordt, valt te begrijpen, en het verwondert niet, dat op de rede van Lord Rober Cecil, in het Engelsche Parlement gehouden ter beantwoording van vragen, door Sir A. Markham gesteld, van uit Berlijn de aandacht wordt gevestigd. De Nieuwe C r t. meent, dat er in bedoelde rede inderdaad dingen voorkomen, die krenkend voor ons land zijn, doch, merkt het blad op, dat geldt n iet, de regeling tusschen de. Britsehe Regeering en Neder landsche margarine-fabrikanten. „Dat is eeii quaestie, die ajleen de mar garinefabrikanten aangaat, niet onze re geering, voor hun houding zijn bovendien gronden aan te voeren. In normale tijden is Groot-Britannië het voornaamste afzet gebied voor de producten der Nederland sche Margarinefabrieken. In Duitschland hefeft men door de hooge invoerrechten als anderszins de mededinging van de Neder landsche nijverheid -op dit stuk vrijwel onmogelijk gemaakt. Daa.rvan ondervindt men nu de begrijpelijke gevolgen. Natuurlijk is er den leiders der marga- rinefabriken meer aan gelegen de normale, afnemers in Engeland te behouden dan nu Dui/tschland te bedienen, dat in vredestijd den afzet belemmert. Dat geldt voor hen zoo sterk, dat zij zich daarvoor een con trole van hun boeken laten welgevallen. Maar als „Wolft" gaarne daarover sma len wil, dan mag het bureau niet vergeten, dat deze overeenkomst niet werd gesloten door Nederland, maar door Nederlandsche fabrikanten." Neen, het voor Nederland onaangename acht het blad meer gelegen-in wat .Qecil in dezelfde zitting in het Lagerhuis van 2 December heeft gezegd: We hebben ons ongerust gemaakt over verhalen van olie en vet, die, naar het heette, naar Duitschland doorgingen, en hébben de zaak zoo nauwlettend mogelijk behandeld. Wij hebben vertoogen gericht itot de Nederlandsche regeering. Wij zei den in de eerste plaats: Wij vinden, dat gij ons een verzekering moet geven die wij in staat moeten zijn te controleeren en waarop wij kunnen handelen, dat er niet meer in Nederland zal worden ingevoerd dan in verband met het verbruik in Ne derland redelijk is. Ik verheug mij te kun nen zeggen, dat de Nederlandsche regee- j-ing, daarin toestemt. Wij hebben de cij fers vastgesteld op grond van het ver bruik in Nederland tusschen 1911 en 1913. Deze pericoop, zoo laat de „N. Ct." hiei op volgen: „Deze pericoop van Cecils rec|p j» het onderwerp geweest van een vraag van Mr. De Meester aan onzen Minister van Buitenlandsch» Zaken. De Londensche bladen hadden daarvan een verslag gege ven, dat anders luidde, waarin niet werd gesproken van vertoogen'tot onze regeering gericht. Was deze omissie opzettelijk en heeft de Britsehe regeering daartoe medegewerkt, dan wordt daardoor te meer waarschijn lijk, dat men zich bewust is geweest van den vernederenden indruk, dien het moest maken, de Britsehe regeering openlijk te hooren mededeelen, dat zij met een verze kering onzer regeering geen genoegen nam dat zij die wilde kunnen controleeren. Aan wi© wij dat te danken hebben, be hoeft niet gezegd. De verderfelijke invloed van het werk der Amsterdamsche pers camarilla is hier herhaaldelijk geschetst. De lasterlijke voorstellingen, dat'onze re geering niet onzijdig zou zijn, de eene partij in dezen oorlog zou bevoordeelen, hebben in Engeland blijkbaar haar werk gedaam De regeering van Groot-Britan nië ontleent er het recht aan onze regee ring een verzekering te vragen, die zij in staat moet zijn te controleeren. Dat is het beschamende resultaat van de vaderlandslievende" campagne, door de Amsterdamsche persc.amarilla ge voerd." f Uit de kooi op de kruk. De Standaard driestart: Met dé Loyale verik!aTiin.g van den Presi dent-Minister, dait een échec in *^n der Kamers heon zijn portefeuille niéij za.l doen nedertegigen, is de oppositie van Rechts uit de kooi op de kruk gekomen. Tot dusverre leek het, of we achter het deuntje in de 'kooi zaten. Het Landsbelang vorderde het aanblijven van dit Kabinet. Verzet 'tegen zijn plannen kon liet Kabinet doen heengaan. En dan zou het he eten dat we aan partij-inzichten de veiligheid en zekerheid van het land hadden opge offerd. Zeiifs had een cutbindiing, onder voor ons hoogst ongunstige omstandighe den, kunnen volgen. Doch van dit kooitje is het deurtje nu open gezet, en .de drie vogel kens zijn er, vlot en vlug, achter eikaar uitgevlogen. Nieit .alsof ze mu vrij dó lucht in konden vliegen, en van tak op tak springend, den lieven boom van zijn bloesems mochten onl'.eda'gen. Zoover zijn we nog niet, en kunne?* we a'.lichib, zoolang de vrede toeft, ook niet komen. Gerekend moet er met de positie van hét Kabinet altoos worden\ omdat er in het kelang van het Kabinet altoos ook een ze ker belang voor het land schuilt, al'iihans uit internationaal oogpunt. Nu, de noodzakelijkheid van diit bandeke erkende men onzerzijds dan ook steeds, en vandaar dat we nu spreken van ons springen uit de kooi op de kruk. Op die kruk zitten we nu, luid en blij, mei ons drieën te kwikkeleeren. Het ééne koordje is er nogj en bindt ons. Maar we ademen toch weer een vrijer lucht in. We kunnen voor 't minst weer luidkeels uitgalmen wat ons lief is. De opposlitie zat in de kooci puur lijde lijk. nu is er weer activiteit in de oppositie gekomen, en, wat ook meetelt, zoo zaten we niet weer- met ons drieën op de kruk, of men was 't er van zelf over tens: Geen Ouderdomsrente, maar Verzekering door eigen betaling. anzelf geeft dat ons weer een vrijer voel. Er komt weer zeker opleven door. En naar we vermoeden durven, zaïl dit aan stonds tot zekere krachtsontwikkeling lel den., misschien zelfs tct bezwering van het partijkrakeel op eigen erve. Blijft diit gekrakeel aanhouden, en blijft de vraag, wiens haantje koning zal kraai en. in veler oog de groote levensquaestiie, dan natuurlijk kon rje kruk nog fataler worden dan de kooi was. Doch bekeert me.n zich', gelijk gehoopt mag worden, van dezen onprofijtelijker* weg, dan is het zeer wel denkbaar; dot aan de schoonste verwachting zal worden voldaan. Goed aangepakt, ka.n de worsteling, die ons nu wacht, zelfs geducht meevallen.. Laat onis hopen, da^ er geen tweede ver spelen van onze beste kansen op, til zal zijn. Het onbereikbare Uit de „Vorwarts": Het was een gebeurtenis, die haar scha duwen ver vooruit wierp. Vrijdagmorgen vroeg zeurden de kindé ren ai: „Mammie, koop j 't?" Maar moeder deed heel gereserveerd. Het was haar aan te zien, dat ze graag van heeler harte „ja" geantwoord had. Maar ze hield zich in. „Misschien." Dat was alles wat ze zei. „Kom, je moet 't doen", drongen de kinderen aan. ,,'t Is al acht weken gele de, sedert we 't gehad hebben, en we mo gen 't zoo graag!" De moeder streed en zwaren strijd. „Zou ik het doen?" overwoog ze zonder ophouden. Ze rekende en cijferde en kwam maar ■niiet tot een besluit. De zaak was dat leed geen tvKJfel riskant. En zij droeg de verantwoording. Daarom zei ze tegen zichzelf: „Ik zal 't aan m'n man vragen." De man schrikte toen hij er van hoorde. „Heb je wel nagegaan wat het kost?" vroeg hij. De moeder zuchtte. „Ja", maar ftet is toch al'een eeuwigheid geleden, dat we 't niet meer gehad hebben Ook de man zuchtte. „Ja... nou... kijk maar 's... als 't gd&t „We zouden op iets anders kunnen be zuinigen", stelde de vrouw voor. „Mis schienals ik 's geen nieuwen winter hoed kocht De man was geroerd. Hij drukte zijn vrouw de hand. Hij zeide: „Neen, dat niet. Maar als misschien eensvier weken niet rookte?" Maar daar wilde de vrouw nieit van weten. Zij overlegden lang en breed. „Wacht!" .riep eindelijk de vrouw, „ik heb het! Dat blauwe kamertje van ons wordt niet gebruikt. Als we dat 's ver huurden? Dan gddt V Ja, ddn zou het gddn En' plotseling kwam er een stralende glans op aller gezichten; de kinderen, dansten, de moeder lachte en de vader trok, een veelbeteekenend gezicht. Te deksel, hebt ge een lootje uit de. loterij getrokken?" vroeg de kennis hem op straat. „Nee", antwoordde de man, ,;maar we eten morgen varkensvleesch!" Toen spalkte de ander zijn mond open. En hij zeide op een toon, die een onme telijke verbazing uitdrukte: „Zóó1" Stoomvaartberichten. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. BANDA (thuireie) arriv. 14 Doe te Genu#. BILLITON (thuisreis) ariv. 1G Dec. te Genua. JAN PIETERSZ. COEN (thuisreis) arriv. hedenmiddag van Java te Amsterdam. JAVA (uitr.) arriv. 16 Dec. te Padang. KARIMATA (uitr.) arriv. 16 Dec. te Port-Said. PRINS DER NEDERLANDEN (uitreis) arriv. 16 Dcc. te Genua. RIOUW, van New-York naar Au stralië, vertrok 17 Dec. van Port Natal. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BOSOEKI (thuisreis) is 16 Dec. bg Deal ge- ankeid. GOENTOElt (thuisreis) pass. 16 Dec. Sagres. MEDAN Van Huelva naar New-York, arriv. 16 Dec. tc Bermuda. MENADO, van Rotterdam naar Norfolk pass. 16 Dec. Deal. TERNATE vertrok 15 Dec. van Durban naar Batavia. HOLLAND-A MER (KA LIJN. NOORDERDIJK, van New-York naar Rot terdam, pass. 16 Dec. 5 u. 50 vm. Lizard. ROTTERDAM, van Rotterdam naar New-York werd 17 Dcc. 2 u. vm., volgens draadloos be richt via Scheveningen, 503 m. West van Scilly gesignaleerd. Financieele Berichten. Amsterdamsche Ned. 1914 f 100—200. 5 dito f500—1000. 5 dito N. W. S. 3V2 dito dito 2% Ned. lud. 1915 fl0O-500 5 dito dito flOOO 5 Duitschland. Rijksleening 3 Oostenrijk Jan.-Juli. 4 dito Mei-Nov. 4 Rusland Hope G. R. 625 4 dito Geconsol. G. R. 625 4 dito Obl. Frs. 500 '00 5 dito 6e Emiss.G.R.625'94 4 dito Iwang.Domb.G.R.G25 4V; Brazilië, Fund. L. '98, 5 Mexico Doll. 100-1000 5 Venezuela. Dipl. Sell. 1905. 3 Amsterdam 1915. 5 Haarlem 1915. 5 Leiden 1914 4% dito 1911 4 Rotterdam 1915 dito 1914 Nederl. Bank N.-West. Pac. Hyp. B. C. A, Am. Cav. Foundry C. v. A. Bethlehem Steel C. v. A. Standard Milling Ct. C. v. A. Un. Stat. Steel. Corp. C.v.A. Ketahoen Mijnb. niij.gcw. A. dito dito pr. A. Redjang Lebong', Mijnb. A. Great CobarA. Gcc. Holl. Petr. Cert. v. A. Kon. Ned. Petr. f 1000 .A. Moeara Enim Petr. mij. Sumatra Palemb. Orion Petr. Mij. Lei 2000 Holl.-Am. lijn 1% Aand. A. .A. A. -A- Int. Merc. Mar. Cy. afg. A. dito dito afg. pr. A. dito dito Obl. 4% dito dito C. v. O. Deli Maatschappij Cert. Holl. IJz. Spoormij. A. dito Obl. 1915 5. Mij. tot Expl. v. Slaatsp.w. A. Atchison Topel:a. n A Denv. Ric Gr. Erie Sp. Mij. Ki.ns. City South. dito Miss. Kans. Tex. South. Pac. Cy. South. Rlw. Orig. Union Pac. Rr. C. v. gew. A. Arasterdam f 100 v. A. C. v.A. gew. A. gew. A. pref. A. C. v. A. gew. A. gew. A. Beurs. >urant. V.K. M.K. lODVie 10ü%8 1011/2 101'/16 79 59iViö 595/8 10013/16 100% 1003/g 57 48 49 57 553/4 551/, 721/2 543/4 55 00 87% 221/16 22 40 IOU/4 101% IOIV2 OSV2 941/s 101>i/16 951/., 10111/16 239 1331/4 721/4 n»/u 432 77 78% 77V2 15% löl/8 25 1151/2 6 6 1551/2 156% 5021/O 5001/2 208% 2073/4 187i/8 18'7/IC 57 57 318 318 16% 15% 673/8 66i%6 86% 84 8515/i6 480% 475 79 1013/s IOI3/8 84 101% 13% 12'5/16 383/4 37:'/4 281/2 583/4 583/4 77/ic 7'/ia 943/4 21 20% 129 1021/2 Koers van het geld Prolongatie 8 pCt.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 7