Uit de Omgeving. KRONIEK. 1914. 18 December. In België en Noord- Frankrijk blijven de geallieerden aan vallen. Samenkomst der drie Skandina- vische koningen te Malmö. 19 December. De Russen houden langs de Bzura, Rawka, Nida en Dunajes stand (tusschen den Weichse-i en de Kar- pathen blijft daarna gedurende 4Vè maand het front ongewijzigd), zij hernemen in de Karpathen het offensief. Kapitein Fourie wegens hoogverraad doodgeschoten. Pater M. C. Nieuwbarn. Met droeUhedd zullen de Neder]andsche 'Katholieken het overlijden vernemen van dein zeerearw. zeergel. pater M. C. Nieuw barn O. P. S. Theol. Het vorig jaar terug gekeerd uit Wiesbaden, waar hij tever geefs genezing had gezocht van een oude fcwaal, verbleef hij sedert dien in het klooster zijner orde te Zwolle, vanwaar hij eioh ecnJkele welken geleden ter. verpleging naar het St. Elizabethsgesticht te Arnhem begaf. De menschelijke heelkunst schoot echter te kort, en zacht en kalm overleed hij gisterenmorgen'. 0,De Tijd" geeft het volgende levens overzicht: C. K. J. Nieuwbarn werd den 17en April 1862 te Rotterdam geboren;. Als twintig jarig jongeling trad hij in het noviciaat der EE.PP. Dominicanen te Huissen.waar hij den naam van den zaligen Matthaeus aannam. Na in 1883 geprofest te zijn, werd hij in 1887 priester gewijd. Van 1890'92 doceerde hij de exegese te Huissen, daar na werd hij .professor der hu-maniore in het St. Dominicus-college te Nijmegen, tot hem het vorig jaar zijne ziekte dwong, het lesgeven te staken. Van zijn familie!, waar hij als jongen Teel mee reisde, nam hij een algemeene liefde voor de kunst en wetenschap naar het klooster mee, welke door de studie der scholastieke wijsbegeerte werd gezuiverd o3 verdiept te Rome, waar hij zijn bacca laureaat haalde. Ook in niet-katholieke kringen maakte hij als kunst-geschiedschrijver en criticus naam door zijn in 1901 verschenen, hoog geprezen prachtwerk: „Leven en Wedken van Fr-a AngeLÊoo", hetwelk de firma Scheltema en Holkema -hem deed aanzoe ken tot het schrijven van Anton van Dijck, de Mensch en de Kunstenaar", welk boek zóódanig succes had, dat dezelfde firma een Duitsche vertaling het licht deed zien. Met dezelfde virtuositeit en schitte rende hoedanigheden van stijl en kunst kennis gaf hij nog bij Nederlandsche, Fransche of Duitsche uitgevers uit: ..Simt Dominicus en do Kunst", ,,Die Vedherrli- chung des H. Dominicus", ,,Der Dom zu Köln und seine Kunstschatze", „Hans Memling, sa vie ~et ses Oeuvres", ,,Di© Madonna dn der Malerei", „Schoonheids leer dor Bewoner School", „Christelijke Kunst" enz. enz. Een groot aandeel üxad- fhl) in Jiet voor- fciem der behoeften., welke de aangroeiende itótuigische beweging onder de Nederland- edhe Katholieken schiep. Herhaaldelijk herd.rukt werden boeken als ,,IIet H.#Mis- offer en zijn ceremoniën", (het „Roomsch Kerkgebouw", de Officieele -Keakgids van Nijmegen-", de „Hof van Leliën". Tot zijn standaardwerken, op dit gebied böhooren het „Beknopt Kerkelijk Handwoorden boek", „Het Liturgisch Jaar in Beeld" en zijn pas verschenen „Handboek der Litur gie van het Kerkelijk jaar", waarin hij zijn uitgebreide liturgische iconografische en symbölieke kennissen som (Bevatte. Een man van veel eruditie, breede be lezenheid, ongelooflijke werkkracht en uni- verseele kerkelijke wetenschap, die ook de ontwikkeling der techniek op typografisch gebied bijhield, is in hem afgestorven. Het Katholiek Nederland .in de belangrijke faze van zijn ontwikkeling der jongste kwart eeuw .is aan zijn vruchtbaren arbeid groo- ten dank verschuldigd. R. I. P. R.K. Werkgeversvereniging. Gedurende het huishoudelijk deel der Donderdagvergadering van de R.K. Werk- gevareiverecn'iging werd medegedeeld', dat pastoor W. A. J. M. Meu'eman, te Utrecht, tot geestelijk adviseur was aangewezen en dat Z. D. H. de Aartsbisschop had te ken* men gegeven, dat professor Van Aken, de eigenlijke stidHïèr der vereenigirng. zijn adviezen aan de vereeniging verder niet zou onthouden. Speciaal werd den leden de lezing zijner tien sociale studiën aanbe volen. In de bestuursvacature-Blans werd voor- Zien door do benoeming van den heer G. K. Isphording, te Tegel-en. Daarna werd bet huishoudelijk regle ment vastgesteld. In de middagvergadering werd, onder applaus, professor Van Aken, van Hees- .wijk, tot e erevoorzitter benoemd. R. K. Voetbalbeweging. Naar wij vernemen, zal zich uit de hoofdbesturen van de R. K. Voetbalbonden voor westelijk en oostelijk Noord-Brabant een bestuur vormen om te geraken tot een Nederl and schen R. K. Voetbalbond, dien noen in den a.s. zomer denkt op te rich ten. Aldus hoopt men het gevaar van neu trale organisaties te ontwijken, het Mis- en Vesperverzuim tegen te gaan enz. De neutrale Nederlandsche Voetbalbond staat loyaal naast deze beweging, en met dezen Bond zal contractueel worden samenge werkt. Het' Roomsche „Ons Sportblad" zal het gemeenschappelijk orgaan worden van den R. K. Voetbalbond. („Tijd.") Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Lijkverbranding. Hooger. en m'ddclbaar onderwijs. Art. 1 van de Begrafeniswet (van 18GQ.' bepaalt: „Eik overleden persoon em doodgeboren ■kind wordt in een gesloten Jdsi begraven op eén begraafplaats overeenkomstig deze wet aangeJegd of volgens de overgangshe- pjaliingen- dezer wet toegelaten.." Nadat hert crematorium te Wester eld gebouwd en in gebruik gesteld is, heeft de Hooge Raad (Maart jl.) beslist, dat de Be grafeniswet het verbranden, van lijken niet erkent; maar daar deze wet niemand met de zorg voor het begraven van lijken uitdrukkelijk belast, is niemand voor haar overtreding op dat punt strafrechterlijk aansprakelijk. De Vereeniging voor de Lijkverbranding is sedert dit arrest rustig haar gang ge gaan. De Regeering heeft haar niets in den weg gelegd; alleen- heeft de Minister van Justitie eenige voorzorgen getroffen ter waarborging van de justitieel© belan gen die (bv. in gevallen van vergiftiging) bij lijfcveibrandio% zijn betrokken. Tegen deze wets-ontduikrng door de re- gearing zelf no.ta bene! heeft de rech terzij, de_gisteren geprotesteerd. De mi ni i s te r, de heer Cortvan der Lijn- d e n, verdedigde de regeering met het zwakke argument, dat de wet niemand voor de overtreding van het gebod om te begraven aansprakelijk stelt. Waarlijk, een poovero verdediging. De regeering acht de lijkverbranding geoorloofd of niet geoorloofd. Acht zij die geoorloofd, dan moet zij een wetsvoorstel inddeneny waar bij dit .uitdruk kei ij k wordt be paald; acht zij die ongeoorloofd, dan moet zij haar ook verhinderen! De houding van de regeering in deze is zeer halfslachtig! Bij de IVde afdeeling (Hooger en middel baar onderwijs) klaagde de heer De Sa- vornin Lobman (Ghr. H.) over het feit van achterstelling van Christelijke geleerden bij hoogleeraarsbenoemingent De Kameroverzicht-schrijver van de oud- liberale „Nieuwe Courant" erkent, dat die klacht niet geheel ongegrond is. Maar, zoo zegt deze, voor de gewraakte methode is veel te zeggen. De benoeming van een ka tholiek b.v. op den leerstoel in de econo mie te Leiden zou in de samenstelling van de juridische faculteit aan onze oudste academie een zoo storende verandering hebben gebracht, dat wij ons niet kunnen voorstellen hoe zij aan de wetenschappe lijke vorming der studenten ten goede zou hebben kunnen komen. Letterlijk zijn de woorden van. dezen li beralen Kamerovenzichter aangehaald. De richting aan de Leidsche universiteit is nu eenmaal eenzijdig, n.l liberaal, en daar om moet zij zoo blijven! Ook de minister, dus zelfs een man als Gort van der Lin den, redeneerde in dien geest, toen- hij sprak van een zekeren jflooi, die allengs in het hooger onderwijs is geko men. Overigens gaf hij als de eigen- 1 ij k e rede van.het passeeren van mr. Aalberse aan, dat prof. Van Blom hoe wel op de wetenschappelijkheid van mr. Aalberse niets viel aan te merken meer aanspraak maakte op, den vac anten hoog- leeraarszetel door het feit, dat hij reeds te Delft onderwijs heeft gegeven. O. i. geen steekhoudend motief! Hoe-vele professoren vrijzrnrrrigeirr-iijn. t,i mi. vulc ijcuu- sche universiteit, die hier met het docee- ren zijn begonnen?! Mocht er dan ook niet eens eindelijk een Katholiek hoogleeraar -worden aangesteld?! Maar wij weten nu, wat het parool is van de linkerzijde: in de vrijzinnige eenheid aan de Leidsche universiteit mag geen bres worden ge schoten door een reohtsche benoeming! De noodzakelijkheid van een Katholieke. Uni versiteit moet toch een ieder met den dag duidelijker worden! De heer Van der Molen (A.R.) brak een lans voor de bijzondere II. B.^ S. én .Gymnasia. De heer Van Vu uren (R.K.) wees op de eenzijdige samenstelling van de examen-commissies voor M. O. Hij vroeg of dit ook een gevolg is van dien „zekeren p 1 o o i", waarvan de mi nister had gesproken. Nog werd gespro ken over de 'bevoorrechting van het gym nasiaal onderwijs boven dat'van de H. B. S. bij de toelating tot de universiteit, waartegen prof. Visstr van IJzen- doorn (U.L.) in verzet kwam. D.e heeT Aalberse wees, met instemming van prof. Visser van IJ zendoor ny op de eenzijdige opleiding van de juris ten, waarbij van hun sociale vorming wei nig terecht komt. Eenige leden drongen aan op salarisverhooging van de hoog leer aren. De minister was het roet al deze opmerkingen eens behalve met die in zake bijzondere H. B. S. en Gymnasia; wij moeten de pacificatie op onderwijsgebied afwachten! Hij achtte ook de opleiding aan H. B. S. gelijkwaardig aan die van het gymnasium. Op beide, zoo zeide hij, leert men zeJfstandig deuken. Wij zouden wil len zeggen.: moet men zelfstandig -leeren denken... Dikwijls laat dit wel wat te wensohen over, naar het ons voorkomt! 't Is dikwijls veel te veel een systeem van vol pompon! Station te Leiden. Den Haag—Wasse- naar—Leiden. In de avondvergadering was de Watar- staatsbegrooting aan de orde. Van de tien tallen locale belangetjes, die naar voren werden gebracht, stippen wij aan, die voor de lezers van belang zijjy, Er werd ge klaagd over te weinig licht op het stadion te Hoofddorp. De minister antwoord de: er is daar geen electrische centrale, dus is het licht er niet best. Het station te Leiden passeerde ook weer de revue. Het korte antwoord van den minister een Jantje van Leiden luidde: een. langdurige geschiedenis, omdat het zoo duur is. Een hoog station zal noodig zijn, meeor noordwaarts van het tegenwoordige. Geklaagd werd o\er de vertraging in den aanleg van de lijn: Den HaagWassenaarLei den. Ook hier het laconisohe antwoord van den minister: Een termijn is gesteld waarbinnen deze lijn- gereed moet zijn, d. w. z. na de crisistijden. Gemeentelijke Aankondigingen. Boter-, Week-, Bloem- eti Groenten- markten. B. en W. van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met heit oog op den eersten Kerstdag en den Nieuwjaars dag de Boter-, Week-, Bloem- en Groen- tenmarkten van Za\erdag 25 December en Zaterdag 1 Januari a.s. zullen worden ge houden respectievelijk op Donderdagen 23 en 30 December a.s. Gemengde berichten. De ontploffing. Men meldt aan de ,,N. R. Crt." uit Westelijk Zeeuwsch-Vlagnde ren: De hevige ontploffing, die Woensdag morgen te Klundert is waargenomen, is ook door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen ge hoord. Men vermoedt, dat in het naburige België een munitiefabriek in de lucht is gevlogen. Van het Westelijk oorlogsfront hoort men geheele dagen door het kanongebul der. Onder de gemeente Schoondijke is dezer dagen ook een luchtballon nedergekomen, zooals er in de laatste 14 dagen al ver scheidene zijn geland, ook deze was te Oostende opgelaten. Rechtzaken. De ontvluchting van Duitsche officieren. De Krijgsraad te 's-Gravenhage heeft gisteren vrijgesproken: F. F., musketier bij het 25ste res.-infan- terie-reg. van het Duitsche leger, thans geïnterneerd te Bergen, die terecht heeft gestaan ter zake van het behulpzaam zijn bij de ontvluchting van twee Duitsche ge* interneerde officieren. De auditeur-militair had 2 maandenj ge vangenisstraf geëischt. A. K„ milicien der infanterie, behooren- de tot het bewakingsdetachement vaif het interneeringskamp te "Bergen, wien mede plichtigheid aan bovengenoemde ont vluchting was ten laste gelegd. Tegen hem was 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Be.kl had twee spoorkaartjes Alkmaar- Amsterdam gekocht ten behoeve van de officieren,^Loch deze kaartjes niet aan hen ter hand gesteld. De milicien der infanterie J. H. J. S„ die als schildwacht f 50 aannam van de ontvluchte officieren en ze daarna liet passeeren, werd' veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf met ontzegging van het recht om te dienen voor den tijd fan 5 jaren. Dienstweigering. Ter zake van dienstweigering heeft gis teren voor den Krijgsraad te 's-Graven hage terecht gestaan de landweerpjlichtige Mburgerleven ^scffiiij4rsknec^tA ?o Noord w ij k aan Zee. Den dag nè. zijn inlijving weigerde bekl. in het gelid te treden en deel te nemen aan een marsch. Thans verklaarde hij onoverkomelijke gewetensbezwaren tegen 't militarisme te hebben en pertinent te weigeren-niet alleen de wapens te dragen, maar ook wilde hij geen soldij als soldaat genieten. De president mr. Zaayer drukte hem op het hart, dat hij 'hoog spel speelde en wees bekl. met nadruk op de gevolgen', die voor hem zeer nood/lot-tig konden worden, aan gezien de staat een dergelijk optreden niet kan dulden. Bekl. bleef volharden, bij zijn eenmaal ingenomen standpunt. De auditeur-militair mr. Palthe Wesen- hagem, wijzende op den ernst van het feit, vorderde veroordeelihg ter zake van dienstweigering tot 4 maanden militaire gevangenisstraf, in te gaan 26 November. STADSNIEUWS. Kleermakers. Te dezer stede is cpgericht de Commissie tot Werkverschaffing aan kleermakers. Deze commissie is een onderdeel van het Comité Werkverschaffing, hetwelk weder een onderdeel is van bet Steuncomité te Leiden en heeft ten doei heel of gedeel telijk werkiooze kleermakers in de gele genheid te stellen militaire kleeding te vervaardigen. De commissie zal wekelijks zitting houden op een nader aan te geven dag in een der loc alen van het Huiszitten- huis alhier en hoopt in het hegin van de volgende week met uitgifte van kleeding- stukken aan te vangen. Nederlandsche Winkelweek. Voor eettuigen tijd deelden wij mede, dat door de Maatschappij van Nijverheid een commissie in het leven was geroepen tot het organiseeren van een Nederlandsche Winkefweek. De commissie bestaande uit de heeren W. C. Brouwer, toorzitter, J. P. Creygh- ton, L. Bruvns, G. Sleyser. H. R. Vierkant en A. Ph. Cahen, heeft gisteravond verga derd. Verschillende zaken werden bespro ken. O.m. werd besloten de winkelweek te houden van 1419 Fébr. en circulaires te verzenden aan de winkeliers om hen tot deelneming op te wekken. De collecte van „een dubbeltje of een cent" voor het Steuncomité heeft deze week opgebracht f 215.23^. Bij het gehouden examen voor surnume rair Franscbé- en Duitsche talen (gedeelte B. van het vroeger gesplitste surnume rairs-examen) slaagde van de 5 candidaten de adjunct-commies G. J. Janssen alhier. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is de vijfjarige W. v. V. uit de raam van' de eerste étage van een perceel op de Hoog.iandsche Kerkgracht gevallen. Dr. Verdiiuyzen, die spoedig ter plaatse svas4 kon gelhkkig const ate er ein dat het kïhd geen letsel had bekomen. Terwijl de moe der afwezig was had de kleine het raam op enge schoven. Hedennacht omstreeks half twee wend' door de politie gearresteerd eetn zekere M. C. die bezig was steenkool te ontvreemden uit een motorboot. Van eeco en ander is proces-verbaal opgemaakt. ALPHEN. St. Anna-Vereeniging. Door het ijverig streven der dames van de St. Anna-Ver eeniging, zijn thans, dank zij den finan- cieelen steun, welken zij in het afgeloopen jaar mochten genieten, weder een groot aantal kleedingstukken vervaardigd, welke omstreeks Kerstmis ten behoeve aan arme kinderen zullen worden uitgereikt. BOSKOOP. Ontwikkelingoavond. Woensdagavond werd de 2de ontwikkelingsavond gehouden voor de leden van de R. K. Tuin- en Land- arbeidersvereeniging. Nadat de Voorz. de ze bijeenkomst had geopend, werden eerst de vragen beantwoord, welke wéren ge steld op den vorigen avond. Vervolgens werd door den WelEerw. heer kapelaan besproken: „De onsterfelijkheid der ziel". Verschillende vragen werden gesteld en door Zijneerw. beantwoord. Na deze ge- loofsonderrichting gaf de heer Nahon eene réde over het kweeken van Hortensia's, waaruit men leerde, dat deze plant op 4 verschillende tijden kon worden vermeer derd. Ook deze rede was voor de aanwezi gen zeer leerzaam. Wij hadden meer be langstellenden verwacht, maar de belang stelling zal wel groeien als 't nut van dezen cursus meer bekend raakt. Op den volgen den cursus-avond zal door den Eerw. ad viseur behandeld worden „Het wonder", terwijl dan door den heer W. Pannebakker eene beschouwing zal worden gewijd aan het kweeken van rozen. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Woensdag a.s. des voormid dags te 10 uur. De agenda vermeld o. m.: duurtetoeslag. Brand. In de loods van den boom- kweeker N. van Gemeren ontstond door onbekende oorzaak brand. De geheele loods, zoomede 9000 tongkomgstokken, al het daarin bevindende gereedschap enz. is een prooi der vlammen geworden. Een rij wiel van J. van Hoff werd mede geheel vernield. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. Steuncomité.Het Steuncomité heeft-in zijn laatst gehouden vergadering besloten, over te gaan tot het uitreiken van bons," ter waarde van f 0.50, welke zullen worden afgegeven aan de meest behoeftige ingeze tenen en aan gezinnen van gemobiliseer- Op dien ontvangen bon, kan men bij zijn eigen leveranciers voor de waarde van 50 oents koopen. Deze leveranciers leveren op hun beurt maandelijks de bonnen in bij het steunco mité, die dan worden verzilverd. Heeft men dus b.v. 20 dezer bonnen ontvangen, dan keer.t het steuncomité daarvoor f 10 Bit. Het voornemen van het comité is, dat wekelijks slechts één bon wordt afgegeven, die moet worden afgehaald ten huize van het lid van het steuncomité, van wien men de eerste bon ontving. HOGGMADE. Militaire dienst. De heer D. J. van Rijn alhier is wegens lichaamsgebreken eervol ontslagen' uit den dienst de.r Land weer. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad vergadert op Dinsdag 21 December 's morgens om 10.30 uur. Bloembollencultuur. De afdeeling Katwijk der Algemeene Vereeniging. voor Bloembollencultuur vergaderde gister avond in hotel De Roskam. De opkomst was niet groot, 'De voorzitten, de heer C. v. Tol, opende de vergadering. De pen ningmeester bracht verslag uit over 1914. Dit verslag, nagezien en in orde bevonden door de heeren T. Nooa-t en Jac, Meijer, wees een batig saldo aan van f 69.04®. Hierna kwam de beschrijvingsbrief ter sprake voor de algemeene vergadering te Haarlem op a.s. Maandag. Besloten werd o. m. om met het voorstel Lisse, betreffen de het -scheidsgerecht, mee te gaan: Ook het voorstel Noordwijk om verhooging toe te staan voor den secr.-pennmgm. zal door den afgevaardigde gesteund worden. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren H. W. Grimbergen en T. Noort, plaatsvervangers Jac. Wassenaar' en G. de Ruijter. Tot candidaten voor het hoofd bestuur werden bij acslamatie gekozen de heeren E. H. Krelage te Haarlem, A. Ver- duijn te Lisse, E. Volkering te Limmen en G. J. v. Meeuwen te Heemstede. Na eenige besprekingen van meer ondergeschikt be lang ging men over tot ver'Joting van een 27-tal prijzen, bestaande uit landbouwge reedschappen, waarna de voorzitter onder dank voor de opkomst, de vergadering sloot. Benoeming. De heer P. Knops, ambte naar ter secretarie, afdeeling financiën, te Schiedam, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot eersten ambtenaar alhier, voelen tot dien gezelligen avond mede te LISSE. Benoeming. Tot lantaarnopsteker poetser aan de Gasfabriek is benoemd de heer Th. van Dijk, alhier. St. Isidorus. Gisteravond vergaderde de Bloemistwerkliedenvereeniging „St. Isi dorus". De vergadering was goed bezocht, Tot lid van den Bondsraad werd gekozen de heer L. C. Elfering. Do eerste 6 punten van den Beschrij vingsbrief gingen onder den hamer door. Punt 7* .Gontrib.ulieyeihpoging bleek niet veel animo voor te bestaan en wel ia hoofdzaak omdat de indiening nie,t zeer juist is. De verdere punten lokten min der bespreking uit, te meer daar een flinke toelichting ontbrak. Door verschillende opgaven bleek, dat dé meeste patroons de loonen nog op mooi peil houden, waarover de vergadering zich dankbaar betoonde. De .toestand in '6 bedrijf, aldus de voorzitter, is niet rooskleu rig, wat volgens een lid ook wel ten deele eigen schuld is. NOORDWIJK. St. Hyacinthus. De jaarvergadering! van ,,St Hyacinthus", onderafdeeling van den R. K. Volksbond, die gisteravond1 in de zaal van den heer P. H. v, d. Voort ge houden werd, was druk bezc/ciht. De bijeen komst werd geleid door den voorzitter, den (heer A. Meijer. Naar aanleiding van -een schijven van de R. K. Patroonsvereeniging als ant woord op een door „St. Hyacinthus" tot haar -gericht verzoek om een duurtetoei- slag, deelde -de voorzitter mede, dat er tot heden toe van het uitkeoren van een duur tetoeslag nog niet veel gekomen is. Daar om spoorde spr. de leden aan om per soonlijk nog eens bij de patroons op een' dergelijken duurtetoeslag aan te dringen.- De heeren S. de Haas, C. Riestmeijer en P. Caspers, die periodiek moesten aftre den, werden bij acclamatie tot bestuursle den herkozen. In de plaats van den hees L Vipk, die gemobiliseerd is, werd tot be- stuunslid gekozen de heer H. de Haas Az.- De waam secretaris, de heer H. de Groot, die reeds geruimen tijd óp voortreffelijke wijze het secretariaat had waargenomen-, had voor deze functie bedankt. De voor zitter dankte hem voor (het veie werk, dat bij eich voor de afdeeling had getroost, waarmee de vergadering door een harte lijk applaus instemde. Bij de behandeling van den beschrij vingsbrief -voor de jaarvergadering van den Bond „St, Deus De dit", waadbij 4,St- Hyacintlhus" os aangesloten, we-rdi punt 7 der agenda Xoontributieverhooginig van 2 cent per week en- pe-r lid) op eminenifel wijze verdedigd door den vrijgestelde vani den Bond, den heer B. N. Loerakker, die de vergadering bijwoonde. Ten slotte ver klaarde de vergadering zich met bijna ak» gemeene stemmen vóór contributieverhoo* Ook punt 17 Voorstel-Beverwijk tot uit breiding van"^<rt bestuur) werd door den heer Loerakker toegelicht. Tot afgevaardigde naar de hondsverga dering werd gekozen de keer W. de Rid der. De voorzitter spoorde de leden aan om zich aan te sluiten bij de Propegandaclub, wier taak het is om doorr huisbezoek voo-r de versterking en uitbreiding vani de vak organisatie te werken. Ook wekte sprekeü den- leden op om,, zoo miert- het geheele vakblad, dan toe-h minstens de officieele med'edeelingem daarin te lezen. Ten slotte kwam de voorzitter met hei bestuursvoorstel om voor de leden van »St. Hyacinthus". ook voor de vrouwen, verzocht de leden, die izich bekwaam ge- voelen. tot die gezelligen avond mede te werken, zich hiervoor na de vergadering op te geven. Het bestuursvoorstel viel bij! de meerderheid der vergadering in. goede aarde. Na rondvraag, waarbij nog verschillen», de belangrijke zaken, zooa's gemeentelijk werkloozenforuds e. a„ ter sprake kwamen^ werd de vergadering gesloten, ROELOFARENDSVEEN. Een verbeterde dienstregeling. Toen de dienstregeling der H a ar lemm enne er* spoorlijnen van 18 Oct. verscheen, kon men bij het reizend publiek al spoedig bemer ken, dat het alles behalve tevreden was.; H-et eerst kwamen de Vrijdagsche markt- bezoekers in actie, die eerst 1.42 huis waarts konden gaan in plaats van 12.20 en dus het oude vervoermiddel, de stoom boot te baat namen Hun actie had tot ge volg, dat cis 12.20 trein op Vrijdag in eere werd hersteld. Een heel kleine stap tot ver betering. Er haperde echter meer, en de ergernis bij het publiek bleef bestaan. Op initiatief van Dr .Van Dooien werd een verzoekschrift rondgezonden, dat spoedig van een groot aantal handteekeningen voorzien, aan de spoorwegdirectie werd op gezonden. Een. conferentie van Dr. van Dooren met de Directie had een- schitterend resultaat. Alle uitzonderingen verdwenen en kregen wij met ingang van 16 December een dienstregeling, die aller tevredenheid verwierf. Alleen mogen de Nieuweweterin- gers zich afgevraagd hebben wat oorzaak kon zijn, dat de trein die 7.56 vari Roelof- arendsveen vertrekt, niet aan de nieuw, geopende halte Fransche brug stopt. Nu moet men weten dat 't juist de trein is, waarop Vrijdags en Zaterdag-s een groot aantal reizigers, zich begeven voor de markten te Leiden. Het is zonderling maar het feit bestaat. Vertrouwen wij, dat de Directie dei1 Maatschappij, die zeer toeschietelijk is ge weest met een sierlijk haltegebouw aan de Fransche brug te stichten, een halte van zooveel gewicht voor de vele landbouwers en kooplieden, alsnog zal inzien, dat het stoppen van trein 7.56 aan de halte Fran sche brug hoog noodig is, opdat ook de talrijke bewoners van Nieuwewetering eens terdege genot mogen hebben van dit vervoermiddel. Een woord van dank zij intusschen ge bracht aan de Directie voor hetgeen zij in willigde, maar ook hulde aan Dr. van Doo ren voor zijn succesvol optreden. WASSENAAR- Gemeenteraad. Do liberale kiesve.r- eeniging stelde tot camlldaat voor den! Raad den heer Heldring. WOERDEN. Jubileum. Maandag 3 Jan. 1916 zal het naar de „Mslbd." meldt, 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. van der Vring, kosten de-r R.K. Kerk, dn functie trad. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer go meente vergadert pp Maandag a.s., 's mor gens 10 uur.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2