Buitenlandsche berichten. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. KERKNIEUWS. Leger en Vloot. Aanbestedingen. Ingezonden Mededeelingen ALBERT RIEL ONDERWIJS. Academienieuws. Rechtzaken. KRONIEK. 1014. 0 December. Von Falkenhayn wordt de- flnitref tot chef van den DuWschen genera- fen atat benoemd. In Servië worden de Oostenrijkers door de Serviërs geheel ver slagen. Waljewo en Oesjitse worden her overd. Botha verklaart, dat de opstand fn Zufid-Afrika geëindigd io. De Engel- eohen bezetten Koernah rn Mesopotamia. De complotten. De Oostenrijker Mente, dde Maandag gearresteerd werd, is op grond van mede deelingen, door* de Fr arische regeering aan de po&itie verstrekt, in staait vam be- scliuliügQiiijg gesteld wegens het feit, dat hij op 2 Mei'een bom had neergelegd aan boord van 'het stoomschip „Kirke-swald". Ook wordt hem ten laste gelegd', dat hij gedroitgd had een gr an atenf abri eik an New- Jersey in de lucht te au 11 en' laten vliegen. Hij had een uitstekend ingericht labo ratorium voor het maken van bommen. De attaché's. „Reuter'' meldt uit Washington: Aan het ministerie van buitenlandsch© zaken vis meegedeeld, dat de Duiit-scihe keizer peir- sconlijik belang stelt in het getval van üoy- E1 en Von Papen, daar hij hen persoon lijk heeft» benoemd. Er is echter te kennen gegeven, dat de keizer hun terugroeping zal gelasten. Verschillende oorlogsberichten. Oorlogsspeelgeed. De Duitsche fabrie ken leveren per dag gemiddeld 100,000 tin nen soldaatjes ai als kinderspeelgoed. Broodkaarten en besmettelijke ziekten. De Rerlijnsche magistraat, aid. verzor ging met brood, heeft den huis eigenaren, medegedeeld, dat zij voortaan de midden stukken der broodkaarten niet behoeven terug te halen bij gezonnen, waarin be smettelijke zdeikten heerschen. -Deze maat regel is genomen om overbrenging van besmetting door- middel der broodkaarten te voorkomen. Onbruikbare soldatenlaarzen. Wegens het leveren van onbruikbare soldaten laarzen voor het Oostenrijksche leger, waardoor gervaar ontstaan kon, dat de troepen niet ter rechter tijd op de bevolen plaatsen haddeni kunnen aankomen, wat voor overwinning of nederlaag van groote beteakenos had' kunnen zijn zooals in d> motiveening van het vonnis wordt ge zegd zijn Arthur Jacoby en Karl Kohn veroordeeld, de eerste tot 5 jaar en 2 maan den gevangenisstraf, en 5 jaar verlies van eer, en de tweele tot 4 1/2 jaar gevangenis straf en 5 jaar verlies van eer. Een Fransche vlieger verongelukt. Vérines, ©nder-luiltenanit bij het Fransdhe vliegercorps, is, vólgens een Reutertele- gram uit Pan, Maandag naar heneden gestort), terwijl hij op een hoogte van *800 voet vlnnjy pm.-wrnVrtA" niet verward wor den met den bekenden rranschen vlieger Véd nines. Verboden prentbriefkaarten te verzen den. Het Engelsche ministerie van Oor log heeft verboden prentbriefkaarten, van welken aard ook, haar neutrale landen te zenden. De uitgevers van dergelijke kaar ten hebben openlijk verklaard', dat het ministerie van Oorlog het verbod niet zon der goede reden zal hebben genomen en dat zij er zich als loyale onderdanen be reidwillig aan onderwerpen. Uitvoer van Russische spiritus naar het buitenland. Als overblijfsel uit den tijd van het regeeringsmonopoVie op wodka en andere spiritualiën, bevinden zich dn de Russische regeeringsmagazijnen nog groote hoeveelheden spiritus. Ten einde zich van den aanwezigen voorraad te ont doen en tegelijkertijd tegemoet te komen aan de behoefte aan sp'iritus in met Rus land bevriende rijken, heeft de Russische minister van Finanoiën, de „Roeökoje Slowo", in den ministerraad voorgesteld 86 milldoen liter spiritus uit te voeren. De nieuwe president van Zwitserland. De Duitsche bladen deel en mede, dat den 7en December het Zwitsersche Rondsparle- ment bijeenkomt, om den president van de republiek voor 1916 te kiezen. President wordt de Fransch-Zwitser Camille Decap- pet, tot dusver chef van het militaire de partement in den Bondsraad. De chef van bet departement voor Landbouw, Schul- thesz, wordt tot vice-president benoemd. De aftredende president, Motta, blijft chef van het departement voor Accijnzen en Fnanciën. Mexico. 'k Volgens een telegram uit San Antonis (Texas) heeft het consulaat van Carranza aldaar bericht ontvangen, dat vijftien Mexi- caansche vrouwen door de autoriteiten van generaal Villa verleden Zondag te Casas Grandes doodgeschoten werden. De inhechtenisneming van den heer Schroder, pe Van-Dag-tot-Dag-schrijver in het „Hbld." schrijft o. m.: „Wat Fr arische en Engelsche dagbladen omtrent de inhechtenisneming van den hoofdredacteur van „De Telegraaf' op merken, toont aan, dat zij niet goed in gelicht zijn. Hij wordt beschuldigd van gehandeld 4e hebben tegen de wet van ons land en «iet omdat hij de zaak der geallieerden verdedigt! Dit mogen wij in ons land met alle gerustheid doen. En dit i)s gelukkig voor mij persoonlijk, die gelooft en ver klaart, dat het recht aan hun zijde is, doch die meent, dat men zonder scheld woorden en grievende beleedigdnig van 's lands regeeuing voor deze overtuiging kan uitkomen. Wij Nederilandsche journalisten zijn in de eerste plaats verplicht loyalien steun te gewen aan onze regeering bij haar gedul dige en standvastige pogingen om 's lands onzijdigheid te handhaven en te beletten', dat wij in den ontzet tend en oorlog wor den medeges'oept. Dus moeten wij ons o.a- onthouden van het beleedigen van de 'hoofden van met ons létnd' bevriende Sta ten en moeten wij zelfbedwang uitoefenen om te beletten, dat wij onze regeering in moeilijkheden brengen. Een ding staat vast: niet omdat hij partij trok voor de geallieerden wordt de hoofdredacteur van „De Telegraaf' ver volgd; de vraag is of hij dit zóó heeft ge- daani, dat hij er de neutraliteit van ons land mede in gevaar bracht. De rechters, die het volle vertrouwen van ons volk waardig zijn, etullen uitmaken of hij straf bare feiten gepleegd heeft." Wij .willen nog eens naa* voren bren gen, wat de schrijver zoo terecht opmerkt: De heer Schroder is niet gevangen geno men, oendat hij sympathie betuigde voor de geallieerden, doch omdat hij diib deed op een wijze, waarop de neutrali teit van ons land gevaar Liep, door ver dachtmaking van onze regeering enz. Ontvluchte krijgsgevangenen. Men schrijft uit Winterswijk: Niet alle ontvluchte krijgsgf vangenen zijn zoo gelukkig het onzijdig gebied van ons land te kunnen bereiken. De vorige week Donderdag ontsnapten in of nabij het kamp te Friedrichsfeld een 20-tal ge vangenen. Hiervan kwamen te Winters wijk 5 aan, één belande te Aalten, nadat één makker op Duitsch gebied in den rug was geschoten en één zich had overgege ven. Drie arriveerden bij Varsseveld en drie anderen te Steenderen. De rest werd door 'cavalerie-patrouilles of Duitsche ar beiders gevonden en verhuisden weer naar het kamp. Malle praatjes. Er gaat een even onrustwekkend als ongegrond en bespottelijk gerucht in de stad: namelijk dat ten gevolge van den slechten gezondheidstoestand in het kamp van Waalsdorp ettelijke soldaten de een spreekt van drie, de ander van vier zouden, zijn overleden. Wij hebben ons naar aanleiding van dit gerucht om na dere inlichtingen gewend tot de inspectie van den Geneeskundigen Dienst deer Land macht, waar men ons zonder eenng voor behoud meedeelde, dat het ^rucht van a tot z onwaar is. Er is geen enkel sterfgeval. Op onze vraag, of men de aanleiding van het dwa ze praait je had kunnen nagaan en otf er misschien een epidemie of minder goede gezondheidstoestand pnder de soldaten in het kamp is, deelde men ons medei, dat onkvak^te ccait1 iarioin]>3ê$ gebracht do.or den een of andier, die grie ven koestart en wien het er nu voor alles om te dóen is het kamp een slechte repu tatie te bezorgen. Zulke geruchten vinden gretig ingang; zoo wordt er verteld van een soldaat, die in een open tent in het kamp lag te ziel togen, terwijl onmiddellijk naast zijn sterfbed een geheele compagnie soldaten aan het gymnastiseeren was en dit malle vertelsel, volkomen verzonnen, maakt die pén indruk. Het gerucht omtrent de vier slachtoffers heeft zelfs een lid van de Tweede Kamer bewogen, een brief aan den minister van Oorlog te schrijven, die zich naar aamlied- dmg hiervan tot den geneeskundigen dienst heeft gewend om fe worden inge licht! Uit het onderzoek, dat werd inge steld, bleek, dat al deze geschiedenissen geheel uit de ltfcht gegrepen zijn. Er ils tot nu toe geen ziekteveublijf dn het kamp; mochten er dus patiënten zijn, dan zouden ze bovendien dadelijk naar het Militaire Hospitaal aan den Fluweelen Burgwal te 'e-Graverthage worden over gebracht. Doch uit het voormelde onderzoek is ge bleken.... dat de gezondheidstoestand in het kamp buitengewoon goed' is. - („Haagsehe Cl") Uitvoer-van kaas. Van belanghebbende zijde ontvangen we de mededeeling dat, hoewel de uitvoer van kaas formeel is toegestaan, deze echter niet kan geschieden, zonder dat tal van forma liteiten zijn vervuld, waarop van uit Den Haag wordt gewacht. Uitvoer zonder "con senten is niet mogelijk, en het zijn deze consenten, welke nog niet te bekomen zijn. „Hbld." Minister Pleyte, De Mfarister van Koloniën, mr. Pleyte, heeft zich hedenochtend voor verscheidene weken naar het buitenland begeven. Tweede Kamerverkiezing Nijmegen. Bij hot bestuur der R.K. Kiesvcreeniging „Recht voor Allen" te Nijmegen is inge diend een voorLoopige lijst van candida- fen, waaruit de keuze zal plaats hebben in de vergadering, die gehouden zaJl wor den op Maandag 13 December in den R.K. Volksbond. De lijdt bevat de namen der hoeren Mr. A. C. B. Arts te Ginneken, P. T. H. M. Dobbelman te Nijmegen, A. H. J. Engels, te Leiden, Mr. M. C. J. M. Kolkman te 's-Gravenhage en W. C. J. Passtoore, te Ginneken. Korte Kroniek. B. en W. der gemeente Weesp beslo ten vaar heden af tot 1 April 1916 voor hoof den van gezinnen en daarmede gelijkge- stelden, cokes verkrijgbaar te stellen h 50 cents per H.L., voor onvermogende ingeze tenen en voor hen die niet boven de f 750 in den Hoofdelijken Omslag zijn aangeslagen. Te Groenlo heeft het R.-K. Ziekenfonds besloten wegens de tijdsomstandigheden gedurende vier maanden geen contributie van hare leden te heffen. Vieiseaweecrtig journalisten van aller lei richtingen hebben, naar de „Teilegr." meldt, aan heft. bestuur van dien Neder- landscihen Journalistenkring verzocht een buitengewone algemeene vergadering ulit te schrijven-, ter bespreking van. de ar restatie van den hoofdredacteur van ,.|De Telegraaf". De minister van Koloniën, mr. Pley te, is hedenochtend tot herstel van ge zondheid naar het buitenland vertrokken. Hij is voornemens zijn verlof in Zwitser land door te brengen. „Het Volk" meldt: Uit een particulier schrijven aan een partijvriend blijkt, dat Troelstra vooral in de laatste weken goed vooruit gaat- Hij heeft gegronde hoop, dat deze voomïtigang blijvend' zal zijn en zich geen depressie meer zal voordoen. B. en W. vaai 's-Gravenhage stellen den Raad voor aan de gemeentewerklie den geen duurtetoetslag te geven en die maximum-looruen voor mannelijke arbei ders te bepalen o,p f 13.50, voor vrouwelijke op f 10.30. Niettegenstaande de linksche partijen te 's-Gravenhage hebben besloten aan de Roomsch-Kai'.hotieikm den zeteil', vrij ge komen dóór liet bedanken van den hoer A. J. Herckenrath, niet te betwisten, zal toch een stemming noodiig zijn, omdat een groep „wi'den" tegenover den officieelen r.-k. candid aat Van der Griendt, den r.-k. arbeider A. Jehee zal candideeren. Aan do kust bij Bergen aan Zee spoel de een nog levende haai aan, 1.55 M. lang. Te Bristol heeft een blinde organist werken van louter blinde componisten uit gevoerd. Te Vlaardingen is een Comité gevormd ter beteugeling van de rook- e>n snoeplust onder de jeugd. Gemengde berichten. Noodlottig schot. De gebroeders Dinant twee acrobaten, die ongeveer veertien dagen geleden nog ger«geld in het Rozentheater te Amsterdam optraden, hadden in de nabijheid van de Kalfjeslaan aldaar een woning be trokken, vanwaar zij geregeld eiken dag op jacht gingen. Ook Dinsdag is dat geschied. Tegen den avond bevonden de gebroeders zich in de Diemerlaan. Een hunner schoot op een-vogel die gewond in zee viel. Met be hulp van een bootje wilden de jagers het dier opvisschen. reeds lagen de- geweren op den bodem van het schuitje en ook de jongste Dinant, de 21-jarigen Koen, had reeds plaata genomen. Toen de oudste van het tweetal instapte, stiet hij met zijn voet tegen den haan van het geweer. Het schietwerktuig ging af en de man in het schuitje kreeg de volle laag in de bórst. De ongelukkige was terstond een lijk. In variétékringen wekte het ge beurde een geweldige sensatie. Aan den dood ontsnapt. Gisterennacht te half vier ontdekte de waker J. H. Curfch, van den particulieren Nachtveiligheidedienst aan de Ammanstraat te Rotterdam dat een kolenschuit, geladen met 90 last kolen, welke van hare touwen was losgeslagen, met den k&B den koker onder de Groote Markt gevaar liep te zinken. Aan boord bevonden zich twee schippers, die, door bedoelden nachtwaker gewaar schuwd, zich tijdig konden redden en aldus aan een wissen dood ontsnapten. Met behulp van personeel onzer courant gelukte het ten slotte, de schuit uit den koker te trekken en haar aldus voor zinken te behoeden. „Maasb." Verduistering. De Amsterdamsche poli tie heeft Dinsdag een koopman aangehouden, verdacht van verduistering van ongeveer f900, alsmede een 16-jarigen jongen, verdacht van diefstal van geld, te Breda gepleegd. Twee jongens van 17 jaar die in zijn gezel schap waren, zijn eveneens aangehouden. Inbraak. In den avond van 6 op 7 Dec. is ingebroken in de woning van Verkuijlen, Vechelechedyk te Uden. Eenige gouden sie raden en een weinig geld worden vermist. De politie die een streng onderzoek instelde, vermeent eenig spoor der daders te hebben. Vrouw te water. Gistermorgen geraakte bij de Gasthuismolensteeg te Amsterdam een vrouw van middelbaren leeftijd door uitglijden over een schil in het water der Heerengracht. De vrouw zonk weg en kwam niet meer boven. Een voorbijganger sprong gekleed te water en dook op de plaats, waar de vrouw verdwenen was. Toen zijn man moedige pogingen niet onmiddellijk succes hadden sprong een tramconducteur eveneens gekleed te water. De vereende pogingen hadden nu dra het gewenschte gevolg. De vrouw werd bewusteloos aan de oppervlakte gebracht en door eenige mannen, die zich met anderer hulp diep over de hooge wal- beschoeiing bogen op het droge gebracht en bij een nabijwonend geneesheer binnen gedragen. Door kunstmatige ademhaling kwam de drenkelinge hier tot bewustzijn, waarna zij per auto-brancard naar het Bin nengasthuis werd overgebracht. De kloeke redders waren inmiddels met behulp van toegeworpen touwen uit het natte element ge red. Hulde aan hun menschlievend optreden. Oplichting. Ter beschikking van de justaltie is gesteld een koopman, verdacht van oplichting. De man, een baron, was met een Roftterdamsdhe firma in relatie getreden, om aan deze eenige vaten olbe te leveren. Hij kreeg daarvoor f 1000 in voorschot. De o&e werd naet geleverd. Toen de Rioftitendaimmer op levering bij den adellijken koopman aandrong, wist laatst genoemde hem over te halen, nog een hoe veelheid obe te koopen, waarvan hij een monster bij zich had. De Rotiterdamsche firma deponeerde f 3000 bij de Rotiterdam sche Bank, in afwachting van de levering van deze olie. Hier kwam echter wéér niets van. Nu werd de zaak verdacht ge vonden en de firma deed bij de politie aan gifte, dat zij opgelicht was voor f 1000. Langen tijïd was de koopman zoek. Dins dag werd hij echter door een poMitte-agent in de Kroon to Amsterdam gearresteerd. Dc auto-beschieting. Men deelt mede, dat de bedde gekwetste heer en thans zoo gc ed als buitten gevaar zijn. Branden en ongelukken. Te Peins (Fr.) geraakt een ingezetene onder een wagen en werd zwaar inwendig gekwetst opgenomen Zijn vrouw werd bij het hooren van het ongeval krankzinnig en is reeds in een ge sticht opgenomen. De man wordt in een zie kenhuis verpleegd. Het één-jarige zoontje van de familie Mi'nke, te Avereest a/d. Reest,' is in een kindeiwagen, waarin het lag te slapen, ver brand. De kleeren van het kind hadden vlam gevat, doordat ze in aanraking kwamen met een spirituslichtje. Dinsdagavond werd door 2 mannen de 61 j. los-werkman P. v. d. Berg, uit Rid derkerk, tijdelijk verblijvende ten huize van de weduwe B. in de Zandstraat, te Rotterdam, aan de Katendrechteche haven gevonden toen hij van 'n voor loods D.- staanden spoorwagen, waarop hij werk zaam was geweest, gevallen was. Dr. Van Danzig constateerde den dood ten gevolge van schedelbreuk. Het lijk is naar de al gemeene begraafplaats te Crooswijk over gebracht Door een tot dusver onbekend geble ven oorzaak is er gisteravond even na 8 uur brand uitgebroken op een der achter zolders van het lompen- en papierpakhuis van de firma Schonenberg jn perceel 44 aan de Nieuwe Molstraat dn Den Haag. In een goed hailf uur was het vuur zoo goed als gehluscht. Bij het blusschingeweik. viel een brand weerman van een afdakje cp den grond en kreeg daarbij een vrij ©Kustiige verwon ding aan een oog. Verzekering dekt de schade. Te AlteveeT (Gr.) is gisteren de behui zing van P. Nonder omgewaaid. Te Well (L.) zijn gisteren huis, stal lingen en schuur van den. landbouwer R. afgebrand. Verzekering deikt de schade. Gisteren is uit de vaart te Eestrum opgehaald het lijk van den 41-jarigen land bouwer U. B. te KootstertÜ'le, dde Dinsdag avond, door de dfuïsternds mislead, te wa ter js geraakt. Mgr. Scotton t In zijn woonplaats Breganze is overle den Mgr. Andrea Scotton, aartspriester, hoofdredacteur van het blad „Riiscossa", •hetwelk door wijlen Z. H. Paus Pius X werd beschermd en gelijk onlangs de „Reichspost" in herinnering bracht door geldelijke toelagen gesteund. Mgr. Scotton (heeft veel geleden van een arrest, hem door de ïtaliaansche militaire overhead opgelegd wegens een predikatie waarin hij wiaafschuwde tegen onchriste- lijken haat tegen den vijand. De „Osserv. Romano" prijst Mgr. Scot ton als „een vurig katholiek journalist, en een krachtig strijder voor de trouw aan den Paus en de richting van den H. Stoel." De nieuwe commandant van het veldleger. De generaal-majoor W. H. van Terwisga, die, in de plaats van den luitenant-generaal generaal en commandant van het veldleger, genoot zijn opleiding tot officier aan de Kon. Mil. Academie, werd 2 Juli 1879 be noemd tot tweede luit. bij het le reg. inf. te Leeuwarden en in 18S4 bevorderd tot le luit., in welken rang hij achtereenvolgens leeraar was aan den Hoofdcursus te Kampen en gedetacheerd is bij deHoogere Krijgsschool, het 2e reg. veldartillerie en het 3e reg. huzaren en werkzaam is geweest bij den chef van den generalen staf. In 1891 is hij over geplaatst bij het reg. gren. en jagers, Twee jaren later benoemd tot kapitein bij bet 5e reg inf. te Amersfoort en in 1899 geplaatst bij den generalen staf. In 1903 volgde zijn behoeming tot majoor bij hét le reg. inf. te Assen en in 1905 zijn plaatsing bij den gene ralen staf bij de 3e divisie te Breda. Bij zijn bevordering tot luit.-kolonel was hij eerst toegevoegd aan den chef van den generalen staf en een jaar later, als hoofd van de tweede afdeeling, geplaatst aan het departement van Oorlog. Benoemd tot kolonel, den le Nov. 1910, was hij eerst waarn. sous-chef van den generalen staf en in 1912 belast met het bevel van het 4e reg. inf. te. Leiden. Den len November 1913 volgde zijn benoeming tot generaal-majoor en commandant der 3e divisie te Breda. De generaal Van Terwisga is 54 jaar oud. In den ouderdom van 76 jaar is te Breda overleden de heer Jhr. Ch. Six, gepensioneerd kapitein ter zee. De Minister van Oorlog heeft goedgevon den, dat uit de dienstplichtigen, behoorende tot de lichting 1916, die toegewezen zijn aan de Ie en He Bataljons van de Regimenten Infanterie (Grenadiers en Jagers daaronder begrepen) ten hoogste 180 dienstplichtigen worden toegelaten tot de op 2 October 1916 aan te Yaugen opleiding tot reserve-officier, herkomstig uit de militie. Mocht de demobilisatie vóór 1 October e. k. zijn afgeloopen, dgn kan evenbedoelde opleiding bij de scholen voor verlofs-officieren op den normaal -vastgestelden datum (2 October 1916) aanvangen, terwijl, indien de huidige omstandigheden tot na gemelden datum worden bestendigd, eveneens met ingang van 2 October 1916 de Opteiding zal aanvangen bij de nader aan te wijzen Depot bataljons. Zij die zich voor de bedoelde opleiding beschikbaar stellen en voldoen aan de ge stelde eischen, hetgeen binnen 14 dagen na inlijving moet plaats hebben, worden met verlof gezonden, tot 2 October 1916. Opdien datum vangt hun opleiding tot verlois- officier aan. Naar wij met zekerheid! vernemen, zal de generaal-majoor A. L. Klerk de Reus, commandant van de 1ste divisie van het veldleger, gouverneur der residentie, hei leger met pensioen verlaten. Leiden. Bij de heden in „Zomerzorg" door den architeot L. Lang, van Noord- wijk a/Zee gehouden aanbesteding van „het bouwen van een Landhuis te Noordwijk a. Zee in de Zuidduinen" waren ingekomen 6 inschrijvingen, t. w. van A. Harteveld en A. de Vrind Leiden f 25000, W. Hoek, Haar lem f24620; S. de Boer, Hillegom f24.600; J. H. Inthorn, Noordwijk f 24.440; Gebrs, A. i 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN HAARLEMMERSTR. 26. en J. den Ouden, Noordwijk en Leiden -f 23980; H. P. de Vreede, Noordwijk f 23800.. liet M. U. L. O. Het gerucht doet de ronde, dat, nu de behandeling van het ontwerp tot regeling van het M. U. L. O. voor Kerstmis vrij wet uitgesloten is, de regeering voornemens is alsnog, evenals ten vorigen jare, een uitstel- ontwerp in te. dienen. Dientengevolge zou het z.g. bevriezingsartikel, waardoor de ge leidelijke ontwikkeling en uitbreiding van het meer uitgebreid lager onderwijs nu reeds zooveel jaren wordt belemmerd, wederom voor een jaar worden in stand gehouden. In parlementaire kringen vermoedt men, dat, mocht de regeering aan haar voornemen uitvoering geven, zij op zeer krachtigen tegen stand bij verschillende groepen der volksver tegenwoordiging stuiten zal. „Msbd." LEIDEN. Met gunstigen uitslag afgelegd het candidaats-examen in de rechten,door de heeren P. Zeeuw Jr., (Overschiet en P.; de Niet (Scheveningen). HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde heden: E. M., metselaar, tie S assenheim; ter izake van. vermeiling, tort f 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. F. de B., 34 jaar, koopman, te 's-Gra venhage, ter zake van heling van goud en zilver, afkomstig van diefstal aldaar en elders tot 3 jaren gevangenisstraf met ge deeltelijke vrijspraak van het hem ten Laste gelegde. De eisch van het O. M. was 5 jaren ge vangenisstraf. Diefstal in een klooster. De rechtbank te Roermond heeft A. I. S., 25 jaar, mijnwerker, gedetineerd, wegens diefstal in het St. Franeiscanerklooster te Heithysen in den nacht van 23 op 24- Sept. en mishandeling van den kloosterknecht A. Lienaertis, overeenkomstig, den eisch van heft. O. M. veroordeeld tot IV2 jaar gevange- nisstgaf. Passen vervalsching. Uitspraak doende in de zaak tegen P. V., adjunct-commies en D. A. A., klerk, beiden te Rotterdam, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot reep. 2 jaar en 3 jaar jjev., ter zake van het plegen van valschheid in geschrifte, het gebruik maken daarvan en het zich laten omkoopen als ambtenaren, vernietigde het Hof te 's-Gravenhage het vonnis van bovengenoemde rechtbank we gens onvolledige motiveering en op nieuw rechtdoende verklaarde het Hof bekl. schul dig aan het als ambtenaar aannemen van een gift en veroordeelde hen, de eerste tot 6 maanden, de tweede tot 1 jaar en 6 maanden gev. met vrijspraak van hetgeen niet als bewezen is aangenomen. STADSNIEUWS. Den Haag—Leiden. Aan de Memorie van Antwoord op de Staatsbegroting (hoofdstuk IX, Water staat) ia het volgende ontleend: Omtrent de plannen van de Maatschap pij tot Explod'tatae van Tramwegen voor een electnischen loc aal spoorweg Den HaagVoorburgLeiden worden door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de betrokken gemeentebesturen gehoord. De uitslag van dit onderzoek moet de minis ter afwachten. Voor een elect ris-: he verbinding Den HaagWassenaarLeiden is naasJE de aanvrage der heeren W. Huygeos en' F. A. Koch een- tweede aanvrage ingekomen. Hierin heeft de minister aanleadiing ge vonden den heeren Huygenis en Koch me.de te deelen, dat zij uiterlijk zes maanden nadat naar zijn- oordeel normale tijdsom standigheden weder zullen zijn ingetre den, de zeke-iheid zuLlen moeten geven, dat zij de bedoelde verbinding tot stand zullen kunnen brengen. Naar wij vernemen, zal de electrdsch© tramverbinding van Voorschoten naar Ledden volgens de ingediende plan nen, de volgende richting nemen. Bij de fabriek van Van Kempen zal zij rechts af slaan naar Allemansgeest en dan het jaag pad volgen langs de Trekvaart. Bij den hcuthanideil van de firma Van der Goot zal een brug worden geslagen over het Rijn- en- Schiiekanaal. De - team zal dan verder gaan langs den Heercnweg en Lei den in de Heerenoteaat binnenkomen. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, is voor het tijdvak van heden tot en met 30 Juni 1916, benoemd tot assistent voor de natuurkunde, buiten bezwaar van 's Rijks schatlijst, aan de Rijksuniversiteit A. Tin van Urk, alhier. Alhier is op 51-jarigen leeftijd overleden de heer J. C. van der Kam, directeur der Leidsche Zoutkeet, en gedurende tal van jaren' voorzitter der Vrijz.-dem. Kiesver* eeniging. j

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2