00RL0GS-VARIA. Delde®. te Groinau, is Maandag door con riem gegrepen en om de as geslingerd, waardoor hij onmiddellijk werd gedood. Maandagavond as de bamkwerkea- V. op de Nederlandsche Fabriek van Werk tuigen en Spoonvegm aAeriaal t© A nis ter- dam tussclh/em zijin draaibank beklemd ge raakt en gedood. St. Nicolaas. De ,.N. R. Gt." vertelt, dolt een bijzondere correspondent van de „Times" te Amsterdam aan dat blad schrijft, dat Si-nO Ni ooiaas in Nederland heeft gewoond en bis&ohop van Amster dam ie geweest, waar men dan ook zijn standbeeld kaïn zien. Stroopers. - Men meldt uit Haarlem aan de „N. Ct.:" Dat Haagsche etroopers bet' wild ver zoe ken bleek Maandagnacht onder Over veen, ■waar de jachtopzieners de V. en B. zeven wildminnende Haagsche jagers op verboden terrein aantroffen met 'niet minder dan 40 konijnen. De heeren trachtten bet de politie wat moeilijk tc maken, maar zc waren- wat bevreesd voor de revolvers; van 0 hunner gelukte het deA naam te krijgen. Konijnen noch lichtbakken^ onden echter in beslag wotden genomen. Eigenaardig geval. Door de schippers D. M. en H. W. van twee* Rijnschepen der Weetphalische Transport Actiën Gesellschaft werd te Rotterdam aangifte gedaan dat van hunne schepen, liggende in de Maashaven en geladen met qzergrond, de luiken waren af gelicht, doch niets werd gemist. De ambtenaren weigerden echter de la ding opnieuw te verzegelen zonder overla ding, ten einde de juiste hoeveelheid tc conslatecren, wat groote kosten met zich brengt. Brug ingezakt. Men meldt uit Koog aan de ZaanMaandagmiddag brak van de dubbele klapbrug over de Zaan een ketting. Hierdoor zakte een gedeelte van de brug weg. Het scheepvaartverkeer was ech ter niet gestremd en persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Gistermorgen had men de brug, nadat zij opgeheschcn was, hersteld. Auto beschieting. Men meldt uit Breda: De toestand der beide gekwetsten blijft be vredigend. De kogel waardoor de Eerw. heer Melsen getroffen werd, kon echter nog niet worden verwijderd. Een laat ontdekte moord. De „Vossische Zeitung" vertelt van een geval waarin het de archeologische wetenschap gelukt is een moord te ontsluieren, die reeds in don steen tijd heeft plaats gehad. Bij het uilgraven van voorhistorische graven te Arles aan de Rhone, vond men een stuk been, waaruit bleek, dat de man, van wien het afkomstig was, in oerouden tijd zijn leven door een aanval uit een hinderlaag verloren had. In de wcivel- kom zat nog een pijl of speerpunt uit vuur steen stijf vast. De schacht zat er niet meer aan. Al was ook t been scherp aangetast, toch kon men het nog duidelijk herkennen als vann ee mannelijk lichaam afkomstig. Aangehouden. Uit Baarle Nassau wordt aan het „Dgbl. v. Nbr." gemeld: Een Belgisch politiebeambte heeft in het begin der vorige week aangehouden en in arrest gesteld een man, die bezig was een kiekje te maken van de gebouwen op het terrein, waarop zich ook de installatie voor draadlooze telegrafie bevindt. Na een paar dagen vastgehouden te zijn, werd Jiij aan de Hollandsche militaire over heid alhier uitgeleverd .en vervolgens onder begeleiding van een officier naar Tilburg getransporteerd. Beslug. In verband met het beslag, onder Rilland Bath, gelegd op een schip met lijnolie, hebben reeds belangrijke arres taties plaats gebad en werd o. a. een Amster dammer naar Middelburg gebracht. Ook omkoopiug van een ambtenaar zou hebben plaats gehad. Een 99-jarige omroeper. A.s. Vrijdag hoopt de oudste ingezetene van Lemmer, de heer A. Riemersma, zyn 99en geboortedag te gedenken. De oude heer is nog zeer kras voor zijn jaren en heeft nog bijna het volle gebruik van al zijn zintuigen. Hij is sedert 1867 dorpsomroeper, maar heeft nu tegen T Januari a.s. aan den Raad ontslag aange vraagd wegens hoogen leeftijd. Land en Tuinbouw. zich met een adres tot den minister van Landbouw te wenden, houdende het ver zoek het afmaaksysteemo te staken en voortaan, behalve bij zijn tegenwoordige adviseurs, ook advies in te winnen bij men schen die met naam en daad als fokker bekend staan. Korter Crediet. Wij deelden reeds eerder mee, dat er in verse.hiil'ende declien van ons land in dein ilaatsten tijd een beweging gaande is om te komen tot een korter oreddet, tot af schaffing van het jaarcrediet. Deze bewe ging, we'.'ke onze volle sympathie heeft, be gint zich in de prov. Gronóngen krachtig 1* uiten. Daar heeft zich een provinciaal Comité gevonmd tot afschaffing van het jaarcredneih, bestaande uit voormannen op lamdbouwge/bied en vooraaa^taande han del sperson en. Van laandbouwzijde b.v. heb ben daarin zitting: de heer D. R. Mans- holt, Lc'il van het Hoofdbestuur der Mij. v. L. en N. in Groningen, en de heer Jb. de Waard, Lid van het Bestuur der Mij. v. L. en N. in het Westerkwartrier. In adressen wekt het Comité op om mee te werken tot het scheppen van een meer gezonden toestand, welke de geheele maat schappij zal ten goede komen. Vroeger waren velen niet te overtuigen van de wenschelijkheid, dat met het stel sel, om leveranciers éénmaal per jaar te betalen, moet worden gebroken, omdat beide .partijen kooper en verkooper er door geschaad kunnen worden in ern stige mate." Sedert hét uitbreken van den ooriog is men meer en meer gaan inzien, dat liet zoowel voor den leverancier als voor den afneaner, zoowel voor den werk gever als voor den werknemer, van bellang is. dat de afrekening spoediger geschiede. Niet alleen in Groningen maar ook in andere provinciën, zijn nog veile instel lingen en particulieren, die de leveranciers Jang op hun geld laten wachten. Deze ra ken daardoor soms dn bitteren nood, of althans in moeilijkheden, omd'ait zij op hun beurt in achterstand komen bij hen, van wie zij hun goederen betrekken. Onderscheidene gemeenten en msteittiiiv gen zagrn reeds het. verkeerde van een dusdanige regeling in, en hun besturen verklaarden zich bereid, door spoedig opr vragen der rekeningen te bevorderen, dat elke maand of na drie maanden een afre kening kan plaats vinden, 't Heeft ook dit voordeel, dat controCe op het geleverde alsdan veel gemakkelijker kan worden uitgeoefend. We wii/llen niet geltcoven dat dit laatste juist een reden is voor sommige werkge vers en leveranciers, om niet mee te wer ken om het jaarcrediet uait de' wereld te helpen. Maar een feiit is, dat niet al de zulken het kouter erediet bevorderen. Zelfs na herhaald verzoek dienen zij hun rekeningen niet eeixler in. Is dart, omdat zij z.ieh gr óóit houden? Is het gemakzucht/? Of omdat zij zelf op het jaar koopen? Een deugdelijke, afdoend© reden kun nen we daarvoor wielt vinden. Laten ook zij, laten allen eendrachtig samenwerken om aan het eüvel. het- ver derfelijke stelsel van jaarcrediet, dat ge heet ons oeeonomisch leven benadeelt» spoedig een einde kame! Aan de welvaart en de financieel© kracht, onzer bevolking zal het, zeer ten gcode komen. gj Tegen het afmaaksysteem. De Bond van fok- en controle-vereenigin- gen in 't westerkwartier van Groningen besloot in een druk bezochte vergadering Arme bannelingen. In het „Berliner Tageblatt" vertelt een Duitsch officier van de landbewoners, dié in liet oosten van de frontstreek vijftig tot zestig kilometers achteruit werden ge bracht. Wie eenmaal, zoo zegt hij, met twee tot drie duizend van de.ze bannelingen dagen lang door het land getrokken is, weet, dat- hij den beker van het menschelijk geduld tot den laatsten druppel moet ledigen en tevens ook, dat hij zijn hart drie maal verloochenen moet, als hij nog vooruit wil komen. Het transport over een af stand van vijftig tot zestig kilometer eischt vele dagen. De lange torenhooge bepakte ladderwagens, waarop bovendien ook nog Een heerlijk geestelijk werk. Wij lezen in „Het Huisgezin": ,,'t Is eenig geweest; kerel subliem!" zoo spraken er velen. „De hemel heeft gejubeld bij deze dagen", zoo schreef een ander aan zijn ouders: Marie, je moet ook eens zulke dagen meemaken", dus meldde een gemobi liseerde echtgenoot aan zijn beste vrouwtje. Waarlijk, de derde mobilisatieretraite is prachtig geslaagd. De deelname was bui tengewoon, daar het getal 120 bedroeg. Majoor lluys in excelsior! In uitstekende orde en het stipste stil zwijgen is de retraite gehouden, stichtend was aller gedrag, gelijk de eerw. paters ons meermalen prezen. Vele wapens waren vertegenwoordigd: huzaren, veld- eui ves ting-artilleristen, infanterie en genie-hospi taalsoldaten, pontonniers, emt. enz. Meer dan voldaan waren wij allen. Godlol' weer zooveel nieuwe propagan disten meer voor de gemobiliseerden-re- traiteai onder de 3de divisie veldleger, waar. van reeds nu in drie retraiten 250 geweest zijn en nu stormt het reeds voor de retrai ten >n Februari en Maart 1916, wanneer .wederom in ons geliefd en bij alle troepen zoo bekend Brabantsch retraitenhuis in Seppe nieuwe mobilisatie-retraiten zullen zijn voor onze dvisie... In December is de 4de divisie ons voor geweest want ook ma joor-aalmoezenier Son wilde een retraite in Seppe voor zijn divisie van 18—21 Dec. Kameraden, zoo gaat 't heerlijk magi- fiek! Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, de beminde ©m doorluchtige bisschop van Breda, die zioo hijzonder veel sympatrie toont voor on ze retraiten in zijn dierbaar diocesaan re traitenhuis te Seppe, zond het volgende telegram den tweeden dag 'e avonds. nVaii harte weaigcben svij bieechopper de oude vrouwen en de moedets met kleine kinderen zitten, komen slechts langzaam voort op de zware zandwegen. Kinderen, .vrouwen, mannen en grijsaards loopen er naast. Vier honderd van zulke wagens meit begeleiding men kan zieh een voor stelling maken van het marschtempo." Zoo een kilometers lange stoet van schuddende, knarsende hittenwagens en het bont ge- kleede barrevoetsche volk er naast is het toppunt van troosteloosheid. Ik heb oude veldofficieren gezien, die hen met vochtige oc.gen nastaarden. Daar drijven drie kleine barrevoetsche meisjes met den hoofddoek haar gezicht tégen den wind be schuttende, onder voortdurend geschreeuw, het laatste, weerbarstige varken der fa milie met stokslagen in de modder voor zich uit. Hier sleepen twee fyrouwen een. zwaren zak met aardappels, die van den wagen gegleden is, en trachten den ver der rollenden wagen weer in te halen. Andere vrouwen loopen gebogen met- kleine kinderen in lange gele doeken op den rug. En nog een anderen bundel hebben ze onder den arm. Merkwaardig hoe dof en onverschillig de mannen zijn. Waar iets te doen is of te sleepen, doen hgt de vrou wen. De mannen sturen slechts den wagen. Vergeefs tracht ik een. verschrompeld oud moedertje op" een wagen te' laden. Ze is niet van af te brengen op haar gelijkma tige wezenloóze manier verder te loopen. Ze ziet niets naar rechts en ook niet naar links. Ze hoort niets. In zich zelf gekeerd trippelt ze haar weg. Haar oogen zijn koud en hard en zien over ons heen, als waren wij maar ééndagsvliegen. Ze klaagt niet, ze loopt, met de rechterhand op een stok, terwijl zij met de linker een heiligenbeeld tegen de borst gedrukt houdt. Dit is haar gewichtiger clan eten en drinken. Ze zal het overal mee heen sleepen. Na drie marschdagen zie ik het oudje nog met haar beeld in den zélfden gelijkmatigen, bijna eigenzinnigen pas naast den wagen. Er is iets heldhaftigs in deze oude kracht en stille berusting in het noodlot. In het algemeen toonen deze menschen een ver bazende taaiheid en weerstandsvermogen tegen weer, wind en ontberingen. Vijf dagen lang was ik met ongeveer drie dui zend menschen onderweg, onder wie kleine kinderen en oude vrouwen. Vier nachten hebben zij gedeeltelijk bij sneeuw en slechts beschut door het kampvuur en pri mitieve gevlochten horden tegen den wind in de open lucht gekampeerd. Keen enkele zieke heb ik onder hen gezien. Even verba zingwekkend is de taaiheid der klein© paarden. Van hooi, een beetje haverstroo en gras levende, trekken ze de zware las ten in het diepe zand tot ze er bij neerval len. Toen ik het bevel kreeg met twintig, ruiters de ontzaglijke colonne te begelei den en achter liet front in te kwartieren, meende ik met de gebrekkige wagens en met deze ellendige mnschen geen drie ki lonieter ver te komen. x Toen. wij na vijf dagen aankwamen, ontbrak er ternau wernood oen wagen. De menschen weten .zich ook te behelpen. Breekt een wiel, dan krijgen zij wel, de duivel weet waar van daan, een ander. Of ze lappen het op eenige wijze op, zoodat de wagen weer verder bonkt. Ze willen zelf vooruit, omdat ze weten, dat daarginds een nieuw tehuis voor hen geopend wordt. Is de colonne eenmaal in gang, dan rolt zij bijna van zelf verder. Het ergste echter is het vertrek. Op een morgen worden de dorpen door gendarmerie-patrouilles omsingeld en den inwoners medegedeeld, dat zij in drie uur klaar moeten zijn voor den marsch. De plotselinge aankondiging en de omsinge- lling is noodzakelijk, omdat anders vele families in de bossclien de -wijk zouden nemen, waar zij ellendig moesten omko men. Onmiddellijk verheft zich een groot gehuil en geschreeuw in het heele dorp. In de" huizen werpen eenige weerspanni- gen zich op den grond en moeten met ge weld weggesleept worden. Dan begint het inpakken. Natuurlijk willen zij eerst het "onmogelijkst© meenemen, tot zij zelf in zien dat het paard en de wagen niet. zoo veel verdragen kunnen. Daarom wordt nog eens over gepakt. Van elk stuk huis raad worclt onder tranen afscheid geno men. Eenigen hebben kreupele paarden, anderen geen tuig. Zij schelden elkaar uit, omejat ©enige familie-leden niets van de anderen willen opladen. Ten slotte zijn er nog eenigen, die im het geheel geetn paard en wagen hebben. Voor hen staan ©enige grooto ladderwagens van onze bagage ge reed. Daar dit echter ten slotte geen meu belwagens zijn en de menschen meenen er alles te kunnen opladen, houdt bij elk van deze wagens een gendarme streng toe zicht, Dan zitten natuurlijk de mannen en jonge vrouwen bij hoopen op de volbeladen wagens, zoodat de paarden niet vooruit kunnen. Allen, op de gebrekkigen na, wor den er afgejaagd. Men moet. zich bij het uitvoeren van dit onverkwikkelijk bevel zelf hardvochtigheid inpraten. Want an ders staat men acht dagen later nog op dezelfde plek. Een andere moeilijkheid levert het nacht kwartier. Dit moet zooveel mogelijk in de nabijheid van een waterput en van bosch opgeslagen worden, opdat paarden en menschen water en eenige bescherming tegen de koude zullen hebben. Daar echter de êindelooze rij niet op den weg, die vrij moet blijven voor colonnes van automo bielen, mag blijven staan, moet men het land op. Dat kost reeds in het leger veel oefening. Men kan dus denken hoe het hier is. Nauwelijks zien de achtersten, dat de voorste wagens den weg verlaten, of zij weten reeds dat er een put is en lijden zelf het land op, dwars over het veld heen. Plotseling staat men tegenover een reus achtige golf van naderende wagens, een onontwarbare kluwe. Men gelooft nooit meer orde te krijgen. De ruiters komen er bij te pas. Vloeken en razen. Ik zelf galop peer in den troep, dreig de lieden door den tolk, dat ik ze zal laten ophangen, braden, opspielsenj als ze niet stil houden. Ik laat mijn paard stappen als een Pruisische gen darme bij een oploop, zoo dat alles schreeu wend uit elkaar vliegt en bereik ten slotte, dat alles stil houdt. Dan worden de wa gens bij twintig afgeteld en door een kurassier in de rij gesteld. Twee uur duurt het voor dat het veld met. ordelijke rijen bezet. is. Als bij -tooverslag branden dan overal tusschen de wagenrijen de kampvu ren. Het is mij nog een raadsel hoe deze lieden, die meestal geen lucifers hebben, met het natte hout zoo gauw vuur aan leggen. Den volgenden morgen bij het vertrek weer een dergelijk tooneel. Ieder wil de eerste zijn. 's Middags gaat het echter reeds geregelder. En den avond van den vierden dag rijden ze allen zoo goemoedig en or-, delijk op hun plaats, als hadden ze acht weken Pruisische oefening achter zich. Eindelijk op den vijfden dag komt de verlossing en de belooning. In den mor genzon liggen, de dorpen, die op de nieuwe inwoners wachten. Van den heuvel af kan ik drie dorpen overzien. Ik laat de huizen tellen en verdeel de lieden over dorp no. dorp. Bij het verdeelen der huizen worden zelfs de mannen wakkei'. Zelden heb ik zu.lke begeerige en levendige oogen gezien, als waarmede zij de rijen huizen afkeken om er een uit te zoeken, dat zij voor het beste houden. Dood zender verwonding. Men heeft vaak gelezen, dat soldaten om gekomen zijn door het ontploffen van zwa re granaten, zonder eenige kwetsuur van een granaatsplinter opgeloopen te hebben. Men zeide dan, dat zij door den luchtdruk gedood waren en men dacht daarbij hoofd zakelijk aan het scheuren van innerlijke organen, 't welk zoo snel den dood veroor- oorzaakte, dat de dooden nog in de hou ding bleven, waarin de granaat hen lrad verrast. Latere waarrnemingen hebben echter aangetoond, dat de luchtdruk, di.e gemid deld overeenkomt met het gewicht van een kwikzilverkolom van 760 millimeter, d.w.z. met den druk van één kilogram op den vierkanten centimeter overeenkomt, door zulke ontploffingen ontzaggelijk, bij voorbeeld ongeveer vierhonderd milimeter zakt. Daardoor begint hei bloed te schui men, precies als bij arbeiders, die na onder een hpoge atmosfeer in een duikerklok ge werkt te hebben, plotseling weer met de na tuurlijke lucht in aanraking komen. De gassen in het bloed ontsnappen en vormen kleine blaasjes, die zich onder den druk Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Huidziekten. De behandeling van huidziekten als ec zeem, gordelroos, dauwworm, neteiroos, winterhanden en -voeten, en verschillende ander© jeukend© huidaandoeningen vor dert in liet algemeen veeil geduld en ■vol harding. Vóór alles dient men zorg te dra gen voor een goeden stoelgang en lich$ verteerbaar, gezond voedsel te gebruiken. Voorts zorg te dragen, dat men zooveel mogelijk frissche lucht, rust en slaap ge niet. De prikkeling, ontsteking en jeuking, die het gevolg zijn van een huidaandoening» worden spoedig verdreven door de aan wending van Foster's Zalf, die een opmer kelijk verzachtende en heelende werking op de aangedane huid heeft. De zalf heeft een antiseptische werking, droogt niet te spoedig op, en laat zich niet te gemakke lijk wegvagen. Tal van hardnekkige geval len werden erdoor genezen en blijven ge nezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) te Lelden verkrijgbaar bij D. M. Krui sing a, N. Rijn 33, Reijst Krak. Steenstr. 41 en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 pea' doos. 6028 van de elastische aderen den van het hart uitgaanden druk in den weg stellen en zoo den bloedsomloop tot stilstand brengen. Financieeie Berichten. Amsterdamsche Beurs. Officieele Prijscourant. V.K. Ned. 1914 f 100—200. 5 4Vz 'dito f500—1000 dito N. W. S. 372 dito dito 2V2 Ned. Ind. 1915 fl00-500 5 dito dito f1000 5 Duitschland. Rijksleening 3 Oostenrijk Jan.-Juli. 4 dito Mei-Nov. 4 Rusland Hope G. R. 625 4 dito Geconsol. G. R. 625 4 dito Obl. Frs. 500 '06 5 dito 6e Emiss. G.R. 625 '94 4 dito Twang.Domb.G.R.625 4V-2 Brazilië, 1' und. L. '98, 5 Mexico Doll. 100-1000 5 Venezuela, Dipl. Sch. 1905. 3 Amsterdam 1915. 5 Haarlem 1915 Leiden 1914 dito 1911 4 Rotterdam 1916 5 dito 1914 4V2 Nederl. Bank Aand. N.-West. Pac. Hyp. B. C. A. Am. Cav. <fc Foundry C. v. A. Bethlehem Steel C. v. A. Standard Milling CRC. V. A. Un. Stat. Steel. CörpTCrv. A. Ke tab oen Mijnb. mij .gew. A. dito dito pr. A. Redjang LebongJ Mijnb. A. Great CobarA. Gee. Holl. Petr. Cert, v. A. Kon. Ned. Petr. f1000 .A. Moeara Enim Petr. mij. A. Sumatra Palemb. .A. Orion Petr. Mij. Lei 2000 A. Holl.-Am. lijn A. Int, Merc. Mar. Cy. afg. A. dito dito afg. pr. A. dito dito Obl. 472 dito dito C. v. O. Deli Maatschappij Cert. Holl. IJz. Spoormij. A. dito Obl. 1915 5. Mij. tot Expl. v. Staatsp.w. A. Atchison Topeka. C. v. A. Denv. Rio Gr. C. v.A. Erie Sp. Mij. gew. A. Kans. City South. gew. A dito Miss. Kans. Tex. South. Pac. Cy. South. Rlw. Orig. e Union Pac. Rr. O. v. gew. A. Amsterdam f100 3 gew. A. gew. A. pref. A 83/s 967s 227/8 13472 1027/I6 Koers van het geld Prolongatie 37i pCt. 1013/4 lOUVxe 8074 617/g 100>%6 1003/4 57 50%$ 49 593/a 5874 75 V2 583/8 657/g 88Vu 23 47>3/16 10U/4 101V4 9872 94V8 IOU/2 97 239 13374 753/8 448 Wie 167/8 26I/4 1133/4 6V2 1573/8 51174 21D/8 19U/4 573/s 33G7-> 17% 791-VIÖ 101V2 '84 1031/2 153/3 41 293/4 M.K. 1011%; 1011%; 8OI/4 613/8 IOOI/4 100S/4 623/4 88% IOD/4 101% 16% 114V4 158 5141/4 2101%$ 57% 3393/4 177/16 S6i%6 485 79i5/i6 lOli/o 1040/ltJ 153/s 41%6 30%6 59 8Vie ST"/* 1347/g lijken zegen aan onze militairen in re traite te Seppe bijeen en wij hopen, dat zij propagandisten zullen worden voor de nieuwe retraiten bij hun makkers. Mgr. HOPMANS." Ja, Monseigneur, u kunt op ons rekenen, dat beloven wij u openlijk. Gelijk bij ieclere retraite, die reeds ge weest was, hadden de zeereerw. paters van Seppe iets uitgedacht om deze retraite nog interessanter te maken. De eerste maal was het 't bisschoppelijk bezoek; de hoogeerw. heer Van Oers be zocht de tweede retraite als vertegenwoor- van den bisschop; nu was het de Intronisa- tie van het H. Hart in het Retraitenhuis. De hoogeerw. pater Van Ogtrop, de di recteur te Seppe, vertelde ons 's namid dags na de biecht: „Mannen, wij hadden al lang plan gehad ons retraitenhuis aan 't II. Hart toe te wijden; Jezus II. Hart de eereplaats te geven niet zoozeer in onze ka pel, maar in ens huis zelf." En hij legde ons de al reeds veel bekende nieuwe devo tie'uit, dat 't huis en zijn bewoners aan het H. Hart worden toegewijd. De plechtigheid is heerlijk geslaagd. De weledele heer H. v. d. Born van Aken boomkweeker te Oudenbosch, had met groot© welwillendheid een prachtige groot- sche groenversiering aangebracht in een der hoeken der dertig merer lange veranda. •Midden in dat groen stond.de troon van het II. Hart, Kwart na zes 's avonds, gelijk de ge wone dagorde der retraite is, begon in de kapel het lof, door majoor Huys gecele breerd en onder het. lof preek over 't H. Hart. Toen deze geëindigd was, zou de luisterrijke troonbestijging van het H. Hart plaats vinden. Eenige militairen stelden zich op met hun muziekinstrument©^, voorafgegaan door den commandant dezer plechtigheid, den heer sergeant F. Stokkermans met de eerwaarde pater Van Ogtrop. Achter de muzikanten volgden zes heeren onderoffi cieren, B. Ilouben, A. de Jong, L. Deneef J. Huyts, P. Smit© en Van Ilooff; bij dezen sloten zich majoor Huys en de zeereerw. pater Rats aan en na hen kwamen de meer dan honderd deelnemers der retraite. Van uit d© kapel trok de stoet in groo- ten ernst en stilte naar 't voorportaal van t retraitenhuis, waar op een prachtige baar, zeker wel het werk der eerw. Zusters het beeld van 't H. Hart prijkte, een kunst beeld uit 'it atelier van J. Cuypers te Roer: mond. Een oogenblik was daar pauze, want in dien tussehentijd ordende de héér Sergeant Stokkermans, met behulp van den eerw. pater Brinkman, de deelnemers in twee lange rijen, de geheele veranda door, opdat het beeld gedragen door de zes bovenge noemde sergeanten en voorafgegaan door de militaire muziek en gevolgd door ma joor Huys en den zeereerw. pater Rats tus schen de militairen door naar zijn troon kon gevoerd worden. Het was een indrukwekkend oogenblik, toen opeens het commando van den heer sergeant Stokkermans door de stilte van liet retraitehuis weerklonk en alle militai ren zich in de houding plaatsten en lang zaam en -deftig werd het beeld de veranda ingedragen onder begeleiding van waardi ge en stemmige procesgie-muzlek. Driemaal hield de stoet stil en telkens voerde de welsprekende directeur van het retraitenhuis het woord en wijdde achter eenvolgens het huis en zijn bewoners, de eerw. paters en eerw. zusters toe aan het H. Hart, ons militairen met majoor Huys en eindelijk bad hij bij d© derde halte, dat de vrede in het vaderland mocht behouden blijven. En telkens en telkens weerklonk dan een tot driemaal herhaald schietgebed ter eere van Jezus H. Hart, dat donderde door die honderd forsche kelen uitgeroepen onder de gewelven van het machtige ge bouw. Ook zongen de retraitanten telkenmale onder begeleiding der kleine militaire ka pel een of meer strofen van een lied ter eere van het II. Hart. Na de derde, pauze hadden de gewone formaliteiten plaats .van de intronisatie naar een boekje door pater Joachim S.S. C.C. gemaakt en werd eindelijk het beeld van liet H. Hart door den zeereerw. pater van Ogtrop, geholpen door de sergeanten Smits en Huyts op zijn troon gezet. A1© toen nam de zeereerw. pater Van Ogtrop weer 't waard en met machtig re den aarstateir.it wekte hij ons op tot groo- tere en meerdere klef de tot Jezus II. Hart. Indrukwekkend was het oogen bik, toem alle 120 milliütairen-retiraiil ainten, den eed van trouw aan Ihun geloof aflegden op Jezus II. Hart, de rechterhand naar het beeld uitstrekkend. Neen., waarlijk, (jat oogeaiWak vergeten wij miJrtairen nooit. Ik zag hoe majoor Huys zijn tranen niet kon bedwingen maar ook zoovelen onder o.ns wat clit on- mc-gehjk. I-Iet was t.e aangrijpend. Geen een, die met zeilde in de recreatie, dat deze dagen waren geiweest de mooiste en gelukkigst© van heel zijn Hieven. O, konden de muren van, liet retraitenhuis t© Seppe een® spieken, wat zouden zij u vertellen van den steun en troost on kraolui, die reedis 250 gemobiliseerd en daar gevonden hebben, in de moeilijke dagen dor mobilisatie en inkwairtó©ring. Dit was het verloop der 3de mobi'isatie- retraite! Een woord, van- dank aan majoor Huys, voor al heftge.ers hij voor ons militairen roede deed, miet minst/ voor <1© retraitom- ten te Seppe. Dank aan zijn goede woor den, aan zijn mildheid hebben v-elem het geluk dfr retraite genoten: Dat God 't hem vergeld© en wij onzen dank toonen met een door-en-door Roomse! 1 teven. Dank aan d-e zeereerw. paters Redemp toristen Van Ogtrop, Rat.s en- Brinkman, diie met een toewijding, dite geen grenzen kent de retraite hebben galeid. Wij wen- scihen dat nog vele raomsehe mditetaiirew oaiider hunne leiding de retraite te Seppe zullen medemaken tot heil hunner zielen. Dank aan de eerw. Zuster©, dóe iederen, dag druk in de weer waren om ons onge hoord giroo-t getal retraitanten, zegge 120, maar dan ook 120 ret ra ifanten met solda- temmagen den besten kost te bereiden. Collega's sergeanten en gij alle andere kameraden op naar Seppe want in Februari en Maart zullen nog vier gemobiliseerden retraiten worden gehouden gelijk majoor Huys ons bij 't afscheid afkondigde. Meldt u nu reeds aan, want vele deelnemers heb ben zich thans reeds voor die retraite bij majoor Huys aangemeld. En gij kameraden der 4de divisie, wier aalmoezenier de hoogedelgestrenge zeer eerw. heer Som, ons mannen der 3de divi sie. voor de maand December de retraite voor gemobiliseerden voor u zijn mannen afnam, meldt u zoo spoedig mogelijk bij den majoor te Tilburg aan, opdat ook deze retraite van 18—21 Dec. voor uwe divisie even schitterend zij in opkomst als die van onze 3de divisie geweest zijn. Leve Seppe. Leven de gemobiliseerden-retraiten in ^Leve Jezus Goddelijk Hart, dat het heer- sch© en regeere in nog duizenden harten, die in het retraitenhuis te Seppe kracht en steun zullen komen zoeken. EEN SERGEANT4 die aeelnain,^

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2