Tweede Blad. re JAARGANG No. 1878 3)e£ciddcHe6oti/tcmt Vrijdag 3 December 1915- Uif de Pers. Regouts opvolger. De Standaard schrijft o.m. 1 Spoediger dan men verwacht had, is de I Jegeering- er toe jo verg egaain, om een op- 1 folger voor den zoo diep betreurden Gezant Ragout (te benoemen. Haar keuze viel op den heer Van Nispen, en. deze keuze lag icozeer voor die hand, dat ze terstond na best droef bericht ui't Rome, verwacht werd. Ia. zelfs reeds vóór de benoeming van den heer Regout was er van meer dan één iant -op de benoeming van den heer Van gispen gewezen. Ook ons komt voor, dat de Regeering poei'lijker een gélukkiger keuze had kun- ttn doen. In geheel zijn optreden als Ka merlid als Kamervoorzitter en als poid- |jek man, mag veilig gezegd, dait de heer Van Nispen zich aandiende als een onzer tof-te mannen en hoogst te waardeer en Staatslieden. Al bétreu ren we hèt dan ook, pat we hiermee in de Tweede Kamer een Beraad verliezen, en dn onze polilid,eke con stellatie een dégelijk Staatsman armer worden, nu de keuze eenmaal noodiiig was, ko i moeilijker een heter keuze gedaan porden. Dat Jonkheer Van Nispen de benoeming aannam, moet dan ook op hoog en prijs worden gesteld. Regout kon zijn lidmaat schap van de EerSt© Kamer aanhouden, Van Nispen kan dit met zijn lidmaatschap wn de Tweede niet alzoo doen. Ook voor hem moét het daarom een 6a!|eur3teLliiing lijn, dat hij zich uit het poïilfcieke leven te- rog moet trekken. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Verzoeken. Aan S. Metz wordt op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als onderwijzer met verplichte hoofdstele aan de school der 4e klasse no. 1. Op zijn verzoek wordt aan A. M. Overeyn de toestemming verleend tot het geven van onderwijs aan de school van het ge nootschap „Mathesis Soientiarum Geni- Irix". Duurtetoeslag. In herstemming komt het amendement Vergouwen, Tepee, a. om aan ar beiders en beambten in dienst van de ge meente Leiden, met een loon of salaris be neden de f 800 een duurtetoeslag te geven van f 2.40 per kind en per maand. Hot amendement wordt verworpen met 12—11 stemmen. Voor stemden de "heeren Aalberse, Bo termans, v. d. Eist, Fokker, v. Gruting, Hoogeboom, Huurman', Pera, Tepe, v. Tol en Vergouwen. Tegen de heeren De Boer, Bots, Fischer, Fabius, Hartevelt, Korff, v. d. Lip, v. d. Pot, Reimeringer, Sasse, Sytsma en Zwiers. Afwezig waren bij de stemming v. Hamel, Roem, Timp, Mulder, Briët en Heeres. Er zijn twee vacatures. De heer Sytsma heeft een amende ment ingediend aan allen, die gehuwd en ai vaste gemeentedienst zijnde, of daar mede gelijk gesteld wordend, een salaris genieten beneden f 1000 een duurtetoeslag toe te kennen in eens van f 15 uiterlijk uit te keeren op 10 December e. k.' en gedu rende de maanden December, Januari, Februari en Maart een bedrag van f 1 voor elk kind beneden de 15 jaar. De heer Sytsma verdedigt nader zijn FEUILLETON. MARGUERITE. Zij was zijn booze geest. Evenals allé wan. hopi'gen, die hun heil slechts van wonder bare werkelijkheden verwachten, schreef hij haar een suggestieve macht op de Ouradou's toe. Van hem, Cazals, hield zij niet. Hij wilde haar vernietigen. Geduldig zou hij op haar ioerenj eiken dag. In Juli verdwijnt het daglicht zeer lang zaam van dew hemel. De dorpelingen hap pen frissche lucht vóór hun dieren, of slen teren vertrouwelijk keuvelend over de we gen... Maar als er weer eens een storm losbarstte, dan zou Cazals op het Plan Jeanne, die na den maaltijd zrich naar de kerk begaf, wel weten te overvallen. Op zekeren avond nu, begon een orkaan te loeien, de woeste orkaan van. Catalonië, die de schepen op zee doet vergaan en op het tand niet zelden huizen omverwerpt. Cazals wandelde in den ,,Cul du Perth us". Ia plaats van naar Mauréiill-aa terug te Jkeeresn over den grooten weg. Diep hij langs ,,de beek van Rome," doori de ro zenstruiken heen. Toen hij het huis van Ouradou, hetwelk hij daar in de hoogte tusschen de üotusboomem bespeurde was genaderd, was 't het uur van den maal tijd. Men zou op hem niet wachten om aan tafel to gaan, want Rodière .liet ten op- tfclite van stiptheid niet met zich gek scheren. Wat dacht men van hem? Hij zou vertellen, dat hij, op ve?ren afstand overvallen door het onweder, in «en grot was gevlucht, en om zich een volkomen voorstel. Een toeslag van f 15 ligt in den lijn van belanghebbenden, die dan in eens inkoop kunnen doen. Door dit voors-tel wordt ook de last van de burgerij ver licht. Verder becijfert spr. de kosten van zijn voorstel. De heer Korff zegt, dat naar het hem voorkomt wij hier te doen hebben met een nieuw voorstel. Het 'is geen amendement. Wij kunnen geen slag in den blinde doen, wij hebben geen tijd gehad dit voorstel te bestudeeren. Hij zal daarom tegenstem men. De heer Vergouwen is verwonderd over dit voorstel. Wij hebben hier te doen met een geheel nieuw systeem. Dit voor stel had moeten komen na het voorstel van B. en W. De heer Sytsma had kunnen voorkomen, dat wij zoo maar ineens moe ten stemmen over het voorstel, door het or. tijd in te dienen. De heer Sytsma heeft ten minste dit reeds bewerkt, dat zijn voorstel verworpen is. De heer Pera zegt ook, dat iedere inlichting ontbreekt. Spr. wenscht gaarne meer inlichtingen. Mr. v. d. Lip zegt, dat de zaak de vo rige maal van alle zijden hekeken is. Over het amendement Vergouwen staakten de stemmen. Nu komt de heer Sytsma in eens met 'n geheel nieuw voorstel. Had de heer Sytsma het de vorige maal ingediend dan had het de voorkeur gehad, en had het voor moeten gaan, daar het de verste strekking had. Spr. moet afkeuren dat een dergelijke wijze van handelen gevolgd wordt. Mr. Aalberse staat verbaasd over de houding van den heer Sytsma. Eerst over het tegenstemmen van de heer Sytsma te gen 't amendement Vergouwen. De vorige maal stemde hij voor. Nu komt de heer Sytsma met een geheel nieuw voorstel, men zou zeggen om het ander voorstel geen kans te geven. Men zou dit politieke sabotage kunnen, noemen. Het resultaat kan zijn, dat ook zijn voorstel verworpen wordt en wat heeft de beer Sytsma dan bereikt met zijn tegenstemmen? Dat de ar beiders en beambten de dupe worden. Ook als stelsel verdient dit voorstel niet de voorkeur boven dat van B. en W. Wordt dit. voorstel aangenomen, dan spre ken de raadsleden uit, dat de loonen te laag zijn. Kunnen menschen zonder kin deren, nu met dit loon niet rondkomen, dan spreekt de raad toch zeker uit, dat met betrekking tot de anderen de loonen zeker te laag zijn. In het voorstel Sijtsma krijgt bijv. een weduwnaar met 8 kinderen geen toeslag. Er zullen heele sterke argumenten aangehaald moeten worden wil spr. voor steramen. Spr. spijt het dat door dit voor stel de verbetering Vergouwen verdwenen is. Mr. v. d. Pot zegt dat het amendement van den heer Sytsma wel degelijk een amendement is. Trouwens dit doet niets ter zake. Ook spreker bejammert het, dat het voorstel zoo laat is ingediend, maar het is van minder verre strekking. Het stelt immers het salaris óp f 1000, de kin dertoeslag wordt teruggebracht alleen het derde gedeelte is een nieuw element. Het staat dus niet vast dat dit voorstel een verdere strekking heeft. Het voorstel is spreker zelfs aangenamer en wel omdat de grens is teruggebracht tot f 1000 en omdat alle werklieden en ambtenaren in dit voorstel betrokken wor den. Spreker is van meeni'ng dat de heer Sytsma de strafpredikatie van mr. Aal berse niet verdiend had. De heer Sytsma voelde meer voor het stelsel in zijn voor stel en daarom heeft hij tegen gestemd. Mr. Fokker meent, dat in het voor stel van de heer Sytsma ook de weduw naars kunnen opgenomen worden. De Voorzitter is van meening, dat de heer v. <L Pot onmogelijk kan vol houden, dat dit amendement niet van ver dere strekking is. Het heeft veel meer van alibi te bezorgen, zou hij bij o-» Carré re's eerst heel -laat thuis komen. De wind woei met groot geweld, zweep te de rozenstruiken heen en weer, en deed de beek onder hem hevig opkletsen. In de vroeg vallende schemering werd1 de stof op de wegen in dichte wolken opgenomen en voortgejaagd. Het sloeg acht uur van den toren, en de door den storm gedoofde klanken stierven over de Vlaikte weg. Langs een omweg boreikte Cazals einde lijk den dorpsweg, stak dien over en «rong de verlaten steeg binnen. Alle huizen wa ren tegen den orkaan gebarricadeerd. Zou Jeanne durven uitgaan? De woede der elementen zou haar ongetwijfeld minder angst aanjagen dan anderen, zij kon niet zien hoe de wind de hoornen der bosschen en wijngaarden zweepte en geeselde, in de wijngaarden de takken mit bladeren en bloesems afrukte en zelfs de dieren bang maakte. Op liet „Plan" verder voortschrijdend verborg Cazals rich achter een boom. Aan den anderen kant van het plein glinsterde de kerk met haar gouden en purperen ra men, vredig te midden van den storm. Zoo Jeanne voorbijging, zou bij haar plot-: tseiir\g vastgrijpen., haar -Hot voorbij de kerk dragen, die voor een klein gedeelte boven het ravijn staat en haar neerwerpen tusschen de steen en gevaarte in de diepte. Den volgenden dag zou men in het dorp zeggen, dat de blinde, door het loeien en gieren van den storm misleid, was afgewe ken van den weg, dien zij gewoon was te gaan. Onafgebroken hield bij zijn blik ■loerend gericht, op het huisje, waar Jeanne wconde, on dat zich daar, evenals de an dere gebouwtjes, zwart af toekende. Dicht een voorstel, omdat het een verandering van 6ysteem is. Een paar, dat gehuwd is krijgt f 15, een gezin met vijf kinderen, f27. Waar blijft nu de verhouding? Met verschillende cijfers toont spreker verder aan hoe de gezinnen met kinderen in het gedrang komen ten opzichte van gehuwden zonder kinderen. Een ambte naar met f 1000 inkomen zonder kinderen krijgt in dit voorstel f 15, een ambtenaar met acht kinderen met f 1100 inkomen krijgt niets. Schrapt men die categorieën, dat zal dit de gemeente trouwens weinig schelen wat het financieele betreft maar vele onbillijkheden zullen worden gescha pen. Het plan Sytsma kost f f3635, inaar dan zijn |nog vergeten de weduwnaars met kinderen en kostwinners. Worden deze en nog eenige andere er ook ingebracht, dan komt het voorstel op f 15000. De kosten van het voorstel van B. en W. beloópen f9000. Voor dat er actie is geweest hebben de werklieden zich zelf verklaard voor kin dertoeslag. Ook in een zeker blaadje is het herhaaldelijk gegaan over gezinnen met 8 en 6 kinderen. De heer Pera zal stemmen tegen het voorstel Sytsma, omdat niet de gezinnen geholpen worden, die het 't meeste noodig hebben. Het voorstel van B. en W. helpt de gezinnen, die het 't meest noodig heb ben. De heer Sytsma zegt, dat het amen dement Vergouwen ook heel laat inge diend is; het bezwaar van te laat indie nen gaat dus niet op. Spreker heeft nooit geen blad voor zijn mond genomen, hij heeft ook wel eens voorgestemd terwijl zijn geheels partij tegengestemd heeft; er kan dus geen sprake van politieke sabota ge zijn. De kwestie is, dat de loonen in deze om standigheden niet toereikend zijn, dus wed in gewono omstandigheden. Bij het stelsel van B. en W. zijn er ook menschen, die met een laag loon niets krijgen en broers, zusters en ouders tot hu.n last hebben. Wanneer het voorstel gebrekkig is, had Mr. Aalberse kunnen zeggen: neemt weduwnaars en kostwinners er in op. Spr. voegt kostwinners en weduwnaars met kinderen aan zijn voorstel toe. Den heer Botermans spijt het, dat het amendement Vergouwen niet is aan genomen. Spreker kan zich het beste ver eenigen met het voorstel van B. en W., dat verschillende duizenden guldens goed- fLooper is, ook omdat daarin de gezinnen het best tot hun recht komen. Mr. Aalberse zegt niet beschuldigd te hebben van politieke sabotage. Spreker heeft over de zonderlinge houding van den heer Sytsma gesproken. Dat is een wijze van doen die den indruk verwekte van po litieke sabotage. Spreker heeft willen aantoonen hoe on bekookt dit voorstel "in den raad is ge bracht, in dit verband heeft hij gewezen op de weduwnaars met kinderen. Spreker zal stemmen tegen het amende ment Sytsma. De heer Sytsma heeft mede lijden gehad met de belastingbetalers en zijn voorstel kost ruim f 15000 en hot eenige resultaat is, dat die het 't meeste noodig hebben, minder zullen krijgen. Be treurende, dat het voorstel Vergouwen verworpen is, zal spreker moeten stemmen voor het voorstel van B. en W. De heer Vergouwen sluit zich aan bij den heer Aalberse. Spreker heeft zijn amendement ingediend, omdat hij ten volle overtuigd was, na hetgeen hij had medegemaakt in verschillende arbeiders gezinnen, dat het noodig was. Daarom spijt het hem dat het voorstel Sytsma en de houding van den heer Sytsma oorzaak is, dat het voorstel van B. en W. aange- bij hem, bij den barbier, waren menschen aan het lachen. Hij zag hier en daar oude lieden loopen en kinderen, goed toegestopt met doeken en met kappen over het hoofd, als .in den winter. Een vrouw van den •leeftijd van Madeleine, Car.rère's vrouw, trad uit de steeg. Zijn adem inhoudend, drukte hij zich snel dicht tegen den boom. Zij ging hem rakelings voorbij, maar de hevige wind deed1 op dat oogenblik de punt van haar mantel over het gezicht slaan. Madeleine be-gaf zich naar de kerk. Cazals begon te wanhopen, toen einde lijk de deur van helt huisje der Mi'Jfoau'a werd geopend en Jeanne zich op den drem pel vertoonde. Milhau reikte de hand aan zijn dochter en gespte haar den mantel, een twintig maal verstelde capo, om den hals vast. ,.Ik .zal je vergezellen," sprak hij tot haar. ..Maak u maar niet bezorgd, vader." antwoordde Jeanne afwijzend. ,,lk heb -hts een honderdtal stappen te doen, eu van mijn kinderjaren af kan ak den weji wel droom en." ,,En .als je eens verdwaald mocht raken, onvoorzichtig kind!..." „Daar ris er een, die mij geleiden zal." „Wie?" Mijn beschermengel To't straks." Zij omhelsde haar vader an vertrok, met gebogen hoofld.» In het door de deur val lend Jicht, wélke Milhau, om over zijn dochter te waken, openliet, hield Cazals strak den blak op Jeanne gericht. Hij was bang; hij draaide langzaam om den boom heem naar gelang Jeanne naderde. Einde lijk verdween hot licht. Zonder te weifelen •liep Jeanne over het eenzame plein. Cazals nomen wordt zonder de verbetering. De heer Sytsma wist van te voren, dat zijn voorstel zou verworpen worden. De heer Fokker zal stemmen tegen het voorstel Sytsma en betreurendo, dat het amendement Vergouwen verworpen ia stelt hij voor een toeslag voor gezinnen beneden de f 900 te bepalen op f 2.40, daar boven tot f 1200 op f 1.60. De heer Sytsma handhaaft zijn voorstel omdat hij het zijne beter acht. De heer Vergouwen stelt voor er f 825 van te maken: De heer Fokker neemt dit voorstel over. Het voorstel Sytsma wordt verworpen met 241 stem. Het amendement Fokker geamendeerd door het sub-amendement van den heer Vergouwen wordt aangenomen met 1411 stemmen. - Voor stemden de heeren Aalberse, Boter mans, Briet, v. d. Eist, Fokker, v. Gruting, Heeres, Hoogeboom, Huurman, Pera, Sytsma, Tepe, v. Tol en Vergouwen. De Voorzitter leest nu een concept besluit van B. en W. voor geamendeerd door het voorstel van den heer Vergouwen. Het wordt aangenomen met 232 stemmen, die van de heeren Fabius en Heeres. Openbaar Slachthuis. In behandeling komt de verordening be treffende het personeel vèrbonden aan het openbaar Slachthuis. De heeren Sytsma, Botermans en Fokker stellen per amendement de vol gende wijziging voor: In art. 3 alinea 8 te lezen: van den twee den machinist op f 700 met 4 verhoogingen ad f 50 telkens na twee jaar dienst; Art. 4 te lezen: De bezoldiging der sto kers en werklieden wordt vastgesteld aLs volgt: a. van de stokers op ten minste f 13 per week. b. van de stalknechts op ten minste f 11.50 per week. c. van de andere werklieden ten minste f 11.50 per week enz. (gelijk aan het oorspronkelijk voorgesteld artikel.) De heer Botermans verdedigt het amendement sub art. 3, waarbij de heer Pera zich aansluit. Mr. v. d. Lip betoogt dat de eerste ma chinist de bedrijfsleider is, de tweede heeft alleen praatische werkzaamheden. In ver gelijking met andere plaatsen is het salaris voldoende. De heeren Botermans en Pera betoogen, dat de 2e machinist ook den lm moet vervangen, trouwens ook die practische werkzaamheden moeten beta aid worden, de yereischten die aan een machi nist gesteld worden zijn groot. Het. amendement op art. 3 wordt aange nomen met 169 stemmen, die van de hee ren Do Boer, Bots, Fischer, Korff, v. d. Lipt Reimeringer, Sasse, Zwiers en Hartevelt. Bij art. 4 verdedigt de heer Boter mans heit amendemént dat de gemeente moet medewerken, dat dergelijke lage loonen niet betaald worden. Mr. v. d. Lip en de Voorzitter be toogen, dat het hier een minimum-loon betreft. Het amendement wordt verworpen met 178 stemmen, die van de heeren B ter- imans, v. d. Eist, Fokker, v. Gruting, Sytsma, Heeres, Tepe en v. Tol. De veror dening wordt aangenomen. In behandeling komt de verordening be treffende den werkkring van de commissie van Beheer over het Openb. Slachthuis. De verordening wordt aangenomen. In behandeling komt de verordening, houdende instructie van den directeur van het Openbaar Slachthuis. De verordening wordt aangenomen. In behandeling komt de verordening, houdende instructie van den keuringsvee arts, tevens adjuncUdireoteur van het Openbaar Slachthuis. De verordening wordt aangenomen. sloop nu, sidderend van angst, haar stri'l achterna en opende roods zijn armen. Plot seling stond Jeanne étiil. Vreesde zij in drilt stormweder eenig gevaar? Zij keerde op haar schreden rlorug. Maar in plaats van de steeg itn te gaan, sloeg zij, steeds inert, vluggen tred, dé ,,rue du Plan" in. Wilde God hert, zoo retime en xn de wereld zoo nuttige kind sparen? En door welke inge ving giste zij, dat Marguerite, minder moedig, thuis gebleven was? Want zij be woog zich voort in de richting van de wo ning der Ouradou's. Geduldig Sn zijn haat liep Cazals de straat terug, om zich aan het einde tegenover de kerk te verschui/len tegen den muur van een wijnpakhuds, waarvan de tuin in de wijngaaiden uit liep. Vijf minuten later zag hij Jeanne weder verschijnen, vergezeld door Mar guerite. De bedde meisjes waren druk aan het keuvelen en lachen met elkander. Niet het flauwste vermoeden hadden zij om trent het afschuwelijk monster, dat aan den andereyi kant van den weg tot beider ongeluk had besloten. Toen zij de kerk binnentraden stroomde een breedo 'lichtgolf door het portaal naar huiten. Caza/lis zag beiden heb kruisteek en met wijwater maken, en een seconde later hoorde hij de ringende stemmen der ga- loovigen. In machtelooze woede de vuis ten hallend en een vloek uitbrakend wierp hij naai* den hemel een uitdagenden blik. Ak- een duivel der duisternis en dei* een zaamheid verwijderde hij zich, uit vrees van te zullen worden verrast, over het ge bergte, waar de wind huilde. In den tempert vermengde rich, onder be gekild i. mg van hét harmonium, de bib berende -stemmen der ouden met de fris- In behandeling koiut (te verordening, houdende wijziging van de verordening van 12 Juli 1906, regelende de invordering va«i belastingen voor hot gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden. Do verordening wordt aangenomen. In behandeling komt het voorstel tot wij ziging van het raadsbesluit van 81 Oct. 1912 tot toekenning van een personeel© toelage nan den directeur van het openhaar slachthuis, dr. W. Stuurman. Het voorstel wordt aangenomen. Rondvraag. Naar aanleidLng van een vraag van den heer Sytsma, deelde de heer Fischer mede, dat hét grootste gedeelte van de kip- deren van de school 2e klas voor Meisjes a/d Pedikaanstr. na Kerstmis zullen overge bracht worden naar lokalen in het Wees huis aan de Hooglandsehe Kerkgracht, zood&t de lessen 's namiddags van 3.30 5.30 uur voor die kinderen vanzelf verval len. Vervolgens ging de raad in geheime zit ting ter behandeling bezwaarschriften te- gen aanslagen In de plaatselijke directe belasting dienst 1914 en 1915. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren- Politieke beschouwingen. De Voorzitter is voornemens mor gen voor te stellen dart de volgende wéék Dinsdag cm DcwA&rdagavowd zal worden vergaderd. Vooris zal hij voorstellen voor de verdere behandélriiog der begrootingeo den spreektijd te beperken. De 'heer De Beaufort (V.L.) meriti o. m. op, dart ,,De Telegraaf" hert er op aanlegt sensationeel te zijn*, de wereld bedriegen. De pol'irtieke beteekewis van, dat blad is neet groot. Mot het te gaan vervol gen, ge<e£t men er te giroote waarde aan. De heer Nolens (R.K.) houdt een do- oumentaLe rede. Spr. gaat allereerst na hoe dilt Kabinet rils opgetreden, hoe de be doeling van hert extma-piarlementartre to geweest Kiesrecht was hot hoofddoel van dit Kabi'aneiL Do houding dér Rechterzijd» was daartegen conciliën,t, dps afwachtend Deze poeiKte b'.ieef zoo tot aan het uitbre ken van den oorlog. Toen 'echter de oorlog kwam, verander de de toestand. Wij zullen, de gevolgen voelen in onze financiën. Inmiddels lijdeo zeer velen reeds onder den crisis-toestand, omdat zij, gemobiliseerd zijnde, hun zakeo neet kunnen drijven. De Staart moot in der» tijden speciaal Loonen een goed werkgever to zijn on zijn ambtenaren steunen, ta den strijd om hot bestaan, door een, duur tetoeslag bijvoKxrtreé'd. Geaegd is dat vele crisismaatregelen in sooialisbisohen geest waren-. Spr. meent dat diie maaóregeten noch vóór, nioch tegen het eocialistii'sc'he stelsel pleiten. Daarna behandelt spr. hert po'lliitiiek be stand. Wat onder drilt politiek bestand' valt té versta-aai, woeit eigenlijk niemand. Nu hert oorlogsgevaar zijn hijeendrijvende kracht gaat verliezen, gevoelt man rich wat vrijer. In de eerste dagen van dein oorlog begreep ieder wat hert bestand was en het zonderlinge is wel dat niemand het meer begrijpt of weet. De nationale gedachte moest toen de nationale geschi'Lten over- heerscheai; d. w. z. dart de politieke par tijen haar politieke geschillen moesten ta rten rusten. Bij Ihert bestand is het land toch we.l gevaren; tegenover het buitenland maakte het een goeden indruk. Welke ge volgen die dnd.ruk weer had, weten wij na tuurlijk n.tert. Von het bestond is hort ge volg geweest dart conflicten uitbleven, üeo gevolge waarvan de Regeering zou zijn heengegaan of de Kamer ontbonden werd. sche stemmen der jonge meisje® en kin deren. Vóór hét aldaar, vlak vooraan had den Marguerite en Jeanne plaats genomen •en zoodra de godsdienstoefening was ge ëindigd, begaven zij zich naar 't „werk huis", 'n gebouwtje böhoorenjd tot d« pastorie, tusschen de kerk en dJe fabriek. Dart (huisje mét zijn kalen muren, zijn stoelen met stroorirttingeu en oen toonbank van wilt hout, weid geheel en all opgevroo- iijkit door haar tegenwoordigheidZIJ hielden er zich bezig met eenige versteld® kleeren, bons voor brood, wart huismiddel tjes 'togen deze of gene kwaal en eenige paren schoenen aan hulpbehoevenden uit te doelen. Verscheidene inwoners verhaalden W verlegen hun nood, ten gevolge van we kenlange ziekte of werkeloosheid, 'rt ver lies van een hoofd van goain, enz., en*. Terwijl Marguerite de aalmoezen uitreikte en sommigen kinderen de maat nam voor een kiel of een paar schoenen, troostte Jeanne de armen; ,,Ge moet u niét schamen voor ons. Er steekit niets beschamends in, hulp te vra gen aan degenen, die ze kunnen verleenen. Door de liefde toonen wij broeders té ftijn..." Toen de armen waren heengegaan, wenschten de meisjes elkander geluk, al® met een behaaide overwinning. „Wél, wel," zed Jeanne, den overal go- scheurden vloer vegend, ,,of er ook mem- schen zijn geweest vanavond... We hebben heel wat klandizie géhadl"- (Wofflt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1