Tweede Blad. De Oorlog. 7e JAARGANG No. 1871 Se £cicbetie©ow/wmt Donderdag 2 December 1915 B UIT ENLANDL" Van het Zuidoostelijk oorlogsterrein. Het »:ijden der Serviërs. De „United Press" publiceert eenige mededeelingen van William. G- Shepherd over het vreeselijk lijden der Servische be volking op haar vïuobt naar Albanië. Hij vertelt o.m.: De horden Serviërs en Alba- meezen, zoowel als de 50.000 Oostenrijk- sche krijgsgevangenen; diie op weg zijn geweest door dit verlaten landen, hebben op sommige plaatsen als gieren het vleesch van ,de doode dierengerukt om hun hon ger te stillen, 's Nachts dringen zich de vrouwen en kinderen, slecht gekleed en verdoofd van kou, om schrale vuren van bergheesters naast den weg om 's morgens den vermoeienden toch'ti voort te zetten' naar Monaster, waar zij veiFig hopen le zij.ni. Maar wanneer dit bericht is afgedrukt, zal wellicht deze stad reeds in handen zijn van den vijand en zullen zij zijn overgele verd aan de genade van het ongastvrije, woeste bergland, waar -de"laatste twee dagen een verschrikkelijke sneeuwstorm woedt, of aan die der Bulgaren. Enke'e Engelschen, die mede trokken zijn veilig en wel en na groote ontberin gen te .Saloniki aangekomen. Onderweg stierven 15 van hun 20 muilezels van hon ger. Zelfs bij Monastic passeerden zij drie lijken van mannen, die waren bezweken. Door de Engelschen in Griekenland zijn heldhaftige pogingen gedaan om den riöod der vluchtelingen te lenigen. Twintig automobielen, beladen met meel banen zich thans een weg door den sneeuwstorm maar Dibra. Lastdieren zullen de lading moeten verder brengen over het .laatste ideel van den afstand en men vreest zeer, dat deze nde't ter beschikking zullen zijn. Italië. De Paus en de vrede. De „Osiservatore Romano" wijst er op, dat de aankondiging van het a.s. Consis torie en de waarschijnlijke komst van kar dinalen uit het buitenland, aanleiding gaf dot het verspreiden van tal van fantasti sche berichten. De „Osservatore" somt onder de jongste de volgende op: le. Kardinaal Von Ha.rtmann werd be last met een' zending van den keizer bij den Paus. 2e. Kardinaal Von Hartmann werd door den keizer gezonden, om d'en Dui'ischen vrede te bepleiten. 3e. De keizer zond door bemiddeling van kardinaal Von Hartmann eon eigenhan dig schrijven aan den Paus. 4e. De ikeazer heeft een rijk geschenk aan den Paus geschonken. 5e. Op het *,V at.ie a an worden verzoeken met bedreigingen afgewisseld, ten einde den H. Stoel ten gunste der Duitsche zaak te bewegen. 6e. Kardinaal Mérci'er weTd naar Rome geroepen om in tegenspraak met kardi naal Von Hartmann over den vrede te onderhandelen, doch weigerde. 7e. De Paus riep kardinaal Mercier bij zich ten einde hem nauwkeurige voor schriften te geven. De „Osservatore" verklaart, dat'al deze berichten geheel van grond ontbloot zijn, .zoodat er geen reden bestaat ze te weer leggen. „Msbd." Verschillende oorlogsberichten. Vrijgesproken betoogers. Te Rome zijn ■dezer dagen na een preventieve hechtenis van den half jaar, eenige voorstanders van de onzijdigheid van Italië, die in Mei 1.1. betoogingen tegen den oorlog hebben gehouden, vrijgesproken zoo meldt het „Berl. Tageblatt". Het vonnis heeft be paald, dat evenals betoogingen vóór den oorlog veroorloofd waren, ook dezulke te gen den oorlog moesten worden gedoogd. Vreemdelingen in Frankrijk. Gnder het beschermheerschap van den president der republiek is te Parijs een „Unicn des colonies ét range res cm France" opgericht, die zich ten doel stelt, haar dankbaar heid voor de gastvrijheid, welke, de buiten landers in Frankrijk genieten, uit te druk ken. De Janden, welke in deze vereeniging zijn vertegenwoordigd zijn: Rusland, En geland, Zweden, Holland, Denemarken, Noorwegen, S-panje, Zwitserland, Italië, Argentinië, Perzië en Guatemala. De gasfabrieken en de oorlog. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft aan alle gasfabrieken in het Vereenigd Ko- nónkrijk opgedragen, uit het door hen be reide gas benzol cm totuol .-{welke beide stoffen voor het maken van ontp-loffings- middelen worden gebruikt) af té scheiden. Dientengevolge zal het licht- en warmte- gevend vermogen van het gas in sommige gevaillen wel verminderen zoodat aan dé directeuren -der fabrieken dan ook gera den wordt, de gebruikelijke rapporten over de qualite.it van liet gas achterwege te laten, om klachten van de zijde van het publiek te voorkomen. Kerstkoskcn. De aanwezige voorra den meel, zoo me-lden de Duitsche bladen, zijn zoo aanzienlijk, dat men niet behoeft te vreezen voor een verbod tot het bakken van koeken in den Kersttijd. Weensche aardappel-voorraden. De „Reichspost" maakt gewag van de gewel dige aardappelvoorraden, die de stad We en en heeft bijeen gebracht. Er zijn lan ge barakken gebouwd, wier gezamenHijke lengte gelijk staat meb -do middellijn van de stad Weenen, n/,1. 25 K.M. Er zullen daarin vijftien millioen K.G. aardappelen worden opgeslagen. De bouw wordt voor het grootste gedeefii-e door krijgsgevange nen, Italianen verricht Karl Franz a la suite der Duitsche ma rine. Ter gelegenheid van het bezoek hetwelk do Duitsche -Keizer te Weenen bracht stelde Z. M. den troonopvolger, aartshertog Karl Franz Joseph a la suite van de Duitsche marine. De aartshertog meeint aldus de plaats in, welke zijn oom zaliger, aartshertog Franz Ferdinand, ja renlang bekleedde. Het drinkvraagstuk te Londen. De nieuwe bepalingen betreffende koffiehuizen en tapperijen te Londen zijn Maandag in werking getreden. Op enkele uitzonderin gen na mogen deze inrichtingen thans ge opend zijn van twaalf uui* 's middags tot half drie, en 's avonds van half zeven tot half tien, behalve dan voor den verkoop van niot-alcoholische dranken. De nieuwe regeling werd overal goedge humeurd ontvangen. Reeds is opgemerkt, dat het verbruik van nict-alcoholhoudende dranken .zeer is toegenomen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Het politiek debat. Door verschillende sprekers is de vraag naar voren gébracht, in welke volgorde de wetsontwerpen zullen moeten worden be handeld.' De heeren De Meester (U.L.) en Schaper (S.D.) schijnen deze volg orde te willen hebben: ouderdomsrenten, kiesrecht (grondwet) en belastingen. Daartegenover staat de heer Tyde- man (V.L.) die de volgorde wenscht dn dezen 'trant: bolastingen, ouderdomsren ten cm grondwet. De regeering zelf schijnt te weifelen: van den eenen kant schenkt zij de g-rondweiti -den voorrang, -terwijl zij van don anderen kant weer, gedreven door de zorg voor de financiën, eersit d-e belas tingen aan de orde schijnt te willen steil ten. De heer Schap-e-r (S.D.) drong er op aan, dat de regeering voor nog meer artikelen maximum prijzen zul vaststellen. Spr. wijst er op, dat corruptie een gevolg zal zijn van een toestand, zooals die nu is. Gaarne gelooft spr., dat Nederland- sche ambtenaren er niét vatbaar voor zijn, maar zeer nauwlettend moet worden toe gezien, da,t er niets van dien aard ge schiedt. Even erg zou hét zijn, aldus spr., wanneer die corruptie in de Tweede Ka mer was. Er gaan geruchten, dut een Ka merlid-commissielid (de heer De Jong) zou hebben misbruik gemaakt van zijn kennis in die qualiteit om zich te verrijken. Hij wil er verder niet veel van zeggen, maar het is toch ook beter, dat Kamerleden mieti naar den minister gaan om inlichtingen. Deze staat tegenover Kamerleden niet zoo vrij als tegenover anderen. Meent men, dat er iets niet in den haak ;is„ dan moet men evenwel niet -alls „De Telegraaf" met insinuaties, maar met* duidelijke beschul digingen kernen. Spr. pleitte vervolgens voor een heffing- in-eens inplaats van een ïeening." Hij houdt daarna een pleidooi voor vrouwen kiesrecht. En ten slotte steekt hij vuur werk af ter eere van do S. D. A. P., waar bij de heer Lieftinck (V.L.) hem /in terrumpeert, dat de overheidsbemoeiingen van thans bewijzen, dat het socia'istisch stelsel, waarbij do overheid aJLtoes to rego- len heeft, niét in den smaak zou vallen! De heer De Savornin Lobman (C.H.) spreekt over de opheffing van het bestand. Het ka-binet had zich z. i. kunnen bepalen tot voorzieningen in de neutrale zóne cn tot het voorstellen van maatregelen, welke kunnen strekken om het geschokte financieele evenwicht- fe herstellen. De financieele wetten gaan ook verre boven de behoeften van het oogenblik. Ook van een wenschelijkheid om het bestaande stelsel van ouderdoms voorziening te verlaten, is niets gebleken. De regeering wil met volle kracht naar den partijstrijd terug en dat betreurt spr., die ten slotte nog feenige woorden wijdt aan de houding van „De Telegraaf". Spr. zou liet blad met een verachtelijk schouder ophalen kunnen voorbijgaan, maar met het oog op den indruk in het buitenland, vraagt liij dan toch, dat de justitie ingrijpe. De heer Tydeman (V.L.) spreekt in een uitvoerige rede zijn waardeering uit- voor de maatregelen van de regeering, welke hij een noodzakelijk kwaad noemt, dat we moeten trachten in te krimpen, zeker niet .uit te breiden. Ook spr. wil het •comité-generaal voor inlichtingen over de mobilisatie. De heer Helsdingen (S.D.) v«telt -een motie voor, om de voor 1915 voorge stelde, maar niet doorgevoerde, salarisver- hoogingen va-n het personeel in 's Rijks dienst in 1916 door te voeren, en aan het personeel in 's Rijks dienst, dat niet meer dan f 1500 verdiend, een duurtetoeslag te geven. Justitie. Na eenige discussie wordt aangenomen de aanvullingsbegrooting voor Justitie 1915 in verband met de reclasseering van ont slagen gevangenen. Daarna nemen de beraadslagingen een aanvang over hoofdstuk VI (Justitie). O. a. voert de heer Beumer (A.R.) het woord om te protesteeren tegen de lijkverbran ding, de heer Van Vuuren (R.K.) om een pleidooi te houden inzake kinderbe scherming, waarin hij o. m. de samenwer king van armbesturen en voogdijraden be spreekt, terwijl de heer Aalberse (R.K.) de instelling aanbeveelt van een handels register. Gemengde berichten. Een vermageringskuur. Het gebeurde aan do grens bij Glanerbrug. Met een vriendelijk „Morgen samen" passeert een gezet vrouwtje den soldaat op wacht, die haar, geen kwaad vermoedend, laat be gaan. Maar vlak bij de grens wordt zij toch nog aangehouden door een kommies en meegenomen naar de wacht, waar zijn vrouw haar zal fouilleeren. In het wachtlokaal moet ze een half uurtje popelen bij de roodgloeiende pot kachel, tot het haar beurt is.... Als ze haar dan komen halen, staat ze, aanmerkelijk vermagerd, midden in een grooten vetplas. Een aanklacht. Naar wij vernemen, heeft de heer C. Kaufmann, een Duit- scher, handelende te Rotterdam onder do firma S. G. Kaufmann, een aanklacht in gediend tegen het dagblad ,,De Telegraaf" wegens een artikel, waarin de heer Kauf mann van ontduiking van een uitvoer verbod wordt beschuldigd. (N. R. Ct.) IJzéroer. Te Nieuw-Weerdinge zijn lagen ijzeroer ontdekt. Men is begonnen de lagen nader te onderzoeken. Adellijk smokkelaar. Dinsdagmiddag zijn-te Oldenzaal door de stations-douane aangehouden 10 vaten, inhoudende 3300 K.G. stopverf, vermengd met lijnolie, be stemd voor Duitschland. De exporteur was jhr. Van Suchtelen, kantoorbediende te 's-Gravenhage. De lading Is ter be schikking van den burgemeester aldaar gesteld. Ergerlijke dierenmishandeling. In den Damespolder, in Zuid-Beveland, heeft een ernstig staalljje van dierenmüshan-' deling plaats gehad. Bij den landbouwer H. O. vervoerden drie knechts met paard en kar bieten van het land. Een der paarden wilde niet -trekken, waarop de knecht Boshouwers de tong van het dier uit den mond haalde, hier om met een touw een strop legde en toen deze eerst nog los ging, nogmaals opnieuw de tong in den strop deed en het touw zoo krachtig met beide handen aantrok, dat do tong van het arme dier bij het keelgat afscheurde. Na de tong te hebben begraven, gelastte de onverlaat een der jongens, met het paard voor de bietenkar naar het station te rijden, en de misdaad geheim te houden. De politie heeft evenwel thans de zaak in onderzoek en de beul zal zijn gerechte straf niet ontloopen. (Tel.) Het mes. Men meldt uit Halfweg: Een Brabander, die verdacht werd Zatcrd€fc- avond een Iluizer werkman met een mes een levensgevaarlijke wonde aan den hals te hebben toegebracht en in arrest was gesteld, is daaruit weder ontslagen. Bij onderzoek is tn.l. gebleken, dat hij niet do schuldige was. Echter heeft de politie den 22-jarigen D. S. gearresteerd, die, hoewel hij ontkent, door verschillende personen als de dader wordt aangewezen. De drank. Men méldt uit Enschede d.d. 29 November: Hedenmiddag liepen een tweetal bewoners van de volksbuurt „De Krim" alhier, zekere G. E. en A. v. Z-, onder den invloed van sterken drank op straat te zingen, en gedroegen zich zeer luidruchtig. De agent van politie Natte wilde hen arresteeren, waartegen zij zich hevig verzetten. Bij de worsteling, die ontstond, geraakte de agent van de been, en werd hij door de woestelingen ge schopt en geslagen, terwijl een hunner hem zijn sabel ontnam en daarmede een slag op het hoofd toebracht, waardoor hjj ernstig werd verwond. Spoedig kwamen nu eenige agenten te hulp schieten-, die de belhamels In arreet namen. Zij werden heden naar AlmeDa overgebracht. Beiden zijn goede bekenden van de politie. Van Z. was juist dezer dagen na het ondergaan van een langdu rige straf uit de gevangenis ontslagen. Branden en ongelukken. Uit de Vis» schershaven te IJmuiden is opgehaald het lijk van den 26-jarigen, ongehuwde® varensgezel C. N. V., herkomstig van Monster, dio vermoedelijk door de glad heid te water gevallen is. Den heer Staals, machinist aan de Centrale der E. S. M. "te Haarlem, Is Maandagmiddag een ernstig ongeluk overkomen. Bezig zijnde met het bekloe- den van pijpleidingen is hij uitgegleden en op eenige pijpen terecht gekomen, waar door hij gevaarlijk aan het hoofd werd gewond. Zijn toestand is ernstig. KERKNIEUWS. Pater Nieuwbarn. De bekende schrijver, pater Nieuwbara O.P.j van wiens hand nog zoo pas het zeer iknappe „Haindboek van het liturgtech J-aar" verscheen, en die zoo pos de R.-K. Ziekenverpleging te Zwolle had verlaten, ziet zijne gezondheid andermaal ernstig bedreigd. Pater Nieuwbarn moet zich aan een langdurige verpleging in het Sint Elisa beth-gasthuis te Arnhem onderwerpen. „Msbd.M Rechtzaken. De pseudo rechercheurs. De Vijfde Kamer -der rechtbank te Am sterdam deed gisteren uitspraak in de zaak itogan den 35-jarigen photograai Louis Jean van der Twoel en den 30-jarè- gen /m-etaalbewerkeT Hendrik Jan Smieck, die op Zondagmorgen 13 Juni in het filiaal der maatschappij „De Unie", aan de We», tierstraat no. 150, de hoofd juffrouw, da wed. SlagVos, voor f 1157.50 oplichtte^ door zich als rechercheurs van pélltle vooa& te doen. De beide mamnion, die ook te Achttien»-" hoven een soortgelijke oplichting pleegden, werden, deswege door do rechtbank te Utrecht ieder veroordeeld -tot één jaar 00 vier maanden gevangenisstraf. Voor do oplichting dn de Westen-straal had het O. M. bij de Amsterdamsche recht bank tegen .iéder één jaar en zes maanden ge vangeni sstraf geë Lscht De Rechtbank legde ieder twee jaren gevangenisstraf op. Leger en Vloot. De tot luitenant-kolonel benoemde ma- joor J. C. Logger, von de artillerie, blijft bestendigd in zijn functie van hoofd deoi IVe afdeeling (artillerie) van het depar-i tement van Oorlog. Voorts blijven gehandhaafd: de tot kolo nel bevorderde luit.{kol. der artillerie Collette, als commandant van het korps pontonniers; de luitenant-kolonel gewor den majoor der artillerie Kollewijn, als commandant van het korps torpedisten; de tot kolonel bevorderde luitenant-kolonel Elvat, van de artillerie, als le officier bij de Kon. Mil. Academie en de tot majoor bevorderde kapitein der artillerie Faber, als hoofd van onderwijs bij die Academie.. FEUILLETON. MARGUERITE. mi HOOFDSTUK V. Een prooi. Door zooveel omzwervingen vermoeid en verbitterd door zijn machteloosheid, ikeerde Cazals des avonds naar M/ureillas terug. Geen «enkele van zijn kameraden had aan zijn beloften ernstig geloof willen slaan. Hij had nu nog .driehonderd francs b/zijn zak, d. w. z. zoo goed als niets om een handel te beginnen, maar nog veel, om wnigen tijd in een dorp-te'leven. Het zo merseizoen. in zijn glans van zonnegoud smaragdgroen, wekte tot hoop, toen hij ton volgenden ochtend al vroeg op het balkon van zijn kamer 'bij Carrère, de 'rissche lucht van zijn vaderland inadem de Catalondë, waar zijn vader schatten ver dierf, zou hem niet van honger later stèr en. Hij vermeed Carrère te zien, t-e-n ein- to zich niet in de oogan van Ouradou tte tf'n>prom>iitteeren. Toon hij in diens woning verscheen, was zijp. „broeder" al vertrok- en Rodière deed boodschappen voor to huishouding, -in het dorp. Alleen Mar- Ruerc'te. de goede Marguerite, op wie hij hoop had gevestigd, was bezig irn den '"in, vóór het huis, met eenige pastel-tee- «ningen te rangschikken. "et toeval dankend, dat hem zoo gunstig. kuste hij het meisje op beide wangen, ij»''k® wei?" informeerde hij vriende- i* ..Je vader zal wel verbaasd zijn mij 1» tien." „Niet bijzonder," antwoordde Margue rite. ,,0, o!... Hij wist dus, dat ik andermaal in mijn pogingenniiet slagen zou!... En hij veronderstelt, dat hij mij eindelijk liet noo- dige geld zal moeten verstrekken, om werkelijk een handelszaak te kunnen on dernemen/?" „Daar weet .ik niet van." „Jij. die eenigen invloed op, hem hebt, hé! hé!... Zoo je hot hem aanraadti.." „Ik?... ik wil me rnet niets bemoeien... ik ben te jong." Marguerite gaf daarbij duidelijk blijk, dat dit gesprek haar verveelde. Cazals drong n.ie-t verder aan. Het kwam hem voor, dat de blinde Jeanne tijdens zijn af wezigheid hem door haar praatjes afbreuk moest hebben gedaan. Alleen -in den tuin zijnde met Cazals, gevoelde Marguerite vrees. Op den stieenem bank gezeten, keek hij haar strak aan, cn dan weer naar de schilderachtige omgeving, en hij zuchtte zwaar. „En maakt het je vriendi.ni Jeanne nog altijd wèl?" vroeg hij vervolgens. „Ja, nog altijd." „Hoe jammer, dat zij bl.ind is!" „Ik heb de innige «overtuiging, dat God haar het licht der oogen zal terugschen ken." „O, o...' wonderen!" grinnikte Cazals, er niet aan -denkend dat hij door die ellen dige spotternij het geloovige hart van Marguerite kwetste. „Dus je houdt van Jeanne?" „Ik bemin haar als een zuster. Zij is zoo innig aan ons gehecht!" „Hm!... ben je daar wel zoo zeker van?... In elk geval zal ze wol verbitterd wezqn?" „VerbitterdWaarom?" „Dat weet ik niet, dat is zoo maar een idéé van me!... Gebrekkigen en zieken zijn altijd afgunstig." Cazals begreep, dat hij vandaag niets had te verwachten van Marguerite. Hij stond dus op, mét de woorden: „Ik ga je vader opzoeken... O, we zullen niet twisten, dat beloof ik jeNooit meer!" Met- zijn wandelst-ok onder den arm, met de nonchalance van een groot heer, ging Cazals heen en begaf hij zich naar de fa briek. Die Jeanne hinderde hem. Hij wist thans zeker, dat zij, door bemiddeling van Marguerite, invloed uitoefende op de be slatten van Ouradou en hij im haar -een voortdurende, in stilte werkende hinder paal zou vinden. En alsnu kwam de bekoring in hem op, eerst zwak em weifelend, doch weldra -in meer vasten vorm, om dab kind van zijn weg te doen verdwijnen-. Zou hij pogen haar te vernietigen, of haar door een nieuwe gebrekkei ijkheid nog meer te ver zwakken. Hij wist het niet, want zijn ge weten beefde nog zwak terug. In elk gé val zou hij een aanslag op het lieven van Jeanne kunnen doe-n, wijl zij móet -in staat was haren aanvaller te herkennen. In de straat, welke hij doorliep, waren alle huizon gesloten. De arbeid ere arbeid den op de velden of' in de fabriek. Alleen het huis van Milhau scheen te leven. Steu nend op zijn siok, in uitdagende houding, bleef Cazals er voor stilstaan... Wat, in dergelijk ho«l woonde het wezen, dat zijn plannen doorschouwde!... Hij grijnsde van minachting, toen l>ovm de deur aan het venster hot blonde hoofd van Jeanne zich vertoonde. Zij boog zich, een seconde, met een lieve uitdrukking van onderwerping en ernst. Waarom hield zij nie-t van hem, den „broeder" va.n Ouradou? Zich-zelven zijn slechtheid bekennend, begreep, hij, dat de gaven van verstand en ingeving even ver bazend waren bij Jeanne in den eeuwigen nacht der blindheid, als bij hem het ver mogen om te liegen on wanordelijk te leven. Hij gevoelde, dat zijn duistere ziel, door lage begeerlijkheden gekweld, niets ver bergens had voor de jeugdige blinde. Jeanne besproeide de planten vóór 't venster en verwijderde op het gevoed hier en daar een blaadje, dat verbrand en verschrompeld was. Vervolgens ver dween zij weer op den donkeren achter grond van het vertrek. Cazals hervatte zijn wandeling. Hij dacht meer aan Jeanne dan aan zijn broe der. Een dezer dagen zou hij haar in een ravijn werpen: die gebeurtenis zou alge- meene 'opschudding veroorzaken, en te midden van de droefheid der Ouradou's zou het hem gemakkelijker vallen hun medelijden -te explo-iteeren voor zijn doel, naar hij meende.' In de werkplaats de werklieden voor naam groetend, schreed hij aanstonds naar het kabinet van Ouradou. Dóér drukte hij teeder de hand van Jacques. Ouradou e-n Jacques waren te gelijker tijd opgetogen en bezorgd over zijn gedwee heid... Wat verborg hij achter dit mas ker?... Tegen den middag daalden alle drie de trap af, wandelden kalm naar huis en zetten zich aan t«afel. Rodière koester de dadelijk achterdocht. Er werd gespro ken over koetjes en kalfjes, totdat /einde lijk Ouradou zich verplicht zag zijn „broe- •der" te ondervragen aangaande diens rei zen en bedoelingen. Nu eens zijn blikken rustig op Ouradou, dan op Jacques vesti gend, deelde Cazals het volgende mede: „Ik bon tot Figueras -en tot Barcelona geweest: men heeft mij kapitaaL toegezegd, om te Maurelllas een wijnhandel te be ginnen." „En als die geldschieters zich terugtrek ken?" „Niet mogelijk. Hun eigenbelang is er nog meer bij betrokken dan het mijne, om hier een entrepot van Spaansche wijnen te vormen. Te deksel... men wordt eiken dag een dagje ouder... Ik walg van Parije» van mijn Jan-Klaassen-^estaan." „O, zoo dat eens waar waal" zei Our*» dcu, met van blijdschap tri tiend hart. Cazals had van zijn plannen geisprokc» met zooveel beslistheid en van zijn ver-L^ den dwaasheden met zooveel tegenzin, dait men werkelijk -aan de oprechtheid van zijn berouw en «ij-n voornemens geloofde... Het verlangen hem werkzaam en geluk kig tie zien, in het voetspoor van zijn (recht schapen -en anbeidzamen vader, was zóó groot, dat iedereen verheugd ótem gun&ti- gen omkeer begroette. Zelfs' Rodière gMm- lachte. In den namiddag wandelde Gazals naax den eik der „Trabuquaines", tussche» de rotsen, waarvan de tragische legende ge heel overeenkwam mot de «ruwheid van zijn gemoed. Hij dacht slechte aan Jeannit (Wordt vervolgd-I

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1