GEEJEEVEEÜ 24 B. de Koning St. Nicolaas- Cadeaux. I OORLOGS-VARIA. ANNONCE NOVEMBER o Leidsche Voorschotbank De voorzitter hunner vereenlging, de beer Vieyra, heette de aanwezigen welkom en zeUe.de grieven van den groentenhanr del uiteen. Thans is voor iedere gemeente een afzonderlijke prijslijst gemaakt. Dat moet anders worden. Er dient een unifor me regeling voor het geheele land te wor den getroffen. Bij het vaststellen der prij zen had men rekening moeten houden met het advies der vakvereeniging, dan zou te vens misbruik van regeeringsgroenten voorkomen zijn. Zooals de toestand nu is gaat het niet. Bij den verkoop van Regee ringsgroenten is geen brood te verdienen... Dat beaamden de aanwezige vertegen woordigers van de Zaandamsche en Haar- lem8che groentenhandelaars. „Het wachten is wat Amsterdam zal doen'' zoo vertelde de vice-voorzitter van de Zaandamsche Vereeniging. „Maar wij gaan zoo niet verder. Ik heb vandaag een conferentie gehad met negen burgemees ters en ze voorgerekend waarom we b.v. voor de uién tenminste 9 cent moeten heb ben, als er rekening wordt gehouden met 10 pCt. verrotten, 10 pCt. inwegen en de zak: Wortelen zouden we krijgen vrij van klei, maar jawel, ga ze maar eens na en zie wat er overblijft...." De heer Vieyra sprak daarna over de prijzen van dubbele en enkele boonen, die zoo allerdwaast waren gesteld en de ver schillende misstanden bij de distributie. Een Zaankanter: Denk je dat wij ons aan die maximumprijzen houden? Dat kan immers niet en dat doen we ook niet. Ja, er kwam kort geleden een burgemeesters vrouw om uien voor 8 cent. We hebben alle rottige er uit gezocht en die haar bezorgd. En de klacht werd beantwoord met: „zelf van de regeering ontvangen." (Vroolijk- heid.) Do afgevaardigde van Haarlem betoog de, dat de winst die gemaakt kan worden behoort te worden verhoogd van 11/4 tot 2 1/4 cent per kilo en voor uien tot 3 cent Dio prijs moet zijn 10 cent. (Luide toe juichingen.) De toestand moet daar verbe teren en anders worden de regeerings groenten niet geaccepteerd. Do voorzitter rekende nu voor, dat een baal wortelen, maar 85 pond bevat en een baal koolrapen 90 pond. „De toestand moet ook hier verbeteren", was d» conclusie van een der aanwezigen, anders moeten we liet bestuur opdragen geen regeeringsgroenten meer te acceptee ren." Een volgende spreker: „Denk er oqi, dat wij, die er roet de kap op uitgaan, geen extra winst maken. De menschen zeggen: er zijn toch regeerings groenten: Jawel, maar we krijgen ze niet. En dan worden we uitgemaakt. Het is een schande wat de klanten je tegenwoordig durven zeggen! (Luide bravo's). De voorzitter: „Denk er om, jongens we zijn geen melkboeren (Vroolijkheid). Een ander spreker: „De prijzen die we mogen maken, die zijn natuurlijk veel te laag. Maar dan bo vendien nog dat smokkelen. Zaterdag kocht ik rooie kool. Bovenop lagen mooie, kleine kooltjes. Maar even daaronder...? Ballen van 10 pond! Zie maar dat je ze verkooptl" Zoo ging het voort met het opsommen der grieven. „Maar Donderdag begint de actie van den Bond", zeide de voorzitter ©n voor hett einde van de week zal het op het stadhuis nog een zware conferentie geven!" In huishoudelijke vergadering bespra ken de aanwezigen wat verder precies ge daan moet worden en met welke voorstel len mem bij het gemeentebestuur zal ko men. „Hbld." Ongesteldheid van minister Pleyte. Toen de minister van Koloniën, mr. Pleyte, gisterenmiddag, nadat de vergade ring tusschen 1 en 2 uur geschorst was, in verband met1' een regeling van werkzaam heden, zich weder in de vergaderzaal had begeven, werd de minister nog vóór dait de vergadering weder geopend was, door een flauwte overvallen. Nadat hij naar de voor de ministers be stemde zaal in het Kamergebouw gedragen was, werd den heer Pleyte geneeskundige hulp verleend door het Kamerlid, dr. Scheurer, die hem trachtte bij te brengen hetgeen gelukte. De minister wilde daarna weder naar de vC-r5ad€rzaaI terugkeeren, maar hiertegen verzeil de höer Scheurer zich, zoodat dc minister v^rloopig, in de ministerskamer bleef, waar i2s minister Cort van der Linden, de president van de Kamer, de heer Borgesius, en eenige Ka merleden, zich van zijn toestand op de hoogte kwamen stellen. Begeleid door den heer Fqck, is de minis ter ten slotte per auto naar zijn woning gebracht. Nieuwe Uitgaven. „Onze neutraliteit." De tijdsomstandigheden hebben een nieuw geïllustreerd maandschrift in het leven geroepen: „Onze Neutraliteit". Het tijdschrift, dat onder redactie staat van W. J. M. Linden, 1ste luit. der infanterie, en mr. W. Nierstrasz, stelt zich ten doel: „het opwekken van sympathie voor onze weermacht en van het besef, dat de de fensie-vraagstukken geen politieke, doch nationale vraagstukken zijn". De uitgever, H. A. M. Roelants, Schiedam, heeft voor een keurige aankleeding zorg gedragen. Elk artikel wordt verduidelijkt door eenige fraaie foto's. De artikelen bieden elk, die in onze weermacht belangstelt, wat wils. Wie weten wil, hoe ons veldkanon in elkander zit, hoe pontonbruggen worden, geslagen, kan door de artikelen in de eerste aflevering van „Onze Neutraliteit" zijn kennis verrijken. Het „praatje over mitrailleurs" is heel interessant, terwijl de marinéschetsjes een duidelijk beeld be loven te geven van torpedo- en onderzee booten. We gelooven, dat het maandschrift i n dezen 4 ij d zijn weg wel zal vinden. Of het zal kunnen blijven bestaan is een andere vraag. Maar het verdient in ieder geval toejuiching, de huidige meer dan gewone belangstelling in legerzaken op deskundige wijze te willen leiden en te willen bevredigen, wat „Onze Neutrali teit" zich ten doel stelt. V redes verlangen. De „Hamb. Vodkszeöt." schriift: ftet is zeker, dat alle volken, het Duiteché inbe grepen, den vrede willen. Zoo Duiiitschlamd zich enkel met Frank rijk en Engeland had te verstaan, zooi het niet onmogelijk zijn, door middel van ruil en vergoeding, tot vrede te komen, zonder dat men verwikkelingen in de toekomst zou 'behoeven te vreezen. Maar Rusland is er ook nog en dat land heeft zich, in spijt van zijn gPoote verliezen met- een verbluffende snefhei<L hersteld1. Duitschland moet gebruik maken van zijn gunstige positie, om vredesonderhan delingen aan te knoopen. Indien liet dat) oogenMik^ laat voorbij gaan, zal het te iaat zijn. Gisteren zou, volgens een telegram uit Stockholm, aldaar een conferentie tus schen afgevaardigden van het Roode Kruis uit Rusïand, Zweden, Oostemijk- Hongarije en Duitschland plaats hebben, onder auspiciën van Prins Karei van Zwe den, president van het Zweedsche Roode Kruis. De zittingen zullen voorgezeten worden' door Von Lagerhem, oud-mini ster. Men zal beraadslagen over technische auaesties dn verbond met de behandeling van' krijgsgevangenen. De „Temps"-conrespondent /te Rome seint: Een goed ingelicht persoon, uit het bui tenland gekomen, dealt mij mee, dat men onder geheime leiding van Von Bulow in Zweden een congres van het R. Kruis .tracht te organiseeren, welk congres feite lijk een vredescongres zou zijn, bijzonder bestemd om opl Rusland in te werken. Andrassy zou afgevaardigde voor Oosten- rijk-Hongarlje zijn, voor Duitschland de hertog van Mecklenburg, die tegelijk bloed verwant van de Hohenzoilem's en van de Tsartine is. Men is hier echter van overtuigd, dat alle pogingen, om Rusland tot een afzon derlijken vrede te nopen, totaal zullen mislukken. Marktberichten. PURMEREND, 23 Nov. Kans. Aangevoerd 20 stapels kleine fabriekskaai, f 71, 86stapeli kleine boerenkaas, f71, 2 st. Comitate f 70- 0 st. middelbare f-, 4 st. Goudsohr fTl] Handel vlug. Boter. Aangevoerd 1979 K.G. f 1.60—1.66 per K.G. Vee. 916 runderen vet vee, f;0,7ö1,06per; K.G.17 paarden; 81 vette kalveren f0,90 fl.ioj p.K.G. 194 nuohtere-, fl2-25, fok- f 16.81 p.etukj 375 vette varkens, f0,68—0,79 per K.G.; 37 magere id. f30—40 per stuk; 294 biggen f 10—18 per stuk; 988schapen en lammeren' SNEEK, 28 Nov. Boter. Aangevoerd 104 v. Prijs le keur f58.Bij de vereeniging le k. f Fabrieksaanvoere» 11/6 en f92, Noteering van de commissie der vereenig. voor boter- en kaashandelaren in Frieslabd: le soort f92. Vee. Aangevoerd 221 koeien (41 vette), 5 kalveren, 000 nuchtere, f0—00, 168 schapen; 134 lammeren, 447 varkens en biggen. Prijzen van vet vee per V2 K.G. Varkens 49—41— c.; Runderen (vette) a c. Handel in melk- en kalfkoeien en in kal veren traag, in biggen matig. Reet prijsh. SCHIEDAM, 23 Nov. Moutwijn f24.-,' Je. never t 28Commissie f 21.Stemming Yast. Spoeling f 2.20, Graanspiritus f 39— f49.Melasse Spiritus f37.Ruwe spiritus f18—20. SlOMPWIJK, 23 Nov. Veiling. Heden werden ter eierenveiling aangevoerd 426 kip. peneieren, die verkocht werden voor f 12,05 a f 12.45 de 100 stuks, benevens H.eendëneieren, die f8,500,opbrachten per 100. KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 November. Veiling der Tuinb. Vereeniging K. en 0,, Eigenheimers p. V2 H.L. f0.—f0.Bloem kool I f7.50 f 12.50, dito II f2.75, f4,75. Savoyekool f4,50 f6,50, Roode kool f 8—12, Peen p. H.L. f2.—, f2.10, dito p. 100 bos f4,— f4.80. Uien p. H.L. f8.50, f8.55 Aanvoer 68400 bloemkoolen. Handel matig; Wat zegt GEEJEEVEE? 1915. 30 dagen. St. Nicolaas 1915. WOENSDAG. Ik weet niet wat te bedenken. De keuze is moeilijk. 5712 iüüïïi Haarlemmerstr. h. Donkersteeg 2-4. OPGERICHT 187S. Manufacturen, Bedden, Dekens, Matrassen, Ledikanten, Corsetten, Schorten, Gemaakte Goederen, Pelterijen enz. enz. Groote verscheidenheid Artikelen g uitstekend geschikt voor MEN ZIE ONZE ETALAGES. Prima kwaliteiten. Lage prijzen. 1II1IIIIIIIIIIIIIIIIË „Wat zoek je toch?" „Wel, een goed en voordeelig adres voor Religieuze Artikelen I" „GEVONDEN!!!!! Verschenen: De Heilige Ignatius van Loyola, door FRANCIS THOMPSON. In het Nederlandsch bewerkt door: H. KOOYMAN S.J. Met een afbeelding van den H. Ignatius van TOOROF. 1.50 in linnen 12.- H. J. DIEBEN, Maarsmanssteeg 9, LEIDEN. Q Langebrug 44. Q Verstrekt geld tegen matige Drente, mits solide borgstelling. Dagelijks geopend van 9-l272iiur. 3315 oaaaaaacacsEZiEaci Voeraardappelen per wagonlading, inhoudende 154 H.L. Franco naastbij gelegen station voor f150.Tevens ook nog beste Zeeuwsche eetaardappelen, bij J. C. BONTJE, Roelofarendsveen, Noord einde, Tel. Int. 19. 5624 TOTALE OPRUIMING Nieuwe Ryn 72. Buitenbanden f3.50, f 4.50-j f5.60 Binnenbanden f3.75, Voetpompe» 60 ct., Handpompen 44 ct., reuzenbellen 25 ct., Olie 12 ct., Carbidlampen van af f 1.75. 2e hands Rijwiel i'7>50 5568 A. FAAS. H.H. Landbouwers. Van al' heden weer gevogeld voor banden prima Yeebrood. hetwelk uil degelijke grondstoffen is samengr ateld. II. VAN RIJN, bakker, 5552 Rijp we tering. AARDAPPELEN. Te koop 100 mud goede blauei eetaardappelen,ook bjj kleine partijen. Adres: Gebr. CASTELEIN, Oud-Ade en Roelofarendsveen. 5551 Zoo juist verscheen -571' VAN 10c J. VELDKAMP en K. DE BOER KUN JE NOG ZINGEN, ZING DAN MEE! I algemeen bekende ■11 schoolliederen wet pianobegoloidlng van P. JONKER. Prijs fl.OO, geb. fl.40. P. NooriM, Uitgever, Groningen. Adverteert in „De Leidsche Courant".

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2