WOENSDAG 24 NOVEMBER. 1915. oor Z. H. den Paus. BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. No. 1864 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering -GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25per kwartaal; bjjonze ,1II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vi cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 oent dimmer bestaat uit twee bladen. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cenL Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- -en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cenL ig bedrag jondijk, N. N. leadïjk, J. K. opdajt spoedig1 vrede intrede nding Parochie Wassenaar Alkema.de ifaxendsveen, gbaair'heLd rfarendsveen, Paus N. K., uit N. N., Voor f 614.44 2.50 2.50 1.— 10.— 10.— 50.— jcbeiden© abonné's hebben ons ge- J, of er nog eert bon :in de courant iomen en of er méér dan één adve-r- Duramer van den dag mag vermeld zij herinnerd, dat alléén de bon, Zaterdag j.L in de courant gestaan raag gebruikt worden en dat per slechts een advertentie-nummer mag jat opgeschreven. animo onder de abonné's lijkt ons mier groot to zijn. ijkt 't, dat bij ..de telling der angeko- ftiïtwoordon, er slechts een klein ver- bestaat tnisscUen twee adverteerders, luLIen wij den tweeden prijswihner «ta-a prijs geven van EEN KWART PAGINA. ilEngelsche departement van Buiten- tche Zaken deelt mede, dat geen tsche schepen zijn vastgehouden en geen blokkade van Grieksche havens «leid of in werking is. - De Roode «■conferentie te Stockholm ie gisteren itnd. in het Westelijk oorlogsterrein. Overzicht. berichten vah dit oorlogste-rrein zijn lals de vorige dagen weder volkomen steekenend, en hij gebrek aan gevec'h- op het oorlogsterreim zelf, begint de i! weder met telegrammen, waaj^i mededeelingen van de vijandelijke Hkwant/iere®, onjuist worden genoemd, waarin van onware voorsteltingeui en Iraaiing van feiten wordt gesproken. ui het Oostelijk oorlogsterrein. Overzicht m dit ooriogsterrein luiden .de berich- roet onveranderde eentonigheid: geen het Zuidelijk oorlogsterrein. Overzicht tesMjd aan de Isonzo wondt met groote iffbe.'d voortgezet, Górz wordt platge- »!en. Overigens wordt er. aan de Ita- iiêch-Oostenrijkscho grens niet voed pden. het Zuidoostelijk oorlogsterrein. Overzicht ter liet geheele front zetten de Duitsch- 'knrijksch-Bulgaarsche legers hun op- rach voort. De Bulgarsche troepen na- *a Pristina van het "noorden en het ten, de Oostenrijksch-Hongaarsche troe- i namen vier achter elkaar gelegen viache stellingen ten noorden van Mi- iwltza; 't dal van de Lab, en daarmede teeg an g tot hetArnselveld, is in handen r Bulgaren. Meer naar het zuiden zijn tejanik en Tetovo bezet, evenals Uskub. erdoor zijn de Servische troepen opge eft in een kleine ruimte tusachen den torweg die van Uskub naar Mitrowitza 'P1. «n de Montenegrijnsch-Albaneesche en3- Het doorbreken naar het zuiden is ardoor niet zeer waarschijnlijk meer; senile mogelijkheid is nu nog de over- «ljdmg der Albanische grens, tenzij de klucht tot liet Montenegrijnsche berg je Bioet worden gekozen. 8n de Servische overwinning tusschen "J en Leskowatsj, waart-an Atheensche spraken, is geen énkele bevesti- verkregen. Wij weten alleen, dat de 'wen op weg naar Pristina hevigen te- Wand onj^ioetten. Na verbitterde gevechten konden dezen eerst oprukken. Het is dus mogelijk, en waarschijnlijk zelfs, dat in deze gevechten de Serviërs op een -oogenblik er in slaagd zijn, de Bulgaren op eenig punt tot een gedeeltelijken terugtocht te noodzaken, in oostelijke richting, dus in de richting van. Nisj en Leskowatsj. Het bericht hier van is onjuist en eenigszins overdreven te Saloniki of te Athene ontvangen, en toen de wereld ingezonden. Nadat de Bulgaren versterkingen ontvangen hadden op het gewraakte punt, konden zij -hun aanval hervatten en doorzetten. Sedert evenwel zijn de Servische troepen in dit geheele gebied teruggetrokken, en naderen de -Bul garen en Oostenrijkers stoeeds meer de spoorweglinie UskubMitrowitza. 0p Zee. De „Ancona". De gezagvoerder van de Ancona" het Italiaahsche schip, dat met tal van pas sagiers door een Oostenrijkschen onder zeeër in den grond werd geboord, is ver hoord. De Stampa" drukt het daarvan gemaakte protocol af. Hieruit blijkt, dat de kapitein aan dek was, toen de duikboot verscheen en dat het eerste schot niet het schip trof, maar dit op een afstand van ongeveer 20 meter voorbijging. Niettemin gaf hij geen bevel om te stoppen. Terwijl de Ancona" ver der voer, trachtten de reizigers en do «equipage de reddingsbooten naar beneden te laten. De onderzeeboot vuurde door op de Ancona", totdat deze eindelijk stil lag. Ook deelde de gezagvoerder mee, wat reeds wereldkundig werd gemaakt, dat n.l. de duikboot heit vuren staakte, toen het ande re schip had gestopt. Het is wellicht voorzichtig-, hierbij op te merken, da,t we het bovenstaande door bemiddeling van een Duitsch blad aan de genoemde Italiaansche courant- ontleenen. Engeland. Een offïcreele tegenspraak. Het departement van buitemlandsche zaken deelt mede, dat geen Grieksche schepen in beslag zijn genomen of vastge houden worden in de havens van het Ver- eemgd Koninkrijk en dat geen blokkade van Grieksche havens ingesteld is of in werking is. De „Globe" weder verschenen. Maandagavond is de .^Globe", na ruim twee weken geschorst te zijn gbweeist, we der verschenen. Nieuwe moeilijkheden in Wales. In eene Zaterdag j.L te Swansea gehou den vergadering van werklieden in de antliracietmijnen tin Walles, waar 14,000 man vertegenwoordigd waren, werd op nieuw de quaestie van het werken met niet-geo rganuseeirden besproken. Er werd besloten, om voor mijnen in de Anirnan- valdey, waar zulke arbeiders werken, sta- ki-ngs-aankondigingen uit te geven. Bij dit geschil zijn ongeveer 3000 man be trokken. Ontploffing in Canada Men meldt uit Parrysound, Ontario, dat een ontploffing vijf gebouwen van de Ca- nadeesche maatschappij voor ontplofbare stoffen in de lucht deed vliegeii. Het feit,, dat deze ontploffingen gelijk tijdig plants hadden, doét vermoeden, dat hier geen sprake is van een ongeluk. Perzië. De toestand in Perzië. In het Lagerimis deelde minister Grey medf, dat zonder medeweten van de Per zische regeering de Engelsche consul en de directeur van de Perzische Rijksbank in hechtenis zijn genomen door de gendar merie en dat beslag is gelegd op hunne bezittingen. Ook is bericht ontvangen, dat de gendarmerie met haar buitenlandeche officieren in opstand is gekomen tegen de Perzische regöering, die haar optreden had afgekeurd. Zweden. Roode Kruls-conferenfie. Gistermorgen werd de Roode Kruis- conferentie to Stockholm geopend met een redevoering van prins Karei, hertog van Suderrpanland. De beraadslagingen zijn geheim. De RusaischT vertegenwoordigers Arbusof en Marhosof atjn Maandag aan gekomen en werden gistermorgen vroeg door .den koning ontvangen. Prims Ka.re:l en zijn gemaliim no o dig den do Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche gezanten, be nevens htinfie mtliitaire en marine-atla- chés; den minister van buitenlandsche zaken Wallenberg; den president der con ferentie, directeur-generaal Lagerhjem en anderen gisteren aan hun tafe', Vandaag zuilen de Russische vertegen woordigers de gasten van den Prins en de Prinses zijn. Noard-Afrika. Geruchten over onlusten in Marokko. Heit Spaarische blad „Imparcial" ver neemt uit Tandzjer aklus meldt de Kolniisclie Ztg." dat het Fransche kamn te Kreibia door inboorlingen is aan gevallen. Zij zijn door kanonvuur verdre ven. De Marokkanen moeten zeer talrijk zijn geweest om een dergel ijken aanval te wagen. Kolonel Simon verzamelt blijk baar troepen te Kreibia. De opstandeling Abdel Malek moet in de weer zijn -om de stammen tegen de Franschen op te zetten. Vereenigde Staten. Vr&desgeruchten. De New-Yorksche bladen bevatten volgens een part. telegram aan de ,,N. R. Ct." opnieuw berichten over vredes onderhandelingen. Zij beweren dat de Duitsche kardinaal-aartsbisschop von Hartmaan (die naar Rome is vertrokken ter bijwoning van het consistorie) de dra- ger is van vredesvoorstellen aan het Vatd- caan. Verschillende oorlogsberichten. Boter- en vleeechkaarien. De ,,Tag- liche Rundschau" schrijft. Uiit allerlei me dedeelingen van den laatsten tijd weet men. dat de regeering geneigd was bo- terkaarten in te voeren naar het voorbeeld der broodkaarten, om de boterverzorging door het invoeren van een 'regeling van het verbruik en van den prijs te ordenen. Naar wij nu hooren, is dit plan "afgestuit op den tegenstand van het Pruisische staptsministerie. Over de invoering van vleeschkaarten, waarover de regeering eveneens denkt, is de.,.beslissing nog niet gévallen. Staatstoestag voor de^Pruieische onder wijzers. De Pruisische minister van on derwijs heeft een rondschrijven gericht aan de regeeringsprQ&identèn, waarin wordt bepaald, dait, hoewel volgens liet in zicht van den minister eigenlijk de ge meenten er toe zouden verplicht zijn, van 1 Oct. af uit de staatskas aan de laag be zoldigde onderwijzers der lagere scholen, de oorlogstoelage, welke volgens de gel dende bepalingen aan onmiddellijke staatsambtoenaren toekomt, zal worden betaald. De betalingen zullen uit de staats kas geschieden, omdat de gemeenten ten gevolge van den" oorlog reeds groote fi- nancieele lasten te dragen hebben. Aardappelprijzen. In overleg met het Naitionaal Voedingscomité heeft de DuLt- sche overheid den prijs der aardappelen voor geheel België op hoogstens 9 fr. be paald. Te Berchem gebruiken de slimme boeren de volgende truc om maar dan 9 fr. van hun aardappelen te krijgen. Zij willen geen zak patatten verkoopen of de kooper moet meteen ©en kool koopen die zij met 1 frank laten betalen. WHd ter markt. De klopjacht op fa zanten en konijnen is in Frankrijk toege staan. De Parijsche Hallen zijn thans goed voorzien van wild. De fazanten gaan voor 15 fre. per stuk. Tot dusverre is intusschen de prijs van gevogelte en vleesch nog niet gedaald, zooals men gehoopt had. Schietbrlllon voor de Duitsche soldaten. Do Duitsche miLitairë overheid heeft nieuwe maatregelen getroffen om de Oogen der soldaten in het veld te ontzien.. Daar toe is ©en militaire schietbril ingevoerd met groote gebogen glazen, die, onverschil lig naar welke richting wordt, gekeken, een zuiver beeld geven zónder misvorming van het gezichtsveld. Diit is van buitenge woon belang, omdat thans de bij het schie ten onvermijdelijke buiging en draaiing van 't hoofd, geen invloed heeft op de opti sche trefzekerheid. De bri'Jen zijn alle van denzelfden vorm, in mat gepolijst mon tuur gevat, maar niettemin individueel aangepast aan het gezichtsvermogen van eiken soldaat. Het Russische leger De Matin" ver neemt uit Petrograd. dat de Russische troepenmacht maandelijks gemiddeld met 500,000 man toeneemt. Pegoud-monument. Er is thans In Frankrijk reeds ruim 9000 francs bijeen gebracht voor de stichting van een monu ment ter nagedachtenis aan Pegoud. Een haai voor het Roode Kruis. Za terdag j.l. werd op de veiling in Billings gate Market te Londen een uit Brighton gezonden groote haai verkocht. ITet dier bracht 30 pd.st. op, welk bedrag in het Roode-Kruis-fonds werd gestort. Buitenlandsche berichten. Overstroomingen op Sicilië Aan de Messagero" wordt uit Palermo gemeld dat stortregens groote schade ver oorzaakten op Sicilië, inzonderheid in de provinciën Girgenti, Catania en Trapani. Een hevige cycloon bracht zeer belang rijke schade toe aan de stad Mazzara del Vallo en hare omgeving. De Salso trad buiten zijne oevers en overstroomde de stad Licata, waaruit de bevolking vluchtte. Nederland en de Oorlog. ,.H et Vol'k" vervolgd. Men meldt nader, (zie het tweede blad), dat deze vervolging door de Am ster - darnsche justitie wordt ingesteld wegens beleediging van een amb tenaar lin. de uitoefening van zijn functie, een delict dus, dat strafiechteiiijk ver volgbaar irn het algemeen, ook al is er geen klacht bij -de justitie direct door den be!eedigd«n persoon ingediend, hetgeen minister Postihuma dan ook niet heeft ge daan. Uitvoer van levende runde ren. De Minister van Landbouw enz. heeft met ingang vart 24 Nov. ingetrokken zijn beschikking van 23 Augustus 1915, laatste lijk gewijzigd bij zijn beschikking van 15 October 1915, waarbij gelegenheid werd gegeven tot uitvoer van levende runderen. Sn ij bloemen. Bij invoer van afgesneden bloemen uit Nederland in Duitschland en verder gele gen landen, wordt door de Duitsche doua nen overlegging geëischt, van 'n verkla ring, afgegeven door den betrokken Duit- schen consul, waaruit blijkt, dat de bloe men workelijk uit Nederland afkomstig zijn. Koninklïjko Bestuiten. Bij Kon. besluit is aan J A. M. IRtfrssens eervol ontslag verleend als burgemeester te Ouwerkerk; is aan J. W. Doffegnies eervol ontslag verleend als burgemeester te Diepenveen; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Leeuwarden, J. D. Dorgelo, teRotter-- dam. Tweede Kamer. De afdeeliingen der Tweede Kamer heb ben gekozen tot voorzitters de heeren De Geer, De Beaufort, Nolens, Hubrecht en De Meester, en tot onder-voorzitters de heeren Van der Berch van Heemstede* Eland, Van Bijlandt, Schaper en Rink. Ongesteldheid van minister Pleyte. De berichten omtrent den toestand van Minister Pleyte luidden gistermiddag vól kernen gerusts/te Mend. Do ongesteldheid is van voorbijgaanden aard gebleken. Gok gisterenavond bleef het goed gaan met den Minister van Koloniën, Ma*. Pleyte. De berichten omtrent den Minister van Koloniën, Mr. Pleyte, luidden ook heden ochtend gunstig. De Minister genoot een goede nachtrust. Katholieke journalisten. Door het Bestuur der Ned. Katholieke Joumalisten-vei-eenigLug is m opdracht van de jongste ledenvergadering aan de uitgevers van alle meer dan eens per week verschijnend© katholieke Waden een ciroulalre gezonden, waarin hun aan dacht er op gevestigd wordb, dat, terwijl van een groot percentage der katholieke journalisten liet salaris allerminst hoog is le achten en het voor velen 'hunner in gewone omstandigheden reeds te laag moet genoemd worden, de huidige reeds lang aanhoudende duurte voor onder scheiden katholieke journalisten niet te dragen is, bij vele anders groote moeilijk heden verooi-zaakt en bij schier aVen a'.s zeer drukkend wordt ondervonden. Een Regeerimgs-doeument deelde onlangs me de. dat een ambtenaarsbudget in Juli de zes .jaors aantoonde, dat de uitgaven, be halve die voor huur, verzekering en der gelijke, reeds 26 2/3 procent hooger waren dan in dezelfde maand van 1914. Het bestuur zegt, zich overtuigd te hou den, dat nauwgezette overweging dezer omstandiglveden ten aanzien der gesala rieerde katholieke journalisten de uitge vers zal leiden tot het nemen van die maatregelen, welke de billijkheid vordert. Patrimonium. In de gisternamiddag gehouden verga dering is aangenomen de volgende motie van de afd. Zaandam: ,,Het bondsbe^tuur zoeke contact met de rechtsche Karnerclubs, opdat deze krachtig medewerken aan de doorvoering van de sociale wetgevingen in het algemeen." Het denkend deel. Wat is er in het glorietijdperk van het liberalisme niet geschermd met het intel lect! Vorming van het verstand was alles, ontwikkeling was het abc vuu alle Staats, bemoeienis. Godsdienst kwam er niet op aan, moest van het publieke Stautstooneel vordwijnen. Als er maar scholen gebouwd worden, konden de gevangenissen geslo ten worden De tijd is ai lang heen, dat hetdenkend" deol der natie zulke optimistische ver wachtingen van het intellect zoo luid uit bazuinde, al handelt men practisch soms nog niet veel anders dan in het glorietijd- perk. Op liberale programs is zelf een enkele maal erkend, dat het godsdienstig element toch ook wel een beetje beteekenas heeft. Intusschen is zelden of nooit aldus de Residentiebode" van die zijde het bankroet der liberale gedachte zoo dui delijk uiteengezet als nu de liberale.Leid- schc professor Krabbe dat doet in zijn pas verschenen werk over: ,,De moderne Staats idee". De geleerde schrijver heeft het op blad zijde 121 over de „cardinale fout" der liberale Staatsleer. Waar die ligt is dui delijk genoeg, zegt hij, en hij vervolgt: .Zij zoekt in cultuur van het intellect de genezing van maatschappelijke kwa len, niet bedenkende, dat het intellect een macht is, die zoowel ten kwade als ten goede kan worden aangewend; zoodat, waar bij de rechtsvorming het probleem allermeest hierin gelegen is, om den in vloed van zelfzuchtige belangen te ecorte©- ren, er niet de minste waarborg bestaat, dat, met het intellect tot uitgangspunt, bij ,,het denkend deel der natie" het nadenken niet bij voorkeur zich zal richten op de be langen, die hun klasse vorvdllon Cn de .zelfzuchtige belangen van deze in de wet geving tot uiting zal brengen, met verwaar- loozing van do belangen dier derde catego rie (n.l. de arbeidersklasse), tegenover welke zij als .onpartijdig" gezag boeten te zijn geplaatst. Do liberale staatkunde heeft geen besef gehad, dat het bij hen, die aan de Heéhtsvorming deelnemen, niet in de eer ste plaats aankomt op intellect, maar op karakter. Zij zag-bij de rechtsvorming do ethische zijde van dat proces over het hoofd, en leefde in de meening evenals <le geheele juristenstand uit dien tijd, waaruit de vertegenwoordigers veelal wérden ge kozen, dat de rechtsvorming een bij uit stek intellectueele bezigheid was. En slaat men de parlementaire discussies uit dien tijd op, dan treft ook op bijna iedóre blad zijde het vertoon van juristerij, dat In de debatten werd uitgestald. Er is daarbij schier geen spoor te ontdekken van de ge dachte, dat de kern van alle wetgeving niet ligt in een te verrichten technischen arbeid, maar in een afwoging van belan gen, met aanlegging van een ethischen maatstaf. Begrijpelijk is deze eenzijdigheid alleszins, omdat het liberalisme met ethiek on godsdienst op het gebied van het open bare leven geen rekening hield. En de ge ringschatting van deze machtige factoren i.n het leven der individuen verklaart ten volle de hevige reactie van kerkelijke zijde, die wij beleven." Zeggen we te veel, als we constateeren, dat nu nog, ondanks die hevige reactie van kerkelijke zijde", tal van liberalen de helderziendheid van prof. Krabbe missen en met ethiek en godsdienst, die „inuch- tigo factoren in het leven der individuen", op het gebied van het openbare leven geen rekening willen houden? Ze hebben liet dus aan zichzelf te wijten, als de reactie van kerkelijke zijde" nog heviger wordt. Professor Krabbe heeft echter nog scher- 1 pér geeséls voor het verwaten stelsel, als hij de neutraliteit" als een ondiïig ken schetst: ,,Maar het 'scherpst openbaart zich de dwaling van hét liberalisme in de leus van neutraliteit van het staatsgezag, waartoe de intellectualistische ondergrond dezer staatkunde van zelf leidde. Het onpar tijdig verstand" bracht de voorstelling van een ,,onpartijdigen staat" mede, en door de neutraliteit op elk gebied, zoowel op hot gebied der rechtsvorming, te aanvaar den, werd, naar men meende, de onpar tijdigheid het meest betracht. Dientenge volge werd gestreefd; niet orn ieder het zijne, maar aan allen hetzelfde te geven; aan allen hetzelfde onderwijs: één school voor heel de natie; aan allen hetzelfde rocht: één zelfde vorm voor.artn en rijk; aan alleii dezelfde vrijheid: eenzelfde auto nomie in regeling van rechtsbetrekkingen. Maar door aldus alle maatschappelijke verschillen uit te wisschen, niet acht te slaan op de verscheidenheid in behoefte aan religieus en kerkelijk leven, de oogei» te sluiten voor de feitelijke ongelijkheid der individuen, te "aanvaarden een stelsel van onthouding* waardoor ongecontro leerde krachten de rechtsvorming kunnen behoerscheri en overal zooveel mogelijk de strijdverhouding tot uitgangspunt te ne men door dat alles kwam de neutraliteit van den staat feitelijk neer op een iri be dekten vorm gegeven steun aan richtingen en maatschappelijke belangen cn werd er verder onder den schijn vari noutralitelt, een valsch spel gespeeld." We zullen aan do rake schets van dit f ,.valsebe spel." niet incer toevoegen-, \Yoor

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1