OORLOGS-VARIA. Hasaa-vcrgiftlgiug. Voor de tweede maal heeft Zondag tc Alkmaar een massa-vergif tiging plaats geliacl in de barakken waarin de manschappen van de 3e compagnie zijn gehuisvest. Slechts een 50-tal werd aangetast, daar de anderen grootendeels met verlof waren; Het middagmaal bestond uit roode kool, aard appelen en vet. Er deden zich geen ernstige gevolgen voor; slechts brakingen. Branden en ongelukken. Te Terhorne (Fr.) is <ie veehouder D- v. d. H. uit zijn hoot to water geraakt en verdronken. Te Meppol is zekere K., knecht bij de graanftrma Bosscher en Hi lb erts, dóe Donderdag dóór het op hol slaan van het paard van den wagen werd gesingerd, Zondag aan de gevolgen overleden. Te Groot-Ammers as gisterennacht te 1 uur, vermoedelijk ontstaan, door de kerk- stoven, brand u Mg ebroken in de kerk Men was het vuur betrekkelijk spoedig meester, maar 7 banken zijn, toch ver brand. De heele kerk .is door de warmte geheel, verfloos geworden, terwijl pijpen van liet orgel gesmolten, en glasramen gesprongen zijn. Land en Tuinbouw. Het afgevai'.fen blad. Zoolang de® zomers de bladeren frisch en groen blijven, vormen zij een schaduw rijk .looverduk, waaronder het aangenaam is te wandelen, maar als de herfstwind langs de 'huizen blaast' en gierend door de takken raast, dan zijn die bladeren reeds geeil en bruin en vallen dwarlend naar den grond, en blijven in veld en woud als een dikke laag liggen. Dat afgevallen loover bestaat gelieeft uit plantenresten, en is dus .in do oogen van menigeen een te waardeeren massa, zoo vel om gewassen in de bewaarplaatsen te beschutten tegen de naderende winter koude, al® om gebruikt te worden voor strooisel in de-n stal. In sommige streken worden die afgevallen bladeren dan ook ijverig gezocht en verzameld'. Als dekmateriaal op aardappel- en man gel hoopen hebben zij natuurlijk waarde, "bien kan er heel wat kostbaar -stroo mede uitsparen. Al® stroodsed in den 6tal kunnen zij ook dienst doen, zij bieden aan de die ren een droge, warme 'ligplaats, maar voor het opzuigen van vocht zijn zij niet goed geschikt, daarvoor is stroo heel wat heter materiaal. Maar stroo heeft flinke marktwaarde en die bladeren heeft men voor 't verzamelen/ men kan er dus ger «rust. wat meer van gebruiken en krijgt daardoor een grooteren hoop stalmest, die voor de humusvorming in den bodem dienst kan doem Natuurlijk zullen de bladeren in den grond verteren, maar 'niet bijzonder sneü. Eiken en beuken blaren b.v. blijven vaak een paar jaar onverteerd in den bodem eitten. en wanneer er zoo wat veel iin voorkomen, dan vormen zij eenigszins een beletsel voor de plantenwortel®, ja, dia niet vergane bladeren kunnen den grond aeCfe te los maken.; later, als zij tot den echten humus zijn geworden, zijn zij puik in den bodem, maar dat duurt altijd gerui- men tijd. Wal. zijn er bladeren, die snelüer vergaan, b.v. die van berkenel®, maar die vindt men meer in *t kreupelhout en daar blijven M als boechstrooisel eenigen tijd liggen. Voor de samenstelling van 't blad moet men eiken en beukenbladen ook niet te hoog aanslaan, dan .staan zij bij stroo heel wat ten achter. Zij bevatten: Eiken loof 1 pet. stikstof, 35 pet. kaJli en 0,2 pet. phospliorzuuir en beukenloof 1 pek stikstof, 0,23 pel kafli en 0,24 pel phos phorzuur. Aangctizem. jdii-e bladeren de Vloeibare udiwerpseéan der landbouwdiereri maar matig opzuigen, achten wij ze in den «tal minder op hun plaats. Toch behoeft men ze niet verloren te la ten gaan. Men kan ze verzamelen en in het veld op een hoop brengen ten einde er compost van te maken. Mengt men er een weinig kalk door, dan zail de Vertering bevorderd worden. De hoop kan dan een heel en winter blijven zitten en van tijd tot tijd gedrenkt worden met gier. Om verlies van ammoniak te voorkomen, iè het moodig zul'k een composthoop met aarde af te .dekken. Misschien, blijkt het wenachelijk dezen hoop zelfs een jaar lar ger te (laten zitten, maar als men com post van maken, wi'1, dan kunnen de bla deren van eiken en beuken ook elk jaar benut worden en, verwerkt tot goeden mest. „N. H. Cl" Schuimaarde. In aflevering 11 van het Tijdschrift der Ned. Heide-Mij. wordt door W. de aan dacht gevestigd op de meststof schuim aarde. Nu de door de haverzfekte veroor zaakte kalkvrees wat begint te vermin deren, en zelfs weer gesproken wordt over ziekten, die haar oaz'sprong vinden in gebrek aan -kalk, meent de schrijver dat het zijn nut kan hebben eens te wij zen op de zeer belangrijke, maar bij ve len weinig «bekende schuimaarde. Schuimaarde iis een bijproduot der sui kerfabrieken. Hier wordt het suikersap verkregen door uMoog.ing van de stuk- gesnaden bieten. In dat suikersap komt de opgeloste rietsuiker voor, waarom het te doen is, maar bovendien worden daar in aangetroffen in bieten aanwezige op losbare zouten en zuren, en zdlfs eiwitten uit do doorgesneden cellen. Uit het suikersap moeten de zuren, zou ten en eiwitten verwijdend worden. Daar toe wordt aan het sap (kalkmelk toege voegd. Er ontstaan dan onoplosbare kadkzou- ten, door verbinding van zuren met de kalk, en verbindingen van kalk met sui ker. Kalk en suiker moeten natuuiflijk weer gescheiden worden. Dit geschiedt door in het. met kaïk- mdhk gemengde suikersap koolzuur m leiden. Koolzuur mèt kalk geeft, koolzure kalk, die onoplosbaar is, en de suiker komt dus weer vrij .e«n gaat in oplossing. Daarna wordt het suikersap verwarmd; de eiwitstoffen Stollen, dè vloeistof wordt gefïltereerd; ,de schuimaarde blijft op de filters achter. De samenstelling van schuimaarde is zeer verschillend. Naai- het gemiddelde van verschillende analysen berekend W. dat in 20,000 K.G. (op zware gronden wendt men per H.A. in den regel veel meer aan) alt: 5000 K.G. kalk, 40 stikstof, 200 phosphorzuur, 40 kali. Dat is zoovedl' phosphorzuur als in 12 baal slak, en zooveel kali als in 3 baal kainiet. Neemt nu aan, dat van de stikstof maar de helft of minder in werking komt, dan is dat toch nog een nnet ,te verwaarloozen hoeveelheid. Wie derhalve zi$n grond met kak moet bemesten en over schuimaarde kan be schikken, doet verstandig deze stof fe ge bruiken. Het best .is de schuimaarde in groote hoopen op het land te brengen en deze zoo mogdlijik met stroo, riet, biezen of an dere losse, organfsche stoffen te vermen gen. De schuimaarde droogt dan uit en wordt poreus, en laat zich daarna op den akker gemakkelijk verdeden. Verder kunnen de grootere stukken door rollen fijner verdeeld worden en kan de aarde door ploegen en eggen goed met de bouw- voor worden vermengd. Natuurlijk wordt een en .ander zeer be vorderd door de schuimaarde den win ter over op het tand te laten liggen. Een heldere vorst zorgt dan voor liet murw worden der kluiten. C. B. SPORT. WATERSPORT. Congres voor Watersport. Het congresbest uur verzoekt ons er op te willen wijzen, dat ook militairen lid' kunnen worden op dezelfde voorwaarden als anderen. Men vrage daartoe inlichtin gen aan het secretariaat van het' Congres voor Watersport: Raadhuisstraat 31, Am sterdam. Naar aanleiding van een desbetreffende' vraag tevens de mededeeling, dat ook da mes gaarne als lid kunnen worden aange nomen en tevens dat dames-leden even eens het congres zullen mogen bijwonen. Ook vereenigingen kunnen lid zijn. Er zijn reeds een paar vereenigingen, die als lid toetraden en.... een belangrijke bijdrage afstonden als contributie. 10,000 taladz. krantenformaat. Mgr. von Keppier, bisschop van Rotten burg, heeft op Allerzielen een troostrijk en ontroerend broehuurtje laten verschij nen: ,,Onze doode helde.n en hun laatste wil" (Freiburg, Herder.) Hij spreekt daar in over de groote doodenklocht, waartoe ziich alle volken, hoe «oneens zij het ook met eükaar mogen wezen, kunnen veree nigen. De partituur .dezer geweldige treur- sjmphoniie wordt gevormd door de einde- looze veriieslijsten. Juist in het begin van de doodenmaand November 1915 bereikte de Duitsche verlieslijst een zeker hoogte punt. Met de uitgave van nr. 375 der Prui sische verlieslijsten van 9 November _telt deze lijst 10,000 blz. krantenformaat. Wel ke massa namen staat er niet op deze dui zenden bladzijden! In ihet geheel ongeveer 4.000.000 namen van Duitsche soMaten. Zelfs wanneer wij er nog een half mitlioen van mogen aftrekken, dan blijft er nog altijd een verschrikkelijk groot aantal over voor een oorlogstijd van 15 maanden. Goddank nemen in het geheel genomen de gesneuvelden bijna de laatste plaats in. Het getal der lichtgewonden, die weer spoedig naar het leger terug kunnen, overheerscht gewoonlijk de andere cij fers. en dn den Taatsten tijd vooral het ge tal der verminkten. Maar het blijft nog vreeselijk! Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Jacobus, z. van N. de Haas en W. C. Si rag. Philip pus Jacobus, z. van A. van der Kaaij en C. «ter Beest, Teuapss, z. van G. C. A. Werkhoven en F. van de Weerdhof. Johannes, z. van D. .de Bruin en C. E. van der Vos. Corne- lds, z. van P. de Jongh en J. Spruit. Jan, z. van M. DeijrL en W. Veerman. Casner. z. van R. Vermeer en W. S. Kloots. Overleden: J. Overstap géb. Dissel- veld, 79 j. K. de Mooij, z. 15 m. W. Sïi?ik, w. 81 j. P. Morsink, m. 74 j. N. L. van Paridon,, m. 27 j. M. C. van Zijp wede. H. Kettenis, 77 j. A. H. J. de Graaff, w. 53 j. Ondertrouwd: J. Keereweer jm. 23 i. en K. Braxhoven jd. 22 j. P. C. de Bolster jm. 24 j. eai C. Zirkzee jd. 26 j. J. van der Wilk jm. 26 j. en H. Hole- beek jd. 29 j. J. H. Carp jm. 22 j. eai M. Kerkhoven jd. 21 j. J. Koster jm. en P. de Wolf jd. L. Hopman jm. 30 j. en J. J. van der Post jd. 28 j. W. F. Waas dorp jm. 21 j. «en N. Stayleu jd. 22 j. J. van den Berg jm. 22 j. en A. M. E. Pawla jd. 19 j. M. J. Esser jm. 23 j. en E. Keereweer jd. 22 j. S. van der Meij jm. 28 j. en H.v Toller jd. 40 j. J. de Swart jm. 24 j, en P. Naroi'd gesch. vr. 26 i. J. Brands jm. 30 j. en W. Roos dorp jd. 30 j. ALKEMADE. G e b o r e n: Andreas, z. v. E. Elstgeest en K Bakker. Cornelia Debora* dt v. B. van der Ploeg en T. Bie'efeld. Adri- aantje, d. v. P. Lems en K. Bouwmeester. Getrouwd: G. Plasmeijer, 35 j. wed. van M. Verwei j en. J. van der Zon, 40 j. Overleden: J. G. Borst, 7 mnd. ALPHEN. Geboren: D. van Sytsma en Brou wer. Z. van Vermeulen en Houdijk. Getrouwd: H. Muijs met. M. P. van Dobben. W. v. d. Sluis met M. Schellin- gerhout. Overleden: P. v. d. Pauw Kraan jm. 1 jr. A. Oorschot man van P. A. Verdonk 36 j. BOSKOOP. Geboren: Gëerlofine Hendïika., d. van T. Slingerland en K. Schoorel. Arie, z. van J. van Gemeren en J. J. de Bruin. Ondertrouwd: H. Hulscher en L. J. Schouten. Getro.uwd: H. Recfeegld 23 j. en M. Colla 27 j. Overleden: J. M. Ie Fevre 58 j. echtgenoote van Joh. Jongejan. HAZERSWOUDE. Geboren: Maria Anna. id. v. C. Groen en J.- N. Zandvliet. Maria, d. v. N. C. Vink en M. van iLeeuwen. Jacobus, z. v. Johs. Groen em M. P. van der Heyden. Abraham Hendrikus, z. iv. A. Schaken- bos en M. P. van der Peet. Pieter, z. v. A. van Veen. en A. Francken. Jo hanna, d. V. G. v. Ommering en J. van Dorp. Arie, z. v. R. Zaal en M. Koetsier. Adriaantje, d. v. P. van Nes en S. de Koning. Overleden: B. Blijleven, wed. v. W. Schippers, 84 j. J. Straver, m, v. W. vanStelling, 53 j. A. S. van der Werf jm. 2 mnd. D. A. Wilfl'emsem jm. 11 rond. A. Redegeld, wed. v. J. Kan der Poel, 75 j. KATWIJK. Geboren: Leuntje, d. van W. II. Ouwehand en M. Jonker. Arend, z. van A. v. Du/jvenvoorde en A. de Jong. Wil lem, z. van W. Schaap en A. de Jong. Huibert, z. van M. v. Klaveren en N. Nop pen. Jacob, z. van D. W. Maagdelijn en T. Kuijt. Anna, d. van Y. van Rijn en N. v. Duijn. Jan, z. van J. C. Ippel en K. Bouwmans. O v e r 1 e d e n: P. v. d. Bent 2 d., z. van KI. en H. Hoogenboom. A. de Vreugd 11 m., z. van A. en K. van Duijn. N. L. v. Paridon 27 j. Gehuwd: C. Peeman jm. en M. den Haas jd. A. v. d. Eijkel wedr en P. den Hollander wed. C. v. d. Boon jm. en J- •Varkevisser jd. H. Ros jm. en G. Hus jd. P. v. d. Oever jm. en A. Bamhoorn jd. C. Ouwehand jm. en J. v. Duijn jd. M. Keulemans jm. en A. L. Minnee j»1 Ondertrouwd: C. v. d. Bent jm. en C. Guijt jd. A. de Lange jm. en A. v. Duijvenbode jd. D. v. Duijn jm. en M. v. d. Plas jd. II. Ammeraal jm. en J. Haasnoot jd. OUDSHOORN. Geboren: D. van v. d. Ent en Groe- neveld. Z. van v. 't Woud en" v. Ipe- ren. Gehuwd: P. Vonk 22 j. en A. Goed hart 22 j. TER-AAR. Geboren: Cornelia Maria, d. v. P. van Dam en C. M. Voortmaai. Petrus Hubertus. z. v. J. Vale.Hijn en H. Hoo- uervorst. Martinus Antomus, z. v. W. C. Markwat en. M. Huigs'oot, Margare- tha, d. v. A. Keijzer en C. Lek. Pieter, z v. G. Domburg en T. Wingelaar. Overleden: J. A. van Dam lj. M. C. Sassen 10 mnd. M. M. van der Hoorn 1 j. J. E. M. van Zaal 1 j. VOORSCHOTEN. Gehuwd: G. de Langen 31 j. en M: L. van Campeai 29 j. J. Vermeulen 21 j. en G. Bekker 19 j. WOERDEN. Overleden: J. A. v. d. Grient 89 j. wedn. van M. S. J. Lutteken. C. de Zeeuw 76 j. wed. van K. de Rijk. K. A. Spannenmaker 34 j. echtg. van P. A. v. Renesse. WOUBRUGCE. Geboren: Hendrikus, z. v. G. P. van Leeuwen en Th. van der Meer. Hendri kus Petrus Gtephanus, z. v. P. W. Bleijs- wiik en J. van dei' Ko-'tk. 'Cornelia, d. v. F. A. H. do Boer en N. van 't Wout. Overdeden: J. W. Keessen 78 j. m. v. N. van Teijlingen. ZEGVELD. Geboren: Gijsberta Trijntje, d. van W. Starrenburg en M. van Vliet. Neel- tje, d. van J. W. Uijterlinde en J. L. Eis- berg. Overleden: M. Fokker 18 d. Getrouwd: J. Spanenburg 31 j. en H. Oostveen 34 j. ZWAMMERDAM. Geboren: Johanna, d/ van D. A. v. d. Vlugt en A. J. den Hollander. Theo- door, z. van J. A. van Munster en C. v. 'd. Werf. Corncis Willem, z.' van H. H. de Graaf en H. A. v. Eek. Overleden: F. van Vliet 14 d. Een irieuwe uitvinding van de draadlooze teiegraofie. Te Christiania heeft een uitvinding van den boekdrukker Friedrich DahJ groot op zien gewekt. Deze heet er n.l. in geslaagd te zijn», teekeningen, fotografiën, enz. draadloos over te brengen. Voor die over brenging op het Morse-systeem berustend wordt op het station van den afzender de plaat geteekend. Het is dus niet een tele- gram van woorden of letters, maar een beeld-telegram van samenhangende kleine vlakken. Er is reeds een maatschappij gevormd, die de vinding internationaal wil exploit teereni Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BILLITON (thuisreis) arriv, 22 Nov. te Cochin. JAVA (uitreis) vertrok 21 Nov. van Suez. KAMBANGAN (uitreis) vertrok 20 Nov. van Colombo. KARIMATA (uitreis) is 21 Nov. Dungeness gepass. PRINSES JULIANA, (thuisreis) arriv. 22 Nov. te Genua. VONDEL (uitreis) vertrok 21 Nov, van Colombo. ROTTERDAMSOHE LLOYD. DELI (uitreis) pass. 20 Nov. Dover. G'OEN- TOER (thuisreis) vertrok 20 Nov. van Padang. MALANG arriv. 18 Nov. van Rotterdam te Batavia. MED-AN vertrok 20 Nov. van Mar seille naar Norfolk. MEN ADO (thuisreis) pass. 19 Nov. Malta. PALEMBANG (uitreis) pass. 20 Nov. Perim. SINDORO (uitreis) pass. 20 Nov. Duügeness. TABANAN (uitreis) arriv. 20 Nov. te Padaug. TAMBORA (thuisreis) pass. 21 Nov. Dover. TEXEL (thuisreis) pass. 21 Nov. Dover. HOLLAND-AMERIKA LIJN. ANDIJK, van Antofagasta naar Rotterdam, pass. 20 Nov. Fernando Noronha. KELBER- GEN, van Rotterdam naar Philadelphia, pass. 20 Nov. Bevezier. NIEUW AMSTERDAM, arriv. 22 Nov. van New-York te Rotterdam. NORFOLK arriv. 21 Nov. van Rotterdam te Baltimore. WESTERD1JK arriv. 22 Nov. van New-York te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND (thuisreis) pass. 20 Nov. Fernando Noronha. HOLLANDIA (thuisreis) vertrok 21 Nov. van Vigo. ZAANLAND (uit reis) vertrok 19 Nov. van Leixoes.' Financieele Berichten. Amsterdamsche Beurs. Officieele Prijscourant. V.K. Ned. 1914 f 100—200. 5 !027/8 dito f5001000. 5 101 Va dito N. W. S. 31/2 80''/lc dito dito 2V2 63'/i6 Ned. Ind. 1915 f 100-500 5 1003/* dito dito f 1000 5 100 Duitschland. Rijksleening 3 57 Oostenrijk Jan.-Juli. 4 5OV2 dito Mei-Nov. 4 49x/2 Rusland Öope G. R. 625 4 6D/2 dito Gecousol. G. R. 625 4 603/4 dito Obl. Frs. 500 '06 5 76V. dito6e Emiss.G.R.625'94 4 599/j6 dito Iwang.Domb.G.R.625 4V2 68 Brazilië, Fund. L. '98, 5 925/s Mexico Doll. 100-1000 5 243/4 Venezuela. Dipl. Sch. 1905. 3 Amsterdam 1915. 5 4V2 Aand. Haarlem 1915 Leiden 1914 dito 1911 Rotterdam 1915 dito 1914 Nedeil. Bank N.-West. Pac. Hyp. B. C. A. Am. Oav. Foundry C. v. A. Bethlehem Steel C. v. A. Standard Milling Ct. C. v. A. U11. Stat. Steel. Corp. C.v. A. Ketalioen Mijnb. mij.gew. A. dito dito pr. A. Redjaug LebongJ Mijnb. A. Great CobarA. Gec. Holl. Petr. Cert. v. A. Kon. Ned. Petr. f1000 A. Moeara Enim Petr. mij. A. Sumatra Palemb. .A. Orion Petr. Mij. Lei 2000 A. Holl.-Am. lijn A. Int. Merc. Mar. Cy. afg. A. dito dito afg. pr. A. dito dito Obl. 4 Va dito dito C. v. O. Deli Maatschappij Cert. Holl. IJz. Spoormij. A. dito Obl. 1915 5. Mij. tót Expl. v. Staatsp.w. A. Atchison TopekaC. v. A, Denv. Rio Gr. Erie Sp. Mij. Kans. City South, dito Miss. Kans. Tex. South. Pac. Cy. South. Rlw. Vot. Tr. gew. A. Union Pac. Rr. C. v. gew. A. Amsterdam f 100 3 C. gew. A. gew. A. pref. A. C. v. A. gew. A. IOD/4 1011/4 981/a 941/s IOIV2 96'/, 242'/, 1331/, 77'/s 390 70"/i6 807* 17 V, 27 119 6V2 157 512 209i/2 1921/2 501/, 334 1978 71% 88 871/2 489'/, 791/s 101 861/. 104i/s 151/2 421/2 3H/W 59'/8 S5/,» 97'/, 231/3 1341/2 102 M.K. 102'/,8 101»/» SOI/, 1 633/ui' IOO1/2 1001/, 501/2 601/, 59'/, 1011/, IOIV2 96'/, 76 701/» 807, 17V, 27 1161/, 6% 1567s 5111/2 561/, 337 197, 877» 489'/, 791/, 1047, 151/, 42 301/, 59'/» S'/s 98 135V, 101% Koers van het geld Prolongatie 3 pCt. Langs de electrische draad versperring In liet ,,llbld." schirijft de heer J. Feit eeoi reeks feuilletons over de electirische draadversperring aan. onze grens. Wij onUeenen er het volgende aan: Het dramatische verhaal van den e«lec- trischen draad' zal wel nooit geschreven worden, ik bedoel van al de slachtof fers, die er mee in doodelijke aanraking kwamen. O! zij zijn talloos! 't Zijn er ontelbaar veel meer dan de enkele berichten in de krant zouden doen veronderstellen. Aan onzen kant der draad-versperring verne men wij zoo nu-en-dan zoo'n tragische tijding: „door eïectrioiteit» gedood", meest al van soldaten onzer grenswacht, die met den draad in aanraking kwamen, en el lendig het leven lieten. De gevallen van electrocute van or|zy( mede-burgers ui1( de zuidelijke provincies worden nog min der bekend gemaakt; hun eenzame dorp jes liggen, zoo ver vam ons af, dat zulke doodsberichten uit Jiet zuiden opklinken de. als uit een achterland, nauwelijks de rivieren bereiken», zeker niet verder door dringen. Maar het doods-cijfer aan den Belgi schen kant van de electrische draden zou, inddein men betrouwbare opgaven kon. verzamelen, ons doen ontstellen! Het de zelfs <le vraag, of de Duitsche militaire autoriteiten aanteekening houden van al deze stille terechtstellingen, met identifi- oeering dei- lijken; hoe dan ook, het met den dag stijgende getal der door hun lie»l- ©ehe draadversperring vermorzelde slacht- fers za«l wel nooit aan. het daglicht, komen. Dveral kreeg ik daar de verhalen te hooren van den dood door den draad. De draad! de onhejls-draad! zooals dat ding de lieden schijnt te- lokken, met een magnetische kracht trekt., te hypnotise©-- ren weet! En zooals ze meteen getroffen worden, met de kracht van een bliksem straal, maar geheimzinniger, geluidloo- zer, bijna ongemerkt., zonder verblindende licht-onitploffing, zonder ratelenden don derslag, zooals bij een onweer! Dus vindt men de ongolukkigen pas later terug, na angstig zoeken, vermoedend wel aan stonds een onheil, maar niet we«tende waar te zoeken de eindelooze versperring langs. Men weet ook niet, of ze geleden hebben, of hun dood even plotseling als geweldig was, of ze nog van pijn geroe pen hebben bij den schroeienden brand, die hun door het lichaam sloeg, hoe ze daar stuiptrekkend gehangen hebben ge durende den langen nacht. Dan dreigt het nieuwe gevaar! Bij het naderen van het ineengeschrompelde lijk, dat meestal onherkenbaar is geworden door het woeste verstuipen en vertrekken van alle spieren, terwijl ook het vleesch verkoold is tot. op het been, bedreigt ook de ande ren» het electrisëhe gevaar! De doodes die daar tegen den draad geklemd hangt, vormt zelf een nieuw gevaar, even on heilspellend als de draden zelf, die hem vasthouden, met. hun stille- inwendige kracht. En het zijn de Duitsche grenssol daten, die nu ter hulp moeten worden ge roepen, om den düizenden volts sterken stroom af te sluiten, eer men zoo'»n van electiiciteit verzadigd lijk durft aanra ken, om het weg te sleepen van de draden, die dan even haar kracht verloren schijnen te hebben en loslaten wat ze vast hielden. Hier is het een stiekum stroopertje, dat met zijn stok een tusschen de draden ver- fUikt haasje meende loe te peuteren, doch wiens met Spijkers beslagen stok den stroom naar hem toevoerde; daar is het een boer, die zijn radeloos loeiende koe, woest stuip-trekkende tusschen het gewirwar der draden, verlossen wilde en bij het aanraken van ,z'n dier als met één pletter-slag gedood werd, weer ergens anders waren het nieuwsgierige kinderen, die hun spelletje widen spelen juist bij de geheimzinnige draden; of een patrouille loopend paar soldaten is het, de een raakt met z'n bajonet den draad, tuimelt- achteruit, en zijn kameraad wil hem op vangen, maar krijgt tegelijk, den vollen stroom door zich heen. Wie aan gindsche zijde van de ver sperring ellendig het leven laten, dat we ten de menschen in ons Brabant en Zee land niet te vertellen; maar ze weten toch van vluchtelingen, uitwijkende naar ons land, van» geen gevaar ontziende briefdra gers, van jonge Belgen, die over Londen naar het gevechtsfront hopen te komen, ook van deserteerende Duitsche soldaten, die in wanhoop voor al de doorgestane oorlogsellende de vlucht naar ons land ne men. Maar de draad verspert hun den uitweg. Hij houdt hen meedoogenloos te gen. Willen ze. het doodsgevaar der Ijpog- spanning toch trotseeren, met oneindige moeiten tusschen de schildwachten door sluipen, dan vangt de electrische barrière hen toch wel. Dadelijk als dan weer zoo'n slachtoffer aan de draden hangt, flikkert bij de naaste Duitsche wachtpost een electrisch gloeilampje zijn rood lichtje op; de Duit sche grenswacht weet dan, of zij naar rechts of links de versperring heeft af te zoeken. De soldaten nemen haken mee, de porceleinen handvatten met caoutchouc omwoeld, en een draagt er een schop. Als ie de plaate gevonden hebben, waar de gdëliectrocuteerde als een misvormde kluwen tegen de draden hangt, dan ruk ken ze met hun haken het verkool)ie lichaajn voorzichtig los van de versper ring; iniusschen heeft de soldaat met de schop een kuil gegraven. En op de plaats zelve, zonder eeni'gei formaliteit, wordt dat jammerlijke menschelijke overschot, hetzij onschuldige slachtoffer, spieder, vluchteling, of deserteur, daar in de aarde weg-gestopt. Toch.-sja, tóch wagen ze het onophou delijk weer, door de draadversperring te komen! En ook dit dramatische verhaal van dén Doods-draad zal wel nimmer geschreven worden, met al zijn wanhopige emoties, zijn dollen overmoed, zijn woeste be-» geerte naar ontsnappen. Wie er zich be wust wagen bij de draden, die weten zeker, dat het nu ga&t om leven of dood. Het door den vijand bezette land hebben zij bijna achter zich, voor de overal rond gaande patrouilles wisten zij onopgemerkt te blijven, de laatste rij schildwachten zijn ze voorbij geslopen. Nu nog slechts de draad-versperring, en het onzijdige land aan den overkaht is bereikt! Ik heb ook naar de grens-bewonérs ge luisterd, zooals ze me vertelden van al de verschillende manieren, door de overslui- pers bedacht en aangewend, om het doo delijke gevaar der draden te overwinnen. Sommigen waagden roekeloos den doods sprong met hun polsstok, met één gedurf- den sprong over de meer dan twee meter breede versperring en bijna anderhalven meter hoog over de midden-draden; weer anderen wachtten bij donkeren, mistigen nacht tot de naaste schildwacht de hielen gelicht had, dan vouwden ze op den tast, In het ondoordringbare duister, een dub- bel-laddertje over het vijftal draden; voor sommige oversluipers was een middel van ontsnapping geweest een bodemloos vat dat tusschen twee der draden ingeschoven werd, waardoor dan-de vluchteling voor zichtig moest kruipen; en van weer an deren waren er doorgekomen, nadat ze door een met gummi omwoelde fiets-velg de draden vaneen hadden weten te wij den, om dan zelf, zonder een aarzelende beweging, door de ronde opening der velg te stappen; en zelfs ving ik het verhaal op, dat met stille bewondering door het grensvolk wordt naverteld, van een zoo'n stoutmoedigen kerel, die zich aan de Puttensche boschgrens door een rioolbuis onder de versperring had weten door te wroeten Ja! toch wagen ze het nog onophoude lijk uit hun ongelukkige Belgische land te ontsnappen! De geheime complotten helpen de vluchtelingen op liet goede spoor, brengen ze, gedeeltelijk met eigen levensgevaar wegens het verrichten van spionnenwerk, aan de noordelijke grens van België; hier krijgen ze de verzekering! dat. aan den anderen kant van dat schijn baar nietige, doch levensgevaarlijke draad-geleidinkje het onzijdige Nederland gelegen is. 't Is dus de vrijheid, die daar onweer/ staanbaar lokt; slechts wat luttele, sini' pele draden scheiden ze daarvan! En dan, al kennen ze het straffe gevaar, van den hoogspanningsstroom, al weten ze, dat liet de morselende dood is, waar mee de draad-versperring hen beloert, toch kruipen- ze op de laatste afscheiding toe, wagen in dit ééne begeerde oogenblü de kans tusschen dood en leve®.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2