Voor Z. H. den Paus. DONDERDAG 18 NOVEMBER. I9I5. BUITENLAND. De Oorlog. Buitenlandsche berichten. BINNENLAND. Nederland en de Oorloq. Vorig bedrag- 316.70 God schonk in stee Van oorlogs wee Ons stagen vree Wij- off'ren daarom welbereid !0nz' spaarpot aan Z. Heiligheid. A N. Th. D. N. J. B. 1.74 Exurge! Quare obdormis? 5. Men z end St. Baaf Zijn liefdegaaf. x Dat' 's goed en braaf. Maar onderhand Staat onze krant Met lcege hand. o. Roelofarendsveen, mef o.en ge- dicht. dat te veel plaatsruimte in beslag neemt. 2. N. N. Oegstgeest 2.50 Roelofarendsveen, door tusschen- komst van B. Pauw 1 i 333.94 De inschrijving voor Z. H. den Paus in de verschillende plaatselijke bladen van het Bisdom Haarlem bedroeg volgens Sint Havo op 16 Nov. j.l. in totaalsom T4424.30. Met inbegrip van de gewone balfjaar- lijksche St. Pieterspenning heeft Z. D. H. Bisschop van Haarlem reeds twee maal f25.000 aan Z. H. den Paus afgedragen- Er liggen nu wederom f 15,000 gereed. Zou hel zoo onmogelijk zijn de derde f 25,000 te maken? Het. is nog ruim 14 dagen rooi de inschrijving op 4 Dec. a.s. geslo ten wordt. Laat cms allen nog eens ons lest doen. Wij kunnen toch nog wel eens Sn, kleinigheid missen voor den Paus, die y to ontzaggelijk veel. noqdig heeft. 78 JAARGANG No. 1859 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 8. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, metGRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ui hot GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bijoiu, ijenten II cent per week, f 1.45 perkwartaaL Franco per post ff.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, olke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels 11.50, elke regel meer 30 cent, met flratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Grootc letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere rogel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geon Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent gevraagd of zij eventueel bereid was op vredesonderhandelingen in te gaan en het Lagerhuis hieromtrent mededeelingen te doen. Bonar Law antwoordde, dat men liet zwaard niet zou neerleggen, voordat het doel van den strijd was bereikt. - Eenige Engelsche ministers, onder welke ook Asquith, houden een conferentie te Parijs met de Fransche regeering. - Het Britsche hospitaal- schip „Anglla" met 385 gewonden is in het Kanaal gezonken; 30U man werden gered. De wetgevende arbeid. f 'n de Memorie van Antwoord op do Staats)jöffnoofc:.-6 xooc-r „Er lis geen reden waarom Re geer mg en Parlement den, beschikbaren tijd niet ouden wijden aan gewonen wetgevenden irbeid." Er .is geen reden.... Hier dringt zich de traag op, waarom dan de re.geerihg een jaar geleden wel reden vond om, terwille ran de eensgezindheid, den polltieken arbeid te staken? Doch, laten we over dit bezwaar heenstappen we houden toch iel f ook niet van zoo'n-kerkhof-vrede, gelijk in het afgeloopen jaar de. politiek Leheerschte! Politieke arbeid Ls o. i. dan ook heel goed mogelijk, 'zonder de eens gezindheid'. welke ons volk in dezen tij d' bijzonder noodig heeft, op een te zware nroef ite ste-ljen, mits er maar voor worde gewaakt. dat de dn minderheid zijnde par tijen géén b eginsélen moeten zien opgeofferd -aan de regeer ingsvoorstellen. Zoo iets is natuurlijk niet bevorderlijk voor de onderlinge samenwerking, welke op ve'.e punten van SÏ9at.sbeheer in dezen tijd zulk een dringende eisch is! En daar om ware het hater geweest, als de regee- wig zich had bepaald tot de financieele maatregelen, welke onmisbaar zijn voor het herstel van het verbroken evenwicht - en ons dat bombardement van wets ontwerpen, waarmede we de laatste we ker zijn verschrikt, had bespaard! Boven dien. ze krijgt toch slechts een heel klein gedeelte in deze wetgevende periode van dat alles afgehaniHld; de rest heeft dan nergens ,toe gediend dan om slapiende po litieke hartstochten wakker te roepen! Als men denkt aan de reeks ingediende wetsontwerpen, waarbij er zijn van zeer „politiek" gehalte', dan klinken wel wat iacorvisch de volgende woorden uiit de Memorie van Antwoord: De Regeering heeft begrepen dat bij bet dreigend- oorlogsgevaar, ter wille van de hoogere belangen va.n liet vaderland, de politieke partijen hebben afgezien van iedere poging om de Regeering ten val te biengen en daarentegen bereid zijn haar te steunen tob handhaving van 's land9 zelfstandigheid en neutraliteit." Doch om vooral te onthouden is de kort daarop volgende zinsnede: ..Omgekeerd mogen de politieke partijen bij de Regeering dienzelfden geest van toenadering veronderstellen." De in minderheid zijnde politieke par uien zuiden met die toezegging rekening houden! Naar de „Times" verneemt, heoft de huidige houding van Griekenland ten doei, een aanval op de troepen der ge-, sllieerden, die te Saloniki geland zijn, •oor te bereiden. - In het Britsche lagerhuis heeft Trevelyan de regeering Van het Westelijk oorlogsterrein. Overzicht De berichten van dit oorlogsterrein wor den met den dag schaarsclier. Wat over de krijgsverrichtingen van gisteren wordt gezegd, is niet veel meer, dan dat de toestand overal onveranderd is. Verstikkende gassen. De legercommissie uit den Franschen Senaat heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt aange drongen op het onbeperkt gebruik van verstikkende gassen. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Overzicht. Ook van het oorlogsterrein in Rusland „valt niets bijzonders te melden. Wel wordt nog steeds om Riga en Dunaburg gestre den, maar geen der partijen wist eenig belangrijk voordeel te behalen. Van het Zuidelijk oorlogsterrein. Overzicht. Over het geheele front is de toestand on veranderd gebleven. Er hadden slechts eenige onbelangrijke infanterie-gevechten plaats in de streek van Görz. Van het De strijd woed-t thans het hevigst in het merenveld van Kossovo en in dein Sandjak. Deze streken bevinden "zich in het noord-oosten en het oosten van Ser vië en dienen thans -tot schuilplaats voor dê vluchtende bevolking en het wijkende leger. Door hooge bergen meti bijkans on begaanbare wegen omgeven, vormen zij als 't ware één groote, natuurlijke vesting, die slechts ten koste van zware inspan ning en bloedige offers te veroveren is. Niettemin dringen de verbondenen legers langzaam van uit hef noorden voorwaarts terwijl de Bulgaren naderen van de ooste- liiken kant. Nu echter een Duitsche co lonne van het leger van Generaal Von Kövess op den straatweg van Kraljewo naar Novi-Bazar aanmerkelijk vooruitge komen ijs, de plaats XJsce is bezet worden 'allengs de terugtochtswegen der Serviërs in hooge mate bedreigd. De Duitsche troepen staan 50 a 60 K.M. ver wijderd van den weg, die langs den Ibar, van Mitroviitsa naar Montenegro voerU Tevens leidt een weg langs de Toplica, een linkerzij rivier van de zuidelijk© Mo- irawa, over Prokuipje in westelijke rich ting naar Novi-Bazar en zuidwaarts naar Pristina. De Serviërs loopen gevaar op heide wegen te worden afgesloten, name lijk door de Oostenrijksche troepen, die oDrukken. in het Rasima-dal en door de van uit Le-ökovats voortdringende Bulga ren. De berichten over de Servische en Fransch-Engelsche troepen luiden zeer ongunstig. De Bulgaren, die kortelings Tetowo, ten noordwesten van Uskuh, heb ben heroverd, trekken thans naar liet zuiden op. De linkerflank van het Ser visch-Fransche leger wordt daardoor om getrokken, terwijl Pr.iilep en Monastic wor den bedreigd. De verdedigers hebben zich trouwens reeds in zuidelijke .richting te ruggetrokken; het diploma-tencorp,s is ver trokken van Monastir naar Skoetari, in Albanië! 0p den Balkan. Bedreigt Griekenland de geallieerden? In Engeland, Frankrijk en Italië heersclit toenemende ongerustheid over de houding van Griekenland in de naaste toekomst. Men vreest, dat de Grieksclie regeering plannen koestert, de voor de Entente vaarlijk kunnen worden. Er loopein geruchten, dat er een geheime overeenkomst bestaat tusschen Bulgarije en Griekenland. De Stampa" deelt thfins mede, dat Denys Cochin, de Fransche m' nister die met een bijzondere zending te Athene is aangekomen, en te Rome bij den Griekschen gezant, Coromilas, de lunch gebruikte, ..der Grieksclie regeering on omwonden te verstaan zal geven dat de Fransch-Engelsche vloot bij Malta gereed ligt en dat de Grieksche regeering iedere verraderlijke daad. die zij mocht van plan zijn te volvoeren, duur zal moeten beta len.*' Do Times" verneemt uit Petersburg: De ,,No\voje Wrein ja" concludeert uit de bijzonderheden, over de houding van koning Constantijn medegedeeld, dat deze niet de bedoeling heeft tot het einde van den oorlog neutraal te blijven. De huidige, zoogenaamde vriendschappelijke houding van Griekenland heeft slechts ten doel, een aanval op de troepen der geallieerden, die te Saloniki geland zijn, voor te bereiden. Een dergelijke meenüig van het Russi sche blad over de houding van Grieken land wordt ongelooflijk geacht, omdat men dit rijk tot een zoodanig schandelijk verraa/f niet in staat ooi-deelt. Uit Rome wordt aan de Parijsche Jour nal" geseind: ,,In diplomatieke kringen wordt ver klaard, dat een hooggeplaatst Italiaan ge zegd zou hebben, dat het Italië beschoren was, de geallieerden te waarschuwen voor de gevolgen van een voorbeeldeloos ver raad, dat iederen dag op den Balkan kan plaats hebben. De „Stampa" neemt een bericht van het te Athene verschijnende blad ,,Nea Hel las" over, volgens hetwelk „onderhande lingen voor ©en Grieksch-Turksch verdrag met speciaal voor dit doel naar Athene gezonden afgevaardigden '^ijn aangevan gen. De ontvangst van Denys Cochin. „Reuter" meldt "3.d. 17 Nov. uit Athene: Doordat de aankomst van den Franschen minister van staat, Denys Cochin, door extra tijdingen der bladen tegen 11 uur 's avonds was aangekondigd, begon een menigte volks van 9 uur af naar liet station te stroomen. Onder hen'die zich tot ont vangst van den minister opmaakten was een afvaardiging van overlevenden van het Grieksche vrijwilligerslegioen dat in Frankrijk heeft gevochten, onder aanvoe ring van den bevelhebber vanJiet legioen* luitenant ValsamakïTHi'ï een lauwertak droeg met de Fransch-G^ksche kleuren. wucrfu^l -Gjv.ijvp,r. was het station met een geestdriftige me nigte gevuld. De burgemeester van Athene met alle gemeenteraadsleden verschenen ter_ plaatse, gevolgd door verscheidene honderden personen. Toen om 11 uur de trein binnenreed, weerklonken er geest driftige kreten „Leve Frankrijk!" „Leve Cochin!" Het was een onbeschrijfelijke huldebetooging. De Fransche gezant en Politis, de directeur-generaal van het mi- in Arterie van buitenlandsche zeiken,, be groetten Cochin het eerst. Deze groette, zichtbaar fcewogen ,fle menigte die maar roepen bleef: „Leve Frankrijk." Cochin heeft zijn intrek genomen in het gebouw van het Fransche gezantschap. De stad was feestelijk verlicht. Het is thans middernacht en de menigte trekt nog steeds door de straten, juichend: „Leve Frankrijk!'' 0p Zee. De duikboot en mijnoorlog. De ia Boston thuisbehoorende stoom trawler „Fyran" van de reederij Strin ger Bos wordt sedert 16 October j.l. ver mist. Vermoedelijk is het schip door het stoo- ten op een mijn vergaan. De bemanning bestond uit 9 koppen. Naar „Reuter" meldt, zijn de Engel sche stoomschepen „Treueglos" en „Lusi- tania" gezonken. De bemanning van de „Lusitania" is aan land gebracht. Officieel wordt gemeld, dat het Engel sche hospitaalschip ..Anglia" gisteren in het Engelsche Kanaal op een mijn is ge- stooten en gezonken. Er waren ongeveer 385 personen aan boord, van wie er onge veer 300 gered werden door een patrouille schip. Een ander schip, dat te hulp had willen komen, is eveneens op een mijn ge- stooten en gezonken. Volgens rapport van het hedennacht te Maassluis binnengekomen s.s. „Glen- morag". is het Noorsche stoomschip „Ul- riken". van New-Yo.rk naar Rotterdam, onderweg, ter hoogte van het Galloper vuurschip, op een mijn geloopen en gezon- ken. Vijf leden der bemanning zijn ver dronken. België. De Paus en de Koning van België- Naar „Havas" uit Hévre meldt, heeft Z. II. den Paus bij gelegenheid van den naamdag van kaning Albert, den koning een telegram gezonden, waarin hij den wensch uitdrukt, dat er spoedig weer he tero dagen voor het edele en ongelukkige België mogen komeiu Frankrijk. Een conferentie der geallieerden te Parijs. Asquith, Grey, Lloyd George en Balfour hebben gisterochtend geconfereerd met minister-president Briand. Generaal Joffre was tegemvoordg bij het onderhoud. Gistermiddag brachten zij een bezoek aan president Poincaré en dineerden di na op het Elyséo. Engeland. Een vredesstem in hef Britsche Lagerhuis. Een lid van het Lagerhuis heeft den moed gehad Maandag bij de bespreking van de kredieten de gedachte van vrede aan -te roeren. Het was het parlementslid Trevelyan, die het waagde. Hij verklaar de. dat velen zich afvroegen, in hoever het volk hoven zijn hulpmiddelen ging. De bladen en personen, in Engeland verklaar den dat men den uilputtlngsoorlog moest voortzetten. Hoe 'la;ng kon Duitschland zijn bestaan slee pende houden. Niemand stelde het aantal jaren op minder dan zes en. de „Times" sprak van tien jaren. Een uitput tingsoorlog beteekende voor Engoland zoo goed als voor Duitschland, de uiterste en onherstelbare ruïne. Op de vraag of hij wilde toegeven, ant woordde Trevelyan, dat hij nooit had ge sproken van vrede 'tot eiken prijs of vrede te allen tijde, maai* er was niets schade lijks en .vernederends in het verkrijgen door onderhandeling, liever dan door strijd van het doel, .waarvoor men ten oorlog ging en de eerste manier zou min der rampzalig en even eervol zijn, veel menschel ijk lijden voorkomen en een bete ren waarborg geven voor duurzamen vrede, omdat er minder haat zou worden gekweekt. Hij vroeg om de verzekering, dat wanneer aanbiedingen (ot bemiddeling gedaan werden door onzijdigen of voor stellen tot onderhandelingen werden ge daan door de oorlogvoerende vijanden, de regeenng indien zij deze aanbiedingein verwierp, het volk zou doen weten, waarin deze aanbiedingen bestonden; en dat wan neer zij inging op onderhandelingen, waar van zij hoopte, dat zij op vrede zouden uit loop em, zij het Lagerhuis de voorwaarden zou niededeelen, welke zij vereenigd met de bondgenooten voornemens was voor te sleilen. De regeering had beloofd de minis ters van de Dominions over het onderwerp te raadplegen. Bonar Law antwoordde omter gelach YieP maar -mattende over vrede te spreken, men zou niet ver- stóDDen totdat het doel waarvoor het zwaard werd getrokken, toen aan Enge land de oorlog werd opgedrongen, was be reikt door Engeland en de bondgenooten. Vereenigde Staten. Brandstichting. Reuter meldti uit New-York\ Dinsdag avond zijn drie branden uitgebroken in goederenwagens op het spoorwegempla cement te Weehawken. In de wagens waren 500 paarden bestemd voor do ge allieerden. Een waker vuurde op de vluchtende brandstichters. Zij ontkwamen. Men ge looft dat Duitsche spionnen de hand in het spel hebben. Verschillende oorlogsberichten. Zwaar geschut naar de Dardaneilen. Aan de „Daily Express" wordt uiü Rome gemeld, dat de eerste groote Duitsche ka nonnen welke voor de Dardanellen be stemd zijn, be Konstantinopel zijn. aange komen. De eeröte vrouwelijke schoorsteenveger -De zegetocht van de arbeidende vrouw gaat in dezen oorlogstijd sneller voor waarts dan ooit. De stad' Somil in Bohe- men kan er zich op beroemen de eerste vrouwelijke schoorsteenveger te bezitten. Toen onlangs de schoorsteenveger opge roepen werd, heeft zij,n 20-jarige zuster het baantje overgenomen. Nu ziet men haar in schoorstcenvegersdracht door de straten loopen; gewapend met bezem en ladder. De bewoners zijn bijzonder over haar werk tevreden. Een religieus© ontvangt den Montyon- prijs. De Fransche Academie heeft, in haar zitting van Maandag, den Monty on- priis van 5000 francs toegewezen aan zus ter De-lage, van de zusters van Sint Vin centius A Paulo, die, sedert den oorlog, talrijke ongelukkigen heeft bijgestaan en bewijzen heeft gegeven van een bewonde renswaardige toewijding als directrice van het liefdewerk Jeanne d'Arc. Een gedecoreerde Frangaïse. Aan Mej Emilienne Moreau, een meisje van 17 jaar, werd Zondag het Fransche oorlogskruis uitgereikt, terwijl zij tevens geciteerd werd in een legerorder. Mej. Moreau had hij de bestorming van Loos 3 Duitschers ge dood met handgranaten en 2 anderen doodgeschoten met een revolver van een Brttsch offiicer. Generaal Ilaig drukte persoon'.ijk zijn bewondering voor haar moed uit. Fransche vlieger gedood. Naar de Panische bladen uit Bourges vernemen is bij het vliegen op het vliegveld van Avord een Fransch vlieger van een hoog te van 600 meter gevallen. Hij was aan stonds dood. De Engelsche verlieren aan d8 Darda nelles Tennaut, de Engelsche onder- minister rem ooi-log, hoeft in hot Lager huis gezegd, dat de Engelsche verliezen aan de Dardanellen van 25 Mei tot 30 Oc tober 127,000 man bedroegen, waarvan 31,000 dood, gewond of vermist; de overi gen waren ziek. eai van deze zijn 80 f cL naar de vuurlinie teruggekeerd. Dagelijkd kwamen er gemiddeld 750 gevallen van ziekte voor. Groote brand. Uiij Milaan wordt bericht,, dat in de internationale dokken der firma Goud- rand te Rivaroio in Ligurië, een ontzag lijke brand is uitgebroken, dio verschei dene dokkeu met enorme hoeveelheden olile, vet, katoen en benzine ve-rnielid heeft. Het verlies bedraagt millioenen., De brand woedt nog voort; men vermoedt dat hij opzettelijk gesticht werd. De kroning van den Mikado. De Tsaar heeft den Mikado naar aan leiding van de kroning te Kioto een kost bare vaas van geweldige afmetingen, we gende 200 K.G., door een bijzondere am bassade plechtig doen overreiken. Verloving. Naar bericht wordt heeft Aartshertogin isahella, de dochter van den legercom mandant Aartshertog Friedrich, die als zuster Iringard hij het Roode Kruis weu-k- zaam is, zich verloofd met professor Paul Albrocht, een Weenschen arts. Aartshertogin Isabella is den 17en No vember 1888 te Presburg geboren. In het jaar 1912 huwde zij den Prins George van Beieren. De echt werd echter na korten tijd nietig verklaard en ontbonden. Do 63e lijst van bijdragen, \o.n met 30 October 1915 ingekomen voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 vermeldt een totaal van f2974.12, maken de. met het totaal der vorige lijsten, ad f 3351609.96een totaal aan out vangen bij dragen en toezeggingen van f 3357584.08*. Uit loting Staatsleening. Gisteren werd in een dor lokalen van liet Ministerie van Financiën in het open baar de eerste uitloting gehouden van schulbekentenissen in de Staatslee-ning 1914, groot f 275,000,000. De 50 uitgelote nummers zijn de vol gende: 069 077 092 113 137 176 191 204 231 292 295 306 -373 415 416 424 448 452 455 461 468 474 493 513 520 548 552 561 562 590 593 652 759 798 816 818 823 830 833 847 857 877 879 880 >3 900 910 927 959 988 De Nederlandse he Zaak gelastigde bij het Vaticaaa Een particulier telegram uit Rome aan de „Msbd.", d.d. Dinsdag, me'.dt: Z. II. de Paus ontving lieden den Neder- 1 andschen zaakgelastigde in buitengewone missie bij den II. Stoel, Schuilei* tot Peur- surn, in gehoor. Het mobiliaa'tifrvraagstuk. De regeering legt in haar Memorie van Antwoord op het Voor'.oopig Verslag der Tweede Kamer, ten aanzien van heb mobi lisatie-vraagstuk groote terughoudend heid aan den dag. Een terughoudendheid, welke zij, vol gens hare eigen verklaring, ook in comitó- generaah i>n een niet-openKare bijeen komst der Kamer dus, zou moeten be trachten. Stemt deze houding tot pessimistische gedachten, met betrekking tot de positie van ons land, vraagt „Het Centrum". En het blad vervolgt dan: „Sommigen zullen misschien geneigd ziin in dien zin te concludeeren. Maar daartegenover staat dat, naar het oordeel der Regeering, de toestand niet bepaald ongunstig behoeft te zijn, om het leger op de been te houden. Immers, zij schrijft, dat het „ook bij gunstige internationale verhoudingen ri sico meebrengt, indien het leger niet iedep oogenblik ten volle paraat is." En daarbij wordt de moeilijkheid, die ia op te lossen „gedeeltelijk heheerscht door, de vraag, op welke wijze en binnen hoe veel tijd, indien een gedeelte der weer macht naar huis wordt gezonden, weder over het geheel dier macht zou kunnen worden beschikt." Al te sombere gevolgtrekking behoeft men dus uit het uiterst gereserveerde ant woord de.r Regeering niet te maken. De Memorie zogtj, dat, wat de verant woordelijkheid betreft, voor een min of meer aanzienlijke vermindering der dude- Iiik beschikbare weermacht, een vergelij king met andere landen ons weinig dien- b'.ig kan zijn „omdat de geografische ea

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1